Problemen van woningbouw en uitbreidingsplannen SJ Deze iveek mededelingen over huurverhoging „Welkom, vreemdeling als je maar werken wilt Voetbalhond bedreigt de televisie-vrijheid Onze emancipator en Bi» hpvlfindse Twintig jaar voor moord ardijnenhuis Bijtjes r ZICH VOOR MINISTER WITTE SPREEKT OVER: Publiek dupe van principe-duel Voor vSijtige handen Korreltjes Reizende tentoonstelling van Stichting 1853-1953 't Is of gij de vlam uitblaast „Kota Baroe" heeft pech Dr. Drees opende Keukenhof d door het K.N.M.I. jreldig van Vrijdag- aterdagavond. >TIG WEER en morgenochtend vele plaatsen mist ■st. Morgen later op het algemeen zon- naar hier en daar ijvende wolkenvel- egend zwakke wind lelijke richtingen, randering in tem- t audiëntie Bisschop van Haar. dag 24 en Woensdag geen audiëntie ver- Ivertentie) Let onze ne voorraad. Tel. 3436 Schola Pnblica De toegangs- de Zondag in de ibrordus-stichting op Mis volgens de By- is. dienen heden- halt 8 en 8 uur aan ies te worden afge- n, die om 8 uur nog haald, worden aan agers verkocht. ;rs Nieuws A.s. Zaterdag- geen training, voor Zondag a.s.: ersHoorn: heren: dborsten 2. LA.J. >T In 1954 orga- A.J. en de V.K.A.J. I een bedevaart naar de gehele jeugd van De bede- en boete- Dmenteel in Neder- langstelling. Ook in er reeds vaak over •om heeft het be- plaatselijke K.A.J. snornen een propa- e organiseren. Deze gesteld op Zaterdag in café Verduin. "t voor acht. nd zal na een voor- Dofdfilm afgedraaid handelt over de 'aart vafi de Belgi- rs en Kajotsters. s spreker optreden iraards, Aalmoeze- Arbeid, uit Bever- zal nog een kleine worden gehouden, vragen kan stellen, md worden daar- alle jongeren van vacht. Verder wor- ouders, onderwij- ugdleiders van an- agen, bestuursleden gen uit Akersloot lijk alle andere be- lertentie) ADRES 3 het gebied van JVERZORGING INRICHTING :enoord 46 e ook dit jaar weer het Gemeente zeer alle gewenste verwacht worden, ■ig jaar zal de n eventueel het :t aan de beurt Laat is volgeboekt. voor 't Gulden venals vorig jaar l stoelen voor de de Braderiedrukte is willen volgen, pen, dat de Brade- zenals die van 1952 n een druk bezoek leugen. en eiermarkt neveld 19 Maart. Aanvoer circa ijzen: slachtkippen kuikens 2.502.80, 402.65, alles per r stuk: slachteen- tamme konijnen me jonge duiven hanen 3.505.25. slachtkippen was jl de handel in a trage afloop had. Aanvoer circa rijzen: 14.6015.25, 14.80 per 100 stuks, iandel kalm. 19 Maart. 10.000 stuks. Prij- 57/60 gram 14.05 van 61/65 gram es per 100 stuks. LT ALKMAAR :n aanvber. Voor- fabriekskaas fl.82 matig. (Van onze redacteur) GRONINGEN - De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting ir. H. B. J. Witte heeft tijdens een lunch van het departement Groningen van de Mij. voor Nijverheid en Handel enkele gedachten ontvouwd aangaande wo ningbouw en uitbreidingsplannen. De minister plaatste deze beschoutvingen in een economisch kader en toonde aan de hand van vele cijfers de omvang van het probleem aan. Voor deze rede bestond uiteraard grote belangstel ling. Minister gaf allereerst de be langrijke plaats aan, die het bouwbedrijf in het economisch bestel inneemt. Zo biedt de bouwnijverheid 18 procent van de totale werkgelegenheid. De totale realisatie van het bouw programma over 1952 bedraagt f 2355 millioen. Voor nieuwbouw woningen is nodig f 715 millioen en voor bedrijfsgebouwen f360 millioen. De post onderhoud ge bouwen is f400 millioen. De to tale behoefte aan woningen be droeg per Jan. 1953 2.345.000 (in 1947 2.086.000). 76 procent hier van is nodig voor normale wo ningen. De minister gaf hierna een schets van de problemen die gemoeid zijn met de bepaling van de behoefte van het aantal woningen. Rekening moet wor den gehouden met de groei van de bevolking. Het aantal huwe- lijken is in de laatste twintig jaar sterk toegenomen. De stij ging is gemiddeld anderhalf per 1000 inwoners Er moeten dus alleen al 15.000 woningen meer gebouwd worden dan redelijker wijs was te voorzien. Van in vloed is verder nog bet aantal „goede samen woningen" en bet sterftecijfer, de in onze tijd ho gere gemiddelde leeftijd. Het to tale woningtekort bedraagt 225.000. Het woningtekort over het gehele land is 8 procent, in Groningen 4 procent. De opheffing van dit tekort kan geschieden door particuliere bouw en door overheidsbouw. De minister staat beide mogelijkhe den voor, evenwel niet in de Tito in Engeland TITO is als president van Joego slavië met alle eer die een bevriend staatshoofd mag ver wachten door de Britten in Lon den ontvangen. Zijn aankomst en verblijf in de Engelse hoofd stad hebben de verantwoordelijke gezagsdragers nogal wat hoofd brekens gekost. Het gebeurt im mers niet iedere dag dat een dic tator op het grote Eilandenrijk voet aan wal zet. Daarom zal deze gebeurtenis zeker als uniek gelden in de moderne Britse ge schiedenis. Maar ook, omdat Churchill en Eden blijkbaar zich niet de gevoelens konden inden ken van hun 4 millioen Katho lieke landgenoten met Z. Em. Kardinaal Griffin aan het hoofd, die zeer terecht tegen dit staatsie- bezoek protesten hebben laten horen. Want hoe men de zaken ook keert of wendt, Tito is een Kerkvervolger! Churchill heeft toegezegd met zijn gast de positie van de Kerk in Joego-Slavië te bespreken. Veel kan er niet van verwacht worden, want Tito zal zonder twijfel zijn zelfde argu menten in het gesprek aanvoeren, die de wereld al tientallen malen heeft gehoord. En waaraan nu niet bepaald zomaar geloof wordt gehecht. Zijn optreden tegen het Vaticaan en zijn verdrukking en vervolging van priesters en ge lovigen in het land waar hij de scepter zwaait, is een zwarte bladzijde in de historie van Joego-Slavië. In geen enkel mo gelijk opzicht heeft Tito ook maar enigszins laten doorschemeren, dat hij zijn politiek zal wijzigen. Zou hij het al doen, dan nog klagen de honderden gemartel- den en doden hem aan voor zijn bruut en meedogenloos bewind. Wat de Britse regering doet, is een zuivere opportuniteitspoli- tiek. Tito heeft zijn zwaai ge maakt naar het Westen. Sedert zijn breuk met Moskou werd in Belgrado het roer omgegooid. Maar een volkomen bekering was het allerminst. Tito wil de steun van het Westen, maar op een manier, die hem onafhankelijk doet bliiven. Engeland is hier de gangmaker. Het belang van de Britten bij de veiligheid in de Middellandse Zee zal hier niet vreemd aan zijn. In ieder geval betekent de politiek van Tito een versteviging van het Westen. Toch blijven er nog moeilijkhe den genoeg als het geschil met Italië over Triest. Waarschijnlijk is in Londen ook van gedachten gewisseld over het bondgenoot schap tussen Joego-Slavië, Grie- kenland en Turkije. Men kan alt alles toejuichen, maar de Kerk vervolging blijft als een lood zware last drukken op de schou ders van hen die de ware identi teit van Tito uit het oog verlie zen. Een werkelijke toenadering van Belgrado tot het Westen cn een volkomen vorm van samen werking zijn eerst dan te berei ken, wanneer deze last wordt weggenomen. En alleen Tito kan dit doen. Wie hier koehandel gaat drijven, verliest zijn prestige, om dat uiteindelijk het hoogste goed, de Godsdienst in het geding is. geest zoals geïnterpreteerd werd, op fifty-fifty basis. „Mijn bedoeling is dat van overheidswege niet in een be paalde richting wordt gedrukt. De projecten zullen gefinancierd worden zoals ze ter tafel komen, mits ze passen in het kader van de begroting. Twintigduizend premiewonin gen bleek het vorige jaar niet voldoende. Daarom is in overleg met de minister van financiën de ruimte geschapen voor uit breiding tot 25.000. Het scheppen van ruimte betekent echter niet dat dit aantal ook gebouwd moet worden. Als er echter 25.000 premiewoningen worden aangeboden, dan kunnen deze ook gefinancierd worden", aldus de minister, die er voorts op wees welke belangrijke taak op de gemeente rust. Over het type van woningen zeide de minister nog dat 71 pet. van de woning voorraad eengezinswoningen zijn en 29 procent etage-woningen. In het van nature individualistisch ingestelde Nederland is slechts 28 procent van de woningen eigendom van de bewoners. Veel krotwoningen in het Noorden Het aantal krotwoningen is in de afgelopen jaren aanzienlijk verminderd. Toch bedroeg in 1947 dit aantal woningen met een of twee kamers nog 10,4 procent. De Noordelijke provinciën span nen wat dat betreft, tezamen met Zeeland, de kroon. Daar is het aantal krotwoningen het grootst. Minister Witte sprak daarna over de bouw in het kader van het uitbreidingsplan. De oppositie tegen de uitbreidingsplannen is de laatste jaren toegenomen, vooral door de betere rentabili teit van de Nederlandse cultuur grond en de stabilisatie van de grondprijzen. In 1950 werd 7,5 procent van de grond in Neder land bebouwd (m 1900 4 pro cent). Hoogbouw lost het pro bleem van het verlies van akker en tuinbouwgrond niet op, zeide de minister, die waarschuwde voor een foutieve zuinigheid met grond bij de uitbreidingsplannen omdat diverse generaties van mensen hier moeten leven. De minister gaf tenslotte een compliment aan het adres van Groningen. Deze provincie staat aan de top wat betreft het aantal goedgekeurde plannen, n.l. 55 en 1 in voorbereiding van de 56 ge meenten. In het gehele land zijn 494 plannen goedgekeurd van de 1011 gemeenteen. Deze week mededelingen huurverhoging Bij de discussies deelde de mi nister nog mede dat Nederland zeker in staat is 60.00065.000 woningen per jaar te bouwen. Op het ogenblik worden er 55.000 woningen per jaar gebouwd. Voor de normale accres is nodig 35.000, twintigduizend zijn dus om de achterstand in te halen. Gevraagd werd naar de huur verhoging. De minister deelde mede dat nog deze week een perscommu niqué te verwachten is, waarin het complex van regeringsmaat regelen wordt aangekondigd be treffende de huurverhoging. Deze huurverhoging houdt echter nauw verband met aller lei complicaties, zoals het geven van compensatie, en men zal tevreden moeten zijn wanneer dit complex van factoren en beslui ten nog dit jaar afgehandeld zal kunnen worden. Op een andere vraag werd nog meegedeeld dat aanvragen voor premiebouw thans weer in behandeling geno men worden. Advertentie GENEVE André Philip, de Franse gedelegeerde bij de Eco nomische Commissie voor Europa die momenteel hier ter stede ver gadert, heeft gisteren zijn Rus sische collega verzocht persoon lijk een onderzoek te mogen in stellen naar de economische toe stand in de Sow.iet-TJnie. Hij zeide reeds in verschillende lan den zijn licht opgestoken te heb ben en vroeg of de Russische autoriteiten bereid waren het voorbeeld van andere regeringen te volgen en hem een visum te verstrekken, opdat hii zich met eigen ogen van de situatie in de Sow.iet-Unie zou kunnen verge wissen. De Franse econoom vertelde dat hii enige tijd als houthakker, automonteur. landarbeider en metaalbewerker in de Verenigde Staten gewerkt had en infor meerde bij de Russische afge vaardigde Amazasn Arutiunian of hij wellicht toestemming zou kunnen krijgen om ook in de Sow.iet-Unie een nauwgezette studie van het bedrijfsleven en de arbeidsvoorwaarden te maken. „Ik zou gaarne, in gezelschap De secretaris van de Commu nistische Partij Frankrijk heeft na een aanmerking van de Russische ambassadeur in Pa rijs, Alexis Pavlovitch Pavlov, zijn afkeuring uitgesproken over het portret, dat Picasso van Stalin tekende. Het ge laakte portret. van een door mij aan te wijzen tolk, eens in Rusland willen rondkijken", aldus Philip, „ten einde een indruk te krijgen van hetgeen de Sowiet-Unie on agra risch en industrieel gebied tot stand gebracht heeft. Kunt U mii de verzekering geven, waarde collega, dat ik kan gaan waar ik wil en bij mijn onderzoek niet gestoord zal worden?" Arutiunian, in het nauw gedre ven door deze pertinente vragen, ontweek een rechtstreeks ant woord en probeerde zich er met een grapje af te maken. „Als de heer Philip in een Russische fabriek wil werken", zo zei hii. „zou hii dan misschien ziin be roep willen opgeven? Ik ben er zeker van dat er wel ergens een nlaatsie voor hem vrii is. want wii hebben met een groot ge brek aan arbeidskrachten te kampen." Vrijtla: HIJ HIELD VAN BELASTINGEN KOPENHAGEN Het komt niet dagelijks voor, dat de overheid lofuitingen en bedankjes ontvangt van be lastingplichtigen. Ook niet in Denemarken. Vandaar dat het Deense dagblad „Politiken" het interessant genoeg vond een dergelijk geval te signa leren. Het 'betrof de 85-jarige belastingplichtige Jacobsen uit Thorsager, die reeds vele jaren van zijn pensioen ge niet en daarvan ook belasting betaalt. Vreemd keken de vroede vaderen van het klei ne plaatsje dc vorige week op, toen kort voor de opening van de gemeenteraadsverga dering de oud-metselaar Ja cobsen de raadzaal binnen stapte. Onder zijn armen droeg hij drie flessen port en een kistje sigaren. De ge schenken waren bestemd voor de raadsleden, omdat zo zeide Jacobsen „de heren van de gemeenteraad mij in de afgelopen jaren zo goed hebben behandeld bij het vaststellen van de aanslagen". Nog voor de voorzitter de vergadering had geopend, werden de glazen gevuld en men dronk deze leeg met een „proost voor de dankbare meneer". Hierna ging de raad over tot de orde van de dag Pagina 'P (Advertentie) De Gerard Worm-controle op ieder paar nylons waaronder Jovanda's met rekbare boord is uw garantie voor betere en sterker, dus GOEDKOPERE nylons! Trek ze aan en overtuig U! ALKMAAR Hoek Houttil DEN HELDER Nederlands ambassadeur wjj vernemen in Japan de buitenlandse zi'" va" de *f"® evacué's die zich Bij K.B. ambtenaar dienst der tweede klasse, be noemd tot Hr. Ms. buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur Op vele plaatsen langs de rijksweg Hoevelaken-Zwolle is men bezig met het kappen van de bomen, die deze weg aan weerszijden sierden. Het ligt in de bedoeling deze hele weg boomvrij te maken, waar door het toenemende snelver keer meer uitzicht zal krijgen. Als de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond op zijn standpunt blijft staan en voor elke inter landwedstrijd een vergoeding eist van de Nederlandse Televisie- Stichting zal het nubliek in de toekomst geen Iandenwedstrijd op het televisiescherm te zien krijgen. Dit besluit lag opgesloten in de uiteenzetting welke de voorzitter van de stichting, prof. J. B. Kors ons gistermorgen gaf. Tussen beide instanties. K.N.V.B. en de Stichting is deze kwestie een duel van principes geworden. De Voetbalbond verklaart, dat hii het recht heeft voor elke uit zending een vergoeding te vra gen, terwijl de Stichting daar tegenover stelt, dat de televisie als publiciteitsorgaan dezelfde vrijheid moet genieten als radio, film en pers. Inderdaad is er in de periode dat de N.T.S. het nlan had om wedstrijden te gaan uitzenden met de K.N.V.B. een overeen komst gemaakt, waarbii tot de volgende drie voorwaarden werd besloten De televisie zou alle schade vergoeden, welke door het Dlaatsen van de apparatuur aan het Stadion kon worden toe gebracht. Zii zou tevens de plaat sen vergoeden', welke door de opstelling van de verschillende toestellen aan het publiek wer den ontnomen. Er zou geen uit zending plaats hebben als niet alle plaatsen zouden ziin ver kocht. Bij de wedstrijd Nederland Denemarken kwam de K.N.V.B. onverwachts met een nieuwe voorwaarde: de Stichting zou f 500.moeten betalen voor het recht van uitzending. Het motief van de K.N.V.B. was. dat deze eis noodzakelijk was voor de schade (vermindering van be langstelling en dus van inkom sten). welke eventueel in de toe komst zou kunnen ontstaan. Prof. Kors achtte dit een kwes tie, waarmede het principe in het geding kwam. De K.N.V.B. kan geen bedrag eisen, omdat elke vorm van Dubliciteit vrii behqort te ziin. Wij. aldus nrof. Kors. zouden begrip voor deze handel wijze van de Voetbalbond heb ben. indien de K.N.V.B. een or ganisatie was met economische belangen. Hii is echter een ideële vereni ging. welke de bedoeling heeft 'T EERSTE KIEVITSEI IN KENNEMERLAND ALKMAAR Gistermiddag om 1 uurv ond Piet de Waard uit Heiloo in het land tussen Hc'l.oo en Eemond het eerste kie' ~ri van Kennemerland, seizoen 1 !53. Hii toonde het ons gistermiddag met een zekere ti'ots en hoopte er bij de eierhandel een goede prijs voor te krijgen. het publiek sportminded te ma ken. Want zo zeide prof. Kors verder als er eens geen radio, pers of film zou ziin geweest, dan had de K.N.V.B. toch mid delen moeten ontdekken om ziin doel: de popularisering van de snort, te bereiken. Door dit bedrag te eisen want ook voor Nederland-Zwit serland werd f 500 gevraagd ontneemt de K.N.V.B. de moge lijkheid om geheel Nederland te laten deelnemen aan een voetbal- feest als interland. De Stichting hoopt echter, dat er voor de vol gende interland (Nederland-Bel- gië op 19 April 'n conferentie tus sen K.N.V.B en Stichting kan worden gehouden, waarbii wel licht deze gehele kwestie tot een bevredigende oplossing kan wor den gebracht. Zo niet. dan zal de Stichting de kwestie over het recht van uitzending zeer waar schijnlijk aan een arbitrage on derwerpen. sinds begin Februari in Schiedam bevonden, weer 300 naar hun haardsteden teruggekeerd. De ove rigen hoopt men langzamerhand te kunnen afvoeren. werd tegen een grenscommies te Rotterdam tien maanden met aftrek geëist, wegens het valse lijk opmaken van een document, waardoor goederen de vrije han del in gingen en de Staat op deze manier voor f 11.000.was bena deeld. is de waardevolle auto, die Woens dag werd ontvreemd uit de tuin van het Haagse Vredespaleis en toebehoorde aan de secretaris van bet Internationale Gerechtshof, teruggevonden in Scheveningen. De daders zijn nog niet gearres teerd brak gistermorgen een felle brand uit in een kaaspakhuis aan de Lange Groenendaal te Gouda. De hoeveelheden kaas en vet, samen ter waarde van 85.000 gulden, le den zo goed als geen schade. De voorraad verpakkingsmateriaal, die een waarde had van 18.000 gulden, ging verloren.... heeft de gemeenteraad van Nij megen besloten een bijdrage van f 64.580, zijnde 20 procent van de bouwsom, te verlenen in de bouwkosten van een nieuwe R.K. Kerk in een volkswijk van Nij megen. De parochianen konden de benodigde financiën niet bijeen brengen. (Advertentie) in schoonmaakgetijHamea-Gelei (Advertentie) Specially made for CLOTHING De gelukkige en veel gekozen combinatie van sportcolbert met pantalon, heeft ons niet ongemoeid gelaten. Wij brengen hierin dan ook een verscheidenheid die werkelijk „rijk" te noemen is IN DE HOUTTIL De Stichting 1853—1953 zal waarschijnlijk 28 April starten met een rondreizende tentoonstel ling van veertien diorama's „kijk- vensters". Deze zullen even zovele persoonlijkheden uit onze eman cipatie-geschiedenis voorstellen. De eerste tentoonstelling wordt in Utrecht gehouden, waarschijn lijk op de Neude of op het St. Janskerkhof. Na een maand wor den de diorama's overgebracht naar andere plaatsen in ons land. De kunstschilder L. ten Bosch te Dordrecht werkt met enige assi stenten aan de historische voor stellingen. Men zal de veertien emancipatoren in hun dagelijks milieu of bij hun werk zien. De voorstellingen zijn naar het leven gemaakt. De kasten zullen 1.35 meter breed. 70 centimeter hoog en 60 centimeter diep zijn. Er zal met lichteffecten worden gewerkt. De dokter-historie-schrijver Nuy- ens zal men kunnen zien in zijn koetsje, studerend op weg naar zijn patiënten. Dr Schaepman houdt een redevoering in de De Rotterdamse rechtbank ver oordeelde de 30-jarige loswerk- man A. Th. B. uit Rotterdam tot een gevangenisstraf van twintig jaar, door te brengen in een bij zondere strafgevangenis. Op 20 Juli van het vorig jaar had hij de 22-jarige telefoniste A. B., die, in de Willebrordus- straat woonde, in haar ouderlijk huis van het leven beroofd.. De eis was levenslang. Tweede Kamer. De bouwmeester Cuyperls ziet men op bijgaande foto in zijn gezelschap van zijn vrouw, die hem de krant voor leest. Dr. Ariëns zal een verga dering van stakers in Twente toe spreken. Alberdink Thiim zit in zijn werkkamer, Mgr. Zwijsen is in gesprek met koning Willem II. Verder zal men in de kijkkasten Broere. Poels, Ruys de Beeren- brouck en Kardinaal de Jong kun nen zien. Advertentie zó prompt doolt zuurbranden op de maag - met éen of twee Rennies. Het snerpendste branden in de maag, soms tot in de keel toe, dooft U onmiddellijk. Talloze lij ders aan brandend maagzuur né men ook Rennies bij voorbaat. Bij wijze van sluitstuk op hun maaltijd, 't Is ook zo simpel, ge woon maar laten smelten op de ton.g. En.... Rennies zijn nog smakelijk óók. ROTTERDAM. 19 Mrt. Het 7307 br. t. metende m.s. „Kota Baroe" van de Kon. Rotterdamse Lloyd. op weg van New York naar Indonesië, heeft oponthoud in de positie 40.22 m. en 59.10 w. dat is ongeveer 195 miil ten z.zo. van Sable Eiland. Reeds een dag tevoren bevond het schip zich te zelfder hoogte. Bij de Lloyd neemt men aan, dat het schip met motorstoring te kampen heeft en de schade onderweg wordt gerepareerd. De kolenprijs De onrust over de ko- lenprijs, die hier een paar keer tot uiting is gekomen, is voorlopig van de baan. Weliswaar zal er voor de industrie-kolen een prijs verhoging volgen van 4 tot 5 procent, hetgeen voor de be trokken industrieën natuur lijk niet prettig is, maar voor de huisbrandkolen komt er, althans „zeer waarschijnlijk" geen prijsverhoging. Het is n.l. zeer binnenkort 1 April en dan gaat de nieuwe Euro pese kolenprijs in. Voorlopig kunnen de huisvrouwen dus gerust zijn, nadat ze aanvan kelijk, door wel wat voorba rige berichten, in de waan gebracht waren, dat er in deze „sector" van het huis houdboekje weer wat onaan genaams stond te gebeuren. Intussen is Nederland in het gezelschap van de Kolen- en Staalgemeenschap nog bezig te pleiten voor handhaving van het egalisatiefonds, waar over wij de laatste keer in dit verband gesproken heb ben. Dat E.F. is het middel, om door het vaststellen van een „mengprijs" voor kolen, de Nederlandse gebruiker te beschermen tegen plotseling oplopende kolenprijzen. Mi nister Zijlstra, van Economi sche Zaken, heeft een en an der in de vergadering van de Eerste Kamer toegelicht. Men vraagt ons, waarom wij de moeilijkheden met deze nieu we Europese markt op onze hals halen. Zou het niet beter zijn, als we zelf maar onze boontjes waren blijven dop pen? Neen, dat zou het niet, ook al zijn er méér problemen op te lossen, waar moeilijk heden mee zijn. Want, „de eenwordingspogingen als deze zijn de laatste kans voor ons werelddeel, om ons te handhaven". En daar moe ten we wat voor over hebben! Inde D.U.W. Van verschillende kan- Ie ten bereiken ons be richten, die ook op en kele vergaderingen van so ciale en politieke organisaties aan de orde kwamen, dat er in de D.U.W.-werken op lei dende posten communisten en oud-N.S.B.'rs, zelfs oud- S.S.'ers worden aangesteld. Het zal weinig betoog behoe ven, dat dit om meer dan één reden ongewenst is. Dat is dan eigenlijk nog maar zacht gezegd. Wij behoeven niet Zb ziekelijk te werk te gaan, als in Amerika wel geschiedt, waar de meest-dwaze verha len de ronde doen over on derzoekingen op verdenking van on-Amerikaanse activi teit. Maar tegenover de „ech te" communist is waakzaam heid wel zeer geboden, voor al in een zo kwetsbaar be drijf als de D.U.W. Laat men in bepaalde politieke partijen nog hoop hebben op „beke ring" van communisten en er vertrouwen, dat men kan profiteren van de onrust en onzekerheid, welke stellig op aanwezig zijn, maar het blijft fout, wanneer aan commu nistische elementen de gele genheid geboden wordt (of wanneer zij die kunnen né men!) om zich te nestelen in verschillende posities, die dan niet direct „sleutelposi ties" genoemd mogen worden, maar nietemin ernstig ge vaar kunnen opleveren. Waak- zaamheid is dus, met name thans in de D.U.W. wel ge boden en het verheugt ons dan ook, te kunnen mededelen, dat er op politiek niveag, aan deze zaak de aandacht geschonken wordt, welke zij zeker ver dient. Onder stralend weer heeft de minister-president, dr. W. Drees, gistermiddag de nationale bloe mententoonstelling „Keukenhof" te Lisse geopend. Onze premier zeide warme hulde en waardering te hebben voor het initiatief van de stich ters, waar hij begrijpt, dat er veel komt kijken. Niet alleen wilde de minister president „Keukenhof" zien om redenen van schoonheid en le vensblijheid, doch ook vanwege het grote economische nut, dat. achter de bloembollenteelt schuil gaat. Het is, aldus dr Drees, een van de grote successen van de Nederlandse bloembollenkwekers en van de exporteurs, dat zij er telkens in geslaagd zijn te be wijzen, dat bloembollen eigenlijk geen zwak product in het export pakket vormen. De voorzitter van „Keukenhof" de heer Ton van Waveren, deel de mede, dat de stichting tien in plaats van twintig jaar zal be staan. De openingsplechtigheid werd bijgewoond door minister Luns, mr. L. A. Kespers, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland en de echtgenote van minister MansJholt, die zelf verhinderd was de opening bij te wonen. V

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3