Geschil in B. en W. opgelost De reserve van drie millioen krijgt definitieve bestemming Reeds 646.000 uit reserve bestemd „Blan ABDIJSIROOP Het k Droj lam en Voor 40 jaar Het Gordijnenhuis F. Bijtjes geven U niet 6,(20" bril, maarO.de,, juiste" bril voor Uw ogen. Drogisterij BAKKER Binnengekomen giften BIJ DE NOORDERPERS Markt en Beurs m Een ple voor be Pagina 2 Woensdag 11 Maart 1953 ALKMAAR .Alvorens met de behande ling van de gemeentebegroting te begin nen, hield de gemeenteraad zich gister middag bezig met een beschouwing over de algemene financiële politiek. Zulks naar aanleiding van het verschil van mening tussen de wethouder van financiën en de meerderheid van het college. De laatste wilde, om de begroting sluitende te maken, een bedrag van f 107.823.putten uit de batige saldi van vorige dienstjaren. De wethouder van financiën, die de minder heid in het college uitmaakte, had zich hiertegen verzet, omdat hij van het prin cipe uitgaat, dat een gemeentebegroting in zich sluitend moet zijn en de batige saldi slechts mogen ivorden aangespro ken voor tegenvallers in gemeenterekenin gen en bijzondere kapitaalsuitgaven. De wethouder was tevens van mening, dat de Het was te verwachten, dat de minderheid van het college aller eerst steun zou vinden bij de zgn. opDositie-partiien, de VVD, de A.R. en de CHU, die nimmer enthousiast waren over de sa menwerking tussen P.v.d.A. en K.V.P. Als woordvoerder van de WD schaarde de heer Holsmuller zich achter het standpunt van de wet houder van financiën. Hij begon met te zeggen, dat het debat over het geschil tussen de meerder heid van het college met de weth. v. fin. ook ver buiten Alk maar, o.a. in Den Haag de be langstelling zal trekken, omdat in het standpunt van de meerder heid openliik de mentaliteit tot uiting komt. die in vele zoge naamde progressieve gemeenten heerst, een mentaliteit, die de Regering een halt zal moeten toeroepen. Deze uitzonderlijke situatie, al dus spr., had het college moeten voorkomen door een compromis: dit is een gemeentebestuur on waardig. De Raad is nu tegen ziin wil in het conflict betrokken hetgeen spr. ongewenst voor komt. Spr. vindt het onbegrijpe lijk. dat het college dit niet heeft ingezien en nóg onbegrijpelijker vindt hij het. dat,de twee KVP- wethouders niet éen lijn trekken: hierdoor is de KVP-fractie in een niet-benijdenswaardige posi tie gekomen, omdat zii een van beide wethouders zal moeten desavoueren. De aanleiding tot het conflict besprekend, vroeg spr. zich af, of het noodzakelijk was het con- Ificft op deze wijze tot uiting te brengen: het was z.i. juister ge weest, als de weth. V. fin. direct was afgetreden: dan was de Raad het onverkwikkelijke schouwspel bespaard, dat achter de tafel van B. en W. twee partijen elkaar trachten vliegen af te vangen. Men had de begroting op an dere wijze sluitend kunnen ma ken. of een suppletoire begroting kunnen indienen: dan was er een afzonderlijk debat gekomen over het principiële punt. Nu zal de Raad het beleid van het college moeten bespreken. Als de weth. v. fin. het met medewerking van de KVP-frac tie verliest, aldus snr., zal hii aftreden: dat brengt de KVP- fractie en zijn eventuele opvolger in een niet-benijdenswaardige po sitie. Als de heer v. Slingerland het wint. heeft de raadsmeerder- heid het practisch voor het zeg gen. welke bezuinigingen moeten worden aangebracht, hetgeen kan leiden tot aantasting van het be leid van één of meer wethouders. Als de weth. v. fin. aanblijft met de steun van alle leden van de KVP-fractie. wat doet dan weth. Leesberg, aldus spr.: zal hii dat beschouwen als een aantasting van zijn beleid? Spr. acht het nodig, dat de Raad zich uitspreekt, alvorens de begroting verder te behandelen: hij kan wel in de grootst moge lijke impasse komen, doch spr. hoopt, dat de Raad zich beter uit de moeilijkheden zal weten te redden dan het college. Spr.'s fractie staat tenvolle ach ter de weth. v. fin., zij het. dat zij op enkele andere punten wil bezuinigen. Spr. bestrijdt dan het stand- gemeente bij het vaststellen van haar bud get, rekening moet houden met de draag kracht der bevolking. Nadat in de middag vergadering de ivethouder van financiën steun had gekregen van de V.V.D., de C.H.U., de A.R. en de K.V.P.-fractie, kwamen B. en W., de wethouder van financiën inbegrepen, in de avondverga dering met het voorstel, gebaseerd op een suggestie van de heer Hoytink, die aan de reserve van f 3.000.000.een definitieve bestemming ivilde geven, om op de be groting een bezuiniging van f 117.000. aan te brengen, doch tevens om uit de reserve een bedrag van f 321.000.te storten in fonds „Ombouw net G.E.B." en een bedrag van f 325.000.in een fonds voor „Industriebevordering"Dit voorstel werd met de heer de Zeeuw tegen, aangenomen. in ons blad van 11 Maart 1913 lazen wij de volgende adver tentie: Waarschuwing!! Het is met j vele artikelen meermalen be- i wezen, dat, wanneer ze aan 1 de gestelde eischen voldoen, l dus daardoor een goeden I naam verwierven, door prut- sers en andere beunhazen, die i zelfs niet de minste kennis bezitten, iets uit eigen initia tief te maken en in den han del te brengen, en er steeds op uit zijn om op alle moge lijke manieren te trachten iets wat bestaat en naam heeft na te maken, zoo ook met Splendid. Een ieder weet. dat 1 de Splendid uit de Chem, 1 Tech. Fabriek „De Bever" te Alkmaar, het eenige middel is tegen zomersproeten. Nu tracht men Splendid afbreuk te doen. door waardeloos na maaksel in Uw handen te stoppen, bewerende, dat het een smeersel of vet is tegen zomersproeten. Wees daarom op Uw hoede! En eist niets anders dan: Splendid uit de Chem. Techn. Fabriek „De Bever". Wettig gedeponeerd. Voor Alkmaar verkrijgbaar bii firma J. Schouten Co. Dro gisterij „De Gekroonde 2" Huigbrouwerstraat 3. punt der meerderheid van het college en zou de stelling, dat het overheidsbeleid niet gehin derd mag worden door buiten de macht van de gemeenteliggende beperking van de middelen, als kinderlijk willen bestempelen, ware zii niet uit de pen van het college gevloeid. Hii vermoedt, dat het college een veel grotere aanslag op de gemeentefinanciën gedaan zou hebben, als de weth. v. fin. dat niet geremd had. Spr. is het eens met de weth. v. fin., dat men zich moet aan passen bij de belastingdraag kracht en niet bii het Rijk mag aankloppen bij overschrijding van het budget. Ook wil hii hier voor de batige saldi niet aanspre ken. Men moet de fin. conseauen- ties vooraf overwegen, de inkom sten voorzichtig ramen en de uit gaven niet te krap schatten: dit oeroud principe heeft nog niet afgedaan. De saldi mag men al leen aanspreken voor tegenval lers en voor incidentele uitgaven als de adoptie-uitgaven, of cultu rele doeleinden. Snr. is het er ook niet mee eens, dat reserve ringen gedekt worden door het aanspreken van de batige saldi, daar hii reservering als een reële uitgave beschouwt. Spr. stelt dan een ander dekkingsplan voor tot een bedrag van f 136.000, doch alvorens hier nader on in te gaan wil hii afwachten, of het debat tot een goede oplossing leidt. Somber geluid De heer Sietsma (Arb) betreurt het conflict, omdat dit kan leiden tot het heengaan van een alge meen geacht en gewaardeerd wethouder, wiens standpunt de gemeente belangrijke schade kan berokkenen. Spr. verdedigt het aanspreken van de saldi, hetgeen ook in 1951 geschiedde en be toogt voorts, dat de hogere uit gaven geraamd dienen te worden (Advertentie) Ziet onze Enorme voorraad. Laat 99 Tel. 3436 met het oog op de nieuwe rege ling van de financiële verhou ding tussen rijk en gemeenten, riet is namelijk gebleken, dat de gemeente, die op haar tel len past, toch uiteindelijk een grotere uitkering kreeg. Door een bepaalde begrotings techniek moet men een hogere uitkering trachten te bereiken en daarom spilt het spr., dat de weth. v. fin. in dit spel een nieu we spelregel wil invoeren. De heer Sietsma voorziet grote ge volgen van het standpunt van de wethouder, o.a. werkloosheid en betoogt, dat de gemeente moet profiteren van het plan der Re gering tot het doen uitvoeren van openbare werken. Er moet ook rekening gehouden worden met de uitgaven voor belangrijke werken in de toekomst: het aan spreken van de batige saldi vindt spr. verantwoord. De politiek van de weth. v„ fin. acht spr. in strijd met de belan gen van de arbeiders, die hii zegt te vertegenwoordigen: spr. vreest van deze politiek werk loosheid. waarvan een terugslag op de productiebedrijven het ge volg zal zijn. Wij kunnen, aldus spr.. ons niet bij de bestaande toestand neerleggen: dat is spe len met de belangen van Alk maar. dat een dode stad zou wor den. Spr. deelt niet de opvatting van de meerderheid t.a.v. het meerjarenplan en de aanwending van het dubbele schoolgeld. De begroting, zo betoogt hii tenslot te. draagt het kenmerk van te genstellingen enerzijds en van een allerongelukkigst compromis anderzijds: het peil der uitgaven moet overeenstemmen met de ta ken, die ons wachten, aldus spr.. die zich tenslotte namens ziin fractie achter de merderheid van het college schaart. Nóg 'n plan De heer Hoiitink (AR) begon met te betogen, dat het z.i. geen kwestie van financiële aard is. die de meerderheid van de min derheid scheidt, doch een kwestie van principiële aard. In het eer ste geval was de oplossing spoe dig gevonden, doch de minder heid verzet zich thans tegen het onverantwoordelijk beleid van de meerderheid en stelt de porte feuille-kwestie en het verbaasde spr., dat de meerderheid het zo ver liet komen. Nu de fin. uitkeringen van het Rijk niet zullen vermeerderen en de winsten uit de bedrijven tot het verleden zullen gaan beho ren, zullen de grote en dure plannen, die op stapel staan, al leen uitgevoerd kunnen worden, als de fin. toestand van de ge meente kerngezond is en gewaakt wordt tegen aantasting der re serves. Spr. is voor welvaartspolitiek, doch ook voor een in zich slui tende begroting De meerderheid van het college koos de weg van de minste weerstand, doch had. als zij van mening is. dat er ho gere uitgaven geraamd moeten worden, ook een hogere uitke ring van het Rijk moeten ramen. Zii doet dit niet. omdat zii bii voorbaat overtuigd is. dat het niet lukken zal. Spr. waarschuwt tegen 't aan spreken der reserves en het aan wenden van de rente der reserve voor de gewone middelen. Spr. is voornemens met voorstellen te komen tot vastlegging der reser ves (samen 3 miliioen): voor het centrale rioleringsplan. voor de industrievestiging en voor bijzon dere kapitaalsuitgaven wil spr. deze reserves vastleggen, om dan de rente ook aan die reserves toe te voegen. Principiëel is spr. het met de weth. v. fin. eens. doch niet met diens dekkingsplan. Hij wil b.v. de verlenging van de Jul. v. Stolberglaan, waar men al zo lang mee bezig is, niet uitstellen: ook niet de bouw van kleuter scholen: twee posten, die het dekkingsplan beheersen Men mag geen zaken uitstellen, die tot schade lijden; dat is een zui nigheid, die de wijsheid bedriegt. Spr. komt eveneens met een eigen dekkingsplan tot een be drag van 114.000,- en wil o.a. de posten voor adviezen Openba re Werken verlagen, en die voor subsidies aan toneel en HOV ge heel of gedeeltelijk schrappen. Op M.H. wil hij 20.000,- bezui nigen. Bemiddelingsvoorstel Namens de KVP-fractie voert de heer Venneker het woord, die hoopte de beide standpunten te kunnen verenigen op een be middelingsvoorstel. Spr. vindt, het minder elegant van het col lege de verhoging der begrafenis rechten. waarover reeds in '51 gesproken is, nu in de begroting te verwerken, zoals ook de ver hoging der veemarkttarieven: spr. had deze voorstellen liever apart behandeld. Spr. constateert voorts, dat het Rijk blijk geeft steeds meer te voelen voor de belangen van de gemeenten en het moet nog maar worden afgewacht, of deze er beter van zouden worden, als het Gemeentefonds een zelfstandig publiekrechtelijk lichaam zou zijn. De provincie maakt het de ge meente niet gemakkelijker door steeds minder te betalen aan de verpleging van geesteszieken. De heer Venneker wees er voorts op. dat de uitkomsten over de jaren, waarin de raad slecht te spreken was over de schrielheid van het rijk. nog al meevielen, om vervolgens te betogen, dat een eventuele belasting ver laging. die overigens noodzakelijk is. niet mag leiden tot lagere uitkeringen aan de gemeente. Het standpunt van de overheid, dat de uitgaven van de gemeen ten gedekt moeten zijn. zonder te rekenen op een verhoogde uit kering. kan snr. niet aanvaarden. Hoewel spr. tegen te hoge tarie ven is en tegen abnormaal hoge winsten, betreurt hij het toch, dat de winsten uit de bedrijven tot het verleden zullen gaan be horen. waardoor bepaalde uit gaven niet meer mogelijk zullen zijn. Het plan van de heer Hoytink tot blokkering der reserves kan spr. onderschrijven. Ook spr. is van mening, dat het college de oplossing van het conflict niet aan de raad had moeten overlaten: hij vraagt zich af. of een vergelijk mogelijk is en of het van belang is. om voor de korte spanne tiids, die deze raad nog rest, een wethouders crisis uit te lokken. Spr. wijst er voorts op. dat de houding van wethouder Van Slingerland door de minister van Binnenlandse Zaken gedekt wordt en verwijt de heer Sietsma. dat deze de zaak overdrijft door te suggereren, dat door de politiek van de wethouder van Financiën werk loosheid zou dreigen en Alkmaar een dode stad zou worden. Spr. komt dan namens ziin fractie met een bemiddelings voorstel om bezuinigingen aan te brengen tot een bedrag van 128.000.o.m. wil hii de post van 50.000.voor ombouw kabelnet pro memorie ramen. Over mogelijke bezwaren ten aanzien van ziin voorstellen zou de raad heen moeten stappen om te bereiken, dat het college weer eensgezind wordt. Hij hoopt de meerderheid hiertoe bereid te vinden. De heer Knuistingheven (CPN) noemt de hele kwestie een storm in een glas water en een spelle tje; hij verklaart zich tegen pos ten. die hij van essentieel belang acht en stelt 'schrapping voor van diverse posten, zoals voor de burgerlijke bescherming. De heer v. d. Borden (CHU) is als oppositie -:"t rouwig om het geval; voor wethouder Van Slingerland vindt hii het jammer dat wethouder Leesberg hem niet steunt, hetgeen het voor de KVP des te moeilijker maakt. Spr. is voor een sluitende begroting en vindt het dwaas, dat het college de moeilijkheden naar de raad verlegde. Bezuiniging van 20.000 gulden op Maatschappelijk Hulp betoon vindt hij uitstel van exe cutie en hii vindt, dat de ver lenging van de Juliana van Stoil- berglaan en aanleg brug over Blekersloot wel kunnen wachten. Hij waarschuwt tenslotte tegen noodlijdendheid van de gemeen te en betoogt, dat de gemeente zich moet instellen op het lands belang. Het was intussen half zes ge worden: de voorzitter schorste de vergadering, teneinde het col lege gelegenheid te geven zich te beraden, tot acht uur. (Advertentie) 7A Vatbaar voor vocht en tocht Niet nodig de hele winter te hoestenNeem bij de minste klacht de snel werkende, verzachtende, slijmoplossende AKKER'S 's werelds beste hoestsiroop De avondvergadering De avondvergadering had een ongewoon verloop. Er moest meermalen geschorst worden teneinde het College of de Raads fracties gelegenheid te geven zich te beraden. De voorzitter deelde na heropening mede. dat het College wilde ingaan op de suggestie van de heer Hoytink om de reserves tot een bedrag van f 3.000.000,een bestem ming te geven, waardoor het reserveren van tweemaal f 50.000 voor het industricfonds en om bouw net G.E.B. achterwege kon blijven. De overige f 17.000 wil het College dan bezuinigen door het schrappen van f 5000 voor schooltandverzorging, f 7000 voor het maken van fotcopieën On«u- hare werken en nog een f5000 door bezuiniging on houw kleu terscholen en uitdiepen van grachten. Als de Raad deze gedragslijn aanvaardt, is er van tegenstel ling in het College, noch in de Raad meer sprake De heer Hoytink verheugde zich over deze oplossing, doch vraagt nadrukkelijk of het Col lege accoord gaat met zijn voor stel om uit de rewrve van f 3.000.000,- pen drietal bijzon dere fondsen te vormen voor resp. Industrievestiging, riole ring en bijzondere kapitaals- werken. De voorzitter zegde toe, dat het College dit gaarne in over weging zou nemen en het in principe niet wil afwijzen. Hij ontraadde echter een te rouwe- linsse beslissing. Nadat de vergadering op ver zoek van de heer Sietsma ge ruime tiid geschorst was, ver klaarde de woordvoerder van de P.v.d.A., de heer Sietima, dat zijn fractie het van belang bliift achten om met het oog op de toekomst een extra uitkering uit het gemeentefonds aan te vra gen. Hij heeft geen bezwaar te gen het voorstel van B .en W doch stelt voor een bedrag van f 109.000,op de begroting te nlaatsen met de volgende be stemming: f15 000,voor het bosp'an, f 30.000,voor het rio- >er;ngsplan en f42.000,voor het tunnelplan. De heer Holsmuller ging met het voorstel accoord .doch wil de gelden van he* industricfonds nf">t alleen aapwenden om B. en W. in de gelegenheid te stellen het indrustrieterrein voor een appel en een ei te verkopen, doch ook bestommen voor an- (tere doeleinden ter bevordering I van de indrustrie. De h°er Hoytink is wel bereid een subjectieve bijdrage aan he* Rijk te vragen, maar dan nada' B. en W. voorstellen hebben ge daan. Het voorstel Sietsma ontraad de spreker en hij behoudt zich t het recht voor bij de behande- ling van de begroting verdere voorstellen tot bezuiniging te doen. Hij maakt ook bezwaar te- gen het voorstel Holsmuller om te bezuinigen op onderhouds werken; over de begrafenisrech ten wil hij nog praten, doch wan neer de raad besluit deze niet in te voeren, zal op andere wijze dekking moeten worden gezocht. De heer Venneker voelt zich overrompeld en had na het debat van 's middags, dit voorstel niet verwacht. De minderheid zwicht voor de meerderheid in het col lege, terwijl de meerderheid van de Raad het eens was met de minderheid in het College. Had deze eensgezindheid niet eerder bereikt kunnen worden? Spreker gaat met het voorstel accoord, hoewel hij zich liever had be perkt tot het terugnemen van tweemaal f50.000 en bezuiniging op diverse posten tot een bedrag van f17000.—. In een aanvrage van een sub jectieve uitkering ziet spreker geen heil, gezien het standpunt van de minister. De heer Woldendorp wenst het College geluk met de ommezwaai van de minderheid; de meerder heid krijgt nu meer dan zij vroeg in verband met de suggestie van de heer Hoytink. De heer de Zeeuw is van me ning, dat er principiëel niets in veranderd. Er wordt nu niet flOO.OOO maar veel meer uit de reserve genomen; hiermee wordt de begroting opgevoerd. Spreker is daar niet voor, omdat nij op het standpunt staat, dat men al leen kan reserveren, wanneer de begroting sluitend kan worden gemaakt. Wederom wordt de vergadering hierna wel twintig minuten ge schorst en nadat het College zich had beraden doet de voorzitter namens het gehele college het voorstel om niet alleen de twee maal f50.000 uit de begroting te lichten, doch tevens een bedrag van f321.000 uit de reserve te ne men en te storten in een fonds ombouw met G.E.B. dat daardoor stijgt tot een bedrag van f571.000 en voorts f325.000 uit de reserve te storten in het fonds industrie bevordering, dat daardoor stijgt tot f500.000. Het bedrag van f17000 blijft nog te bezuinigen op diverse posten uit de begroting. Het voorstel Sietsma kan zonder behoorlijke voorbereiding niet in behandeling worden genomen. Als het begrotingsevenwicht later herstel mocht behoeven, dan kan alsnog een bijzondere bijdrage worden aangevraagd. Ten aanzien van de bestemming der reserves zullen B. en W. zo spoedig mogelijk met een prae- advies komen. Met uitzondering van de heer de Zeeuw, gaat de Raad met het voorstel accoord, waarna de heer van Slingerland de verklaring aflegt, dat hij niet geheel voldaan is, omdat gebeurd is wat hij niet wilde. Het voorstel Hoytink om een bestemming aan de reserves te geven had zijn in stemming, omdat hij dat van be lang achtte. Spreker deelde nog mede dat door het meningsver schil de persoonlijke verhoudin gen in het college niet waren ge schaad. Nadat de voorzitter zijn bijzon dere erkentelijkheid jegens de heer van Slingerland had geuit en zijn blijdschap had uitgesproken over het behoud van de wethou der in het college en de heer Sietsma zich hierbij, namens de Raad, had aangesloten, volgde Sluiting. Geslaagd ALKMAAR De agenten J. Pool en J. Beukema van de Alk- maarse verkeerspolitie slaagden te Utrecht voor het examen auto- en motortechniek. De heer Pool haalde een ge middelde van 10 en was daarmee de beste van de cursus. De heer Beukema bracht het tot een ge middelde van 9. Dilettantenexameii R.K. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen ALKMAAR Op het Zondag j.l. gehouden examen uitgeschre ven door bovengenoemde Bond wist de jongeh. J. Schotten, oud 15 jaar en lid van de Harmonie St. Caecilia, alhier, het diploma B te behalen. Al eerder wist hij het diploma A te halen. Voorwaar een pracht succes op zo'n jeug dige leeftijd. Leder bij Toni ALKMAARDe garderobe van Café Tom bevatte gisteravond voornamelijk lederen jassen, als gevolg van het feit, dat 'n groot aantal leden van de Motorclub Alkmaar al dan niet vergezeld van 'n duo-serafijn de trap pen naar de bovenzaal beklom men. om aldaar te genieten van 'n filmprogramma, waarbij Castrol de gastrol vervulde Tijdens de r-auze werd 'n inzameling gehou den ten bate van het Rampen fond. hetgeen nog even f 65.50 opleverde. VERKEERSEXAMEN OP DE SCHOLEN ALKMAAR Op de zesde klas van 18 lagere scholen werd gistermorgen het schriftelijk verkeersexamen afgenomen; dat betekent, dat circa 900 leerlin gen zich, na grondige voorberei ding door hun onderwijzer, over 24 practische verkeersvragen bogen, om deze zo goed mogelijk te beantwoorden. Voor de meeste leerlingen was dit „een makkie", want het ver- keersonderwijs op de scholen wordt met behulp van sugges tief leermateriaal onderwezen en het is een vak, waar alle leerlingen interesse voor hebben. Dat bleek ons wel bij een be zoek aan een der zesde klassen waar het examen werd afgeno men. Het Verbond voor Veilig Ver keer had de examenformulieTen ter beschikking gesteld; handige formulieren, geïllustreerd en leerzaam. De vragen hadden betrekking zowel op het voetgangersverkeer als op het rijwiel- en auto verkeer, Van de 24 vragen moes ten er minstens 16 goed beant woord worden, willen de leer lingen over een week of vijf toegelaten worden tot het prac tische gedeelte van het examen, dat in de stad wordt afgenomen. Nu, als alle scholen het er zo goed afbrengen als de school die wij bezochten, dan kan de Ver keerspolitie op 'n 900 exami nandi rekenen. Bij het doorne men van de vragen, nadat de invulformulieren waren ingele verd, bleek dat er geen enkele van de 44 leerlingen was, die 8 fouten had gemaakt, zefs geen zeven en geen zes. Het bleef beperkt tot drie of vier fouten. Met enthousiasme werden de vragen en antwoorden bespro ken en het bleek wel, dait de jeugd voor het veilig verkeer grote interesse heeft; hetgeen hun eigen veiligheid en dat van het verkeer in de stad zeker ten goede zal komen. Burgerlijke stand ALKMAAR Geboren: Kees z. v. J. Schoonaard en A. J. Am sterdam; Theodorus J. J. z. v. T. M. van Tongeren en M. C. Mors, Marie L. d. v. H. F. Dirker en H. J. Focken; Josephine M. M. d. v. A. H. Spruijt en M. J. M. Net ten: Arie z. v. P. G. van Tiel en J. Bos. Overleden: Antje Bruin, 94 j., wed. van A. v. Lienen; Joseph ten Brink 60 j., geh. met M. Feitz; Murkje Haijtema 65 j.; Jan Pee reboom 79 jr.; Neeltje Evers 70 j., geh. met J. de Boer. (Advertentie) WOENSDAG 11 MAART Bioscopen: REX: Het Legioen der Dappe ren. HARMONIE: Rebecca (18 j CINEMA AMERICAIN' De kleine wereld van Don Ca- millo (alle leeft.). VICTORIA: Diplomatic Cou rier. Voorstellingen 8 uur. Apotheken: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereik baar Apotheek Wanna, Rit sevoort 5; Apotheker mej. C. Kamphuys. HOTEL VICTORY: 8 uur: St. Adelbert, lezing over ver nieuwing der liturgie. K.A.J.-HUIS. Laat: 7.30 uur Lezing: „Rusland achter het IJzeren Gordijn". HET GULDEN VLIES: 2.30 uur: Rotterdams Kinder toneel met „Sneeuwwitje". STEDELIJK MUSEUM:: 10— 12, 25 en 79 uur. des Zondags van 25 uur: tot en met 21 Maart a.s. ten toonstelling Jeugdboeken WAPEN VAN HEEMSKERK: 13.30 uur: Missiedag Witte Paters. Films over Afrika. Waterstanden: Donderdag: Hoog water 4.35 en 17.00 uur; laag water •10.35 en 23.45 uur. Kennemerstraatweg 109 H e i I o o AFD. OPTIEK Damclub D.D.D- ALKMAAR In de onder linge competitie is M .J. Langras jr. in prima vorm en alles wijst er op, dat hij linea recta op het kampioenschap afstevent. Deze week won hij van zijn grote concurrent De Jong. De overige uitslagen luiden: J. Schuit—N. Oud 0—2 P. SmolenaarsJ. Mekken 02 J .JornaP. de Wijn 20 G. WoonijkP .Booy 11 M .OudD. Korn 20 J. BleekerD. Stam 11 N. LengersG. Sijm 02 N. LengersD. Bruggeman 20 Uitslagen schaakclub D.O.S. ALKMAAR De Wintercom petitie begint naar het einde te lonen: Groep I: P. van HovenJ. Slikker 10 W. PrangerC. Mazereeuw 10 W. Speetsv. d. Horst 10 J. KooyErkens 10 R. van WezopP. Hoven 10 v. d. HorstR. Pranger 10 A. Burgert—W. Speets 10 J. Slikker—J. Kooy V,—'A C. MazereeuwR. v. Wezop 01 ErkensJ. Slikker 10 Groep II: J. NijmanP. Obdam 01 OostendorpJ. Blom 10 P. BruinP. Obdam 0—1 J BlomF. Appel 01 F. AppelOostendorp 01 A. Vermaas—P. Blom 10 Inlichtingen kiesregister ALKMAAR De burgemees ter van Alkmaar brengt ter open bare kennis dat een ieder koste loos inlichtingen uit het kiesre gister kan verkrijgen waaruit deze kan opmaken of hij zelf of een ander daarin al dan niet of niet behoorlijk is opgenomen. Stille Omgang BERGEN De jaarvergade ring van de ver. „De Stille Om gang" vindt a.s. Donderdag om 8 uur plaats in het gebouw „St. Jan". Op deze vergadering zal het vervoer naar Amsterdam in ver band met het ontbreken van „Bello", nader worden uiteenge zet Bovendien zullen 2 reisbiljet ten worden verloot. Niet-leden kunnen zich a f 1.per jaar op geven bij het bestuur. Weersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdag avond: WEINIG VERANDERING Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Tijdelijk tot matig of zwak afnemende wind hoofdzakelijk tussen Noord en West. vannacht en morgenochtend over het algemeen iets kouder en hier en daar mist. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Bil de bureaus van de Noor derpers kwamen heden de vol gende giften binnen voo» de slachtoffers van de watersnood: Co Vriend te Benningbroek verdiend met gedane werk jes 2.50 G.R.B. 1,— Dagelijks verantwoorden wij dt binnengekomen giften in onze kolommen. I) kunt uw gifter bezorgen aan onze bureaux, hetzij per soonlijk, hetzij per brief oi post wissel. Ook kan op onze giro rekeningen worden gestort De gironummers van onze bureaus zijn: Groningen 70021, Leeuwar den 594459, Sneek 594461, Em- men <94460, Zwolle 48t'779. Alk maar 59446S, Den Helder 594462 en Hoorn (ook te pebrniken door Schagen en omgeving) 110894. F 50.000 op no. 14950 •s GRAVENHAGE, 11 Maart In de 518e Staatsloterij, vierde klasse, vijftiende lijst, is een prijs van f50.000 gevallen op lot no. 14950. Voor het Rampenfonds BERGEN Voor het Rampen fonds hebben de dames van het UW (Unie van Vrouwelijke Vrijwilligsters) voor een bedrag van f 1992.aan watersnoodze gels verkocht, met een „netto winst van f 846.De kinderen van de scholen verkochten f 1698 aan zegels. (Netto f 849.De collecten in de kerken bedroegen f 4500.Het gemeentepersoneel schonk 10 pCt. van het maand salaris. zijnde f 1800.Het to taalbedrag, inclusief concerten, verlotingen en ingekomen giften deed de stand op 8 Maart stijgen tot rtiim f 30.000. N.K.J.B.-nieuws HEILOO Men verzoekt ons opname van het volgende: Woensdagavond om 8.30 uur in het NKJB gebouw is er voor de NKJB leden een avond georgani seerd onder de titel „Praatavond" Dit naar aanleiding van het NKJ B-weekend in Alkmaar en dat gene wat kap. Kloeg uit Alkmaar ons op Woensdag 25 Febr. j.l. verteld heeft. Onze Aalmoezenier kan wegens ziekte niet aanwezig ziin. In zijn plaats treedt een an dere geestelijke op. die de leiding van de avond op zich zal nemen en vragen kan beantwoorden. De debatten zullen groepsge wijs geschieden. Iedere groep heeft een leider Dit kan dus ze ker een interessante avond zijn. Het bestuur hoopt dan ook dat'er dae avond heel wat leden komen! KATHOLIEKE VROUWENBEWEGING HEILOO Het bestuur van de afd. Heiloo van de Ned. Ka tholieke Vrouwenbeweging ver zocht ons het volgende op te nemen. Op Donderdag 12 Maart des avonds 8 uur zal er in het N.K.J.B.-gebouw een ledenver gadering worden gehouden van de R.K. Vrouwenbeweging. Op deze avond zal de Weleerw. heer P. Heemskerk een lezing met lichtbeelden houden over 't onderwerp: „Gezin en Huwelijks geluk". Een actueel onderwerp in deze tijd. Wij hopen, dat alle leden aanwezig zullen zijn. Ook niet-leden zijn van harte wel kom. Zij kunnen dan eens nader kennis maken met onze bewe ging. Degenen, die zich deze avond nog als lid opgeven, kun nen ons mooie lustrumfeest ook meemaken. Reeds nu kunnen wij zeggen, dat het bestuur al zijn best zal doen deze dag zo goed en zo mooi mogelijk te doen slagen. Nadere bijzonder heden over dit lustrumfeest vol gen nog. Dus dames, geeft U op als lid van onze Beweging; U zult er geen spijt van hebben. BEEMSTER, 9 Maart Be velanders, middel 14; witlof 36 53; rode kool 715; savoye kool 1012; groene kool 25; spruitkool 2755; boerenkool 2632; sla 1319; rode bieten 49; gare bieten 1719; winter peen 510; waspeen 1024; uien 2646; prei 3652; bram- ley seedling 38, goudreinette 1735; jonathan 30—51; present van engeland 1034; zoete win- terkroon 16—41; gieser wilde man 1123; st. rémy 614; winterlouwtje 310; winterjan 6—16. NRD.-SCHARWOUDE, 4 Maart 4700 kg peen b 13.4016.20, c 9.6010.60; 23000 kg rode kool 7 —12.20; 2000 kg gele kool 6.50 9.10; 43000 kg Deense witte 69; 3100 kg aardappelen IJsselster 9.80—10.80. LANGEDIJK, 11 Maart 7500 kg rode kool I 710; II 7 8.30; 30.000 kg gele kool 6.50 14; 35.00C kg Deense witte kool 68.30; 20000 kg uien 50.60 51; grove 46.80; driel 50.40; 1000 kg witlof I B 49. Eierveiling PURMEREND. Aangevoerd 52.000 eendeieren 12.1812.45 en 51.000 kineieren 13.7514.50 per 100 stuks. ENIGE TIJD GE die hun woonka dige moderne m van deze meubel houd een mooit en daar èn de oj vermoeden, dat gedaan. Op onzi horen, dat de m Ze zullen zeker van het hout zal Eigenlijk is dat n en bovendien wist< beitst eiken door steeds mooier wor< er echter een oger bewust gaat naden gen, die al sinds nis als vaststaand genomen. Zo zijn ken over gebeitst het kon niet ander ten een vergelijkii de tegenwoordige eiken meubels, zo aan een besChouwii huisarchitect E. Si Huis". Stel, dat wi een cliënt twee zouden verkopen, is blank gespoten is heel gerwoon geb stoelen komen o; manier in een erk worden, goed on keurig gebruikt. N laten we zegge bellen we onze cli gen we of we een.' len mogen kome: weten eigenlijk al zien, maar het ljjl dig om het toch gebeitste exemplae kerder geworden e mooie, warme klei blank eiken is vu den met op de ari zwarte poriën en staan we nu bij o len en in gedachtf naast de „blanke" stoel komt te staar een dressoir, verd een eindeloze rij eiken meubels en geel met zwarte r We denken aar derne interieurs n meubelen. Met lu> ben we een kle gemaakt en na ve nige jaren harmoi kele kleur meer i dels sterk verkleu' wisten dit en tod brikanten, winkeli pers zich om steed meubels op de ma Iemand die geen i voor „licht" hout conservatief en oi we over gebeitste ven praten worde artistieke verach leeggegoten. Bijna alle hout door de inwerkin Als we niel maken, maar zullen er in de heel wat voorv nen in dozen oi den gepakt. K het pak te sta nenin zit, dan de toekomst besparen. Stof afnea droge zeemlap met een gewor te voorkomen, hard wordt, k het spoelwater pels glycerine Als er in blauwsel is O] we bij het ze: en dergelijke van een „glan Tafelzilver, dagelijks gebri ger mooi als poetsen in vloi ken. Bij het b|j; schadigd behai te plakken stu rol worden ge soheurd. De ra: te dik. Voor het r kamenten lar gebruik worde

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2