Strijd voor Rampenfonds in teken van onzekerheid RADIO Gróte janboel bij leger one! er cl eel ftaflirr 1200 Drenten beboet in tijd van één jaar Schade van een ton Financiën en Economie de blauwe MAAR NEDERLAND-DENEMARKEN Voorhoede met vier „nieuwen kan balans doen overslaan programma Moeilijke dorsverordening Moord op jong meisje Zweeds schip gezonken WEK DE GAL IN UW LEVER OP kopen IFOON 4170 teller wordt steller ■ig jubileum VRIJDAG 6 MAART 1953 (Van onze sportredacteur) MIJNWERKERS BEDOLVEN MAXIMUMPRIJZEN AARDAPPELEN VERVALLEN K.N.A.C. heeft nieuiv tehuis De malversaties bij de L.A.D. Eerste aardbeien aan veiling Poeldijk Beursoverzicht DE MOORDENAAR VAN TROTZKY FEUILLETON 8 'N VERHAAL UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN 1 Door P. C. WREN Thee-, Suiker- N, per stel 1.50 iAADBUSSEN 1.98 5TROLEUM- SN. 5 Ltr. 4.69 ►OVENTJES ivorm 2.95 >E 1REKKEN 4.40 TWRIJVERS, waar 10.95 geworden door de oor het Vrije To rn Cor Ruys in de Met ingang van ze plaatsgenoot, de man, hulpbesteller ►enoemd tot bestel- enst. awerkiiig De Coöp. Tuin- smster en Omstr. andbouwvereniging :mer en Schermer" >n hun werkzaam- ibineren. Een cm- m de afslagvereni- werd aangekocht, i de beschikking over een prachtige rekent a.s. zomei zdewerking van dt Dezer dagen igenheid van hel ►ileum van de heer het Waterschap dc receptie gehouden is. Uit handen van ontving de jubi- Medaille, verbon- e van Oran.ie Nas- e werd zeer druk 9? Dinsdagavond na afloop van de training heeft de Tech nische Commissie van de K.IS.V.B. het elftaldat morgen tegen Denemarken in het veld zal verschijnenbekend gemaakt. Deze Technische Commissie heeft de tvind niet in de zeilen gehad en de eerste uitverkiezing van deze heren is o.i. dan ook letterlijk een sprong in het duister. Een sprong in het duister, die misschien kan leiden tot een welkome vlucht uit de impasse, waarin ons inter land-voetbal verkeert, maar die ook een negatief resul taat kan opleveren. Toch zal men dit negatieve resultaat niet al te ernstig moe ten opvatten. De Technische Commissie heeft nauwelijks ge legenheid gehad, hun kennis over het aanwezige spelersmateriaal zo danig „op te fokken", dat ze ook maar met enige zekerheid kan zeggen „Dat is het nu, waar op we wachten". Want allereerst hebben de watersnoodramp en het slechte weer de heren in grote tijdnood gebracht en daarbij kwam nog, dat de ingelaste wedstrijd tegen, de Denen, deze tijdnood kwam vergroten. Tóen we zo half Januari_ ken-' nis maakten met de nieuwe Technische- en Keuzecommissie, i hadden deze hun plannen klaar voor de voorbereiding van het Nederlands elftal, dat op 22 Maart a.s. tegen Zwitserland in het veld zou komen. Dit is gron dig in de war gelopen. Slechts eenmaal kon de Keuzecommissie haar licht opsteken bij de Zwa luwen (en dat was niet bepaald daverend) terwijl de competitie zelf nauwelijks twee weken op volle toeren draaide. Toch moest er een elftal ko men, want elf flinke Deense kna- Een komen morgen ten bate van et Rampenfonds spelen tegen onze vertegenwoordigers. Dat elftal nu, gebaseerd op één mislukte Zwaluwenwedstri.id en nauwelijks twee weken com petitievoetbal, heeft de Keuze commissie Dinsdag bekend ge maakt. Begrijpt ge nu, hoe wi.i allen, de K euzecommissie incluis, met de hemden aan het hoofd zitten, omdat we niet kunnen weten en bevroeden, hoe het resultaat daarvan zal zijn? Begrijpt ge nu, dat zelfs een slecht resultaat geen maat staf mag zijn voor de hoeda nigheden van deze nieuwe commisise, die zo vol moed was begonnen en nu de ene tegenslag na de andere te ver- werken kreeg? Er zijn vele spelers vervangen; er zijn come-backs, er zijn ook debutanten. Klaassens en Luyten droegen nog nooit het Oranjeshirt. Lens tra, v. d. Bogert, Clavan en Bos kamp keerden ferug. Maar hoe we er ook over zul len denken, hoe jammer we het ook vinden voor een Bram Wiertz, die eigenlijk altijd heêft voldaan, maar nu plaats moet maken voor de jeugd, met ons zullen velen in den lande blij zijn, dat deze nieuwe Keuzecom missie afgerekend heeft met het plaatsen van Neerlands beste voetballer, Abe Lenstra op een plaats waar hij zich niet thuis voelt. Abe Lenstra, dus linksbinnen enaanvoerder. In overleg met Biesbrouck, die ook van mening was, dat de Hee- renveense crack de meest ge schikte was voor deze functie. Naast Abe keren in deze nieuwe voorhoede ook v. d. Bo gert en Clavan terug. Clavan, die j eigenlijk nooit voldeed, die eigen-j lijk op de buitenplaats altijd on-, der de maat bleef, krijgt nu een: kans als middenvoor. Waarom? Omdat de Keuzecommissie van - het standpunt uitgaat, dat men spelers, die in vorm zijn de voorkeur moet geven. Clavan is i als middenvoor in ADO in vorm.l Jan van Roessel en Noud van' Melis faalden Zondag j.l. beiden. Zo is deze verrassende keuze te verklaren, v. d. Bogert krijgt andermaal zijn kans. Een kans, die destijds abrupt werd afge broken, door de hersenschudding, I die hij opliep. Met hem debuteert! zijn clubgenoot Luyten. Een spe ler, die uiterst snel schijnt te zijn en dus het element snelheid in deze oranjevoorhoede nog meer komt vergroten. Want Pietje van de Kuil kan er ook wat mee. Lenstra dus temidden van vier snelle knapen. Aan hem de taak om die capaciteiten uit te buiten; opdat het devies van de Keuzecommissie „Doelpunten maken" waarheid zal kunnen worden. Achterhoede: hoopvol In de verdediging heeft men slechts weinig wijzigingen aange bracht. Boskamp staat er opge steld, omdat Alberts ziek is en Klaassens heeft Wiertz verdron gen. Voor de rest weer Landman,, weer Terlouw, weer Biesbrouck en weer Tebak. Dat we naast Terlouw ook nog de beschikking hebben over de Vitesse-man Hendriks, is de Keuzecommissie bekend Hij staat i als reserve opgesteld. Deze achterhoede „doet hoop vol aan". Zij zal de Deense voor hoede niet teveel doelpunten toe laten. Zo is dus dit eerste product' van de „nieuwe heren" tot stand gekomen. Morgen loopt het van stapel tegen een Deens elftal, j dat gekozen is op een tijdstip, waarop het seizoen in Denemar-i ken nog niet is begonnen. Ook daar dus moeilijkheden, ook daar dus onbekendheid betref fende de vorm van de spelers, ook daar dus geen super-elftal. Integendeel, tegen dit Deense team moét het Nederlandse elftal eigenlijkwinnen. Óf het zo zal lopen zullen we, morgen in een uitverkocht Feij-i enoord stadion kunnen aanschou-| wen. En de tienduizenden aan de luidsprekers zullen zes radio-' reporters de wedstrijd horen ver slaan. I Allemaal ten bate van het Rampenfonds. Over het resul taat daarvan behoeven we niet ongerust te zijn. De cheque, die in de rust zal worden aangebo den, zal een bewijs zijn, dat ook de Nederlandse voetballer weet te offeren, als dat nodig is. ZATERDAG 7 MAART HILVERSUM I 402 m 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19 30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.14 Gram. muz. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram. muz. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. muz. (Om 9.35 Waterstanden). 10.00 „Tijde lijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de ar beiders in de continubedrijven. 11.30 Pianorecital. 12.00 Gram. muz. 12.30 Landij en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws en commentaar 13.20 Dansmuziek. 13.55 Radio- weekjournaal. 14.20 Gram. muz 14.45 Van Boek tot Boek. 15.00 Lichte muziek. 15.30 „Van de wieg tot het graf", causerie. 15.45 Dansmuziek. 16.15 Voetbalwed strijd NederlandDenemarken. 18.15 Nieuws. 18.30 VARA-Varia. 18.35 Gemengd koor. 19.00 Artis tieke Staalkaart. '9.30 „Passe partout". causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 Deze week. cause rie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram, muz. 20.15 „Beurzen open dij ken dicht". 21.45 Gram. muz. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Gevariëerde muziek. 22.40 „Onder de pannen". hoorspel. 23.00 Nieuws 23.1524.00 Gram. muz. HILVERSUM II 298 m 7.00 —24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. muz. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Ge wijde muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten 8.15 Gram. muz. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Gram. muz 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram muz. 11.00 Voor de zieken 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus 12.03 Gram. muz. (12.3012.33 Land en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gram muz. 13.35 Amusementsmuziek 14.00 Boekbespreking 14.10 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateuruitzending. 15.15 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.55 Omroeporkest en soliste. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Geva rieerde muziek. 18 15 Journalis tiek weekoverzicht 18.25 Dansor- kest. 18.40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse Defen sie". 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. muz. 19.20 Parlementsoverzicht 19.30 Gram. muz. 20.00 „Lichtba ken". causerie. 20.15 „Beurzen open dijken dicht". 22 00 „Ve ronica". hoorspel. 22.45 Avondge bed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperan to 23.22—24.00 „Matthaus Pas sion" (2e deel), oratorium (gram. olaten). ZATERDAG 7 MAART 1953 GEZAMENLIJK PROGRAMMA Aanvang plm. 16.30 uur voet balwedstrijd NederlandDene marken. of Aanvang plm. 20.00 „Beurzen Open! Dijken dicht". EMMEN In nog geen jaar tijds zijn in Drente bijna 1200 personen beboet in Drente, die de Provinciale Dorsverordening hebben overtreden. Ook het aan tal overtreders van de wet der aardappelmoeheid is zeer groot. De landbouwers doen er goed aan zich terdege op de hoogte te stel len van de voorgeschreven wet en verordening, want verontschul digingen als: „Ik wist het niet" en „Ik wist het te laat", worden niet door de kantonrechter ge accepteerd. Drie landbouwers uit Erica hadden hun korenmij ten te dicht naast elkaar geplaatst. De boe ten varieerden van f8 of 4 d. h. tot f25 of 10 d. h. H. T. uit Gees had zijn korenmijt te dicht bij zijn woning geplaatst en kreeg een boete van f25 of 10 d. h. Voor overtreding van de wet van aardappelmoeheid stond te- reoht P. R. uit Noord Sleen. R. was niet met de wet op de hoog te. De Ambt. O.M. zeide: „Dat maak je mij niet w.ijs ook al kijk je nog zo onnozel." Hij eiste flOO of 25 d. h. De Kantonrechter wilde rekening houden met de j hoge leeftijd van verd. en legde I hem een boete op van f30 of 10 i d. h. Op de vraag van verd. wat i hij met de dagvaarding moest doen, antwoordde de Ambt. O.M.: „Maak er maar een lijstje omheen en hang hem boven je bed." Verschillende andere landbou wers stonden voor hetzelfde feit terecht. De boeten, die zij tegen zich hoorden uitspreken varieer den van f150 of 50 d. h. tot f 15 of 5 d. h. Een dode KERKRADE, 5 Maart In de z.g. simpel van laag 2 op de 378 meter verdieping van ae mijn Laura te Eygelsihoven zijn bij een instorting de 32-jarige mees- terhouwer, dienstdoend hulpop- ziöhter W. Meijers uit Kerkrade- Chevremont en de hulphouwer H, Jurgens uit Eygelshoven onder vallend gesteente geraakt. Met de hulpverlening werd onmiddel lijk een begin gemaakt. Toen de beide slachtofffers bevrijd waren, was meesterhouwer Meijers reeds overleden. H. Jurgens Dlêek zo danig gewond te zijn, dat hij naar het ziekenhuis te Heerlen j moest worden overgebracht. Zijn 1 toestand is echter niet ernstig. Meijers was gehuwd en vader van twee kinderen. A. E. te Wezup stond terecht omdat hij ten behoeve van der den hooi vervoerd had. Verdach te zeide dat hij het voor zijn buur man gedaan had en dat dit niets meer was dan een burenplicht. De Ambt. O.M. merkte op dat bij een vorige rechtszitting de zelfde verdachte zich ook op zijn „naoberplichten" had beroepen. Verder zou E. gezegd hebben, dat hij het eigenlijk niet mocht doen, maar voor één keer zou het wel niet zo erg zijn. De Kantonrechter veroordeelde hem tot een boete van f40 of 10 d. h. 'S-GRAVENHAGE, 5 Maart Zoals reeds werd verwacht, zijn de maximumprijzen voor con- sumplie-aardappelen thans ver vallen, want de desbetreffende verordening van hel bedrijfschap voor aardappelen is ingetrokken. Er zijn voldoende aardappelen voor de rest van het seizoen om een ongemotiveerde prijsstijging denkbeeldig te maken. DEN HAAG In verband met de tijdsomstandigheden heeft het bestuur van de KNAC gemeend te moeten afzien van een feeste lijke opening van het nieuwe se cretariaatsgebouw aan de Sophia- laan. Het heeft zich beperkt tot een ontvangst van de pers, waar na in de middaguren de leden gelegenheid kregen om het nieu we huis te bezichtigen. In overeenstemming met de nieuwe zakelijke bestemming van de auto. heeft de KNAC haar werk ook omgeschakeld, het gaat er thans in de eerste Dlaats om de automobilisten, die zich uit zakelijke motieven tot haar wen den. zo snel en zo effectief mo gelijk te helpen. Daarvo'or is een doelmatig ingericht gebouw no dig. en een deskundig en talriik personeel. Ze weerspiegelt de be huizing van het secretariaat, be halve de groei van de club die thans ongeveer twaalfduizend le den telt. ook de toenemende be tekenis van dit lichaam voor de gezonde ontwikkeling van het automobilisme in ons land. In het voorjaar van 1951 werd de hand gelegd op het gebouw aan de Sophialaan 4. terwijl het eerder verworven terrein aan de overzijde van die .laan en het pand aan de Lange Vijverberg werden verkocht. En in het nieuw aangekochte pand dat ver bouwd en vergroot is. is thans het secretariaat gevestigd. Bij de bezichtiging bleek dat de Haagse architect R. Boiten de moeilijk heden. waarvoor hij zich bii de verbouwing gesteld zag. op ge lukkige wijze heeft opgelost Het ging er om een synthese te vin den van de voorname stijl, waar in deze patriciërswoning is on getrokken. en de eisen van de zakelijkheid waaraan een kan toorgebouw nu eenmaal ook moet voldoen. En hierin is de archi tect volkomen geslaagd. Zo heeft de KNAC dan einde lijk een gebouw gekregen dat past bij haar standing en ge schikt is voor de werkzaamheden welke van haar gevergd worden Ten einde een indruk te geven van de groei van de club kan nog dienen dat het ledental in de 'aatste tien jaar verdubbeld is en dat hel aantal uitgegeven grenspaoieren in datzelfde tijd vak is verviervoudigd. Eis: Levenslang ROTTERDAM De Officier van Justitie bii de Rotterdamse rechtbank heeft Donderdag le venslange gevangenisstraf geëist tegen de 30-jarige los werkman A. Th. B. uit Rotterdam, die er van verdacht werd een 22-jarige telefoniste op Zondag 20 Juli van het leven te hebben beroofd, na dat hij getracht zou hebben haar te overweldigen. Verdachte zei, dat hij geen an dere uitweg had gezien om de justitie te ontlopAi. Prof. Dr. Mr. P. A. H. Baan, geneesheer bij de psychiatrische observatiekliniek te Utrech' 'ag als oplossing medische behande ling van de verdachte. De Officier van Justitie eiste een levenslange gevangenisstraf. Verdachte's raadsman, Mr. H. G. Kreulen, drong aan op spoe dige behandeling van B. Uitspraak over 14 dagen. Voor de krijgsraad te velde in Den Haag verscheen giste ren de 40-jarige reserve le luitenant W. J. van B., iioor- I 'alig inkoopofficier bij de luchtmachtaanschaffings- dienst (L.A.D.) die in Juli 1951 werd gearresteerd in verband met de sindsdien bekende „malversaties bij de luchtmachtaanschaffingsdienst". Hem was ten laste ge legd verduistering van de Staat in geld en goederen tot een bedrag van 23.000 gulden. Van dit totale bedrag van ruim I 70 000 gulden bekende van B. tii- i dens het vooronderzoek f 20 000 te eigen bate te hebben aange- i wend. De rest zou hii hebben af- gedragen aan de kapitein L. v. L. die bii zijn arrestatie op 28 Juli 1951 in het gebouw van de L A.D. i in Scheveningen uit de eerste etage sprong en overleed. Kaoi- I tein L. v. L. was tot op dat mo- J ment hoofd van B2- bureau 7, afdeling comptabiliteit van het Ministerie van Oorlog. Verder was er nog aar, van B. ten laste gelegd dat hii gelden tot een bedrag van 994 gulden j heeft geleend uit de kas van het officierskledingmagazijn, daarbij gebruikmakend van het feit dat de beheerder van de kas recht streeks aan hem ondergeschikt I was. Tenslotte was hem ten laste gelegd dat hij had verzwegen, dat I een leverancier een productie- j programma voor het iaar 1951 bekend was. welke leverancier. naar van B wist. dit productie- programma had ontvangen van een vertrouwensman van de dienst kwartiermeester generaal. „Dit alles is mogelijk gewor den", aldus de president tot ver- j dachte, „in de eerste plaats door uw misdadige opzet, maar ook en i vooral omdat er geen controle I was en omdat de leveranciers van de staat knoeiers van for maat waren". Wat betreft de cöntröle die er op de handelingen van Van B. was uitgeoefend, werden enkele sterke staaltjes- ten beste ge geven door de chef van Van B„ de majoor M„ die als getuige werd gehoord. Hij verklaarde van de complete uitverkoop van goederen behorende aan de staat, nooit iets te hebben gemerkt. Toen het hem opviel dat Van B wel wat erg duur leefde had majoor M. hier met zijn eigen chef overgesproken. Verder had hij er niets meer aangedaan, om dat bleek dat Van B. een eigen zaak had, hetgeen hem als reserve-officier was toegestaan. Getuige gaf toe grote aantallen stukken van zijn visum te heb ben voorzien en deze slechts een enkele maal met een steekproef te hebben gecontroleerd. „Dit gaat trouwens nog zo." verklaarde getuige, die nog steeds dezelfde functie heeft. De krijgsraad die bii deze mededelingen van de grootste verwondering blijk gaf. kon ten slotte door majoor M. gerust ge steld worden met de mededeling dat dit onderdeel van de lucht macht spoedig al worden opge heven. De auditeur-militair geloofde dat de aangerichte schade de 100.000 gulden zou benaderen. Hii kondigde aan, dat er bin nenkort enkele zaken van soort gelijke aard. gepleegd bij de landmacht, zullen worden be recht en dat over een maand de- luitenant-kolonel B„ de chef van déze verdachte terecht zal staan. .Tenslotte eiste hii tegen Van B. een gevangenisstraf van twee en een half iaar met aftrek en ont slag uit de militaire dienst. De auditeur-militair wees er tenslotte nog op dat een reserve officier met toestemming van zijn commandant wel zaken mag doen. maar niet wanneer hij als inkoper in dezelfde branche bii het leger is. De president bepaalde de uit spraak op 12 Maart. De eerste aardbeien van dit seizoen werden Woensdag aan de fruit- en groentenveling te Poel dijk aangevoerd door de kweker H. v d. Arend. Ze waren ge teeld in pot en hij kreeg hier voor f 1,per pot. Bemanning gered DEN HAAG. Donderdag is in het Kanaal, 60 mijl ten WNW van Oostende, het 3823 ton me tende Zweedse schip „Rigel" ge zonken na een aanvaring met het Italiaanse schip „Senegal". Van de bemanning, die 29 kop pen telt, zijn, er 28 opgepikt door het Britse s.s. „Arnhem", dat een dienst tussen Harwioh en Hoek van Holland onderhoudt. De 29ste, de tweede machinist, werd opge pikt door de „Senegal". De „Senegal" heeft geen ernsti ge schade opgelopen. De aanvaring geschiedde bij dichte mist, de reddingsboot van Waltonon-Naze (Essex), de sleep boot „Schelde" uit Vlissingen en de reddingsboot „President Wier- sma" uit Breskens voeren uit, maar behoefden geen dienst te doen. De „Rigel" een schip van 48 jaar oud, is eigendom van de rederij „Iris" te Stockholm. De „Arnhem" heeft de reis naar Hoek van Holland voort gezet. MEXICO-STAD, 4 Maart -- Jackson Mornard, die een gevan genisstraf van 20 jaar uitzit we gens het vermoorden van Leon Trótzky, heeft Woensdag ver klaard: „Ik maak my ernstiger zor gen over mi.in linkervoet dan ó"er de gezondheidstoestand van Stalin." Mornard wilde de persverte genwoordigers per sé vertellen over zijn voet, die hij tijdens 'n wandeling over het terrein der gevangenis verstuikt had „De dood van duizend Statins zal mij niet weerhouden mij over mijn persoonlijke zaken te be kommeren", deelde hij de jour- na'is'en mede. Mornard, wiens ware naam nimmêr in de gevangemsarchie- ven geboekstaafd is. heeft thans 13 jaar van zijn straf uitgezeten Na de moordaanslag heeft hij verklaard in Trotzky „teleurge steld" te zijn. AMSTERDAM, 5 Maart. Het nieuws uit Moskou betreffende Stalin's ziekteverloop heeft de Amsterdamse Effectenbeurs gis teren vrijwel onberoerd gelaten, doch nu Wallstreet met een flauwe stemming reageerde, was ook het Damrak vandaag iets ge voeliger geworden. Vrijwel alle afdelingen kwamen op een iets lager niveau en ook de affaire had niet veel om het lijf. Vandaag staat de inschrijving open op de 3 3/4 procent Neder landse Staatslening v.f 200.000.000 Wel is men het erover eens, dat dit bedrag gemakkelijk geplaatst zal worden, doch het enthousias me, waarmede deze lening in het begin is begroet, schijnt minder geworden te zijn. Er is ditmaal geen bankiersconso-tium ge vormd, zodat men wc' -ig houvast had omtrent de gro: tte der in- tekeningen. De taxaties ter beur ze varieerden van f 300.000 000 tot f 600.000.000. De Young-hoek blijft tot een der drukste ter beurze behoren De dalende lijn is vanmiddag iels scherper voortgezet. Winstnemin gen deden eén verlies van bijna vier punten ontstaan Kon. Olie bleef circa drie pun ten beneden het vorig niveau en AKU ruimt twee punten. Philips en Unilever deden het kalmer aan, maar sloten toch een klei- nigheid beneden de noteringen van gisteren. De scheeovaartsec- tor wist, zich enigszins aan de algemene tendentie te onttrek ken en s'oot nagenoeg prijshou dend. K^SM echter vprloor een punt. Maatschappij .Nederland" daarentegen verbeterde van 145'- tot 14 61ACultures in doorsnee onveranderd, doch Sumatra Ta- baksmastscbanrv'en licht aange boden Voor Bi'liton en Singkep tin heerste weer enigp k°oplu«t, hetde fondsen «en kleinie- I beid avanceerden Dé Ameri- kaanse afdeling vo'gde trouw het. beeld van New-York van een a?io is nog steeds geen sprake -j GuHppsbe'eggingen bleven .goed I op peil, waarbji investeririgscer- tificaten zich iets verbeterden. Prolongatie 3 procent. FUSIE GOENOENG— PA SIR KARET Het overgrote deel van de aan deelhouders in de cultuurmaat schappij Goenoeng Anaga heeft zijn stukken aangemeld ter ver wisseling in aandelen cultuur maatschappij Pasir Karet. Per f 1000 aandeel Goenoeng Anaga werden drie gewone aan delen Pasir Karet ad f 250.plus f 60.contanten beschikbaar ge steld. NED. M1DDENSTANDSBANK In de gisteren gehouden verga- gadering van aandeelhouders der Nederlandsche Mid-denstandsbank N.V. zijn de uitgebrache jaarstuk ken over 1952 met algemene stemmen goedgekeurd. Het divi dend is bepaald op 5 pet. De vergadering keurde voorts met algemene stemmen goed, dat de commissarissen en directie trachten tot een regeiing met de houders van oprichtersbewijzen te komen, een en ander conform het aanbod, dat op 16 Februari 1953 werd gepubliceerd. DOLLARRESERVES STERLINGGEBIED Het Britse ministerie van Fi nanciën heeft medegedeeld, dat de goud en dollarreserves van het sterlinggebied in Februari met 125 millioen dollar gestegen zijn tot 2.103 millioen dollar, het hoog ste bedrag sinds December 1951. Bij deze 125 millioen dollar zijn inbegrepen 33 millioen dollar de fensiehulp van de Verenigde Sta ten en 18 millioen dollar van de E.B.U. LEVENDIGE OMZETTEN BIJ KASASSOCIATIE De Kasassociatie N.V. heeft in 1952 een winstsaldo behaald van f720.625. Zoals bekend wordt een dividend van 6 pet. voorgesteld. Het voordelig saldo van de pro visie en renterekening bedraagt resp. f2.092.230 en f2.203.325. Onkosten en sociale lasten verg den f 2.904.929 terwijl bijdragen aan de pensioenfondsen en belas tingen resp. f 130.006 en f 540.000 beliepen. De directie schrijft onder meer, dat het bedrijfsleven over het algemeen een grote activiteit ver toonde, die niet veel afweek van die in 1951. Voor de maatschappij betekende dit levendige omzetten en het aanhouden van aanzien lijke saldi door de cliënten. AMSTERDAMSCHE BANK In de gisteren gehouden jaar vergadering van de Amsterdam- sche Bank N.V. is in antwoord op een desbetreffende vraag van be stuurszijde met de meeste stellig heid ontkend, dat onderhandelin gen worden gevoerd in zake over neming door de A.N. van het ban kierskantoor Mendes Gans te Am sterdam. REACTIE WALLSTREET Hogere koersen voor Tsaristische obligaties Nadat bekend was geworden, dat Stalin ernstig ziek is, werd de effectenbeurs te New Vork overspoeld door een golf van ver kopen, die een vrij algemene koersdaling tengevolge hadden. De koersverliezen bedroegen voor het merendeel een dollar of meer per aandeel. Er werden vooral industriële fondsen aangeboden Er werd levendige handel' ge dreven in Russische Tsaristische obligaties. De koers van 6"a pet. obligaties 1919 steeg met 1,20 dol lar tot 35 dollar en die van de 5<é pet. obligaties 1921 waren 3,75 dollar hoger op 55 dollar. Deze obligaties worden niet erkend door het communistische Rusland. Advertentie U rolt 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal m uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLKTJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. 19. Het was geboden prompt te re ageren zodra de scheldnaam ge- naam genoemd werd, en elke actie tegen de gebruiker ervan was ten strengste geboden. Dit was een gedeelte van de wet, die de kapitein had opge steld: en we trachtten naar deze wet té leven en wel zo goed mo gelijk, want we begeerden ziin lof en beloningen meer dan we ziin verwijten en straffen vreesden. De kapitein was mijn broer Mi chael Geste, later algemeen be kend als „Beau" Geste, wegens ziin lichamelijke schoonheid, ziin brillante geest en grote waardig heid in ziin optreden. Het was een heel bijzonder iemand, onweer staanbaar innemend, vooral door ziin raadselachtig, onberekenbaar en onbegrijpelijk gedrag, dat toch altijd van grote geestkracht ge tuigde. Hii was onverbeterlijk ro mantisch, en merkwaardigerwijze tevens vasthoudend als een bull dog. Wanneer Michael plotseling iets ondernam dat iedereen be lachelijk romantisch noemde vol hardde hii tot het einde. Tante Patricia, wiens lieve lingsneef hii was, zei dat hii tege lijkertijd romantisch en onver schrokken was als d'Artagnan. en koppig vasthoudend als een Schot. Geen wonder dat hii een fasci nerende invloed op ziin mede mensen uitoefende! De luitenant was Digby. zijn tweelingbroer, een kwartier la ter geboren en ziin toegewijde schaduw Digby had alle eigen schappen van Michael, doch in mindere mate Hii was iets mak kelijker. hield van plezier en vro lijkheid. van grollen en grappen, en bovenal van alles was Mi chael deed Ten eerste, omdat ik nog die zelfde dag de blijvende en on- vervreembare titel en rang van Wakkere Knaap verwierf, en verder omdat we die avond net opwindend voorrecht hadden de „Bleu Water" te mogen zien. de grote saffier die oom Hector aan tante Patricia gegeven had bii hun huwelijk Zijn overgrootvader had de steen op de een of andere manier verworven toen hij in Brits Indië tegen Dupleix vocht. Dc Blue Water is wel het mooi ste en boeiendste vodrwerp dat ik ooit aanschouwd heb Ik zou er uren naar kunnen kijken, en het liefst zóu ik hem in mijn mond stoppen en er op zuigen, of tegen mijn oor aan wrijven. Het was heerlijk naar de steen te kijken, maar ik wilde altijd dat mijn zin tuigen mee konden genieten: de Blue Water was te mooi voor het gezicht alleen! Mijn rang van Wakkere Knaap kreeg ik als volgt: een van de meest opwindende spelletjes van Michael was wel zeegevechten. Hierbij leverden twee volledig op getuigde en bemande miniatuur oorlogsschepen slag op de vijver, een onder-bevel van de kapitein, het andere onder de luitenant. Ze stonden vol met loden soldaatjes, hadden elk drie koperen kanon netjes aan boord en staken onge veer een meter van elkaar af van wal. De kanonnetjes werden met lonten afgevuurd, die even voor het vertrek aangestoken werden. De kapitein was commandant van het schip met de Engelse na tionale- en oorlogsvlag, de luite nant beheerste het schip onder Franse vlag. Het was nooit te voorspellen wat er zou gebeuren. Ieder schip kon van het andere een voltref fer krijsen, er kon er één geraakt worden, en het gebeurde ook wel dat beide schepen, door een koersverandering, zo maar in het wilde weg schoten. Het mooiste was het. wanneer ze allebei vol treffers kregen en uit een wolk van kruitdamp, met gescheurde zeilen en afgebroken masten te voorschijn kwamen. Ik had dan het bijzondere voorrecht de schepen weer naar de haven te mogen brengen, door de vijver in te waden en de boot ies om te draaien Op deze gedenkwaardige dag was het eerste treffen ideaal. De schepen kwamen dicht bii elkaar de kanonnen gingen bijna gelijk af en splinters vlogen in de rondte soldaten vielen om of overboord, de schepen schudden en kraakten, bleven toen tegen elkaar aan voortdrijven, onder de kreten: „Klaar maken om over te sprin gen" en „Oppassen voor ente naars" van de kapitein en luite nant. „Haal ze binnen. Zwakke Ges te," zei Michael, die tevreden ge steld was. en ik stroopte mijn broekspijpen op. liep de vijver in en keerde de schepen om. De volgende ronde was een- ziidig. Slechts één van de Franse kanonnen ging af. en nog wel 't lichtste. Noch het zware kanon midscheeps geladen met één grote hagelkorrel of een stuk o. zes kleinjtes. noch het draaiende kanon op de achterplecht vuurde. Ik waadde de vijver weer in, draaide het Franse schip om. en met een enorme knal ging het grote kanon af en ik werd ge troffen in mijn been. Gelukkig was het maar een, zij het een grove, hagelkorrel Ik viel biina om. „Ik ben geraakt," jammerde ik. „Gehangen was toepasselijker geweest." zei de kapitein, „kom hier." Uit een mooi blauw gaatje stroomde bloed, en de Trouwe Hond maakte het geluid van een angstige, verschrikte soortgenoot. Claudia vroeg wat voor een ge voel het was. „Juist alsof ik een kogel in mijn been heb gekregen." antwoordde ik, en voegde eraan toe: „Ik word direct misseljik". „In de viiver dan," besliste de kapitein, en haalde een zakmes en lucifers te voorschijn. „Ga ie de wond dichtbranden?" informeerde de luitenant toen de kapitein de punt van het kleine mes boven een aangestoken lu cifer hield. „Neen. Marine-operatie zonder verdoving.De kogel uitsniiden." „Nu." vervolgde de kapitein en keek me ernstig aan, „zullen we ie een prop in de mond doen of wil je op een kogel bijten? ik wil niet gestoord worden door je beestachtig geschreeuw." (Wordt vervolgd.)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5