EK Pastoor M. J. van den Burg 25 jaar herder van 't Veld imaak Geestelijk leider van grote verdiensten Buitenlandse notities Eredoctoraat voor E, H. Ebels Extra H.O. V.-concert Technische dag in Obdam mogelijkheid igen gezellig ideaal van J honderden SERVIEZEN, 5950 21.- 89.- 89® te tijd. et druk irspel!" VRIJDAG 6 MAART 1953 Pagina 7 T VELD Toen wij een dezer dagen in een Ford anno 1952 door het Noorderkwartier trokken begon dat ding plotseling te kuchen en te zwaaien bij het naderen van een tegenligger. 9,IVat is er aan de hand?" vroegen wij de chauffeur. „Oh niets", zei deze, „daar komt pastoor van den Burg uit 't Veld aan, en nou groet onze car zijn grootvader". Inderdaadeen aartsvaderlijke auto met een grote Christofoor voorop, en bestuurd door een stoere grijze persoonlijkheiddie vindt dat zijn „slee wel houg op z,n biene staat, maar 't toch nag maar bar best doet, en zijn tijdje wel uitzingt". WERVING VOOR DE B.B. IN DE WIERINGERMEER Mazelenepidemie in Tokio Commissie Tweede Kamer bezocht Arnhem Administratieve rechtspraak Geen Duitsers in de Tour de France 1953 26ste lijst van het Rode Kruis Als Rheumatische Pijnen kwellen is dat vrij zeker een aanwijzing van onzuiver bloed. PERSOONLIJK DAMKAMPIOENSCHAP DRIE JAAR WEGENS DOODSLAG GAT BIJ HERRINGEN NOG DEZE WEEK DICHT? „Wester dok" in aanvaring T scliaykowsky-programma WONINGDISTRIBUTIE Gegund R.K. Rijwielclub St. Elias OPENING DORPSHUIS TE HEILOO Ruimer winstmarges voor melkslijters? MOEDIGE REDSTER GEHULDIGD „U SPREEKT MET UW MOORDENAAR" Burgerlijke stand Wagtmans tlians achtste Doktersdiensten Zondag 8 Maart K.F .C.-keuringen R.K. Haiidbalbond district Noord oem decor, een ek sensatie. delig Jelig D-delig 1950 imbinatie uminium. filter teo als com- ïl, roest- ijzonders #D heel me- rkt, vlek- s in doos >te sorte- kwaliteit 5 1.95 150 Briekatoen, e nieuw- chillende er cm. br., e kwali- 195 ins, een kwaliteit, en over- kleuren koren, p. meter 40 K raak-Helder ven. :t was er dól- lle kanten werd i mij een handje E.wenken pleeg ïsiast vertelden ACKFREE-bad sn-costuum, dat weer als nieuw ïaar weinig te >rdje ïwaarï de irijse kleur t U wast! gebruik de aan- bet pakje! ~l**1 ~3 "J manifesteert dat. In er spreuken tekent hij er de i Op Maandag 9 Maart is pastoor van den Burg precies 25 jaar herder van de St. Martinusparo- chie te 't Veld. Wegens de Vasten wordt zijn feest echter op 15 Maart, Zondag Laetare, gevierd. M. J. v. d. Burg werd 18 Jan. 1882 geboren te De Kwakel, waar hij ook lager onderwijs genoot en vervolgens vertrok naar het in stituut St. Marie te Huibergen, als voorbereiding voor het Klein seminarie Hageveld te Voorhout en later het Grootseminarie te Warmond. 15 Augustus 1906 ont ving hij in de Kathedraal van Haarlem de H. Priesterwijding. Hi.j was de tweede Priesterzoon uit het gezin, beiden wereldheren. Hater werden nog twee broers van hem Priester gewijd, beiden Norbertijnen, die thans in België werkzaam zijn. 8 September volg de zijn kapelaansbenoeming te Rinnegom. In 1909 riep de Bisschop hem naar de moeilijke Magdalena- parochie in de Spaarndammer- buurt (A'dam), welke hij na drie vruchtbare jaren verwisselde voor de noodkerk Crooswijlk van de Rotterdamse Barbaraparochie on der pastoor Mersel. Hier bleef hij tot zijn pastoorsbenoeming en vierde en-passant zijn 12%-jarig priesterfeest. Over die kapelaans jaren willen wij hier niets zeg gen. Laat pastoor v. d. Burg dat zelf doen; hij doet 't graag. Dekenaat Schagen trouw. Het is merkwaardig dat pastoor v. a. Burg na zijn eerste benoe ming tot pastoor van St. Hippo- lytushoef het Dekenaat Schagen tot nu toe trouw is gebleven. 1026 was een belangrijk jaar: Pastoor kocht een Ford, en het eiland Wieringen kreeg verbinding met de vaste wal. Hij kon nu de kop van Noordholland „aan". Bij zijn benoeming tot pastoor van 't Veld trof hij er een uit gestrekte parochie, een pas ge restaureerde kerk plus een schuld van 90.000 gulden. Hij kon dus aan de slag. Dat- zélfde jaar kwam er al verwar ming in de kerk,, later nam hij een nieuwe grotere ketel voor eigen rekening. Het jaar daarop --nlgde ziln benoeming tot Bis schoppelijk Onderwij sinspec t eur wat hij tot voor enkele jaren bleef. Het Fordje van '26 vond dat reizen en trekken wat zwaar worden. Er kwam een nieuw in '29, dat bleef. Bijna dageliiks van stal en bekend tot ver buiten het Europese integratie Ondanks de strubbelingen die de E.D.G. ondervindt, komt er in de Europese integratie toch langzamerhand meer teke ning. Het gaat alleen niet zo vlug als menigeen zou wensen. De Kolen- en Staalgemeenschap werkt nu bijna een maand. De besprekingen over een West- Europese verkeerspool zijn in een vergevorderd stadium, zoals drs. Wansink, directeur van de N.S. eergisteren te kennen gaf. De landbouwdeskundigen hebben nog menige conferentie in petto. Men zit dus niet stil. Al deze ac tiviteiten beperken zich echter tot het economisch vlak. En nu is het de grote vraag in de lei dende kringen van West-Europese politici, wat de voorrang verdient; da uitgroei van de verschillende economische gemeenschappen zon der meer, of het tegelijkertijd werken aan een politieke boven bouw? De Nederlandse delegatie op de 6-landenconferentie in Rome heeft duidelijk laten uitko men, dat een politieke gemeen schap zonder economische inte gratie geen zin heeft. Het spruit voort uit de wetenschap, dat in de laatste decennia de economie en de politiek dermate nauw met elkaar verweven zijn, dat men de ene' niet los denken van de andere. Wanneer onder de po litiek moet worden verstaan het streven naar de verzorging van alles wat leiden kan tot het alge meen welzijn, dan is het volko men duidelijk, dat het bepalen van economisch beleid in onze jaren tezelfdertijd staatkundig beleid is. Wanneer in het kader van de West-Europese integratie de ver schillende economische gemeen schappen niet aan een bepaalde leiding onderworpen zouden zijn, komt het gevaar om de hoek, dat zjj elkander beïnvloeden in een verkeerde richting. Er ontstaan dan spanningen en scheve ver houdingen, die moeilijk zijn weg te nemen of recht te zetten. Deze leiding kan gegeven worden door het politieke o:"*aan. Het -ou ook de bekroning zijn van een volle diger integratie. Doeltreffender en meer effectief. Anderzijds on dervindt het zeker instemming, dat de integratie niet van boven af wordt opgelegd, maar meer van uii.'.erenop groeit uit de ver schillende gemeenschapsvormen, die na de oorlog zijn ontstaan. «f» gewest. Als die Ford eens spreken kon. Bakers werden er mee ge haald en teruggebracht, Zusters ter retraite gevoerd, oudjes naar het stemlokaal en bewoners van de Groetpolder naar de kerk ge bracht, kinderen onderweg opge pikt naar school en ouderen weer veilig thuis afgeleverd. In 1939 besloot de pastoor nieu we grote Kruiswegstaties aan te schaffen, te vervaardigen door beeldhouwer J. Maas uit Haar lem. Statie na statie kwam. In 1935 was de serie volledig en in... 1953 volgde de officiële inwijding. Onderwijs. De Bisschoppelijk Inspecteur besteedde natuurlijk ook veel aan dacht aan' het onderwijs in eigen parochie. Er werd een nieuwe meisjesschool gebouwd en de jongens bleven in de oude St Martinusschool. Zelf heeft hij de Zusters Ursulinen van Bergen naar 't Veld gereden, dat onder ons gezegd nog het jongste filiaal van Bergen is. De prachtige Ma- riaschoo! zal nog onder het octaaf van dit jubileum uitgebreid zijn met een even mooie VGLO. In datzelfde 1932 zag pastoor ook nog kans het patronaat te voorzien van een nieuwe voor gevel en een betonnen brug. Ook in cultureel opzicht stak pastoor v. d. Burg de handen uit de mou wen. Fanfare „St. Martinus" en toneelver. „Nut en Vermaak" von den in pastoor een vechter voor goede ontspanning. Soms ging dat vechten dermate dramatisch, dat politieagent en uitsmijter het niet hadden kunnen verbeteren. Maar toch danken de toen piepjonge verenigingen juist aan dat op treden hun huidige bloei. Ook de befaamde Pinksterfees ten zijn een gevolg van zijn ini tiatief. Met deze pastoor viel niet te spotten. Dat hebben verschil lenden, thans eerzame huisvaders, op vrij gevoelige wijze ervaren. Maar eerbied en liefde voor de Priester hebben daar niet onder geleden. Een goed herder. Pastoor v. d. Burg wist de Eerste Vrijdagen van de maand te maken tot een waar parochie- gebeuren, evenals de devotie tot het onbevlekt Hart van Maria op de Eerste Zaterdagen. De devotie tot het H. Hart openbaart zich bijzonder in het monumentale H. Hartbeeld, dat in 1945 op het kerkplein werd opgericht uit dankbaarheid, dat men in de oor logsjaren gespaard bleef. Gedurende de bange oorlogs jaren werd iedere avond getrouw in de kerk het Rozenhoedje ge beden. En al werd de deelname soms eens minder, pastoor ging door. Hij bleef op z'n post. Zelfs des nachts. Een kerkwacht was volmaakt overbodig, want de herder zelf zag men er. Pastoor leed aan slapeloosheid, week in, jaar in, jaar uit. Dat er nu op hoog bevel een bed in de zitka mer van pastoor verschenen is, zegt al genoeg. Weinigen zullen gelijk pastoor van de Burg hun parochie a.h.w. van binnen en van buiten kennen. Ieder bid prentje dat uit zijn handen komt WIERINGERMEER. Ook in onze gemeente ls thans een wer ving-actie begonnen van vrijwil ligers voor de organisatie Be scherming Bevolking, die zal op treden ten tijde van oorlogsnood of andere rampen. Het gaat dus niet om een or ganisatie die alleen in tijden van oorlog actief werk kan verrichten. Voor de werving van vrijwilli gers hebben zich onderstaande personen beschikbaar gesteld: Middenmeer: J. Kingma, Brug straat 38. Slootdorp: R. G. Bijsterveld, Kon. Julianalaan 7. Wieringerwerf: G. J. de Boer, Patrijsstraat 5; H. Bos, Patrijs straat 7; J. H. A. E. Harshagen, Terpstraat 6; L. Schotte, Terp straat 35; C. Wijker, Sternstr. 68. Wacht niet af tot men u komt vragen, maar stelt u nu reeds in verbinding met bovenstaande personen, die gaarne bereid zijn alle gewenste inlichtingen te ver strekken. AANRIJDING DIE GOED AFLIEP SLOOTDORP Toen Donder dagmiddag onze plaatsgenoot, de heer Haijette met ziin Volkswa gen komende van de Brink, linksaf wilde slaan, bemerkte hij niet. dat achter hem de motor rijder, de heer Zomermaand, op zichter bii de DUW, kwam aan gereden. Hoewel de heer Haiiette nog trachtte een aanrijding te voorkomen door het stuur van j zijn wagen om te gooien, was een botsing toch onvermijdelijk. De motorrijder reed rechts tegen het voorspatbord van de Volks- j wagen op. waardoor hii van de motor werd geslingerd. Toevallig kwam dokter Hoog- j kamer van Middenmeer juist achter de motorrijder aangere- I den, zodat geneeskundige hulp direct ter plaatse was. Met en- kee inwendige kneuzingen kon de heer Zomermaand huiswaarts worden gebracht. De Volkswa gen en het motorrijwiel liepen lichte schade op. manifesteert dat. In enkele spreuken tekent hij er de mens in, gelijk die leefde of werkte. Zijn vrijgevigheid ging en gaat van mond' tot mond. Hij gaf zon der maat en zonder perk, of het nu zijn paard of zijn wasmachine was. Even vermaard is ziin spreekwoordelijke opgeruimdheid. De Veldenaren zeggen immers: „Pastoor kan het ook mooi ver sieren". Zijn eenvoud in de om gang neemt ieder voor zich in, niet het minst de jeugd. Zijn preekjes voor de kinderen, die voor ouderen ook nog leerzaam zijn, vormen een attractie en zijn manier van preken, vol humor en echte mensenkennis, schetsen de herderlijke liefde voor de aan hem toevertrouwde schapen. Sedert 1936 heeft pastoor al negen kapelaans gehad. Een heeft hij zelf grafwaarts moeten ge leiden. Een ander heeft hij aan Rome moeten afstaan. Rond Pa sen zal die daar doctoreren in de Theologie. In die 25 jaren werden er ook vier zoons der parochie priester gewijd en van de 12 priesterstudenten van nu volgen er 3 de hogere studies. Bij zijn zilveren priesterfeest kreeg hij van de parochie vier Kruiswegstaties, bij zijn 40-jarig jubileum een doopvont en muur schilderingen. Toen hij 45 jaaT priester was, schonk men hem een nieuwe klok, maar nu hij 25 jaar pastoor van 't Veldt is, hebben de vrouwen en de meis jes zelf 28 meter Smyrnaloper met de hand geknoopt en bij passende Smyrna knielkussens vervaardigd. Met liefde en ge duld is er aan gewerkt. Want op de dag van pastoors feest, zullen die lopers en die kussens de tre den van het Altaar en het Pries terkoor sieren en de jubilaris ge leiden in zijn opgang naar Hem, van Wie alle Herderschap uitgaat. ZESTIG DODEN TOKIO, 5 Maart (Reuter) In Tokio is een mazelenepidemie uitgebroken. Zestig mensen zijn al gestorven en 1350 zijn ziek. De dienst voor de volksgezond heid verwacht, dat 900.000 men sen de ziekte zullen krijgen. De leden van de vaste commis sie voor de provinciale en ge meentelijke indeling van de Tweede Kamer hebben een be zoek gebracht aan Arnhem en naaste omgeving. Wegens de aan hangige grenswijzigingsnlannen hebben zij een onderzoek ter nlaatse ingesteld en vertegen woordigers van de desbetreffende gemeentebesturen gehoord. Het betrof hier een werkbezoek van zuiver intern karakter. Het ver- Slag der commissie zal zo spoe dig mogelijk aah de Tweede Kamer worden aangeboden. (Van onze parlementaire redactie) Blijkens het voorlopig verslag op de wetsontwerpen inzake de tuchtrechtspraak en de admini stratieve rechtspraak voor de bedrijfsorganisatie hebben nage noeg alle leden van de Tweede Kamer met instemming en waar dering de indiening van deze wetsontwerpen begroet. De wets ontwerpen worden aangeduid als een flinke stap op de weg naar een algemene regeling van de administratieve rechtspraak, wel ke in het algemeen een verhoogde rechtsbescherming zal bieden en tevens de rechtswaarde der ad ministratieve beslissingen zal verhogen. Inzake de tuchtrechtspraak wordt opgemerkt, dat voor het in beroep gaan bij het College van beroep voor het Bedrijfsle ven en voor het aantekenen van cassatie tegen de uitspraak van dit College van Beroep een rege ling in de wet gewenst is. Met het cassatie-beroep zou een bij zondere kamer van de Hoge Raad belast kunnen worden. GRONINGEN. De Senaat van de Rijksuniversiteit te Gro ningen heeft besloten, het docto raat Honoris Causa in de Rechts geleerdheid aan te bieden aan de heer E. H. Ebels, Commissaris vin de Koningin in de provincie Gro ningen en voorzitter van de Zui derzeeraad. PARIJS. Na langdurige be sprekingen tussen Jacques God- det, directeur van de Tour de France, en Kurt Buehn, president van de B.D.R. (Bund Deutscher Radfahrer) is besloten dat de Duitse bond dit jaar geen gebruik zal maken van de mogelijkheid voor Duitse renners om in de Tour de France te starten. Daar entegen zal in 1954 een volledige Duitse ploeg van tien man aan de Tour deelnemen. Slachtoffers watersnood 's-GRAVENHAGE, 5 Maart Het Informatiebureau van het Nederlandse Roode Kruis heeft vandaag de 26e lijst van gebor gen en geïdentificeerde slacht offers van de watérsnood uit gegeven, luidende: t OUDE TONGE Bierbooms-Legierse, Jozina Ma ria, geb. 19-4-09; Dekker, Adria- nus Abraham, geb. 12-4-40; Ker- sten-Buijs, Catharina Antonia, geb. 9-7-26; Krouwer, Anthonij W. R., geb. 4-7-76; Krouwer, Eli sabeth Maria, geb. 29-9-33; Krou wer, Johanna Maria geb. 17-12- 34; Krouwer-Nijsse, Johanna Ma ria geb. 26-1-98; Van Noord, Jan, geb. 8-8-14, echtgenoot van Eli sabeth de Berg; Ouwens, Wouter, geb. 17-4-52. STAVENISSE Van der Reest, Abel Jan, geb. 9-11-89 te St. Philipsland, echt genoot van H. Wesdorp, laatste adres: Kerkstr. A 363; Van Zui len, Jacob Adrlaan, geb. 7-2-09 te Stavenisse, echtgenoot van D. C. Wesdorp, laatste adres: Kerk straat A 320. STELLENDAM Begraven te Melissant: Boshoven, Arend Gerrit, geb. 25-4-46 te Stellendam, laatste adres Meidoornstraat 5. STRIJEN Aanvulling op 4e verlieslijst, d.d. 7-2-53. Thans geborgen: Herweyer, Johannes, geb. 7-8- 85 te Stellendam, laatste adres: Buitendijk 17. Advertentie) Verdrijf die Pijnen! Doe eens een Kruschen kuur! De aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiveren de organen brengt bij talloze lijders aan rheumatische pijnen een wonder te weeg. 't Bloed gaat weer krachtiger stromen en wordt zo, op natuurlijke wijze, gezuiverd van alle on zuiverheden die de oorzaak zijn van Uw pijn en ongemak. Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker df drogist en begin morgen die heilzame kuur. Favoriet Tesselaar SCHAGEN. De bovenzaal van café „De Posthoorn" was ZWOLLE. In de nacht van 27 op 28 October ontstond twist in het woonwagenkamp te Steen- wiik tussen de 26-jarige Frits K. en diens zwager J. W. Brink. Deze laatste liep twee steken op en werd door de tweede steek dodelijk in de hartstreek getrof fen. Overeenkomstig de eis van de officier van justitie werd K. Donderdag door de Zwolse recht bank veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek. om 't persoonlijk damkampioen schap van Hollands Noorderkwar tier Deze vijfde wedstrijdavond bleef niet van sensatie verstoken, aangezien Helder er in een keu rige partij in slaagde om het „kanspaard" Tesselaar te slaan. Hierdoor is de spanning aan de kop weer aanzienlijk vergroot. De Vos won zijn partij tegen Pronk en steeg daardoor een trapje op de ranglijst. Groothof verloor van Zijp en belandde daardoor gevaarlijk in het gebied van de rode lantaarn. Andere partijen: v. d. Molen Tesselaar 02; Wieren'Tesse laar 02 en Vosv. d. Molen 1-1. De stand werd nu aldus: 1. Tesselaar, gesp. 5, pnt 8; 2. Helder (5) 7; 3. Wieren (4) 5: 4. De Vos (5) 5; 5. Mantel (3) 4; Zijp (4) 4; 7. Lodder (4) 4; 8. Veenstra (3) 3; 9. Groothof (3) 1: 10. v. d. Molen (3) 1 en 11. Pronk (3) 0. Ook de wedstrijden van het jeugdtournooi werden met geest drift voortgezet. Hoogeboom Hooyenga 02; v. d. Hoven- Feyen 20; Hooyenga-Boon 02. Stand: 1. v. d .Hoven (2) 4; 2. Boon (3) 4; 3. Kramer (2) 3; 4. Hoogenboom (3) 3; 5. Hooyen ga (3j 2 en 6. Feyên (3) 0. Te Herkingen wordt thans met man en macht gewerkt, om het stroomgat, dat nu reeds ruim tien meter diep is, te dichten. Men probeert het gat nog deze week dicht te krijgen, al wordt betwijfeld of dit zal lukken. Naar schatting zullen 45.000 zak ken zand nodig zijn en duizen den kilo's stenen. Binnenkort zal de gemeente Herkingen weer op het buizen net van de waterleiding kunnen worden aangesloten. De bewo ners zullen dan op verscheidene punten aan de brandkranen water kunnen tappen. Ook het telefoonnet zal zo spoedig moge lijk worden hersteld. GRAVESEND. 5 Maart De 393 ton metende Nederlandse kunstvaarder „Westerdok" is Woensdagavond ter hoogte van Northfleet in de monding van de Theems in aanvaring gekomen met het 1.512ton metende Noorse ss „Hildur I". Het Nederlandse vaartuig liep aanzienlijke schade op aan stuurboord en is voor' an ker gegaan Een sleepboot blijft in de buurt, aangezien de Wes terdok" water maakt. Het vaartuig was op thuisreis naar Amsterdam. De „Hildur I" is met schade aan de boeg voor anker gegaan bii Gravesend. Ook dit schip maakt water. De kustvaarder ..Westerdok" is eigendom van de firma Kamp man te Amsterdam. Er hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan Ka pitein is de heer Smith. De be manning bestaat uit elf koppen. ALKMAAR. Donderdagavond het gehele werk. De finale met concerteerde de Haarlemse Or- haar zware, donkere inzet, ein- kest Vereniging, onder leiding digt in een bruisend allegro-vi- van dirigent Toon Verhey in het vace. Gulden Vlies te Alkmaar. Iets bijzonders in deze Sym- Het programma, dat geheel phonie is het optreden van één aan de Russische componist Pe- motief in alle delen, het z.g. ter Tschaikowski was gewijd, leitmotief, dat vooral door Wag- vermeldde voor de pauze het Vi- ner werd toegepast. Dit motief ooiconcert in D gr. t. op. 35. So- brengt, ondanks de veelvuldige list in dit concert was de violist stemmenwisseling, een bepaalde Jan Keessen, tweede concert- I eenheid in de gevoelsverbouding. meester van het Concertgebouw- Het Orkest gaf van deze sym- orkest. 1 phonie een boeiende vertolking. In het eerste deel van het con- al klonk het koper in de finale, eert, dat o.i. niet tot Tsajkows- in deze zaal, in verhouding tot ky s beste_ composities behoort, de rest. wel wat te doordringend lp- wist de HOV de juiste cadens niet geheel te vinden en het was een lichte verademing, toen het thema met de fluiten werd in gezet. De niet zo goede accous- tiek der zaal was mede oorzaak, I dat dit eerste gedeelte, dat enigs zins op effect van buiten af be- rekend is. niet geheel tot ziin ALKMAAR Gedurende het recht kwam. tweede halfjaar 1952 werden j i5' YeF ll, lnbit ge- I door de gemeente Alkmaar in uf; u t ,or'iest (en, be zaal) totaal 850 woonvergunningen van s°bst. verleend. Hiervan waren 28 voor rlnn/Ki1?! gekenmerkt inwonende echtparen, 380 voor WIn%dY0Ld^n^lvtroeï ÏYiL^i00"' enkelingen. 48 voor locale wo- Een dankbaar applaus beloonde dirigent en orkest voor deze avond. J. Ks. lato dromerige ^mFdfendell 29 voor interlocal wc waarvan de inzet wat laconiek aandoet, en waarin de thema's zich door het hele orkest bewe gen. kwamen de kwaliteiten van het orkest veel beter naar vo ningruil, 342 voor zelfstandige gezinnen, 16 voor alleenwonen- den met zelfstandige huishouding en 7 voor inwoning van 2 of meer personen. Bovendien werden in ren. Solist en orkest vormden Renoemd tijdvak 16 vorderingen f ..1 i 1 14 rr rvL iin„l-il tvm vt* r, i-, 1 A -Tn n— nu een geheel, waaraan de ze kere en energieke leiding van de dirigent veel bijdroeg. Het Andante ging over in het sterkste en beste deel van het concert, dat door het Orkest op uitstekende wijze werd vertolkt. Een langdurig applaus riep de solist vele malen terug. Na de pauze volgde de beken de 5de Symphonie in e kl. t. op. 64. Het fagotthema in het begin, met vervolgens in het Andante het zo bekende thema met de a.h.w. vragende hoorns en- de antwoordende clarinetten. De aanrijding met een achterop ry- H.H.WAARD. Het verbou wen van de R.K. School voorL.O. te H.H.Waard, 't Kruis, is bij openbare aanbesteding gegund aan de laagste inschrijver, de Fa. J. Ory, Omval 23 te Alkmaar, voor de som van f 20.526. HEERHUGOWAARD. In de nacht van 7 op 8 Maart houdt de Rijwielclub St. Elias haar bede vaart naar Amsterdam. De alge mene intentie is voor de slacht offers van de watersnood. Daar om wordt dit jaar grote deel name verwacht. Ook niet-leden kunnen zich aansluiten. Het Lof is dit jaar in de eigen parochie kerk om 7 uur. Daarna vertrek. Voor de oudere leden rijdt er een bus: vertrek eveneens vanaf de kerk, om 11 uur. Men kan zich voor de bus opgeven bij de heren J. Laan, Th. Mourits en C. Vis ser, tot uiterlijk Vrijdagavond 6 Maart. HEILOO Dezer dagen werd, in het bijzijn van het college van B. eii Vv. en talrijke noiaoeien, het Dorpshuis van Heiioo door Burgemeester Kalfi oilicieel ge opend. ln het gebouw, dat in het ver leden voor talloze doeleinden is gebruikt, zullen een 2ö-tal ver enigingen ondierdak vinden. Het gebouw, dat in een zeer verwaar loosde toestand verkeerde, is door een aantal werklieden in hun vrue tijd geheel gerestaureerd, voor welke restauratie door de gemeente destijds een crediet van 1500,verstrekte. Door middel uitgebracht, waarvan 14 voor een gehele woning en 2 voor een ge deelte van een woning. Aanrijding ALKMAAR Gistermiddag 0hlieatïelenine verkreëï °™^reekskwartvoor een wilde lren e bedrgag van |00o!-, It de be^uurder van een personen- besteed werd voor aankoop van auto, die door de Langestraat de benodigde materialen, reed in de richting van de Ste- Het gebouw ziet. er nu van on nenbrug het Payglop indraaien - waartoe hij vaart minderde. Door deze manoeuvre ontstond een celli nemen het thema over, dra gen dit over aan het orkest, dat het ontwikelt en uitbouwt. En daarna weer het thema, van een klagende hobo en de troostende violen. De wals behoudt, enkele pas sages uitgezonderd, de enigszins sombere, weemoedige toon van ALKMAAR. Wanneer- men zich houdt aan de afspraken, die indertijd tussen het betrokken Ministerie en de Stichting voor de Landbouw zijn gemaakt, dan zal de melkprijs op 18 April a.s. door de overheid worden losgelaten. Dat betekent voor de melkslijters, dat zij in overleg met hierin betrokken instanties zelf de winstmarge zullen vaststellen. Voor de slijters uit het district Noord-Holland zal dit waarschijn- Woensdagavond andermaal ge— lijk een verruiming van die marge tliige- van een ênêfgieke strijd betekenen, nmrlet men ine* betekenen, omdat men hier steeds aan de enge kant gezeten heeft. Voor de consument zal deze nieu we schikking een melkprijsver hoging met zich meebrengen van 2 cent. zodat dan in de toekomst de melk per liter 22 cent moet opbrengen. De vaststelling van de winst marge is een van de problemen, wahrover gistermiddag in Café Restaurant „Central" gesproken werd door de leden van de Nrd- hollandse Bond van Melkslijters, die daar voor hun jaarvergade ring bijeen waren. In zijn jaaroverzicht, dat hier en daar reeds een blik in de toe komst verschafte, deelde de voor zitter mede, dat de NHCMV de vakopleiding heeft overgedragen aan de vakgroep. Aangezien de vakgroep na verloop van een jaar verdwenen zal zijn, stelt men zich voor een stichting in het leven te roepen, die zich verder met dit werk zal belasten. De voorzitter van de bond, de heer J. Beemster uit Heiioo, was van mening, dat deze maatregel een verbetering van het onderwijspeil tengevolge zou hebben. Aan het slot van de vergadering bepleitte de voorzitter de wense lijkheid van een eigen merk mar garine. Dit systeem, dat reeds in verschillende provincies bestaat, heeft tot voordeel, dat men zelf de kwaliteit van het product kan bepalen en voortdurend contro leren. Deze materie zal nog nader bekeken worden. ALKMAAR. In de Overdekte Zweminrichting werd gisteravond de I3-jarige Corry Groen gehul digd, die Zondag 15 Febr. j.l. de 5-jarige Leo Galis heeft gered toen deze van de Vest in de Singel was terechtgekomen. De voorzitter van de Alkmaarse Reddingsbrigade, de heer C. Bis- kanter, sprak het meisje toe en prees haar moed en besluitvaar digheid. Als aandenken aan dit gebeuren overhandigde hij haar een diploma van de A.R.B., als mede een gedenkbord, waarin de datum van de redding was aangebracht. Als bijzonderheid kunnen wij nog vermelden, dat het moedige meisje destijds bij het school zwemmen alle drie vaardigheids diploma's heeft behaald, ,w.o. ook het diploma voor zwemmend red den. De heer v. d. Griendt, be drijfsleider van de Overdekte, bood haar nog een gratis abon nement voor drie maanden aan. ALKMAAR De Nederlandse Comedie o.l.v. Guus Oster, Johan de Meester en Han Bentz van den Berg geeft Dinsdagavond a.s. een herhaling van het grote succes van dit seizoen „U spreek met uw Moordenaar,, in het Gulden Vlies. Deze spannende thriller met Guus Oster. Ina van Faassen en Hans Kaart in de hoofdrollen heeft niet ten onrechte overal een enorme belangstelling getrokken. Onge twijfeld zullen velen van de ge legenheid gebruik maken dit fe nomenale stuk te gaan zien.: dende bestelwagen. Er werd ma teriële schade genoteerd. ALKMAAR Geboren: Ange la E. M„ dv S. Indri en R. J. Oos terkamp; Lorentia A. C„ dv L. Denneman en J. C. M. Bierman; Alida T„ dv T. A. Grootjen en A. T. Snijders: Henderica C„ dv W..H. Burgering en E. H. G. Lina. Ondertrouwd: Hendrikus M. Tuijt en Louisa F. Kwant; Jaco bus J. van Wizop en Anna M. van Lent. CONSTANTINE De tweede etappe van de route van de ronde van Algiers van Philippeville naar Constantine over een afstand van 214 kilometer, is gewonnen door de Fransman Decquay in 6 uur 0 min. 6 sec. Het algemeen klassement ziet er thans als volgt uit: 1. Dacquay (Fr.) 10.07.15 2. Kebaili (N. Fr.) 10.08.15 3. Rolland (Fr.) 10.08.35 4. Lauredi (Fr.) 10.08.35 5. Gauthier (Fr.) 10.10.00 6. De Riick (Belg.) 10.10.28 7. Rancon (Fr.) 10.10.31 8. Wagtmans (Ned.) 10.10.53. der tot boven keurig uit, en is het voorwerp van gepaste trots van vele verenigingen. KAASMARKT ALKMAAR 2 stapels boerenkaas 750 kg 1.90 per kg, handel stug; voor notering fabriekskaas 1.94 p. kg. AVENHORN/BERKHOUT: Dokter Reedijk te Avenhorn, telef. K 2294 225, RAYON WEST-FRIESLAND: Dokter Van der Meer te West woud, telef. K 2286 355; Dokter De Vries te Benning- broek, telef. K 2299 251; Dokter Wajon te Spanbroek, telef. K 2263 215 ALKMAAR: Cinema Americain: „De kleine wereld van Don Camillo" (alle 1.). Harmonie Theater: „Rebecca" (boven 18 jaar). „Appassionata" (ontoe laatbaar) (Donderdag 12 Maart) Victoria Theater: „Diploma tic Courier" (14 jaar); „With a song in my heart" (14 jaar) (Donderdag 12 Maart). Rex Theater: „Het legioen der dap peren" (14 jaar). i SCHAGEN: Royal: „Operatie Ci cero" (14 jaar). Zondag 26 April wordt te R. Dito WGW; voor: C. de Wit Noordwijk weer de Districtsdag gehouden. Deze dag is in de loop der jaren uitgegroeid tot een hoogtijdag van de R.K.N.H.B. Het is een wapenschouw van de districten, waarop weer in een sportieve wedijver wordt gestre den om de hoogste eer van het Diocees: het districtskampioen schap. Het prettige en gezellige con tact op die dag heeft vele goede zijden. Eén daarvan fs ongetwij feld de opvoering van het tech nische peil. Want ook in onze Katholieke Bond moeten de ver enigingen de kans hebben, hun spel tot volle ontplooiing te bren gen. Het is wel zo, dat natuurlijk de topspeelsters en spelers op die dag biizonder in het veld treden, maar deze zullen ongetwijfeld een gunstige invloed hebben op het spelpeil in de eigen vereniging. Het District Noord heeft in de afgelopen jaren niet dat succes mogen behalen, dat zo gaarne werd gezien. Toch zal de Tech nische Commissie ook dit jaar weer alles doen om op 26 April zo'n goed mogelijk figuur te slaan. Dank zij de spontane mede werking van de vereniging Sint Victor te Obdam, die haar velden daarvoor beschikbaar stelde, kan nu de T.C. Zondag a.s. een serie selectiewedstrijden organiseren, waaruit dan het Districtselftal kan worden gekozen. De T.C. heeft het District in verschillende rayons ingedeeld en daaruit enkele elftallen samenge steld. Het programma luidt als volgt: 12.00 uur: West-Friesland-West tegen West-Friesland-Oost. 12.35 uur: Kop van Noord-Hol land-Noord tegen Zuid. Uit beide zal dan een A- en B- elftal worden gekozen. De Bondsploeg, dat wil zeggen het elftal zoals dat het vorig jaar od de Districtsdag uitkwam, speelt een halve competitie met de A-elftallen. 14.00: Kop van Noord-Holland A tegen Bondselftal. 14.35: West-Friesland BKop van Noord-Holland B. 15.10: BondselftalWest-Fries land A. 15.45: West-Friesland AKop van Noord-Holland A. De voorlopige opstelling van de elftallen is als volgt: Bondselftal (Distrietselftal vo rig jaar in zoverre disp.): Doel: T. Bouma WGW; achter: Tr. Huiberts TOP, S. Beun WGW: midden: Luus Huvberts TOP. T, Terra VIO, Tr. Appelman FSA; voor: N. Appelman FSA. St. Wit VZV, J. v. Loon DWO, T. van Amersfoort WGW, Ans Groen VZV. J. v. Heerwaarden achter reserve DWO. De Kop van Noord-Holland- Noord: Doel: S. Siemonsma DWO; ach ter: C. Wouts DWO, V. Wijnker VI. Vlug; midden: B. v. d. Héyden DWO, M. J. de Wit Geel Zwart, G. -Zwart, N. v. Heerwaarden DWO, Th. Schilder G. Zwart, Gré Preyde VI. Vlug, R. Lemmens VI. Vlug. Reserve: A. J. A. de Wit, doel, G. Zwart; D. v. Heer waar den DWO, l.binnen. Kop van Noord-Holland Zuid: Doel: R. Knüwer TOP; achter: Gré Mooy H. Girls, N, Heddes TOP; midden: R. Buin Con Zelo, Suus Slippens VZV, Tr. Hoge- boom VIOS; voor: T. Bleeker H. Girls, Ans Smit Con Zelo, G. Huy- berts TOP, Gré Smit Con Zelo, Guus Nannes VIOS. Reserve: T. Jongejan VIOS, doel; T. Groen Con Zelo, doel. West-Friesland-West: Doel: Gré Groot Con Brio; ach ter: B. Zuurbier FSA, L. v. Duyn St. Victor: midden: R. Dekker FSA, J. Beerepoot FSA, R. de Boer Con Brio: voor: Tr. Hui berts VIO, M. Bakker Con Brio, B. Zuurbier FSA, Alie Dekker St. Victor, T. Leek St. Victor. Reser ve: A. Bode FSA, voor; G. Bak ker Con Brio, l.half; N. Groot Con Brio, voor; T. Bakker, mid- voor; G. Ootes, r.back; J. Reus, r.binnen. St. Victor. West-Friesland-Oost: Doel: T. Lieshout Alw. Forw.; achter: Gré v. d. Gulik DTS, C. de Boer DTS; midden: R. Ooye- vaar SEW, G. Schoutsen Always Forw., N. Bloem Always Forw.; voor: G. Bakker Strandvogels, M. Brandsen Strandv., R. Biezen Alw. Forw.. A. de Boer DTS, G. de Vries SEW. Reserve: T. Ruy- ter Alw. Forw., voor: C. Keizer Strandv., voor: A. Kort Strandv., voor. We kunnen de liefhebbers van handbal een bezoek aan deze wedstrijden van harte aanbeve len. Het programma ziet er als volgt uit: 3de klasse: VIOS 2-DWO 2. St. Victor 2-WGW 2, 13.10. Junioren AA: VZV a-Hugo Girls a, 17.15. Junioren AB: Strandvogels a-VIO a. Alw. Forward a-FSA a. 16.30. DTS a-Con Brio a, 12.00. Junioren B: VZV b-SEW b, 16.30. FSA b-Vl. Vlug b, 13.40. Adspiranten A: WGW a-WGW b. 14.30. VI. Vlug a-Geel Zwart a. Adspiranten B: DWO a-DWO b, 14.30. VZV a-Con Brio a, 15.50. Adspiranten C: VIO a-FSA a. SEW a-Alw. Forward a. Van groot belang is de wed strijd St. Victor 2-WGW 2 in de derde klas. Immers wint WGW 2, dan is het kampioen en staat de weg naar de tweede klas open. We menen dat St. Victor 2 daar op het laatst wel geen roet in het eten zal gooien. Zaterdagmiddag 15.45 derde les van de kadercursus in Schagen. Zaterdagavond 6 uur tweede les van de kadercursus in Hoorn.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7