Herziening der belasting is mogelijk en noodzakelijk Verdeeldheid der geesten gevolg van wantrouwen Mag sterfc Philipsheteluchtmotor bewees zijn waarde Buitenlandse notities Demonstratie toonde tal van voortref f eliike ei menschappen WOENSDAG 4 MAART 1953 Pagina 3 Benelux geen stap verder Algemene Katholieke Werkgeversvereniging oordeelt: Salaris-nivellering doodt lust en kans tot sparen ONTVLUCHT UIT HUIS VAN «BEWARING E.B.U.-overschot f 67 millioen Kamerlid De Loor burgemeester van Delft? BRUTALE DIEFSTAL TE DEN HAAG Verzending van zeepost Korreltjes Pr of. Romme sprak te Uitgeest De klassestrijd speelt nog een ontzaglijke rol Alkn dit t ALKMAAR mensen, die er afhuurden, wt nodigd om in viel de keus d: inrichtingen q alle door de i maar potselin; huur van deze omdat daarbij WEER 1 VAN AARI MOGI GEVECHTSV OYER Dl Si i* Wn t f L,JyÉlÉll MOSSADEQ Mislukt, dictator De onlusten in Perzië zijn meer van binnenlandse aard, dan dat zij directe gevolgen hebben voor de buitenlandse verhoudin gen. De oorzaak van de troebelen der laatste dagen is een gevolg van een conflict tussen de Sjah en premier dr Mossodeq. 'n Geschil waarin de Sjah in eerste instan tie de zege heeft behaald. De be doeling van Mossadeq was, dat de Sjah het land zou verlaten, z.g. voor herstel van zijn gezond heid. Zodra dit besluit van het Hof bekend was geworden de Sjah is blijkbaar bij zijn on derhoud met Mossadeq in t be gin van de vorige week gecapitu leerd kwam het volk Zaterdag en Zondag j.l. in beroering en 't stelde als eis, dat de Sjah zou blijven. Mossadeq heeft deze reactie hoogstwaarschijnlijk niet vermoed. Was het anders geweest dan zou hij ongetwijfeld maat regelen hebben genomen, om bij voorbaat elke demonstratie ten gunste van de troon te voorko men. Want nu is hem duidelijk gemaakt niet op de volledige steun van het Perzische volk te kunnen rekenen. De verwijde ring tussen de Sjah en Mossadeq moet gezocht worden in het ver schil van opvatting over de op lossing van de sociale kwesties. De grote meerderheid van de Perzen leeft in behoeftige om standigheden. Men kan gerust zeggen op de rand van de hon gersdood De Sjah, die bekend staat als een humaan man, heeft hierin verbetering willen bren gen en met de verdeling van 'n groot deel van zijn grondbezit 'n voorbeeld willen stellen aan de bezittende klasse van Perzië. Dit gebaar van de vorst heeft op de bevolking indruk gemaakt en 't prestige van de Sjah aanmerke lijk verhoogd. Mossadeq heeft ook daarom de financiën van de Sjah onder controle willen stel len. Zoals bij de meeste verhou dingen aan de Oosterse vorsten hoven men denke hierbij aan ex-koning Faroek van Egypte rnet zijn omgeving staat de vorst allerminst vrij. Hij heeft rekening te houden met 'n grote' schare dignitarissen die hun po sitie en machtige invloed gebrui ken voor eigen persoonlijk voor deel. De grootgrondbezitters van Perzië toonden zich dan Ook al lerminst ingenomen met de so ciale voorzieningen van de Sjah. En Mossadeq die een rijk man is en zelf enorme landerijen bezit kon dit voorstel evenmin toejui chen. De premier is evenwel zo veel diplomaat, dat hij er terde ge van overtuigd is, dat de so ciale en economische spanningen een gevaar voor zijn regiem be tekenen. Zijn actie, om de olie industrie te nationaliseren heeft van de eerste dagen af toen het oliegeschil met Engeland begon ten doel gehad de rijke opbreng sten voor het land te behouden, om op deze wijze aan de verlan gens van het volk naar een beter materieel bestaan, tegemoet te komen. Met deze politiek pro beerde Mossadeq, en hij is nog geenszins van standpunt veran derd, de drang naar een herver deling van het grootgrondbezit onder de lagen van de bevolking in te dammen. Zijn zienswijze is niet zonder succes. Mossadeq is daarvan overtuigd, anders zou hij niet een beroep op het volk hebben gedaan, om zich over de huidige situatie uit te spreken. Hij kon zich om meer dan een reden niet de luxe veroorloven om zonder meer op zij te wor den geschoven. Daarbij specu leert hij op het feit, dat hij de macht in handen heeft, 't Neemt niet weg dat Mossadeq rekening heeft te houden met sterke weer standen. Leidende figuren uit de Mohammedaanse beweging zijn hem niet gunstig gezind. Ander zijds heeft de premier aandacht te besteden aan de actie van de communistische Toedehpartij die. ondanks een verbod, zich voldoende weert in het openbaar om een gevaar te zijn voor de regering van Mossadeq. De com munisten laten zich niet afschrik ken. Ze steunen enerzijds Mos sadeq, maar wanneer het in hun kraam te pas komt keren ze zich tegen de premier. Hun doel is verwarring te stichten in de poli tieke gelederen, om zodoende, wanneer het ogenblik geschikt mocht zijn, toe te slaan. Zij wor den gesteund door Moskou. En dc naam Moskou ligt de laatste dagen op de lippen van vele Per zen nu Moskou een scherp pro test in Teheran heeft ingediend over een incident, dat zich een maand geleden aan de Perzisch- Russische grens heeft afgespeeld. Als niet te onderschatten moei lijkheid komt er voor Mossadeq nog bij, dat grote groepen zich nog steeds blijven verzetten te gen zijn houding in het Iraans- Britse oliegeschil. De opzet van Mossadeq is waarschijnlijk ge weest als een soort dictator te regeren. Daarom heeft hij zich van de Sjah willen ontdoen, om dan krachtiger en met vrijer hand tegen zijn vijanden te kun nen optreden. De recente gebeur tenissen in Perzië hebben deze greep naar de volledige macht doen mislukken. O 4> Vervolg van pag. 1. Kan de verklaring dian liggen in het bestaan van innerlijke tegenstellingen in de boezem der regering over de te volgen econo mische politiek? Het lijkt niet uitgesloten. Wij vragen ons af, of het misschien aan diezelfde tegenstellingen ge weten moet worden, dat de rege ring op 1 Februari de dag van de watersnood nog steeds niet haar maatregelen had bekend gemaakt over de belastingverla ging, de huurverhoging en wat daar verder verband mee houdt. En of daaraan tevens moet toe geschreven worden, dat de rege ring ook thans nog niet tot publi catie van die maatregelen en zelfs niet tot publicatie van het SER-rapport is kunnen komen. Als het waar mocht zijn, dat ze een dergelijke verlammende invloed hebben op het regeerbe- leid, dan zal men toch vroeg of laat niet kunnen ontkomen aan een onderzoek van de vraag, of dit regeerbeleid wel steunt op de juiste en geëigende basis Van onze speciale verslaggever) De gelden, die op de staatsbegroting voor werkgelegen- heidsobjecten zijn uitgetrokken, dienen thans op de eerste plaats te worden aangewend voor herstel van dijken en wegen. De andere openbare werken moeten dus naar de achtergrond worden gearbox-ion"', aldus de heer L. van Heyst, de voorzitter van de Algem. Katholieke Werkgeversvereniging, in de rede, waarmede hij gister middag de algemene vergadering te Amsterdam opende. „Is dit geld niet genoeg, dan kan het ontbrekende door open bare leningen worden aangevuld. Het is niet in te zien, waarom verzwaring van de belastingdruk of uitstel van de verlichting daar van althans in belangrijke mate, hiervan het gevolg zal moeten zijn. Alleen de jaarlijkse annuï teiten van de schuldenlast be horen als directe kosten op het staatsbudget te drukken." Wat de belastingverlaging be treft dacht de heer Van Heyst aan de volgende punten: ver laging van de hoogte en de pro gressie in de inkomsten-, vermo gens- en successiebelasting en verlaging van de te zwaar druk kende extra-inkomstenbelasting en vennootschapsbelasting. In hetzelfde verband zou de prin cipieel onjuist beperkte verlies compensatie moeten worden af geschaft of althans de tijdsduur verlengd. Een voortgezette aan passing van hetfiscale winst begrip aan gezonde bedrijfseco nomische opvattingen, belasting vrijdom van primair dividend, mogelijkheid tot vorming van onbelaste reserves voor nieuwe investeringen en de mogelijkheid om verliessaldi van de eerste jaren van nieuw ingerichte indu strieën of afdelingen over meer dere jaren met de toekomstige winst te compenseren, waren an dere punten waarop spreker ver laging van de druk mogelijk achtte. De voorzitter stelde in zijn rede voorop, dat een meerderheid van ons volk onze sociaal-econo mische structuurvorm gebaseerd wil zien op het principe van de private eigendom. De onder nemingsgewijze productie, welke hieruit volgt, is dus gebaseerd op een persoonlijke economische verantwoordelijkheid. In de troonrede ging de regering er dan ook terecht van uit. dat in de werkgelegenheidsnolitiek de ontwikkeling van het normale particuliere bedrijfsleven primair dient te zijn. De heer Van Heyst consta teerde echter, dat de uitvoering in de practijk van dit principe afwijkt. De op de tweede plaats gestelde overheidswerken wor- Teulings in de Eerste Kamer, dat men daardoor de richtlijn van de troonrede precies op zijn kop zet Meer besparingen In het kader van de bevor dering van de werkgelegenheid dacht de heer Van Heyst verder aan een ruimere mkomstenver- goeding voor de vakarbeiders en de middengroepen, mede uit het oogpunt van besparingen. Deze kwamen vroeger voor het groot ste deel uit de middelgrote en .hogere inkomens. Maar buiten de algemene nivellering van het salarispeil spelen ook hier de belastingen een belangrijke rol. De zware progressie doodt niet alleen iedere lust tot hogere ver dienste, maar laat van die meer- verdienste zó weinig ten nutte van de bezitter, dat van sparen in deze klasse practisch niets komt. Spreker noemde als zo danig de werking van de ver mogensbelasting, de speciale moeilijkheden voor de familie zaken en de huidige vennoot schapsbelasting. Ten aanzien van de nieuwe in dustrieën vroeg hij zich af hoe men de industrialisatie kan be vorderen als eerst 10 procent verdiend moet worden alvorens 5 procent aan de geldschieter kan worden uitbetaald. Grote sommen, die vooral via het kapitaaldekkingsstelsel door pensioen- en verzekeringsmaat schappijen en sociale fondsen als collectieve besparingen de geld markt be-invloeden, komen gro tendeels in handen van de over heid, terwijl er toch vele objec ten zijn, waarin dit risicomijdend kapitaal door particulieren ge bruikt zou kunnen worden. Ten -aanzien van de sociale zekerheid betoogde de heer Van Heyst, dat het streven hiernaar van werkgeverszijde loyaal wordt gesteund. Indien gewaarschuwd wordt tegen buitensporige ver langens. vloeit deze opvatting voort uit vrees voor verlies van de persoonlijke verantwoorde lijkheid van het individu en anderzijds uit het feit, dat wel vaart slechts waarlijk verzekerd wordt bij een goede functionne- ring van het economische leven. Als eigen taak voor de katho- heer lieke werkgevers zag de - Van Heyst de uitwerking van de den met spoed uitgevoerd en nietSOciaal-zedelijke beginselen van minder dan ongeveer 300 mil- lioen zijn hiervoor reeds beschik baar. De maatregelen tot ont lasting van het bedrijfsleven om private investeringen mogelijk te maken, worden echter van maand tot maand uitgesteld en stuiten af op budgetaire bezwa ren, een budget dat men echter wèl direct met 300 millioen voor het doen van overheidsinveste ringen kan verzwaren! De heer Van Heyst onder schreef de mening van de heer WINSCHOTEN De 25-jarige gedetineerde Jacob Klok uit Mus- selkanaal heeft kans gezien te ontvluchten uit het Huis van Be waring te Winschoten. Zijn signalement luidt: lang 1.69 m., donkerblond haar, blauwe ogen, geopereerd aan een der wijsvingers, gekleed in donker bruine gevangeniskleren AMSTERDAM, 3 Maart. De Nederlandsche Bank N.V. deelt mede, dat blijkens de voorlopige gegevens Nederland gedurende de maand Februari 1953 in het be talingsverkeer met aan de Euro pese Betalings Unie deelnemende landen een overschot van ca. f 67 millioen heeft verworven. Eigen bericht) Naar alle waarschijnlijkheid is binnenkort de benoeming te ver wachten van de heer D. de Loor te Leeuwarden, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal voor de Partij van de Arbeid, tot bur gemeester van Delft als de op volger van mr. van Walsum, die destijds werd benoemd in gelijke functie te Rotterdam. De heer De Loor werd in 1900 geboren. Na aanvankelijk voor onderwijzer te ziin opgeleid en ook als zodanig werkzaam te zijn geweest, werd hij later hoofd van de school en leraar aan de Her vormde Kweekschool te Leeuw arden. Na de bevrijding sloot de heer De Loor zich aan bij de P.v.d.A. Hij werd lid van de Tweede Kamer en is sedert 1946 lid van Gedeputeerde Staten van F-ie=land het katholieke christendom op de geëigende plaatsen, met name binnen het kader van de PB.O. Hiervan uitgaande past echter ook verzet tegen zucht en ten- denz naar collectivisering en nationalisering. De overdreven belastingen houden een stille socialisatie in, die het particu liere bezit uitholt en haar de werkverschaffende en welvaart- brengende taak onmogelijk maakt. (Zie ook pag. 5) Terwijl het licht in de winkel aan en de winkeljuffrouw aan wezig was heeft een man Maan dagavond om kwart voor tien van een juwelierszaak op het Thomsonplein te 's-Gravenhage een etalageruit ingeslagen. Hij greep een wit gouden ring met briljant ter waarde van f 2.500.- en verdween ermee. Het is de politie nog niet gelukt de dader j te arresteren. Gistermiddag is door burgemeester mr d'Aïlly van Amster dam Philips' rijdende tentoonstelling" geopend. Na de ope ning stelde de burgemeester een kleine uitvoering van de heteluchtmotor in werking, die stroom leverde voor een amateur zender, waarover Amsterdams burgemeester een ge sprek voerde met een redacteur van het A.N.P. te Den Haag. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM Op de rijdende Philips-tentoonstelling, die gis termiddag te Amsterdam werd geopend, en die binnenkort in heel Nederland te bezichtigen zal zijn, werd gisteren aan de pers een van de veel-omstreden heteluchtmotoren van Philips in werking getoond. Zoals bekend had Philips' thermodynamische afdeling deze vinding tijdens de oorlog in ontwikkeling. Aangezien de Duitsers op het laatste moment achter het researchwerk kwamen en een model in beslag namen, zag Philips zich genoodzaakt zo spoedig mogelijk na de oorlog publicaties over deze motor te doen, om zijn rechten veilig te stellen. In binnen-, maar vooral in buitenland bestaat voor deze vinding een zéér grote belangstelling Onmiddellijk na de watersnood ramp op 1 Februari van dit jaar heeft Philips twintig van deze motoren ten behoeve van red- dings- en herstelwerkzaamheden naar het rampgebied over gebracht. Men meende, dat de omstandigheden dwongen buiten het laboratorium te treden. Hier hebben deze nieuwe machines uitstekend voldaan. De praktijk bewees, dat de heteluchtmotor zeer geschikt is voor continu be drijf. Dat de modellen in het rampgebied duizenden uren zon der onderbreking of storing door draaiden toont aan, dat men het stadium nabij is, waarin de com merciële productie ter hand kan worden genomen. De gisteren te Amsterdam ge demonstreerde modellen waren ingericht'voor het opwekken van electrische stroom in gebieden, waar een andere stroombron ont breekt. Zij liepen op petroleum en werkten daarvan hebben wij ons overtuigd nagenoeg geruisloos. Bij een uiterst kleine afmeting de machine was ge borgen in een frame van plm. 50 x 30 x 30 cm, waarin de meeste ruimte nog werd ingenomen door brandstoftank en dynamo be droeg de output 150 Watt. Het apparaat werd ingeschakeld beter gezegd: aangestoken met een lucifer en een slinger aan het vliegwiel. In principe berust de werking van een dergelijke motor op het uitzetten niet exploderen van een hoeveelheid lucht, die in koude toestand is samengeperst en vervolgens in een hoog-ver- hitte ruimte gebracht. Men is er in geslaagd 95 pet van de ver bruikte hitte weer op te vangen in een z.g.n. regenerator, zodat deze hitte opnieuw voor de ex pansie van de lucht in een volgende fase van de omwente ling kan worden gebruikt. Aangezien in een dergelijke machine geen explosies optreden, loopt zij nagenoeg geruisloos. Bougies en stroomverdeler ont breken, zodat de kans op storin gen is verkleind. Practisch iedere vloeibare brandstof kan worden gebruikt; ook lichtgas is zeer ge schikt voor de verwarming van de cylinders. De motor blijft schoon en de temperaturen, die erin voorkomen, zijn aanzienlijk lager dan die bij een benzine- of dieselmotor. Slijtage en oliever- bruik zijn gering. De motor kan bij een laag toerental toch een grote trekkracht ontwikkelen, wanneer men extra lucht in de cylinder perst. Dit heeft tot ge volg, dat een versnellingsbak of ander overbrengingsmechanisme in de meeste gevallen achterwege kan worden gelaten. Gezien de omstandigheid, dat Philips thans met deze motor zij het dan nog enigszins aarze lend in de openbaarheid gaat treden, zou men kunnen conclu deren, dat het experimentele sta dium nagenoeg achter de rug is, zodat binnen afzienbare tijd dit apparaat van Nederlandse oor sprong en door een Nederlandse firma met een wereldnaam ge produceerd. op de markt verwacht kan worden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet ziin be zorgd. staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schin ver meld: Indonesië: m.s „Modiokerto" (12 Mrt). Ned. Nw Guinea: m.s. ..Tabinta" (26 Maart). Ned. An tillen: m.s. „Hestia" (7 Maart). Suriname: m.s. ..Bonaire" (18 Mrt). Unie van Z. Afrika en Z W Afrika: m.s. Jagersfontein" (10 Mrt). Canada: s.s. „Rijndam" (11 Mrt). Z. Amerika: m.s. „Alnati" (10 Mrt), Australië: m.s. „Strat haird" (7 Mrt). Nw Zeeland: via Engeland (7 MW1 Groot belang In de grote en belang- wekkende algemene le denvergadering van de Algemene Katholieke Werk geversvereniging, Dinsdag te Amsterdam gehouden, heeft de voorzitter, de heer L. A. J. M. van Heijst, een uitvoerige rede gehouden. Hij verdient belangstelling tot ver buiten de horizon der werkgevers, omdat in dit doorwrochte werkstuk de puntjes nog eens duidelijk op de i zijn gezet Hij heeft oude waarheden nog eens in een nieuw licht gezet In het licht der actualiteit. Onze lezers kennen dat uit vele beschouwingen van de laatste weken: de actuele po litiek brengt de particuliere ondernemer in de knel. Toch is die particuliere ondernemer van groot belang. En er zijn verantwoordelijkheden voor de Katholieke werkgever, die in dit verband sterk spreken Merkwaardig was in dit ver band te horen hoe de heer van Heijst, toen hij in zijn rede „de op de natuurwet ge baseerde leer van de H. Kerk' tot uitgangspunt nam, terecht zei, dat dit uitgangspunt dus (vanwege de natuurwet) óók aanvaardbaar is voor de niet- katholieke werkgevers. Dit is inderdaad een overweging van gezonde „doorbraak"die wij niet genoeg kunnen pro- Tijdens een goed bezochte vergadering van de afdeling Uitgeest van de Katholieke Volkspartij heeft de voorzit ter van de Tweede Kamerfractie van de K.V.P., prof. mr. C. P. M. Romme, het woord gevoerd over de noodzaak van de politieke éénheid. Als oorzaak van de huidige verdeeldheid der geesten noemde prof. Romme het wan trouwen tussen de klassen en groepen der samenleving. Zo erg is dit wantrouwen geworden, aldus de sprekerdat velen dit verschijnsel zelfs als noodzakelijk gaan zien. In het dagelijkse leven speelt de klassestrijd nog een ontzagge lijke rol en beheerst tal van ver houdingen. Het is onze_ plicht te streven naar politieke éénheid in liefde. Tevoren had Prof. Romme be toogd, dat de politieke éénheid iedere nadenkende katholiek nauw aan het hart behoort te liggen. Ook in het staatkundige leven hebben we een taak te vervullen. Want in de Nederland se omstandigheden is de politieke éénheid vooralsnog het onmisbare middel om in en door het staats leven en staatsbestuur Gods waarheid en Gods gerechtigheid te doen doordringen. Dit geldt ook buiten de Staat nu de ver houding tussen de volkeren groeiende is. Sprekende over de tegenwer king, die de K.V.P. van ver schillende Katholieken heeft te ondervinden, wees Prof. Romme er op dat er zijn, die, hoewel niet op de K.V.P. stemmende, als ze iets gedaan willen krijgen, zich wenden tot de mannen van de Katholieke Volkspartij, omdat ze maar al te goed weten, dat alleen de K.V.P. iets kan bereiken. Ook zijn er Katholieken, die stelsel matig hun werk er van maken de arbeid van de K.V.P. en de Kamer-fractie te ondermijnen, terwijl weer anderen spelen met hun trouw aan de partij. De laat- sten doen alleen mee onder een bepaalde voorwaarde. Deze men sen met voorwaardelijke trouw noemde Prof. Romme vreselijke mensen. Tenslotte geeft ook de verhouding, die hier en daar be staat tussen de standsorganisaties en tussen bepaalde standsorgani saties en de politieke organisatie soms wel reden tot ongerustheid. De standsorganisatie Ziet alleen het groepsbelang, maar de poli tieke organisatie moet rekening houden met het algemeen belang, moet de verschillende belangen weten te harmoniëren. In dit verband noemde de fractie-voorzitter het bedenkelijk, dat er een zekere afstandsvergro ting is te constateren tussen ar beiders en middenstanders, juist ook, omdat in deze tijd de belan gen van arbeiders en middenstan ders, maatschappelijk gezien, evenwijdig lopen. Men hoort tegenwoordig wel de stelling verkondigen, dat we een organisatie-éénheid behoren te hebben op de gemeenschappe lijke grondslag van onze zede lijke beginselen, maar dat we verder, op het gebied van de practische politiek, vrij dienen te zijn. Wie zo spreekt, aldus prof. Romme, geeft blijk te praten over zaken, waar hij sen -wel stand van heeft. Want dit is zui vere wartaal. Als b.v. de dertig K.V.P. Kamerleden, alleen ge bonden aan een zedelijk pro gram, overigens volkomen vrij zouden zijn, dan zouden we ze ker aan invloed verliezen. Want als dan b.v. tien Kamerleden voorstander zouden zijn van een kabinet op smalle basis, zou' er geen meerderheid gevormd kun nen worden, op grond waarvan een regering kan worden samen gesteld. Hetzelfde geval zou zich voordoen, indien slechts tien le den van de fractie een christe lijke coalitie zouden willen. Al leen wanneer er tien fractie-le den waren, die een kabinet wil den op brede basis, zou in sa menwerking met andere partijen wel een parlementaire meerder heid gevormd kunnen worden, maar in dat laatste geval zou de invloed van de K.V.P. slechts ge ring zijn, terwijl in de praktijk de vorming van een regering misschien onmogelijk zou zijn, omdat geen enkele regering er zeker van zou kunnen zijn door te kunnen regeren. We zouden dan ook in de Kamer van alles zien behalve éénheid. De een zou regeringspartij ziin. de ander oppositie Er zijn er ook die aan de an- dfere kant overdrijven en overal de stemdwang bijhalen. Spr. is bepaald tegen stemdwang van de fractieleden. Ieder kamerlid heeft persoonlijke vrijheid naar eer en geweten te stemmen. Maar wel is het nodig, dat de Kamerleden van te voren overleg plegen over bepaalde punten. Het is dan ook goed en noodzakelijk voor een politieke partij, dat de afgevaar digden gebonden zijn, niet alleen aan een beginselprogram, maar oOk aan een practisch politiek program, dat richtlijnen geeft aan de Kamerleden. Wie dan ook zegt: alleen beginselprogram, geen werkprogram, zegt eigen- liik: geen partij. Vervolgens betoogde prof. Rom me, dat we in het culturele, fi nanciële, sociale en economische en politieke vlak nog een min derheid vormen. Om ons pro gram te verwezenlijken hebben we steeds de hulp nodig van niet- beginselen hebben. Daarom is zo fout het streven om integraal on ze beginselen te doen doorwer ken. Alleen maar katholiek inte graal te willen zijn is een waan zinnige gedachte, want de ande re partijen willen ook een deel van hun beginselen, die niet de onze zijn, verwerkelijkt zien. Wie twijfelt aan de noodzaak van politieke eenheid in het be lang van het bijzonder onderwijs heeft wel een suprème minach ting voor onze geschiedenis. De onderwijsstrijd van vele tiental len jaren bracht de katholieken juist tot politieke eenheid. Dacht men dat zonder een katholieke cénhojdsnartij ooit de financiële celijkstelling van het lager on derwijs tot stand was gekomen? Eenheid is nodig, omdat nu eenmaal in de politiek twee plus twee niet vier is. De macht van oil nhje 10 haalt niet bii de macht van 30, omdat 'n regering nipt in stukjes te delen is. De onderlin ge machtsverhouding is een mee sprekende factor bii de rege ringsvorming. De invloed op het regeringsnrógram is het <*ewich- t'Tste moment in het politieke le ven en die invloed hangt ten nauwste samen met de grootte van de fractie. Met alle idealisme is politiek toch ook een realis tisch bedriif. De macht van de éénheid is ook nodig öp het gebied van de benoemingen, van de gezinspoli tiek, bii hef streven naar maat- schappeliike reconstructie en voor onze positie in de regering. Ver der is de noütiek° óénheid nodig als demonstratie. We hebben de roeping in onze tijd te demon streren voor sociale gerechtigheid om. zoals men van socialistische ziide sarcastisch heeft gezegd, het ónverzoenliike te verzoenen. In onze wereld van wantrouwen en klassetegenstellingen moeten we demonstreren, dat onze zedeliike beginselen een sterke bindende kracht vormen. Deze demonstra tie betekent dikwijls een offer, dat beter gebracht kan worden als de politiek wordt gericht op het algemeen welzijn. De rede van prof. Romme werd met grote aandacht gevolgd en met een hartelijk applaus be- pageren! W erkgelegenheid Er is nog 'n ander punt in de rede van de Werk gevers-voorzitter, dat bijzondere overweging ver dient. Sprekend over het werkgelegenheidsprobleem zei de heer van Heijst, dat er bij de besprekingen over deze zaak veel vergeten wordt, nl. dat het hier in de éérste plaats gaat over een econo misch probleem, nl. dat van de productie. Industrialisatie komt nl. de werkgelegenheid en de levensstandaard eerst dan ten goede, als de ge produceerde goederen bij een juist werkend en economisch verantwoord distributie-sys teem nuttig zijn voor de mens, of, nog eenvoudiger ge zegd: Werkloosheid wordt niet opgeheven alléén door het bouwen van fabrieken; eerst wanneer de producten van deze fabrieken een ren dabele afzet hebben, zal het probleem tot een oplossing worden gebracht. Nu is het juist, dat (op grond van het uitgangspunt) ook „de ver antwoordelijkheid van het al of niet slagen van de industri alisatie in eerste instantie bij de ondernemer ligt". Maar wanneer zo menen wij het uiteindelijk succes van de industrialisering van nature ook ligt bij de afzet, dan moet natuurlijk in de concrete omstandigheden van dit mo ment, rekening gehouden worden met de algemeen-er kende noodzaak, dal deze af zet gebonden is, nationaal en internationaal, aan regelingen, vooral van de overheid. Er zal dus, voor een doelmatige werkgelegenheid een goede samenwerking tussen particu liere ondernemers en overheid moeten zijn, dunkt ons. „Van twee kanten''' Maar als het om goede samenwerking gaat, dan moet de liefde van twee kanten komen. En als de kwestie van de werk gelegenheid (van het uitbrei den daarvan en het scheppen van nieuwe) aan de orde komt, dan moet op grond van het uitgangspunt) aan de particuliere ondernemer de reële kans gegeven worden. Doet de overheid dat? De theorie van de Troonrede (dat de ontwikkeling van het normale particuliere bedrijfs leven primair is) wordt tot nogtoe door de praktijk ach terhaald. De regering geeft de zorg (en het geld!) voor de openbare werken zodanig voorrang, dat de zorg (en het geld!) voor de particuliere in vestering achteraan hinkt. Dat is dus het omgekeerde van primair zijn! Begrijpelijk dus, dat de leiding van de katholieke werkgevers in vele toonaarden klaagt over de huidige gang van zaken. De heer van Heijst stelde met name, op verschillende over wegingen, dat de huidige eco nomische situatie (ook na de watersnood-ramp) uitstel van verlichting der belastingen (laat staan verzwaring) onno dig maakt. Immers, alleen de jaarlijkse annuïteiten van de openbare schuldenlast beho ren als directe kosten op het staatsbudget te drukken. De conclusie van de heer van Heijst moet dus onderschre ven worden: principiële en in grijpende belastingherziening is noodzakelijk. Ook om de goede sfeer ie scheppen voor de actuele noodzaak van een goede samenwerking tussen Overheid en particuliere on dernemers! Of dit inderda; kwam niet zo h de wet naar vo: laatste arrest in zaak dateerde ve log. In een pogi* stand uit de we werd igisterimidda maarse Arxon ban,k een proefj waarin de standip partijen naar vo: bracht. Zekere Matthea Augustus van hei een verloflokaal einde zijm hruilo: deuren gingen op voorzien van b< voor het publiel der zat passief ir terwijl de gasthe den uit door (1 bradhte flessen 1 had een zeer gea' tot dat de polit aan maakte, on dat Mattheus de overtreden. De in beslag genom< Wie g< aan lol Aan deze feite ting door nieir Daar ging hel Waar' de gemacl beklaagde, mr, berg, bezwaar te; dat men blijkbaa derstelling uitgin v e r 1 o f-Iokalitei Doordat de deur het bordje wei was hier geen s een publieke gel' de huurder alU maakte op de li op het daaraan verbonden verlof Gp grond van .gingen had de f verdachte inder ken, en op dec ook de Recfhitban moeten geraken, lokaliteit bezit", herg, „en ik vr verlof aan, dian ig persoon een best lokaliteit. Op c Binnenkort maximui Terstond na d. ramp is met het appelvoorziening nenland de expi stilgezet. Nu in hand van globa in het gehele Ie dat de aardap reden tot bezorg, strekt het Be Aardappelen we voor de uitvoer, zer dagen intre worden van d( zen voor cónsi len. Volgens Robei ingtons correspi „New York Po vechtsvliegtuiger dert November 1 tuigen over de de grens tussen achtervolgen, w: gevecht zijn gev Ex-president r stemming tot „achtervolging 1 vecht" en presii heeft dit evenet aldus Allen. m §w Dr. Nagler, de heeft een gehi lijke hersenen electrisch drai lampjes tonen er in het gehet in de anthroj. museum te W

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4