Aan de vooravond van een historische wedstrijd Adriaan - handelaar in brillen - kreeg twee jaar Inbraak boerenleenbank voor Amsterdamse Hof Herhalings oefeningen Frankrijk-Nederlandse profs Theo Timmermans: ivaas van geheimzinnigheid Stadion is al uitverkocht Man gestikt door waterdamp MOSSADEQ HOUDT VOET BIJ STUK Felle brand in Hoogezand N.A.Y.O. einde 1953 50 divisies Kaasmarkt Bodegraven Vette varkensmarkt Leiden Alkmaarse rechtbank Eis bevestiging van het vonnis (6jaar) WEEKSTAAT NEDERLANDSE BANK Saldo schatkist ireer boven het milliard DE RESTEN VAN TS,TANG'S LEGER OP DE VLUCHT Uitspraken rechtbank Alkmaar „Vrouwen in den vreemde" Ahlwer leidt Nederland—-Belpië veemarkt purmerend UW PUZZLE voor vandaag Raad ürsem was bijeen 1 «Yueutsqag 4X jUaart Pagina b (Van onze speciale verslaggever) PARIJS, 10 Maart Het geluk ivas met ons. In een milde lentezon zat Theo Timmermans, jas uit, op het terras van het hotel Terminus aan de Rue St. Lazare zich te koesteren. Op de kop af drie en een half uur tevoren waren wij uit Schiphol vertrokken naar Parijs. Om twaalf uur zaten wij naast de spelerdie vier jaar geleden tegen Frankrijk in Rotterdam zijn interland-debuut vierde met drie briljante doelpunten en die thans één van de grote krachten is in de Franse profclub ISimes. Wij zeiden reeds dat wij geluk hadden. Want waren wij een kwartier later gearriveerd dan zouden wij Timmermans niet eer der hebben gezien dan op het voetbalveld en dan hadden wij al evenmin een glimp ontdekt van Keesje Rijvers (nog altijd „Keesje") en Bertus de Harder. Het zit namelijk zo, dat de elf profs die zo dadelijk tegen het sterkste elftal, dat Frankrijk op de been kan brengen dat ver klaarde ons tenminste de secre taris van de Franse Voetbalbond in het veld zullen komen, zich op het laatste ogenblik met een waas van geheimzinnigheid heb ben omgeven. Vandaar ook dat Timmermans min of meer ont hutst was toen wij hem zo plot seling ontdekten. Dat kwam blijkbaar niet in het plan voor: „Ik moet zo weg", zeide hij ons. Én hetzelfde kregen wij even later te horen van Rijvers en de Harder. Zij zijn ook „zo" wegge gaan zonder een spoor na te la ten. En dat was dan alles wat wij van het beroemde elftal, al be roemd nog voordat het heeft ge speeld, te zien hebben gekregen. Enorme belangstelling. Deze verdwijningstactiek valt te begrijpen. Er bestaat voor dit treffen een gigantische belang stelling, welke zelfs de Franse Voetbalbond niet had verwacht. Het aantal Nederlanders dat vol gens de uitgegeven kaarten in 't Pare des Prinees aanwezig zal zijn, wordt op bijna 4000 ge schat. Doch men neemt grif aan, dat er nog minstens 1000 op de bonnenfooi zullen komen. Pech vogels overigens, want er is in het stadion geen plaats meer vrij, In Frankrijk zelf immers blijkt men voor dit bijzondere treffen zo'n belangstelling te hebben als nog maar zelden bij interland wedstrijden is getoond. „Wij heb ben zoiets zelfs niet verwacht", deelde ons de secretaris van de Franse Bond in zijn kantoor aan de Rue de Londres mede. „Wij hadden helemaal niet op een stampvol stadion gerekend. Alles is al uitverkocht en nog steeds komen er aanvragen voor kaar ten binnen of stuurt men ons cheques toe." Niet alleen uit Ne derland en Frankrijk zijn verzoe ken om kaarten gekomen, ook uit Engeland, België, Italië, Duitsland en zelfs uit Spanje. Daardoor is het Syndicat de la presse sportive, dat zijn hoofd kwartier in Montmartre heeft, danig in last gekomen. Het aantal aanvragen ever- trof verre de ruimte van de perstribune in het stadion. Daar is voor 20 journalisten plaats. Er komen er schrikt U niet 145, Uit Nederland zelf komen er 52 verslagge vers naar deze wedstrijd, Frankrijk stuurt er 61, de overige aanvragen zijn gedaan door nii na alle Europese lan den. Een volledig gemobili seerd Frans en Nederlands radioearps heeft daarbij ook nog de beschikbare ruimte opgeëist. Er wordt dus wel heel veel van deze wedstrijd verwacht. Timmermans, de Harder en Rijvers waren het er alle drie over eens. dat er een historische wedstrijd voor de deur staat. Bertus nog wat kaler eewor- den was dolgelukkig, dat hu met Rijvers de linkervleugel mag vormen. Het merkwaardige is daarbij dat beide spelers de ko mende Zondag tegenover elkaar komen te staan in het. duel tus sen Bordeaux en St Etiennes. De Harder en Rijvers spelen dan in hun club op de binnenplaats- Geen wonder dus dat Bertus zo verheugd was dat hij Donderdag middag op zijp oude en meest vertrouwde plaats mag opereren. „Ik had al eens een selectiewed strijd naast Rijvers gespeeld en dat ging gesmeerd. De ploeg wel ke de Fransen hebben opgesteld is wel heel sterk. Maar ik ge loof dat wij minstens zo'n goede tegenstand kunnen bieden als de Belgen tegen Frankrijk hebben gedaan. Onze voorhoede en raid- denlinie zijn prima, maar ik heb wel enige angst voor de achter hoede. Je moet namelijk weten, dat de Nederlanders in Frankruk bijna allemaal in de aanval spe len". Dezelfde vrees uitte ook Keesje Rijvers. „Wij hopen dat de verdediging er het eerste kwartier al „in" is, Dan behoe ven wü niet meer zo bang te zijn. Gelukkig hebben wij met Frans de Munck een doelman van bij zonder formaat. De Fransen her inneren hem nog heel goed. Vier jaar geleden stond hii immers zeker twee Franse doelpunten in de weg. De beste sbeler van Frankrijk vind ik da sluwe üjla- ki. die het, als hii het on. znn heupen krijgt, onze verdediging heel vervelend kan maken. Maar goed, de Munck staat in elk geval Donderdag onder de lat. Jammer van „Faas" Iedereen, ook in Frankrijk vindt het bar jammer dat Faas Wilkes niet van de partiikan zijn. De oud-Xerxesspeler heeft nog steeds een faam die klinkt als een klok. Alleen a} onze aan wezigheid zou een buitengewone steun zijn voor onze spelers. Over deze teleurstelling heeft men zich al heen gezet. Vooral ook door de briljante vorm, waarin van Geen thans verkeert. Enkele Franse journalisten die wij op het bu reau van de Franse sportpers spraken, verklaarden onomwon den dat hü op het ogenblik mis schien wel de beste aanvalsleider in Frankrijk is, De ex-Schevenin- ger móet dus in de paar iaar. dat hii als prof in Nantes speelt, wel bijzonder vooruit ziin gegaan. In de Franse aanval, vooral met René Gardien op de linksbinnen- plaats volgens experts de grote man, wel bijzonder gevaarlijk niet minder formidabel wordt de Ne derlandse stormlinie Appel. Tim mermans. van Veen. Rijvers, de Harder. gerekend. Natuurlijk wordt het in Frankrijk betreurd dat Flamion gblesseerd en Strap- pe herstellend van gewrichts- rheumatiek, niet present kunnen zijn. Doch de kracht van de Franse ploeg is er stellig niet door getroffen. Evenmin bii on ze landgenoten, die het zonder Wilkes moeten stellen en die toch met een aanval verschijnen, waaraan alle keuze-commissies in het verleden en heden hevig jaloers zouden zijn Wij ziin zeer benieuwd hoe vele malen deze linie kans zal zien de bal langs doelman Ruminski ook al geen kleine iongen in het vak in het net te jagen. De Franse voet- balexperts wagen zich niet aan een voorspelling. Wij durven het al evenmin. Tenslotte nog dit: Rifvers vertelde ons dat hii en ook de andere profs bii zonder in hun schik zouden zijn, indien er ook in Nederland enkele wed strijden voor het Rampenfonds zouden kunnen worden gespeeld. „Met drie of vier wedstrijden zouden wij nog een heel bedrag kunnen vergaren voor de slacht offers van de overstroming, Ik denk aan wedstrijden in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en ook graag eentje in mijn geboortestad, Breda. Alle plaat sen zullen, zeker zijn uitverkocht, Want als dat hier al gebeurt be hoeven wij stellig geen vrees te hebben, dat wij in Nederland met de kaarten zullen Wijven zitten. Ik hoop maar dat de KNVB dit plan eens heel ernstig zou willen overwegen De 31-jarige machine-bankwer ker Th. F. Frederika te Rotterdam is Maandagavond in de keuken van zijn woning aan de Wouwer- laan het slachtoffer geworden van waterdamp. Hij had na thuis komst van zijn wenk een wasketel met water op het gasstel gezet om zich te wassen en is vermoedelijk in deze kleine ruimte op een stoel in slaap gevallen. Toen zijn vrouw die wegens griep vroeg naar bed was gegaan, 's nachts om half twee wakker werd en haar man miste, vond zij haar man leven- loog in de keuken. TEHERAN, 10 Maart. De Ferzische eerste minister, Mossa- deq, zal de jongste Britse voor telen tot regeling van het olie- geschil niet aannemen, aldus is Dinsdag' in diplomatieke kringen te Teheran vernomen. De Perzische minister van Bui tenlandse Zaken, Hoessei Fgtemi, verklaarde Dinsdag dat de Britten tot nu toe niet duidelijk hadden uiteengezet wat zij met schade loosstelling bedoelen en in hoe verre deze aangelegenheid naar het Hof voor Arbitrage in 's-Gra- venhage dient te worden verwe zen. Dit is èen herinnering aan Parijs 1050, toen op 11 December het Nederlandse elftal een 52 nederlaag te slikken kreeg van een superieur Frans prof team. Aan onze Hollandse jongens, die morgen in het veld. komen, de taak om deze nederlaag uit te wissen. U ziet op deze foto vSehijndel, Schijvenaar (koppend) en Terlguw. Drie woningen in as gelegd HOOGEZANP/SAPPEMEER 'n Wel zeer felle brand heeft gis termorgen aan de Verlengde Zul- derstraat In Hoogezand 3 wonin gen in de as gelegd. Daarbij kon een der bewoners zich ter nauwernood redden en viel een der brandweerlieden door een gat in de zolder naar beneden, gelukkig zonder zich te bezeren. Gistermorgen roken enkele pratende buurvrouwen een scher pe brandlucht in een woning waarin drie gezinnen, reso. de nrs 7. 8 en 9 in de Verl. Zuider straat tg Hoogezand. Rookwolk jes kringelden al spoedig naar buiten. Het bleek dat op de bo venverdieping brand was uitge broken. Men wist dat daar de heer Vegter sliep, aangezien hii de nacht tevoren had gewerkt. Zijn echtgenote was niet thuis. Door schreeuwen en door het in trappen van een deur wist men de man te wekken. Via de dak goot kon hij zich op het laatste ogenblik redden, toen was de ge hele bovenverdieping reeds een vuurzee. Met man en macht werd getracht de inboedel te redden. Beneden ken alles grotendeels worden ontruimd, wat op de bo venverdieping stond ging geheel verloren. Het gezin Vegter kon niets meer redden. De brandweer van Hoogezand die zeer spoedig ter plaatse was. bestreed het viiur met diverse stralen. Men trachtte daarbii vooral de belendende percelen nat te houden, aangezien de hui zen aan de Verl. Züiderstfaat zeer dicht bij elkaar staan, Dit is dan ook gelukt, Van de boven verdieping bleef echter niet veel mëer over. Het dak stortte al spoedig ineen, Resterende muren werden omver gehaald. De be nedenverdieping kon echter gro tendeels behouden worden. De drie inwonende gezinnen waren echter dakloos en moesten tijde lijk elders worden ondergebracht. Tijdens de blussingswerkzaam- heden viel een der brandweerlie den, de heer Prenger, door een aat in de zolder naar beneden. Hij liep gelukkig geen verwon dingen op. Burgemeester Roelfse- ma alsmede de gemeentesecreta ris de heer J. J, Prins waren op het terrein van de brand aanwe zig. Een grote menigte volgde van de overzijde het gebeuren Lord Ismay heeft verklaard, dat de Nave tegen het einde van het jaar meer dan 50 goed uitge ruste divisies onder één comman do zal bezitten plus 4000 vlieg tuigen voor de eerste linie- „Het is niet genoeg, maar het is iets" verklaarde hij voor de „Canadian Club of Montreal", Verleden jaar hebben de lei ders van de Navo op de con ferentie in Lissabon het doel voor 1953 vastgesteld op 75 di visies doch later verklaard, dat dit niet bereikt kon worden. Ismay zêi, dat de Navo de beste zo niet de enige hoop op vrede biedt en dat elk land „tot de laatste cent die het missen kan" moet besteden aan de defensie. BODEGRAVEN, 10 Maart Aanvoer 23 partijen: eerste soort 2.23--2.30; tweede soort 2 18 2.22, Handel flauw. Aanvoer: 477 vette varkens,, Prijzen, zware f 186,=tot 119, lichte f 187— tot 185, zouters f 180,— tot 175, zeugen f 165, tot 150. Handel terughoudend. Zware, aflopend en moeilijk te plaatsen. 17 nuchtere kalveren van f 30— tot f 09. ALKMAAR De zaak tegen Adriaan van S. uit Emmen, wel ke reeds enkele weken geleden voor de Alkmaarse Rechtbank diende, maar toen werd aange houden voor het horen van nog enkele getuigen, vond gistermid dag haar voortzetting. Bij de vorige gelegenheid was een tweetal getuigen gehoord uit Alkmaar, dat unaniem ver klaarde hoe Adriaan hen brillen had aangesmeerd, OP gezag van de door hem gevoerde titel „oog specialist", Deze keer werden ook enkele Drentse slachtoffers ge hoord, waarna de officier van Ju stitie, Mr. Meisehke tegen van S. twee jaar gevangenisstraf eiste. In dit tweede bedrijf kwamen weinig nieuwe facetten naar vo ren. Alle omstandigheden bleken vrijwel identiek te zijn: zowel in Alkmaar als in Westerbork had Adriaan ziin afnemers gezocht onder zeer oude mensen, die hij kwam opzoeken in kwaliteit van „oogspecialist", Daarbij werd ge wag gemaakt van „verstopte traanbuizen" en andere oogafwij kingen, die zouden verdwijnen, wanneer gebruik werd gemaakt van Adriaans speciale brilien. De echtgenote van de 70-jarige petroleumventer Z. uit- Wester bork had in totaal twee brillen van Adriaan betrokken, respec tievelijk voor de prijs van twintig en zevenentwintig gulden. Z. meende in de eerste aankoop de oorspronkelijke bril van zijn vrouw te herkennen, zij het met 'n enigszins gewijzigd montuur. In elk geval hadden de brillen niet het verlangde resultaat opge leverd. Adriaan bleef overigens ontkennen, dat hp zich voor spe cialist had uitgegeven. Ópfc zgu hij nooit over traanbuizen gespro ken hebben. Gewone negotie in brillen Mr. Meisehke zei in zijn requi- sitor, dat dit slechts enkele ge vallen waren uit de praetijk van AMSTERDAM. In hoger be roep zijn gisteren de twee recidi visten, die door de Haarlemse rechtbank ieder tot 6 jaar werden veroordeeld, hardnekkig blijven ontkennen iets te maken te heb ben gehad met de inbraak in de Coöperatieve Boerenleenbank te Ruigoord in de gemeente Haar lemmermeer. Ijl de vroege ochtend van de eerste Kerstdag in 1951 kwam de kassier van deze bank, waarin tevens zijn woonhuis is gevestigd, terug van cje Nachtmis en ont dekte, dat inbrekers een ruitje hadden ingeslagen, teneinde een deur te kunnen ontsluiten en dat zij binnen de brandkast hadden geforceerd. Met een buit van f50.000.waren zij ontkomen. De verdachten zijn de 73-jarige ketetaiaker G. j. ën de 58-jarige antennebouwer A. J. C. den B., beiden uit Amsterdam. Op het strafblad van de oudé man staan reeds 16 veroordelingen vermeld, tezamen ongeveer 25 jaar straf. Ook den B. is vele malen veroor deeld, doch zijn strafblad is tij dens de ooi-log verloren gegaan, zodat alleen 6 na-oorlogse dief stallen van hem bekend zijn. Vele uren lang hoorde de presi dent van het Hof gisteren dé lan ge rij van getuigen. Celgenoten der verdaeihten spraken elkaar in hun verklaringen dikwijls tegen, doeh verdachte van B. erkende tegenover hen gesnoefd te heb ben over f 30.000.— die hij bezat, terwijl hij' voorts toegaf hun ver teld te hebben, dat hij van de in braak in de boerenleenbank werd verdacht. De thans voer een ander delict gedetineerde tegelzetter T. M. K. uit Amsterdam vertelde, dat hij lange tijd bevriend was geweest met van B., die voor hem als heler gestolen goederen van. de riand deed. Hij zeide voorts, dat van B. hem een week na de in braak verteld had deze gepleegd te hebben, doch van zijn kant be schuldigde verdachte van B- zijn vroegere kameraad er van de schuldige te zijn. Hij gaf daarbij vele details op. Verdachte G. J. bleek des mor gens thuis te zijn gekomen. Hij had zijn bruine schoenen met wa ter van modder ontdaan en had ze vervolgens zwart geverfd, Djt laatste gaf verdachte toe, doch hij zeide ze slechts te hebben schoon gemaakt, omdat hij ze ging ver ven, Verdachte van B. had men des nachts omstreeks 2 uur horen thuis komen met een ander. Eni ge tijd later vertrok het tweetal. (De inbraak werd 's morgens tus sen 5 en 7 uur in de Haarlemmer meer gepleegd). Verdachte G. J. zou een jaar tevoren met een ander de af spraak hebben gemaakt de in braak in de boerenleenbank te plegen. In een uitvoerig requisitoir con cludeerde de procureur-generaal mr. J. Hoeffelman, dat de inbraak door de twee verdachten gepleegd is. Voor het bewijs achtte hii de getuigenverklaringen ruim vol doende. Hij eiste bevestiging van het vonnis tegen beide verdachten, die in December van het vorige jaar ieder door de Haarlemse rechtbank tet zes jaar met aftrek van het voorarrest zijn veroor deeld. AMSTERDAM De meèst markante mutatie op de verkorte balans van de Nederlandsche Bank per 9 Maart is wel de sterke stijging, die 's Rijks schat kist heeft ondergaan. Met niet minder dan f116 mi'ÜPen is dit tegoed aangegroeid tot een be drag van f 1.011.700,753, dus weer boven het milliard. Klaarblijke lijk is veel schatkistpapier ge kocht. Het saldo van de han delsbanken onderging althans 'n daling van f 3 rmW°en> terwül na de ultimo een flinke stijging van deze rekening geen onge woon verschijnsel js. Ontspanning na de maandwissel blijkt verder uit een daling tot f 33 mil- lioen tqt f 3.09 millioen van dg bankbiljettencirpulatie. Op de geldmarkt büjft de situatie over vloedig en daggeld noteert nog steeds y, pc. Deze week is geen conyertibele valuta omgezet in goud, zodat de voorraad edgl metaal zich handhaafde op f 2.280 millioen. De deviezenreserve ia echter ver- stérkt met een bedrag van f39 milliqep, voornamelijk dpor een stijging van de vorderingen en papier in buitenlands geld. Goud en deviezen tezamen benaderen thans de f4 milliard en zijn ge stegen tot f 3.910 millioen. Op merkelijk is voorts de daling van de post andere saldo's met f17 millioen tot f39 mUüoen waar uit echter zonder nadere gege vens geen conclusies kunnen 'wor den' getrokken. Vóór de territoriale verdediging Naar wü vernemen zullen dit jaar van de onderdelen die be horen tot de territoriale verde diging over het algemeen dus de oudere lichtingen enige re gimenten infanterie en een aan tal zware en liehte luchtdoelar- tillerie eenheden voer herhalings oefeningen worden opgeroepen. Het schema van -ze herha lingsoefeningen strekt zich uit van April tot November. Dege nen, die voor deze oefening onder de wapenen geroepen zullen worden, zullen vier maanden te voren bericht ontvangen over de datum van hun opkomst. De herhalingsoefeningen van de infanterig-eenheden zullen voor de troep 17 dagen duren en vopr de officieren en onder officieren 24 dagen. Het kader van de eenheden luchtdoelartille rie blijft 27 dagen onder de wa penen. de troep 13 dagen. Daar naast zal nog een aantal specia listen Vpor 5 dagen worden op geroepen. Volgens de oorspron kelijke plannen zouden de her halingsoefeningen in Maart be ginnen met een 32-daagse oefe ning van de 44ste regimentsge- veentsgróep, dezelfde, die des tijds de oefening „Crescendo" een op de Veluwe heeft uitge voerd. Deze oefening kan echter niet doorgaan, ómdat er door de watersnood onvoldoende tijdvoor voorbereiding is overgebleven. RANGOON, 9 Maart. Het Birmese ministerie van Oorlog heeft Maandag bekend gemaakt, dat 5.000 Chinese nationalistische verzetsstrijders in het Noord oosten van Birma op de ylucht zijp nadat Birmese troepen twee dagen geleden de staat Mqngihsoe opnieuw hadden gezet. Meer dan 100 nationalisten zouden bij de strijd om de staat een natio nalistisch hoofdkwartier en oefen- gebied gesneuveld zijn. Volgens het Birmese ministerie is uit luchtverkenningen gebleken, dat de nationalisten voor het Birmese leger uit vluchten, dat hen over de rivier de Salween naar Thai land wil verjagen, De nationalisten, resten van Tsjiang Kai Sjeks verslagen leger, maakten zich in December van Monghsoe meester en dwgpgen de vorst van het gebied de wijk {e nemen. ALKMAAR De Alkmaarse Arrondissementsrechtbank ver oordeelde gistermorgen Cornelis P. uit Beemster tot een geld boete van f200,of 40 dagen, wegens het „onbekwaam"' be sturen van eèn auto. Wegens het veroorzaken door schuld yan een aanrijding, waar uit lichamelijk letsel was ont staan, werd Bimon S. uit Wijde- wrmer veroordeeld tot een boete van f250— of 50 dagen. Gerardus yf. werd wegeng diefstal veroordeeld tot liep maand gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk en met af trek van voorarrest. Bovendien zal W. onder toezicht worden gesteld. De zaak tegen Klaag P. pit Langedijk, die zijn familie mis handeld zou hebben, werd terug verwezen naar da Rechter-Com- misssris, teneinde een onder zoek in te stellen ten aanzien van de persoon en levensom standigheden van de verdachte. van S. De lijst van activiteiten kon nog aanzienlijk worden uit gebreid, terwijl de man reeds eerder voor dergelijke zaken was veroordeeld. Hfl eiste derhalve twee jaar gevangenisstraf. De verdediger, Mr. J. Lieuwen, zag de zaken minder gecompli ceerd. Volgens hem was deze Adriaan 'n telg uit het vrijwel uitgestorven geslacht van chirur- gijnen en kiezentrekkers, die zich geworpen had op de handel in brillen. De tenlastelegging aehtte hij niet volledig: er wordt Adri aan verweten, dat hij termen zou hebben gebruikt als „verstopte traanbuizen" en dergelijke, maar niemand heeft onderzocht of de diagnose niet juist was. Hij bleef dit beschouwen als 'n eerlijke ne gotie in brillen. Dat de eïiëntele in al de gevallen OP zo gevorder de leeftijd was, achtte hij ver klaarbaar, omdat jonge mensen zjch in oog-aangelegenheden tot 'n arts wenden. Vroeger was het normaal, dat mannen met brillen de boer optrokken. Daarom was Adriaan gedwongen zijn afne mers onder de bejaarden te zoe ken. Over veertien dagen zal blij ken, of de rechtbank deze op vatting deelt. WIF.RING ERMEF.R Passen de in het teken van de H. Vas tentijd heeft de R.K. Vrouwen beweging afd. W'meer op 12 Maart a.s, een bijeenkomst ge organiseerd waaraan het bezoek ten zeerste kan worden aanbe volen- Zr, Dr. Lippits van het Ge zelschap van Medische Missie zusters te Heerlen zal deze avond komen vertellen over het opofferend© werk van vele „Vrouwen lil den vreemde". De Congregatie van Medische Zus ters verricht missiewerk in In donesië, India en aan de Goud kust. Éen bezoek aan deze avond zal ons een klein beeld geven van d® vele inspannende arbeid diie door deze zusters voor de uitbreiding van Gods Rijk op aarde wordt verricht. Toont Uw belangstelling door een bezoek aan deze avond. Ook voor de meisjes is deze avond toegankelijk. Aanvang half acht in hotel Smit te Middenmeer. DEN HAAG De landenwed- strijd Nederland—-België op Zon dag 19 April a.s. te Amsterdam zal geleid worden door de Zweedse scheidsrechter Stan Ahlwer. ur<p> Voor cursus in landbouw- tractoreulaer Op vele plaatsen in ons land en speciaal in West-Friesland "aan momenteel handige propa gandisten rond, die leerlingen trachten te werven voor eep epr- <=us in Landbouwtractorenleer, Deze wordt gegeven door of on- Her toezicht van de Stichting Propaganda-Centrum voor On- derwiis en Gultuui', die gevestigd is in 's-Gravenhage. Deze stichting is zuiver parti culier. In het reglement wordt o.a. beoaald, dat eenmaal betaalde cursusgelden nimmer worden terugbetaald en dat zij geen ver antwoordelijkheid op zich neemt buiten de bepalingen van dit re glement. Zii stelt zich ook Diet aansprakelijk voor de uitlatingen van de propagandisten, die, naar is gebleken, onder zeer mislei dende voorstelling van zaken vele aanmeldingen weten te ver krijgen. ZÜ beweren o.a., dat de leerlingen bij het beëindigen van de 2-jarige cursus een door het Rijk erkend diploma wordt uit gereikt. Het blijkt echter, dat dit diploma geen enkele waarde be zit. Erger: het komt zelfs voor, dat de cursus in het geheel niet wordt gegeven. De eandidaat-cursisten moeten reeds bij de aanmelding de helft van het zeer hoge eursusgeld in vele gevallen jjg a 90 gulden -= voldoen. Alleen in West-Friesland schij nen d© propagandisten voor meer dan f 15.000 te hebben verzameld. Er zal worden nagegaan, in hoeverre de Stichting aansprake lijk kan worden gesteld. Men zij gewaarschuwd! PURMEREND, 10 Maart Het aanbod van runderen ver toonde weinig verandering ver geleken met ae vorige week. De handel was ej- ephter niet slech ter op en die in vette koeien was zelfs vrij vlot. De prijzen waren iets vaster. Ook de gelde koejen kwamen .meer in trek: handel goed, prijzen beter. Al hoewel de handel in verse melk koeien niet bepaald vlot ge noemd kon worden, neemt de belangstelling teeh toe. Jongvee, handel iets beter. Groter vraag naar slachtstieren. Aanbod nuph- tgre kalveren vrij groot, handel goed. Er waren vrij veel kopers voor fokkalveren, handel vlug. Handel wolveemarkt stil, aan voer gering, vraag vatte schapen slecht, evenals yoor da fokscha pen. Overhouders, handel stug, aanbad bokken en geiten gering, handel stug. Handel vette var kensmarkt beter, slachtvarkene beter gevr-aagd. meer vraag voop zoptei-Sj evenals vopr vette zeu gen, die hoger prijzen opbrach ten; Handel biggen rpinder vlot, prijzen niet mipder geworden. Hande] fokzeugen vrij stal. Be langstelling op paardenmarkt groter, verkoop kalm. Pluimvee- markt dun bgzet jhgndel iets vlotter. Horizontaal: 1 god der liefde 5 geneesheer 8 Fitel 9 elk 12 uitroep 13 kloosterhoofd 14 gelofte 16 krantenjongen 18 eng. titel 20 indien 22 inktvis 24 groet 25 deel der wet 26 plaats op de Veluwe 28 boom 30 indien 32 onvruchtbaar 34 pers vnw. 36 roofdier 38 goud (fr.) 39 delfstof 40 verharde huid. Verticaal: 1 bekende opera 2 titel 3 gebogen been 4 de somma van 5. vlaktemaat 6. Technische Hogeschool 7 gebakje 10 wandversiering 11 lof 13 slagader 15 bedriiver 17 visnet 19 boom 21 onderwijs 25 jongensnaam 26 Europeaan 27 plaats op de Veluwe 29 deel 31 niet S3 vr. munt 35 vr, munt 37 voorzetsel SS geogr aanduiding. OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Nr 171 Horizontaal 1 en. 3 tsaar, 7 ka, 9 regen. 10 reval, 11 linie. 13 bes. 15 toe. 16 met. 18 alle. 20 nota 2l air. 22 kat, 23 elan. 26 pose- 28 lip. 29 bad. 31 rol, 32 lapel, 34 essen. 35 zonde. 37 ge. 38 akker, Verticaal 1 er. 2 nevel. 3 tel. 4 snit. 5 arie. 6 ree. 7 kadet. 8 al. 12 nok. 13 bazel. 14 slaap 16 mo tor. 17 tafel. 18 ein. 20 nap. 24 lisse. 25 map. 27 sonde 29 bank, 30 deze. 32 lea, 33 lor.* 34 eg. 36 ed. URSEM De raad dezer ge meente vergaderde onder voor zitterschap van burgemeester Nolet. Afwezig de heer Sijts, Bij de opening dezer verga dering herdacht burgemeester Nolet de slachtoffers van de wa tersnoodramp. De burgemeester memoreerde, dat uit geheel Nederland hulp werd verleend. Als één man was ons volk bereid te helpen. Het ig verblijdend te zien, hoe in tijd van nood allen ziph vereni gen. De eolleete heeft ruim f 4200 opgebracht, welk resultaat heel goed is te noemep. Tevens wer den nog verschillende goederen verzonden, zoals kleren, dekens enz. De gemeente Urgem heeft ge meend, met andere gemeenten samen, één of meer gemeenten op het eiland Tholen te adopte ren, Spreker hoopte nader te kunnen mededelen, op welke wijze hulp zal worden geboden, opdat de normale toestanden daar spoedig weer zullen zijn hersteld en de bewoners allen zullen kunnen terugkeren. Hiervoor is beschikbaar ge steld een crediel van f 8000, Recht van uitgang werd ver leend aan Borsf te Barsinger- horn over gemeentegrond. Het betreft hier een stuk land in huur bij J. Goet. De eigenaar dient zorg te dragen voor de af? rastering langs het pad naar en tegen het sportterrein. Een subsidie werd verleend aan de vereniging tot instand houding van R.K. Militaire Te huizen en aan de Pret. Christe lijke Militaire Tehuizen. Er werd een bijdrage verleend van f 1, per militair per jaar, voor mi litairen woonachtig in deze ge meente. De R.K. Reciasseringsvereni- ging te Alkmaar f 10,-,Voorts nog een subsidie aan de L.T.B. voor de plaatselijke tuinbouw- oursus. Als lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur werden herbenoemd de heren P. Oud en J. Neefjes. Aangegaan zal worden een geldlening groot f 46000,— ten behoeve van de woningbouw. De aanbesteding heeft inmiddels reeds plaats gehad. De vergun ning tot de bouw zal waarschijn lijk één dezer dagen binnenko men. Een voorschot op de vergoe ding ex art, 101 .lager onderwijs wet over 1953 werd aan de St. Bavo-sehoo! verleend, Bjj de rondvraag vroeg de heer De Jong hoe het nu ging met de volkstuintjes.1 Daar een deel van de bestaande tuintjes plaats moet maken voor de te bouwen nieuwe woningen, zullen er nieuwe .tuintjes uit gezet worden, aldus de burge meester. Deze zullen echter vepl kleiner worden, om aan ieders verlangen te voldoen. Voorlopig mogen er geen aardappelen, ver? bouwd worden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5