Noordho llandse gemeenten gaan adopteren Wie zal derde rode dictator van Rusland zijn nstand ling Begroting aanvaard van Binnenlandse Zaken Malenkof eerste m vóór Molotof en Beria LOSSE PRAATJES en LOSSE BLAADJES itoffers rsnood Friese Comm. der Koningin had een ernstige aanrijding te lijst Burgemeesters op bezoek in het rampgebied Mevr. Linthorst Homan en haar zoontje in Leeuwarder ziekenhuis opgenomen Op en om de Beurs Ruimere emigratie naar Canada EERSTE KAMER •Scheepstij dingen Kustvaart I Belde conducteur te vroeg af? ■rheid, die onttrok- e oontrole van de ihter. Wat deze eer- aangaat moet der- ïtbank en ook de ort geding zich on- aren. jrondslag werd door dat de burgemees- genoemde artikelen roegdheid een ge smaakt, dat strijdig jeling der wet, met [en, misbruik van esident overwoog, s gebleken, dat het e burgemeester op berusten. De vor- ver deze berust op andslag, moet dus »d. LAGE, 4 Maart iebureau van het Roode Kruis heeft '5e lijst van gebor- ntificeerde slacht- watersnood uit- nde: t r-Kort, Dina, geb.: uwerkerk, weduwe houwenaar, laatste 5SEMEER Steenbergen: Clundert, Adriana, te Nw. Vossemeer, Pelsendijk 324; Van Nioolaas Adrianus, te Steenbergen, Pelsendijk 324; Van Hamers, Maria Pie- 13-10-27 te Wil le adres: Pelsendijk ERK onge, Jannetje, geb. ;e adres: Ooststr. st-Van Djj'ke, Anna, laatste adres: Stoff- ■st-Brouwer, Corne- 98, laatste adres: 2; Kleemans-Kort, geb. 3-1-87, laatste 29; Kluit, Mari- geb. 29-1-85, laatste sstr. 359; Kooijman, b. 27-10-44, laatste traat 198; Peute- driana, geb. 24-9-06, Ooststr. 185; Quaak, -9-81, laatste adres: Stoutjesdijk, Cor- [0-91, laatste adres: Wandel, Leendert, laatste adres: Bene- 5, Oosterbeek. fGE Elisabeth Maria laatste adres: Julia- booms, Petrus Egi- -46; De Boet, Johan- 01; Brands, Jacobus 0-6-72; Kik-Verwers eb. 23-8-98, laatste astr. 14; De Korte, abeth, geb. 3-11-06, Julianastr. 56; De a Josephina, geb. Jan, geb.: 11-2-78; Maria, geb.: 31-1-84; il-Osseweijer, Elisa- 9-89; Van Noord-De >etih, geb. 21-9-68; }han Ohristiaan, geb. i Peperstraten-Esser, eb. 5-8-85; Stoop, b. 23-6-30, laatste astraat 58; Winkels, geb. 5-12-81. i leven, zou hij mis- iog ziin leven beteren dood sterven," zei de ,ou hij met een hel- n?" informeerde de en eraf gappen en ze nk ik. En wat betreft r, daar kunnen we' en. Het is besmette- iet ogenblik ver van wereld..." hem toch leven, zei Hond. „Ik vind hem Hik, al was het alleen oeven op te nemen." Trouwe Hond dank- voor me opkwam, ie dat ze mim vet wei wat laag aan- zullen het eens met ood proberen," sprak na een langepauze, loodsangsten uitstond, an geseling en de ver- n ziin naam in Zwak- Breng hem weg." d ter voltrekking van veggeleid door de lui- is de Griezel en Ko- dia. Ik werd gegeseld, Hond moest er van [oningin Claudia keek .telling toe. ■eepslagen deden pun, ejiike rantsoen water nas akelig maar het les was wel de verne- de naam: een hele deze kwelling. (Wordt vervolgd.) DONDERDAG 5 MAART 1953 Pagina 5 (Van onze verslaggever) BERGEN OP ZOOM Wij meldden reeds, dat de burge meesters van een groot aantal gemeenten in de kop van Noordholland Maandag ten stadhuize van Alkmaar be sprekingen hebben gevoerd over de adoptie door deze gemeenten van de door de watersnood op het eiland Tholen getroffen gemeenten. Dit in het kader van de adoptie-coördinatie door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Tot de gemeenten in de kop van Noord-Holland moeten dan niet gerekend worden de ge meenten van de Langedijk, de Wieringermeer en de gemeente Schagen, die weer andere ge meenten zullen adopteren, ter wijl tot de combinatie van de ge meenten in de kop van Noord- Holland weer wel behoren de gemeenten Maartensdijk en de Haarlemmermeer. De twee laat ste om bijzondere redenen. De burgemeester van Maar tensdijk, mr. H. H. Schuller, was eerder burgemeester van St. Maartensdijk. Woensdag heeft een studie commissie, die uit besprekingen van Maandag j.l. resulteerde en die bestaat uit de heren mr. H. Wytema, burgemeester van Alk maar, dr. W. Huygens, burge meester van Bergen, G. D. Ree horst, burgemeester van Den Hel der, D. Breebaart, burgemeester van Hoogwoud, mr. B. R. Canne- man, burgemeester van Hoorn, mr. H. H. Schuller, burgemeester van Maartensdijk en G. Jansen, secretaris der commissie. Chef van de eerste afdeling der ge meentesecretarie te Alkmaar, een bezoek gebracht aan de getroffen gemeenten op het eiland Tholen, waar zij in St. Maartensdijk be sprekingen hebben gevoerd met de burgemeesters van St. Maar tensdijk. Poortvliet, Stavenisse en St. Annaland. De burgemees ter van de gemeente Haarlem mermeer, mr. Jansonius, die ook deel van deze studie-commissie uitmaakt, was bij het bezoek niet aanwezig. Verhaal. In Hotel „De Draak" te Bergen op Zoom hebben de commissie leden en met name de burge meester van Alkmaar, ons het een en ander van hun bezoek verteld. Na de besprekingen in St. Maartensdijk, waarbij naar de behoeften van de betrokken Thoolse gemeenten werd ge vraagd, is men naar Poortvliet en Stavenisse gegaan, waar men geruime tijd heeft Vertoefd. Tenslotte bracht men ee'n be zoek aan St. Annaland. Beter dan adoptie van een ge meente door een andere ge meente, is de adoptie van een (groep gemeenten, die een geo grafische eenheid vormen van een groep andere gemeenten met dezelfde eigenschap, aldus de burgemeester van Alkmaar. Door coördinatie van de hulpverle ningsactiviteiten in deze groep van gemeenten trachten wij tot een zo groot, zo goed en zo doel treffend mogelijk resultaat te komen. We stellen ons die hulp zeker niet voor als een strovuur, dat een kort ogenblik fel vlamt, doch zien onze hulpverlening op lan gere termijn. Misschien wordt 't wel een periode van jaren. Wat (Van onze verslaggever) Woensdagmorgen rond 10 uur heeft de Commissaris der Ko ningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan met zijn auto in Noord-Holland een ernstige aanrijding gehad. Komende uit de richting Fries land, en Wieringen voorbij, wil de hij juist over de Ewijcksluis- brug de betonweg naar Den Hel der inslaan, toen hij in de bocht opbotste tegen een uit de richting de Kooy komende trailer van de fa Achterom uit Groningen. De auto van de Commissaris werd prectisch geheel in elkaar ge drukt. De kracht van de botsing was zo hevig dat zelfs de assen van de trailer ontzet raakten. Mevrouw Linthorst Homan werd ernstig gekwetst aan ge zicht en armen en is op medisch advies per ziekenauto naar het ziekenhuis in Leeuwarden over-, gebracht. Mr. Linthorst Homan zelf klaagde over spierpijn en hij liep moeilijk, doch de spoedig ter plaatse verschenen dr. Olree con stateerde geen ernstig letsel. Een zoontje van mr. Linthorst Homan liep een bloedende won de op, die ter plaatse werd ge hecht. Ook hij werd daarna naar het Diaconessenhuis in Leeuwar den overgebracht. De Commissaris was met zijn echtgenote en zoontje op weg MIDDENMEER. Hoewel het voor het landwerk toch eigenlijk wij gunstig weer was, mocht de beurs zich Woensdag in een op vallend grote belangstelling ver heugen. Vermoedelijk spruit dat wel voort uit de omstandigheid, dat de akkerbouwers dit voor jaar a.h.w. hebben kunnen wer ken, zoals ze maar wilden, en dat het voarjaarwerk wel der mate gevorderd is, dat een paar beursuren, hoegenaamd geen ge wicht meer in de schaal leggen. Op het beursplein stonden weer dSverse nieuwe landbouwwerktui gen opgesteld, zoals de door de fa. Boeke en Huidekoper uitge brachte wiedmachines van spe ciale constructie met schoffels tussen de assen en een kort- draaiend autostuur. Interessanter voor velen was stellig nog de uit de vroegere Fanmail M ontwik kelde subliem en haast onhoor baar lopende dieseltractor de Fanmail RMD. Dit Engelse pro duct heeft een 40 PK 4 cyl. kop- kleppendiesel motor van de Int. Harv. Cie met uitneembare cylin ders. Gloeidraden en startmotor zorgen er voor, dat de motor «Kreet loopt en de CAH brandstof- porrap regelt de opmerkelijk rus tige gang. Verder is er een warm. teregeling en geluiddemper ge monteerd. Evenals de Fanmail M heeft de trekker een scharnieren de trek,beugel, een hydraulische hefinrichting met 2 cylinders, driepunts ophanging en aanzien lijk verstelbare voor- en achter wielen. Deze verschijning trok Woensdagmorgen meteen veel belangstelling. We vernamen nog, dat Farmall omstreeks Augustus ook met een 2 en een 3 cy. diesel op de Ne derlandse markt komt. naar Den Helder in verband met de aankomst van de „Piet Hein", waarop zijn zwager, als comman dant thuisvoer uit Korea. Naar wij gisteravond laat bij informatie aan het Leeuwarder Diaconessenhuis vernamen ma ken mevr. Linthorst Homan en haar zoontje het naar omstandig heden redelijk wel. Schulte—Peters winnen zesdaagse van Parijs PARIJS. De Zesdaagse te Parijs is geëindigd in een Neder landse overwinning. Met een ronde voorsprong op hun groot ste concurrenten, de Belgen Bru- neel en van Steenbergen en de Zwitsers-Duitse combinatie Platt- ner-Hoermann, werden Schulte en Peters winnaar. wij zeker hopen is, dat er daar door een band, ook een persoon lijke band, zal groeien tussen adopterende en geadopteerde ge meenten en de inwoners daarvan. Voordat de hulpverlening in 't effectieve stadium treedt, zal eerst het rapport gereed moeten zijn, waaraan met spoed zal worden gewerkt en waarover Zaterdag a.s. beraadslaagd zal worden. Het rapport zal op korte termijn ge reed zijn, waarna het met alle betrokken gemeentebesturen zal worden besproken. De burgemeester van Hoog woud, de heer D. Breebaart, ver telde met enthousiasme van het werk, dat de jeugdclubs reeds in zijn gemeente verrichtten voor de watersnoodslachtoffers. De clubs maken speelgoed, waarvoor een houtwarenfabriek gratis bet materiaal levert en dat door een spuitinrichting van een kleurtje wordt voorzien. De Kath, Vrouwenbond en de Bond van Plattelandsvrouwen maken theemutsen, geborduurde lakens en slopen, tafelkleden e.d. Elders worden poppen e.d. ge maakt. Het ligt in de bedoeling, dat deze en andere activiteiten im weer andere gemeenten wor den gecoördineerd en dat men voor het gehele gebied komt tot een juist-gerichte en een juist- verdeelde hulpverlening van de grootst mogelijke potentie. De adoptie door de gemeenten in de kop van Noord-Holland van de op Tholen getroffen gemeen ten, is het eerst bekende voor beeld van adoptie door een geo grafisch afgerond gebied van een dergelijk gebied elders. VEILIG-VERKEERSRIT VOOR RAMPENFONDS LEEUWARDEN De Friese motorclub te Leeuwarden zal op Zaterdag 14 Maart a.s. een vei- lig-verkeersrit organiseren, waar van de inschrijfgelden zullen af gedragen worden aan het Nat. Rampenfonds. De start is be paald op half drie van hotel P. de Jong aan de Veemarkt af. De inschrijving staat open voor automobilisten en motorrijders en verder voor de berijders van bromfietsen en gewone fietsen. Het inschrijfgeld bedraagt f 1 voor de eerste drie categorieën en f 0,50 voor fietsers. Zowel de gemeentepolitie van Leeuwarden als de verkeersgroep van de rijkspolitie hebben hun mede werking toegezegd, terwijl ook 't ministerie van financiën al het mogelijke zal doen om de deel name zo groot mogelijk te ma ken. Op vertoon van het bewijs van inschrijving, kan aan belas tingkantoren in de provincie^ Friesland, Groningen en Drente een kosteloze wegenkaart wor den verkregen voor de dag van 14 Maart, zodat ook zij die niet rijden, van de partij kunnen zijn. DE RONDE VAN ALGIERS Wout Wagtmans winnaar eerste etappe PHILIPPEVILLE. De eerste etappe van de Ronde van Algiers, van Bone naar Philippeville over 160 kilometer, is gewonnen door onze landgenoot Wout Wagtmans. In 4 uur 7 min. 40 seconden ging hij als eerste over de eindstreep. Tweede en derde werden de Fransen Hassenforder en Rolland, beiden in dezelfde tijd als Wagt mans. Wim van Est eindigde in het peloton in 4 uur 9 minuten 5 seconden. 's-GRAVENHAGE, 4 Maart De Commissaris voor de Emigra tie deelt ons mede: De belangrij ke verruiming in de emigratie mogelijkheden voor niet-agrariërs waartoe de Canadese regering on langs heeft besloten, geldt met ingang van heden ook voor die genen, die zich nog niet voor emigratie naar Canada hebben aangemeld. De vergunning omvat drie ca tegorieën. Personen, die tot de eerste categorie behoren, kunnen evenals landbouwers nog dit jaar in onbeperkte aantallen vertrek ken. Hiertoe behoren o.a. huis houdelijke hulpen, verpleeghul pen, arbeiders in de vliegtuig bouw, bulldozer-chauffeurs, koks etc. Zij, die deel uitmaken van de tweede categorie, dat zijn o.a. ongeschoolde mijnarbeiders, ste no-typistes en mannelijk winkel personeel, kunnen nog dit jaar in beperkte aantallen vertrek- Vervolg van pag. 1. Een allerminst nieuw punt in dit debat was de kwestie van de F 221'ers, een groep van na de bezetting ontslagen ambtenaren die uit een oogpunt van recht, zacht gezegd, nu niet direct het volle pond heeft gehad. Minister B.el wilde, in navolging van zijn voorgangers geen nieuw onder zoek. Hij achtte het niet moge lijk om na acht jaar nog tot ver antwoorde conclusies te komen. De heer Reijers (C.H.) stelde daar tegenover, dat men niet voor de daaraan verbonden moeilijkheden zou mogen terugschrikken. Maar minister Beel liet toch ken. Een derde categorie, waar-1 wel blijken, dat hij begrip heeft toe o.a. behoren huisschilders, glazenmakers, timmerlieden, uur werkmakers, kleermakers en elec- tro-monteurs, zal pas in 1954 en eveneens in beperkte aantallen kunnen vertrekken. Voor alle beroepen geldt, dat een behoorlijke kennis van de Engelse resp. de Franse taal, in het bijzonder wat de vaktermen betreft, aanwezig moet zjjn. Voorts geldt ook bij de nieuwe regeling de bestaande beperking van de gezinsgrootte, te weten: het aantal gezinsleden beneden de 16 jaar mag niet meer omvatten dan twee maal het aantal boven de 16 jaar. Als mogelijke opvolgers van Stalin zijn de laatste jaren steeds genoemd Georgi Malenkof, de 51-jarige assistent van Stalin als secretaris van de Sovjetrussische commu nistische partij, en Yacheslaf Molotof, plaatsvervangend minister-president, die volgende maand 63 wordt. Malenkof staat bekend als de man met het kaartsysteem-hoofd. In October j.l. bracht hij op het partijcongres hét grote politieke rapport uit namens het Centrale Partijcomité. Molotof is, voordat Stalin in 1941, na de Duitse inval, de post van premier overnam, bijna tien jaren minister-president 'geweest. Vlak voor de oorlog was hij Ma xim Litwinof opgevolgd als mi nister van Buitenlandse Zaken. Zelf werd hij in 1949 als zodanig opgevolgd door Andrei Wysjin- sky. Molotof zou de laatste jaren als voorzitter zijn opgetreden van kabinetsvergaderingen wan neer Stalin afwezig was. Molotof en Malenkof hebben zich beiden herhaaldelijk in het openbaar achter de binnen- en buitenlandse politiek van Stalin geschaard. Men verwacht, inge val een van hen de leiding zou overnemen, geen belangrijke wij ziging in de Sovjetrussische po litiek. De ontwikkeling van de laatste jaren hebben Westelijke waarne mers tot de mening gebracht, dat Malenkof betere kansen dan Be ria heeft. Er wordt aan herin nerd, dat hij dikwijls in plaats van Stalin de belangrijke rede voeringen op grote staatsplech- tigheden gehouden heeft. Verder zat hij de laatste tijd bij de para des op het Rode Plein steeds rechts van Stalin, de ereplaats. Malenkof is vele jaren de parti culiere secretaris van Stalin ge weest Waarschijnlijk heeft Ma lenkof ook de reeks zuiveringen in Oost-Europa aan het rollen ge bracht. De 50 jaar oude Malenkof is een goed voorbeeld van het type Russische leider van na de re volutie hard, berekend, koud en zeer achterdochtig tegenover alles wat Westers is. In Londen wordt aangenomen, dat hij niet in hoog aanzien staat bii velen van de mannen op het Kremlin. Waarschijnlijk is Beria, die ook de leiding van het Russische atoomonderzoek heeft, een on verzoenlijke tegenstander van Malenkof. De veiligheidspolitie van Be ria, zo niet Beria zelf, is de laat ste tijd ernstig door Sovjet pu blicaties becritiseerd wegens de ontmaskering van de z.g. „sa menzwering van doktoren" tegen de leiders van de Sowjet Unie. Negen doktoren werden gear resteerd. Hen werd ten laste ge legd, o.a. Zdanof, die eens werd beschouwd als de opvolger van Stalin, gedood te hebben. De Prawda en de Izwestia heb ben de veiligheidspolitie daarna er van beschuldigd in waak zaamheid te kort geschoten te zijn en dit is een van de lelijkste misdaden in de Sovjet Unie. Kalverenmarkt Utrecht UTRECHT. 4 Maart Aan gevoerd: 560 nuchtere kalveren. Prijzen: f 30 tot f 40.per kg slachtgewicht f 0.90 tot f 1. Kaasmarkt Woerden WOERDEN. 4 Maart Aan gevoerd 14 partijen. De prijzen waren als volgt: le soort f 2.25 f 2.28, 2e soort f 2.21—f 2.24, zware tot f 2.38. Handel matig. voor het onbevredigde rechts gevoel van de volksvertegenwoor diging. Hij zal in het kabinet voorstellen, dat naar een weg wordt gezocht om de kamers nader in te lichten. Mr. Teulings (KVP) maakte van de replieken gebruik om een scheve voorstelling van zaken uit een request van de betrokkenen recht te zetten, daarbij puttend uit zyn wetenschap als oud minister. De heer De Vos van Steenwijk toonde zich bij de replieken over de Gemeenschapsraad van Zuilen vooral gerustgesteld door de toe zegging van de minister, dat het in elk geval niet gaat om het toekennen van een verordenende taak. Meer in het algemeen bleef Metropole 3 van Bremen: Dina 3 te Middlesbrough: Merak 3 van Dublin: Raket 3 van Newcastle; Meteoor 3 te Rotterdam: Aegir 3 pass. Holtenau: Walcheren 3 van Ballina: Oceaan 3 van Cassa- blanca: Oostzee 3 van Rotterdam: Ali S 3 naar Karlsham: Alpha 4 te Skiën: Arran 3 te Randers: Cateli 3 pass. Gibraltar; Erebus 4 pass. Brunsbuttel: Fivel 3 naar Ipswich: Flevo 3 naar Esbierg: Globe 3 te Halsingborg: Helios 3 naar Zwolle: Liberty 4 te Mon trose; Linthorst Homan 3 naar Cardiff: Majori 3 naar Shore- hamm: Setas 3 naar Newport: Triton 3 naar Rostock: Yranus 3 naar Vlaardingen: In spe 3 te Aarhuus; Makkum 3 van Esbierg: Jozo 3 te Nakskov: Maris 3 van Aalborg: Maris Stella 3 te Nv- kobing: Poseidon 3 te Amster dam: Pamir 3 te Rouen: Union 3 pass. Vlissingen; Celehes 3 te Drogheda: Capella 3 te Frede- riksvaark: Santa Lucia 3 van Rouen naar Par: Wilhelmina 2 te Gothenborg; Mascotte 3 te Drogheda; Nomadisch 3 naar Goole: Orion 3 pass. Holtenau: Regulus 3 naar Dublin: Union 3 te Antwerpen: Borelli 2 te Midd- lesborough: Duurswold 3 te Fre- derikssund: Jaga 2 naar Middles- borough: Marie Christine 2 naar Kopenhagen: IJsel 2 naar Bre men: Contact 3 naar Rouen. Haven Delfzijl Binnengekomen: 3 Maart (D.) Meta Crete Lübeck; (D.) Kon- kordia Hamburg: Eijo Hamburg. Vertrokken. Rokin Vlaardin gen; (D.) Dorothea Siemering Esbjerg; Johanna te Velde Goole een speciale ambtenaar aangesteld bij de dienst van Sociale Zaken, die tot taak kreeg, fraudes bii de steunverlening uit te zoe ken. De man heeft in tien maanden 14.000 gul den achterhaald. En laat die ambtenaar nou uitge rekend.. Roskam heten! (Ingez. door J v.d. H. te U.) Ter gelegenheid van de iaarwisseling had de di rectie van de N.V. Kon. Nederl. Gist- en Spiritus fabriek te Delft aan haar buitenlandse relaties een DISSONANT De oud-kath. aartsbis schop van Utrecht en de oud-katholieke bis schoppen van Haarlem en Deventer, hebben I een „herderlijke brief' uitgevaardigd in ver- band met het herstel van de Kerkelijke Hi- 1— ërarchie voor de Rooms qetoond, voor zover nog de Katholieke Werkse- Katholieke Kerk, dat nofcq dat deze zaak, veH in Amsterdam werd VZ tornen in «ft ft "fift maan gescnieaae, in orcje Qok Paus Plus financiering", hetgeen na- zoverre de Pauselijke jx en Zijn raadgevers tuurliik de eigen fi- Breve gelijk men weet wistejl wel iets van m voor het be. de datum van 4 Maart ;cerkeiüfc recht af. Des- heeft. Maar moeilijkheden ltsoj aroep. uit oeianq- i^undigen hebben aan- met de auto-financiering. rijk feest zal, zoals men qetoond, dat de band d?ar wilde ,?e!1 collega ook weet, in Mei a.s. met Rome, van de Ne- gain khken oo het'RokiS" feestelijk worden her- derlandse Kerk van zei hij.... (daar stonden Brief voor dacht. De „herderlijke Sint Willibrord, nooit een paar honderd auto's. T brief" van de kleine verbroken is geweest, ander". m00ler dan de oud-katholieke gemeen- Wij zeggen het pastoor te 'in ons land moet he- Nolet (in de Tijd) na, Sophocles! laas als een dissonant dat wij geen leedver- Een zeer-cultureel mens in de herdenking' van maak kunnen hebben had een. jonge, charmante. - „lanp5 „pn Maart 1853 beschouwd over het feit, dat de maar niet zo zeer hoog- kalender gezonden met worden. Een breder Oud-katholieken ter- i^E!eltrI»Xüberoem- standpunt heeft o.a. de rein verliezen, maar de Griekse drama van Hervormde Kerk inge- wij hopen en bidden, Sophocles. Wat moet iii ^hJeil6aanal^oord °^rechU ra^o.^Lg^vVouw-heHp toe heeft aangespoord, mensen de weg mogen een goede avond(In- afbrekende critiek en terugvinden naar de aez. door J.J.S. te H.) anti-paaps gedoe bij traditie, die door St e deze gelegenheid na te Willibrord hier geves- 5ervlce laten. Van oud-katho- tiad is. Negenentwintig Ameri- lieke zijde wordt nu be- £aa«?| toogd, dat „de Roomse Don Camillo! gekregen een schommel- kerk zich opmaakt om De beroemde priester stoel klaar te zetten. De te herdenken, dat haar uit dJ? beroemde film reden? Een operettegezel- ■hr.nAorA tnr,* nn ..Don Camillo schiint een schap maakt een tournee Paus honderd ]dar ge- navoiger te krijgen. Een voor de manschappen der leden in Nederland, priester uit het Italiaanse vliegbases. Het heeft alle met miskenning van dorpje Burago Molgora. toneelattributen bii zich, elk begrip van kerke- cP,°mT,^tisc^e ^ief,,n i,sJho^?eh ft,* „7+„„„ krant van de muur ge- stoel, die in het spel te lijk recht, altaar tegen scheurd. De priester. Don pas komt. altaar heeft opgericht" Pietro Arrigoni geheten, Wat zullen wij er moest voor de rechtbank Nummerborden f Wiof ttool komen, want de plaatse- iviec veei. jjjke iei,jer van <je com_ In Amerika moeten munisten had een aan- autobezitters elk iaar hun klacht ingediend op grond nummerborden verande- van de wet, die aannlak- ren. Het hoogste ideaal biljetten beschermt. De van velen hunner is nu rechtbank veroordeelde de laagste en minste cii- grip van kerkelijk de priester tot 5000 lire fers en de meeste letter- recht". zou ons op zui- boete, dat is ongeveer 25 combinaties bii elkaar te ver-ivridisrh terrein Nederlandse guldens. Na- krngen. De regering van ver junaiscn terrein tuurliik is de nieuwe Don de staat New York heeft brengen, en Wij weten, Camillo in hoger beroep nu beslist, dat lieden met dat bevoegde deskundi- gegaan en hii is er van dergelijke ..geletterde" qen, die het vert.rou- overtuigd, dat hii die nummerborden extra-be toen van het katholieke tweede ronde zal binnen! lasting moeten betalen. volk hadden en hebben, Auto-finaneiering Roskam! afdoende hebben aan- Op de vergadering van In Zaandam is onlangs en vrouwen al de rege- ringsverantwoordelii kheid deelden! Varkens maken teveel lawaai! van zeggen Dat het herstel van „onze" hiërarchie ge schied zou zijn „met miskenning van elk be stand op de troon zetten. Daar is weinig tegen, als zij daarmee maar niet het onverstand op de troon brengen. En daar lijkt het toch wel wat op. Wat wil len zii namelijk? Hun be doeling is, dat een kiezer méér stemmen mag uit brengen. naarmate hii meer verstand heeft. On geschoolde arbeiders zou den volgens hen één stem moeten krijgen, ge schoolde arbeiders 3 tot 5 stemmen, gediplomeer den van de H.B.S. of het gymnasium 6. academici 7 en professoren zelfs 8. Het is nog al moeilijk dit alles ernstig te nemen, want ten slotte is intel ligentie niet gebonden aan diploma's. En er ziin zelfs eminente proffen aan te wiizen. die een kind zijn in de politiek. Alles bij elkaar is dat meervoudig kiesrecht een fantasietje, dat wij niet heel veel kans geven. Het is uit de tiid en wii hou den er niet van. de klok terug te zetten.. Een novum? Was de toetreding van een vrouw tot ons Neder landse kabinet (mei. dr. De Waal), zoals dr. Kor- tenhorst in ziin aardige speechie bii deze gelegen heid zeide, „een novum in de mannenwereld". In de Nederlandse „mannen- wereld dan wel. maar el- Nog altijd geldt in ons ders niet, want in het vorige kabinet der Ver. enigde Staten bekleedde een vrouw de functie van minister van „oorlog", zii inspecteerde ook de front linies in Korea. Eisen hower benoemde twee vrouwen in de regering. En dat er niets nieuws reproducties van schilde rijen van Jan Steen. Ni- colaes Maes en Adriaen van Ostade. Dezer dagen ontving de directie uit een der landen een brief gericht aan „Messrs. Jan Steen, Nicolaes Maes en Adriaen van Ostade; Kon. Ned. Gist- en Spiritusfa briek N.V. te Delft. Hol land". Kennelijk verkeer de men in de veronder stelling. dat dit de drie heren waren, die de di rectie vormden, tekent het „Hbld" hierbii aan. Men zou ook kunnen zeg gen. dat de Amerikanen nog weinig van onze cul tuur afweten. Uit de tijd vaderland: een man een man. een woord een woord. En in ons kies recht geldt: een man een man. een stem een stem. Met dien verstande, dat ook de vrouwen een stem hebben. Op het ogenblik echter ziin er in ons lieve vaderland lieden, die dit onder de zon is, kan blij- niet juist vinden. Mis schien vinden zii het ook wat te eenvoudig. Zii zou den de stemmen niet wil len tellen, maar het liefst wegen en propageren daarom een, wat zii noe men „meervoudig kies recht". Zij willen het ver ken uit de rede die dr. Argandona, de gedele geerde van Bolivia, bii de behandeling van boven genoemde concept-con ventie hield. Deze gedele geerde vertelde, dat het vroegste beschavingstiid- nerk der Inca's mannen Een Oost-Duitse vee houder is met ziin koeien, zeventien in getal, twee vrachtwagens en een gro te hoeveelheid meubels naar West-Duitsland ge vlucht. De hele zaak was binnen een paar minuten over de grens. Die loopt namelijk., door de straat voor ziin boerderij. De varkens had hij achter gelaten. Hii was bang. dat ze teveel lawaai zouden maken en de Oost-Duitse agenten op de vlucht at tent zouden maken! Speld in brood „Haar in de boter" is niet leuk. maar een speld in een broodje is ook niet prettig Dat ondervonden een vrouwelijk dokter in Engeland en een bakker, beiden in Norwich. De dokter hapte in een broodje en voelde opeens een stekende piin. die nog al aankwam: er zat een speld in het broodje en haar tong werd door boord! De bakker kreeg een boete van twee pond. omdat hii een broodie had verkocht, „dat voor de consumptie ongeschikt was". De rechter nam het niet zo erg zwaar op. want de bakker was een goed vakman, hii (en de dokter) hadden alleen maar „gewanboft". Pech gehad, zeggen wii. Loos alarm Het spoorwegpersoneel van Como heeft zich de zer dagen grote zorgen gemaakt, toen een dure koffer, die in- een eerste klas coupé achtergelaten was. geopend werd en met vijftig bommen en handgranaten van uiteen lopende kalibers en ma kelij' gevuld bleek te ziin. Maar alle zorgen verdwe nen bii het onderzoek! De politie kwam tot de ontdekking, dat de koffer toebehoorde aan een ambtenaar, die reizen door het land maakt om voor de schoolkinderen het ge vaar te demonstreren, dat verbonden is aan het spelen met door hen ge vonden oorlogs-souvenirs. Die ambtenaren schijnen daar intussen eerste klas te reizenl hij tegenstander van een wette lijke regeling, die de instelling van wijkraden zou mogelijk ma ken. Hij verwachtte van derge lijke wijkraden kennelijk weinig heil. Subsidies Met betrekking tot het toeken nen van gemeentelijke subsidies aan bedienaren van godsdienst merkte minister Beel op, dat de gemeentebesturen niet de plicht hebben om zulks te doen. Maar ook vroeger ging men er al van uit, dat zulks geen verbod insluit Inzake het vraagstuk "van de onzedelijke lectuur kondigde mi nister Beel aan, dat het wetsont werp op de leesbibliotheken dat op grondwettelijke bezwaren is gestuit zal worden omgewerkt in een toezicht op jeugdbibliotheken. Daarnaast zal een verscherping van de strafrechtelijke bepalingen noodzakelijk zijp. Met betrekking tot de Bescherming Burgerbevol king kon de minister mededelen, dat 66.335 vrijwillige krachten zijn aangeworven, de organisatie kan dus inderdaad op vrijwillige leest worden geschoeid. De be groting werd z. h. s. goedgekeurd. Communisten tegen. De Kamer komt Dinsdag 10 Maart opnieuw bijeen voor de behandeling van de begroting van Volkshuisvesting. Op 25 Augustus van het vorig jaar stapte de 73-jarige heer H. J. Z. te Amsterdam op de Wester- markt uit lijn 17. Hij was enigs zins kreupel van de rheumatiek, en steunde op een stok. Nadat hij het voorbalcon van de bij wagen verlaten had, keerde hij zich, op de vluchtheuvel staande, om, teneinde zijn visgerei te pakken, dat zich nog in de wagen bevond. Tegelijkertijd zette de tram zich in beweging. Z. werd meegesleurd, en werd later met een hoofdwond, een ontwrichte heup en knie en een beenfrac tuur in het ziekenhuis opgeno men. Beschuldigd van het veroorza ken van lichamelijk letsel stond in verband met dit ongeval de 40-jarige voormalige tramconduc teur de K. terecht. Verdachte verklaarde, dat hij Z. geheel vrij had zien staan, en daarop het vertreksignaal had ge geven. De president van de Rechtbank betoogde echter, dat het overspringen van het „rode" verkeerslicht op „groen", voor het oude model tram een gevaar lijk ogenblik kan zijn, en dat daarom de tramconducteurs het vertreksignaal pas mogen geven, wanneer zij ervan overtuigd zijn, dat dit veilig kan geschieden. Verdachte voerde aan, dat er verscheidene seconden kunnen verlopen tussen het vertreksig naal van de bijwagen, en het daaropvolgende vertreksignaal van de motorwagen. In die se conden kon het slachtoffer zich heel goed weer teruggebogen hebben. De Officier van Justitie was van oordeel, dat verd. niet goed had opgelet, temeer daar het in valide slachtoffer te kennen had gegeven, op de Westermarkt te willen uitstappen. De eis werd een geldboete van f25.subsi diair 5 dagen hechtenis. De verdediger beriep zich in zijn pleidooi eveneens op de tijdsverschillen in de vertreksig nalen. Op het ogenblik dat Z. vrijstond was, aldus verdediger, verd. gerechtigd het vertreksig naal te geven. Pleiter meende, dat zelfs indien het tenlaste ge legde bewezen werd geacht, hier geen sprake was van grove schuld, maar van een toevallige samenloop van omstandigheden. Hij vroeg derhalve vrijspraak. Uitspraak 18 Maart a.s. Carl Holm vervangt Per Jensen Naar wij vernemen zal de midvoor-plaats in het Deense elftal, dat Zaterdag 7 Maart te Rotterdam tegen Nederland speelt, riet worden bezet door Per Jensen doch door Carl Holm De reserveplaats van Holm zal worden ingenomen door Jens Torstense. Tournee Pater Hörhammer ROERMOND De tournee, welke door Pater Hörhammer. de leider der Duitse Pax-Christi- beweging. door Nederland wordt gemaakt wekt bij vele Katho lieken geestdrift. In, Sittard hield Pater Hörhammer voor een duizendkoppige menigte een pre dikatie in de St. Petvuskerk over de ideaal der Pax-Christi-bewe- King. 58.000 H.A. LIEP ONDER IN ZUID-HOLLAND Eén derde tot de helft weer droog 58.000 ha is in Zuid-Holland bij de stormvloed onder water gekomen, dit is 25 procent van de totale oppervlakte van cul tuurgronden, zo verklaarde gis termiddag de hoofdingenieur directeur van de Provinciale Waterstaat in Zuid-Holland, ir. Klein, op een vergadering van de Provinciale Staten van dat gewest. Thans is een-derde tot de helft daarvan weer droog.Men hoopt half Maart zover te zjjn, dat twee-derde droog is en verwacht eind April het gehele Zuid-Hol landse overstroomde gebied van het water bevrijd te hebben, met uitzondering misschien van en kele buitenpolders.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5