Jozef Stalin, de man die Rusland vast en meedogenloos bestuurde Hij schreef twintig jaar historie van het regiem in hloed en pijn De eerste cheque van Rampenfonds uitgereikt Moskou's m terneergeslagen Door nieuws over Stalin Buitenlandse notities De strijd om de maclit DONDERDAG 5 MAART 1953 Gedurende meer dan twintig jaar heeft Joseph Stalin met vaste en meedogenloze hand de Sovjet Unie geregeerd. Hij maakte zich meester van de macht na een bittere strijd met Leon Trotzky, zijn aartsvijand, die gedwongen werd de rest van zijn leven als balling in het buitenland te leven en later in Mexico door moorde naarshand werd geveld. In de dertiger jaren werden tal van prominente bolsje wieken geliquideerd, als gevolg van een reeks bloedige zuiveringsacties en vele anderen werden in de gevangenis geworpen. Onveranderlijk luidde de beschuldi ging: „poging tot omverwerping van de regering en voorbereiding van moordaan slagen op Stalin en andere regeringsautoriteiten". De meedogenloze openbare aanklager in deze processen was Andrei Y. Wisjinsky, die later Stalin's minister van buitenlandse zaken zou worden. Onveranderlijk eiste Wisjinsky de doodstraf voor de „vervloekte addersde vuile hondende lafhartige schurken". MACHT EN ROEM TOT ONGEKENDE HOOGTEN !f H Pensioenregeling reserve-officieren NA STALIN l'w in-i Stalin uitgeschakeld De berichten over de ernstige toestand van Staiin hebben de wereld in hevige .spanning en grote beroering gebracht Wan neer wii dit schrijven is het al leszins mogelijk, dat de Rode Tzaar reeds is overleden. En het is evenmin onwaarschijnlijk, dat toen de eerste berichten van of ficiële zijde uit Moskou bekend werden gemaakt. Stalin reeds dood was. Anders zou men niet tot een dergelijke ophef zijn overgegaan. De allesbeheersende vraag in dit stadium is. welke wending de Russische buiten landse politiek zal nemen. Een vraag, waar de Westerse leiders zich bezorgd over maken. Want nooit tevoren in de geschiedenis hebben er zich zulke onbereken bare factoren voorgedaan als juist in de laatste acht en veer tig uren. Er bestond tot nog toe onder het bewind van Stalin een zekere stabiliteit. De figuur van de maarschalk was onaantast baar, omgeven met een geheim zinnige waas, bijna mythisch voor het Russische volk en in het bij zonder voor de communistische leiders. Dit alles werd gevoed door een effectieve propaganda. Stalin stak met kop en schou ders boven de anderen uit. Hij had in zijn naaste omgeving geen mededingers. Niemand zou het wagen de dictator van zijn troon te stoten. Daarbij was Stalin een koelberekenende realist, die zich zeker niet als een Hitler in een onbezonnen avontuur zou storten. Nu Stalin is uitgeschakeld, komt de opvolgingskwestie aan de orde. Het Sovjet systeem gedoogt slechts een één hoofdige leiding. Het is niet be rekend op een twee- of drieman schap aan de top. En de wereld is benieuwd wie de troonopvol ger zal worden in het machtige Rode Rijk. De verschillende ont wikkelingen in de boezem van de Russische communistische partij wezen reeds geruime tijd in de richting, dat er rekening werd gehouden met het over lijden van Stalin. De meest ster ke aanwijzing mag gezocht wor den in het negentiende partij congres van het vorige jaar in Moskou. De reorganisatieplannen ademden de geest van een ster ker centraler gezag. De wijzigin gen in de partijstatuten, het nieuwe economische plan. de sterker binding van de vazal staten met het Kremlin, de zuiveringsprocessen in Moskou tegen de Joodse artsen en de vervolgingen in Praag. Budapest, Sofia en elders waren de vele typische verschijnselen, die als voorlopers van grote gebeurte nissen in de Sovjet-Unie moch ten worden beschouwd. Som migen zagen reeds hierin een voorpostengevecht van de strijd om de macht. Het is moeilijk te zeggen, maar er schuilt een aantrekkelijke argumentatie in. die deze stelling zou moeten be vestigen. Voor de opvolging komen Ma- lenkov, Molotof en Beria in aan merking. De 51-jarige Malenkov, één der vijf partij-secretarissen, is een gunsteling van Stalin. Hii hield de befaamde rede op het jongste partijcongres. Het was een aanwijzing, omdat dit tot nog toe alleen door Stalin was gedaan. Malenkov gaf een over zicht van de oartiiwerkzaam- heden. Hij is een fanaticus tot en met en mist elke aanleg om ooit een staatsman te kunnen worden. Zijn verleden draagt nog steeds de smet van de zuiverin gen in 1921. Zijn bijnaam „het mes" zegt voldoende. Molotof is de plaatsvervangend minister-president. Hii sprak de openingsrede uit op het negen tiende congres. Molotof mag dan ook als een candidaat voor de opvolging worden beschouwd. Evenals de beruchte maar schalk Beria, de rode Himmler, de chef van de geheime politie. Het apparaat met ziin duizenden vertakkingen waarop de macht van het Kremlin berust. Als man op de achtergrond, maar misschien één der groot sten, troont Michiel Soeslov, de bewaker van de communistische ideologie. Een man, die er niet voor terugschrikt de hoogste autoriteiten aan te tasten, wan neer zij ook maar de geringste indruk maken van de communis tische leer te zijn afgeweken. VV J anneer er tussen deze man- \V nen en hun aanhang, met gebruikmaking van machten als het partijapparaat en het leger, een strijd zou ontbranden en dit is zeker te verwach ten dan zou een dergelijke bloedige orgie een verzwakking van de Sovjet-Unie betekenen. Maar ook het riskante gevaar inhouden van een derde wereld oorlog. al was het alleen maar dat de communistische macht hebbers daardoor de aandacht van het Russische volk zou aflei den van de strijd achter de muren van het Kremlin. Wel licht onder het mom, dat Rus land wordt bedreigd. Er is een dermate spanning in de wereld ontstaan in de laatste jaren, dat niemand het verloop volkomen in de hand heeft. Een situatie, die de historie vaker te zien heeft gegeven. In een dergelijke explosieve sfeer is er maar bitter weinig nodig, om het kruit te doen ontploffen. Wanneer daar bij aan fanatici als een Malen kov de macht toevalt, is het te begrijpen, dat in Washington, Londen. Parijs. West-Berlijn. of waar ook maar ter wereld, de verantwoordelijke mannen die de leiding dragen in de vrije landen, hun hart vasthouden. Te voor spellen valt er niets. Het zou hoogstens dwaas zijn. Te con stateren is er alles wat getuigt van een wending in de wereld geschiedenis. Een keerpunt, wat in hoge mate zal bepalen over oorlog of vrede. In die tijd zat Joseph Sta lin reeds vast in het zadel. Hij hield de teugels strak en leidde zijn 180.000.000 Russen door een reeks vijf jarenplan nen, die ten doel hadden de landbouwproductie op te voe ren en de industrie uit te breiden. Hij was het, die een vriendschapsverdrag met nazi-Duitsland sloot, waar door Adolf Hitler de vrije hand kreeg zijn veroverings oorlog te beginnen. En met evenveel allure ging hij zijn volk voor in de strijd tegen zijn voormalige bondgenoot met de lok en het snorretje, nadat Hitier zich van hem had afgewend. Dank zij de rol die de Sov jet-Unie als bondgenoot van Amerika en Engeland in de tweede wereldoorlog speelde, steeg Stalin's macht tot on gekende hoogten. Door zijn legers werd de onoverwinnelijkheid van de Duitse legers tot een legende gemaakt. De geallieerde lei ders putten zich uit in lof tuitingen voor het Russische volk en zijn machtige leider. Hij was een van 's werelds „Grote Drie", die met presi dent Roosevelt en premier Churchill over het lot der wereld beschikte. Maar kort na de overwinning op het nazidom stortte de Sovjet unie zich in de zogenaamde kou de oorlog tegen de landen, die kort geleden nog zij aan zii tegen de gemeenschappelijke vijand streden. Hiermee brak het ideo logisch conflict, dat tijdens de oorlog achter de kruitdampen van de slagvelden schuil gegaan was. in volle omvang uit. Met ijzeren hand Uit talloze gebeurtenissen blijkt de ijzeren hand waarmee Stalin het Russische volk heeft bestuurd. In het begin van zijn heer-' schappij werden de vrije boeren de zogenaamde koelaks die zich tegen het collectieve systeem verzetten, volledig als klasse uitgeroeid. Naar schatting kwamen meer dan één millioen koelaks van honger om. nadat al hun graan door de regering zonder meer was geconfiskeerd. Gregory Zinoviev en Leon Kamenev, die aanvankelijk aan de zijde van Stalin tegen Trotzky optraden, maar later diens zijde kozen, werden ter dood gebracht. Tal van anderen vielen als graan voor de sikkel tijdens de pro cessen in de dertiger jaren, of verdwenen zonder meer van het toneel. Trotzky maakte in zijn strijd tegen Stalin gebruik van een brief. die. naar zijn zeggen, af komstig was van de als een godheid vereerde Sovjet-leider Nikolai Lenin, waarin deze ver klaarde dat Stalin „te ruw is om het Russische volk te leiden". Luitenant-generaal Walter Be dell Smith, een voormalig Ame rikaans ambassadeur in Moskou, heeft Stalin's geheime politie een apparaat genoemd dat veel effi ciënter werkt dan het Tzaris- tische of welk ander politie apparaat ook. Spoedig na ziin terugkeer in de Verenigde Staten verklaarde Smith dat het Russische volk precies had wat het. politiek ge zien. nodig had. Hij voegde hier aan toe, dat het Russische volk niet het flauwste idee van de democratische begrippen had. Naar aanleiding van een ge sprek over. de wrijvingen tussen Oost en West heeft Stalin eens tegen Smith gezegd: „Wij ver langen niet meer naar oorlog dan het Westen, maar wii heb ben minder belang bij een blij vende vrede dan het Westen en daarin ligt onze kracht." Student Stalin's eigenlijke naam luidt Joseph Vissarionovitsi Djugasj- vili. Hij werd de 21ste December van het jaar 1879 in het dorpje Gori in de provincie Tiflis, Geor gia, geboren als zoon van een schoenmaker en een Servische moeder. Hij was achtereenvol gens orthodox-theologisch stu dent. politiek agitator, journalist, militair leider en politiek be stuurder. Pas nadat hii revolu- tionnair geworden was. nam hii de naam Stalin aan. hetgeen be tekent „man van staal". Het was in die tijd de gewoonte van de revolutionnairen onder een schuilnaam hun politieke ge schriften het licht te doen zien, teneinde de politie op een dwaalspoor te brengen. Stalin's vader had hem aan vankelijk voorbestemd om ook schoenlapper te worden, maar zijn moeder slaagde er in zijn vader van gedachten te doen veranderen en hem naar het seminarie van de Russisch Or thodoxe Kerk te zenden. Hii werd ingeschreven aan een universiteit, maar zijn studenten tijd was kort. want op vijftien jarige leeftijd sloot de jonge Joseph zich aan bij een onder grondse politieke groep, die de Marxistische gedachte verspreid de. Hij trachtte zijn ideeën over te brengen on ziin mede-studen ten, werd verraden en van het seminarie weggezonden. In het Tsaristisch bestel van de negentiger jaren Was geen plaats voor een ex-student die wegens radicalisme van de uni versiteit was weggestuurd en de politie zocht hem. Stalin vluchtte naar Bakoe en Batoem waar hii zijn revolutionnaire werk voort zette en pamfletten en vlug schriften schreef om de Marxis Ach, het is maar hoe men het gewend is de een wil zich voor geen geld van de wereld op straat vertonen met een doodgewoon hondje, de ander maakt met plezier wande lingetjes met zijn tamme everzwijn. Tijdens een wande lingetje êoor Kassei. De baas en zijn dier hebben veel bekijks. tische gedachte onder de massa te verspreiden. In 1912 verscheen de eerste illegale editie van de Pravda onder ziin leiding. Tien jaar later verklaarde Stalin, tijdens een herdenkings plechtigheid, dat deze eerste edi tie van de Pravda de basis heeft gelegd voor de overwinning van het bolsjewisme in 1917. Gedurende de periode van 1902 tot 1913 werd Stalin achtmaal gevangen genomen' en zevenmaal naar Siberië verbannen. Zesmaal slaagde hij er in uit Siberië te ontsnappen. De laatste maal werd hij naar het Siberische Poolgebied verbannen en daar bleef hij tot de val van de Tsaar. Dictator Terwijl Stalin in 1903 in Siberië vertoefde, ontving hij een brief van Lenin zijn eerste contact met de man, die Rusland's leider zou worden en die hij later zou opvolgen. Een van Stalin's eerste daden, nadat hij de macht van Lenin had overgenomen, was de hervorming van 's lands economie, die ten gevolge van de oorlogen en revo luties in de grootste wanorde verkeerde. Het 'eerste vijfjaren plan voor de industrialisatie werd geboren. Daarnaast concentreer de hij zijn aandacht op de bouw van een machtig militair appa raat. Terwijl Groot Brittannië en Frankrijk in de onrustige zomer van 1939 beiden toenadering zochten tot de Sovjetunie en aandrongen op een bondgenoot schap, deed Stalin de hele we reld verstomd staan, door geheel onverwacht een non-agressie pact met Hitier te sluiten. Dat was de vonk, die nodig was om het vat buskruit tot ontplof fing te brengen. De Duitse legers werden losgelaten op Polen en begonnen de „Blitzkrieg". Groot Brittannië en Frankrijk zagen al hun hoop op vrede in rook vervliegen en snelden Po len te hulp. De Tweede Wereld oorlog was uitgebroken. Uit documenten, die later door Britse en Amerikaanse troepen gevonden zijn, is vast komen te staan dat Stalin persoonlijk het initiatief tot het niet-aanvalsver- drag met Duitsland genomen heeft. Beide leiders waren over eengekomen Polen en heel Noord- Oost Europa te verdelen. In 1940 bood Rusland Hitier aan zich aan te sluiten bij de As- mogendheden, maar klaarblijke lijk heeft Hitier de prijs die door Stalin voor dit bondgenootschap werd geëist, te hoog gevonden. Stalin was met Hitier overeen gekomen zowel Amerika als En geland uit Europa, Azië en Afri ka te verjagen. Volgens de in het verdrag ge maakte afspraken heeft Rusland gedurende twee jaar Duitsland geholpen de Britse blokkade het hoofd te bieden, door grote voor raden over land Duitsland bin nen te brengen. Tot het laatste ogenblik heeft Stalin de vriend schap met Duitsland willen hand haven. Zelfs na het begin van de invasie heeft de Russische ambassadeur de Duitse regering gevraagd, wat er verkeerd was gegaan en waarom de Duitse troepen opdracht gekregen had den, Rusland binnen te rukken. Uit de gevonden documenten is komen vast te staan dat de vriendschap bekoeld is, omdat Rusland trachtte meer te ontvan gen, dan te geven. Toen Rusland opnieuw met reusachtige eisen in Berlijn kwam, gaf Hitler in December 1940 zijn troepen op dracht zich voor te bereiden - op een veldtocht tegen Rusland. In Juni van het volgende jaar trok ken de Duitse stoottroepen Rus land binnen. Stalin noemde de invasie „een verraderlijke aanval op ons va derland". Hij beschuldigde Duits land van schending van het ver drag en noemde Hitier een „hys tericus". Britse en Amerikaanse aanbie dingen om hem hulp te verlenen wekten in hem „gevoelens van innige dankbaarheid". De Russische leider decreteerde de dood aan de Duitse aanval lers, een zin waarmee hij trouw iedere dagorder aan de rode troe pen eindigde. Bij honderden en duizenden tegelijk vielen de nazisoldaten op de ongastvrije Russische bodem. Vanaf het begin van de Duitse aanval op Rusland, heeft Ame rika een onafgebroken stroom goederen naar Rusland gezonden, die volgens de leen- en pachtwet aan Rusland werden afgestaan om de Duitse legers tot staan te kunnen brengen en te kunnen verslaan. Eens heeft Stalin ge zegd: „Zonder de Amerikaanse productie, zouden de Verenigde Naties de oorlog nimmer gewon nen hebben". De kracht van de V.S.S.R. Tot de Duitse inval in Rusland is de kracht van het Sovjetrus- sische leger voor ieder een volko men geheim geweest. Rijksmaarschalk Hermann Go ring heeft in 1943 in een toe spraak toegegeven dat Duitsland zich door de Sowjets om de tuin had laten leiden en geen idee had van de ware kracht van de Sowjet-Unie. „De povere presta ties van de rode legers in de oor log tegen Finland, vormen een staaltje van camouflage, zoals de wereld nimmer heeft gekend", aldus de Rijksmaarschalk en hij vervolgt: „Hoewel de Russische troepen, die tegen Finland oprukten vrij gering in aantal waren en de be wapening zeer zwak was, heeft de Sowjet-Unie in vijftien jaar tijds een militaire macht opge bouwd, die groter en sterker is dan enige andere ter wereld. Na de oorlog heeft Stalin Gr. Brittannië en Frankrijk ervan beschuldigd Hitier opgestookt te hebben een oorlog tegen de Sow jet-Unie te ontketenen en Rus land van de rest van Europa te isoleren. In antwoord op de publicatie van de documenten over de voor oorlogse Nazi-Sowjet betrekkin gen hebben ook de Russen een aantal documenten gepubliceerd, die naar hun zeggen door de Rus sische legers in Duitsland gevon den zijn. Uit de door Rusland gevonden documenten blijkt volgens ver klaringen van Stalin duidelijk dat Frankrijk en Engeland in '39 naar Muenchen gegaan waren om hun eigen huid te redden en Hitiers aandacht op Rusland te richten. Nieuws en gegevens over de Westerse wereld worden door Stalin verre gehouden van het Sowjetvolk. Het volk kent slechts de versie van het leven zoals die door Stalins pers wordt opge diend. In deze versie wordt nim mer gesproken over de Ameri kaanse hulp, die gedurende de tweede wereldoorlog aan de Sov jet-Unie is verleend. Rusland wordt geschilderd als het land, dat de zege op de Nazi's bevoch ten heeft. Amerika en Gr. Brit tannië zinnen op een derde we reldoorlog, terwijl de Sowjet- Unie steeds de vrede heeft ge diend en zal blijven dienen. Maar niet alleen verdween er ieder nieuws over het Westen in de reusachtige moloch van Sta lins propaganda, tegelijkertijd is een niets ontziende censuur in gesteld op alle nieuws uit de Sowjet-Unie en de satellietlan- den. Deze situatie heeft premier Churchill er toe gebracht te ge wagen van „Het ijzeren gordijn", een uitdrukking die sindsdien' al gemeen ingang heeft gevonden. De Sowjetunie heeft haar in vloed aan een groot deel van Europa en Azië opgedrongen, on der het voortdurend mom van verdedigster der volkeren tegen het Amerikaanse imperialisme. Op alle mogelijke manieren heeft Stalin getracht het Ameri kaanse hulpverleningsprogramma te dwarsbomen. De chef van de propaganda-afdeling van de com munistische partij heeft dit Marshallplan „de strop om de nek van Europa" genoemd. Voortdurend spitsten de ge schillen tussen Oost en West zich toe in de Veiligheidsraad en de Ver. Naties, in Duitsland en Ko rea. Ondanks de Amerikaanse hulp aan Nationalistisch China kon de val van het Chinese Rijk niet voorkomen worden. En op tal van andere plaatsen wordt de ijzeren hand van Stalin gevoeld. Overal waar Oost en West el kaar ontmoeten, komen de ideo logieën in botsing en proberen beide partijen politieke munt te slaan uit de verwarde situaties, die uit de voortdurende strubbe lingen ontstaan. (Van een onzer verslaggevers) Pieler Weeda, een 53-jarige werkman bij de gemeente reini ging van Ridderkerk is de eersle evacué, die een cheque van het Nationaal Rampenfonds heeft ontvangen. Generaal (b.d.) P. Alons, de directeur van het Rampenfonds, heeft hem cheque nummer I gistermorgen persoon lijk in zijn zwaar door het water geteisterde woning aan de Ring dijk te Ridderkerk overhandigd. Moeder Weeda verklaarde, dat zij voor 't geld 500 gulden onmiddellijk „beddes" zou gaan kopen. „Op het ogenblik slapen we nog met onze drie kinderen op kermisbedde". Deze uitkering van 100 gul den per gezinslid is een voor schot op de vergoeding van huis raad, dat het Nationaal Rampem fonds aan alle geëvacueerden, die weer naar hun woningen zijn teruggekeerd, in de kamende da gen zal uitkeren. Ook de slacht offers, die op hun evacuatie adressen in gezinsverband leven, komen voor dit voorschot in aanmerking. Heit wordt hen uit gekeerd via de Rampschade- bureaux. De bedoeling van deze uitkering is, dat de geëvacueerden in hun grootste behoeften kun nen voorzien. Burgemeester Van Nieuwenlhuizen van Ridderkerk juichte deze maatregel toe. „Ik ■heb de toekomst eerst wel wait somber ingezien, het leek er op, dat het Rampenfonds veel te stroef zou werken, maar ik heb me gelukkig vergist". Generaal Alons verzekerde, dat het Ram penfonds met. spoed zal blijven werken. Hij wees er op, dat het Rampenfonds niet kan garande ren, dat het eerste grote voor schot voor de schadevergoeding aan huisraad dit voorschot volgt na de uitkering van 100 gulden per gezinslid door een even grote definitieve uitkering kan worden gevolgd. Met het eerste grote voorschot is 40 mil.- lioen gemoeid. Desniettemin zal het Rampenfonds er naar stre ven om ook hulp te bieden bij de sociaal-culturele opbouw, zo als de verzorging van wezen en weduwen, bij het herstel van sportvelden, wijtogebouwen en poliklinieken. Bij alle uitkerin gen zal rekening worden gehou den met de belangen van de Nederlandse economie. Daartoe is een speciale adviescommissie in het leven geroepen. Generaal Alons verklaarde voorts, dat giften, die door een buitenlandse regering rechtstreeks aan de Nederlandse regering worden overgemaakt, zoals on langs de cheque van 50.000 pond. van Australië niet aan het Ram penfonds ten goede komen. Deze bedragen worden door de rege ring aangewend voor het herstel der schade, die zij zelf heeft ge leden. (Door Eddy Gilmore en Thomas Whitney) MOSKOU, 4 Maart. Het nieuws over de ziekte van Stalin heeft Moskou vandaag In een sluier van smart gehuld. Toen Associated Press vanochtend vroeg de bulletins van Tass in ont vangst nam, werden deze over handigd door een meisje, wier ogen rood en vochtig waren van de tranen. Als er ooit in een stad ver scheidene millioenen geweest zijn die allen tegelijk geschokt wer den, dan was het in Moskou. Het Russische volk hoorde het nieuws van radio Moskou om 8 uur. Op de straten drongen de mensen samen in kleine groepen. Daarna liepen zij door, maar er was maar één ding dat men hoorde zeggen, steeds weer op nieuw: „Staiin is ziek, Stalin is ziek, Stalin is ziek". De krantenkiosken, waarvan er vele over de stad verspreid zijn, werden omringd door mensen, die de ochtendbladen kochten, waarin het regeringscommuniqué en het medisch bulletin, dat door de nieuwe minister van gezondheid, A. F. Tretyakof, en negen ande ren ondertekend was. Stalin is dit jaar buitengewoon actief geweest. Op 12 Januari versoheen hij in het Bolshoi Thea ter om te luisteren naar een con cert van Poolse musici. Op 13 Januari ontving hij de vice-pre sident van het Russisch-Chinese genootschap en de president van ■de Chinese Academie van Weten schappen. Op 21 Januari woonde hij de herdenkingsplechtigheid voor Lenin bij in het Bolshoi Theater. Op 7 Februari ontving hij de nieuwe Argentijnse am bassadeur, dr Leopoldo Bravo, en tien dagen later de nieuwe In dische ambassadeur Ki P. S. Mennon en Saifuddin Kitchuel, Die in Japanse krijgs gevangenschap hebben verkeerd (Van onze parlementaire redactie) In tegenstelling met de reser ve-officieren die in Duitse krijgs gevangenschap ziin gevoerd en de beroepsofficieren in Japanse krijgsgvangenschap. hebben de reserve-officieren van de K.L. die in Indonesië in Japanse krijgsgevangenschap ziin gevoerd geen pensioenrechten over deze jaren verworven. Naar wij thans vernemen, is er een regeling in voorbereiding om ook deze categorie reserve officieren pensioenjaren toe te kennen over de tijd. die zii in gevangenschap hebben doorge bracht. president van de Indische Vre- desraad. Op sommige plaatsen in Mos kou, waar de vroegste edities van de Prawda op de muren wa ren geplakt, stonden tientallen Moskovieten bijeen om de laatste bijzonderheden .te lezen. Zwijgend namen zij het in zich op. Londen bezorgd LONDEN, 4 Maart. Vandaag precies twee weken geleden werd Stalin beschreven er uit te zien als „opmerkelijk gezond en vol physieke en mentale vitaliteit". Dit verklaarde K. P. Mennon, de nieuwe ambassadeur van In dia te Moskou, na een persoon lijk onderhoud met de Russische leider, van wie nu officiéél ge zegd wordt, dat hij ernstig ziek is, misschien vlak voor de dood staat. Mennon was naar het Kremlin geweest voor een beleefdheids bezoek aan Staiin. Hij voegde hieraan toe dat het onderhoud een welwillend gebaar van Rus land tegenover India genoemd zou kunnen worden. De gezondheid van Staiin is altijd een onderwerp voor spe culaties en met elkaar in strijd zijnde geruchten geweest. Het is zeker een onderwerp, dat steeds de grootste aandacht van de Westelijke mogendheden heeft gehad. Een hoge Britse functionaris zei slechts 12 dagen geleden, dat de grootste bedreiging voor een derde wereldoorlog voortvloeide uit de mogelijkheid van een strijd om de macht in het Kremlin na de dood van Staiin. „Ik ben nu veel meer ongerust over de toestand dan een jaar geleden", aldus deze zegsman. „Zolang wij wisten, dat Staiin nog de onbeperkte heerser was, konden wij tamelijk gerust zijn." Deze veronderstelling, zo voegde hij hieraan toe, steunde op de mening, dat Staiin zich tevreden zou stellen met het Russische rijk min of meer te laten zoals het is. Maar, zo waarschuwde hij, in het geval van een grote worste ling om de leiding van de Rus sische dictatuur tussen ambitieuze tegenstanders „kan niet gezegd worden, waarin him onbezonnen heid ons zou kunnen storten". In sommige Westelijke kringen is de onthulling van het dokters complot in het Kremlin gezien als een aanwijzing voor een der gelijke worsteling om de macht in het Kremlin. Nu Stalin's leven aan een draad hangt, zien de Westelijke diplomaten met ongerustheid het grote drama tegemoet, dat zich nu achter de barricades van het Kremlin aan het afspelen is.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3