Huurverhoging ïekt door departementale keuken Vliegtiiigincideiit wordt door V.S. ernstig opgevat Lodge en Gromyko hard tegen hard Senaat nog niet ingelicht Liberiaanse tanker breekt in tweeën Huur verhoging Kroningsfeest van H. Vader Mevrouw Eisenhower geeft haar eerste persconferentie Werf arbeiders krijgen ontslag Toch geen verbreking der diplomatieke betrekkingen Rampenfonds: f79 millioen 28 geredden, 8 vermisten Perzische olie terecht in Italië Poolse MIG spoedig retour? Half millioen van Aartsbisdom Het eten is goed99 Wederzijds protest Deense schepen vrijgelaten Woordenstrijd in V.IS.'Assemblee NOORDHOLLANDS l I week Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimam f2.50; in alle edities 26 et. per m.m.. minimum f4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie; Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 R 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Donderdag 12 Maart 1953 - 48e Jaargang - No. 12726 ER ZIJN ONTHULLINGEN ge daan in de pers over de komende huurverhoging en de daarmede samenhangende maatregelen. Vast staat echter nog niets, hoewel uit de laatste mededeling van de mi nister van Wederopbouw in de Eerste Kamer, die zeer ontstemd deed over de begane indiscretie, waaruit weer eens een „lek" in de ambtenarenwereld Week, zou kunnen worden afgeleid, dat de persmededelingen in het algemeen toch wel juist zouden zijn. Wij zullen echter niet te diep ingaan vandaag op de kwestie zelf, met name niet op de vraag of, wat blijkbaar dan binnenkort men hoopt van de volgende week zal worden voorgesteld, voldoende is of niet. Er blijven immers nog verschillende vraag tekens, die wij thans niet vermo gen weg te nemen. Bovendien kan niemand ontkennen, dat het hier altijd al om een buitengewoon ingewikkeld vraagstuk gegaan is, dat sinds 1 Februari nog moei lijker geworden is en dat stellig steeds ingewikkelder werd, naar mate langer met de oplossing werd gewacht. Wat wij voor he den het voornaamste vinden, is de enige, blijkbaar positieve me dedeling dat de huurverhoging pas zal ingaan en inderdaad schijnt dat niet anders te kunnen per 1 Januari 1954. Dit betekent, dat er weer een jaar langer moet worden ge wacht, vóórdat, voor alle partijen trouwens, die hierbij betrokken zijn, een oplossing wordt bereikt voor een kwestie, waarvan de behandeling in elk geval, hoe men het ook bekijkt, grondig bedor ven is. Dat komt', zoals wij dezer da gen bij een collega lazen, omdat dit probleem „veel te lang op het vuur heeft gestaan". Het moeilijke van de zaak zat 'm o.a. vooral in de regeling van de compensatie. Op een onzalig ogenblik heeft iemand in ons land dit woord uitgevonden moe ten uitvinden misschien, sinds de Overheid bij ongeveer alles, ook de lonen en prijzen aan ban den ging leggen. Voor alles wordt compensatie gezocht en de indruk is gewettigd, dat de regering met de huurver hoging niet verder meent te kun nen gaan, dan de mogelijkheid van compensatie toelaat. Dit brengt intussen eigenaar dige economische consequenties mee. Maar nu al zoveel jaren met het probleem der huurverhoging wordt geworsteld, en thans weer opnieuw de bodem ingeslagen is aan de verwachting, dat op korte termijn een redelijke oplossing zou worden aan de hand gedaan, mag zelfs de vraag worden gesteld, welke compensatie in het vooruitzicht wordt gesteld voor de gedupeerde huiseigenaren, al v/as het slechts voor het feit, dat zij nu weer een jaar langer moe ten wachten op een verbetering, die allang nodig was, wat nie mand eigenlijk meer heeft ont kend! Zijne Heiligheid niet bij plechtige H. Mis VATICAANSTAD Een plech tige pontificale a capella Mis zal vandaag in de Sixtijnse Kapel worden opgedragen ter herden king van de 14de verjaardag van de kroning van Z. H. de Paus. Vaticaanse kringen verwachten niet, dat de Paus, die nog steeds herstellende is van de ziekte, welke hem 22 Jan. dwong het bed te houden, de H. Mis zal bij wonen, welke opgedragen zal worden door Benedetto Kardinaal Aloisi Masella, die tijdens het grote consistorie van 1946 als eer ste door de Paus tot kardinaal verheven werd. De toestand van de Paus blijft vooruitgaan, maar zijn dokter heeft hem geadviseerd zich niet te vermoeien door de plechtig heid van vandaag bij te wonen. COMMUNISTISCHE PARTIJ IN ITALIË HOLT ACHTERUIT MILAAN. De Italiaanse Communistische Partij boekt in Noord-Italië grote verliezen. In Milaan heben tot eind Februari slechts 52 pet. der partijgenoten hun ledenkaart laten vernieuwen. De partij-afdeling van Turijn won er 113 nieuwe leden bij, maar verloor er 700. In de provincies Mantua, Cremona, Brescia en Ber gamo is hetzelfde verschijnsel te constateren. Propaganda-bijeen- komsten worden steeds weer af gelast wegens gebrek aan belang stelling. (Van onze parlementaire redacteur) De pers is de regering voor geweest met de publicatie van de plannen inzake de huurverhoging. Minister Witte liet hierover gisteren bij de voortgezette behandeling van de begroting van „Wederopbouw en Volkshuisvesting" in de Eerste Kamer, duidelijk zijn teleurstelling blijken. De Staten-Generaal hadden het eerst moeten worden ingelicht, maar een ernstige indiscretie heeft zulks verhinderd. Juist waren de publicaties echter blijkbaar wel. Van het tegendeel heeft de minister in elk geval niet gerept. De tipgever moet iemand zijn, die in de keuken heeft gekeken, aldus de minister. En iemand, die in de keuken heeft gekeken, weet meestal wel wat er op het vuur staat. Desondanks mocht de Eerste Kamer ook gisteren nog niet officieel worden ingelicht. Minister Witte verklaarde ge bonden te zijn aan de afspraak dat de huurverhoging tegelijk met een oomplex van belastingmaat regelen zal worden aangekondigd. Die publicatie zal waarschijnlijk volgende week plaats vinden. Een nogal zielige vertoning.Waar om nu maar niet meteen de kaar ten op tafel gelegd? De Eerste Kamer drong intussen bij de re plieken niet verder aan. De heer de Vos van Steenwijk (V.V.D.) hoopte, dat de schuldige zou wor den gevonden en de heer Tjalma (A.R.) vroeg of zulks al was ge beurd. Hij zou zijn passende straf niet mogen ontgaan. Minister Witte kon ook over „het lek" nog geen nadere mede delingen doen. Het staat niet vast, dat het een amibtenaar is geweest. De heer de Vos van Steenwijk (V.V.D.) had een tikje sarcastisch opgemerkt, dat de binnenlandse veiligheidsdienst wellicht zal moeten worden ingeschakeld. Op eigen gezag Minister Witte bleek ook nog een andere minder prettige er varing te hebben opgedaan. Op de eerste dag hadden verschillen de woordvoerders, o.a. de heren Woudenberg (P.v.d.A.) en Nij- kamp (K.V.P.) bezwaren gemaakt tegen een circulaire uit de ambte lijke sfeer, waarvoor de minister verantwoordelijkheid draagt. Er is een landelijke opzet, die uitgaat van een gelijk deel voor woning- wetbouw en particuliere bouw. UTRECHT. De collecte in de kerken van het aartsbisdom Utrecht, gehouden ten behoeve van de slachtoffers van de wa tersnood, heeft opgebracht de som van f 533.181,29. Bedoelde circulaire' ging er van uit, dat aan deze gelijkheid ook gewestelijk en gemeentelijk strin gent de hand zou moeten wor den gehouden. Minister Witte dééd gisteren de nogal sensationele mededeling, dat hij van deze circulaire geen ken nis had gedragen. Hij was het er ook niet mee eens en had bereids opdracht gegeven om de fout te herstellen. Nu was weliswaar geen sprake van een zuiver de partementale circulaire, „geen ge spletenheid in eigeu boezem" zei de minister, de suggbstie was door enkele provinciale ambtenaren ge daan, maar het blijft toch een onaangenaam iets. (Zie v.ervolg pag. 3) LIJK VAN VERDRONKEN BURGEMEESTER GEVONDEN RILLAND-BATH. Gister avond is het stoffelijk overschot van de burgemeester van Rilland- Bath, de heer J. A. de Goffau, die op 1 Februari in de rampnacht is verdronken, gevonden. Het is gelukt de Nooddijk op de vierde weg bij Rilland-Bath te dichten. Men heeft goede moed, dat de Nooddijk thans dicht zal blijven. WASHINGTON, 11 Maart. Mevrouw Dwight Eisenhower heeft vandaag, met een gemak alsof zij jarenlang niets anders had gedaan, haar eerste persconferentie gehouden op het Witte Huis en enige intieme nieuwtjes verteld zoals: „Het eten is hier goed" en „ik heb de inrichting veranderd". Een en veertig' mannen en zeven en dertig vrouwen woonden de persconferentie bij en de mannen konden, na gemeenschap pelijke inspanning, slecht één vraag formuleren: „Hoe staat het met het eten?" Mevrouw Eisenhower, die geduldig op de vragen van de meest uiteenlopende aard antwoordde, vertelde dat zij 's morgens om acht uur opstaat en om tien uur of half elf naar bed gaat. Het ontbijt gebruikt zij tussen acht en half negen op haar kamer. Ze vertelde dat ook haar echtgenoot zijn best doet om vroeg naar bed te gaan. „Soms kijken we samen tot een uur of tien naar de televisie". TRAINING NEDERLANDSE PROFS Gisteren is de trai- ning van de Neder landse profs, die zullen deelnemen aan de wedstrijd Frans Nationaal elf tal Nederlandse profvoetballers, be gonnen. Van links naar rechts: Appel, De Vroedt, Rubber, Van Geen, Röhrig, Vreeken, Van 't Hart, Van Lent, Schaap, De Munck, Rijvers en trainer Edmond Delf our. DELFZIJL. De staking bij de scheepswerf van de Gebr. Sander te Delfzijl is aan het verlopen. Door de directie werd ontslag aangekondigd, wanneer men niet onherroepelijk het werk hervatte. De verlangens van de stakers waren ingewilligd en er was geen enkele reden om langer te staken. Door de directie zijn inmiddels zeven arbeiders, die beschouwd kunnen worden als de onrust stokers onder het personeel op staande voet ontslagen. De andere arbeiders zullen, naar verwacht wordt, vandaag het werk weer hervatten. GROOT VERLOF 's GRAVENHAGE, 11 Maart Blijkens een legerorder wordt de lichting 19512, waarbij inge deeld het kader van de lichting 19511, met ingang van 22 Maart 1953 in het genot van groot ver lof gesteld, behoudens een aantal uitzonderingen in de legerorder nader omschreven. REMER VERDWENEN Otto Ernst Reiner vroeger twee de voorzitter van de als nieuw fascistisch verboden „socialisti sche rijkspartij" is sedert 22 Fe bruari spoorloos verdwenen. Hij moet te Brunswij'k een gevange nisstraf uitzitten wegens beledi ging van verzetsstrijders. WASHINGTON, 11 Maart In Amerikaanse regerings kringen is men geneigd het vliegtuigincident, waarbij een Amerikaans toestel boven Duitsland werd neergeschoten door Tsjechische straaljagers, zeer ernstig op te vatten. Toch is men niet van mening dat het incident zal leiden tot het afbreken van de diplomatieke betrekkingen met Praag. neer zich in de toekomst een der gelijk incident voordoet, en om alle Tsjechische toestellen die de zonegrens schenden onmiddellijk tot dalen te dwingen. Amerika heeft bij Tsjechoslo- wakije geprotesteerd tegen „de actie van de Tsjeohoslowaakse vliegtuigen die de Amerikaanse zonegrens van Duitsland hebben geschonden". Tsjech oslowakije heeft op zijn beurt bij Amerika ge protesteerd tegen de „schen ding van Tsjechisch grondgebied door de Amerikaanse straaljagers waarvan er gisteren een is neer geschoten". Een dergelijke stap zou weinig zin hebben en men neemt aan dat eerder de volgende maatrege len overwogen zullen worden: 1. De eis dat de Tsjechen hun excuses aan zullen bieden en schadevergoeding voor het ver loren gegane vliegtuig zullen be talen en 2.opdracht aan de Amerikaanse piloten in West-Duitsland om on middellijk terug te schieten wan- Twee Amerikaanse jachtpiloten hebben vandaag verklaard niet het vuur van de twee MIG's 15 gisteren beantwoord te hebben, ofschoon zij 11 tot 16 km binnen de grens van de Amerikaanse zone van Duitsland aangevallen werden. In antwoord op de vraag, waar om zij dit niet gedaan hadden, vertelde een van hen vandaag op een persconferentie: „Wij ge ven liever op die vraag geen ant woord". Een woordvoerder van de lucht macht heeft verklaard, dat bij het Incident van gisteren voor het eerst MIG straaljagers bovei. West-Duitsland aan de luchtmacht waren gerapporteerd. 12 MILLIOEN FRANCS IN RAMPENFONDS Door profs-wedstrijd PARIJS. Verwacht wordt, dat de recette van de vandaag te houden voetbalwedstrijd tussen een Nederlands prof elftal en een Frans elftal, 12 millioen francs zal zijn. De eeuwenoude toren van de Ned. Herv. Kerk te Groenlo heeft in de oorlog zwaar te lijden gehad, zodat herstel dringend noodzakelijk werd. Thans heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen er in toegestemd, dat van rijkswege 50 pet. sub sidie zal worden verleend, tot restauratie van het bouwwerk, dat dateert uit de veertiende eeuw. 's-GRAVENHAGE, 11 Maart Tot vanavond had het Na tionale Rampenfonds in to taal 79 millioen gulden ont vangen, dat is dus anderhalf millioen meer dan gisteren, toen de stand f 77,5 mil lioen was. Geen Poolse repressaille? KOPENHAGEN, 11 Maart De zes Deense vissersvaartuigen die sedert Zondagmorgen in de Poolse haven Hela nabij Gdansk werden vastgehouden, zijn vanmorgen vrijgelaten. De Deense minister van Buitenlandse Zaken en de Poolse gezant in Denemarken zijn van mening dat het vasthouden der schepen niet is geschied bij wijze van represaille, doch dat het hier een routine-onderzoek betrof. NEW YORK. De Ver. Staten hebben tijdens de zitting van de Algemene Assemblee der Ver. Na ties betoogd, dat de Russische lei ders een imperialistische politiek voeren, niet uit vrees, dat zij door enig ander land worden aange vallen, maar uit vrees voor hun eigen volk. Op een gegeven ogenblik vond er een scherpe woordenwisseling plaats tussen de Amerikaanse ge delegeerde Lodge en de Russische gedelegeerde Gromyko. Dit gebeurde kort nadat de Britse minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden had ver klaard, dat de vrije wereld in weerwil van Korea nog niet in een derde wereldoorlog gewikkeld was. In dat verband beschuldigde Gromyko het Amerikaanse leger van wreedheden in Korea. Terwijl de voorzitter van de Assemblee, Lester Pearson van Canada, om orde hamerde, herin nerde Lodge Gromyko eraan, dat ,.het Amerikaanse leger, dat u thans probeert te besmeuren, het zelfde Amerikaanse leger is, dat in Europa zij aan zij met het Rus sische leger de nazi's bestreden heeft". Lodge werd door de ver gadering wild toegejuicht. NEW YORK. De Liberiaanse tanker „Angy" is tijdens zware stormen op de Noord Atlantische Oceaan in tweeën gebroken. De kustwacht van New York deelde mee, dat 28 leden van de beman ning van het tankschip gered zijn, doch dat er nog acht worden ver mist, onder wie alle officieren en de vrouw van de kapitein. Drie kotters van de kustwacht en een vliegtuig zijn naar de plaats van de ramp vertrokken om te proberen, de boeg van het schip te vinden. Volgens enkele geredden, die van het achterschip zijn gehaald, was drie dagen geleden op het tankschip brand uitgebroken, waarna een explosie had plaats gevonden. VENETIE. Een Venetiaans Hof heeft gisteren uitspraak ge daan tegen de Engels-Iraanse oliemaatschappij inzake de tank boot „Miriella" die Perzische olie van Abadan naar Italië vervoerde. Het Hof was van mening dat de „Supor Cy" uit Rome, die de Mi riella gecharterd had, wettig de olie van de Iraanse Nationale Oliemaatschappij aangekocht heeft en gaf opdracht deze onmiddellijk vrij te geven. Het Hof heeft het verzoek van de Engels-Iraanse om de olie ver beurd te verklaren afgewezen. In Rome heeft een woordvoer der van de Engels-Iraanse er op gewezen dat de maatschappij de beslissing van vandaag slechts beschouwt als het verlies van een ronde in hetgeen belooft een lan ge juridische strijd te worden. De oorzaak van de brand is niet bekend. De 28 overlevenden zijn door het Amerikaanse vrachtschip de Claiborne aan boord genomen en worden naar Cherbourg vervoerd. Geen nieuwe bijsonder- heden onthuld KOPENHAGEN. Uit niet- officiële bron wordt vernomen, dat de Deense regering heeft be sloten de Poolse straaljager, die vijf Maart op het vliegveld Roen- ne op het eiland Bornholm ge land was, zo spoedig mogelijk aan Polen terug te geven. Een kolonel van de Deense luchtmacht, Larsen, zou hebben medegedeeld, dat het onderzoek van het toestel geen nieuwe bij zonderheden omtrent dit type vliegtuigen heeft onthuld. De Amerikanen hebben reeds in Korea de kans gehad vliegtuigen van hetzelfde type te onderzoe ken, aldus kolonel Larsen. Braziliaanse scheepsbouworders BELEM. 11 Maart (A.F.P.) De directeur-generaal van de scheepvaartdienst van de Ama zone en de Paea. Edir Carvalho. zal een dezer dagen te Rio de Janeiro met de president van Brazilië besprekingen voeren over de betaling van drie bii Nederlandse scheepswerven be stelde schepen en over de aan schaffing van nog negen vaar tuigen voor ziin onderneming. Hii zal binnenkort naar Neder land vertrekken. Tijdens ziin reis zal hij de contracten met de Nederlandse scheepswerven, wel ke getekend moeten worden, be studeren.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1