Mag in gehuurd verlof lokaal sterke drank worden getapt? Ons weerstandsvermogen is ondermijnd Kmdefhoejt. v mil MM 1 paM Mgr. Féroii sprak iiiMiddenmecr over huidige tijdsgeest - Mïifh jrreltjes Alkmaar se officier meent dit te moeten ontkennen Deviezenreserve verminderd ABDUSIROOP Mr Blaisse voor Katholieke Werkgevers Ander fiscaal klimaat nodig EERSTE KAMER GEDENKT DE AMBTENAREN 14 dagen vacantie teiveinig W*w ■H mrW al I Slachtoffers watersnood De leek heeft voorname taak Lenstra aanvoerder Nederlands Elftal Paarina 3 Groot belang le grote en belang- kende algemene le- •lergadering van de Katholieke Werk- eniging, Dinsdag te m gehouden, heeft tter, de heer L. A. J. leijst, een uitvoerige ouden. Hij verdient Hing tot ver buiten on der werkgevers, n dit doorwrochte de puntjes nog eens op de i zijn gezet oude waarheden nog en nieuw licht gezet cht der actualiteit, ers kennen dat uit chouwingen van de eken: de actuele po- engt de particuliere ier in de knel. Toch ticuliere ondernemer t belang. En er zijv ordelijkheden voor lieke werkgever, die rband sterk spreken rdig was in dit ver horen hoe de heer st, toen hij in zijn op de natuurwet ge leer van de H. Kerk' ngspunt nam, terecht dit uitgangspunt dus s de natuurwet) óók baar is voor de niet- e werkgevers. Dit is d een overweging nde „doorbraak"die genoeg kunnen pro- W erkgelegenheid is nog 'n ander punt ie rede van de Werk- iers-voorzitter, dat re overweging ver- Sprekend over het genlieidsprobleem zei van Heijst, dat er bij nekingen over deze l vergeten wordt, nl. hier in de éérste <aat over een econo- robleem, nl. dat van uctie. Industrialisatie de werkgelegenheid levensstandaard eerst t goede, als de ge- rde goederen bij een rkend en economisch oord distrïbutie-sys- uttig zijn voor de f, nog eenvoudiger ge- Werkloosheid wordt geheven alléén door iwen van fabrieken; anneer de producten 'e fabrieken een ren- afzet hebben, zal het n tot een oplossing gebracht. Nu is het it (op grond van het punt) ook „de ver- delijkheid van het al lagen van de industri- in eerste instantie bij ernemer ligt". Maar r zo menen wij indelijk succes van de alisering van nature t bij de afzet, dan ituurlijk in de concrete iigheden van dit mo- rekening gehouden met de algemeen-er- roodzadk, dat deze af- onden is, nationaal en tionaalaan regelingen, van de overheid. Er voor een doelmatige legenheid een goede )erking tussen particu- dernemers en overheid zijn, dunkt ons. Van twee kanten aar als het om )ede samenwerking iat, dan moet de liefde :ee kanten komen. En kwestie van de werk- heid (van het uitbrei- arvan en het scheppen ieuweaan de orde dan moet op grond uitgangspunt) aan de .ere ondernemer de ins gegeven worden, overheid dat? De van de Troonrede ontwikkeling van het particuliere bedrijfs- primair is) wordt tot door de praktijk ach- De regering geeft de het geld!) voor de werken zodanig dat de zorg (en het joor de particuliere in- ig achteraan hinkt, dus het omgekeerde mair zijn! Begrijpelijk de leiding van de ke werkgevers in vele len klaagt over de gang van zaken. De n Heijst stelde met p verschillende over- n, dat de huidige eco- e situatie (ook na de jod-ramp) uitstel van mg der belastingen tan verzwaring) oniio- ikt. Immers, alleen de \e annuïteiten van de e schuldenlast beho- directe kosten op het dget te drukken. De e van de heer van moet dus onderschre- orden: principiële en in- nde belastingherziening odzakelijk. Ook om de sfeer te scheppen voor tuele noodzaak van een samenwerking tussen d en particuliere on ers! WOENSDAG 4 MAART 1953 Pagina 5 :5 I ALKMAAR Tot voor kort was het gebruikelijk, dat mensen, die enig feit wensten te vieren, daartoe 'n lokaal afhuurden, waarna vrienden en kennissen werden uitge nodigd om in de feestvreugde te komen delen. Veelal viel de keus daarbij op 'n verloflokaal, omdat dergelijke inrichtingen qua meubilair en verdere accommodatie aan alle door de feestvierder te stellen eisen kon voldoen, maar potseling kwam toen de politie en verbood de ver- hnur van deze lokalen voor bovenomschreven gebruik, omdat daarbij tegen de drankwet gezondigd zou worden. Of dit inderdaad 't geval was, kwam niet zo heel duidelijk in de wet naar voren, terwijl het laatste- arrest in 'n dergelijke zaak dateerde vasn voor de oor log. In een poging, alle misver stand uit de wereld te helpen, werd gistermiddag voor de Alk- maarse Arrondissementsrecht bank een proefproces gevoerd, waarin de standpunten van beide partijen naar voren werden ge bracht. Zekere Maitlheus S. had op 12 Augustus van het afgelopen jaar een verloflokaal gehuurd-, ten einde zijn bruiloft te vieren. De deuren gingen op slot en werden voorzien van bordjes „ges-loten voor het publiek". De verhuur der zat passief in zijn keukentje, terwijl de gastheer z'n genodig den uit dioor hemzelf meege brachte flessen tapte. Het feest had een zeer geanimeerd verloop, tot dat de politie er een eind aan maakte, onder mededeling, dat Mattlheus de Drankwet had overtreden. De flessen werden in beslag genomen. Wie geeft bestemming aan lokaal? Aan deze feiten werd ter zit ting door niemand getwijfeld. Daar ging het ook niet om. Waar de gemachtigde van de beklaagde, mr. A. V. M. Lees berg, bezwaar tegen maakte was, dat men blijkbaar van de veron derstelling uitging, dat hier een v e r I o f-lokaliteil was gebuurd. Doordat de deur op slot ging en het bordje werd aangebracht, was hier geen sprake meer van een publieke gelegenheid, terwijl de huurder alleen aanspraken maakte op de lokaliteit en niet op het daaraan toevallig verbonden verlof A. Op grond van deze overwe gingen had de Kantonrechter de verdachte indertijd) vrijgespro ken, en op deze gronden zou ook de Rechtbank tot vrijspraak moeten geraken. „Wanneer i-k 'n lokaliteit bezit", aldus mr. lees berg, „en ik vraag daarvoor 'n verlof -aan, dan geef ik als privé- persoon een bestem-ming aan die lokaliteit. Op dezelfde manier WEER EXPORT VAN AARDAPPELEN MOGELIJK Binnenkort intrekking maxi mum prijzen Terstond na de overstromings ramp is met het oog op de aard appelvoorziening van het bin nenland de export uit voorzorg stilgezet. Nu inmiddels aan de hand van globale inventarisatie in het gehele land is gebleken, dat de aardappelpositie geen reden tot bezorgdheid geeft, ver strekt het Bedrijfschap. voor Aardappelen weer machtigingen voor de uitvoer. Verder kan de zer dagen intrekking verwacht worden van de maximumprij zen voor consumptie-aardappe len. GEVECHTSVLIEGTUIGEN OVER DE JALOE? Volgens Robert Allen, Wash- ingtons correspondent van de „New York Post", mogen ge vechtsvliegtuigen der V.N. se dert November Noordelijke vlieg tuigen over de rivier de Jaloe, de grens tussen Korea en China achtervolgen, wanneer zij in 'n gevecht zijn gewikkeld. Ex-president Truman gaf toe stemming tot een dergelijke „achtervolging tijdens het ge vecht" en president Eisenhower heeft dit eveneens goedgekeurd, aldus Allen. kan ik een verloflokaal ook weer aan haar bestemming onttrekken door d-a-t bewuste bordje voor de deur te -hangen en alle -toegangen .af te sluiten Als iik mijn huis voor-zie va-n spandoeken met het opschrift „Hier wordt voor ieder een getapt", en het -gaat daarna stormlopen, dan he-b ik van mijn huis een openbare -gelegenheid gemaakt". Geen gewijzigde standpunten Lijnrecht in tegens-praak met d-eze opvatting was de verklaring van d-e Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, d-e heer A. Se- verijnen, die naar voren bracht, d-at in zij.n dienst no-g steeds de opvatting van 1935 -gehuldigd word't, namelijk, dat een verlof lokaliteit haar zod-anig karakter n-ieit verliest bij tijdelijke stui ting, zoals dat hier door de huur- was opgetreden. „Als iemand z'n zaak ver-huurt, sluimert de vergunnnin-g, om bij beëindiging van het huurcontract weer op te -leven". „Kan dat?", vroeg de Officier aan de des-kund-ige. „B. en W. kunnen een verlof intrekken op verzoek van de houder; de houder ze-lf kan dat nooit d-oen". Waar-mee d-e Presid-ent, mr. J, Krabbe, voorlopig genoeg ge hoord had. Hij bepaalde de uit- spra-a-k op 17 Maart as. Blijkens weekstaat van de TSed. Bank AMSTERDAM, 3 Maart. Te genover de stijging van de goud voorraad als gevolg van de om zetting van convertibele valuta in het gele metaal, staat een ster ker achteruitgang van de devie zenvoorraad. Dientengevolge is het gezamenlijke bedrag aan goud en deviezen gedaald van 3985 tot 3871 mil-lioen gld. Het is voor de eerste maal dit jaar, dat geen toe neming kon worden geregistreerd. De biljettencirculatie is weer, zo als gewoonlijk aan het begin van de maand, tot -boven drie milliard gld. gestegen' op f3078 millioen. Het saldo schatkist is weer ver der van de 1 milliard gld., waar boven het 2 weken heeft gestaan, afgeraakt. Het is van f994 tot f896 millioen ingezakt. Op de geldmarkt is de toestand vrijwel onveranderd. De tarieven IH0IM *7 V Hf Sf/üM O wms&s.ma/msti W der en diens gemachtigde Ver- .van schatkistpapier zijn practisch ondersteld werd. met gewijzigd. Er is enige vraag Hierbij sloot d-e Officier van Justitie, mr. A. W. Holsrteijn, zich volledig aan. „Ook d-e Hoge Raad heeft haar stand-punt van voor d-e oorlog niet herzien. Zo'n bordje verandert niets; men kan er wel van alles opschrijven". Hij eiste dan ook vernietiging van hert vo-n-nis der Kantonrech t-er en omd-at het hier een principiële zaak betrof een boete van één gul-denDe in be- sila-g-geno-men drank moest wor den vernieti-gd. Toch „sluimerend verlof"? Mr. Leesberg voerde aan, dat de interpretatie reeds in een be paalde richting was gedrongen, -getuige -het feit, dat de politie nooit eerder in dergelijke zaken naar papier op basis van 1 pet wegens de geboden mogelijkheid om inschrijvingen op de nieuwe Staatslening op 1 April te beta len met schatkistpapier. tAdvertentie Bedenk, dat uit een onver zorgde kinderhoest een zwakke borst kan over blijven. Bescherm Uw kleine met AKKERS 's werelds beste hoestsiroop Bij Lemmer is men thans bezig een strand van ongeveer ToOO vierkante meter, langs het Schapendijkje, aan te leggen. Het werk wordt in DUW-verband uitgevoerd, men graaft het zand uit het meer op en met kipkarren wordt het naar de kant gebracht. Men be twijfelt of het strand nog deze zomer klaar zal zijn. (Van onze speciale verslaggever) In de rede, die mr P. Blaisse gisteren te Amsterdam hield op de algemene vergadering van de Katholieke Werk gevers, kreeg de noodzaak van belastingverlichting de zelfde nadruk als in de uitvoerige beschouwing, waar mede de voorzitter de drukbezochte bijeenkomst had geopend. (Zie daarvoor elders in dit nummer.) (Van onze parlementaire redactie) De ambtenaren zijn Dinsdag bij de behandeling van de Begroting van Binnenlandse Zaken in de Eerste Kamer niet vergeten. De Kamer deelde de 'bezorgdheid van Rijks- en Gemeentepersoneel over bezoldiging, pensionnering, aanstelling e.d. en drong er bij Minister Beel, voor wiens beleid men overigens niets dan lof en waardering had, met kracht op aan, haast te maken met het ver beteren van de positie der amb tenaren. De heer van Lieshout (K.V.P.) ging zeer uitvoerig in op het per soneelsbeleid van de overheid en hij constateerde, dat de erkende Centrales van Overheidsperso neel veelal eerder gereed zijn voor besprekingen dan het Mi nisterie. „Wordt de minister soms door zijn adviseurs in de steek gelaten?" Mét de heer Schipper (A.R.) kwam,hij op voor de ar beidscontractanten, voor wie hij een bijzondere rechtspleging ge vormd wilde zien, waardoor zij beroep tegen ontslag Zouden kun nen aantekenen. De gemeente classificatie wenste spr. thans reeds gewijzigd te zien in inci dentele gevallen, wanneer, zoals b.v. in het Zuiden des lands, be paalde gemeenten door industria lisatie zo'n snelle groei hebben doorgemaakt, dat zij niet .meer passen in de klasse, waarin zij volgens de oude gemeentelijke indeling vertoeven. Hij drong er op aan, de finan- 0 Si |- m i r - - - Dr. Nagler, de directeur van het Weense Technische Museum, heeft een geheel van glas vervaardigd model van de mense lijke hersenen samengesteld. Hij verwerkte er 1 kilometer electrisch draad in, die de zenuwen weergeven, 500 sein- lampjes tonen de reactie van de zenuwen. Dr. Nagler werkte er in het geheel 6000 uur aan,. Het model zal worden opgesteld in de anthropologische afdeling van het natuurhistorisch museum te Wenen. ciële verhouding van Rijk en Ge meenten te regelen in een plan. Het Gemeentefonds ware te formeren tot een zelfstandig, rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam, dat door de gemeenten zelf beheerd zou moeten worden. Maatstaf voor uitkeringen zou de objectieve behoefte van de ge meente moeten zijn en niet die behoeften, welke blijkens uitga ven in het verledeh voor vervul ling in aanmerking kwamen. De verhouding tussen het col lectieve en plaatselijke belasting gebied wilde hij voorlopig op 50:50 gesteld zien. De heer van Lieshout vroeg dé minister verder in het belang van de geestelijke gezondheid op korte termijn een wet in te dienen, waardoor de verspreiding van zinnenprikkelende lectuur verbo den kan worden. De huidige re geling voldoet niet, omdat de ge meenteraden blijkens recente ar resten van de Hoge Raad, niet bevoegd zijn aan de verspreiding van slechte lectuur paal en perk te stellen. Tenslotte wees hij de minister nog op de extra-kosten waarvoor die gemeenten zich geplaatst zien, die woonoorden van Ambonezen binnen hun grenzen hebben. Deze extra-kosten, die buiten de kam pen gemaakt moeten worden zijn groot en worden door het Rijk niet vergoed. Als voorbeeld haalde hij een ge val aan van een (niet met name genoemde) gemeente, die 3.000 Ambonezen herbergt. Deze ge meente heeft aan extra-voorzie ningen voor onderwijs, riolering, politie, brandweer e.d. ruim 200.000 gulden moeten uitgeven. De heer Reijers (C.H.) was van oordeel, dat het beginsel van vrijwilligheid bij de werving voor de B.B. niet gehandhaafd zou kunnen worden. De wel zeer zwakke argumenten,' die hij ter verdediging van deze stelling aanvoerde konden evenwel de aantrekkelijkheid van het vrij- willigersprincipe niet aantasten. Redelijker scheen zijn verlangen om ten departemente wat meer spoed te zetten achter de kosten verdeling van de B.B.-voorzienin gen, tussen Rijk en Gemeenten. Ook hij kwam op voor de belan gen van de ambtenaren. Een va cantie van 12 a 14 dagen achtte hij te kort voor mannen en vrou wen, die dag in dag uit achter bureaux en telefoons zitten. VAN FLEET ONDERSCHEIDEN President Eisenhower heeft de gepensionneerde bevelhebber van het Achtste Amerikaanse Leger, fèneraal James van Fleet Dins- ag op het Witte Huis onder scheiden met de „Distinguished Service Order", hem verleend wegens „buitengewone diensten, bij de strijd te velde in Korea aan de Verenigde Naties, bij haar worsteling tegen de communis tische agressie, bewezen". De heer Blaisse, een van de buitenland-specialisten van de K.V.P.-fractie, die zich vooral met de economische integratie van Europa bezig houdt, voerde hiervoor twee argumenten aan. Evenals de heer v. Heyst achtte hij wijziging van de belasting druk noodzakelijk omwille van de industrialisatiepolitiek. Daarnaast heeft de belasting- politiek het weerstandsvermogen ondermijnd. Indien wij in de ko mende jaren geen ander fiscaal klimaat scheppen gaan wij onvol doende voorbereid de gemeen schappelijke Europese markt te gemoet, waaraan ook nadelen, al thans tijdelijk, verbonden zijn. Mr. Blaisse ging er van uit, dat Nederland na de oorlog meer kwetsbaar is geworden. Het over grote deel van onze overzeese gebiedsdelen viel weg. Onze ex port wordt bedreigd door de snelle toename van de agrarische en industriële ontwikkeling in andere landen. Verder is onze buitenlandse handel, als gevolg van de politieke tegenstellingen in de wereld, eenzijdiger georiën teerd dan vroeger etc. Tegen deze achtergrond stelt Nederland terecht de bevordering van de werkgelegenheid voorop. In de afgelopen jaren is bet plan van de Regering gerealiseerd. In vier jaar werd ruim 7 milliard aan nieuw kapitaal belegd. Er konden 130.000 nieuwe arbeids krachten in het productieproces worden opgenomen. Desondanks is er een te hoge werkloosheid en voor de toekomst moeten Wij er rekening mee hou den dat ook nog andere factoren in ons nadeel zullen werken. Daarom kwam mr. Blaisse tot de conclusie, dat de belasting- politiek er op gericht moet zijn om een zodanig klimaat te schep pen, dat ondernemersrisico kan worden aanvaard. De nieuwe be lastingplannen mogen niet van de baan zijn. Indien dit zou ge beuren, is het laatste woord nog niet gesproken. In hetzelfde ver band noemde spr. ook andere maatregelen: bevordering van specialisatie en normalisatie, sti mulering van het speurwerk en van de ontwikkeling van de achtergebleven gebieden, aan trekken van buitenlandse paten ten en kapitaal, tijdelijke parti cipatie van de overheid en vooral: de totstandkoming van een ge meenschappelijke Europese markt. Mr. Blaisse, een geestdriftig voorstander van economische in tegratie, benaderde dit ideaal echter op realistische wijze. Een economische unie in Beneluxver- band achtte hij uitgesloten zolang er geen bovennationale organen komen en ook achtte mr. Blaisse een sterkere politieke beïnvloe ding, door - middel van interpar lementair contact, dringend gebo den. Spr. verbloemde zijn gehoor niet, dat er ook nadelen en risi co's aan een economische integra tie verbonden zijn. Er kunnen bepaalde productieversehuivingen optreden, de integratie kan voor Nederland leiden tot een verho ging van de kostprijs, ook het Beneluxtarief zal waarschijnlijk te laag blijken te zijn en tenslotte is er dan het verzwakte Neder landse weerstandsvermogen. Mr. Blaisse kwam bij het sig naleren van deze gevaren echter niet tot een afwijzing. Economi sche integratie betekent ook pro ductieverhoging, stabiliteit van de normale conjunctuur en zij opent grotere perspectieven voor een conjunctuurbeheersing in een pe riode van depressie. Voor de kwetsbare Nederlandse positie zijn dat levensbelangen. Het kan er slechts om gaan ons tijdig te gen de tijdelijke nadelen te wape nen. De vergadering werd bij gewoond door deken v. d. Burg van Amsterdam, de oud-adviseur dr. Cas. Hentzen, oud-minister prof. Albregts en de Eerste en Tweede Kamer leden Teulings, Sassen, Regout en Lucas. De nieuwe Geest. Adviseur, dr. Holthuizen, werd speciaal wel kom geheten. 24e LIJST Het Informatiebureau van het Ned. Rode Kruis heeft een 24e lijst van geborgen en geïdentifi ceerde slachtoffers van de wa tersnood uitgegeven, luidende als volgt: FIJN AART De Geus, Pieter Adriaan. geb. 25-2-41 te Fijnaart, laatste adres D 169; Den Hollander, Cornells Hendrik, geb. 25-4-23 te Fijnaart, laatste adres: D 183. HALSTEREN Van Akkeren. Christiaan Cor- "lelis, geb. 4-11-76 te Halsteren, Hatste adres: B 343; De Keijzer. 'ohanna Philomenia, geb. 30-3-42 - Halsteren, laatste adres: B 312: Je Krom, Johanna, geb. 23-11-37 Halsteren, laatste adres: B 316 aanen, Maria Petronella, geb '2-11-30 te Halsteren, laatsh Ires: B 313: Suykerbuyk, Ann.- geb. 28-7-32 te Halsteren "tste adres: A 225. KLUNDERT Brand't-Bolier, Marie, geb. 16 97, weduwe van H. Brandt. NIEUW-VOSSEMEER Kooien, Adriana Francisca, geb 10-3-34 te Nw. Vossemeer, laatste adres: Haven 350. Begraven te Steenbergen: Van Someren, Cor nells, geb. 24-10-47. STEENBERGEN Schuurbiers, Adrianus Cornelis, geb. 26-1-51 te Steenbergen en Sohuurbiers, Christianus Petrus Antonius, géb. 31-1-47 te Steen bergen, laatste adres van beiden: Kladsedijk 23. UITSPRAKEN Alkm. rechtbank De Meervoudige Kamer van de Alkmaarse Arrondissements rechtbank, gepresideerd door mr J. Krabbe, heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen N.A.D. te Grootebrock, die eind 1952 ver schillende zakenlieden in Alk maar had opgelicht en tegen wie de Officier van Justitie, mr A. W. Holsteijn. 2 jaar met aftrek van voorarrest had geëist. De recht bank veroordeelde hem tot een jaar en drie 'maanden met af trek. De los arbeider J.L.J. te Wa peningen. die 1 jaar met aftrek teeen zich had horen eisen om dat hij aan de kost trachtte te komen door voor korte tijd er gens in de kost te gaan en twee dagen later zonder betaling weer weg te lopen, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 9 maarden met aftrek en ter be schikking stelling van de rege ring. Conform de eis werd de schip per J.S.E. te Den Helder een ge vangenisstraf van vier maanden met aftrek ongelegd, wegens oo- lichting van de fa. van Kalsbeek. De makelaar J.K. te Groote broek. die gelden tot een bedrag van f 10,000 had verduisterd ten nadele van clientèle en de kas van de R.K. Vereniging voor Kin deruitzending. waarvan hij pen ningmeester was. en tegen wie de Officier van Justitie 3 jaar met aftrek had geëist, werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar met aftrek Van het gehele voorarrest. 12 maanden met aftrek, waar van zes maanden voorwaardelijk met een proeftiid van 3 jaar, luidde de straf voor de magaziin- ehef A.H.B. te Alkmaar, die ten nadele van de N.C.Z. een bedrag van f 173.had gestólen. De Officier van Justitie had een jaar geëist, waarvan 8 maanden on voorwaardelijk. AMBTENAREN STEUNEN RAMPENFONDS De vijf grote Centralen van Overheidspersoneel, w.o. de ka tholieke hebben besloten het overheidspersoneel op basis van vrijwilligheid dringend aan te bevelen niet alleen over Februari maar ook over Maart en April één procent van het salaris af te staan. Indien aan het verzoek wordt voldaan zal door het Overheidspersoneel ruim 2,5 mil- loen gulden worden bijeenge bracht. De besturen van de Centralen hebben hun leden bovendien verzocht extra betaling, verkre gen door overwerk tijdens de rampweek, geheel of gedeelte lijk af te dragen aan het Ram penfonds. Nieuwe burtremeesters benoemd Bij Kon. Besluit is met ingang van 16 Maart a.s. benoemd tot burgemeester van Nieuwolda I (Old.) de heer T. Evenhuis, amb- j tenaar ter secretarie van Peize (Dr.). Met ingang van dezelfde datum t is benoemd tot burgemeester van I Koudekerk aan den Rijn, mr. J. P. de Herder, advocaat en procu reur te Amsterdam. Mr. de Herder is o.a. werkzaam geweest bij de Rijkspostspaar bank. Militair Gezag en Beheers instituut. Hij was o.a. Algemeen Secretaris van de Regeringscom missaris voor het Radiowezen. Varkcnsmarkl Leiden LEIDEN, 3 Maart. Aanvoer 470 vette varkens. Notering zware 179.00182 00. lichte 180 00 —182.00. zouters 170.00—176 00. zeugen 150.00155.00. Handel vlug. Mgr. dr. Féron, president van het groot-seminarie in het bisdom Roermond, sprak Zondagavond te Middenmeer in hotel Smit op een bijeenkomst die was belegd door de Raad van Overleg. Pastoor Zijlstra heette mgr. Féron en de vele aanwezigen van harte welkom. Hij sprak de hoop uitt dat de gewijde redenaar zijn gehoor zou weten te doordringen van de ernst der tijden. Een verwachting waaraan mgr. Féron alleszins heeft voldaan. In een boeiende rede schetste mgr. Féron de grote maatschap pelijke veranderingen, die zich in het huidige tijdssta- divm voltrekken en ook een enorme invloed met zich brengen in de geesten der mensen. In vroeger tijden is Sterk ge leefd in het eigen isolement. Hert was een gevolg van de reforma tie. Sedert het herstel der bis schoppelijke hiërarchie traden de katholieken van Nederland meer naar buiten dan voorheen. De priesters waren in die dagen m hoofdzaak de leidslieden bij de emancipatie. In onze tijd is er ook een belangrijke taak wegge- legd voor de leken. Zo zijn het de leken geweest, die op onder wijsgebied, op sociaal-terrein en op het brede domein der cultuur hun aandeel hebben geleverd en dit nog doen. Spr. stond uitvoe rig stil bij de situatie in de mijn- DOOR HET VENSTER... In het verhaal over de brui loft van Cana staat, dat Jezus de kruiken liet vullen tot bo venaan toe. Dit woord bergt een groot geheim in zich. Im mers: als we God toebehoren, moeten wij helemaal van Hem zijn: als onze ziel gevuld wil worden met bovennatuurlijk leven, dan moet dit tot boven aan toe. Vastberaden moet ons besluit zijn: Geen half werk meer; geen afpingelen: geen lijntrekken; geen tijd verspil len, aan God geven wii de volle maat. het volle pond. Vooral in deze tijd is dit onomwonden kleur bekennen, dit helemaal geven aap God meêr dan ooit nodig. Staan wii ook aan die goede kant? SACERDOS streken en de katholieke activi teiten in het Limburgse land. Daar is o.m. door de leken voor treffelijk werk verricht. De leek heeft een verantwoordelijke taak. Ook de jeugd dient actief te zijn. Juist de Jeugd van nu, die met tal van gevaren heeft te kampen, die de moderne tiid met zich brengt. Gevaren, die de jeugd niet voldoende beseft, omdat het de jeugd eigen is met een zekere voortvarendheid de koers te be palen. De spiritualiteiten van deze tijd staat dichter bij de mens dan voorheen. Voorheen droeg de spiritualiteit meer dan een indi vidueel karakter en de mens be leefde deze in afzondering. Er is nu meer gemeenschappelijke ac tie. De jeugd van deze eeuw staat tussen Geloof en Ongeloof; moet kiezen tussen Tijd of Eeuwigheid. De geesten zijn veelal verward, als een gevolg van de zelfover schatting der moderne weten schap. De wetenschap die God en de genade uitschakelt. Na de pauze besprak mgr. Feron de middelen die aange grepen dienen te worden om een algeheel herstel te bereiken. Op de eerste plaats is nodig een redelijke bestaansbasis, een maat schappelijke welstand. Zonder deze basis kan de mens zich niet handhaven. Maar er is meer voor de Christen nodig. Hij kan niet zonder het Geloof en zonder de Liefde, noch minder zonder de Hoop. Velen onzer verbureelij- ken, waardoor de Liefde verloren gaat. Tenslotte bepleitte mgr. Feron de eenheid, die hij ont leedde in een drievoudige ver bondenheid: de eenheid in het gezin, de eenheid in de parochie, en de eenheid in de hiërarchie. Een warm applaus was de dank die mgr. Feron in ontvangst mocht nemen. Pastoor Zijlstra drukte na afloop zijn erkente lijkheid uit voor de woorden va' mgr. Féron, Als linksbinnen Dinsdagavond, na de centrale training in het Olympisch Sta dion, maakte de Keuzecommissie van de K.N.V.B. het elftal bekend, dat Zaterdag a.s. te Rotterdam tegen Denemarken zal spelen. Het Nederlands Elftal is als volgt samengesteld: Doel: Landman (Sparta). Achter: Tebak (Eindhoven) en •oskamp (Ajax), Midden: Klaassens (V.V.V.), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (R.C.H.). Voor: Van der Kuil (V.S.V.) Van der Bogert (D.O.S.), Clavan (A.D.O.), Lenstra (Heerenveen1 en Luyten (D.O.S.). Lenstra zal als aanvoerder fun geren. Als reserves zijn aangewe zen Van Raalte (Blauw Wit) Wiertz (D.W.S.), Van Ede (Spar- ta) en Hendriks (Vitesse). De Keuze Commissie ziet in Lenstra de beste aanvoerder van het ogenblik Znn aanwijzing is in vriendschaDoelijk overleg met Biesbrouck geschied De opstel ling van Klaassens is een oogine om tot verionging van het elftal te komen. Alberts was niet be- schikbaar wegens erieo Clavan voldoet oo het ogenblik volgens I de voorzitter van de Keuze Com missie uitstekend als midvoor in ')'n club De voorhoede vindt volgens hem haar kracht in snel beid en techniek. 36.000 ke hooi CASTRICUM Voor de ge- eisferde gebieden werd door de plaatselijke veehouders 36.000 kg hooi bijeengebracht, welke in j balen i9 geperst, om zo spoedig mogelijk verzonden te worden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5