DE EERSTE ALKMAARSE DAMESREURS KOOPAVOND? BENT U VOOR OF TEGEN: j Demping Oudegracht is onontkoombaar Verlangt consument De wraak van de Gracht-Meermin STEMBILJET Waarom? Waarom? Dam MAl: m Vrijdag 20 Maart 1953 Het paradijs der vrouw U moogt er over stemmen ALKMAAR, 20 MAART 2053 Bent u voor of tegen? Wekelijkse koopavond VOOR Q TEGEN Demping Oudegracht VOOR I Q TEGEN Deze KLEI Ceintuurbaan; -<"\Nr BushalUj ?OOR HET EERST krijgt Alkmaar zijn Damesbeurs. Van 24 ct. beschikbaar; de abonnees, die ot en met 27 Maart wordt deze beurs georganiseerd door een wintigtal vooraanstaande Alkmaarse firma's in 't- Wapen >an Heemskerk. Dagelijks zullen des middags en des avonds nodeshows worden gehouden, zowel op het gebied van lames- en kinderkleding als op dat van de herenmode. Tom ïrich en zijn solisten zullen deze shows met hun muziek ypluisteren. Verschillende van de nieuwste snufjes op huis- loudelijk gebied zullen worden gedemonstreerd en iedere ',5ste en 100ste bezoeker wacht een aardige verrassing. De Directie van ons blad biedt 1000 abonnees een reductie op de mtreeprijs aan van 25 ct. Kaarten tegen gereduceerde prijs kunnen vanaf heden door abonnees aan ons bureau worden afgehaald. Dinsdagmorgen om 10 uur opent iet Paradijs der Vrouw, de eer de Alkmaarse Damesbeurs, haar ooorten. De dames kunnen dus de ;choonmaak enkele dagen verge ten, om een bezoek aan dit dames- oaradijs te brengen. In een twin tigtal verschillende stands zullen vooraanstaande firma's hun nieuwste aanbiedingen laten zien. In een onderhoud, dat wij met de organisatoren hadden, mochten wij reeds het een en ander ver nemen. Op het gebied van voorjaars- en zomerstoffen, dameslingerie, zomerhoeden en zomerschoenen zal het nieuwste te zien zijn. De Amerikaanse wonderpan „Pres tige Cooker" en het maken van lampenkappen zal worden gede monstreerd. Televisie en radio komen met de nieuwste fabrika ten. Koelkasten en haarden, de laatste met glasheldere raampjes (geen mica, dat zwart wordt), de „Clean" wasmachines en naai machines, zullen ongetwijfeld de belangstelling van de dames trek ken. Maar ook de heren zullen er genoeglijke uurtjes kunnen bele ven. Er is ook een stand met hor loges en klokken, er zal getoond worden, hoe de mooie zelfge- knoopte smyrna-tapijten geknoopt worden en op het gebied van wo ninginrichting zal er eveneens een uitgebreide collectie worden ge toond; de rieten meubelen en wandversieringen, waarvoor de belangstelling groeiende is, zullen niet ontbreken. Ook de maatkleding, zowel voor dames als heren zullen producten van de nieuwste mode te zien zijn, voor de heren o.m. de nieuwste sportcombinaties. Modeshows. Elke middag en avond wordt er een modeshow gehouden, waarbij zowel de nieuwe modetinten en de nieuwe lijn van de damesmode, als de zomerdracht voor de heren en tenslotte ook de kinderkleding o.a. jurkjes voor eerste commu nicantjes worden getoond. Mevr. Gastkemper zal zowel op de beurs zelï als op de shows de nodige explicatie geven. Een attractie op zich is de mu zikale medewerking van de be kende pianist Tom Erich met zijn solisten bekend genoeg van de radio die voor jong en oud hun goede muziek zullen laten horen. Is het bezoek aan de dames beurs op zich al een attractie de entree voor de modeshow is in de lage entreeprijs van 75 ct. in begrepen er wacht de bezoe kers na hun rondgang nog een smakelijke verrassing in het beursrestaurant op de bovenzaal, waar iedere bezoeker gratis een kop koffie met gebak wordt aan geboden. Gratis Nylons. Maar- daar blijft het niet bij; elke 25ste bezoeker krijgt een aardige verrassing en elke 100ste bezoeker en dat zal vooral de dames aanstaan ontvangt een paar prachtige nylon-kousen ter waarde van f6.Wat de heren, die toevallig de zoveel honderdste bezoeker zijn, met die nylonkou sen moeten doen, dat is hun zaak. Maar wie wil er zijn vrouw of dochter niet blij mee maken? Of anders zijn verloofde? Om de belangstelling voor de Damesbeurs te stimuleren, stelt de directie van ons blad voor een duizendtal abonnees kaarten te gen de gereduceerde prijs van 50 hiervan gebruik willen maken, kunnen vanaf heden deze kaarten aan ons bureau afhalen. Wij twij felen er niet aan, of deze 1000 kaarten zullen spoedig uitver kocht zijn. Deze reductiekaarten zijn ook Zaterdag tot 's middags zes uur aan ons bureau verkrijg baar. Wij komen vanzelfsprekend op de damesbeurs zelf nog nader terug, zodra wij er een kijkje heb ben kunnen nemen. Voorlopig willen wij de Alkmaarse huis vrouwen adviseren de volgende week althans enkele dagen te reserveren voor een bezoek aan HET PARADIJS DER VROUW in 't Wapen van Heemskerk: de eerste Alkmaarse Damesbeurs!!! Parijs beïnvloedt de mode in Nederland nog in sterke mate en tal van shows zijn nog op de Parijse creaties georiën teerd. Hier ziet U een kapje van groen stro, gegarneerd met een fluwelen band en een genopte voile. In het helderse schijnsel -van de atoom- lampen liepen drie wijze mannen tussen de tramrails van de Gedempte Oude gracht: de burgemeester, de rechter en de pastoor. De electronische klok van de Grote of St. Laurenskerk, het enige mo nument, dat nog aan het oude Alkmaar van 100 jaar geleden herinnerde, behalve dan de krotten van koopmanshuizen aan de Ged. Oudegracht, sloeg twaalf slagen. De pastoor sloeg een kruis „De dag is om, broeders", sprak hij. „Laten wij ons ter ruste begeven, om krachten te verzamelen, om de aan ons toevertrouwden leiding te kunnen ge ven". Hij stak de armen in de mouwen van zijn toog. Niet, dat het koud was. De openlucht-atoomkachels zorgden ervoor, dat Alkmaar constant onder warme lucht bedolven bleef. Maar zo kon hij beter nadenken over de neutraliteitsgedachte. Zijn metgezellen hadden niet gehoord, wat hij zei. Zij waren in een ernstig dispuut gewikkeld. Over de progressivi teit van de gemeenteraad. En over het beleid van de Wethouder van Openbare Werken, die f 107.000.ten koste wilde leggen aan de sanering van de enkele vervallen koopmanshuizen, die de re gressieven in de raad tot nog toe in stand hadden weten te houden. „Hebben de regressieven al hun richting aangegeven in deze?" vroeg de rechter, die de hele dag verkeersovertreders had zitten te veroordelen. „Waar ze toch op gebrand zijn, begrijp ik niet goed. Ik ben bang, dat zij hun vingers zullen branden", sprak de burgemeester, die 's middags in een verloren kwartiertje een paar brandweerconflicten had opgelost. Plotseling doofden de lichten. De drie mannen voelden de grond onder hun voeten wegzakken. Ze stonden voor een diepe kuil. Er steeg een sterke rioollucht uit op. In het grijsgroene licht, dat in de kuil was, zagen zij het silhouet van een prachtige, slanke vrouwenfiguur. Lang zaam rees zij, zwaaiend met een stuk nat papier boven haar hoofd. Zij droeg een oude fietsband om haar middel. „Ik ben de Ongedempte-Gracht- Meermin", sprak zij. „Bijna honderd jaar heb ik zand gegeten. Op dit uur heb ik gewacht, notabelen!" Zij zwaaide met het papier. „Dit is een krant van 20 Maart 1953. De duivel hale die krant. Die heeft het verschrikkelijke idee in de wereld gebracht. Ik eis mijn rijk weerom...." De pastoor huiverde, „Zoveel hoofden, zoveel zinnen", zei hij, „geef ieder het zijne, burgemeester". De rechter, die van poëzie meer ver stand had, dan van motoren, en alle ver keer gaarne zag verdwijnen, lispelde: „Geef haar haar zin. lus in causa posi- tum'". „Ik vrees, dat de Ned. Spoorwegen geen medewerking zullen verlenen, de tram op te doeken", prevelde de burge meester diplomatisch. „Dan zal ik het recht in eigen band nemen", sprak de Grachtmeermin. „Op dit uur heb ik gewacht, dat zei ik jullie toch?" En zij strekte haar hand uit. Toen klonk er een oorverdovend lawaai als van vallende stenen en snel aanstormend water. De Oude Gracht lag er weer als voorheen, ongedempt, ongerept. „Dit is een wonder", zei de pastoor. „Het zij zo". En hij sloot'de ogen. „De hemel zij dank", zei de rechter, die vele vrije middagen in het verschiet zag. De burgemeester was verdwenen. Hij kwam niet meer boven water. De gracht meermin had hem meegenomen, om haar te dienen in haar rijk van rioolwater en verdronken huisvuil. G. P. In de gemeenteraadsvergadering van 5 Maart j.l. besloot de ge meenteraad met slechts vier stem men tegen, om .niet over te gaan tot invoering van een we kelijkse koopavond op Vrijdag. De Raad wordt geacht te zijn de volksvertegenwoordiging; wij we ten dus nu, hoe de vertegenwoor diging van de burgerij over de koopavond denkt, maar zouden toch ook wei eens willen weten, hoe de burgerij zelf over de koop avond denkt. Vandaar, dat wij langs deze weg een enquête wil len instellen onder de consumen ten het kopend publiek van heel de stad. Alleen een zo groot mogelijke deelname aan deze enquête, zal ons enig inzicht kun nen geven over de mening, die er ten aanzien van de koopavond bij het publiek leeft. Wij hopen daarom, dat in grote getale door onze lezers van vandaag blijk wordt gegeven van hun standpunt in deze, door invulling en inzen ding van het stembiljet, dat men elders in dit blad kan aantreffen. Voor en tegen De koopavond is allereerst een zaak, die de winkeliers aangaat. Vandaar, dat de georganiseerde middenstand hierover naar zijn mening is gevraagd. Van de 360 georganiseerde middenstanders waren er 142 tegen 'n koopavond en gaven er 98 helemaal geen blijk van belangstelling voor deze enquête; de overige 120 winkeliers waren er wèl voor, ongeveer 30 pet. dus. Nu hebben de meeste raads leden zich laten leiden door de gedachte, dat er geen koopavond moet komen, omdat de meerder heid van de middenstanders er tegen is. Is dat wel een juist standpunt? Onder die tegenstan ders zouden b.v. wel eens de circa 130 melkslijters kunnen gerekend worden, die vanzelfsprekend geen enkel belang hebben bij een koopavond. Maar is het juist, dat deze dan mee-foeslissen over een kwestie, die de wèl-belangheb- benden, hoofdzakelijk de winke liers in de binnenstad, aangaat? Het ligt ook voor de hand, dat de winkeliers in de buitenwijken weinig voor een koopavond voe len; zij vrezen een wegzuiging van de koopkracht naar de binnen stad. Maar, zo vragen wij ons af, zou het kopend publiek, dat in de buitenwijken woont, niet veel meer, gebruik maken van de Za terdagmiddag om in zijn buurt- winkels te kopen, als het Vrijdag avond de gelegenheid had in de stad zijn inkopen te doen, wat betreft de meer duurzame artike len als kleding en huisraad? Nu moet men daarvoor Zaterdagmid dag naar de binnenstad en doet men daar tevens zijn overige in kopen. Een ander tegenargument was, dat door de koopavond de koop lust onnodig wordt aangewakkerd en dat het huishoud-budget van de meeste gezinnen toch al zo moeilijk sluitend is te krijgen. Dit argument lijkt ons niet steek houdend; wij kunnen ons niet indenken, dat het puibliek, omdat er een koopavond is, ineens meer zal gaan kopen dan voorheen; men kan toch niet verder sprin gen dan zijn stok lang is. De winkelbedienden en over het algemeen de werknemers zijn óók tegenstanders van een koopavond, waarin zij een aan slag zien op de vrijetijdsbeste ding. Wij hebben in ons raads- overzicht destijds al betoogd, dat door een koopavond het maxi mum aantal arbeidsureq,nog niet bereikt wordt; dat een winkel bediende, die enig hart voor de zaak van zijn patroon heeft, geen bezwaar zal maken tegen een koopavond, terwijl tenslotte nie mand verplicht is het beroep van winkelbediende te kiezen. Na aftrek van één koop-avond, blij ven er toch altijd nog 6 avonden in de week over, voor ontwikke ling en ontspanning. De voorstanders van een koop avond zijn hoofdzakelijk te zoe ken in de kringen van de grote winkeliers en de winkels in de binnenstad, al is het dan opmer kelijk, dat de meerderheid van de Langestraatwinkeliers er niet voor is. De Middenstand heeft een die nende taak; hij heeft het publiek de meest-mogelijke service te bieden en voor vele consumen ten zou die service ook gegeven worden door één koopavond in de week. Hoeveel winkeliers kun nen het werk Zaterdagmiddag niet af en zouden met een koop avond op Vrijdag heel wat meer klanten ook vlugger kun nen helpen. Vooral bepaalde branches, als de modezaken en de zaken op het gebied van woninginrichting zouden met een koopavond een grotere service aan hun klanten en kopers kunnen bieden, omdat zij artikelen verkopen, die meest al door de vrouw vergezeld van haar man of een ander worden gekocht. Een argument vóór de koop avond is ook de verlevendiging De gemeenteraad van Alk maar besloot niet tot invoering van een wekelijkse koopavond op Vrijdag over te gaan. Hoofdzakelijk omdat niet ge bleken was, dat de consumen ten de kopers dus er prijs op stellen. Vandaar, dat wij besloten EEN ENQUêTE ON DER DE GEHELE ALKMAAR SE BURGERIJ in te stellen over de vraag: bent u vóór of tegen een koopavond. In bij gaand artikel vindt u nog een opsomming van de argumenten vóór én tegen. Hoe denkt U erover? Laat ons dat s.v.p. even weten door het stembil jet, dat u hieronder aantreft, ingevuld aan ons bureau te bezorgen; wij zullen dan bin nenkort het resultaat publi ceren. Redactie N.H. DAGBLAD. van het stadsbeeld en een druk ker bezoek aan bioscopen en cafe's-restaurants; ook het bus- verkeer zou er door toenemen. Het is mogelijk, doch wij hebben er nog geen voorstelling van. Het kardinale punt in deze koop avondkwestie is naar onze smaak: hoe denkt de consument over de koopavond; heeft het kopend pu bliek behoefte aan een koopavond en welk percentage van de consu menten zou ervoor zijn? Deze vraag is bij de enquête, die aan het raadsbesluit vooraf ging, niet beantwoord. Vandaar, dat wij een poging willen doen, om een antwoord op deze vraag te krijgen. Het lijkt ons niet no dig, dat hier de meerderheid de 50 plus één moet beslissen. Ook wanneer 30 tot 40 pet. van de consultenten zich vóór een koopavond zou uitspreken, zouden wij de proef voor een jaar willen nemen. Het is daarom, dat wij ons vandaag tot de hele burgerij wenden met het verzoek aan deze enquête deel te nemen, door haar stem uit te brengen vóór of tegen de koopavond. Men zie het stembiljet, elders in dit num mer. Wij hopen de resultaten van deze enquête binnenkort in dit blad te publiceren. Wellicht, dat zij voor' de Raad nog eens aan leiding mogen worden zijn stand punt te herzien. Fr. O. Dit formulier, duidelijk ingevuld inzenden aan het Bureau Noord Hollands Dagblad. Ritsevoort 56, Alkmaar. (Vervolg van pag. 9 Zo denkt Zakenman zich de ringbaan voor rond de binnen stad; hij wil dus niet alleen de Oudegracht dempen, doch ook de Lindengracht, om de ringbaan te voltooien. de kringen van zakenmensen en fabrikanten is gerezen tot demping van Lindegracht en Oude gracht, gepaard gaande met de bouw van een brede, nieuwe brug over de Singelgracht, ter hoogte van de tegenwoordige Lamoraalsluis. Daarmede zou een brede boulevard tot stand komen (de grootste breedte van de Oudegracht bedraagt circa veertig meter) die bij de eveneens te dempen Turfmarkt aansluiting zou kunnen geven op de Bierkade en vervolgens via Achter weg, Kanaalkade, Helderseweg het Stationsplein zou bereiken om vandaar via Scharloo, Bergerhout en Geestersingel weer de cirkel te sluiten. Laat men toch niet beweren, dat Alkmaar daar mede ook maar iets van haar schoonheid zou offe ren, want noch de Oude- noch de Lindegracht bezitten ook maar eon fractie daarvan. Zij zijn in wezen niets anders dan openbare riolen en ver spreiden vooral in de zomer een weinig aan gename geur. Hun lelijkheid kon nog enigszins worden ge camoufleerd door het hoog opgaand geboomte, dat daar eens heeft gestaan. Toen dit werd gerooid, viel de lelijkheid van de bebouwing, een samen- voegsel van pakhuizen, fabrieken, garages, winkels en volkomen stijlloze huizen, sommige met een gedeeltelijk oude voorgevel, doch met een z.g. modern onderpui eerst goed in het oog. Dat een te dempen Oudegracht allereerst van groot nut, doch zeker niet lelijk behoeft te zijn, moge uit bijgaande tekening blijken. Zij biedt tevens de mogelijkheid om zich tot derde winkel straat, na de Langestraat en de Laat te ontwikke len. Bovendien zouden ook alle buslijnen, die onze stad tot begin en eindpunt hebben, hun weg via de Ceintuurbaan naar en van het Station kunnen nemen, waarbij op bepaalde afstanden gelegenheid zou moeten worden geschapen tot het in- en aitlaten van passagiers. Daardoor zou het reizend publiek een service worden geboden, die niet hoog genoeg kan worden aangeslagen; een service, die het publiek in de onmiddellijke nabijheid van winkels, scholen enz. zou brengen. Daarenboven zou de onrendabele stadslijn, die de NACO thans exploiteert, kunnen worden op geheven en het locaal vervoer ook door de van buiten komende bussen kunnen worden overgeno men, die bovendien met veel grotere frequentie zouden moeten rijden. Wanneer het reeds vroeger afgekeurde school gebouw aan de Brillensteeg zou worden afgebro ken, zou dit met de eveneens te amoveren panden tussen Brillepsteeg en een aan de Oudegracht gelegen pand, dat, de gemeente reeds in eigendom heeft, kunnen worden aangewend voor de stich ting van een openbaar gebouw, waarbij zeker aan een nieuw Post- en Telegraafkantoor ware te den ken. Bepaalde gedeelten van de Gedempte Oudegracht zouden voorts als parkeergelegenheid kunnen worden aangewend, waaraan in de binnenstad zulk een dringende behoefte bestaat. Men moet overigens niet vergeten, dat de gemeente eerlang tot de aanleg van een hoofdriool zal moeten overgaan, waarvan de kosten momen teel op elf millioen gulden worden geraamd. Alvo rens de Gedempte Oudegracht te asphalteren, zou dit hoofdriool zonder dat daartoe diepe ingra vingen nodig zouden zijn in het zandibed kunnen worden aangelegd, hetgeen een aanzienlijke bezui niging zou betekenen. Op den duur zouden, indien de Oudegracht niet zou worden gedempt de, walmuren weer kost bare voorzieningen behoeven; ook de kosten daar van zouden bij demping kunnen worden voor komen. Een te dempen en vervolgens op moderne wijze te meubileren Oudegracht betekent mede met het oog op de te verwachten verdere ontwikkeling van het verkeerswezen na de tot standkoming van de tunnels te Velsen en Zaandam een bijzonder groot stadsbelang, waarmede ook de volksgezond heid door het verdwijnen van het open - riool, --stortplaats van alle mogelijke afvallen, ten zeerste is gediend. Móge dit denkbeeld aan de Raad en de Verkeers- commissie in welwillende overweging worden gegeven, in de overtuiging, dat hier, om met Jan Pieterszoon Coen te spreken, waarlijk iets groots kan worden verricht. EEN ZAKENMAN v. 1 I.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 18