BI Jeugd heeft goede voeding nodig ZEEMEEUWEN Een haute»couturier was in Amsterdam RA ETEN WAT DE POT SCHAFT hebben Charles Montaigne geïnspireerd CHLOROPHYTUM ^iepka oman u progr Kracht putten om te hollen en te springen Natuurlijke charme door perfecte coupe en verfijnde garneringen Knippatronen en Academie Gooi geen schillen en soepbeenderen weg ■llllllllllllllllllllllllllllllllM door Wi'm Knip^cheer» cn Roos "Rashel zo ZATERDAG 14 MAART 1953 Vergelijkt men de lengte en het gewicht van een kind op zijn zesde met die op zijn veertiende jaar, dan blijkt dat kind in die acht jaren ongeveer 40 cm langer en 20 kg zwaarder geworden te zijn! Waarvan is het zo gegroeid? Waar zijn de grondstoffen vandaan gekomen om zijn lichaam zoveel groter en sterker te maken? Waar komt bij een opgroeiend kind de energie vandaan om alle nieuwe indrukken van school en omgeving in zich op te nemen en te verwerken? Waaruit put het de kracht om te hollen en te springen en uren achtereen zo intens met iets bezig te zijn als kinderen vaak tot verbazing van de volwassenen kunnen doen? Dat is zijn dagelijkse voeding! Een kind dat met zijn voeding niet.voldoende brandstoffen binnen krijgt, zal vermageren. Het zal minder energie om te leren en te spelen hebben dan een goed gevoed kind. Krijgt het niet genoeg bouwstoffen en beschermen de stoffen, dan groeit het kind slecht; het wordt zwak en gaat sukkelen aan allerlei min of meer ernstige kwalen. Een slechte voeding tijdens de jeugd betekent, dat het lichaam van een mens wordt opgebouwd uit materiaal van slechte kwali teit. Zijn leven lang zal hij daar de lasten van ondervinden! Nu is het in normale omstan digheden eenvoudig om te zorgen dat kinderen voldoende brandstof fen met hun voedsel opnemen mits ze een gezonde eetlust heb ben. Men zet ze maar een behoor lijke portie boterhammen en aard appelen voor, desgewenst aange vuld met een bord pap of iets der gelijks, en verwerkt wat boter, margarine of vet in de maaltijden. Een gezond kind zorgt dan zelf wel dat het voldoende „brandstoffen" opneemt, namelijk door zijn hon ger te stillen. Hoe meer inspan ning en beweging (vooral in de buitenlucht), hoe meer brandstof fen er nodig zijn hoe groter dan ook de „honger" is! Veel minder gemakkelijk is het om voor voldoende bouwstoffen en beschermende stoffen te zorgen. Daaraan kan men met een volle maag toch een tekort hebben; men merkt dat niet direct. Vooral van de verschillende vitamines en voe- dingszouten heeft een mens dage lijks maar heel kleine hoeveelhe den meestal veel minder dan een gram nodig. Toch zijn die kleine hoeveelheden onmisbaar om ons gezond en fit te houden. We kunnen deze stoffen ook niet in voorraad nemen, in ons lichaam „opslaan", zoals dat bijv. met vet gebeurt. Daarom moeten de maal tijden iedere dag opnieuw vol doende opbouwende en bescher mende stoffen bevatten. Dat geldt heel sterk in de jeugd, als alle or ganen nog teer zijn en de groei hoge eisen aan het lichaam stelt. Een goede voeding moet dus niet alleen de honger stillen, maar in de eerste plaats voldoende bouwstoffen en beschermende stoffen bevatten. Veel bouwstof fen en beschermende stoffen ko men voor in: melk en melkproduc ten, kaas, eieren, groenten, fruit, vlees, vis en peulvruchten. Geef een kind dagelijks tenmin ste een halve liter melk, liefst nog wat meer, vooral als het ouder is dan negen jaar. Melk is immers een voedingsmiddel, waarin bouw stoffen en beschermende stoffen van zeer goede kwaliteit voorko men. Het hoeft niet altijd een be ker melk te zijn, die u uw kinde ren voorzet; de melk kan ook ver werkt worden in pap, vla, pud ding, soep of iai chocolademelk of een andere melkdrank. Yoghurt staat in voedingswaarde op één lijn met melk. Karnemelk mist het vet en de vitamines A en D van melk; toch kan ze, om haar rijk dom aan de bouwstoffen eiwit en kalk, af en toe eens de dagelijkse portie melk aanvullen of vervan gen. Ook kaas is een heel belangrijk voedingsmiddel. Wat haar waarde aan bouwstof eiwit betreft, weegt 75 gram kaas op tegen 100 gram vlees. Ook bevat ze veel kalk, no dig voor de ontwikkeling van beendergestel en gebit. Geef ech ter aan jonge kinderen geen oude of sterk gekruide kaas, daar deze hun spijsverteringsorganen te sterk prikkelt. Eieren zijn rijk aan allerlei bouw- en beschermende stoffen. Geef uw kind tenminste eenmaal per week een ei! Eendeneieren (goedkoper én groter) zijn even goed, maar die moeten beslist 10 minuten gekookt worden of aan twee kanten gebakken met door geprikte dooier. Anders zouden er nog paratyphusbacillen in voor kunnen komen. Een ei kan dienst doen als broodbelegging of ter vervanging van vlees bij het warme maal. Groenten zijn in onze voeding onmisbaar wegens de beschermen de stoffen, namelijk de vitamines en voedingszouten, die ze ons leve ren. Gebruik zoveel mogelijk verse groenten; tegenwoordig zjjn die vrijwel de gehele winter door ver krijgbaar! In het zout ingemaakte groenten bevatten geen bescher mende stoffen meer (behalve zuurkool). Van heel veel belang is, dat de groenten op de goede manier worden klaargemaakt. Wen de kinderen al jong aan het gebruik van rauwe groenten (slaatjes) dat is niet alleen voor delig, maar ook gezond! Vitaminen s Fruit kan, wanneer het te duur jj]j is voor geregeld gebruik, vervan- jg gen worden door een rauw groenteslaatje, een wortel of iets gg dergelijks. Vruchten zijn nl. even- gjg eens door hun gehalte aan vitami- jg|j nen en voedingszouten voor de ge- gs zondheid van belang. Vooral in het vroege voorjaar, wanneer de jjgj bewaargroenten en aardappelen gm arm aan vitamine C worden, is het gebruik van sinaasappelen, sinaas- |S appelsap, manderijnen of kwast |g| geen luxe. Inplaats daarvan kan gg men ook rozebotteljam geven. Dit §gg is echter de enige vitaminerijke UB jamsoort; wanneer men andere j[jj vruchten tot jam of gelei ver- werkt, gaat bijna alle vitamine C daaruit verloren. Wel is vers fruit waardevol als broodbelegging, bijv. plakken ap pel of peer. Een stukje fruit kan men ook als tractatie geven in plaats van koekjes, ijsjes e.d., die arm zijn aan beschermende en bouwstoffen. Vlees en vis, garnalen en mosse len hebben vooral waarde doordat zij de bouwstof eiwit bevatten. Hoe magerder de vlees- of vissoor ten, hoe meer eiwit er in voor komt (dit geldt eveneens voor kaas); vet spek is zelfs eiwitarm. Daar staat tegenover, dat vette vis, zoals haring en makreel, rijk is aan dfe belangrijke vitaminen A en D. Dagelijks een portie eitwitrijk voedsel is wel een voorwaarde voor een gezonde voeding. Dat kan dus zijn: een stukje vlees of vis, maar ook een ei of kaas (bijv. een dikke gebakken kaasplak bij het middagmaal). En inplaats van dit alles kan ook een extra portie melk dienst doen, boven de dage lijkse halve liter. Een warme maaltjjd met een flink bord pap toe bevat dus voldoende bouwstof eiwit, ook al wordt er geen vlees of vis bij gegeten. Peulvruchten ofwel ge droogde erwten of bonen zijn ook rijk aan eiwit, maar jammer ge noeg is dit peulvruchten-èiwit als bouwstof niet zo goed er ontbreekt iets aan. Nu kan dit ontbrekende aangevuld worden door wat vlees, vis, ei, kaas 'of door melk. Geef daarom, wanneer u peulvruchten als goedkoop eiwitrijk gerecht wilt gebruiken (dus inplaats van vlees) er een melkgerecht bij. Daarvoor kan bijv. dienst doen een bordje karnemelksepap toe. Deze gedroogde peulvruchten bevatten door het drogen bijna geen vitamine C meer. Geef daar om bij een peulvruchtenmaaltijd ook altijd groente, bijv. sla van kropsla, andijvie of tomaten, verse appelmoes of gebakken uien; in peulvruchtensoep verse soepgroen ten, vooral selderij of peterselie. Een hulpmiddel dat in onze streken onmisbaar is om de voe ding van de jeugd volledig te ma- De zeemeeuwen, die krijsend boven de Seine en over de plei nen en straten van Parijs dartelen en zweven hebben Charles Montaigne geïnspireerd bij het on'wernen van zijn model Sen. Hij heeft de vrouw iets van de rankheid en parmantigheid van deze vogels willen geven, vandaar «lat zijn gehele collectie het stempel van „Ia ligne goëiante"; de lijn van de zeemeeuw, draagt. Charles Montaigne, die Nederlander van geboorte is en daarom ook wel de Parijse Nederlander wordt genoemd, heeft onlangs in zijn salons zijn creaties getoond voor de internationale pers. Thans is hij met zijn mannequins op tournée; in liet Amsteihotel te Amsterdam hebben we ze ontmoeten bewonderd. Door perfecte coupe en verfijndheid van garnering heeft ieder kle dingstuk een eigen karakter, dat aan de draagster een natuur lijke charme geeft. Gedaanteverwisselingen treffen wij in de (kamer)-plantenwereld niet zo heel veel aan en daarom ver dient de Chlorophytum (Phalan- gium), die vóór en na de bloei aanzienlijk van voorkomen wisselt toch wel onze belangstelling. Als jonge plant is het een laag geval letje, bestaande uit lange, smalle bladeren, welke met een bonte rand omzoomd zijn. Wanneer zo'n Chlorophytum tot een krachtige plant is uitgegroeid, komt uit het midden van de rozet een lange bloemstengel te voorschijn. De bloei heeft niet veel om het lijf. want de witte bloemetjes zijn ta melijk nietig. Wie nu niet zou we ten hoe de plant verder te behan delen, zou nooit verder komen. Het is namelijk zo, dat op de plaats van de bloemen (die wij na de bloei weghalen) zich jonge scheu ten ontwikkelen, die door hun zwaarte de bloemstengel omlaag- buigen. En ziedaar: de Chlorophy tum is hangplant geworden! Die kleine dochterplantjes kunnen ook gaan bloeien en zullen daarna het zelfde spelletje gaan spelen, dat •igenlijk tot in het oneindige kan toorgaan. Het is dus wel duidelijk, 'at de Phalangium op de duur tot en geweldig gevaarte kan uit roeien. Natuurlijk verlangt een zo krach- ig groeiende plant veel water en jp gezette tijden ook .een hoeveel heid mest. Voorts zetten wjj haar om de bonte bladeren niet tot haar groene vorm te laten terugkeren in het licht. Maar voor de rest moogt u de plant overal neerzet ten, waar u maar wilt. De enige restrictie is: waken voor vorst. Htn. L'hirondelle ken, is levertraan. In de zomer maanden kan ons lichaam zelf vi tamine D vormen, wanneer onze huid door de zon beschenen wordt. In de maanden met een-r in hun naam schijnt de zon daarvoor te weinig en te zwak, zodat een vi tamine D-rijk product als lever traan dit tekort moet aanvullen. Vitamine D is nodig voor de ont wikkeling van het beendergestel dus speciaal voor hen, die in de groeitijd zijn, van belang. Wij willen er hier meteen even op wijzen, hoe belangrijk voldoen de beweging in de buitenlucht is o.m. met het oog op de eetlust- Aan werkjes en spelletjes binnenshuis dienen zo mogelijk alleen de avonduren besteed te worden! Behalve door teveel binnen zit ten kan gebrek aan eetlust ook veroorzaakt zijn door ziekte of zwakte van het kind, een tekort aan slaap, een ongeregeld leven, teveel snoepen tussen de maaltij den of door onrust en onaange naamheden in huis. Ook wanneer de ouders teveel aandacht besteden aan het eten van het kind (dat im mers de gewoonste zaak ter we reld behoort te zijn) krijgt het vaak tegenzin in hetgeen hem wordt voorgezet. Als men dit alles weet te ver mijden, zorgt voor afwisseling in de maaltijden, niet te „machtige" spijzen en een rustige, opgewekte stemming aan tafel, dan zal in vele gevallen de eetlust vanzelf terug komen. Hoedt u daarbij voor het verwennen van de kinderen door ze uitsluitend hun lievelingskost jes voor te zetten. Wie thuis niet geleerd heeft te eten „wat de pot schaft" ondervindt daar zijn leven lang de nadelen van. Het beste wordt dit geleerd wanneer de ouders het goede voorbeeld ge ven! Ditzelfde geldt ook voor be hoorlijke tafelmanieren. Wie hier aan van kindsbeen af gewend is, zal zich later aan iedere tafel op zijn gemak voelen; al moet men, vooral van heel jonge kinderen, in dit opzicht niet direct te veel eisen. Het plezier om over deze show te schrijven is te groter, omdat wa weten, dat iedere vrouw haar voordeel met de collectie van Charles Montaigne kan doen, want alle modellen, zonder uitzon dering, zijn als knippatronen ver krijgbaar in bijna iedere stoffen zaak van naam. Op 1 April wordt zelfs in Amsterdam de „Academie Charles Montaigne" geopend. Deze vakschool staat onder leiding van de ontwerper zelf met medewer king van mevrouw van Asperen en verschillende Franse en Neder landse leraren. Aan deze cursus kunnen niet alleen aanstaande coupeuses deelnemen, maar ook vrouwen die hun garderobe willen samenstellen volgens zijn knippa tronen. Na afloop van de lessen is er nog gelegenheid om zes maanden op zijn ateliers te komen werken om het Franse systeem en de coupe grondig te leren, om zodoende een erkend Frans di ploma te behalen. Dat Montaigne zich niet alleen door de zeemeeuw heeft laten in spireren, bewijzen wel de namen welke hij aan zijn andere creaties heeft gegeven. Enkele kenmerken de voorbeelden daarvan zijn: l'hirondelle, l'aigle noir, flamant gris en le cygne noir. Een van de mooiste japonnen was die, welke op de foto hierbij staat afgebeeld. L'hirondelle, (zwaluw) heet deze robe van blauwe ottomanzijde. De witte garnering op het voorpand en op de heupen geeft sterk de in druk van een zwaluwstaart. De rokken van de namiddag ja ponnen en tailleurs zijn bijna alle maal strak, soms wel wat te nauw. De lengte varieert van 30 tot 32 cm. van de grond af. Een zeer bijzondere plaats ne men zijn tailleurs in. Montaigne heeft de schootjes van de jasjes, die vrij kort zijn, onder de dub bele of enkele knoopsluiting ofwel vierkant óf in omgekeerde V-vorm uitgesneden. Het „vogelachtige" bracht hij eraan door een geplis- seerde pique-strik onder de kin aan -te brengen- Daar de tinten van de tailleurs varieerden van grijs, blauw, naar zwart, dus nogal vrij somber, zorgde wit telkens weer voor de fleurige noot. Montaigne is bepaald geen voor stander van de lage taille, want slechts één mantel bracht hij met een martingale. Om toch een beetje mee te doen met de „rage ii la 1920" werkte hij wel met effec ten. Onder aan het schootje van het getailleerde jasje zette hij dan een band, welke midden achter met één of twee knopen sloot. Bij een tailleur van marine blauwe stof vlocht Montaigne een ceintuur door de zoom heen. En het moet gezegd worden, dat deze oplos sing" zeer in de smaak viel. De meeste namiddagjaponnen maakte de haute couturier zo, dat ze gemakkelijk door het uittrek ken van een bolero of vest veran derd kunnen worden in een gezel lig cocktail-toilet. De originele cocktail- en avondcreaties waren ruim vallend door de vele kleine plooitjes en plisseer-„bundels" zo wel in 't lijfje als in de rok. De nauwe japonnen in dit genre kre gen het voorname effect door een voudige drapperieën. Tot slot kwam Maraine in het licht "der schijnwerpers als bruid. Over een ivoorkleurig strappless „Le loriot" heet deze mantel van beige wollen stof toilet met een enorm wijde rok met strookjes, welke in de lange sleep doorliepen, droeg zij een hooggesloten jakje met een klok kend schootje en lange mouwen. Hoeden en natuurlijke krullen De haute mode collectie van Rose Valois bestaat uit hoeden en hoedjes. In het genre van de „hoe den" creëerde zij enorme wagen wielen met stijve en slappe gol vende randen. De „hoedjes" lokten ons persoonlijk heel wat meer- Deze kleine flatteuze modellen, die in alle standen gedragen wer den, waren of van haarvilt ge maakt of van ban'kokstro. In de pauze van deze show toonde de heer Meuwese uit Am sterdam, broer van Charles Mon taigne, enkele kapsels volgens de nieuwste lijnen, die vastgesteld zjjn door het syndicat de la haute coiffure te Parijs. De twee voor naamste lijnen zijn: la ligne tam- bourin en la ligne corolle. Voor deze kapsels zijn de haren iets langer geworden, niet veel, want de hals en de kraag moeten vrij blijven van krullen. De tambou- rijn-lijn heeft een zwaar vallende dikke ponny, die niet in krullen valt maar het voorhoofd als het ware door een rond vallende krans omsluit. De krullen zijn losse ge schulpte golven, die zeer natuur lijk aandoen. La ligne corolle be staat eigenlijk uit anderhalve lijn. De belangrijkste is, dat het haar het hoofd moet omhullen als een tulp. De ponny valt dan in een lichte golf over het voorhoofd, ter wijl de zijkanten naar achteren worden geborsteld. De andere lijn is geheel glad, van het voorhoofd af tot aan de nekharen, terwijl de zijkanten in een lichte krul vallen. Deze korte kapsels completeren zowel de grote als de kleine hoeden uitstekend. Aardappelschillen en gebruikte soepbeenderen zijn nutteloze za ken voor de huisvrouw. Zij wor den daarom licht weggegooid in de vuilnisbak, als eis van de hy giëne. Behalve met de hygiëne moet de huisvrouw meer dan ooit rekening houden met de bijzon dere eisen, die deze tijd aan haar stelt. Aardappelschillen vormen een uitstekend en goedkoop vee voeder en afgetrokken soepbeen deren leveren een onmisbare grondstof voor de beenderenver- werkende industrie. Millioenen guldens zouden kunnen worden bespaard wanneer iedere huis vrouw de schillen zowel als de beenderen niet in de vuilnisbak deponeerde, maar aan de schillen- ophaler meegaf. Zij voorkomt verspilling en bevordert daarmee het nationaal welzijn; zij vergroot de bestaansmogelijkheden voor de schillenophaler en zij doet geen afbreuk aan de eisen van zinde lijkheid. Werpt daarom de afge kookte soepbeenderen niet weg, maar wikkelt ze in papier en legt ze in het schillenbakje! De snert-verkoop in Nijmegen beeft f 35.000 opgebracht, kleine Mik- makkers! Deze week noemt de Lassoman jullie Mikmakkers. De Duitsers zijn onte vreden over de televisie. De Lassoman is ook wel eens ontevreden! Jullie soms niet, Mikmakkers? In New York hebben laatst de doodgravers ge staakt. Anderhalve maand lang! En in Eindhoven komt 'n hele moeilijke school. De Lassoman moet daar ook les geven. De prachtige toren in Amersfoort wordt weer helemaal dit jaar nog netjes opgeknapt. De Lassoman houdt veel van de Maria-toren van Amersfoort. Hij is er pas nog geweest. In Amersfoort woont ook de Kardinaal van Nederland! De aardappels zijn ook al weer duurder gewor den! Waar moet dat heen, Mikmakkers? In Amsterdam heeft de Lassoman snelle luxe bromfietsen gezien. En bij het UKD op het Lucas Bolwerk in Utrecht mocht de Lasso man zijn paard 'n uur tje in de tuin zetten. Hij raakte er 'n handschoen bij kwijt. Maar die is weer teruggevonden! In Europa doen de lan den steeds meer samen! Dat vinden wij ook fijn, kleine Europeanen? Houden jullie ook zo van opvouwbare kinder wagens? En dan 'n paard je ervoor! Hup! En de baby maar kraaien, Mik makkers! In de tuin van de Las soman zit elke avond 'n uil, en die roept zo kla gend elke keer! Je krijgt er wat van! De Lassoman dacht aan de regels uit 'n mooi toneelstuk: Is het de uil, die roept? Of klinkt in de takken een signaal? Prachtig gezegd! En zo denkt de Lassoman maar aan alles! In Utrecht zijn laatst de eerste komkommers al verkocht dit jaar! Nu, Mikmakkers, tot Heiligenkalender Zet je ogen weer even goed open om de heili gen van deze week een plaatsje te geven in je gebed en in je hart. 17. En Patricius ont- fanght Daer Gertrudis naer verlanght. 19. Joseph voester van het Leven Wort dees feeste toegheschreven. 20. Maer van daghe moe ten wij Wesen met Joachim blij. 21. Benedictum sagh men heden Heerelijck ten hemel treden. Oplossing draaipuzzle. De plaatsnamen in de cirkels van bulten naar binnen zfln: Hilversum en Oudewater; Zuidhorn en Uitgeest; Leiden en Boxtel; Lisse en Zeist. üe struisvogel De struivogel behoort tot de grootste vogels, die er bestaan, of juister, hij is de grootste vogel. Sommige mannetjes me ten 2 m. 50 van de grond af en wegen meer dan 100 kg. Die grappige vo gel vliegt niet, maar hij rent met de snelheid van een paard, d.i. 30 a 40 km. per uur, over de vlakte. Z'n vleugels ge bruikt hfj alleen maar om te wenden en te rem men. De struisen leven in groepen en in de steppen en woestijnen tref je ze veelal aan in gezelschap van antilopen en zebra's. Wanneer de broedtijd nadert, maakt het man netje het nest klaar: een eenvoudig gat in het zand gegraven. De wijf jes leggen daar hun eieren in, zo'n vijftiental ieder. Die eieren zijn in ver houding met de grootte van het wijfje: ze meten in de lengte 15 cm. en in de breedte 13 cm. en hun gewicht bedraagt 1.500 gr. Eén struisvogelei staat dus gelijk met twee dozijn kippeneieren. Na een broedtijd van 42 tot 48 dagen is het struisvogeljong klaar om te voorschijn te ko men. Het is meteen bij de pinken, want nauwe lijks uit het ei, rent het al als de beste hardloper en gaat er zelf voor voedsel op uit. Gelukkige struisvogels, die zulke wonderkinderen ter we reld brengen! I "f Jt- Cijfer=puzzle Als je juiste letters in vult in de daarvoor be stemde vakjes, lees je van 1 tot 21 een spreek woord. 16 17 18 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 19 20 21 Let goed op de bete kenis van de hier aan gegeven woorden: 7, 8, 9, 10, 6, 17 is de naam van een bekende uitvinder. 4, 19 is de naam van een landbouwwerktuig. I, 12, 3, 6 is de naam van een voertuig. 5, 13, 2 is een ander woord voor royaal. II, 20, 14, 21 is een boomnaam. 15, 1, 16, 18 is de naam van een rivier in Nederland. Meneer Krak Meneer Krak is een echte opschepper. Hij ver telt de onmogelijkste ver haaltjes over avonturen, die hij heeft meegemaakt. Hier komt er een. Enige jaren geleden was ik in Polen. Drie dagen achtereen had het ge sneeuwd. Er was niets anders te zien dan een eindeloos witte vlakte. Mijn paard en ik trokken die sneeuwwoestijn bin nen als twee ongelukki- gen, die verdwaald waren. Voor ons uit zagen we niets, waar we op aan konden sturen. Ja toch, heel in de verte zag ik een paaltje, dat boven de sneeuw uitstak. Ik draaf de er met m'n paard op af. Dan bond ik mijn knol er aan vast, ging naast hem in de sneeuw liggen en omdat ik doodver moeid was, duurde het niet lang of ik lag lekker te maffen. Het was al volop dag, toen ik m'n ogen open deed. Ik schrok me een aap, want wat was er ge beurd? 's Nachts was de sneeuw aan het smelten gegaan. Ik zelf was met de smeltende sneeuw mee naar beneden gezakt en zat nu op de grond. Maar m'n paard hing boven aan de klokketoren van een kerk. Wat ik de vorige dag voor een paaltje had aangezien, was de spits van een kerktoren ge weest, die onder de sneeuw was bedolven. En wat is er van je paard geworden? vroegen zijn verbaasde vrienden als uit één mond. Mijn paard? zei me neer Krak. Wel, dat had ik in één tel beneden. Ik nam m'n pistool, mikte even, schooten het touw, waarmee het aan de torenspits vast zat, was in tweën. En mijn trouwe dravertje kwam op zijn pootjes vlak naast me te recht. Sint Jozef Sint Jozef, die zo wel gemoed het Goddelijk Kindje hebt behoed, toen het door moord lust werd belaagd en die het, samen met de Maagd, gebracht hebt naar een veilig land, reik ook aan mij uw sterke hand. Maria Adelheid van Nassau (I) Saluutschoten over Luxemburg Het groothertogelijk paleis van Colmar-Berg was in feestvreugde. 14 Juni 1894 werd er een gezond en flink meisje geboren. Ze was de eer ste Luxemburgse troon opvolgster, die op Luxemburgse grond het levenslicht zag. De volgende morgen klonken over geheel Luxemburg de donde rende saluutschoten als een feestelijk welkom. Het goede volk begroet te het prinsesje met grote blijdschap en wist niet, dat de kleine Ma ria Adelheid tot de edel ste vorstinnen van Eu ropa zou horen. Ze stamde uit het ge slacht Nassau en was een achternicht van onze beminde prinses Wilhelmina. Haar vader was protestant, maar haar moeder. Maria An na van Braganza was katholiek Zo ontving ook zij het katholieke DIKKE GIJS Da.t oude rijmpje van die holle, bolle wagen, waar die dikke Gijs op zat, zullen velen van jullie wel kennen. Die kon schrokken, grote brokken, een koe en een kalf en een heel paard half, een os, en een stier en zeven tonnen bier, een kudde schapen en nog kon Gijs van de honger niet sla pen. Zo ongeveer is het, als ik het goed onthouden heb. Die dikke Gijs is dus een schrokker, een veel vraat, iemand, die nooit genoeg heeft en alles op slokt, wat hij te pakken kan krijgen. Wie zou. op die dikke, hebberige Gijs willen lijken? Als je liet laatste koekje uit het trommeltje, het laatste likje pudding uit de schaal, het laatste ap peltje uit de mand, de laatste postzegel voor je ver zameling wilt hebben zit er toch wel iets van die schrokkerige Gijs in je. Daarom, jongens en meis jes van de Jeugdbond, zet de derde week van de maand Maart met een stevig voornemen in en denk aan ons motto: JE MOET NIET ALLES WILLEN HEBBEN! geloof en zette de tra ditie door van het oude geslacht Nassau, dat vroeger tot de Moeder kerk behoorde. Haar grote, stralende ogen tekenden haar ka rakter. Ze had een vlug en scherp verstand en bezat een onverzettelijke wilskracht. De toekomst zou bewijzen, dat ze beide zou gebruiken tot welzijn van land en volk. En met de genade, die God haar gaf, zou ze haar karakter vormen en uitgroeien tot een vrome vorstin, van wie Paus Benedictus XV zei: „Zij is waarlijk een heilige." Trekjes uit haar jeugd In het kleine prinsesje zat al vroeg het verlan gen om te heersen. Ze voelde zich, hoe klein ook, reeds groothertogin. En dus, moest men haar de eer bewijzen, die haar toekwam. Dat zou ze de schildwacht wel eens aan het verstand bren gen, die daar voor het paleis op en neer stap te. Het kleine ding van pas drie jaar had al gauw gezien, hoe die soldaat in de houding sprong en het geweer presenteerde, als er iemand van haar familie voorbijging. Op een keer liep ze alleen bulten. Ze kwam in de buurt van de schildwacht. Deze keek lachend naar het par mantig prinsesje, dat er zo lief uitzag, maar van in de houding sprin gen en geweer presente ren kwam niets. Hij liép zo maar door. Ja. maar dat ging 20 maar niet. Even later staat het driejarig kind voor de schildwacht, die niet goed weet hoe hjj het heeft. Maria Adelheid kijkt hem recht in de ogen en zegt gebiedend met haar fijn stem metje: „Jij moet blijven staan!" Haar grootvader Adolf van Nassau zag niet al te best. Eens struikelde hq over een voetbankje en viel vlak voor Maria Adelheid op de grond neer. Dat deed haar veel verdriet en vol bezorgd heid zei de vierjarige: „Grootvader, geef mij maar een hand, dan kunt u niet meer vallen." En van toen af werd ze de kleine engelbewaarder, die de bijziende man het hele paleis door verge zelde en beschermde. ALKMAAR kortst-moge de stad zow Hoytink, hoofdliedei diensten dat hij van de rust in slagen vóór langer wacli de heer Ho een interpe sprekende zegging zov zaak in de de uitdrukk al te lang m ming en onl lege, dat zie tische overw Dit was hel besprekingen, grotingsdebattf raad gevoerd flict in de maanden van cember uitbra uitgetreden reeds 28 Dec< weer hadden ten hun wil n duurde. Het was da er zich mee f De heer Ni dens de debatl ingediend tot commisie uit moeten bemidi flict, heeft dei ken, na de burgemester. druk stelling door de Alkm verslag gewekt commandant zc digd; hij had n aanval op wie Adv m MUM HA RL Tube 120-95-70 ct. bij i 4 ZONDAG Hilversum I. 12.00 AVRO, VPRO, 19.00 AVRO. 8.00 Nieuws 8.18 Gramofoon tips; 8.40 Orgel mededelingen; gebaande wegei Kamerorkest; leven", causerie mentsmuziek; 11 der omslag; 11.30 Cabaret; orkest; 12.35 Heren"; 12.45 Nieuws en wee Mededelingen o: 13.10 Amiusemei Boekbespreking tet; 14.50 Filmp co-causerie; 15.5i rettemuziek; II 17.00 Semi-k'lassi Voor de jeugd; naai; 18.15 Nieo slagen; 18.30 19.00 Voor de siprelkiken om d catechisatie; 20. Gevarieerde mu delingen; 20.45 en ihet Jonathan spel; 21.20 Gran Lichte muziek; rkaanse en Sipaa Nieuws; 23.15 R mofoon23.252 foon. Hilversum II. 9.30 NCRV, 10 NCRV, 12.15 K 19.45—24.00 KR( 8.00 Nieuws e 8.15 Pianorecita 9.30 Nieuws er 9.45 Gramofoon open deur", cat Luth. Kenkddens kwartet; 12.15 A Gramofoon; 12.4 12.55 Zon.newijz en katholiek na Lunchconcert: 1 king; 13.55 Gra Voor de jeugd: harmonisch orke feest Kerkelijke serie; 15.40 Str Katholiek Thu 16.15 Sport; 16.3 Geref. Kerkdien foonmuiziek: plu looft u dat?", ca Nieuws; 20.00 De gewone man van; 20.30 Muse listen; 20.55 „All Amuseimentsmuzi pino en het ezi 22.30 Gramofoor dualiteiten; 22.45 liturgische kalem 23.15—24.00 Resi soliste.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4