Franse regering gaf bevel halfstok te vlaggen Gedemonteerde MIG wordt op Deense basis onderzocht Huurverhoging van 17-29 procent Een grondwet voor Europa Moordenaars van Vader Salesius Klein berecht Een Nederlandse schat in Australië Dagblad voor Allernaar c*n omgeving Anti-Ti to- demonstratie Overste Broeders St. Franc!sens Moskou is voorzichtig" Tien millioen Rampenfonds: 76,3 millioen irte Dolf I Derde Poolse protestnota Gevaarlijke brand in havengebied Zestien correctoren gearresteerd Oud-strijders protesteerden tegen knieval voor Moskou Per 1 Januari 1954 Met volledige compensatie Overeenstemming in Oostenrijk Dulles: vrede heeft nu groter kansen Legeroefening binnenskamers Onverwachte raid op haven Swatow Expeditie trekt er op uit Granaat spatte elkaar uit Ommelanden zijn er :im 60 arbeiders figu- tijdens de stakings- ig misdragen hebben de kantonrechter en iter zijn veroordeeld, u met de spanningen onder het personeel de uit bedrijfsecono- t, acht men deze ar- aak niet verantwoord p de kortst mogelijke ;aan tot verkoop van i haar bezittingen en van de vereniging. :rige circulaire is dit aan de boeren en iers medegedeeld. ons mededeelde zjjn van de staking voor uïneus geweest. Ex- ver geheel de wereld loren. Een nieuwe ;k welke door de ge- lële toestand van het geheel afgeschreven t in gebruik worden leider van de Omme- leer Steneker, heeft drijf opgericht en ge kt van de stakings- e handelsrelaties van den af te nemen en te aan te wenden, omstandigheden, zo ren ons, kan het be leer worden opge- anige uitweg is hier ïlke binnen enkele ir beslag zal vinden. KIEST U MAAR UIT DE OVERVLOED: doperwtjes worteltjes spersiebonen snijbonen andijvie spinazie ■mmiiiimmimin m lül m1 |fü zijn knieën knikte. >n aanvangen?" was slf gaf hjj direct al stevig pak voor hun troop zetten, waarin gestopt heb zulle.. ijk, want de manier, en Gamot hadden lie. Sijmen was het veel beter aan, zo lat er weer door het ooid". Hij kreeg op uitgerekend, dat hij huis zijn koeien te gde: „Ja, laten we der we in een bed wraakgevoelens van NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, f0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per mun„ minimnm f 2,50; in alle edities 26 et. per man., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per man. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. STADSEDITIE Buiten God is ,t nergens veilig (Vondel) Dinsdag 10 Maart 1953 - 48e Jaargang - No. 12724 De verkeersweg van de Moerdijk naar Breda is vrijgegeven voor alle verkeer tot een wieldruk van 800 kg. Er wordt druk gebruik gemaakt van deze herstelde verbinding. Zelfs de Wegenwacht moest alweer in touw komen. Op de achtergrond de beide Moerdijkbruggen. KOPENHAGEN, 19 Maart De Poolse gezant in Dene marken, Stanislaw Kelles-Kraus, heeft vandaag aan de Deense minister van Buitenlandse Zaken Ole Bjoern Kraft een derde protestnota overhandigd in verband met de MIG 15, die de vorige week, bestuurd door een Poolse vluchteling, op het eiland Bornholm is geland. In deze nota laakt de gezant Na gedost te zijn in de haven het feit, dat de Britse luchtvaart- attaché in Kopenhagen R. F. Jeffs in de gelegenheid is geweest, het toestel aan een onderzoek te on derwerpen. De Deense militaire autoritei ten hadden tevoren reeds uiting gegeven aan hun misnoegen, dat commandant Jeffs met een par ticulier vliegtuig naar Bornholm was gegaan om de MIG te bekij ken en foto's van het toestel te nemen. De foto's zijn in beslag genomen. Het toestel bevindt zich op het ogenblik op een basis in de om geving van Kopenhagen, waar hij vanmorgen even na het aanbre ken van de dag is aangekomen aan boord van een Deense kust wacht, geëscorteerd door marine vaartuigen. Explosies gevreesd WILMINGTON (North Carolina U.S.A.), 9 Maart. De brand weer van Wilmington wil trach ten een grote brand meester te worden in de havenwijk van het 45.000 inwoners tellende Wilming ton door het tot ontploffing bren gen van bepaalde gebouwen. Terwijl de stad door de explo sies in de pakhuizen op haar grondvesten stond te schudden concentreerden de spuitgasten hun activiteit op een pakhuis met grote hoeveelheden buitengewoon explosief ammoniumnitraat. De politie heeft de volledige ontruiming van de havenwijk ge last. Het Noorse vrachtschip „Max Manus" werd uit de haven ge sleept, toen de vlammen het schip naderden. In Oost-Berlijn BERLIJN, 9 Maart. Vol gens het West-Berlijnse blad „Telegraf" zijn 16 correctoren van het Oost-Duitse blad „Tri- buene" gearresteerd wegens sa botage. Zij hadden laten door gaan, dat Stalin „voor de oorlog" i.p.v. „voor de vre- d e" had gewerkt. De Tribuene, het orgaan van het vakverbond, publiceerde Zaterdag een telegram van deelneming van de socialisti sche eenheidspartij, waarin o.a. stond: Met Joseph Vissarionowitsoh is de grote geleerde van het Marxisme-Leninisme, de schit terende strijder voor het be houd en de consolidatie van de oorlog in de wereld verdwe nen". In de loop van de morgen werd het nummer door de poli tie in beslag genomen, maar er waren reeds talrijke exempla ren verkocht. van Kopenhagen werd het toestel op drie vrachtwagens geladen, welke onder escorte van met mi trailleurs gewapende militairen en agenten van de veiligheids dienst vertrokken naar de basis Vaerloesse, ten Noorden van de hoofdstad. LAATSTE GAT GOEDEREEDE GESLOTEN GOEDEREEDE, 9 Maart. Vanmiddag om kwart voor vier is het laatste stroomgat van Goe- ree ten Zuidoosten van het dorp Goedereede gesloten. DE OPVOLGER VAN TRYGVE LIE NEW YORK, 9 Maart. De Veiligheidsraad zal Woensdag a.s. te 21 uur Nederlandse tijd, bijeen komen om te beraadslagen over het aanwijzen van een opvolger voor Trygve Lie als secretaris generaal der .Verenigde Naties. In de straten van Rome ROME, 9 Maart. Ruim 2.000 studenten marcheerden vandaag door de straten van Rome. De kreet „weg met Tito" was niet van de lucht. Verder eisten de demonstranten de teruggave van Triest aan Italië. Zwaarbewapende carabinieri letten nauwgezet op het verloop van de demonstratie. De demonstratie volgde op de ontploffing gisteravond in Triëst van een handgranaat tijdens een botsing tussen de politie en neo- fascistische demonstranten. Bij de ontploffing werden 23 mensen gewond. Volgens de politie ra het in cident het werk van één. van de demonstranten, leden van de Ita liaanse beweging M.S.I. In Triëst zijn vandaag 11 men sen in voorlopige hechtenis geno men in verband met de bomaan slag van gisteravond. Hun wordt ten late gelegd deelgenomen te hebben aan een demonstratie, waarvoor geen toestemming ver leend was. PARIJS, 9 Maart Franse oudstrijders hebben van avond uit protest tegen het besluit van de regering om de vlaggen tijdens de begrafenis van Josef Stalin halfstok te hangen, de wacht betrokken bij het graf van de onbe kende soldaat. De oud-strijders uit de beide wereldoor logen, Indochina en Korea waren van verschillende poli tieke richtingen. Zij verklaarden nadrukkelijk, dat zij hij hun actie niet een bepaald politiek standpunt innemen. Naar „De Telegraaf" meldt heeft de regering na nauwgezette bestudering van het advies van de Sociaal-Economische Raad en alle facetten terzake besloten, per 1 Januari a.s. tot de langver wachte huurverhoging over te gaan. Zij zou in de grote steden 17 pet. bedragen, in 2de klas ge meenten 20 pet., in 3e klas ge meenten 23 pet., in 4de klas ge meenten 26 pet. en in 5de klas gemeenten 29 pet. Hierbij wordt uitgegaan van de klasse-indeling van de Noodwet Ouderdomsvoor ziening. Voor degenen wier loon is vastgesteld door of met goedkeu ring van het College van Rijks- bemiddelaars zou een loonsver hoging worden voorgeschreven die een algehele compensatie inhoudt, met dien verstande dat een deel der compensatie-maatre gelen in de consumptieve sector zou worden gezocht. Rekent men dat er rond f 140 millioen méér aan huur zou moe ten worden opgebracht(opbrengst thans f 700 millioen, gemiddelde verhoging - 20 pet.) dan zou vol gens „De Telegraaf" de regering de compensatie voor f 100 mil lioen willen zoeken in de belas tingsector en voor f 40 millioen in een loonsverhoging van onge veer 2 pet. De omzetbelasting om huis brand (met f 18 millioen) en schoeisel (met f 15 millioen) zou worden verlaagd, evenals de sui keraccijns (f 30 millioen). Ook de inkomstenbelasting zou worden verminderd door verho ging van het vrije bedrag aan de voet en enkele verschuivingen, terwijl tenslotte de personele be lasting met 40 pet. zou worden verlaagd. Beide belastingverla gingen zouden de schatkist 37 millioen kosten. Zij betrokken de wacht zonder enige demonstratie. Een oudstrijder, die in de twee de wereldoorlog jarenlang m Duitse gevangenschap vertoefd had en door de Russen bevrijd was, zou gezegd hebben: „Ik ken de Russen. Daarom pro testeer ik". Ook de R.P.F. van generaal Charles de Gaulle heeft tegen het bevel van de regering gepro testeerd. In een communiqué ver klaarde de partij: „De bevolking van Parijs, die het grote aandeel van maarschalk Stalin in de geallieerde overwin ning kent, weet ook welke grote offers Frankrijk zich zes jaar lang getroost heeft in de Indo- Chinese oorlog, welke door het internationale communisme ge wenst werd'. „Zij kan het besluit van de regering om de vlaggen halfstok te hangen als bewijs van rouw met het internationale communis me niet begrijpen. „Als bewijs van zwijgende af keuring heeft een delegatie van oud-strijders, waarbij zich afge vaardigden van de R.P.F. bevon den, een krans op het graf van de onbekende soldaat gelegd". Rel in Berlijn. In West-Berlijn protesteerde de bevolking voor communistische partijbureaux, die ter gelegenheid van de begrafenis van Stalin de Russische vlag en die van de bondsrepubliek, met zwart om floerst, hadden uitgehangen. In Berlijn-Friedenau bestormde een menigte een partijbureau en richtte daar vernielingen aan. Een rode vlag, die halfstok hing voor het bureau van de So cialistische Eenheidspartij in de Franse sector, werd door een me nigte van de vlaggestok gescheurd en in brand gestoken. Men riep: „weg met het communisme". La ter werd de deur van het bureau geforceerd en werden de vertrek ken geplunderd. Portretten van Stalin en andere Sowj et-Russische leiders werden van de muren ge trokken. Over nieuwe regering WENEN, 9 Maart. Van Partij zijde wordt vernomen dat de Oos tenrijkse (katholieke) volkspartij en de socialisten overeenstemming hebben bereikt over het vormen ener coalitieregering. Aanvanke lijk waren de onderhandelingen vastgelopen op het voorstel der Volkspartij om de uiterst-rechtse „bond van onafhankelijken", die in hoofdzaak door voormalige na- tionaal-socialisten en gewezen of ficieren wordt gesteund, eveneens tot regeringspartij te maken. Oostenrijk is van 1945 af tot November 1952 door een katholiek socialistische regering bestuurd. Op laatsgenoemd tijdstip ontstond onenigheid over het opstellen van de begroting voor 1953. Bij de vervolgens gehouden algemene verkiezingen verwierven de volks partij 74, de socialisten 73, de bond van onafhankelijken veer tien en de (communistische) volksoppositie vier zetels. Meent Washington WASHINGTON, 9 Maart. De eerste toespraken van de nieuwe Russische leiders hebben in Washington opzien gebaard door de voorzichtige bewoordingen, waarin zij gesteld waren. Een tweede opvallendheid is volgens de Amerikaanse autori teiten dat helemaal geen pogin gen zijn gedaan om Malenkov voor het volk aanvaardbaar te maken als erfgenaam en opvolger van Stalin. Alleen Beria heeft hierover een enkel woord gezegd: „Het Sowjet volk keurt de benoeming van ka meraad Malenkov goed". GRONINGER KUST VAARDER GESTRAND STOCKHOLM, 9 Maart. Het 25 ton metende Nederlandse mo torschip „Uecton", eigendom van een Groningse rederij, is Maan dagochtend ten Zuidoosten van Stensoe, in de Kalmar Sont (Zuid- Zweden) aan de grond gelopen. Men heeft Maandag vergeefs ge poogd het scheepje weer vlot te krijgen. De „Necton" was uit Ant werpen naar de Zweedse haven Oskarshamm vertrokken. TRENTON (New Jersey). De laaghartige moord op de Alge meen Overste der Congregatie van de Broeders van de H. Fran- ciscus uit Aken (in Nederland gevestigd te Bleyerheide), door twee Amerikaanse gangsters zal thans zijn definitieve berechting vinden. Het opperste gerechtshof van de staat New Jersey heeft be slist, dat de beide moordenaars van de Eerwaarde Vader Salesius Klein, de gangsters John Greely en Cyril Deady, zich opnieuw voor de rechter zullen moeten verant woorden. Vier dagen na het bedrijven van hun misdaad op 12 November 1951 was het tweetal reeds tot levenslang veroordeeld, maar dit vonnis werd in cassatie wegens een formele fout weer opgeheven. De algemeen overste had in het najaar van 1951 een visitatie- reis door de U.S.A. gemaakt en de verschillende huizen van zijn congregatie bezocht. Op de voor avond van zijn terugreis naar Aken, waar het moederbuis is ge vestigd, werd de grijze klooster ling te Hoboken bij New York, waar zijn schip gemeerd lag, door de twee gangsters overvallen, neergeslagen en van zijn bezit, zijnde de som van 18 dollar, be roofd. Twee dagen later stierf Vader Sglesius aan de gevolgen van zijn verwondingen. Binnen enkele dagen wist de Amerikaanse politie reeds de hand op de moor denaars te leggen. Zij werd hier bij belangrijk geholpen door een andere gangster, in zijn kringen genaamd „Leurder-Martin", die STRAATSBURG, 9 Maart De president van de Straatsburgse grondwetsvergadering, Paul Henri Spaak, heeft Maandagavond aan minister Bidault, de president van de ministerraad van de Kolen- en Staalgemeenschap, het ontwerp voor een Statuut voor „Klein Europa" aangeboden. De plech tigheid, die in het bijzijn van alle zes ministers en van de gehele vergadering plaats vond, droeg een symbolisch karakter, daar het de zcs-en-tachtig Europese politici nog niet gelukt is hun werk ge heel te voltooien en dus nog geen definitieve stemming over het plan heeft plaats gehad. De behandeling der nog om streden artikelen zal Dinsdag worden beëindigd. Daarna zal het aan de Raad van Ministers zijn de besprekingen der regeringsdes kundigen te laten beginnen over een verdrag op grond waarvan een Europees Statuut zou kunnen worden geproclameerd. Uiteraard is de Raad van Minis ters, zoals minister Beyen hier nog eens uitdrukkelijk liet uitko men, daarbij in genen dele gebon den aan het Straatsburgse ont werp. Minister Beyen, sprekend voor de pers, liet er geen twijfel over bestaan, dat van de zijde der Nederlandse regering zekere bezwaren tegen het project blij ven bestaan. Hij achtte de econo mische artikelen geen voldoende waarborg voor een werkelijk aan pakken van de economische inte gratie. Hij bleef voorts een een-Kamer stelsel prefereren boven het twee- Kamersysteem, dat de vergadering heeft aanbevolen. Mocht er even wel inderdaad een Europese se naat worden gevormd, dan zou deze, naar minister Beyens op vatting, alle zes deelnemende lan den gelijke stemrechten moeten garanderen. Tenslotte hadden ook de Straatsburgse overwegingen minister Beyen's bezwaar tegen een directe verkiezing voor een Europees parlement niet kunnen wegnemen. Weliswaar was dit geen princi pieel bezwaar, doch minister Beyen achtte de tijd voor zulk een Europese verkiezing nog niet rijp. Minister Bidault zeide, dat de Raad van Ministers besloten heeft, dat het plan thans aan de rege ringsinstanties ter studie zal wor den voorgelegd. Bij de behandeling van de ver houding tussen de politieke ge meenschap en de kolen- en staal gemeenschap pleitte mej. Klompé voor een behoud van de autonome status van de Kolen- en Staalge meenschap tegenover het poli tieke gezag. Vele der nu aan de Hoge Auto riteit in Luxemburg gegeven be voegdheden zouden volgens haar naar het bedrijfsleven moeten worden teruggeleid in plaats van te worden overgedragen aan een politiek gezag. Het politieke gezag moest zioh volgens haar beperken tot een controle op de werking van het hoge gezagsorgaan, doch niet, zoals het statut voor ziet, de functie daarvan geheel overnemen. Een beslissing over deze kwestie werd uitgesteld ten einde de werkgroep gelegenheid te geven het voorstel van mej. Klompé nader te bestuderen. ooggetuige was geweest en bij zijn verhoor na aanvankelijk te genstribbelen plotseling verklaar de: „Goed dan; ik zal alles zeg gen, wat ik weet, want aan een priester mag niemand zich onge straft vergrijpen!" SCHADE ALLEEN AL IN 's-GRAVENDEEL 's-GRAVENDEEL, 10 Maart. De schade, die de stormramp in 's-Gravendeel heeft aangericht is nog moeilijk te schatten. Met in begrip van de schade aan de vlas industrie, die reeds op 3 millioen wordt geschat, is een bedrag van 10 millioen gulden zeker niet aan de hoge kant. Van de huizen is een 100-tal vernietigd of zwaar beschadigd, terwijl een groot aantal huizen en bedrijfsgebouwen belangrijke schade heeft opgelopen. Van het vee is ongeveer de helft verdronken. Stalin werkte als rem Op zijn eerste persconferentie heeft de nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles verklaard, dat de dood van Stalin de kansen op de wereldvrede had vergroot. De Ver. Staten zullen de koers die zii totnogtoe in de koude oor log hebben gevolgd, trouw blij ven. Stalin had totnogtoe als rem gewerkt oo het streven van de mens naar vrede en het genot van de menselijke rechten en Dulles betwijfelde of enige op volger voldoende prestige zou bezitten om hetzelfde te kunnen doen. Nu het Stalin-tiidperk voorbij is. begint het Eisenhowertijdperk. aldus Dulles. „Het heeft de vrij heid als leidend beginsel in plaats van de slavernij". PARIJS, 9 Maart. Ruim 250 officieren van dertien bij het At lantische Pact aangesloten landen zijn Maandag in het geallieerde hoofdkwartier te Parijs bijeen gekomen om de Westelijke verde diging tegen atoomwapenen te be studeren bij de grootste manoeu vres binnenskamers die ooit in Europa zijn gehouden. Bij de oefeningen wordt gebruik gemaakt van een grote reliëf kaart van Europa waarop de bin nenvallende legers met een soort verf zijn aangegeven die normaal niet zichtbaar is. Met behulp van violette stralen zullen de aanval lende en ook de verdedigende legers zichtbaar gemaakt worden. De stafoefening zal vijf dagen duren. Volgens een verklaring zal Montgomery tijdens de oefening „geen enkel mogelijk wapen over het hoofd zien". TAIPEH (Formosa), 9 Maart De Chineaes-nationalistische ma rine-leiding heeft medegedeeld, dat een harer patrouille-vaarutl- gen in de afgelopen week een aanval op de Chinees-communis tische haven Swatow heeft uitge voerd. Hierbij is een aantal vaartui gen der communisten beschadigd, een vaartuig werd buitgemaakt en twee leden der plaatselijke Ghinees-oommunisitische commis sie voor de kustverdediging ge vangen genomen. Laatstgenoemden hebben ont huld dat de Chinezen twee Ame rikaanse vliegers, leden der be manning van de „Neptune", die achttien Januari j.l. door lucht doelartillerie der communisten omlaag is geschoten, hebben ge vangen genomen. De twee Ameri kanen werden door de straten van Swatow gevoerd en vervolgens naar Canton gezonden. PERTH, 9 Maart. Een expe ditie maakt zich op om deze week uit Perth te vertrekken naar een gebied ongeveer 150 km ten Noor den van de stad, dicht bij het eiland Lancelin. Volgens de overlevering zou een Nederlands karveel „De Ver gulde Draeck", daar op 28 April 1656 schipbreuk geleden hebben. De overlevenden zouden 800.000 guldens, die tegenwoordig bijna 3 millioen Australische ponden (25,5 millioen gulden) waard zijn, in het zand van het strand tegen over genoemd eilandje verborgen hebben. Hoewel de streek onbe woond is, hebben twee mensen in de loop van de laatste twintig jaar de aanwezigheid van een 's-GRAVENHAGE, 9 Maart Tot hedenavond was aan het Nationale Rampenfonds een bedrag van 76,3 mil lioen gulden bijgedragen. Dit is ten opzichte van Za terdag (75.4) een vooruit gang van 9 ton. kring van stenen opgemerkt, die een aanduiding zou kunnen zijn van de plaats waar de schat is verborgen. Bewuste personen hebben de plaats echter nimmer terug kunnen vinden. Een poging hiertoe zal thans door de expedi tie worden ondernomen, die met het modernste materieel als gei- gerstellers en mijndetectors is uit gerust. Temidden van kinderen JOHANNESBURG, 9 Maart. Op het speelterrein van een school voor uitgebreid lager on derwijs te Crosby, bij Johannes burg, is vandaag een anti-tank granaat ontploft. Meer dan 30 kin deren variërend van 11 tot 15 jaar en een onderwijzer werden ernstig gewond. De granaat is mee naar school gebracht door de 14-jarige Jaco bus Jordaan. De jongen is naar het ziekenhuis vervoerd, waar zijn beidé benen moesten worden geamputeerd. Zijn toestand is cri- tiek. Jacobus liet de granaat vallen, toen hij met zijn klasgenoten de school verliet. Het projectiel ont plofte en de scherven vlogen in het rond.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1