West-Duitse Bondsdag bekrachtigde E.V.G. Felle tegenstellingen in de Tweede Kamer geuit V.S. blijven elk middel tot een vrede nastreven NOORDHOLLANDS 1954 Heilig Jaar Socialisten poogden debat uit te stellen Dagblad voor Alkmaar en omgeving C5 Prins Bernhard in New York Nog 1751 slachtoffers Frankrijk en de E.D.G. 83.3 millioen Prinselijke woorden Het debat over de Zondagswet Dominee Zandt daalde als een Mozes van de berg Sinaï Politieke opzet niet vreemd? in Rampenfonds Vliegramp in V.S. Eisenhower tot de pers: Vliegtuigincidenten hebben geen politieke betekenis Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Vrijdag 20 Maart 1953 - 48e Jaargang - Nr 12733 HET IS' VERHEUGEND, dat wij de laatste tijd voortdurend de bewijzen weer zien van het innig en hartelijk medeleven van het Koninklijk Huis en het Vorstelijk Echtpaar, met de no den en behoeften van ons vólk. Terwijl H.M. de Koningin met niet aflatende werkzaam heid, soms totaal onverwachts, belangstellende en troostende bezoeken brengt aan het ramp gebied, wijdt Prins Bernhard zijn interesse aan de belangen van het bedrijfsleven en aan de ontwikkeling van de internatio nale economische betrekkingen. Nauwelijks heeft Z.K.H. op de Jaarbeurs, die deze week voor de zestigste maal gehouden wordt, een concrete gedachte geuit, verre verheven boven de algemeenheden, welke nu een maal bij dergelijke plechtighe den wel onvermijdelijk zijn, of hij richtte zich met een sterk- indringende speech tot een ge zelschap jonge middenstanders, die voor deze gelegenheid spe ciaal naar de jaarbeurs geko men waren en toen dit afge werkt was, stapte de Prins a.h. w. per ommegaand in het vlieg tuig. dat hem naar Amerika voerde, waar hij zijn bezoeken en besprekingen met het be drijfsleven daar, ten nutte van de economie van ons vaderland, zal vervolgen, welke hij in de eerste week van Februari we gens de watersnoodramp moest onderbreken. De Prins opperde de gedachte het Jaarbeursinstituut meer als centrale voor de samenwerking van het bedrijfsleven in te scha kelen en zodoende ook meer ef ficient te werk te kunnen gaan bij het onderzoekingswerk. Een zaak, die wel eens meer ter sprake is geweest, maar nog niet voldoende ingang vond in de kringen van het bedrijfsleven. Indien deze centralisatie met wijs beleid wordt toegepast, zou den er stellig voordelen voor de ondernemingen in kunnen zitten Het practische werk van Ko ningin en Prins verdient de sterke aandacht van ons volk, dat zich verheugen moet over de moderne wiize. waarop de Vor- telijke personen zich temidden van onze samenleving bewegen. In het bijzonder is dit ook het geval met de merkwaardige en goede gedachten, die de Prins gesproken heeft tot de jonge middenstanders. Het is goed, dat de Prins het voorbeeld van zijn Koninklijke gade volgt, die steeds zoveel interesse, in woord en daad, voor de toekomst van de jeugd aan de dag legt. Wij mogen onze lezers wel vragen, de tekst van de speech van de Prins, die wij in ons nummer van Woensdag gemeend hebben, volledig te moeten op nemen, te lezen en te herlezen. Zij zijn waard, nader over dacht en uitgewerkt te worden. De Prins doet natuurlijk niet aan politiek, anders zou men kunnen menen, dat zijn woord over de onmisbaarheid van de functie van de middenstand in de maatschappij, ook tot ande ren was gericht In elk geval kunnen ook oude ren hun voordeel doen met de aansporing tot aaneensluiting, welke de Prins tot de jonge middenstanders richtte en zijn opwekking, om ook voor andere dan zuiver zakelijke dingen be langstelling te tonen in studie en voorlichting, omdat dit alles, bijv. de kwestie van de Euro pese samenwerking, ook voor de ontwikkeling van de (jonge) middenstand van belang is! BONN (Reuter) De West-Duitse bondsdag heeft giste ren het E.V.G.-verdrag en de conventies van Bonn be krachtigd. Deze laatste vervangen het Westelijke bezet tingsstatuut. De Bondsdag is het eerste parlementdat het E.V.G.-verdrag ratificeert. Het verdrag is in Mei van het vorige jaar te Parijs getekend door de ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg. De conventies van Bonn zijn ook in Mei 1952 getekend door de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk als bezettende mogend heden en door West-Duitsland. Terwijl waterwerpers en gum mistokken van sterke politiefor- maties ongeveer tweeduizend communistische demonstranten verhinderden het parlementsge bouw te naderen, heeft dr Aden auer gistermiddag het slotdebat van de Bondsdag over de Euro pese verdragen geopend met een rede, waarin hij het Europese leger kenschetste als. een poging om het denken in nationale sta ten op te geven en als een uiting van het groeiende besef, dat Europa slechts door samengaan van zijn naties kan worden gered. Adenauer, bij voorbaat zeker van een meerderheid in de Bondsdag, zette de eindspurt der verdragen in, nadat een socialistische poging om het debat uit te stellen door de regeringsmeerderheid was af gewezen. De socialisten hadden bij monde van hun verdedigings specialist Erler betoogd, dat nie mand kan weten wat het verdrag in feite inhoudt zolang nog niet beslist is over de door Frankrijk voorgestelde protocollen. Zij wensten het debat minstens uit te stellen tot over de protocollen in Parijs overeenstemming zou zijn bereikt. Woordvoerders der drie rege ringspartijen wezen dit argument af. De Bondsdag had volgens hen slechts te beslissen over dit ver drag en geest en inhoud daarvan stonden volgens hen vast. Wel kondigde de liberale spreker aan, dat zijn fractie de eis zou stellen, dat eventuele toevoegingen aan het verdrag ook door de Bonds dag zullen moeten worden goed gekeurd. Dr Adenauer verklaarde dat men er van moest uitgaan, dat eventuele toevoegingen geest noch tekst van het verdrag zou den mogen weerspreken. Twee aspecten der politieke ontwikkeling werden in het kalm en zakelijk gevoerd dispuut tus sen dr Adenauer en de leider der socialistische oppositie, Ollen- hauer, sterk naar voren gescho ven. Daar was in de eerste plaats de onzekerheid, die door de rege ringswisseling in de Sovjet-Unie is ontstaan. Hier stelde dr Aden auer, dat de dood van Stalin de gevaren van de zijde der Sovjet- Unie zeker niet heeft verminderd. „Stalin was niet meer opgewas sen tegen de inspanning, die een hete oorlog zou hebben gevergd. Hij was ook te zeer bedacht op de gevaren, die deze voor de eco nomische opbouw van de Sovjet- Unie met zich zou bréngen. Welke gevolgen echter zijn dood zal hebben, is niet met zekerheid te voorspellen. Wellicht beleven wij een adempauze, totdat de ver houdingen in de Sovjet-Unie zich hebben gestabiliseerd". De socialistische leider, Ollen- hauer, zag in tegenstelling tot Adenauer in de aflossing van Sta lin een sein om de ontwikkeling af te wachten. De mogelijkheid van een nieuw beraad tussen Oost en West hing volgens hem in de lucht. De stemverhouding was als volgt: EDG-verdrag: 224 voor, 165 te gen, 2 onthoudingen. Conventies: 226 voor, 164 tegen, 2 onthoudingen. NEW YORK, 19 Maart (A.P.). Prins Bernhard is vandaag voor een bezoek van tien dagen in New York aangekomen. Hij werd op het vliegveld begroet door de Nederlandse ambassadeur, dr J. H. van Royen. De Prins vertelde aan de pers, dat er bij de overstromingen, die Nederland hebben getroffen, op sommige plaatsen gaten van 60 meter waren geslagen. Hij twij felde er aan of het overstroomde gebied voor het eind van het jaar weer geheel drooggelegd zou zijn. De Prins zal het weekend in New York doorbrengen en ver volgens naar Washington gaan, waar hij als voorzitter van het Nederlandse Rampenfonds van talloze commissies een eindrap port over haar acties tot hulp verlening aan de slachtoffers van de watersnood in Nederland zal ontvangen. De Prins deelde mee, dat men bezig is de mensen naar huis te laten terugkeren, doch dat het nog lang zal duren voordat alle dijken zijn hersteld en alle puin is opgeruimd. DIJKGAT OP GOEREE- OVERFLAKKEE GEDICHT Gistermorgen om half twaalf is het gat in de dijk van de Pal- landtpolder ten westen van de haven van Middelharnis gedicht, Dit was een van de laatste nog te dichten gaten op Goeree- Overflakkee. Het op 4 Maart gepubliceerde totaal aantal slachtoffers van de overstromingsramp (1751) heeft tot heden geen wijzizing onder gaan, De doublures., die onver mijdelijk ook moeten voorkomen in de tellingen van het informa tiebureau van het Ned. Rode Kruis, zijn daaruit zoveel moge lijk weggewerkt. Het aantal ge- identificeerde deden, dat op 4 Maart 690 bedroeg, is inmiddels gestegen tot 1050. Het aantal ge registreerde vermisten kon mede hierdoor van 10S1 worden terug gebracht tot 70J. Van onze parlementaire redacteur) De rede van ds. Zandt (St.Ger.) was in het gisteren in de Tweede Kamer voortgezette debat over de Zondagswet het hoofdmotief. Een hard motief, zwaar van onheil, omspeeld door de lichtere klanken van de heren Bruins Slot (A.R.), Stufkens (P.v.d.A.) en Schmal (C.H.). „Het is geen toeval", zo meende ds. Zandt (St. Ger.) te kunnen zeggen, „dat de ramp van de watersnood juist op Zondag is gekomen, want de Zondag is de dag ivaarop door ons volk het zwaarst gezondigd wordt. Het is een zonde-dag geworden". En naar de toekomst ziende, riep ds Zandt uit: „Arm Neder land, waar zulk een Zondagswet wordt ingevoerd. Welke nieuwe rampen staan ons nog te wach ten Het was alsof men een nieuwe Mozes met de stenen tafelen zag afdalen van een in donder en bliksem gehulde Sinaï. De heer Stufkens, een protestant uit de P.v.d.A., kon hier terecht tegenover stellen, dat de geest van het Nieuwe Testament een andere is dan die van het Oude Testament. De milde geest van Christus straalt ook over de christelijke Zondag. En de heer Schmal (C.H.), die ds Zandt aan maande om voorzichtig te zijn met de uitleg van Gods Woord, had hieraan nog toe kunnen voe gen, dat zulks in nog sterkere mate geldt voor het doorgronden van Gods bedoelingen. Wat wil ds Zandt (St.Geref.)? Hij wil Gods wet in een mense lijke wet vorm geven. Van rege ringszijde werd in de schriftelijke stukken gesteld dat zo het al ooit de taak van de overheid kan zijn geweest om de Zondagsviering af te dwingen, daar toch onder de huidige verhoudingen geen sprake van kan zijn. Asyl voor Poolse piloot LONDEN, 19 Maart (A.P.). De 21-jarige Poolse piloot F. Ga- recki, die 12 dagen geleden in een Russische Mig naar Dene marken ontsnapt is, is politiek asyl in Engeland verleend. Hij is per vliegtuig overgebracht naar Engeland, waar hij door de intel- ligencedienst van de R.A.F. ver hoord zal worden. Waar hij ver blijft wordt geheim gehouden. De dorpen, die thans in de Noordoostpolder in aanbouw zijn, worden snel qroter. Dit qeldt vooral voor Emmeloord, de hoofdplaats van de nieuwe, polder, die in de toekomst zal uitgroeien tot een plaats als Meppel of Steenwijk. Het bouwplan voor Emmeloord vertoont het beeld van een uitgesproken kern, met daar omheen zeven wijken alsmede een industrieterrein aan de overzijde van de Urkervaart. De winkelstraat, waar onge veer 24 winkels zullen komen, in aanbouw. Ds Zandt (St.Geref.) noemde dat een jammerlijke uitvlucht, „een vijgeblad, zo doorzichtig, dat het zelfs door een menselijk oog doorzien kan worden en hoeveel te meer dan door het heilig oog van de alziende God". Hij zag minister Beel als een nieuwe Pilatus, die een wasbekken liet aandragen om, ten aanschouwe van het volk, zijn handen in on schuld te kunnen wassen. Bestrijding Ds Zandt (St.Geref.) werd op dit principiële punt bestreden door dr Bruins Slot (A.R.) en de heer Schmal (C.H.), die er reke ning mee moeten houden, dat ds Zandt, ook in de rol van onheils profeet, politieke bedoelingen geenszins vreemd zijn. Hoe kan de overheid dwingen om Gods wet na te leven? vroeg dr Bruins Slot (A.R.) en hij haalde er de .Heidelbergse^....Catechismus bij, waarin slaat aar men „de eeuwige sabbath in dit leven moet aan vangen", dat men „de geest Gods in zich moet laten werken", dat men „christelijke handreiking moet doen" (zorg voor de arme geloofsgenoten) enz. „Het is vol komen onmogelijk", zo consta teerde dr Bruins Slot, „om dit alles in het gewone positieve recht te verwerken". (Zie vervolg pag. 7) Regering zal verdrag verdedigen PARIJS, 19 Maart (AFP). De Franse premier Mayer heeft Donderdag verklaard, dat zijn re gering het verdrag voor een Euro pese verdedigingsgemeenschap „voor het parlement en het land" zal verdedigen. „Mijn regering staat het verdrag voor. Zij heeft geen andere keus". Donderdag kwam het parle ment te Bonn bijeen om te spreken over de ratificatie van het verdrag van de Europese Defensie Gemeenschap. Naar aanleiding van deze bespre kingen kwam het tot demon straties, die men met strenge hand trachtte te onderdruk ken. De brandspuit wordt op de demonstranten gezet, met het doel hen uit elkaar te drijven. Telefoto VGRAVENHAGE In het Nationale Rampenfonds was tot gisteravond een bedrag gestort van 83.3 millioen gulden. Sinds eergisteren is er f 700.000 bijgekomen. St. JOHN'S NEWFOUNDLAND 19 Mrt. (AP) Tijdens een oefenvlucht is vandaag een Ame rikaans militair vliegtuig van het tyne B 29 in de St. George's Bay gestort. Van de tien inzittenden is geen spoor gevonden. Het toestel was gestationneerd op het vliegveld Harmon aan de Westkust van Newfoundland. Het is het tweede Amerikaanse vliegtuig dat binnen twee dagen op Newfoundland is verongelukt. Gisteren stortte een grote bom menwerper van het type B 36 met 23 mensen aan boord op de Oostkust neer. WASHINGTON, 19 Maart (Reuter) President Eisen hower heeft Donderdag op een persconferentie medege deeld dat de Verenigde Staten altijd minstens halverwege aan een Russisch vredesaanbod tegemoet zullen komen. Zijn regering zou steeds de vrede met elk eervol en fat soenlijk middel nastreven. Eisenhower gaf commentaar op de onlangs door Malenkov afge legde verklaringen, volgens welke de geschillen tussen Oost en West kunnen worden opgelost door vreedzame onderhandelingen. Voorstellen tot het beëindigen van de geschillen kunnen worden gedaan via de gewone diploma tieke kanalen, aldus Eisenhower. Tot dusver was een dergelijke stap nog niet genomen. Op een vraag hoe Eisenhower denkt over het voorstel van sena tor Knowland om de Sovjet-Unie tot agressor in Korea te verkla ren, antwoordde de president dat hij te allen tijde bereid is met een tegenstander, die de lei wenst schoon te vegen, te onderhande len. Aan het neerschieten van de Amerikaanse straaljager en de Britse bommenwerper boven Duitsland moest volgens Eisen hower geen bepaalde politieke bptekenis worden gehecht. Eisenhower zeide dat hij in de onlangs gehouden redevoeringen van de nieuwe Russische premier, Malenkov, tekenen had bespeurd, waaruit blijkt dat hij naar vrede streeft. Over de oorlog in Korea zeide Eisenhower, dat deze oorlog geen oorlog is in die zin, dat de Ver enigde Staten een bijzonder doel hadden waarvoor elk politiek, economisch en militair middel werd gebruikt om vijanden te vernietigen waar zij worden aan getroffen, maar ondanks dit was het toch oorlog. Er zijn verschil lende soorten oorlog, aldus Eisen hower. Over de benoeming van Bohlen tot ambassadeur in Moskou zeide Eisenhower, dat, ondanks de op positie tegen zijn benoeming in het Congres, geen betere man voor deze post te vinden was. Over een bezoek van maar schalk Tito aan de Ver. Staten was, volgens de Amerikaanse pre sident, niet gesproken. Naar de Romeinse correspon dent van de Maasbode gisteren berichtte, zou de Heilige Vader de bedoeling hebben 1954 als een bijzonder. Heilig Jaar te verkla ren .bijzonder gewijd aan de Hei lige Maagd Maria. In 1954 wordt het feest gevierd, dat het 100 jaar is geleden, dat het Dogma van de Onbevlekte Ontvangenis werd afgekondigd. Afgezien hiervan zou de Paus, in deze critieke tij den de Christenheid willen vra gen de bijzondere voorspraak van Maria in te roepen. AARDSCHOKKEN GEVOELD TE PARAMARIBO PARAMARIBO, 19 Maart (A NP) Hedenochtend te onge veer 5 uurzijn te Paramaribo gedurende tien seconden aard schokken gevoeld. Aardbevingen zijn te Paramaribo overigens na. genoeg onbekend. Er is geen schade aangericht. Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, f0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per man., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per man. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230: Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1