NOORDHOLLANDSj Russische luchtpiraten schieten Britse bommenwerper te pletter Aanval boven de zonegrens eist 5 doden, 2 gewonden Ontvoerder van Walter Linse gearresteerd Zelfs de parachutes schoten ze achterna Scotland Yard zal Tito in Engeland beschermen Dagblad voor Allernaar en omgeving V er jaardag Pauskroning 80 millioen De achtste rode luchtmisdaad Muiterij in rode tankeenheid Drie vliegtuigen in zee gestort Verkiezing van Raden en Staten ONRUST IN ROEMENIE in Rampenfonds Regeringsvorming in impasse Belgische critiek op Nederland Abonnementsprijs 16.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per BBS week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et per m.m„ minimum f 2.50; in alle edities 26 et. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59. tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DSI-D Vrijdag 13 Maart 1953 48e Jaargang - No. 12727 LONDEN Het Britse Ministerie van Luchtvaart heeft Donderdagavond bekend gemaakt, dat een Lincoln-bom- menwerper van de Britse luchtmacht op een gebruike lijke oefenvlueht Donderdag door Russische MIG-jagers in de corridor van Hamburg naar Berlijn bij de zone- grens is neergeschoten. Vijf leden van de bemanning kwamen hierbij om het leven en twee werden gewond. Eerder op de dag werd een andere Lincoln van de Britse luchtmacht, die eveneens een gebruikelijke oefenvlueht maakte, door een schijnaanval van twee Sovjetrussische MIG-jachtvliegtuigen bij Kassei, een eind binnen de Britse zone, bedreigd. Volgens de bekendmaking neemt de Britse regering deze „ernstige gebeurtenis binnen de luchtcorridor Hamburg-Berlijn" hoog op. Aan d>e Britse Hoge Commis saris in Duitsland is opdracht ge geven, „in de krachtigste bewoor dingen" te protesteren bij de Sowjet-Russische Hoge Commis saris in Duitsland tegen „deze moedwillige aanval op een Brits vliegtuig, waarbij Brits vliegtuig- personeel de dood vond". De Brit se Hoge Commissaris zal moeten verzoeken om een onmiddelWijjk onderzoek door de Sowjet-Russi- scbe autoriteiten, de bestraffing van degenen die voor het incident verantwoordelijk zijn en om ver goeding van schade, berokkend aan personen en eigendom. De aanval geschiedde in de ludh'tcorridor van Berlijn naar Harrtburg, even voordat het Britse vliegtuig West-Duitsland zou bin- H. Vader zeer verouderd VATICAANSTAD, 12 Maart. Ter gelegenheid van de 14de jaar dag van de kroning van Z. H. de Paus wapperde vandaag in hel dere zonneschijn de wit-gele Pau- sglijke banieren boven Vaticaan stad. In de Sixtijnse kapel woonden 16 kardinalen, andere hoge prela ten, edelen en leden van het di- plimatieke korps de feestmis bij. Gisteravond beantwoordde de Paus het zingen van een groep pelgrims op het St. Pietersplein door voor het raam van zijn ver trekken te verschijnen en de be devaartgangers te zegenen Op recente foto's is duidelijk te zien dat de Paus zeer verouderd is. neravliegen. De Britse Lincoln werd bij Bleek ede aan de Elbe neergeschoten Geheime stukken zijn voor de val uitgeworpen en in de Britse zone terechtgekomen, Britse mili taire politie ter plaatse verklaar de, dat verscheurde logboeken en kaarten zijn gevonden. Men dacht, dat de bemanning ze voor het uitwerpen verscheurd had. Boven de Elbe spatte het toe stel uit elkaar. Even tevoren had men vier mannen er uit zien springen. Een der overlevenden, een Brit se sergeant, is onderweg naar het ziekenhuis overleden. De sergeant had een kogelwond in zijn schou der, doch de Duitse artsen hebben meegedeeld, dat hij zijn nek ge broken heeft. Een Duitser, die de sergeant naar Lauentour-g bracht, deelde mee, dat er drie doden aan boord van het neergeschoten vliegtuig waren gevonden. In een van de parachutes zat een kogelgat. Dit wijst er op, dat de Russische jagers op de Britse vliegers geschoten hebben, nadat zij uit het toestel waren gespron gen. De piloot van de neergescho ten Lincoln, de enige inzittende van wie met zekerheid hekend is dat hij nog leeft, heeft zich met behulp van een parachute weten te redden en is met doorschoten benen terecht gekomen op het dak van een boerderij. FRANKFORT. Volgens Reuter hebben de communisten voor het incident van Donder dag bij Lauemburg zeven vlieg tuigen neergehaald of bescho ten. Op 5 April 1948 verongelukte een Britse „Viking" te Berlijn. Op 8 April 1950 verdween een „Privateer" van de Ameri kaanse vloot met tien inzitten den boven de Oostzee. Op 17 November 1951 werd een Amerikaans transportvlieg tuig van het type C-47 boven Hongarije tot landen gedwon gen. Op 8 April 1952 beschoten twee Russische jagers een Frans lijnvliegtuig van het type „Skymaster" tussen West- Duitsland en West-Berlijn. Op 13 Juni 1952 verdween een Zweedse „Dakota" met acht man aan boord. Op 16 Juni 1952 w-e-rd een Zweedse „Catalina" die op zoek was naar de vermiste „Dakota" door Russische jagers neergeschoten. Op 10 Maart 1953 schoot een MIG-straaljag-er een Ameri kaanse straaljager van het type „Thunderjet" boven de Ameri kaanse zone van Duitsland Onmiddellijk snelde de boer te hulp, terwijl tegelijkertijd een radiojeep van het Britse leger de boerderij bereikte. In de hooiberg van de boerderij is aan de piloot eerste hulp ver leend. Later is hij met een zie kenauto naar het hospitaal over gebracht. Intussen wordt uit Londen nog vernomen dat premier Churchill een spoedzitting bijeen heeft ge roepen van hooggeplaatste rege ringsautoriteiten, om de beschie ting van het Britse vliegtuig bo ven Duitsland te bespreken. De Weense „Suedost Tageszei- tung" (Volkspartij) verklaart, dat een aantal soldaten van een Sow- jet-pantsereenheid, die gestation- neerd is bij Koermend (bij Szent- Gotthard), niet ver van de Hon gaars-Oostenrijkse grens, in mui terij is gekomen na het bekend worden van Stalins overlijden. De militairen hadden zich in een restaurant verschanst en ga ven zich pas over, toen de plaat selijke commandant artillerie liet opstellen. Tachtig soldaten zijn volgens het blad in arrest gesteld in een kasteel bij Steinamanger. De gehele pantsereenheid heeft huisarrest. BERLIJN, 12 Maart De Westberlijnse politie heeft vandaag medegedeeld, dat de 22-jarige Oostberlijnse timmerman Kurt Oswald Knobloeh actief deelgenomen heeft aan de ontvoering van de Westberlijnse advocaat dr Walter Linse. Knobloeh is gearresteerd. Volgens Guenther Weismann, de chef van de politieke politie, heeft Knobloeh het volgende be kend: Samen met een beroepsworste laar naderde hij dr. Linse toen deze zijn huis verliet. Hij vroeg de advocaat, die een bekende figuur was in de anti-communis tische bond van vrije juristen, om een vuurtje. Toen dr. Linse naar zijn aansteker tastte, greep de worstelaar hem aan en samen droegen zij hem naar een wach tende auto, waarmee hij snel naar DODE KAT IN DE BOTER KOPENHAGEN, 12 Maart. Het feit dat de directeur van een Deense Zuivelfabriek besloot 2000 liter room, waarin een dode kat was gevonden, toch te gebruiken om boter van te maken, heeft in Dene marken enige opschudding verwekt. De directeur zegt niet te kunnen begrijpen, waarom men zich zo druk maakt. „De boter is gesmolten en ge pasteuriseerd voordat zij de fabriek uit ging en is niet schadelijk voor de gezondheid. Een deel van de boter was voor export bestemd. Ik heb er van gegeten en heb er geen hinder van ondervonden", al dus de fabrieksdirecteur. Een fabrieksarbeider, die tegen de gang van zaken pro testeerde, is ontslagen. „Ik zou hem vandaag of morgen toch ontslagen hebben", zo verklaarde fabrieksdirecteur Lykke uit Mors (Jutland). Deense voedsel autoriteiten zijn ten zeerste ontstemd over het gebeurde. Zij zijn van oordeel dat dit een slechte reclame voor de Deense pro ducten is. Het gedrag van de zuiveldirecteur noemden zij zeer dwaas. Een lid van de Deense Zwi- velvereniging te Aarhus ver klaarde, dat deze boter niet zal worden uitgevoerd of in Denemarken verkocht. Een desbetreffend verbod is uitgevaardigd. De boter zou Vrijdag naar Engeland worden verscheept. HOE DE HARDER GELIJK MAAKTE. Zo zegt het ons verslag op pagina 4 van dit nummer: Nederlanders en Fransen dromden samen voor het Franse doel, een hete schermutseling ontspon zich en vond haar bekroning in een beheerst tikje van de Harder, buiten bereik van Ruminski". De Harder (rechts) scoorde de gelijkmaker, uit een voorzet van Appel (links op de voorgrond). De stippellijn geeft aan, hoe de bal gespeeld werd. LONDEN, 12 Maart. Het bezoek van maarschalk Tito brengt heel wat werk mee voor de Britse veiligheidsdienst, die sinds het einde van de tweede wereldoorlog de handen niet zo vol heeft gehad. Maandag aanstaande zal de Joegoslavische president in Engeland aankomen en Leonard Burt van Scotland Yard, de man die in 1950 de Britse atoomspion Klaus Fuchs in de val lokte, is belast met de bescherming van Tito tijdens zijn verblijf in Groot Brittannië. Tibo zal belangrijke besprekin gen voeren met Britse regerings autoriteiten, en verwacht wordt dat hij zijn visie zal geven op de wijzigingen die in het kremlin hebben plaats gevonden na de dood van maarschalk Stalin. Zijin bezoek zal waarschijnlijk een stempel drukken op de toe komstige Amerikaanse en Britse politiek ten opzichte van de Sov jet Unie en de satellietstaten in Oost-Europa en Azië. Zodra de maarschalk voet op Britse bodem zet, zal hij door een speciale lijfwacht van Scotland Yard worden omringd, waar schijnlijk zal hij door het Joego slavische oorlogsschip Galeb de Theems op gebracht worden tot Shadiwel. En daar zal hij in een torpedomotorboot overstappen die hem naar de Westminster pier zal brengen. Tijdens zijn verblijf krijgt Tito de beschikikng over een kogel vrije auto. Extra politie eenheden zullen door de straten patrouille ren in de omgeving van de Joego slavische ambassade. De Britse ambassadeur in Bel grado, sir Ivo Mallet, is vandaag reeds in Londen aangekomen, om de besprekingen bij te wonen. Tito heeft in Engeland twee soorten dodelijke vijanden: de communisten en de aanhangers van Koning Peter. Bij begroeting van Tito LONDEN. Drie Britse vlieg tuigen zijn op de hoogte van Gi braltar vlak bij het Joegoslavische schip „Galeib", dat maarschalk Tito naar Engeland brengt, in zee gestort, toen zij waren opgeste gen ter begroeting van de maar schalk. Er worden vier vliegers vermist. Vermoedelijk zijn deze om het leven gekomen. SABOTAGE BIJ DE BRITSE VLOOT? BIRKENHEAD. De machine kamer van het Britse fregat „Ter magant" is Donderdag te Birken head op geheimzinnige wijze vol water gelopen. Brandweerlieden werden t'e hulp geroepen om de machinekamer leeg te pompen. Acht dagen geleden was er een begin van brand aan boord van de „Termagant". In hetzelfde jaar (Van onze parlementaire redactie) In de toekomst zullen behou dens goedkeuring van de Staten- generaal de verkiezingen voor de gemeenteraden en de Provinciale Staten in hetzelfde jaar worden gehouden. Dit samenvallen zal worden bereikt door de zittingsduur van de gemeenteraadsleden, die bij de verkiezingen van dit jaar ge kozen zullen worden, te verlengen met een jaar, (vijf jaar in plaats van vier jaar). Een en ander zal in een wetsontwerp worden ge regeld. De indiening van dit wets ontwerp kan dezer dagen worden tegemoet gezien. Aldus heeft de minister van Binnenlandse Zaken prof. Bee^ aan de Tweede Kamer medegedeeld. De Kamerleden had dien de minister om het samen vallen van Staten- en Gemeente raadsverkiezingen gevraagd. SOVJETS HALEN ACHTERSTAND IN WASHINGTON. Lord Ismay, de secretaris-generaal van de Noord-Atlantische verdragsorgani- satie, heeft verklaard, dat de zware industrie der Sowjet Unie zo snel groeit, dat „de achterstand op de West-Europese heerschappij steeds kleiner wordt". de Russische zone werd overge bracht. Knobloeh vertelde dat Linse in de auto voortdurend gevochten heeft om zichzelf te bevrijden, tot een van de ontvoerders hem in het been schoot. Dezelfde man vuurde volgens Knobloeh enkele schoten af op een auto die hen achtervolgde en strooide kopspijkertjes op de weg. De politie heeft thans de me ning moeten herzien dat de vier verdachten, die de eerste poging om Linse te ontvoeren hebben ge daan, ook bij de tweede, geslaag de, poging betrokken zijn geweest. De publicatie van hun identiteit heeft echter 'ëerf stroom van aan wijzingen opgeleverd, waaruit de politie de oorspronkelijke toe dracht heeft kunnen vaststellen en Knobloeh als een van de voor naamste medeplichtigen heeft kunnen ontmaskeren. BELGRADO. Het officiële Joegoslavische persbureau „Tan- I joeg" meldt dat Roemenië, na het overlijden van maarschalk Stalin, I langs de Roemeens-Joegoslavische grens „in feite de staat van beleg heeft af.gekc- "Igd". Hieraan wordt toegevoegd dat de verwachting bestaat dat de Roemeense grens troepen spoedig met grote Sow- jet-Russische eenheden zullen worden versterkt. „Tanjoeg" maakt voorts mel ding van sabotagedaden in Roe meense fabrieken en van het, on danks strikte voorzorgsmaatrege len, naar Joego-SIavië uitwijken door drie Roemeense grenswach ten. NAAR VERZOENING SJAH—MOSSADEQ TEHERAN, 12 Maart. Een verzoeningscommissie bestaande uit acht man, welke tot taak heeft een oplossing te vinden voor de meningsverschillen tussen Mossa- deq en de Sjah, heeft een rapport opgesteld waarin een toelichting wordt gegeven op de constitutio nele betrekkingen tussen het staatshoofd en de regering. Het rapport is vandaag aan de majlis ter goedkeuring voorge legd. 's-GRAVENHAGE. 12 Maart Tot hedenavond was er een bedrag van bijna 80 mil lioen gulden in het Ram penfonds gestort. Dat is ten opzichte van gisteren een vooruitgang van bijna één millioen gulden. NIEUW GEZICHT OP PERSTRIBUNE Op de perstribune van het Pare des Princes ont dekten wij Donderdagmid dag een nieuw gezicht: Abe Lenstra. Hij had als aan voerder van het Neder lands elftal opdracht van de technische en keute- commissie van de KNVB, een verslag te maken van deze ontmoeting. Het ligt namelijk in de bedoeling, dat Abe Lenstra in de eerstvolgende bijeenkomst van de T.C. en K.C.. een verhandeling over deze wedstrijd houdt en zijn in zichten aan de commissie leden, van wie de heren G. Kruyver, H. P. Hoolboom en Ir H. Denis eveneens aanwezig waren, mede deelt. Dat de T.C. en K.C. trou wens nieuwe wegen in slaan, moge ook blijken uit het feit, dat het de bedoe ling is, dat Abe Lenstra als aanvoerder in den vervolge aanwezig is op de vergade ring van de K.C., waaruit het Nederlands elftal wordt samengesteld en bij deze keuze zijn advies kan uit brengen. Nieuwe verkiezingen in Oostenrijk? WENEN. Volgens de Neue Zuercher Zeitung is de regerings vorming in Oostenrijk in een im passe geraakt doordat Raab, voor zitter van de volkspartij, zal vast houden aan de eis tot opneming van de rechtsgeoriënteerde bond van onafhankelijken in de coalitie van volkspartij en socialisten, waartegen laatstgenoemden zich verzetten. Mocht men niet tot een oplos sing geraken, dan zou rekening moeten worden gehouden met de mogelijkheid van nieuwe verkie zingen in Juni aanstaande. Belgische bladen, met name Le Soir en La libre Belgique, houden zich bezig met het schrijven dat minister Zijlstra met betrekking tot de Benelux heeft gericht aan zijn Belgische collega Duvieusart. Zij zijn van mening dat uit hel antwoord van minister Zijlstra blijkt: een volledig ontbreken van de goede wil der Nederlanders om de economische coördinatie te verwezenlijken, op de noodzake lijkheid waarvan in Knokke de nadruk was gelegd. Men vreest dat de oontroverse zich wel eens van een economisch naar een po litiek niveau zou kunnen ver plaatsen. Zeker noemt men 't, dat het antwoord van de Nederlandse minister grote teleurstelling zal wekken in Belgische industriële kringen. De beperking van de uitvoer van meubelen en hout wordt een zuiver symbolische ge noemd. DE NEDERLANDSE PROFS VOOR DE AANVANG VAN DE WEDSTRIJD: Staande v.l.n.r.: Vreeken, Schaap, v. h. Hart, de Munck, de Kubber en de Vroet. Zittend v.l.n.r.: Appel, Rijvers, v. Geen, Timmermans en de Harder. t

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1