Tiilpenrallve - karavaan is dit jaar groter dan ooit DIO Het is niet zo gemakkelijk door de censuur te dringen i Saffier i 1 Vijf speciale étappes en vijf klassementsproeven Zierïkzeese middenstand verliest kort geding Financiën en Economie de blauwe Slachtoffers watersnood 25ste lijst En enkele pittige bergpartijtjes" UB. Scheepsberichten Pagina 4 DONDERDAG 5 MAART 1953 (Van onze sportredacteur) Over nog geen twee maanden zullen de deelnemers aan de 5e jubileum-Tulpenrallye weer onderweg zijn. Van heinde en ver zullen ze gekomen zijn. Vit Zweden en Engeland, uit Frankrijk en Duitsland, uit België en ons oi"en dierbare Nederland. Hoort, wat Piet Nortier ons gisteren over deze ong. 27Ö0 km heeft verteld. Want nietwaar, iedere Tülpenrallye is nog groter dan de vorige en waarom zou juist deze jubileum-„ritop deze gulden regel een uitzondering maken? is Deze Piet Nortier en trouwens de hele RAC-west. heeft er slag van om deze Rallye zo smeuig mogelijk op te dienen. Dat gaat dan op een gezellige bijeenkomst waar men door de overredende manier van vertellen weer Ral- lye-vaardig wordt gemaakt. We doorleven nogmaals de vorige tocht met zijn sensaties en ge beurtenissen en zo ongemerkt bent U al bezig de nieuwe, ko mende „mee te rijden". Want ook die wordt interessant met weer andere „nieuwigheidjes" i en met nog volmaakter uitge- dokterde formules om de echte. I enige en menselijke winnaar fd.w.z. de beste rijder) uit de Mêlée van ruim driehonderd te vissen. Nachtelijk begin Het begint dan ditmaal in de allervroegste morgenuren op ze ven plaatsen i n Europa: Den Haag Brussel, Hamburg, Stutt gart. Londen en Parijs. Om een minuut over twaalf in de nacht van 26 op 27 April zal de eerste xmUT'ST Niet Krabben. De helder I 3~ I I vloeibare D. D. D Kai- (J JL U JLV meert de jeuk in enkele seconden, noodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporien. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN t) A programma VRIJDAG 6 MAART 1953 HILVERSUM I. 402 m. v.ou vaRA. 10.00 VPRO. 10.20 VaRA. 12.00 AVRO. lb.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00 24.00 VARA. VARa: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; b.ou Nieuws en weerber.; O.ia Giam.b.50 Voor de huisvrouw; 0.00 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Voor de kleuters; VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen cau serie: 10.05 Morgenwijding; VARA 10.20 Gram.; 10.30 Schoolradio; lü.oO Orgelspel; 11.20 Radiofeuil- leton; 11.40 Alt en piano; AVRO: 12.00 Musette-orkest; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gram.; 13.00 Nieuws: 13.15 Mededelingen deelnemer worden weggeschoten Via aanlooproutes van plm. 475 km. gaat het dan naar Spa. dat acht uur later bereikt zal zijn. Alle aanlooproutes eindigen daar en vanaf deze b# loorlijke Bel gische touristenplaatsen zakken alle deelnemers naar het Zui den. Meteen de moeilijkheden in Waarmee aan enkele klachten van deelnemers aan de vorige Rallye is tegemoet gekomen- Deze vonden de aanlooproute van 750 km te lang en door het uitvallen van de klassements proef op de Citadel van Namen kwamen daar toen nog eens 600 „vlakke" kilometers achteraan. Welnu, dat zal ditmaal niet ge beuren. Na Spa duikt de kara vaan de Ardennen bii daglicht binnen en via enkele „aardige" bergterreintjes zal men tegen het vallen van de nacht in Belfort zijn. De „Haute Jura" ligt dan als een donkere machtige kolos voor de rijders, die nu wel de Puy de Döme kwijt ziin. maar aan de Col de la Faucille de handen vol zuilen hebben. Van Belfort naar de Zwitserse grens dus in het donker, over bergpassen, die nu nog onbe gaanbaar zijn, doch die (volgens de Fransen) op het tijdstip van de Rallye in ieder geval sneeuw- vrii zullen ziin gemaakt. Aan bochten ook hier geen gebrek. Als tegen de morgen Genève zal ziin bereikt, via de Zwitserse grens, die zonder douanemoeilijkheden zal kunnen worden gepasseerd, is de karavaan op het meest zuideiiike punt terecht gekomen. Dan weer de „Haute Jura" in naar Döle. Belfort en Gerard- mer. Daar wachten vijftien ber gen de rijders met nieuwe moei lijkheden en met nieuwe zorgen. Nog voor het opnieuw avond is zal Saarbrücken ziin bereikt, vanwaar men de derde nacht in gaat, die, evenals verleden jaar. gegarandeerd duizend bochten in de Ardennen in zich herbergt. Via Eindhoven en Breda naar Noordwiik, waar de eerste rijders om ongeveer acht uur Woensdag morgen zullen arriveren. Dit is in het kort het traject van deze 5e tülpenrallye, waar voor de belangstelling groter is dan ooit tevoren. Er komen of ficiële teams o.a. van de Dagen- ham-Fordfabrieken, er komen merkenteams van de SAAB en de VOLVO en vele bekende rij ders, waaronder Gatsonides, heb ben reeds toezegging gedaan te zullen starten. Deze 5e tülpenrallye is georga niseerd als de vorige, d.w.z. dat er wederom naar gestreefd is, dat iedere goede automobilist met een goede wagen deze rallye zal kunnen rijden Iedereen kan winnen Bovendien heeft men 't regle ment opnieuw herzien. De toerwagens (seriewagens) zijn nu onderverdeeld in toerwa gens en „opgefokte" toerwagens. Voorts zijn de kleine sportwagens tot 1400 c.c. in een aparte klasse ondergebracht. Deze regeling nu geeft iedere deelnemer gelijke kansen om de Tülpenrallye te winnen. Geen betere kansen dus voor de opgefokte fabriekswa- gens van een Ken Wharton of een Jan Appleyard. Iedereen kan op Zandvoort komen via de vier klassementsproeven onderweg, die naar zwaarte bovendien nog verschillend gewaardeerd zullen worden. Het grote slot Naar Zandvoort!? Inderdaad, ook dit jaar weer de grote slot apotheose op het circuit van Zandvoort, waar de laatste klas sementsproef op Donderdag 30 April (Koninginnedag) plaats zal vinden. Een evenement op zich voor duizenden autoliefhebbers, die juist op deze dag makkelijker dat grote gebeuren zullen kunnen meemaken. Wel, dat is dan iets over de a.s. Tülpenrallye, een Tülpenrallye zonder soepelheidsproef, maar met extra klassementen en een snelheidsrace op Zandvoort. Een Tülpenrallye, die in het buiten land door deze opzet weer meer „goodwill" zal kweken voor vol gende jaren. We zullen u er bin nenkort nog meer over vertellen. Mgr Hettinga kleedt vluchtelingen RAWALPINDI (Pakistan) Op initiatief van Mgr. Hettinga uit Heeg, Bisschop van Rawal pindi concerteerden studenten van het Katholiek College al daar ten behoeve van duizenden Indiase Mohammedanen, die naar Pakistan zijn gevlucht. De op brengst werd besteed voor het aankopen van kleding. Fairsea Amsterdam/Sydney 3 690 WNW anderhalfgraadskanaal /Fremantle: Grote Beer 4 v Rot terdam te NewYork; Zuiderkruis Amsterdam/Zuid-Afrika p 3 nm Dakar/Kaapstad; Maashaven Rot- terdam/West-Afrika 4 vm Port Harcourt verw: Maaskerk West- Afrika/Amsterdam 3 v Dakar: Veendam Rotterdam/New-York 3 330 W Scillys/Halifax; Waterman Pusan/Rotterdam 3 100 ONO Massawa/Suez: Ridderkerk Rot terdam/Perzische Golf 4 te Port Said; Oranjefonteim Amsterdam/ Oost-Afrika 3 te Kaapstad: Wil lem Ruys 4 v Rotterdam/Tj. Pri- ok: Waterman Pusan/Rotterdam p 4 Kaap Elba Rode Zee; Alde- ramin 3 v Amsterdam naar Per zische Golf; Alphard Rotterdam/ Pto Alegre 3 te Rio Janeiro: Dal- derdiik Vancouver/Rotterdam 2 v Los Angeles/Balboa; Groote Kerk Oost-Afrika/Amsterdam 4 v Aden n Port Said: Hoogkerk Rotterdam/Japan p 4 Guardafui /Singapore: Mataram Rotterdam /Priok 3 1400 v Londen 3 Tha- mes ten anker (mist): Sibajak Wellington/Rotterdam 3 te Tj. Priok: Talisse Amsterdam/Indo nesië 4 te Aden; Waal Amster dam/Middellandse Zee n 3 1830 Finisterre/Beyrouth; Westerman 3 v Rotterdam te New-York. Het nationale fotoboek „De Ramp" zal in een oplage van 500.000 exemplaren verschijnen. Drie papierfabrieken zijn bezig het papier te vervaardigen; zeven grote drukkerijen hebben op zich genomen deze enorme oplage te drukken. Dezer dagen is men na het gereedkomen van de eerste hoe veelheden papier met het drukken begonnen; doch het zal nog weken duren, eer tot de aflevering aan het publiek kan worden overgegaan. 10 Binderijen hebben zich belast met het binden van het boek. De eerste pagina's komen van de pers. De president van de rechtbank te Middelburg heeft uitspraak gedaan in het kort geding, dat door de middenstand van Zierik- zee aanhangig was gemaakt tegen het gemeentebestuur van deze plaats. Zoals bekend was door de middenstand gevorderd, dat het gemeentebestuur zou worden ver oordeeld zich te onthouden van iedere maatregel, die aan eisers het verblijf binnen de gemeente Zierikzee direct of indirect ver hindert dan wel bemoeilijkt. Op 13 Februari had de burge meester van Zierikzee een offi cieel bevel tot evacuatie uit gegeven, gebaseerd op de artike len 219 en 220 van de gemeente wet. De eisers achten deze last tot ontruiming onverbindend en onrechtvaardig. De president overwoog in zijn vonnis, dat de vraag onder wel ke omstandigheden een burge meester gebruik mag maken, ja zelfs behoort te maken, van bij zondere bevoegdheden ligt op het gebied van het publiek nood toestand aanwezig is en of deze noodtoestand maatregelen nodig maakt, is een kwestie van het recht. De beslissing of een nood- TELEFOON UIT MOSKOU WPi XU.AW gram.; 13.20 Metropole orkest; 13.50 Gram.; 14.00 Kookpraatj^i ol Beursoverzicht 14.20 Vierhandig pianospel; 14.50 i Voordracht; 15.10 Bas-bariton en i piano: 15.30 Lichte muziek; VA Ra: 16.00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Gram.: 17.20 Muzi kale causerie; 8.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 Hoorspel; 19.00 Gram.; 19.10 ..Boeven, burgers en brigadiers", klankbeeld; VPRO. 19.30 „Vreugde en verdilet cau serie; 19.50 Berichten; 20.00 Nws; 20.15 Joodse volksliederen; 20.30 Reportage; 20.40 Aanpassing causerie; VARA: 21.00 Het hangt aan de muur en het tikt 21.25 Lichte muziek: 21.50 Buitenlands weekoverzicht; 22.05 Pianorecital; VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 Avondwijding; VARA: 23.00 Nieuws; 23.15 „In huwelijk en ge zin". causerie; 23.3024.00 Orgel spel. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Ochtendgymnast.: 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gewijde muziek; 8.45 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huis vrouw: 9.35 Gram.; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Pianorecital; 11.30 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen; 12.33 Gevarieerde muziek; 12.59 Klokgelui: 13-00 Nieuws; 13.15 Vocaal dubbel- kwartet: 13.45 Gram.; 14.00 „Met oog en oor de wereld door", film- les; 14.30 Omroeporkest en solist; 15.'5 Voordracht; 15.35 Gram.; 16.00 „Hoe maakt men een warme bak om vroeg groente te zaaien rauserie 16.15 Gram.: 17.00 Ka mermuziek; 17.30 Militaire repor tage; 17.40 Gram.: 17.45 Fries pro gramma; 18.00 Gram.: 18.10 Een goed woord voor een goede zaak; 1815 Amusementsmuziek; 18.40 Huismuziek; 19.00 Nieuws en weerberichten: 19.10 Regeringsuit zending: „Verklaring en Toelich ting": 19.30 Gram.: 20.00 Radio- krant; 20.20 Orgelconcert; 20.40 ter niet volkomen handhaven. Metropole Orkest; 21.10 „Vincent Zelfs in Koninklijke ging bijna van Gogh", reportage-klank- niets om. Dit fonds verloor 1 pet. beeld: 21.30 Gewude muziek;eVenals AKU. Indonesische fond- 22.00 Lichte muziek- 22.35 Alge-1 sen ]agen over de gehele mene Kunst-rubr.;22.45 Avond- jets zwakker, vooral voor rubber overdenking; 23.00 _Nmuws en l en suikerwaarden. YOUNG LENING ZWAK, BILLITON VAST AMSTERDAM, 4 Maart Het nieuws over de ziekte van Stalin (ter beurze beweerde men hard nekkig, dat hij reeds zou zijn overleden) vormde een onder werp van gesprek, maar over de consequenties daarvan tastte men in het onzekere. Voor het beurs- verloop als zodanig bleef het be richt zonder invloed. De markt was lusteloos gestemd en er wer den niet veel zaken gedaan. In hoofdzaak kwam het door gebrek J°el is de fabricatie van en de van 3 millioen DM toegewezen voor de invoer van fruit uit Nederland waardoor het totale bedrag voor invoer van fruit (voor zover niet geliberaliseerd) uit Nederland en overzeese ge bieden is gebracht op 6,5 mil lioen DM. Albert Heyn en Sterovita richten melkexport Mij op Albert Héyn N.V. te Zaandam en de N.V. Sterovita melkpro ducten te Amsterdam hebben opgericht de Melkexport Stero vita N.V. te Amsterdam. Het aan kooporders van het publiek en door de geringe onderne mingslust van de arbitrage. Zelfs de afdeling van Young en Dawes begint te kwijnen. De opleving van gisteren onder invloed der stopzetting van de invoer van Young obligaties uit het buiten land, is maar van korte duur ge weest. Er was vandaag aanzien lijk minder te doen en Young werd gedaan van 91 y, tot 92 1/4 (gisteren hoogste koers 93)4). Tegen het sluiten van de markt liep Young tot 91 terug. De tweede feature van giste ren, n.l. Anaconda in de Ame rikaanse afdeling, vertoonde aan merkelijk minder animo. Over eenkomstig het verloop in Wall- street was de adviesprijs iets la ger op 44 1/4 tot y2. Het bericht, dat het contract van de Billiton met de Indone sische regering vijf jaar is ver lengd, trok sterk de aandacht. Voorshands maakte het op de koers niet veel indruk, maar in het verdere verloop groeide de belangstelling en trok de koers tot ca. 180 aan. Overigens was de markt van weinig betekenis. Internationale fondsen, aanvankelijk nauwe lijks veranderd, konden zich la- handel speciaal de export- handel in melkproducten, zui. velproducten en aanverwante ar tikelen. Het kapitaal bedraagt f 105.000. verdeeld in 105 aan delen van f 1.000. Albert Heyn neemt deel voor 100 aandelen, volgestort in contanten en Stero vita Melkproducten voor 5 aan delen, die worden volgestort door inbreng van onroerende goederen. MOSKOU, 4 Maart. Sowjet- bladen hebben vandaag 't nieuws van de ernstige ziekte van Stalin op de frontpagina's en door straatbulletins bekend gemaakt. De radio-uitzending over de ziekte van de premier werd ge publiceerd op de frontpagina's onder de kop van „regeringscom- munique". Daaronder begon in kleinere letters de mededeling „van de ziekte van de voorzitter van de Raad van Ministers van de Sow- jet-Unie en secretaris van het Centrale Comité van de Com munistische Partij, kameraad Jo sef Vissarionowitsj Stalin". De buitenlandse corresponden ten in Mosfcou werden om onge veer 07.20 uur plaatselijke tijd door Tass verwittigd. De dag was toen net aangebroken en er wa ren reeds eniige mensen op straat. Spoedig begon de radio het nieuws te brengen. Het telefoonverkeer met het buitenland bleef mogelijk, maar de correspondenten moesten hun kopie eerst voorleggen aan de censuur. Uit Parijs meldt Associated: Press, aan de hand van telefoon gesprekken met de correspon denten in Moskou, hoe het nieuws aan de pers werd bekend ge maakt. Telefonisch werden de buiten landse correspondenten in Mos kou door Tass van het nieuws verwittigd. Dat was om 7.20 Moskouse tijd. De corresponden ten renden naar het telegraaf kantoor en naar de telefoons. De telefoonverbindingen met Parijs en Londen kwamen vrij snel door. De correspondenten konden toen vertellen hoe in Moskou 't nieuws bekend geworden was. De radio in Moskou begon langzaam het bulletin te herha len. Zodra het was voorgelezen, begon de voorlezing van het zelfde bulletin opnieuw. Toen BIJ MIST KOPLAMPEN AAN! Nu een nieuwe periode van mist schijnt te ziin aangebroken vestigt de KNAC nog eens de aandacht op de wettelijke ver plichting voor bestuurders van automobielen overdag bii dichte mist de koplampen te ontsteken. Stadslichten zijn in dit geval ten enenmale onvoldoende. Het is de KNAC gebleken, dat reeds verscheidene malen proces-ver baal is opgemaakt tegen bestuur ders, die dit voorschrift hebben overtreden. Het komt de KNAC onbegrijpelijk voor dat aan deze veiligheidsmaatregel, die niets kost, nog steeds niet voldoende aandacht wordt geschonken. waren er al wat mensen op straat. Men verzamelde zich voor de krantenbureaux. De censuur. De A.P.-correspondent Gilmore vertelde, dat het een prachtige dag in Moskou was. De zon scheen helder. Maar behalve dit soort algemeenheden kon hij niet meer zeggen aan de telefoon, in afwachting van de goedkeuring van zijn berichten door de cen suur. Hij kon zelis niet de be woordingen van het officiële com munique herhalen, alvorens hij het stempel va\ de censor er op had gekregen, hoewel dit com munique op dat zelfde ogenblik door de Russische radio in tien tallen talen werd uitgezonden. Om het telefoongesprek met Parijs dus gaande te houden, babbelde Gilmore wat over zijn vacamtieplannen. Misschien kon hij een week of zo naar de Zwarte Zee gaan in het voorjaar. Dat was nog niet zeker, want daar voor had hij toestemming nodig. Af en toe werd het gesprek on derbroken door de telefonisten op de verschillende doorgeefpun- ten langs de lijn. De Franse telefoniste zei: „Allo, allo, vous parlez? (Spreekt u nog?)" „Oui, oui, nous parions tou- jours (Zekeir, wij zijn nog steeds bezig)" was het antwoord, en toen verdween ze. Toen kwam er een zware Duit se stem vertellen, dat de lijn no dig was en daarop volgde een kort gesprek in Duits en gebroken Engels. De verbinding werd af gebroken, maar kwam na drie tellen terug, en toen was de stem van Gilmore er weer. Gilmore vertelde, dat hij over een paar minuten misschien weer wat kon dicteren. Hij had de eer ste belangrijke bekendmaking al doorgegeven naar Londen. Maar het duurde heel, heel lang voor dat er weer nieuws kwam. Hij sprak maar steeds over het weer, en over vrienden die hij kende, maar als er vragen gesteld wer den over wat er nu in Moskou aan de hand was, werd hij en voorzichtig. Dat moest door de censuur heen. vaag eerst DE HEER D. DELOOR BENOEMD ALS BURGEMEESTER VAN DELFT De heer D. de Loor, die, zoals wii reeds gisteren veronderstel den. benoemd is tot burgemees ter van .Delft, zal geen lid blii- ven van de Tweede Kamer, waarin hii voor de P.v.d.A. zit ting heeft. Voor de opvolging komt het eerst in aanmerking mevrouw D. HeromaMeilink. Shepherd naar België BRUSSEL, 4 Maart (A.P.) De commandant van het Ameri kaanse corps mariniers Lemuel C. Shepherd en zijn echtgenote zijn vanmorgen om 10.00 uur Ned. tijd per auto uit Den Haag naar Brussel vertrokken. Generaal Shepherd heeft een officieel bezoek van drie dagen aan Nederland gebracht. beleid der overheid, die onttrok ken is aan de oontrole van de burgerlijke rechter. Wat deze eer ste grondslag aangaat moet der halve de rechtbank en ook de president in kort geding zich on bevoegd verklaren. Als tweede grondslag werd door eisers gesteld, dat de burgemees ter van de in genoemde artikelen verleende bevoegdheid een ge bruik heeft gemaakt, dat strijdig is met de bedoeling der wet, met andere woorden, misbruik van gezag. De president overwoog, dat uit niets is gebleken, dat het besluit van de burgemeester op willekeur zou berusten. De vor dering, voorzover deze berust op de tweede grondslag, moet dus worden ontzegd. 's-GRAVENHAGE, 4 Maart Het Informatiebureau van het Nederlandsohe Roode Kruis heeft vandaag een 25e lijst van gebor gen en geïdentificeerde slacht offers van de watersnood uit gegeven, luidende: DREISCHOR Schouwenaar-iKort, Dina, geb.: 23-4-64 te Nieuwerkerk, weduwe van Jacob Sdhouwenaar, laatste adres: D 21. NIEUW-VOSSEMEER Begraven te Steenbergen: Van der Klundert, Adriana, geb. 19-3-50 te Nw. Vossemeer, laatste adres: Pelsendijk 324; Van der Klundert, Nicolaas Adrianus, geb.: 11-9-18 te Steenbergen, laatste adres; Pelsendijk 324; Van der Klundert-Hamers, Maria Pie- ternella, geb. 13-10-27 te Wil lemstad, laatste adres: Pelsendijk 324. NIEUWERKERK De Bil-de Jonge, Jannetje, geb. 4-10-94, laatste adres: Ooststr. 187; Van Dienst-Van Dijke, Anna, geb. 12-8-04, laatste adres: Stoff- weg 152; Dorst-Brouwer, Corne lia, geb. 5-11-98, laatste adres: Ooststraat 202; Kleeimans-Kort, Catholina W., geb. 3-1-87, laatste adres: Weststr. 29; Kluit, Mari- nus Leendert, geb. 29-1-85, laatste adres: Stationsstr. 359; Kooijman, Leentje J., geb. 27-10-44, laatste adres: Ooststraat 198; Peute- Overbeeke. Adriana, geb. 24-9-06, laatste adres: Ooststr. 185; Quaak, Krijn, geb. 26-9-81, laatste adres: Weststraat 51; Stoutjesdijk, Cor nells, geb.: 3-10-91, laatste adres: Stoofweg 155; Wandel, Leendert, geb.: 26-8-02, laatste adres: Bene- dendorpseweg 5, Oosterbeek. OUDE TONGE Bierbooms, Elisabeth Maria geb. 24-5-38, laatste adres: Julia- nastraat; Bierbooms, Petrus Egi- dius, geb. 30-9-46; De Boet, Johan nes, geb. 23-3-01; Brands, Jacobus A. M., geb.: 10-6-72; Kik-Verwers Adriaantje, geb. 23-8-98, laatste adres: Julianastr. 14; De Korte, Jannetje Elisabeth, geb. 3-11-06, laatste adres: Julianastr. 56; De Laat, Cornelia Josephina, geb. 1-3-04; Los, Jan, geb.: 11-2-78; Los-De Vos, Maria, geb.: 31-1-84; Van Nieuwaal-Osseweijer, Elisa beth, geb.: 2-9-89; Van Noord-De Berg, Elisabeth, geb. 21-9-68; Osseweijer, Johan Christiaan, geb. 28-2-90; Van Peperstraten-Esser, Geertruida, geb. 5-8-85; Stoop, Marinus, geb. 23-6-30, laatste adres: Julianastraat 58; Winkels, Wilhelmina, geb. 5-12-81. Advertentie) FEUILLETON 'N VERHAAL UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN 1 Door P. C. WREN t 18. Niet zonder reden achtte hij zichzelf 'n betere beschermer en steun voor Lady Brandon, dan de zwakke kluizenaar, die „domi nee" genoemd werd. Hij wist, dat Folliot door Lady S.O.S.-berichten; 23.15 Het Evan gelie in Esperanto; 23.3024.00 Gram. T otorisip-nroornm ma VRIJDAG 6 MAART 1953 AVRO 20.15—21.45 1 Actualiteiten 2. Documentair boeken programma 3. Wcerpraatje 4. Fragm. „Song of Russia", film 5. ..Briefgeheim", één-acter. Scheepvaartpapieren konden zich niet aan de afbrokkelende tendentie onttrekken. De waar den van verschillende in het bui tenland werkende hypotheek banken waren opnieuw gevraagd. Op de staatsfondsenmarkt traden geen grote veranderingen op. Nederlands fruit naar W est-Duitsland De West-Duitse autoriteiten hebben een aanvullend bedrag lime Brandon's vader aan een behoor lijke positie geholpen was. De jonge dominee, van goede afkomst maar doodarm, was hopeloos ver liefd geworden op de mooie Pa tricia Rivers. Patricia had voor de jongeman genegenheid gevoeld, meer uit medelijden dan uit liefde. Ikzelf was een jaar jonger dan de tweeling en hun gehoorzame dienaar Op de lagere school kende men ons als Geste, Kleine Geste en Allerkleinste Geste, en, in vergeliiking met miin brillian- te broers was ik inderdaad aller kleinst in vele opzichten. Waarschijnlijk bezat ik voor hen de genegenheid en gehoor zaamheid die andere kinderen voor hun ouders hebben: doch wij waren wezen, hadden onze vader en moeder nooit gekend en woonden bii onze tante van moederszijde. Lady Brandon, op Brandon Abbas. Tante Patricia deed meer dan haar plicht iegens ons. maar be toonde alleen aan Michael moe derlijke liefde. Zii had zelf geen kinderen en beminde hem en Claudia, een beeldschoon meisje van, voor ons althans, mysterieu ze afkomst, als ware zij hun eigen moeder, Claudia en een nichtje van Tante Patricia, Iso- bel Rivers, brachten een gedeel te van hun jeugdjaren eveneens op Brandon Abbas door. Ik denk dat Isobel er bii gehaald werd om Claudia bezig te houden wan neer wij op school waren, en zij bleek ook voor ons een uitste kende vriendin en speelkame raad te ziin. en verkreeg al spoe dig de welverdiende eretitel van Trouwe Hond. Augustus Brandon was een neefje van Sis Sector, die geregeld in de vacanties kwam logeren, ondanks de ontmoedigende be naming „Guus de Griezel" die hem altijd vergezelde, alsmede onze gezamenlijke en onverholen antipathie. Je kon Augustus niet aardig vinden; in de eerste plaats omdat hii zo op oom Hector leek en verder omdat hij veel te goed wist dat hii de erfgenaam was en daaraan nu al gezag ontleende. Michael echter, wist terdege hoe hii hem aanpakken moest... De misdaad zelf, die tot miin veroordeling leidde, kan ik me niet meer voor de geest halen, maar ik herinner me het voorval duidelijk, om twee redenen. Onder de invloed van haar ouders had zij, mede door opvoe ding en betrekkelijke armoede, haai4 eerzucht laten gelden vóór haar affecties, en na hem éérst enige malen geweigerd te hebben, de gefortuneerde Sir Hector Bran don getrouwd. Later, ja, te laat had zii beseft dat er eeuwig een groot verschil zou blijven bestaan tussen het leven met 'n grove, zelfzuchtige en harteloze man als echtgenoot en dat met iemand als haar jeugdvriend, met wie ze ge speeld en gestudeerd had, en van wiens intelligentie, ontwikkeling en vriendelijkheid zii zich nu eerst bewust werd. Lawrence wist bijna zeker dat Lady Brandon ervan overtuigd was dat de psychische ineenstor ting, die Folloit totaal veranderde, naar lichaam en geest, het directe gevolg was van haar wereldlijk en liefdeloos huwelijk met n laagstaand, zondig man. Zo was ze ertoe gekomen hem, toen haar bij een bezoek aan ziin armelijke be huizing bleek dat de dood er op de loer lag, naar Brandon Abbas te laten brengen zo gauw dit kon. Hii was daar nooit meer vandaan gegaan geen dag, zelfs geen uur. Na ziin genezing werd hii tot huisdominee benoemd, en stond vanaf die tiid bekend als „domi- nee Met enige tegenzin moest Law rence toegeven dat Folloit de bron was geweest van bijna alle vreug de. geluk en vriendschap, die in Brandon Ahbsis te vinden wa ren Misschien zou een bezoek aan de dominee hem wat wijzer ge maakt kunnen hebben, dacht hii, terwijl hii op het perron van het plattelandstationnetje de trein af wachtte. Het speet hem, dat hij geen kans had gehad, zichzelf en ziin Franse vriend een antwoord te verschaffen op de vele vragen die hem kwelden. En. uitkijkend naar het hoge geboomte, waar achter het oude, grijze huis van Lady Brandon schuil ging, ver zonk Lawrence andermaal m ziin somber gepeins. HOOFDSTUK Hl „Indien we de Allerkleinste Geste lieten leven, zou hij mis schien toch nog ziin leven beteren en de heldendood sterven," zei de luitenant. „En wat zou hij met een hel dengraf doen?" informeerde de kapitein „De bloemen eraf gappen en ze verkopen, denk ik. En wat betreft ziin karakter, daar kunnen we' beter afblijven. Het is besmette lijk. en op het ogenblik ver van de bewoonde wereld. „Och. laat hem toch leven," zei de Trouwe Hond. „Ik vind hem erg gemakkelijk, al was het alleen maar om proeven op te nemen." Ik was de Trouwe Hond dank baar dat ze voor me opkwam, maar meende dat ze miin ver dienste toch wel wat laag aan sloeg. „Nu, we zullen het eens met water en brood proberen," sprak de kapitein na een lange pauze, waarin ik doodsangsten uitstond. „Verder een geseling en de ver andering van ziin naam in Zwak ke GesteBreng hem weg." En ik werd ter voltrekking van het vonnis weggeleid door de lui tenant, Guus de Griezel en Ko ningin Claudia. Ik werd gegeseld, de Trouwe Hond moest er van huilen en Koningin Claudia keek met belangstelling toe. De zes zweepslagen deden piin, het gebruikelijke rantsoen water en brood was akelig maar het ergst van alles was wel de verne dering van de naam: een hele dag duurde deze kwelling. (Wordt vervolgd.)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4