NOORDHOLLANDSj Gisteravond 19.50 uur Ned. tijd 1751 slachtoffers Britse defensie-begroting hoogste in vredestijd Schade in Willemstad drie tot vier millioen Dagblad voor Alkmaar en omgeving Als Malenkof opvolgt 71,5 millioen Ronde van Nederland gaat niet door warte Dolf Bij de dood van Stalin A.F.P. meldde hedenochtend om kwart voor drie dat Radio Moskou hekend had gemaaktdat maarschalk Stalin Donderdagavond om 19.50 uur Nederlandse tijd is overledenIn de avond uren was reeds verschillende keren berichtdat de toestand van de maarschalk verslechterde. Vlak voor zijn dood zou hij nog tweemaal zijn ingestortHet overlijdensbericht iverd gedaan in een officieel communiqué van de partij. Thans bij Rode Kruis geregistreerd F abrieksbrand in Meppel Churchill waarschuwt zijn volk Woorden van lof voor Labour Grootse Britse luclitoefening in Rampenfonds Enorme brand in Kopenhagen U KENT DE VOORDELEN AN BLIKGROENTE! Het beste van de zomeroogst Werkelijk tafelklaar, alléén naar verwarmen Viet afhalen, schoonmaken, koken 'deen afval... dus voordelig! \lle soorten groente Een paar blikken in huis is ilttjd gemakkelijk irdappelen 3.504.25; vlas per kg tot 32 ct.; 2e srt. cent. SCHARWOUDE. 2500 n B 12,50—13,10; C 9,90— 1500 kg kroten B 4,30; kg uien 46,6049,60; gro- 30—43.60. driel. 49—53; kg rode kool 712.80: kg gele kool 7—14.30; 1800 ene kool IX 1820. 88.000 mse witte 6—8.60 465.000 lof I 49; II 45; III 39: stek MENHUTZEN. Bloem- -12; gele kool 7.20—16.20; :ool 6—7.50. AGEN Verse koeien 700 (stug. duur) vette koeien 35 p.p. (stil): nucht. kalv. .90 p.p. (2050): fokscha- racht. 110150 (matig): met lammeren 130145; uders (slacht) 7085 r): werkpaarden 700970; jen 400; slachtpaarden 1.50 p. kg (traag); geiten 15 tuinen tot 6: biggen 30 teer stug). tropen, toen het gevecht in Evert losbrak en iar voordat de rust was ngemakkelijke houding, in Evert van der Grijp t zijn mannen door de iar hoogtepunt bereikt, men en begon heel jeteren. Als ze dan ten nemen, dan moeten aldus besloot hij zijn ook, dat Snoggel, zijn vert bleek geen lust te in te gaan. „Maak dat ,dan zal ik die meneer wat ik er van denk". ;r het keldergat bogen, tig om in de ton, wakr- te wibelen en langzaam Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, 10.48 per n week. inclusief incasso Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelatie; Ned Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Vrijdag 6 Maart 1953 - 48e Jaargang - No. 12721 MAARSCHALK STALIN OVERLEDEN Er staat een mens voor Gods rechterstoel. Dat zou niet zo veel bijzonders behoeven te zijn, het gebeurt elke dag enige tiendui zenden malen. Maar die mens is een, naar aardse begrippen gerekend, mach tig man geweest: Jozef Stalin, dictator van het onmetelijke Sovjetrijk en van de landen ach ter het z.g. IJzeren Gordijn, wel ke onder zijn regime vallen. De geschiedenis van de moderne tijd kent maar weinig machts usurpatoren, die in zijn schaduw kunnen staan. Hitler en Musso lini waren meedogenloos en machtig, maar Stalin heeft hen overtroffen: hij ruimde alles en allen uit de weg, die hem zouden kunnen weerstreven of een be letsel waren voor zijn ideaal: de verpersoonlijking te zijn van de meest-absolute macht, die op aarde denkbaar is. Hij was de drager van de com munistische wereldrevolutie, geen middel, hoe wreed ook, liet hij ongebruikt, om dat communisti sche doel na te streven. Met negering van wat er aan waarde nog in het communisme- als-zodanig aanwezig kan zijn, hervormde hij het communisme van Marx en Lenin tot een nog consequenter systeem van wreed heid. bloed en tranen. Het Bol sjewisme is, nog meer verworden, tot Stalinisme, het toppunt van meedogenloze wreedheid en machtswellust. Hoewel niemand zal kunnen otnkennen, dat Stalin Rusland uit een staat van diep materieel ver val heeft gehaald, kan men slechts verbaasd zijn over de vele „nuch tere" commentaren, welke van vele zijden bij de naderende dood van de Russische alheerser wer den gegeven, en de secretaris generaal van de Verenigde Naties verklaarde in zijn persoonlijke brief van rouwbeklag gelukkig maar een persoonlijke mening! zonder voorbehoud, dat Stalin behoorde tot de voortreffelijke staatslieden van deze tijd.... Deze „voortreffelijke staats man" was niettemin de man, die tot aan Gods rechterstoel wordt begeleid door de jammerkreten van de millioenen, die hij de dood. hoe wreed en onmenselijk dikwijls, heeft ingejaagd. De slachtoffers van zijn terreur, de doden van de uraniummijnen, de gestorvenen van de concentratie kampen, de vermoorden, die zijn oppermacht in de weg stonden, de priesters en gelovigen, die als martelaren stierven De materiële verheffing van de Russische staat, meer dan de stoffelijke, laat staan geestelijke, verheffing van het Russische volk met de fabelachtige vijfjarenplan nen, waaraan tienduizenden wer den geofferd, laat in de schaduw van zijn twijfelachtige roem het leed van millioenen na. Voor het Russische volk, sinds bijna veertig jaar positief opge voed in de leer van het conse quente communisme, even mee dogenloos als mysterieus, was de dictator van Het Kremlin de hoog-vereerde. die blindelingse gehoorzaamheid eiste en kreeg, zonder genade; hij was de ver persoonlijking van het doel van het communistisch streven. Wanneer de vraag opkomt, hoe het na de dood van Stalin met de leiding in Rusland zal gaan, zijn in dit verband vragen van persoonlijke talenten van nieuwe mannen, vragen van de tweede rang. Het zal de voornaamste vraag zijn, hoe het Russische volk, dat ondanks alles zijn diepste ver- Ib'-w-tis naar religieuze gevoelens niet verloren heeft, reageert oo het feit, dat deze als „almacHtig" voorgestelde man als een gewoon sterveling is heengegaan.... Misschien kan dit een aanlei ding zijn en laten wij vooral daarvoor bidden voor Het volk van Rusland, om althans dit aureool van onschendbaarheid niet over te dragen op zijn op volger, maar de weg terug te vinden naar Hem, die waarlijk algoed, almachtig en alvermo gend is. Want men kan nog zozeer in alle mogelijke beschouwingen uit weiden over de wereldmacht van Stalin en over zijn vermogen, om zijn wil op te leggen aan gehele volkeren, desnoods met de meest- barre consequenties tot over de grenzen van zijn onmetelijk rijk heen -— er is er nog altiid Een, machtiger dan hij, en die Ene laat al het kwaad en alle gevaar en alle risico van vrede en oor log, te verwekken door de wil van eén man. slechts toe, zolang en tot zover Hij het wil. En Deze is Het ook, die Jozef Stalin, de nu-machteloze, die zo- velen zonder recht en zonder liefde gevonnist heeft en deed veroordelen alleen naar aardse maatstaf en zonder met de eeu wigheid te rekenen, zal vonnis sen naar de enige maatstaf, die voor God bestaat, de maat van rechtvaardigheid en barmhartig heid. Nieuwe staatslening aanzienlijk overtekend Bij de gehouden inschrijving is de 3 3/4 procent staatslening 1953 zodanig overtekend. dat bij J de toewiizing een aanzienlijke reductie zal moeten worden toe- gepast COMMISSIE VOOR DE BEGRAFENIS Inmiddels hebben de Raad van Ministers en het centrale comité der Russische communistische partij een cpmmissie benoemd voor de regéiing van de staats begrafenis. Aan het hoofd hiervan staat Nikita Kroesjtsjef, De leden zijn Lazare Kaganowitsj, Nikolai Sjwernik, maarschalk Wassilefsky N. Pegof, N M. Artemjef en A. Jasnof. Het stoffelijk overschot van de maarschalk zal in een open kist worden opgebaard in de zuilen hal van de dom Sojoefoz, het ge bouw van dt. vakverenigingen na bij de muren van het Kremlin. Russische keurtroepen zullen de dodenwacht betrekken. Besprekingen tussen Eden en Foster Dulles begonnen WASHINGTON, 5 Maart 'Rtr.) De Britse en Amerikaans; mi nister'- br. Buitenlandse Zaken, Eden en Foster Dulles, zijn besprekingen over vraagstukken der buitenlandse politiek begon nen. In het communiqué wordt verder gezegd: „De dood van maarschalk Stalin is een enorm verlies voor de arbeiders van het land en van de gehele wereld". Er wordt trouw gezworen aan de beginselen van de Russische communis tische partij. Geïnspireerd door de communistische poli tiek, gaan de volkeren van de U.S.S.R. onder leiding van de partij vastberaden voorwaarts. „Het Sovjetvolk weet, dat de krachten groeien, dat de partij met alle middelen, het leger, de marine en de verkenningsorganen versterkt, steeds heter in staat zal zijn met beslistheid op te treden tegen elke agressie." De Sovjet-Russische minister van buitenlandse zaken Wisjinsky is gistermiddag met een vliegtuig uit de V.S. vandaar raar Mos kou vertrokken. Eisenhower heeft bekend ge maakt, dat van dit ogenblik af, hij bereid is, Rusland halverwege tegemoet te komen voor een bij- s'-GRAYENHAGE, 5 Maart (A.N.P.) Naar wij van het Informatiebureau van het Nederlandse Roode Kruis vernemen, is het bij dit bureau op 4 Maart geregistreerde aantal slachtoffers gestegen tot 1751. Aantal geregistreer de doden, die geborgen of geïdentificeerd zijn: 690. Aantal geregistreerde vermisten: 1061. Bovendien vermeldt het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis een aantal van 32 „bovendien geregistreerde doden, die geborgen doch niet geïdentificeerd zijn". Overzicht van de aantallen geregistreerde doden en vermisten, gerangschikt naar leeftijdsgroep. doden vermisten m. V. m. v. 01 jaar 7 9 12 12 1 t.m. 4 jaar 33 20 49 48 5 t.m. 14 jaar 45 39 87 70 15 t.m. 19 jaar 15 20 37 26 20 t.m. 29 jaar 26 27 49 51 30 t.m. 39 jaar 25 35 56 71 40 t.m. 49 jaar 31 43 61 50 50 t.m. 59 jaar 27 44 36 53 60 t.m. 69 jaar 38 46 47 45 70 t.m. 79 jaar 35 39 42 25 80 t.m. 90 jaar 24 28 10 11 90 jaar en ouder 3 2 2 0 Onbekende leeftijd 9 20 54 57 Totalen 318 372 542 519 eenkomst met wie ook Stalin zal opvolgen. Hij voegde eraan toe, dat de voorwaarden dezelfde zullen zijn als die hij verleden week s-te'6e toon-hij zijn bereid heid te kennen gaf met Stalin te confereren. Hij noemde de golf van anti semitisme achter het IJzeren Gor dijn betreurenswaardig en hart verscheurend in het bijzonder voor een man die zo als hij, de gevolgen van de nazi-pogingen de joden uit te moorden, gezien Heeft. Op deze derde persconferentie van Eisenhower was er een grote menigte verslaggevers saamgepakt in een zaal waar plaats was voor 200. De president begon zijn con ferentie met verklaringen over Stalin en Rusland, maar voor het Grote schade is gisteravond door brand aangericht in de fa- brieksafdeling voor de dropfabri- cage van de N.V. Koninklijke Pharmaceutische Fabrieken, voor heen Brocades Stheeman en Phar macia te Meppel. Het personeel was juist naar huis gegaan toen het vuur in de droogafdeling werd ontdekt. On middellijk werd het bestreden door de fabrieksbrandweer en de Meppeler brandweer, al spoedig geassisteerd door de brandweer uit Staphorst. Men kon niet ver hinderen dat de bovenverdieping van het fabrieksgebouw uit brandde. Dank zij brandmuren en branddeuren bleven de belenden de fabrieksgebouwen gespaard. Het bluswater stroomde als drop water uit het brandende gebouw. De materiële schade is groot. grootste deel van de tijd was hij overgeleverd aan de vragen van de pers. In een rede uitgesproken aan een lunch van de Nationale Pers club, zei Eden dat dit nieuws de toekomstige loop van de wereld gebeurtenissen kan beïnvloeden. Alexander Kerensky, die pre mier was van de voorlopige Rus sische regering in 1917 vooraf gaand aan het bolsjewistisch re giem, heeft hier vandaag ver klaard, dat hij geen snelle of sen sationele verandering voorziet in Rusland in geval van Stalin's dood. In een interview voor de tele visie zei Kerensky, die een vijand is van het communisme: „Ik hoop dat wij aan het begin staan van een nieuwe periode in de ge schiedenis, één die ten slotte het Russische volk de vrijheid zal geven Onder Kerensky werd Stalin bevrijd uit de politieke balling schap in Siberië. Kerensky verklaarde, dat na de dood van Stalin „de nieuwe regeringspersonen in het begin in dezelfde richting zullen werken als Stalin". „Maar om Stalin te vervangen in zijn buitengewone strategische en tactische capaciteiten als lei der is volslagen onmogelijk." Gevaar voor de Joden De twee en een half millioen Joden in Oost-Europa „komen in gevaar" als Malenkof Stalin op volgt, aldus heeft Donderdam dr. Israël Goldstein, president van het Amerikaanse Joodse Congres, tegenover de pers verklaard. „Als Malenkof Stalin opvolet zal dat slecht zijn. Vanzelfspre kend is dat alles maar vermoe den, maar ons is meegedeeld, dat Malenkof uitgesproken anti-se- mitische vooroordelen heeft", al dus dr. Goldstein. Dr. Goldstein heeft Malenkof gekoppeld aan de anti-semitische toon van de recente communisti sche beroering in Praag, Oost- Duitsland en de Sovjet-Unie. „De toekomst van de 2000 Jo den in Oost-Duitsland en ook de 2!4 millioen Joden in Oost-Euro pa wordt inderdaad gevaarlijk, tenzij de mannen, die de controle over het Sovjet-apparaat hebben, notitie nemen van de grote pro testen van de wereldmening". „De mannen in het Kremlin hebben niet alle dezelfde opvat ting en dat is de reden waarom wij nooit de doeltreffendheid van een wereldprotest uitsluiten". Later heeft dr. Goldstein in 'n interview verklaard: „Onze in lichtingen over de houding van Malenkof kunnen natuurlijk ver keerd zijn. Ik kan alleen maar hopen, dat onze berichten over dreven zijn en het lot van de Jo den in Oost-Europa beter zal worden". De schade in Willemstad kan gevoeglijk op 3 a 4 millioen gul den worden geschat, heeft burge meester C. van der Hooft aan de gemeenteraad medegedeeld. Tien nuizen in de polders rond het vestingstadje zijn verwoest, hon derd werden er zwaar en nog maals honderd licht beschadigd I Er is „zeer veel" vee verdronken. Deze balans is zwaar, zei de burgemeester, maar wii moeten dankbaar zijn, dat de ramp niet meer dan twee mensenleyens in onze gemeente heeft geëist. Uit voerig heeft de heer Van der Hooft de vele maatregelen ge noemd. welke in de laatste uren vóór de ramp en in de dagen die op de ramp volgden, ziin getroffen. Hij prees daarbij alle raadsleden en de beide wethou ders, die bijzonder goed werk hebben gedaan en hii sprak ziin grote erkenteliikheid uit aan een reeki van personen en instanties, die Willemstad hebben geholpen. Speciale lof had de burgemees ter voor de commando's uit Roo sendaal. die tot hun borst door het water lopend, de verbinding met het ge-isoleerde stadie her stelden Een voorstel van de raad, om het gemeentepersoneel extra te belonen voor de vele uren over werk. verheugde de burgemees ter. maar hii wees het van de hand. Wat op de secretarie is gepresteerd is bewonderenswaar dig. zei hii. maar het was plicht. LONDEN, 5 Maart (A.P.) Premier Winston Chur chill heeft het Lagerhuis vandaag verzocht, de begroting voor de defensie te aanvaarden. Engeland heeft in vredes tijd nooit een hogere begroting van de militaire uitgaven gekend dan de thans ingediende. De eerste exemplaren van de Engelse uitgave van „De Ramp" „The Battle of the floods" zijn gereedgekomen. In 100 pagina's wordt in dit hoek een verslag gegeven, in woorden en in foto's, van de ramp, die Nederland heeft getroffen. Het hoek zal in Engeland worden verkocht ten bate van het Rampenfonds van Engeland en Nederland. TAnk/s riet U de Engelse uitgave van „De Ramp" De begroting omvat een bedrag van 1.636.760,000 pond sterling voor het begrotingsjaar eindigen de Maart 1954. Dit is een achtste meer dan het bedrag van de be groting voor 1952-53. De Britten verwachten, dat de Amerikaanse militaire hulp de kosten van de begroting voor meer dan een tiende gedeelte zal dekken. Churchill had woorden van lof voor de vroegere Labourregering die het programma voor de de fensie, dat thans wordt uitge voerd, heeft opgesteld. Dit pro gramma, dat halverwege het jaar 1951 werd ontworpen, zou eigen lijk in 1954 afgewerkt moeten zijn. Verwacht wordt, dat dit wel 1956 zal worden. LONDEN, 5 Maart. (Reuter) Het Britse „bomber command" zal tussen 16 en 22 Maart onder de naam „Jungle King" zijn grootste oefening sinds de oorlog houden. Er zullen schijnaanvallen worden gedaan op doelen op het Europese vasteland, o.m. op het oefenterrein te Nordhorn in N.W. Duitsland. „Canberra"-straalvliegtuigen en bommenwerpers van de typen „Washington" en „Lincoln" zullen er aan deelnemen. Escadrilles van de geallieerde luchtmachten, sectie Centraal- Europa, zullen met jagers tegen stand bieden. Met betrekking tot de oor spronkelijk door de Labourpartij opgestelde plannen zei Churchill: „Zelfs al hebben de gebeurte nissen bewezen, dat het een over optimistisch en te haastig in el kaar gezet programma is geweest, dan doet dat niet af aan het staatsmanschap en de moed, die bij het ontwerpen ervan zijn be toond." Churchill betoogde, dat de koude oorlog voortduurde en zei: „Wij moeten proberen een strijd- 's-GRAVENHAGE, 5 Maart. Bij het Nationaal Rampen fonds was tot hedenavond voor een totaal bedrag ge stort van ruim 71,5 millioen gulden. Dit is ten opzichte van Woensdagavond een stijging van 0,8 millioen gulden. KOPENHAGEN, 5 Maart (Ass. Press) Vandaag heeft een grote brand gewoed op de Burmeister en Wain werf in Kopenhagen, waardoor naar schatting voor een millioen dollar schade is aan gericht. Een ruim 120 meter lange loods, waarin voor de scheepsbouw onontbeerlijke houten mallen op geslagen waren, is volkomen in de as gelegd. De getroffen werf is de groot ste van heel Scandinavië macht samen te stellen, die een rol kan spelen bij het verhinderen van de agressie, doch tevens mocht het tot een oorlog komen bij de verdediging. De premier verzette zich tegen de suggestie van enkele Labour- leden, om de huidige diensttijd van twee jaar te verkorten. Hij zei, dat binnenkort aan het parlement gevraagd zal worden, een voorstel van de regering om het thans gevolgde dienstplicht- systeem vijf jaar te verlengen, goed te keuren. V. S. WIJZEN TSJECHISCH PROTEST AF WASHINGTON, 5 Maart (Rtr.) In een door de Amerikaanse am bassadeur in Tsjecho-Slowakije aan het Tsjechoslo waakse minis terie van Buitenlandse Zaken overhandigde nota hebben de V.S nadrukkelijk hernieuwde beschul digingen, dat zij werkzaamheden van spionnen in Oost-Europa fi nancieren, tegengesproken. Van Tsjechoslo waakse zijde is ver klaard, dat 100 millioen dollar, die gereserveerd waren voor hulp aan vluchtelingen uit communis tische landen, in werkelijkheid voor het financieren van activiteit van spionnen bestemd zijn. De Ronde van Nederland 1953 gaat niet door. De financiers van de Ronde zijn van mening, dat de situatie, zoals me zich in ver band met de tegenwoordige om standigheden laat aanzien, niet voldoende ruggesteun biedt om het doorgaan van de Ronde dit jaar te rechtvaardigen. De „Efor" vindt het niet ver antwoord door te zetten wat een avontuur zou kunnen worden. Liever dan hun bemoeiingen ten aanzien van de Ronde met een avontuur te besluiten, stellen de financiers zich voor de Ronde van 1953 niet te laten doorgaan, doch haar tot 1954 op te schor- f.on

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1