Gemeenteraad Alkmaar Geen koopavond in Alkmaai Ontsmettingsinrichting Witte Kruis niet gekocht Noordhollands Noorderkwartier adopteert Tholen Consumenten gaven geen blijk van belangstelling Agenda Modeflitsen van Yen D. Hulpverlening van jaren Middenstand in meerderheid tegen VOOR 40 JAAR Binnengekomen giften BIJ DE NOORDERPERS Tentoonstelling van jeugdlectuur MARKT en BEURS Pagina 2 VRIJDAG 6 MAART 1953 I ALKMAAR Bij de aanvang van de raadsvergadering van gistermiddag heeft burgemeester mr. H. J. Wytema, mededelingen gedaan omtrent de plannen tot adoptie van een bepaalde streek in het rampgebied, in het grote verband van Noordhollands Noorderkwartier. Het Noor derkwartier, zo deelde de burgemeester mede, zal het eiland Tholen te hulp komen en in het bijzonder de zwaar getroffen gemeente Stavenisse. Met enkele andere bur gemeesters lieeft de heer Wytema een hezoek aan Tholen gebracht en hij was daar zeer onder de indruk gekomen van de ellende, waarvan hij de sporen had gezien. De hulpverlening zal vooral geconcentreerd moeten worden op Stavenisse. Wat daar heeft plaatsgegrepen, overtreft elk voorstellingsvermogen. De voorzitter illustreerde dit met een voorbeeld, dat voor zich spreekt. Er was een boer, die tot de burgemeester van Stavenisse enkele dagen geleden gezegd had: „Ik heb vandaag een goede dag gehad". De burgemeester vroeg hem: „Hoezo?" „Ik heb vandaag mijn achtste kind begraven", ant woordde de boer. Enftoen de bur gemeester hem vroeg, waaruit dan dat „goede" bestond, ant woordde hij: „Zeven kinderen heb ik begraven; ik heb God ge- j gebleken dat het aantal loketten beden, dat ik ook het achtste zou onvoldoende was. Vergroting van mogen vinden. Vandaag is het het aantal loketten kan het best liike grootte van Dim. 260 m2 voor de prijs van f 1,25 per m2 of in totaal f 325,- en van de Fa G. A. Coniin en Zn alhier een perceel grond gele«en aan het Kwakelpad, ter grootte van olm. 22 m2 voor de priis van in totaal 308,-. Vervolgens besloot de raad aan de heer P. Kommer alhier te verhuren het woonhuis met erf en tuin aan de Heilooërdiik nr 31 tegen een huurprijs van 50 oer maand gerekend met ingang van 6 Jan. il. voor een maand met recht van stilzwijgende ver lenging van maand tot maand. Het op 18 Jan. 1951 genomen raadsbesluit tot overname van twee totalisatorgebouwtjes met rekenkamer van de Paarden sportvereniging „Vooruit" werd ingetrokken. Want nadien was lijkje aangespoeld Menigmaal, aldus ging de voor zitter verder, zal op de Noord hollanders een beroep worden ge daan. De hulpverlening zal nog jaren moeten duren. We kunnen ons op allerlei terrein verdien stelijk maken: laten we ervoor zorgen, dat we helpen, niet alleen metterdaad, maar vooral met het hart. Inmiddels is al gebleken, dat van de hulpverlening een opbeu rende werking uitgaat, die de ge troffenen moreel ten goede komt. Naast alle officiële hulp die gebo den wordt, moet voorts grote aandacht worden besteed aan velerlei detailpunten, aldus de voorzitter: op het gebied van de vrije tijdsbesteding, de ontspan ning voor de jeugd, werkzaam heden van zuiver huishoudelii 3 aard is nog veel te doen. Het leed wordt met moed gedragen: laten wij onze getroffen landge noten bijstaan, zoals ons hart ons daartoe verplicht. De voorzitter deelde vervolgens mede. dat de heer Kirjjensteiin wegens ziekte verhinderd was de vergadering bij te wonen. Na mens de raad zaleen blijk van 'medeleven met de heer Kirpen- "steiin worden gezonden en her stel van gezondheid worden toe gewenst. Ook de heer Koot is nog steeds niet van zijn ziekte hersteld, terwijl de heer Couwen- hoven bericht van verhindering had gezonden. Alvorens twee grote voorstel len in bespreking werden ge bracht, die over de koopavond en de aankoop en verbouwing van de ontsmettingsinrichting van „Het Witte Kruis" voor de huisvesting van „Nazorg" en „So ciale Werkplaats", waarover men elders in dit blad uitvoerig kan lezen, werden nog enkele hamer stukken afgewerkt. Kamerstukken Daar was allereerst de goed keuring van het voorstel van B. verkregen worden door de gebou wen weder in gebruik te geven. De raad ging hiermede accoord en bepaalde de jaarlijkse recogni tie op 250.-. Ingekomen stukken Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de Stichting R.K. Ambachtsschool „Sint Willibrord" om te verkla ren, dat de oprichting en instand houding van een R.K. Nijver heidsschool voor jongens te Alk maar noodzakelijk is. welk schrij ven in handen van B. en W. werd gesteld om advies. De heer Venneker beval dit schrijven in de bijzondere be langstelling van B. en W. aan en drong aan od spoed bii de afwer king van het prae-advies. Voorts een brief van het uit voerend comité voor de viering van het 25 jarig bestaan van het St Elisabeth-ziekenhuis. waarbij, mede namens het bestuur van dit ziekenhuis dank werd betuigd voor de door de gemeente ge schonken bijdrage in het 1u- bileumfonds. De brief werd voor kennisgeving aangenomen, onder de mededeling dat B. en W. een bijdrage van f 100.- hadden ge geven. Om advies werd in han den van B. en W. gesteld het adres van de beroepsvissers C. Kok e.a. en het bestuur van het Centraal Nederlands Hengelaars Verbond, afdeling Alkmaar, hou dende het verzoek, maatregelen te willen nemen tegen water verontreiniging. Het raadsbesluit betreffende verstrekking van een renteloos voorschot aan de vereniging voor Vreemdelingenverkeer „Alcma- ria" is door Ged. Staten goedge keurd. Met de kring Noordholland 4 Bescherming Bevolking werd een rekening-courant overeenkomst aangegaan tot een bedrag van ten hoogste 20.000,-. De rente vergoeding wordt aanvankeliik bepaald op 3 3/4 en 1% per j„ onderscheidenlijk voor schuld aan en tegoed bii de gemeente. Het ligt in de bedoeling, dat de gemeente-ontvanger als onbezol digd kassier van de kring zal op treden. op grond van de mening, dat het in overeenstemming met de beginselen van een goed fi nancieel beheer is. dat het kas beheer zoveel mogelijk bij de ontvanger wordt geconcentreerd. Enkele leden wilden als bepa ling daarbij opgenomen zien. dat de ontvanger niet ziin medewer king zou verlenen voor betalin gen beneden de f 1000,-: de heer v.d. Borden wilde de betalingen doen geschieden door een bank instelling, omdat dit een kwestie is. die in het particulier vlak ligt. Dhr. Holsmuller vond het kan toor van de gemeente-ontvanger al meer dan genoeg belast. Men kan het publiek door het aan trekken van meer werk. niet nog langer in de rij laten staan. Bo vendien neemt Alkmaar ook werk op zich ten behoeve van buitengemeenten. Wat zullen die bijdragen? Wellicht zal ook het personeel moeten worden uitge breid. De heer Venneker meende dat dit werkzaamheden waren, die niet bij de gemeente-ontvan ger thuishoren. De heer Hoytink had zodanige inlichtingen ontvan gen, zo zei hij. dat hij. hoewel hij aanvankeliik dezelfde mening was toegedaan, nu toch het voor stel van B. en W. conform wilde aannemen. De heer Sietsma zei- de een rapport van de Accoun tantsdienst te hebben gelezen, waaruit bleek, dat men voor de toekomst de richting wil ingaan van een Centrale Boekhouding, zodat ook hij daarom accoord kon gaan met het voorstel. De voorzitter verwonderde zich erover, dat het voorstel zoveel stof deed opwaaien. Hij zag de betalingen in dit verband als het tegendeel van een particuliere kwestie. Voorts zeide hii ten aan zien van de buitengemeenten, dat het doen geschieden van be talingen via het kantoor der ge meente-ontvanger van Alkmaar een natuurlijke taak is van Alk maar als centrumgemeente. Van overbelasting van 't kantooor zal geen sprake ziin. Bovendien zou het conform het voorstel beter en goedkoper in zijn werk gaan. Overigens kon de voorzitter niet zeggen, of de gedachte aan een Centraal Kasbeheer spoedig zou kunnen worden gerealiseerd. Het voorstel tenslotte in stem ming gebracht, werd aangenomen met tegen de stemmen van de he ren van der Borden. Holsmuller, Torenvlied en Knuistingh Neven, waarvan beide laatsten natuurlijk op andere gronden dan de eer sten. ALKMAAR De gemeenteraad besloot gisteravond met 17 tegen 4 stemmen afwijzend te beschikken op het ver zoek van de drie middenstandsverenigingen, om een wekelijkse koopavond in te voeren. Vóór stemden alleen de V.V.D. en de C.H.U. De voornaamste motieven waren, dat van de zijde der consumenten niet gebleken was, dat men een koopavond op prijs stelde, terwijl ook de groep middenstanders, die zich voor een koopavond had uitge sproken, te klein werd geacht. Een enquête was ingesteld on der .de georganiseerde midden stand, die 360 leden telt. Hiervan hadden er 98 NIET op het ver zoek, hun mening te geven, ge reageerd, 142 hadden zich uitge sproken TEGEN een koopavond en 126 VóóR. De besturen der drie middenstandsverenigingen hadden desondanks het gemeen tebestuur verzocht tot instelling van een wekelijkse koopavond over te gaan. De discussie, die geruime tijd in beslag nam, werd geopend door de woordvoerder van de VVD-fractie, dr Berkhouwer, die het verzoek voor één jaar proef wilde toestaan. De argumenten contra besprekend, betoogde spr., dat de sociale belangen van de en W. tot belegging bij de ge- werknemers er niet door in het meente van de reserves der wo ningbouwverenigingen. bestemd voor toekomstige verbouwing van duplexwoningen en voorts enkele aankopen van percelen grond. Besloten werd over te gaan tot aankoop van de Fa Dam en Co gedrang komen, omdat door deze koopavond het maximum aantal werkuren binnen het kader van de arbeidswetgeving nog niet be reikt werd. Op de cijfers kon men, aldus spr., geen conclusies bouwen, omdat het over ongelijk- te Alkmaar der percelen weiland 30ortige grootheden gaat. Een gelegen aan de Hoeyerweg geza- kleine meerderheid is er tegen wenlijk groot 1.82.00 ha tegen j en spr_ Vond, dat het niet aan- 0,75 per ca of in totaal 13.6o0; ,*jng dg minderheid te negeren, van de Polder Overdie en Ach- Ujet argument, dat de zaken aan termeer een strook grond van het de rand van de binnenstad er j?11 in,rieJ« schade van zouden ondervinden, ter grootte van plm. 354 m2 voor kQn gpr_ njej. billijken; dat be- een prijs van 1,15 per m2 of menctnJ winkels met. klei- in totaal 407,10; van de curator H. J. Harteveld te Alkmaar de percelen welland gelegen in de Huiswaardpolder ter gezamenlij ke grootte van 5,86.20 ha eigen dom van de curandus P. Kra mer Cz. te Oterleek tegen de prijs van 0.40 per ca of in to taal voor 23.448,-; van J. C. Berger te Alkmaar de perceels gedeelten grond water gelegen aan de Heilooërdiik, ter gezamen- In ons blad van 5 Maart 1913 lazen wij: EEN KLEPTOMAAN. Een 61-jarige veedrijver te War- menhuizen, thans in het H.v.B. had te Warmenhuizen op ver schillende datums in 't laatst van 1912 verschillende voor werpen weggenomen, o.a. van J. Kemper, timmerman, een houten rib, een emmer, een plank; van mej. Boots, vrouw van J. Reinders, een gonje- kleed; van J. Kraakman, vee houder, een koedek; van C. Kemper, timmerman, een schop en een theepot. Al deze voor werpen waren door den ge meenteveldwachter Ham in beslag genomen. Door niet minder dan 7 getuigen werd een en ander bevestigd. De E.A. Heer Officier van Justitie was van meening, dat het de schijn had, alsof deze man lijdende was aan kleptomanie. Hij doet als een kraai, die alles naar zich toesleept en later verkoopt hij alles aan één op koper te 'Alkmaar. Z. E.A. eischt 2 maanden gevangenis straf tegen bekl. treft meestal winkels met klei nere consumptie-artikelen; bo vendien mogen deze winkels ook open blijven. Het argument van de Kamer van Koophandel, die een koop avond speciaal voor zaken, die meer duurzame artikelen verko pen, wenselijk acht, kon spr. wel accepteren. Van werknemerszijde is het bezwaar gemaakt, dat een koop avond een nóg grotere aanval doet op de koopkracht van het publiek. Maar, zo vroeg spr. zich af, is het dan niet ook een belang van de werknemers, dat het be drijf, waarin zij werken, floreert? Het argument, dat de totale koopkracht niet toeneemt door een koopavond, gaat ook niet op: die koopkracht zou ook wel tot uiting komen, als de winkels maar drie dagen geopend waren. Dat er van de zijde der consu menten niet gebleken is, dat men een koopavond wil, betekent nog niet, dat de wens daartoe niet aanwezig is. Waarom is hier geen i onderzoek naaringesteld? Spreker was vóór een koopavond, ook omdat deze het stadsbeeld zou verlevendigen. Hij wilde de win keliers, die gebruik willen ma ken van het recht dat de Winkel sluitingswet hen geeft, tegemoet komen. Over een jaar, aldus spr., kan de raad wéér zien. Tegenstanders De heer Woldendorp (KVP1 wees er op, dat de koopweek tegen Kerstmis bewezen heeft, dat men van kopen in de avond uren nagenoeg geen gebruik maakt. Van verlevendiging van het stadsbeeld was in die week dan ook geen sprake. Het argu ment van het grootwinkelbedrijf, dat het bioscoopbezoek er ook door zal toenemen, omdat er be zoek van buiten de gemeente komt, gaat z.i. niet op, want men kan niet tegelijk winkelen en naar de bioscoop gaan. Wat komt er dan van een koopavond te recht? Het is slechts een over hevelen van de Zaterdagmiddag- drukte naar de Vrijdagavond: daar ziet spr. het voordeel niet van in. Invoering van een koop avond zou, aldus spr., een stap terug zijn en spr. wil in dit op zicht niet terug naar vooroorlog se toestanden. De heer Sietsma (arb.) is uit de enquête niet veel wijzer ge worden. Hij wil de meerderheid, die tegen is, tegemoet komen, omdat zij anders gedwongen zou zijn haar winkels open te hou den. Ook voelt spr. niets voor een proef van één jaar, omdat hjj een „terug" onmogelijk acht, als de omliggende gemeenten ook een koopavond hebben ingevoerd. Hjj is voorts tegen, omdat de koopavond een aanslag betekent op de vrijetijdsbesteding van de werknemers en voorts niet in het belang is van de economie van het gezin. Zijn argumenten ont leende spr. aan een verhaaltje van een zekere mevrouw Polak in de „Libelle", hetgeen nogal de hilariteit van de raad opwekte. De heer Vleugel (KVP) wees op de ervaringen in Helmond, Bussum en Oss, waar de koop avond geen succes werd. De heer Torenvlied (CPN) behoorde óók tot de tegenstan ders en nam het op voor de werknemers en de kleine mid denstanders in de peripherie van de binnenstad. De heer de Zeeuw (KVP) con stateerde, dat de blunder inzake de telling voor rekening van de middenstandsbonden komt; hij betoogde voorts, dat het recht niet bij de winkeliers berust, doch bij de raad en hield zich tenslotte bij het democratische standpunt van de meerderheid, die geen koopavond wil, al kon hij dan ook de argumenten niet ónder- schrijven. De heer Venneker (KVP) mis te de opinie van de ongeorgani seerde middenstand en de con sumenten. Hij voelde ook niets voor een proefjaar, doch wanneer het later wél wenselijk blijkt een koopavond in te voeren, kan de raad altijd nog zien. De heer v. d. Berg (KVP) meende, dat er van de zijde der consumenten geen behoefte aan een koopavond was. Hij vreesde ook schade voor de kleine- mid denstand, die gedwongen zou worden zijn winkels open te houden. De heer Hoytink (AR) wilde allereerst het belang van de ge meenschap in het oog houden; hij betwijfelde echter of het mid- denstandsbelang gediend is met een koopavond. „Hoeveel consu menten hebben gereageerd op de publicaties in de pers?" aldus vroeg spr. de voorzitter. Deze antwoordde, dat er geen enkele reactie gevolgd was. De sociale verbetering voor middenstand en personeel maakte een eind aan een wantoestand. Spr. is tegen een koopavond op grond van de door anderen aangevoerde argu menten; als Amsterdam en Haar lem een koopavond invoerden hetgeen zij niet doen dan zou Alkmaar wel moeten volgen; door het hier toch te doen, zou men alle buitengemeenten „op stang jagen", aldus spr. In het belang van de grote meerderheid van de Alkmaarse middenstand was spr. tegen een koopavond. De heer v. d. Borden (CHU) was van mening, dat de cijfers geen juist beeld gaven; men had de omzet van de verschillende voor- en tegenstanders in aanmer king moeten nemen; voorts be toogde hij, dat, als de werkne mers medezeggenschap wensen, zij niet alleen naar zich toe. moe ten rekenen. De voorzitter wees er op, dat het hier geen voorstel betrof van B. en W., doch een voorstel van de meerderheid van de Commis sie voor Strafverordeningen. Naar zijn mening was de repu tatie van Alkmaar ais centrum- koopgemeente niet in het geding; die valt of staat niet met de koopavond. Spr. schaarde zich dan ook aan de zijde der tegen standers. Het gaat hier niet om een recht van de middenstanders, doch de raad bepaalt hier, als de wens naar een koopavond bij de con sumenten blijkt; en dat is niet het geval. Ook is de groep voor standers onder de winkeliers te klein. Spr. betreurde het, dat de K.v.K. haar enquête niet uit strekte tot de ongeorganiseerde middenstand, die wellicht in grote meerderheid tegen een koopavond is. Ook verwonderde het spr., dat de middenstandsbesturen hun conclusie handhaafden, nadat ge bleken was, dat hun telling on juist was. Een koopavond zou een omzet- verschuiving geven van de. zaken in de buitenwijken naar die in de binnenstad; voorts verwacht spr. van één koopavond geen ver levendiging van het stadsbeeld. Gezien de ervaring elders, voelt spr. ook niets voor een proef van één jaar. Als Alkmaar na een jaar koopavond weer zou beslui ten tot afschaffing, moet nog maar worden afgewacht, of de buiten gemeenten dat ook doen. Een enquête onder de consumenten hadden de aanvragers moeten in stellen. Spr. concludeert tenslotte dat het eng belang van een groep zakenmensen niet mag prevale ren boven het algemeen belang. Replieken In tweede instantie betoogde dr Berkhouwer nog, dat de koop avond er is om de consumenten te gerieven; hij had gehoord, dat de koopavond in Bussum een succes was en voerde nog aan, dat de zaken in het centrum niet alleen op/ een koopavond, doch altijd méér aantrekken dan de peripherie. De heer Hoytink begrijpt niet, hoe de besturen der midden standsorganisaties hun verzoek kunnen handhaven, als slechts 126 van de 36(1 leden een koop avond willen. Hij vreesde, dat het grootste deel van de midden stand het na een jaar proef de raad zou verwijten, dat de koop avond was ingevoerd. Tenslotte werd het verzoek van de middenstandsorganisaties met 17 tegen 4 stemmen afgewezen. Alkmaar krijgt dus géén koop avond. Begrotingsraad Alkmaar ALKMAAR. Dinsdag 10 Mrt. des middags om 2 uur, zal de raad van Alkmaar zich aan de begrotingsdis 1953 zetten, welke Woensdag en Donderdag d.a.v. nog zal voortduren. De vergade ringen beginnen telkens om 2 uur en half 8. f 741.23 van „Kofa"-personeel ALKMAAR. Door het ge zamenlijke „Kofa-personeel" is een bedrag van f 741.23 opgezon den naar „Beurzen open, Dijken dicht", zijnde één d>ag loon. ALKMAAR. Met alléén de stemmen van de vier wethouders vóór en 16 stemmen van de 16 aanwezige raadsleden tegen, is gistermiddag het voorstel van B. en W., om over te gaan tot aankoop en verbouwing van de ontsmettingshirichiing van de Noordhollandse Vereniging „Het Witte Kruis" voor huisvesting van de Nazorginrichting en de Sociale Werkplaats verworpen. De toestand blijft dus voorlopig bij het oude. In de vorige raads vergadering waren er al enige bezwaren naar voren gebracht tegen de verbouwingskosten en de nieuwe bestemming, die nu nog weer eens werden onderstreept. De heer Berkhouwer opende de debatten met een lange toe spraak, waarin hjj eerst al een aanval deed op de wijze van taxatie. Ir. Knol, directeur van Openbare Werken en de heer Ringers hebben resp. namens de gemeente en het Witte Kruis, het gebouw getaxeerd op rond f 36.000.De heer Berkhouwer vond dit geen juiste wijze van zaken doen. Volgens hem had het op normale wijze gedaan moe ten worden, door eerst het bod van „Het Witte Kruis" af te wachten en dan tot aankoop over te gaan. Op de tweede plaats richtte hij weer de speciale aan dacht op de belangen van de Ver enigde Branidstoffenhandel, die noodzakelijkerwijze moet uitbrei den en zich, gezien de aard en inrichting van het bedrijf, niet meer kan verplaatsen. De heer Berkhouwer wade zeggen, dat de gemeente op maatschappelijke gronden moreel verplicht was, de V.B. als eerste gegadigde een kans te geven, de grond, waarop het gebouw staat, aan te kopen. (Men zou dan ook het gebouw moeten aankopen, maar'dat zou de V.B. tooh na enkele jaren slo pen. Red.) De V.B. heeft zich op 14 Febr. tot het College en de raad ge wend, met verzoek tot aankoop van 355 M2 voor de prijs van f 12.per M2 en tot aankoop van het gebouw voor de som van f 36.000.—. De heer Vleugel becijferde, dat men, na een bedrag van f 93.000 te hebben uitgegeven voor ver bouwing, nóg een oud gebouw overhoudt. Zou het niet logischer zijn oim voor een overeenkomstig bedrag voor de Sociale Werk plaats een nieuw gebouw te stich ten, dat aan alle eisen voldoet? Dan zal men met dezelfde kosten nog over een grotere ruimte de beschikking kunnen krijgen. Mevr. Holamiiller besprak de sociale kant van het vraagstuk. Zij achtte de ligging van het ge bouw niet geschikt voor de kin deren, die aan de „Nazorg" zijn toevertrouwd: een industriecen trum met een kolenopslagplaats in de nabijheid, met spoorwegen etc. Beter geschikt vond zij daar voor het Doelenveld. waar aan het gebouw ter plaatse wellicht een en ander verbeterd kon wor den. De heer Hoytink deeld'e deze mening. Voorts vroeg hij zich af, of de raad de V.B. de „geboden" kansen mooht ontzeggen? De heer De Jong wilde, naarmate de V.B. er belang bij heeft, voor het ge bouw meer laten betalen. Ook de heren v. d. Berg en Torenvlied verklaarden zich tegen het voor stel. De heer v. d. Borden noem de het bedrag van rond f 79.000.- bestemd voor verbouwing en in richting, geflatteerd. Hij rekende erop, dat dit stellig meer zou worden. Ook hij kwam op voor bouw van een nieuwe sociale werkplaats. De heer Coerts, wethouder voor Sociale Zaken, zeide, dat men voor de taxatie deskundigen no dig had, die men in de heren Knol en Ringers meende te heb ben gevonden. Als voorzieningen aan het gebouw zijn aangebracht, zo gaf hij de mening van de directeur van Openbare Werken weer, zou het zeker weer in goede staat verkeren. Wat de ligging betreft, het bestuur van „Nazorg" heeft daarop geen en- Weersverivachting Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: OVERWEGEND DROOG! Overwegend droog weer met over het algemeen veel be wolking en in de nacht en ochtend plaatselijk nevel of mist. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Wei nig verandering in tempera tuur. Bij de bureaux van de Noor derpers kwamen heden de vol gende giften binnen voor de slacbtoffers van de watersnood: Biljartdemonstratie in Café „De Nederlanden" te Leeuwarden door Bert Wevers uit En schede R.K. Jongemannenver- eniging Grootebroek N.N. te Hoorn P. te Den Helder 30,- van arbeider 30,- van de baas 10,— 60,— 101,— 60,— 30,— (Advertentie) VRIJDAG 6 MAART Bioscopen: CINEMA AMERICAIN- De kleine wereld van Don Ca- millo (alle leeft.). HARMONIE: Rebecca (18 j.). REX: Het Legioen der Dappe ren. VICTORIA: Diplomatic Cou rier. Voorstellingen 8 uur. Apotheken: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereik baar Apotheek Hartong van Ark, Langestr. 1; Apotheker J. v. d. Mark. Medische Hulp Heiioo, Limmen en Akersloot: Voor spoedgevallen in het a.s. weekeind bereikbaar dokter A. A. M. E. Janssen, Heren weg 236; tel. 3530. WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur Voorlichtingsavond Abro en lezing voor Alk maarse Jazz Society. GULDEN VLIES: Amsterdams Toneelgezelschap: „De liefde van 4 kolonels". ZATERDAG: hoog water 11.05 en 23.15 uur; laag water 5.15 en 17.30 uur. kele critiek uitgeoefend. Na ver bouwing zal het huis licht en lucht genoeg toelaten. Een nieuw gebouw voor de Sociale Werkplaats zal zeker een bedrag van f 219.000.vergen En heeft de V.B. zoveel belang bij de aankoop? Zou men dan niet een bod gedaan hebben, dat veel hoger lag? De taxatie op dit bedrag kon geschieden, omdat het gebouw op erfpachtsgrond staat, maar van die gedrukte prijs mag de V.B. geen voordeel neb ben De bouw van een nieuwe werkplaats elders in de stad achtte hij financieel niet verant woord. Een ander gabouw is er in de stad niet voor beschikbaar... Men discussieerde verder nog over het verschil in kosten tus sen de voorgestelde verbouwing en de bouw van een nieuwe so ciale werkplaats, waarbij de Raad telkens ongeveer een ton bleef beneden de raming van de wet houder. Tenslotte stelde de heer Berkhouwer voor, het pand aan te kopen en dan later uit te ma ken, welke bestemming het zou moeten worden gegeven. De heer Coerts had nog mee gedeeld^ dat nog een bedrag van f 25.000.beschikbaar zou moe ten worden gesteld, om ook de bovenverdieping in orde te maken en dat de meerdere exploitatie kosten voor de sociale werkplaats ongeveer f 6700.— zouden zijn. Het voorstel vn-a de heer Berk houwer was echter van te vér taande strekking, dan dat men at ronder meer kon aanvaarden. De raad ging in comité, om een en ander nader te bespreken. In jdeze eomitévergadering schjjnt het inzicht zodanig gewij zigd te zijn, dat men na her opening van de openbare verga dering tot het besluit moest ko men, middels stemming, het ge hele voorstel te verwerpen. Het geen dan ook geschiedde. ALKMAAR. De Fa. Vroom en Dreesman hield Donderdag middag haar eerste voorjaarsshow in de gezellige lunchroom, die geheel was bezet. Hier gaf men een klein over zicht uit de enorme collectie, die de fa. te bieden heeft. Moderne tinten, moderne stof fen, de nieuwe moderne lijm, dat alles zagen we getoond door een drietal mannequins, waarbij mw. Huf op de bekende prettige ma nier de explicatie gaf. Voor de slanke en ook de min- der-slanke dames (maat 46) wa ren er te kust en te keur mo derne mantelcostuums, mantels, deux-piéces, japonnen, vesten, rokken, pullovers, regenjassen, enz. Mantelcostuums in het ge klede genre van kamgaren of palm-beach, met of zonder stola, ontbraken evenmin als het prac- tische reiscostuum van Harwich- tweed. Deze costuums hebben lange, driekwart, laag-ingezette of vleermuismouwen, ook wel wijde rug en strakke band. Er was in de kleuren een grote ver scheidenheid in de nieuwe helio, anthraciet, Raf, Grijs-beige ofte wel greice tint, zwart-wit com binaties enz. Te zien vielen er voorts mooie geklede mantels, vlotte swaggers voor de li-ttle- lady, toppers, piratenbroeken, sportieve ruiten rok, waarop kleurige pullovers en vest etc. en ook de vrolijke jeugdige tinten en modellen en de japonnen in de practische stoffen als ever glaze en cloqué trokken ons aan-, daar deze stoffen na gewassen te zijn, niet gestreken -behoeven te worden. Ook zagen we geklede mantels en bijpassende japonnen, waarbij de mantels gevoerd met de ja- ponstof. Opvallend mooi was de zwarte geklede jas met goud doorweven draad, gevoerd met goudgele satijn. Alle accessoires, zoals hoedjes, tassen, parapluies en corsages, die hier goed gekozen en char mant gedragen werden, waren even lens uit de eigen collectie van V. en D. A. S. MUZIEKRECENSENT ALKMAAR Wij delen onze lezers mede, dat zeer tot onze spijt de heer W. Schreurs, die 33 jaar onze krant met zijn uit stekende muziekrecensies heeft gediend, vanaf heden niet meer aan ons blad verbonden is. Zijn taak wordt tijdelijk door anderen waargenomen. ALKMAAR. De R.K. Open bare Leeszaal en Bibliotheek, de Openbare Leeszaal en Bibliotheek alsmede de in Alkmaar gevestig de Bond van Openbare Leeszalen en Bibliotheken in Noórd-Holland hebben besloten gezamenlijk de collectie jeugdboeken voor kinde ren van alle gezindten (de beste, thans verkrijgbare boeken voor de jeugd) en eigendom van de Stichting voor Jeugdlectuur, ge zamenlijk te huren en ten toon te stellen. Inmiddels heeft men B. en W. bereid gevonden, daarvoor het expositielokaal van het Gemeen telijk Museum af te staan. De tentoonstelling zal gehou den worden tussen 11 en 22 Maart a.s. Ter bestrijding van de kosten zal een gering entrée geheven worden, zodat dit voor geen enkel kind een bezwaar zal zijn. De boeken zijn in veertien ru brieken ingedeeld. Er is zelfs een afdeling van oorspronkelijke Friese boeken. Op 11 Maart des middags om drie uur zal de expositie door de heer D. C. Daalder worden ge opend. De openstellingsuren zijn bepaald op -1012, 25 en 79 uur. Des Zondags van 25 uur. De tentoonstelling zal ook toe gankelijk zijn voor bezoek in klasseverband. Een unieke expositie, welke „e zeker de belangstelling van klein witlof Ib 4852, lib 4147; 350 en groot zal trekken. kg spruiten 2637. Arbeider te Wervers- hoof Klaverjasclnb „de Ark" Zwaagdijk-Oost 20, Bakkersvereniging Enkhui zen en omstreken 100.00 Dagelijks verantwoorden wij de binnengekomen giften in onze kolommen. II knnt uw gifter bezorgen aan onze bnreaux, hetzij per soonlijk, hetzij per brief of post wissel. Ook kan op onze giro rekeningen worden gestort De gironummers van onze bureaux zijn: Groningen 70021, Leeuwar den 594459, Sneek 594461, En- men >94460, Zwolle 486779, Alk maar 594463, Den Helder 594462 en Hoorn (ook te "rebruiken door Schagen en omgeving) 110894. Geen audiëntie Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 10 Maart a.s. geen audiëntie verlenen. „DE RAMP" GEHEEL UITVERKOCHT Het boek, „De Ramp" is, naar wij vernemen, geheel uitverkocht Pater Gerritsen over K.I. HEILOO Het behoort tot de betere gewoonten van de afde ling Heiioo der L.T.B. om eens per jaar Dom Gerritsen uit te nodigen voor het houden een in leiding over een of ander onder werp. Zo was Pater Gerritsen gisteravond naar café Admiraal gekomen om zich te, kwijten van zijn nlicht-1953, door iets te ver tellen over de ontwikkeling van de K.I. in Nederland. In een brede uiteenzetting wist Dom Gerritsen tal van wetens waardigheden over de K.I. te vertellen. Er bestond onder de aanwezigen een levendige belang stelling. Markt Barneveld BARNEVELD, 5 Maart Pluimveemarkt: aanvoer ca. 25.000 stuks. De aanvoer van slachtkip- pen was bijna zo groot als vorige week. De handel was kalm, doch prijshoudend. Ook de handel in piepkuikens was kalm. De prijzen lagen iets te hoog voor export naar België. De aanvoer van jonge hanen nam toe; de niet-courante partijtjes moesten met wat lagere prijzen genoegen nemen. Prijzen: oude slachtkippen f2.15 2.30, piepkuikens 2.352.75, jonge hanen 2.452.65 per kg., overige per stuk: oude hanen 3.50 5.50, oude eenden 1.252.20, tamme konijnen 37.25, wilde konijnen 1.601.75, tamme jonge duiven 0.65—0.75. Eiermarkt: aanvoer ca. 875.000 stuks. Handel vlug. Prijzen: f 13.75 14.25, algemene prijs f14.00 p. 100 stuks, kiloprijs f2.29. Eierveiling „Barneveld-Ede": aanvoer ca. 680.000 sttiks. Handel redelijk. Prijzen: eieren van 50- 60 gr. f12.02—13.98, eieren van 60-65 gram f 13.9914.41, alles per 100 stuks. BEEMSTER, PURMEREND E.O. 4 Maart. Witlof 3856; rode kool 715; groene kool 1722; spruitkool 3159; boerekool 22-35 sla 1420; andijvie 60; rode bie ten 49; gare bieten 1620; winterpeen 511; waspeen 10-22; uien 2646; prei 2451; appels; Braimley Seedling 311; Goud- reinette 827; Jonathan 1346; Pres. vam Eng. 833; Zoete Cam- pagner 1025; Zoete Aagt 1040 peren: Gieser Wildeman 1025; St. Rémy 1018; Winterjan 4-16. AVENHORN EN O., 5 Maart. 9000 kg rode kool 7—13.10; 60Q0 kg gele kool 6.5013.20; 7000 kg uien: grove 4345; gew. 4647.50 driel. 49; 22.000 kg bieten: rond 8.90—9.30; II rond 7—7.60; III rond 45; 38.000 kg peen; II 14—15.90; III 9.50—12.20; IV 4.50—6.10. WARMENHUIZEN, 6 Maart Gele kool 6.7013; rode kool 7 11.70; witte kool 67.80. N.-SCHARWOUDE, 6 Maart Aanvoer 1000 kg kroten a 9. 2600 kg rode kool 10.70; 200 kg êroene kool II 11.41.000 kg •eense witte 68.50; 3000 kg aardappelen: ijsselster 10.10— 10.60; 1010 kg witlof I 52, II 46. LANGEDIJK, 6 Maart Aan voer 2000 kg rode kool I 711.70, II 7—8.20; 30.000 kg gele kool I 6.5013.80, II 8.8000 kg groe ne kool 18.90—19.50: 35.000 kg Deense witte 68.70; 2500 kg uien 47.80—48.70, grof 45.60— 45.70, drielingen 48.50; 1000 kg peen B 12.80, C 10.50; 1000 kg

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2