„Groninger Salon 1953" overweldigend succes Nieuwe R.K. VGLO-school in 't Veld ingezegend Detail listeii-conventi e zal in de toekomst nodig zijn Vreugdevolle dag voor de Zusters Ursulinen POPLIN REGENMANTELS Hongaarse „voorlichting" Pagina 10 Eerste Nederlandse rijwielshow Een vruchtbaar initiatief van Groninger rijwielhandelaren Zes weken voor spoormannen Zéér speciale aanbieding 32.75 Katholieke schoenhandelaren bijeen 1 September a.sbedrijfschap? Scheepsberichten Vrijdag 20 Maart 1953 teken staan van het goedkoopste vervoermiddel ter wereld: de fiets. De drukte was gisteravond over weldigend. Het publiek kon lang niet verwerkt worden en politie- assistentie was zelfs noodzakelijk. Niettegenstaande dat is de eerste dag van de Groninger Salon een groot succes geworden en we (Van onze verslaggever) GRONINGEN De loco-burgemeester van Groningen, de heer J. de Wilde, heeft gisteren de eerste Nederlandse twijfelen er niet aan, of ook van- rijwielen-, bromfietsen- en motorenshow, ivelke door de du^lende™ trekkem* de Harmonie kleinhandel werd georganiseerd, officieel geopend. Deze show is uniek, omdat tot nu toe slechts de groothandel dergelijke expositie''s kon organiseren. Moeilijkheden genoeg heeft men evenwel bij de voorbereiding van deze tentoonstelling gehad. Hiervan getuigde de voorzitter van de tentoonstellingscommissie, de heer J. C. Minck,' toen hij wees op de talrijke onderhandelingen welke met het R.A.I.-bestuur wa ren gevoerd. Het succes van deze onderhandelingen heeft men te danken aan het stug volhouden van het eenmaal ontplooien van het initiatief. Officiële opening In de koffiekamer van het ge bouw de Harmonie waren gister morgen talrijke autoriteiten bij een gekomen, toen de heer de Wilde namens het gemeentebe stuur deze Groninger Salon 1953 officieel opende. De heer de Wilde merkte op dat het goed was wat hier ge presteerd is. Omdat men het pu bliek met de neus op de feiten moet zetten. Hij prees het initia tief en gaf de verzekering dat men ongetwijfeld succes zal heb ben, omdat dergelijke exposities steeds in trek zijn. „Ik ben er van overtuigd dat deze expositie, wel ke op bescheiden schaal werd in gezet, zal uitgroeien tot iets veel maohtigers. U hebt bereikt wat er redelijkerwijs met inzet van alle energie en kracht bereikt kon worden". De heer S. Posthumus sprak namens het hoofdbestuur van de Federatie van Samenwer kende Rijwieldetaillisten en rele veerde het stormachtige verleden van de rijwieldetailhandel. Het rijwiel, aldus spreker, heeft stormenderhand ons land ver overd, maar de technische vervol making van dit vervoermiddel heeft de detailhandel niet het rendement gebracht wat daarvan verwacht mocht worden. De om zet in de rijwielhandel zal vol gens spreker groter moeten wor den en daarom noemde hij het initiatief van de Groninger rij- wieldetaillisten zo prijzenswaar dig, omdat volgens spreker elk middel dient te worden aangegre pen om de rijwielhandel uit zijn impasse te halen. Veel belangstelling De expositie trok reeds gisteren zeer grote belangstelling. Het is dan ook inderdaad de moeite waard een bezoek aan de Har monie te brengen, waar men de nieuwste snufjes op het gebied van rijwielen, bromfietsen, scoo ters en motoren kan bewonderen. De merkwaardige evolutie in het rijwiel wordt tot uitdrukking ge bracht in de oude fietsen, die eveneens een plaats op deze ten toonstelling kregen. En dan de variaties in de mer ken. Eerst thans kan men beoor delen welk rijwiel het rijwiel van zijn keuze is. Vandaag en morgen zal de Martinistad nog in het Prof. Gerbrandy uit Televisieraad Bij beschikking van de Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is aan prof. mr Voorwaardelijke straf voor verpleegster In de zaak van de fatale ver gissing bij een operatie op 16 No vember van het vorige jaar in de R.K. Ziekenverpleging te Hil versum, waarbij tijdens 'n kunst matige verlossing aan de patient bij vergissing als narcosemiddel formaline in plaats van narcose- ether werd toegediend, heeft de Amsterdame rechtbank gisteren uitspraak gedaan. De 50-jarige religieuze zuster C. M. B. werd, conform de eis, veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van één jaar. De Hilversumse vrouwenarts A. A. C. en de 31-jarige leken- verpleegster J. H. M. Ch., tegen wie elk een week hechtenis met een proeftijd van één jaar was geëist, werden vrijgesproken. Zweeds schip aan de grond en weer vlot Bij Walsoorden is het 5095 bruto registerton metende Zweed se schip „Svarten" aan de grond gelopen. Later is het vlotgesleept j door. sleepboten van de Union de Remorquage et Sauvetage te Antwerpen. Het schip, toebeho- P. S. Gerbrandy op zijn verzoek rend aan de rederij Lundgren, eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van de Televisieraad, onder dankbetuiging voor de door hem in die functie bewezen dien sten. Treinongeluk berecht De 32-jarige locomotief-bank werker C. J. S. en de 25-jarige rangeerder G. van L„ beiden uit Rotterdam, werden door de Rot terdamse rechtbank ieder veroor deeld tot een gevangenisstraf van zes weken. Zij reden op 7 November j.l. op een trein, die arbeiders van de olieraffinaderijen te Pernis naar Rotterdam vervoerde. Aan de Waalhaven reed deze trein op een stilstaande trein, die eveneens arbeiders vervoerde. Twee arbei ders, die in de stilstaande trein zaten, lieten bij dit ongeval het leven. De locomotief-bankwerker zou de trein sneller hebben laten rijden dan voorgeschreven was en de rangeerder zat niet voor op de trein, zoals bepaald was, doch had een plaats ingenomen met onvoldoende uitzicht. De eis tegen ieder van hen was een gevangenisstraf van drie maanden. Narcissen naar West-Duitsland De Westduitse autoriteiten heb ben voor invoer uit Nederland een bedrag beschikbaar gesteld van 210.000 dm voor narcissen en 150.000 dm voor verse zeevis 't VELD. De jongste „baby" van ae schoolfamilie, het V.G.L.O., in bezettingstijd geboren, heeft geworsteld met kinderziekten, als gebrek aan leerkrachten, nieuwe didactiek en begripsverwarring, nog vergroot door de voorbereidingsklassen aan de nijverheids scholen, is uitgegroeid tot een der waardevolste telgen van het ge slacht. Niet de vaardigheden, maar het algemene vormend onder richt, het getrouw en met toewijding werken aan de vorming van persoonlijkheden maakt het V.G.L.O. tot hèt instituut dat jonge mensen volledig op de maatschappij voorbereiden kan." Inspecteur Bos van het Lager Onderwijs, die deze woorden sprak bij de inzegening van de nieuwe St. Joseph School voor V.G.L.O. te 't Veld. heeft in ziin hoogst belangwekkende redevoe ring nog veel meer aspecten van deze onderwijsvorm belicht. De plechtigheden van de in zegening waren verricht door de zeereerw. heer pastoor v. d. Burg. pastoor van 't Veld. met assis tentie van de zeereerw. heer pas toor Mol van Waarland als dia ken en de zeereerw. heer rector Berben van de parochie Nieuwe Niedorp als sub-diaken, in aan wezigheid van de Bisschoppelijk (Advertentie) IN TWEE PRACHT KWALITEITEN Kwaliteit PRIMA 29 75 was met erts onderweg van Nar vik naar Antwerpen. Kwaliteit SUPER beide met capuchon in de maten 36 t.m. 46 Aalsmeerse arts krijgt 500 gulden boete De Haarlemse Rechtbank ver oordeelde de Aalsmeerse arts J. C. Coenraad tot een maand voor waardelijke gevangenisstraf, als mede f500 boete, wegens be- Mr K. van Rijckevorsel, de ver dediger, drong aan op een voor waardelijke straf en vroeg zijn cliënt, die reeds vijf en een halve maand in voorarrest zit, onmid dellijk in vrijheid te stellen. De rechtbank weigerde dit verzoek en de uitspraak werd bepaald op 2 April a.s. DE DUITSE OORLOGS MISDADIGERS BONN, 19 Maart (Reuter). Dr Heinrich von Brentano, de fractieleider van de christen-de mocraten in de Bondsdag, heeft Donderdag verklaard, zo juist dreiging, wederspannigheid en vernomen te hebben, dat de V.S. het opzettelijk niet opvolgen van zich bereid verklaard hebben on een politioneel bevel. I middellijk stappen te nemen om de kwestie van de oorlogsmisdadi- 27 October Sers uit tle we£ te ruime.n>. zonder EEN RARE STUDENT Gisteren stond voor de Haagse rechtbank terecht de 23-jarige student Jhr M. A. v. N. tot S., beschuldigd van het plegen van veertien diefstallen ten nadele van zijn mede-studenten. De be langrijkste diefstal betrof die van een geldkistje met f 2400.-, dat J toebehoorde aan het Leidse Stu- dentencorps. Verdachte, die in zijn vriendenkring zeer populair was, kon geen verklaring voor zijn misdrijven geven. Ook de drie psychiatrische rapporten, i die over hem waren uitgebracht, gaven weinig opheldering. Geld gebrek was volgens verdachte i zeker niet de oorzaak. De Officier van Justitie eiste een gevangenisstraf van één jaar J)e nationale ramp heeft belangrijke consequenties mee- waarvan vijf maanden voorwaar- r delijk met een proeftijd van drie gebracht voor de middenstand. Uit de zo juist bekend ge- Jd-- - - worden cijfers blijkt, dat de omzetten van de schoenwin- (Van onze verslaggever) keiiers in de eerste week na de ramp met 50 procent zijn teruggelopen. De tweede week bedroeg de omzet 61 pro cent van die van Januari. Er valt dus weer een zeker herstel waar te nemen, maar naast de vrijwillig gebrachte offers sjieelt de weerslag van de -ramp op de normale bron van inkomsten van de middenstanders een grote rol De arts kreeg op 1952 op de Schipholdijk te Haar lemmermeer, tijdens een ver keersopstopping, een conflict met een wachtmeester der rijks politie. De wachtmeester ver klaarde dat, toen hij proces verbaal wilde opmaken, de arts had geprobeerd hem te overrij den. De poging tot zware mis handeling, die naar aanleiding van deze getuigenis in de dag vaarding was opgenomen, achtte de rechtbank niet bewezen. De eis was drie maanden onvoor waardelijk en drie maanden voorwaardelijk. te wachten op bekrachtiging van de Duitse verdragen met het Westen. Von Brentano zeide, dat de Amerikaanse regering „in begin sel" bereid was instanties in het leven te roepen om de gevallen van de oorlogsmisdadigers aan een nieuw onderzoek te onder werpen en „ter afdoening van alle eventuele gevallen" gratie te verlenen, zelfs vóór de ratificatie. Von Brentano weidde niet verder uit. De Bondsdag hoorde zijn mededeling in stilte aan. Dit constateerde de bondsvoor zitter van de Ned. Kath. Bond van Schoenwinkeliers, de heer C. de Jong. op de voorjaarsbonds- vergadering van deze bond, wel ke gisteren in Amsterdam werd gehouden. De voorzitter verheugde zich over de toenemende kracht en de betekenis van de bond. De Veemarkt Delft DELFT, 19 Maart. Aangevoerd 29 runderen, 190 nuchtere kal veren, 75 schapen of lammeren. De prijzen waren voor: weide- koeien f550700; nuchtere kal veren 2842; schapen met een lam f8095; schapen met twee lammeren 100130. De handel was voor runderen en kalveren redelijk, voor schapen en lam meren traag. critiek. als zou de Katholieke bond zich in de branche een machtspositie verwerven, wees de heer de Jong van de hand. „Men mag het ons niet kwalijk nemen, dat wij als katholieken ons willen laten gelden bii de behandeling van de vraagstuk ken. die onze economische en maatschappelijke vorming betref fen. Wii nemen echter geen plaats in. die ons niet toekomt, de arbeid, die wii verrichten, komt niet alleen de Katholieke bond en zijn leden ten goede, maar alle branchegenoten". Jaarverslag In ziin jaarverslag deed de se cretaris. mr. G. Remmen, mede deling. dat met vrij grote zeker heid per 1 September a.s. de in stelling van een bedriifschap schoendetailhandel tegemoet kan worden gezien. Bij de bestuursverkiezing werd het aftredend bestuurslid, de heer Krol uit Den Haag herkozen. In plaats van het aftredend be stuurslid, de heer van den Berg uit Katwijk, werd gekozen de heer Staal uit Driebergen Vele conventies, welke tussen de fabrikanten zowel in de tex tiel- als in de schoenenbranche bestaan ten aanzien van leve- rings- en betalingsvoorwaarden, waarop de goederen aan de de taillisten geleverd worden, zijn volkomen eenzijdig en verlenen geen gelijk recht aan leveranciers en afnemers. Wanneer de leve ranciers hun verplichtingen niet nakomen staat voor de detaillist theoretisch de weg tot een pro cedure open, doch in feite komt het zelden tot een proces, omdat de detaillist als economisch zwak kere in velerlei opzichten afhan kelijk is van de economisch ster kere fabrikant. De duizenden schoendetaillisten en textielde- taillisten die met deze problemen te kampen hebben, zullen geza menlijk moeten optrekken om dit front te doorbreken, mede in het algemeen belang. Tot deze conclusie kwam drs. H. Neefs, secretaris van de Kath. Bond van Textieldetailhandelaren bij zijn inleiding over ..rechten en plichten in conventies" op de jaarvergadering. Gisteren werd in Groningen in het gebouw de Harmonie de eerste Nederlandse rijwiel bromfietsen-motorenshow ge opend, welke door kleinhande laren was georganiseerd. Een overzicht van de grote ver scheidenheid aan rijwielen, scooters, bromfietsen en mo toren. De onbillijkheden van de alge mene schoenen-conventie treden aan de dag bii wanprestatie van de fabrikant ten aanzien van de leveringstermijn, bij het verlenen van de z.g. hoeveelheidskortin- gen zonder dat een verkoopprijs is vastgesteld, bii de wel zeer willekeurige wijze, waarop de commissie kan worden samenge steld ter regeling van geschillen, bii het plaatsen op de z.g. zwarte lijst en bij het stellen van zeker heid voor betaling. Als een van de middelen om deze kwestie, die in de detail handel thans weer zeer actueel is. tot een oplossing te brengen, noemde drs. Neefs het tot stand brengen van een detaillisten-con ventie omtrent voorwaarden, waarop de detaillisten hun goe deren betrekken. Ook achtte drs. Neefs het mogelijk een conventie tot stand te brengen tussen ener zijds de detaillisten en ander zijds de fabrikanten, die niet bii de A.S.C. ziin aangesloten. Postovereenkomst NederlandDuitsland Met West-Duitsland is een nieuwe postovereenkomst geslo ten, welke 1 April a.s. in wer king treedt. Ingevolge deze over eenkomst zullen in het onder ling verkeer binnen de grens- kring, welke alle Nederlandse en Duitse postkantoren omvat, die in rechte lijn gemeten niet meer dan 30 km van elkaar verwijderd zijn (het zgn. grensverkeer), voor brieven van een gewicht van niet meer dan 20 gram en voor enkele en dubbele briefkaarten, binnen landse tarieven van toepassing zijn. Voor brieven zwaarder dan 20 gram én voor de overige stuk ken blijven de internationale ta rieven van kracht. Honden vergiftigd Gedurende de laatste dagen zijn tientallen honden in het wandelbos Heumensoord bij Nij megen vergiftigd. Het is geble ken dat in de bossen vergiftigde worst lag. De worst bleek ver giftigd te zijn met strychnine. De politie heeft de ouders ge waarschuwd hun kinderen niet in het bos te laten spelen. Verzending van zeepost 's GRAVENHAGE, 18 Maart. Met de volgende schepen kan zeepost wor.den verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: ms „Johan van Ol- debarnevelt" (7 April); Neder lands Nieuw Guinea: ss „Tomi- ni" (21 April); Nederl. Antillen: ss „Baarn" (26 Maart); Suri name: ms „Stentor" (1 April); Unie van Zuid-Afrika en Zuid- West Afrika: ms „Edinburgh Castle" (21 Maart): Canada: ss „Waterman" (21 Maart); Zuid- Amerika: ss „Highland Prin cess" (23 Maart); Australië: ss „Strathnaver" (21 Maart); Nieuw-Zeeland: via Engeland (21 Maart). Inspecteur, pastoor Karskes van Burgerbrug. de zeereerw. heer rector Sliikerman van het Ursu- linenklooster te Bergen, de moe der-overste van dat klooster met haar raadzusters. burgemeester en wethouder van Oude Niedorp. aannemer Hoogewerf met opzich ter Louwerens. de hoofden van de R.K. school te Waarland en van de jongensschool 't Veld en alle zusters en onderwijzeressen die aan deze Ursulinenstatie ver honden ziin. Pastoor v. d. Burg toonde zich uitermate verheugd dat hij deze lang verbeide dag nog had mo gen beleven. Het verschil tussen de vertrekken waarin vorige week nog les gegeven werd en nu is verbijsterend groot. Het hoofd, zusters Maria Angela, heeft om dit te bereiken ontzag lijk veel geconfereerd en ge reisd. zodat ze niet alleen onze dank maar ook van alle ouders en kinderen uit 't Veld en wijde omgeving heeft verdiend. Wii verwachten dat onze meisjes in deze school zullen worden op geleid tot mensen met karakter, tot goed voorbereide huismoeders en tot steunpilaren van Kerk en maatschappij. Veel dank is het schoolbestuur verschuldigd aan B. en W. van Oude Niedorp en vooral ook aan rijksinspecteur Bos voor de royale medewerking. Prima onderwijs Burgemeester Kalb deelde de vreugde van het kerkbestuur, want een bevochten succes strekt tot voldoening. Spr. releveerde de geschiedenis die tot deze stich ting had geleid en verklaarde tenslotte groot respect te hebben voor de manier waarop de zus ters Ursulinen hier hun onder wijzende taak vervullen. Een respect dat blijkens het gestaag toenemende leerlingental kennelijk gedeeld wordt tot in Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een be richt van radio-Boedapest tegen gesproken, volgens hetwelk de Verenigde Staten zouden hebben aangeboden de grote kerk in Den Haag te herstellen, als op de toren Amerikaanse reclame kon worden aangebracht. In een uitzending voor het bin nenland had radio-Boedapest Woensdag gezegd, dat de Vere nigde Staten geld hadden aange boden voor het herstel van de grote kerk, „een oude kerk be schadigd door de laatste over stromingen in Den Haag". „In ruil voor hun vrome edel moedigheid," aldus radio-Boeda pest. „vroegen de agenten van de gangsterbeschaving slechts één ding van de Nederlandse kerk: dat zii na de restauratie reclame voor Coca-Cola en kauwgum op de toren zouden mogen aanbren gen." Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie zeide: „Dit is niet alleen kenmerkend voor de verdraaiingen in de com munistische propaganda, maar bovendien staat het gehele beeld van de Verenigde Staten, die een kerk herstellen, in schrille tegen stelling tot de pogingen tot ver nietiging van het bouwwerk der kerk in Hongarije". (De kauwgomfabrieken van Wrigley hebben indertijd het Haagse comité „Actie Torenspits" een aanzienlijk bedrag aangebo den voor de houw van een nieu we spits op de Haagse toren. Wrigley stelde als voorwaarde, dat gedurende de tijd van de bouw op de steigers lichtreclame mocht worden gemaakt. Van ker kelijke zijde werd daartegen ech ter bezwaar gemaakt, red.). Kaasmarkt Gouda GOUDA, 19 Maart. Aange voerd: 25 partijen kaas. Eerste kwal. f2.182.25, tweede kwali teit 2.10—2.17. de verre omtrek. Overigens be pleitte hij nog met klem de stich ting van een aan alle eisen be antwoordend zustershuis. Rijksinspecteur Bos verklaarde speciaal uit Zaandam gekomen te ziin omdat dit de eerste V.G. L.O.-school is die hij had mogen openen en juist het V.G.L.O. ziin hart heeft gestolen. Voor opgroeiende kinderen is het van het hoogste belang, dat ze dagelijks vele uren kunnen vertoeven in een architectonisch welgevormd gebouw, waarin licht en lucht vrij toegang hebben. Jarenlang hebben we gevoch ten voor snjaak- en stijlvoller boeken, nu doen we dat voor ge bouwen en inrichting. Stijlvol dient de onderwijzer ook te ziin in houding en kleding. Wii honen daarom ook dat hier aan deze school niet in de eerste plaats intellect wordt gevormd: de wereld heeft geen behoefte meer aan sehool-knappe mensen: we moeten los van het intellectua lisme naar eerlijke en trouwe karaktermensen. Christenen, die aan de voet van het kruis liefde vir.den voor hun naaste en de gemeenschap. Pastoor Karskens. de Bisschop pelijk Inspecteur, getuigde er kentelijk te zijn voor het harte lijke contact met 't Veld en pas toor v. d. Burg. die 114.000 km ging om deze mijlpaal te berei ken. Een woordvoerder van de ouder commissie vertelde, dat niemand meer ingenomen kan zijn met de ingebruikneming van deze welingerichte school, dan juist de ouders. Nu is onze hartewens vervuld, zodat we waarlijk grote ver wachtingen mogen koesteren van de opvoeding van onze kinderen. Pastoor v. d. Burg. die ziin confrater uit Waarland in enkele schalkse gezegden de „koude oor- log"-periode in herinnering had gebracht, verwachtte voortaan in pais en vree met de „naburen" te kunnen leven, nu gebleken is dat de Waarlandertjes die deze V.G.L.O. bezoeken. allerminst verdwaald ziin geraakt. Hii sloot met het devies van de zusters Ursulinen: „Wij gaan voort in de Naam des Heren". Drieling in De Lier In het gezin van de heer A. Hanemaaijer te De Lier is giste rennacht een drieling geboren. Het zijn Sonja, 4pond, Trudi 4 pond en Jan 4 y, pond. Het gezin had reeds drie kinderen. Moeder en kinderen maken het goed. Veemarkt DEVENTER Op de tbc-vrije markt werden 23 koeien aange voerd. De prijzen waren voor dragende koeien 850—1000, guste koeien 550775. De handel was matig. Veiling „Spes Nostra" NIEUW AMSTERDAM, 18 Mrt Kroten A 7—11, B 5—7, was- peen AI 18—18, All 12—15. wit lof AI 45—48, AH 36—38, BI 30 32, BII 2530, Spinazie 64 65; prei AI 36—47. B 33; sjalot ten 45, alles per kg. Haven Delfzijl Binnengekomen: 18 Mrt. m.s. Caribi Otersen: m.s. Afiean As sens; 19 Mrt: m.s. Skagerrak Londen; m.s. Geja Hamburg. Vertrokken: 18 Mrt. m.s. Irene Plymouth: m.s. Meta Greta (Duits) Hamburg: m.s. Anna (Duits) Hamburg; 19 Mrt:m.s. Soli Deo Gloria Gothenburg. Alioth R'dam-Buenos Aires 18 v Santos-Paranatua: Amor A'dam -Middellzee 19 te Palermo: Da- nae A'dam Middellzee-A'dam 18 v. AlgiersOran; Eemdiik Gal- veston-R'dam p. 18 Scillvs-Ant werpen; Eendracht Antw.-Ale- xandrië p. 19 vm. Malta: Gaave- land 18 v. Vittoria "te Bahia: Groote Beer vertr. 19 v. R'dam- Halifax; Hathor Middellzee- Adam 19 te Burriana: Hercules 18 v. Piraeus-Volos; Jupiter 18 v. A dam-R'dam: Modiokerto R'dam -Indonesië o. 18 Gibraltar: Oma- la (t) 19 v. Algiërs-Napels: Wil lem Ruys R'dam-Tj. Priok 19 nm. te Colombo: IJssel 19 v. R'dam te Bremen: Zeeland ssm. 18 v. d. T.yne-R'dam: Abbekerk R dam-Yokohama 19 te Port Said Akkrumdiik 18 v. R'dam n. Ham burg; Alnati R'dam-Buenos Aires 18 te Las Palmas: Amsteldiik R'dam-Orleans 18 Scillys gep.: Arendskerk Japan-R'dam p. 18 ten Z. Kreta-Genua: Baarn 18 v. A'dam n. Hamburg: Bantam In- donesie-New York 19 te Aden: Bloemfontein Durban-A'dam 18 te Antwerpen: Breda A'dam-Z. Pacific 18 v. Talcahuano n. Sa- nantonio: Caltex Nederland (t) Sidon-R'dam p. 18 Algiers: Cis- tula (t) 18 v. Singapore n. Ma nilla; Diemerdijk R'dam-Vancou- ver 18 te Critobal: Drente 18 v. Tj. Priok n. R'dam via Singapore: Fairsea A'dam-Sydnev 18 te Mel bourne; Friesland ssm. 18 v. d. Tijne n R'dam; Hoogkerk R'dam -Japan 18 v. Singapore n. Hong kong; Jagersfontein A'dam-Z. Afrika 18 te Teneriffe; Lawak Pac Kust-Perz. Golf v. Tj. Priok n. Colombo; Leuvekerk R'dam- Calcutta p. 18 Brothers n. Aden; Luna 18 v. R'dam te A'dam; Ma- cuba (t) 19 v. Singapore te To- kuyama verw.: Malvina (t) 18 v. Miri n. Singapore; Mapia A dam-Indonesië p. 18 Guardafui -Singapore: Mariekerk A'dam-O. Afrika 19 vm. Mombasa verw.; Mitra (t) 19 v. Baytown te Na pels verw.; Samarinda Pac. Kust -O. Afrika 18 v. Durban 19 te Lorenzo Marques verw.: Sibajak Wellington-R'dam 18 Brothers Gep.-Suez; Talisse A'dam-Indone- sié 19 Rede Tj. Pandan; Tegel berg Z. Amerika-Japan 19 Singa pore, verw.: Ternate R'dam-Indo- nesië 19 te Padang; Teucer In- donesië-A'dam o. 18 Finisterre n. Liverpool; Veendam New York- R'dam 18 225 O. Kp. Race-Sout hampton; Weltevreden Priok- R'dam 18 v. Colombo n. Suez: Woensdrecht 19 v. Boston te Pta Cardon; Zuiderkruis Kaanstad- A'dam 18 v. Walvisbaai n. Las Palmas. Aldab Buenos Aires- R'dam 19 600 Z. Las Palmas: Alkaid 18 v. Buenos Aires naar R'dam via Montevideo: Alnati R'dam-Buenos Aires 18 nm. v. Las Palmas n. Recife: Alphaca Buenos Aires-New York 19 Mon tevideo verw.; Altair Montevideo -R'dam 18 v. Bahia n. Las Pal mas; Amsteldiep 16 te Portland: Amstelvaart 17 v. Semarang te Surabaja: Arendskerk New York -Buenos Aires 19 te Trinidad: Ar- nedijk 19 v. R'dam te New York; Blilltion Perz. Golf-Pac Kust 15 v. San Francisco te Portland: Boskoop A'dam-Pto Limon 18 970 NO Barbados-Barbados: Cot- tica 19 te Paramaribo: Duiven- dijk Vancouver-R'dam 18 v. Cris tobal n. Curacao: Esso Rotter dam (t) R'dam-Ëaytown p. 18 nm. ten Z. Bahamas: Haulerwijk 15 v. R'dam te St. John: Jagers fontein A'dam-Kaapstad 18 v. Teneriffe: Japara (krl) Indonesië -New York 19 Portland verw.: Maasdam New York-R'dam 18 220 WTZ Landsend-Southampton: Marpessa (t) 13 v. Miri n. Yoko hama: Metula (t) 17 v. Balikpa- pan op rede Singapore: Modio kerto R'dam-Indonesië verw. 18 Gibraltar-Pt. Said: Plvphemus Indonesië-New York 17 v. Portf- wettenham; Prins Maurits 18 v. R'dam n. Bremen; Roebiah Cal- cutta-Pac. Kust 19 San Francisco verw.; Schie A'dam-W. Indië o. 18 Azoren-TrinidadSommelsdiik New Orleans-R'dam 18 nm. v. Savanna n. Newport News: Stad Breda 18 v. Port Arthur n. Eu ropa; Tomori 18 v. R'dam naar Hamburg: Tosaris Priok-R'dam 17 te Belawan.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 10