Stalin vanmorgen bijgezet in Lenin's mausoleum Georgi Malenkov, Polen zendt de ene woedende nota na de andere De Omgang trekt voorbij Dagblad voor Allernaar en omgeving RDES 1NNESCHERMEN 75,4 millioen desbedevaart' r elke gewenste uitvoering BONSET&CS warte Dolf I (evestigd Pension Economisch perspectief Verwikkelingen rond de MIG Toestel naar Kopenhagen; NA VO-officieren opgetogen Kolendamp in kerkgebouw Adonis ziet af van het hongeren Ratificatie van E.D.G.-verdragen Anderhalf millioen Russen trokken langs zijn haar Malenkov hield lijkrede Fregat gezonken 54 doden de man die het Westen haat Zal hij zich kunnen handhaven? „Nou, vraag die vent dan hier" in Rampenfonds Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Maandag 9 Maart 1953 48e Jaargang - No. 12723 IONALE BEDEVAART mité Lourdesbedevaart rbeidersbeweging vindt i met 27 Juni 1953. verkrijgbaar: trechl Tel. 24101 racht 229 - Tel. 47571 t 84 Tel. 2020 BERGEN TEl2395 BERGERWEG135 AMSTERDAM -TR82950 POTGIETERSTRAAT 47 EN ROLHEKKEN IN gaarne aangenomen by ;gentschappen. mties en ard te Egmond aan Zee asten. Ook zeer geschikt leerd verhuur goodwill f 35.000 f 22.500 ntaris ter overname 1 Spoed gewenst an 't bureau van dit blad NIET ONJUIST zeiden deze week twee deelnemers (de heren Tila- nus en Algera, resp. C.H. en A.R.) aan het radio-rondetaf elparlement, dat er nog zoveel voetangels en klemmen zijn op de weg naar de Europese (federatieve) eenwor- ding. Er worden veel schone woor den gesproken, maar als het op daden aankomt, dringt het natio nale eigenbelang toch weer naar voren. Tegenover het pessimistische inzicht van deze twee heren stond het meer-optimistische geluid van de heren Korthals (V.V.D.) en Nederhorst (P.v.d.A.), die in de Europese beweging bekend zijn; de voorzitter, dr. Korten-horst, deelde dit in het algemeen wel. Ook hij koos de weg van het volhardende idealisme, tegenover de realiteit, die niet werd ont gaan. Hoe nodig het is, bij alle idealisme oog te houden voor de werkelijkheid, is ons nog weer eens gebleken uit de voornaamste slotopmerkingen in de uitsteken de instructieve rede, welke Mr. P. B. Blaisse, deze week heeft gehouden voor de jaarvergadering van de Algemene Katholieke Werkgeversvereniging, toen hij sprak over de economische voor uitzichten van de internationale samenwerking. De heer Blaisse is sinds kort lid van de katholieke fractie in de Tweede Kamer; daarvóór was hij een der voornaamste ambtenaren op het departement van Econo mische Zaken, als directeur van de z.g. B.E.B., de dienst der Bui tenlandse Economische Betrekkin gen. Hij is op dit gebied een alge meen-erkend deskundige, lid van de Nederlandse delegatie op inter nationale economische conferen ties, lid van de raadgevende ver gadering van de Europese Raad in Straatsburg, van het Kolen- en Staalparlement, enz. Hij zou, om met dr. Kortenhorst te spreken, hoezeer ook Neder lander, een ras-Europeaan ge noemd kunnen worden, en als zijn gezaghebbend woord klinkt, wordt men gedwongen te luisteren. Welnu, mr. Blaisse heeft het nog eens duidelijk gezegd: er be staat voor ons land in de feite lijke ontwikkeling op internatio naal gebied der laatste jaren practisch geen andere kans: wij moeten meedoen. Maardit wil geenszins zeg gen, dat wij ons willoos moeten laten slachtofferen op het altaar der economische integratie en maar zo gemakkelijk laat staan onverantwoord delen der na tionale souvereiniteit moeten af staan aan boven-nationale orga nen bijv.! Z.i. worden de nadelen en risi co's, aan de economische integra tie verbonden, in ons land wel eens te veel onderschat. Welis waar stelt Nederland, luider dan ooit, de economische een wording als eis voor medewer king aan de algemeen-nagestreef de politieke integratie, maar bij het bepalen van de w ij z e waarop en de mate waarin een en ander verwezenlijkt zal worden, moeten wij, Nederland, onze ogen wijd open houden. Er zullen z.g. boven-nationale organen moeten zijn, dat zijn dus commissies e.d. die bevoegd zijn, beslissingen te nemen in gevallen, waarin tot nog toe alleen de eigen regering of het eigen parlement bevoegd is. Dit houdt in, dat de kans bestaat, dat zulk een inter nationaal orgaan iets beveelt, dat tegen 't inzicht of belang van een der deelnemende landen ingaat. Dit zal natuurlijk niet gebeuren als het niet Europees gezien verantwoord is. Maar het kan bijv. een productie-verschuiving betref fen, die voor een land (bijv. voor Nederland) blijvend nadelig kan uitvallen. Wat het zwaarste is, zal het zwaarste moeten wegen, en het ene Europa kan nooit tot stand komen, zonder offers, maar hier zal toch wel overwo gen, met wijs inzicht en brede blik geoordeeld moeten worden. Integratie zal „op de duur voor Nederland kunnen leiden tot een verhoging van de kostprijs". Ons peil is laag. Aanpassing kan voor vele landen betekenen „naar be neden", maar veelal zal het voor ons zijn een aanpassing „naar boven". Met ingrijpende gevolgen voor de economie van ons land. Eis voor welslagen, in het bij zonder van de Benelux, is een gemeenschappelijke handelspoli tiek. Dit betekent: een gemeen schappelijk tarief voor invoer rechten. Maar dat zal meebren gen: een hoger tarief, wat als een ernstig punt moet worden gezien. Daarover zal, om een uitdrukking van mr. Blaisse in ander verband te herhalen, „het laatste woord nog wel niet gezegd zijn" En tenslotte o.a. dan nog: onze belastingpolitiek. Mr. Blaisse zei het onomwonden: deze politiek heeft ten aanzien van onze ge wenste positie bij het overleg over politieke en economische een wording, ons weerstands vermogen ondermijnd. Wij moeten dus fiscaal „een ander klimaat" scheppen, ook voor het welslagen van de zo no dige „gemeenschappelijke markt" in West-Europa. Zo ooit, dan geldt ook hier: „geef mij goede (d.i. rechtvaardige en doelmatige financiën en ik zal u goede politiek geven".... Zo ligt het stoffelijk overschot van Josef Stalin, de man die naar willekeur over leven en dood van honderden millioenen beschikte, opgebaard in het Huis der Vakverenigingen te Moskou KOPENHAGEN, 8 Maart Het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteravond verklaard, dat de mogelijkheid bestaat, dat de Pools-Russische straaljager, die op Bornholm is geland, „met illegale doeleinden" boven Deens territoir heeft gevlogen en dat de machine gedemonteerd en onderzocht zal worden, alvorens kan worden beslist of zij aan Polen teruggegeven zal worden. De Poolse gezant, Stanislaw Kelles-Krauz, heeft het Deense standpunt „sohandalig" genoemd en gewaarschuwd, dat zijn rege ring Denemarken onder een „la wine" van protestnota's zal be delven. Door luchtmaehtautoriteiten van de NAVO werd de landing van de straaljager op Bornholm be schouwd als „het beste dat in de afgelopen vijf jaren is gebeurd". Generaal Ridgway heeft per soonlijk aangedrongen op het vasthouden van het toestel. Na een voorlopig onderzoek van de MIG-15 op Bornholm verklaar den Westerse luchtmacht-experts, dat het toestel nog nieuwer was dan die waarmede men boven Korea heeft te maken. De machine is gewapend met twee kanons van 39 mm en twee van 20 mm, het is langer en heeft een grotere vleugeloppervlakte dan andere MIG-typen, voor zover die bekend zijn. Intussen was de „MIG" gede monteerd en van het vliegved Rönne naar de haven van Born holm gebracht. De machine zou aan boord van het vuurtoren-be voorradingsschip „Argus" naar BUURMALSEN, 8 Maart. In de Hervormde Kerk in Buurmal- sen zijn vanmorgen tijdens de dienst tengevolge van kolendamp vergiftiging tien mensen min of meer onwel geworden, onder wie de predikant. Men werd dit eerst aan het eind van de kerkdienst waar, toen velen niet op konden staan en hoofdpijn hadden. Enkele mensen, die nog tot buiten ge komen waren, zakten daar in elkaar. Spoedig waren twee ge neeskundigen ter plaatse, die de mensen weer op verhaal brachten. Complete V-l aangespoeld onder Zevenbergen Aan de Nieuwendijk te Zeven bergen ontdekte de politie tijdens een patrouille in een bocht van de Nieuwendijk een complete V 1. Dit stuk oorlogstuig is zo te zien geheel intact. Het vermoeden be staat dat het met de waterramp door de geweldige stuwing van het water van de bodem van het Holands Diep is losgelagen en mee het land ingevoerd. Er zijn maat regelen getroffen om „het ding" zo spoedig mogelijk te laten ber gen. Kopenhagen worden gebracht. Later werd bericht, dat de „Ar gus" naar Kopenhagen is vertrok ken. Aan boord bevond zich de straaljager. Het schip werd ge ëscorteerd door twee Deense oor logsschepen. De nacht was donker. Men zag geen sterren. AMSTERDAM, 8 Maart. De 42-jarige Amerikaan Harold J. Adonis, die zich sedert 22 Novem ber j.l. in hechtenis bevindt en Vrijdag j.l. besloten had om bin nen twee maal 24 uur in honger staking te gaan teneinde een be slissing over zijn door Amerika gevraagde uitlevering te bewerk stelligen, heeft van dit voornemen afgezien. 3 DODEN, 7 GEWONDEN BIJ RILLAND Zaterdagnacht om even over één uur is in de omgeving van Rilland, in de Bathpolder, een militaire vrachtwagen ingereden op een autobus waarin West Bra bantse DUW-arbeiders naar huis werden vervoerd. De gevolgen waren verschrikkelijk. Drie per sonen werden gedood, zeven wer den dusdanig gewond dat zij naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom moesten worden overgebracht. 101.630 BEZOEKERS OP DE R.A.I. AMSTERDAM, 8 Maart. Or ganisatoren zowel als standhou ders van de R.A.I.-tentoonstelling van motoren, scooters, bromfiet sen en rijwielen, die vanmiddag in Amsterdam is gesloten, zijn zeer tevreden. De organisatoren, omdat in to taal 101.630 bezoekers werden ge teld; de standhouders, omdat zij zeer goede zaken hebben kunnen doen. WEG OVER MOERDIJK WEER OPEN 's-GRAVENHAGE. In aan sluiting op vroegere berichten, wordt thans medegedeeld, dat de rijksweg van de Moerdijkbrug zuidwaarts naar de Zevenbergsohe hoek hedenochtend is opengesteld en wel als B-weg. Het verkeer met personenauto's over de be langrijke weg RotterdamBreda is daardoor weer mogelijk gewor den. Uitspraak van Hof te Karlsruhe BONN, 7 Maart. Het Fede rale Constitutionele Hof te Karls ruhe heeft vandaag heslist, dat het niet bij voorbaat kan uitma ken, of de verdragen inzake de E.D.G. en de vrede tussen West- Duitsland en de geallieerden in het parlement een twee derde dan wel een eenvoudige meerderheid vereisen, om te worden geratifi ceerd. Het Hof liet zich niet uit over de vraag, of het na de ratificatie be voegd is te beslissen, of de ratifi catie een grondwetswijziging be tekende en dus met twee-derde meerderheid had moeten worden aangenomen. Deze beslissing van het Hof maakt de weg vrij voor de derde lezing der betrokken verdragen, welke 'dan bij gewone meerder heid van stemmen geratificeerd kunnen worden. MOSKOU, 9 Maart Om half drie Moskouse tijd van morgen werd de grote zuilenzaal waar Josef Stalin lag op gebaard op de onder bloemen bedolven katafalk, voor het publiek gesloten. Tot middernacht waren naar schat ting meer dan anderhalf millioen mensen langs de baar getrokken om Stalin de laatste eer te betcijzen. Zeven en een half uur later (10.00 uur Moskouse tijd8 uur Ne derlandse tijd) begonnen de rouwplechtigheden. Om twaalf uur (Moskouse tijd) werd de overleden heerser bijgezet naast het gebalsemd overschot van zijn oude chef Lenin in de tombe op het Rode Plein, even buiten de muren van het Kremlin. Polen, Dej van Roemenië, Tsjou- en-Lai van China en Otto Grote- wohl van Oost-Duitsland. Ook Gottwald, Togliatt.i, Ulbrioht, de secretaris van de Britse commu nisten Pollitt en Dolores Ibarruri, „La Pasionarda" uit de Spaanse burgeroorlog, verschenen aan de baar. Nadat ministers en legerauto- riteiten de laatste eer aan de gestorven staatsman hadden ge bracht deze minuten zijn zo Radio-Moskou begon om tien voor adht (Ned. tijd) vanmorgen met de uitzending van het ver slag van de bijzetting. Op het ogenblik van de sluiting van de zaal vannacht was het aantal kransen zo groot geworden dat zij noch in de zuilenhal noch in de nabijgelegen zalen meer kon den worden opgeborgen. Zij werden toen neergelegd langs het gebouw van de Raad van Ministers in de Gorkistraat en langs de gebouwen van het His torisch Museum. Zoveel hoge Sovjet-functionarissen hebben in de afgelopen dagen de doden- wacht wiillen houden, dat deze elke twee of drie minuten gewis seld moest worden. Tijdens het laatste half uur van het défilé werd de wacht betrokken door Malenkov, Beria, Molotof, Wo- Tosjilof, Kroesj.tsjef, Boelganin. Kaganovitsj, Mikoyan, Saboerof 'en P'ervoeknin. Eerder haJden adht maarschalken van het Rode leger onder wie Wasilefski, Zhoe- kof Konef, Sokolovsky en Mali- nofski de wacht betrokken. Ook buitenlan dse communisten leiders namen deel aan de dodenwaaht, ondier wie premer Bieroet van ALEXANDRIE, 8 Maart. Of ficieel wordt medegedeeld, dat het Egyptische fregat „Solium", 670 ton, gisteravond 20 km buiten Alexandrië in een storm is gezon ken. Van de opvarenden kwamen 54 leden om het leven, 61 opva renden werden gered door Poolse vrachtboot „Czech". de Onder de geredden bevindt zich de kapitein, Abdel Raouf. Hij was te uitgeput om inlichtingen te kunnen geven. aangrijpend dat zij niet onder woorden gebracht kunnen wor den, aldus de radio-reporter, op de aohtergrond van wiens repor tage koorzang hoorbaar was tilden de hoogste functionarissen van regering en partij die als slippen dragers fungeerden, lang zaam de kist omhoog. Terwijl de Treurmars van Ohopin werd gespeeld, begon Stalin zijn laat ste gang. Ook de kransen wer den de zaal uitgedragen en de ordetekenen van Stalin volgden, op rood fluwelen kussens. De kist met het stoffelijk over schot werd op de affuit van een kanon geplaatst, waarna de stoet zich naar het Rode Plein bewoog. De radio-commentator die tevo ren een lange lofrede op Stalin had gehouden, zweeg vervolgens tien minuten eer de reportage werd vervolgd. Op het Rode Plein waren de afgevaardigden van de vakbonden, de Sovjet republieken en de satelliet-staten verzameld. Op een der tribunes naast Lenin's mausoleum stond het diplomatieke corps. Toen de stoet het Rode Plein bereikte zong een groot koor de „Eliegie" van Massenet, waarna een symphonie-orkest de finale van de Zesde symphonie van Tsjaikowsky speelde. Daarna be- begonnen de klokken van het Kremlin te luiden. Zie vervolg op pag. 2. AMSTERDAM. Tegen de der tigduizend pelgrims zijn in de nacht van Zaterdag op Zondag dit punt in de Kalverstraat gepas seerd, op hun jaarlijkse Stille Om gang ter ere van het H. Sacra ment van Mirakel te Amsterdam. Met twintig extra treinen en hon derddertig autobussen waren zij van verre gekomen. Duizenden kwamen per rijwiel van meer nabij; zelfs te voet waren nog velen gekomen, die met vijftig en meer kilometer onder de zolen door van hun pelgrimage een ware boetetocht hadden gemaakt. Na deze kilometers de Omgang. Na de Omgang al die kilometers- te-voet weer terug.... Het was de eerste van de drie ommegangen dit jaar. Het was prachtig weer en de straten wa ren stiller dan anders. De Amster damse politie had het verkeer voortreffelijk geregeld en ontving daarvoor van het Genootschap een hartelijke dankbetuiging. De afde ling Amsterdam van de Ned. Kath. Bond voor E.H.B.O. was thans voor de 25ste maal paraat, doch hoefde slechts in enkele minder ernstige gevallen in actie te ko men. De intentie is dit jaar: „Moge God de slachtoffers van de wa tersnoodramp de eeuwige vrede geven en moge Hij kracht en troost schenken aan de overleven den". LONDEN, 7 Maart. West-Europa heeft zich vandaag schrap gezet voor een voortzetting van de koude oorlog met Georgi Malenkow geen vriend van het Westen als Rusland's nieuwe „Stalen man". In de pers klonk de waarschuwing, dat het Westen sterk en waak zaam moet blijven, verbonden met raad aan de Ver. Staten, voor zichtig te blijven en Rusland niet tot een hete oorlog te prikkelen. Hier en daar las men bezorgd heid over de mogelijkheid, dat de nieuwe Russische leiders zelf iets zouden beginnen. Doch in diplomatieke kringen en in de perswereld verwacht men dat Rusland de schemertoestand tussen oorlog en vrede althans voorlopig zal continueren. Dat de koude oorlog verzacht zal worden, verwacht niemand. De 51-jarige Malenkow staat bekend als een man die het Wes ten haat en een vast geloof heeft in de militaire kracht van de Sowjet-Unie. Velen geloven dat ondanks Ma- lenkow's vaste greep op de eerste plaats, later een strijd om de macht zal uitbreken. Algemeen vraagt men zich af, hoe Malenkow betrekkelijk een nieuweling in de TITO, DE GAST BELCRADO, 8 Maart. Te Belgrado is officieel meege deeld, dat maarschalk Tito Za terdag naar Groot-Brittannië is vertrokken. Op een te Glasgow gehouden bijeenkomst hebben meer dan 3000 katholieken geprotesteerd tegen het voorgenomen bezoek van maarschalk Tito aan En geland. De romancier Evelyn Waugh verklaarde, dat de invitatie aan Tito om Engeland te bezoeken een van die „lukrake ingevin gen bij de lunch was geweest. Volgens hem had Churchill te gen minister Eden gezegd: „Naar Belgrado, Anthony? Nou revancheer je en vraag die vent hier, als hij daar zin in heeft". PRINS BERNHARD WEER NAAR U.S.A. SOESTDIJK, 7 Maart. Prins Bernhard zal op 18 Maart voor een kort verblijf naar de Ver. Staten vertrekken om een aantal ofifciële afspraken, die door de overhaaste terugkeer naar Neder land na de watersnoodramp uitge steld moesten worden, alsnog na te komen. JONGETJE GEDOOD NA VAL VAN WAGEN Te Heerliugowaard HEERHUGOW AARD-ZUID. Zaterdagmiddag viel de 9-jarige Martien Tessel, wonende aan de Stationsweg alhier, van een met aardappelen geladen wagen. Een der wielen ging over het lichaam van het knaapje. In zorgwekkende toestand werd het kind naar het St. Elisabethziekenhuis te Alk maar vervoerd, alwaar het Zon dagmiddag overleed. rijen van Rusland's leiders, de leegte zal vullen, ontstaan door de met een god gelijk gestelde Stalin. Uit geheel West-Europa zijn communistische leiders op weg naar Moskou, waar zij zeker op nieuw zulen worden geïnstrueerd in de communistische leer van wereldoverheersing. De Zeereerwaarde heer M. J. van den Burg, die vandaag precies vijf en twintig jaar pastoor is van de St. Martinus- parochie te 't Veld. In ver band met de Vastentijd wordt dit feit op Zondag Laetare, 15 Maart, gevierd. 's-GRAVENHAGE, 8 Maart - De stand van de bij het Na tionaal Rampenfonds bin nengekomen bedragen is tot Zaterdagavond75.4 millioen gulden. f 100.000 UIT BOSTON Voor Rampenfonds AMSTERDAM, 8 Maart. Maandagmiddag zal de heer P. A. Rehbock, „Christian Science pers gecommitteerde voor Nederland" in het kantoor van het Nationaal Rampenfonds te den Haag aan Z. K. H. Prins Bernhard een che que aanbieden ten bedrage van ruim f 100.000. „BEURZEN OPEN, DIJKEN DICHT" f 2.600.912.57 HILVERSUM, 7 Maart. De ra dio-actie „Beurzen open dijken dicht", die vanavond vanuit de Rivierahal in Rotterdam werd uit gezonden, heeft thans een totaal bedrag bereikt van f 2.600.912,57. olubberig vocht vloeide, ;lad maakte. Dit verloop der goede uitwerking op houding tot nu toe niet iest, dit leek hem de ge in werkelijkheid waard terwijl hij bezig was, de >nd lagen te spartelen, in schuiven. Erg moeilijk rloer. bood alle mogelijke in zo bedreven, dat Sjef im al die nieuwe gevan- tdruppeltjes parelden op uk was hij bezig. Zelfs at duw- en glijwerk zijn 'am weer een kink in de 3 mannen in het gat ge- arbeidsterrein nog eens en ook hij boven het 11 iiinuiiiummiinmm Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, 10.48 per week. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per mum, minimum f 2.50; in alle edities 26 et. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1