NO OR DHOLL VM>Si Maar voor 5 dagen munitie in voorraad Schuldvraag dijkdoorbraken opnieuw aan de orde Soldaten en journalisten 3 km. van atoomexplosie Maarschalk Tito lunchte met koningin Elizabeth Dagbiad voor Alkmaar en omgeving De nieuwe Zondagswet Bij geallieerde strijdkrachten in West-Europa NAVO-landen eisen modernste wapens Besprekingen met Indonesië ABE LENSTRA geen adviseur Holland zou zijn redding aan één dappere te danken hebben Stukken rots floten door de lucht; stalen toren verdampte 5 pond boete voor „Weg met Tito" Per schip gevlucht naar West-Berlijn Nederlands elftal gewijzigd Sint Jozef Abonnementsprijs f650 per kwartaal, f2.07 per maand, f0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Buiten God is't nergens veilig (Vondel) Woensdag 18 Maart 1953 - 48e Jaargang - Nr 12731 (Van onze parlementaire) redacteur) BIJ DE NIEUWE ZONDAGS WET is het. principieel bezien, van belang, dat de meuwe wet gever niet meer als in 1815 uit gaat van een plicht van de over heid om: „de plichtmatige viering van de dag des Heren te ver zekeren". In de Memorie van Toelichting wordt gezegd, dat in dien zulks al ooit tot de taak van de overheid mag hebben be hoord (de heiliging van de Zon dag afdwingen) hiervan thans in elk geval geen sprake kan ziin. Bl1, ",et..debat van deze week zal wel blijken, dat deze opvatting door een meerderheid van het parlement onderschreven wordt. Van Staatkundig Gereformeerde zude zal ds. Zandt er ongetwij feld van blijven uitgaan, dat de overheid de roeping heeft om in absolute zin Gods wet te hand haven maar „Trouw" heeft hier reeds bu voorbaat tegenover ge steld. dat Gods zedewet „niet kan worden neergelegd in de juri dische wetgeving van de over heid hetgeen dan zo moet wor den verstaan, dat God tot de mens met een absolute eis komt. terwul de menselijke wetgever rekening moet houden met de spanning „tussen de eis der vol maaktheid en datgene wat de zondige mens kan opbrengen". Het nieuwe ontwerp spreekt dan ook slechts van „voorschriften ter wegneming van beletselen voor de viering van en ter ver zekering van de openbare rust op Zondag". In deze zin is de strekking van het wetsontwerp ook voor niet-christenen aan vaardbaar. Zij zouden niet kun nen aanvaarden, dat de overheid de beleving van de christelijke Zondag moet afdwingen, maar wel dat de overheid de mogelijk heid tot die beleving zo goed mogelijk wil verzekeren. Men kan wel verschillen over de vraag, hoever de overheid hierbij moet gaan. In grote lijnen schijnt het ontwerp echter ook als zodanig een aanvaardbaar compromis in te houden. Het verbiedt de onnodige arbeid in beroep of bedrijf, gerucht in de nabijheid van kerken tijdens de godsdienstoefening, voor de hele Zondag gerucht, dat op een af stand van meer dan 200 meter hoorbaar is. verder openbare vermakelijkheden en politieke bijeenkomsten of optochten voor des middags één uur. Plaatselijke verordeningen mo gen geen verbodsbepalingen in houden omtrent sportbeoefening of andere vormen van ontspan ning op Zondag. Over verschillende neven bepalingen zal echter nog wel heel wat meningsverschil blijken. De wetgever wil zich het recht voorbehouden om bij algemene maatregel van bestuur ten aan zien van sommige openbare ver makelijkheden te bepalen, dat zij geen openbare vermakelijkheden zijn in de zin der wet. Enerzijds lijkt zulks redelijk, maar ander zijds valt moeilijk te ontkennen, dat de centrale overheid daar door de rechter te laten beslis- mogelijkheid krijgt om deze be paling in meer of mindere mate uit te hollen. Men zou deze moei lijkheid kunnen ondervangen doo: de rechter te laten beslis sen of het in een bepaald geval een openbare vermakelijkheid in de zin der wet geldt, maar de ervaringen, die met de oude Zondagswet werden opgedaan, roepen de mogelijkheid op. dat men dan opnieuw in haarklove rijen en uiteenlopende rechts bedeling gaat vervallen. Een andere moeilijkheid ligt in de inschakeling van de ge meentebesturen. Waar er zo ver schillend over de Zondagsrust wordt gedacht, is het goed. dat de wet de mogelijkheid wil bie den. om plaatselijk ook na één uur openbare vermakelijkheden te verbieden, hierin kan zich dan immers de geest van de meer derheid der bevolking weer spiegelen. Maar ook het omge keerde wil de wet mogelijk maken, dat dus ook per gemeen te kan worden uitgemaakt, dat vóór één uur openbare vermake lijkheden mogen plaats vinden. Men ziet het. er ligt toch nog heel wat discussiestof. En voor de strijd om de vraag welke christelijke feestdagen met de Zondag gelijk moeten worden ge steld verwijzen wij voorshands maar naar de komende verslagen over het debat PARIJS, 17 Maart De geallieerde strijdkrachten in West-Europa hebben maar voor drie tot vijf dagen voor raad munitie voor artillerie en afweergeschut, aldus heeft vandaag een hooggeplaatste Amerikaanse autori teit verklaard. Verschillende landen hebben „bijna niets", aldus de woordvoerder. Het kritieke tekort aan alle soorten munitie zal veel hoofdbrekens kosten aan de ministers van Buitenlandse Zaken van de 14 Navo- landen, wanneer deze op 23 April in Parijs bijeenkomen voor hun tweede vergadering in vier maanden. lijk voor de bevoorrading van zijn troepen. Vele landen zijn echter in ge breke gebleven met het aanleg gen van voorraden. Een woord voerder heeft verklaard, dat de fout ligt in het streven van de landen om hun troepen met de laatste typen wapens te willen uitrusten. Generaal Ridgway, de geallieer de opperbevelhebber in Europa, heeft enige dagen geleden de aan dacht op dit tekort gevestigd. Hij zei: „In vele opzichten zullen wij tekort schieten een kritiek te kort bestaat in sommige opzich ten". Hij zei niet welke deze tekorten zijn. Maar een andere Amerikaan, die een zo hoge post bekleedt dat hij ter zake kundig is, zei dat Ridgway sprak over het kritieke tekort aan munitie. Beide Ameri kaanse autoriteiten stonden er op dat hun naam niet bekend ge maakt werd. De Amerikaanse troepen in W.- Europa hebben een voorraad mu nitie toereikend voor 45 dagen en „wanneer deze meegerekend wordt zal er een gemiddelde voor West-Europa zijn van 3 tot 5 dagen, waarbij een kritiek tekort bestaat aan sommige soorten". De Amerikaanse troepen in Europa hebben de grootste voor raad; daarna volgen Engeland, Frankrijk en Italië. Officieren op het hoofdkwartier van Ridgway hebben geweigerd commentaar te leveren op het tekort aan munitie. Onder het Noord-Atlantisch Pact is elk van de 14 Navolanden verantwoorde- Aan munitie voor vele na-oor- logse wapens, waarvan het me rendeel uit Amerika komt, be staat gebrek. „Verschillende lan den willen geen wapens uit de Tweede Wereldoorlog aanvaar den, hoewel deze oorlog er toch mee gewonnen werd en de ge allieerde troepen op Korea ze nog steeds gebruiken". Met uitzondering van Engeland, Frankrijk en Italië wordt er wei nig munitie in Europa gefabri ceerd. Frankrijk zendt bijna alles naar Indo-China. Over Nederlandse Militaire Missie 's-GRAVENHAGE, 17 Maart Het Ministerie van Buitenlandse Zaken te 's-Gravenhage heeft be kend gemaakt dat de Nederland se en Indonesische regeringen zijn overeengekomen, tussen 20 en 31 Maart te Djakarta bespre kingen te voeren over de proble men, welke verband houden met het feit, dat de overeenkomst krachtens* welke de Nederlandse Militaire Missie ter beschikking is gesteld van de Indonesische re gering, op 31 December 1953 af loopt. Bij deze besprekingen zal voor beide regeringen uitgangs punt zijn, dat deze overeenkomst niet zal worden verlengd. MET DRAAIMOLEN ONTKOMEN BERLIJN, 17 Maart. Een Oost-Berlijnse kermisgast is vandaag met zijn gezin, be staande uit drie personen, als mede twee woonwagens, een draaimolen en luchtschommels naar het Westen gevlucht. Hjj slaagde er in met het hele spul over de grens te komen via een stille zijweg, die gewoonlijk niet door de Volkspolitie wordt bewarlit en deelde de West-Berlijn.- auto riteiten mede, dat hij bang was dat zijn eigendommen zouden worden genationaliseerd. BEROEPSMILITAIREN MOETEN IN GARNIZOEN WONEN Besparing van 10 millioen reisgeld Officieren en onderofficieren van het beroepspersoneel van de Koninklijke Landmacht, alsmede het kader, dat behoort tot het re- servepersoneel, maar een ver- bandacte voor langere diensttijd heeft gesloten, zullen verplicht worden om binnen de termijn van één jaar een woning te be trekken in de plaats waar hun garnizoen is gelegerd. Deze maat regel, die binnenkort door enkele legerorders nader zal worden uit gewerkt, heeft tot doel een einde te maken aan de uitkeringen voor op en neer reizende militairen, waarmede jaarlijks een bedrag van tien millioen gulden is ge moeid. Indien deze militairen niet verhuizen zullen zij geen aanspraak meer kunnen maken op vergoeding van reisgeld. AMSTERDAM. Gisteravond is bekend gemaakt, dat het Ned. elftal op 27 September uit tegen Noorwegen en 25 October thuis tegen België speelt. In Maart 1954 komen de Engelse amateurs naar ons land, in April wordt België- Nederland gespeeld en in Mei een uitwedstrijd tegen Zweden. De heer G. Kruyver heeft me degedeeld dat Abe Lenstra niet als adviseur van K.C. en T.C. zal optreden. Wel zal hem als aan voerder zijn mening over een ge speelde interland worden ge vraagd. Hij is ook niet in opdracht van de K.N.V.B. naar Parijs ge weest en van een door hem uit te brengen rapport is niets be kend. Ir Hopster verklaarde dat de K.N.V.B. de Franse voetbalbond zal verzoeken de recette van de wedstrijd in Parijs in het Ram penfonds te storten. Blijven de Fransen bij hun plan, de op brengst voor het adoptie-fonds van de K.N.V.B. te bestemmen, dan is de K.N.V.B. van plan een gelijk bedrag uit de opbrengst van een wedstrijd, te spelen tussen het Weense Rapid en een nog nader aan te wijzen tegenstander, aan het Rampenfonds over te maken. (Van onze parlementaire redacteur) Als de commissie, die de mogelijkheid van afsluiting van de zee-armen onderzoekt, met haar werk gereed is, zullen wij zo spoedig mogelijk een beslissing moeten nemen. Tot zolang blijft het risico. Dat risico kan echter verminderd worden o.a. door een beter waarschuwings systeem en verbetering van de dijken", aldus verklaarde minister Algera gisteren in de Tweede Kamer bij de be- BERLIJN. 17 Mrt. De Oost- i i Berlnnse Dolitie heeft de West- handeling van het wetsontwerp, waarbij noodvoorzienm- Berliinse iournalist Waldemar gen ivorden getroffen voor het dijkherstel. RehwaId ««resteerd hü.PP betreft, deelde de minister mee, dat Schielands Hoge Zeedijk werd verhoogd. Ten aanzien van de Kethelsedijk rees de vraag of ver hoging niet moest worden uitge steld in verband met andere plan nen. Geduputeerde Staten van Zd- Holland adviseerden het betrok ken waterschap om het werk niet uit te stellen, maar onderwijl kwam de springvloed. (Zie vervolg pag. 5) LAS VEGAS, 17 Maart Meer dan 1000 van de verme telste Amerikaanse soldaten die voor de strijd tegen atoomwapens opgeleid zijn en twintig journalisten, inge graven in eenmansgaten, hebben vandaag op een afstand van 3 kilometer zonder nadelige gevolgen een atomische ontploffing doorstaan, waardoor steden op 500 kilome ter afstand op hun grondvesten stonden te trillen. Mil- lioenen Amerikanen zagen de explosie op hun televisie scherm. Het atomisch apparaat, dat om 5.20 uur plaatselijke tijd (14.20 Ned.) tot ontploffing werd ge bracht en dat door functionarissen met nadruk „geen wapen" werd genoemd, vertegenwoordigde de kracht van 15.000 ton conventio nele springstof en was geplaatst op een 100 meter hoge stalen toren, die meteen verdampte. In Las Vegas op 115 kilo meter afstand lichtte de halve horizon schitterend wit op, om daarna geel en vervolgens zacht- rose te worden. Het woestijnstof werd in een wervelende purper rode vuurbal naar boven gezogen. Elton C. Fay, een correspondent van A.P., die bij de troepen aan het „front" vertoefde, gaf de vol gende beschrijving: „Je wordt door een verschrikkelijke kracht heen en weer geschud. Het licht wordt door het stof verduisterd. Samengeperste lucht trekt in een golf boven je langs. Stukken rots fluiten door de lucht. Het zijn projectielen, even dodelijk als kogels. Toch ben je niet erg bang. Het boezemt je alleen ontzag in f) Een aantal auto's, twee huizen en vele dieren waren nog dichter bij het centrum van de explosie geplaatst. Een huis op 1100 meter was geheel ingestort; van een tweede, op 2,5 kilometer, werden bij een inspectie per helicoptère West-Berlijnse journalist gearresteerd Enkele woordvoerders hadden deze behandeling aangegrepen om andermaal te spreken over de omstandigheden, waaronder de ramp van 1 Februari plaats vond en de daaruit voortvloeiende pro blemen. Maar zolang de z.g. Delta-commissie niet tot bepaalde conclusies is gekomen, kan dit uiteraard nog weinig vruchtdra gend zijn. Minister Algera moest de Ka mer er aan herinneren, dat „wij voorlopig nog niet toe zijn aan het normale risico". De heer Weiter bracht een hef tige toon in dit debat. Hij was het, die met de heren Schmal (C.H.) en Gortzak (Com.) op nieuw de kwestie van de schuld vraag aan de orde stelde. Hij baseerde zich hierbij op prof. Thijsse, die verklaard heeft, dat ook het lage land van Holland zou zijn ondergelopen, indien er niet een man was geweest, die een gat in de dijk met zijn lijf had gedicht. Minister Algera liet dit verhaal liggen, een verhaal dat echter toch waard is om aan de feiten getoetst te worden. De man verdient minstens een rid derorde. Wel beantwoordde de bewinds man de critisch gestelde vragen van de heer Welter of er nooit op de zwakke plekken is gewe zen, of er nooit gelden voor het herstel zijn aangevraagd en, in dien deze aanvragen werden af gewezen, waarom zulks dan is geschied. Minister Algera stelde vast, dat men wist dat de dijken te laag waren. Hiermede vertelde hij niets nieuws, want ook bij het w'atersnooddebat had hij al ver wezen naar een vroegere behan deling van de begroting van „Ver keer en Waterstaat", waarbij van regeringszijde mededelingen wer den gedaan over de problemen, die bij Waterstaat in studie wa ren, maar waarvoor de natuur krachten niet de benodigde tijd hebber gelaten. Het uitzonder lijke karakter van een complex van omstandigheden kan mede blijken uit het feit, aldus de mi nister, dat een soortgelijke cata strofe zich ook in België en Enge land voordeed. Wat de beveiliging van het lage land van Holland het punt stond uit Oost-Berliin de sectorgrens te overschriiden. Hij had een bezoek aar Oost- Berliin gebracht. Zijn actentas wist hii nog over de sectorgrens te werpen West-Berlijnse politiemannen zagen het incident, doch konden niet ingrijpen. F 82.3 MILLIOEN IN NAT. RAMPENFONDS 's-GRAVENHAGE, 17 Maart. .In het Nationale Rampenfonds is tot vanavond een bedrag gestort van 82.3 millioen gulden. Sinds gisteren is er weer f 300.000 bij gekomen. H.M. DE KONINGIN IN WEST-BRABANT H.M. de Koningin heeft giste ren een bezoek gebracht aan de door de watersnood getroffen gemeenten Hoge en Lage Zwa- luwe en Nieuw Vossemeer. De Koningin reisde per Dakota tot Gilze Rijen en vandaar per auto naar het rampgebied, waar zij zich o.m. onderhield met colon nes gezinsverzorgsters en Ita liaanse arbeiders. Cs' - -A Joeqo-Slavië's rode dictator, maarschalk Tito, is deze week „ere"-qast van Enge land, waar hij, be waakt door aqenten met kogelvrije vesten en meestentijds snel vervoerd in een ge pantserde limousine her en der bezoeken afleqt. Bij zijn aan komst werd hij, links, o.a. door Churchill be groet, terwijl hij in qezelschap van de Hertoq van Edinburqh een erewacht inspec teerde (rechts). LONDEN, 17 Maart. Maar schalk Tito heeft vandaag in Lon den een heel programma afge werkt, rondrijdend in een kogel vrije limousine, omzwermd door motorpolitie met pantservesten en omgeven door veel geheimzinnig heid. De communistische „Daily Wor ker" onthulde dat hij logeert in „White Lodge", een villa in Rich mond Park in de Zuidelijke bui tenwijk van de stad. De andere Londense bladen wisten dit ook, maar hadden het op verzoek van Scotland Yard niet gepubliceerd. De tuin achter de villa is her schapen in een legerkamp vol politiemannen, compleet met rij dende cantine. Het buiten behoort aan de Koningin, met wie Tito vandaag op Buckingham Palace het noenmaal gebruikte. Hij bleef twee uur ten paleize. Toen hij er aankwam riep de kantoorbedien de Thomas Thompson van „Ame rican Express": „Ga naar huis Tito, weg met Tito". Hij werd door de politie gegrepen en tot 5 pond boete veroordeeld. Hij ver klaarde dat hij zich (tereaht) de ellende en de verschrikking had herinnerd, toegebracht aan men sen die tegen Tito waren. „Toen liet ik me gaan". Hij moest ook 25 pond betalen als waarborg dat hij zich een jaar lang goed zal gedragen. Tito, die op zijn reis o.a. ver gezeld wordt door zijn minister van buitenlandse zaken Koca Popowitsj, bracht vanmorgen een bezoek aan het Brits Museum, waarbij zijn eerste aandacht uit ging naar de „Magna Gharta", het Britse Handvest voor de rechten van de mens, waarvan hij nog heel wat kan leren, en aan de Tower. In de middag werd hij in de County Hall ontvangen door de Londense Graafschapsraad en zorgde daar voor een verrassing door een chèque van 1000 pond aan te bieden voor de Londense oorlogswezen. Vervolgens had hij op Dow- ningstreet 10 een bespreking met Churchill en Eden, welke laatste vervolgens een diner aanbood. Vandaag woont Tito buiten Lon den een vliegdemonstratie bij. Met vastgezet roer BERLIJN, 17 Maart. Een schip met accommodatie voor 500 passagiers, de „Deutschland", is Maandag, met de gezinnen van de eigenaars aan boord, uit Oost- Duitsland naar West-Berlijn ge varen. De vlucht was reeds ge durende enige tijd voorbereid. Onder andere had men de voor zorg genomen, het roer in een bepaalde stand vast te zetten, zo dat op het gevaarlijkste traject van de tocht de opvarenden zich gedekt konden houden. De eigenaars hadden order ge kregen het schip voor reparatie naar Plauen in Brandenburg te brengen. Inplaats daarvan koers ten zij via het Hohenzollern-ka- naal naar de Havel, welke door West-Berlijn loopt. Toen mannen van de Volkspolitie bij Nieder- neuendorf bemerkten, dat de „Deutschland" niet het kanaal, dat op last van de Oost-Duitse autoriteiten buiten West-Berlijn om is aangelegd, maar de Havel opvoer, openden zij karabijn- en machinegeweervuur op het schip. Niemand der opvarenden werd gewond. geen tekenen van verbranding opgemerkt, maar alle ruiten wa ren verbrijzeld. Alle auto's, die nabij de toren stonden, raakten in brand. De paddestoelwolk be reikte een hoogte van 13 kilo meter. Vijf minuten na de ont ploffing kregen de soldaten, nog trillend van de schok, bevel hun schuilgaten te verlaten. Allen wa ren ongedeerd. Terlouw, Biesbrouck en Boskamp vervangen Het Nederlands elftal, dat a.s. Zondag in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen Zwitserland uitkomt, is door de Keuzecom- missie van de K.N.V.B. als volgt samengesteld: Doel: Landman (Sparta), Achter: Odenthal (Haarlem) en Tebak (Eindhoven). Midden: van Schijndel (SVV), Hendriks (Vitesse) en Klaassens (VVV). Voor: van der Kuil (VSV), van der Bogert (DOS), Clavan (ADO) Lenstra (Heerenveen) en Luiten (DOS). Reserves: van Raalte (Blauw Wit), Boskamp (Ajax), Terlouw (Sparta), Biesbrouck (RCH) en van Ede (Sparta). Abe Lenstra zal weer als aan voerder optreden. De Keuzecommissie heeft er bij het bekendmaken van het elftal op gewezen, dat het niet is uit gesloten, dat in de opstelling van de verschillende linies nog enkele wijzigingen worden aangebracht. CHURCHILL WIJST HONGAARS AANBOD AF LONDEN, 17 Maart. Premier Churchill heeft Dinsdag het Hon gaarse aanbod, om de Britse za kenman Edgar Sanders, die in Hongarije gevangen zit, uit te wisselen tegen de Chinese terro- riste Lee Meng, die op Malakka in gevangenschap -verblijft, van de hand gewezen, nadat de rege ring het aanbod ernstig had over wogen. ALS HET MORGEN weer de feestdag van Sint Jozef is, zal het weer zin hebben, de betekenis van deze grote Hei lige voor ons leven van thans te overwegen. De H. Jozef was de voed stervader van het Goddelijk Kind, Hij was de bijzondere beschermer van hei Heilig Huisgezin, de trouwe schutse van de Moeder Gods. Wat al titels, om te bewijzen, hoe Hij voortdurend geheiligd is in het ononderbroken contact met het heilige! Geheiligd is zijn trouw, geheiligd zijn rechtvaardigheid. Sint Jozef is bovendien de bijzondere patroon en bescher mer van de Heilige Kerk, die in de huidige tijden zoveel bijzondere bescherming van node heeft. Hij is dat niet al leen echter als de grote voor spreker, om, volgens het schone gebed, dat de Kerk ons zo vaak tot Hem laat bidden, „het uitverkoren kroost van Jezus Christus te behoeden", maar ook „als liefdevolle Va der toe te zien, dat geen dwa ling of zonde ons besmette". Met andere woorden, wij hebben Sint Jozef niet altijd alleen aan te roepen, maar vooral na te volgen als voor beeld, hoe wij de Kerk kun nen dienen. Want als „dwaling en zedenbederf" en de macli- ten der duisternis de Kerk belagen, dan is het vaak onze eigen qrote schuld. Op het feest van Sint Jozef, die zo groot was in trouw, be horen wij te overwegen, hoe wij zelf tekort geschoten zijn in trouw aan de Kerk. Dan kunnen wij in ons zelf ge keerdmet méér vrucht en hoopvol vertrouwen tot Hem gaan, die de Machtige Be schermer is van de Kerk en daardoor van ons allen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1