Volgens (Is* Zandt is de wet van „Roomse origine" RADIO Gottwald begraven l Saffier i 1 500 DODEN kere WEK DE GAL IN UW LEVER OP De ambtenaren salarissen bij aardbeving in Tnrkije Slachtoffers watersnood Financiën en Economie de blauive Debat over de Zondagswet Gortzak toont ware gezicht programma ir Spanje-België 3-1 Halve dag vrij op Koninginnetlag? 38ste lijst „Beurzen open, dijken dicht" Beursoverzicht SiT1 flllliP\v' i zag 'm al maan- Maar ik dacht: moeder gisteren, Ik heb de centjes a!" Daar begreep der het uitgelegd. >n spaart ze geld. (lijn autoped! 1 dal drie maal per ie maal per dag op oda is goedkoop WAV «YA WxV* Vrijdag 20 Maart 1953 (Vervolg paginal) Maar afgezien van de onmogelijkheid achtte hij zulks ook niet juist. Gods ivet richt zich tot de afzonderlijke mens en wenst, dat deze vrijwillig ivordt nageleefd. De overheid is dus zeker niet geroepen om de naleving van Gods gebod af te dwingen. Zulks wel te doen tvare een schrede op de iveg naar de totalitaire staat. De heer Schmal (C.H.) legde er in zijn verweer tegen ds. Zandt de nadruk op, dat de staat geen wetten kan maken, die christelijker zijn dan het volk. En de heer Stufkens (P.v.d.A.) kwam tot een zelfde conclusie. Uitgaande van sterk uiteenlo pende grondstellingen als deze moest, de waardering voor het onderhavige wetsontwerp uiter aard eveneens verschillend zijn. In tegenstelling tot ds Zandt (St. Ger.) achtten de heren Bruins Slot (A.R.), Stufkens (P.v.d.A.) en Schmal (C.H.) het juist, dat de wet zich beperkt tot het weg nemen van belemmeringen voor de Zondagsheiliging en de Zon dagsrust. Volledigheidshalve dient hier ook de communistische woordvoerder, de heer Haken, te worden opgevoerd, die eigenlijk helemaal geen taak voor de over heid zag. De kerken behoefden z.i. niet beschermd te worden, hoogstens tegen de werkgevers, die op Zondag lieten overwerken en de regering was zeker de laat ste om van Zondagsheiliging te mogen spreken, want zij liet ook op Zondag op de Noord-Koreanen schietenKwam ds Zandt (St. Ger.) op de rechtervleugel tot het extreme, oordeel, dat de wet in feite een revolutionnaire en tege lijk roomse wet was, de heer Ha ken (com.) deed het op de lin kervleugel voor niet minder. Vol gens hem paste deze wet „in het kader van de anti-democratische maatregelen van de laatste tijd, die de bedoeling hebben om de politieke en culturele vorming van het volk te belemmeren". ZATERDAG 21 MAART 402 m. 10.00 VPRO. HILVERSUM 7.00 VARA. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gra- mofoonmuziek. 7.30 Idem. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gramofoonmuziek. 8.37 Idem. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gramofoonmuziek. (Om 9.35 Wa terstanden). VPRO. 10.00 „Tijde lijk uitgeschakeld", causerie 10.05 Morgenwijding. VARA, 10.20 Voor de arbeiders in de continu bedrijven. 11.35 Kamermuziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Weekjournaal. 14.20 Ge mengd koof. 14.45 Boekbespre king. 15.00 Roemeens orkest. 15.30 „Van de wieg tot het graf". 15.45 Gramofoonmuziek. 16.15 Sport- praatje. 16.30 Radio Philharmo- nisch orkest en solist. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Lichte mu ziek. 18.50 Draaiorgelmuziek. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO 19.30 ..Passepartout", causerie. 1940 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gramofoonmuziek. 20.15 „Beurzen Open! Dijken Dicht!" 22.00 Socialistisch com mentaar. 22.15 Lichte muziek. 22.40 ..Onder de pannen", hoor spel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Verzoekprogramma. HILVERSUM II 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo foonmuziek. 7.15 Ochtendgymna stiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Svmphonette or kest en solist. 8.55 Gramofoon muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9 35 Gramofoonmuziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Metro- pole orkest en solist. 10.50 In strumentaal octet. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gramofoonmuziek. i Russische. 12 00 Angelus. 12.03 Promenade overledene Sport En dan tenslotte de discussies over de eigenlijke bepalingen. Ds Zandt (St. Ger.) zou, zoals uit het voorafgaande reeds duidelijk kan zijn geworden, een drastische be perking van alle arbeid wensen. Treinen, trams, het werk in de havens, alles zou moeten stil lig gen. Van andere zijde kwamen in dit opzicht echter geen bezwaren. De sport zou ds Zandt «eveneens willen verbieden. De heer Haken (com.) vormde het andere uiterste door de Zondag te maken tot de dag, „die de overgrote meerder heid van ons volk als de dag van de sport ziet". Daartussen ston den dr Bruins Slot (A.R.) en de heer Stufkens (P.v.d.A.). DrBruins Slot (A.R.) ddcht over de sport kennelijk vrijer dan zijn fractiegenoot ds Fokkema de dag tevoren gedaan had. „Eenvoudige sportbeoefening stoort de Zon dagsrust niet meer", aldus dr Bruins Slot, „dan de gebruike lijke pantoffelparade, zoals men die op Zondag in verschillende gemeenten kan aantreffen". En ook achtte hij haar verkieselijk 'boven „het rondlummelen van de rijpere jeugd". Hij wilde dan ook geen bezwa ren maken tegen de bepaling in het ontwerp, waarbij wordt be paald dat plaatselijke verorde ningen geen verbodsbepalingen mogen inhouden omtrent sport beoefening, „voor zover niet als openbare vermakelijkheid georga niseerd". Maar het valt niet te ontkennen, dat deze beperking toch nog vele sportwedstrijden ondergeschikt maakt aan het re gime van de gemeentebesturen, in zover deze als „openbare ver makelijkheden" kunnen worden beschouwd. De heer Stufkens (P.v.d.A.) wilde hierover klaar heid. Het heffen van entree zou niet doorslaggevend mogen zijn, zeker niet in zover die entree slechts bestemd is om de kosten te dekken. Met gebruikmaking van de wet zou de minister ook op andere wijze aan deze bezwa-_ ren tegemoet kunnen komen,' want in de wet staat een bepa ling, dat bij algemene maatregel van bestuur kan worden bepaald, dat bepaalde soorten van verma kelijkheden geen vermakelijk heden zullen zijn in de zin van de wet. Maar zal dit ook gebeu ren? De heer Bruins Slot (A.R.) wilde de mogelijkheid van deze algemene maatregel van bestuur zelfs schrappen, terwijl de heer Stufkens (P.v.d.A.) de verzeke ring wilde, dat die er in elk ge val zal komen. En ten behoeve van de sport, hij dacht hierbij mede aan takken van sport die de gehele dag beoefend worden zonder de Zondagsrust te schaden, zoals zeilen, roeien en zwemmen, en ten behoeve van andersoortige openbare vermakelijkheden. Kunstmanifestaties zijn vroeger ook als openbare vermakelijkhe den aangemerkt. De heer Haken (com.) vroeg in dit verband of ook een Zondags bijeenkomst van het Humanistisch Verbond, waar oud-minister in 't Veld spreekt, als een openbare vermakelijkheid zal worden be schouwd. Met betrekking tot het verbod van politieke bijeenkomsten of politieke bijeenkomsten voor één uur, deelde de heer Stufkens (P.v.d.A.) mede, dat zijn fractie hiertegen onoverkomelijke be zwaren heeft. Waarom juist poli tieke demonstraties verbieden? Hier zit naar zijn mening een discriminatie in, die niet kan worden aanvaard. De heer Stuf kens wil zonder meer spreken van een verbod van optochten en dan bij algemene maatregel van bestuur uitzonderingen toestaan. De heer Haken (com.) bracht dezelfde aangelegenheid ter spra ke bij de bepaling, die onnodig gerucht wil weren. Optochten zonder muziek, zang en tromge roffel zouden op begrafenisstoe ten gaan lijken. „Of op een stille omgang".... riep zijn fractiege noot Gortzak, die daarmede weer eens even van zijn ware gezind heid blijk gaf. Hetzelfde deed ds Zandt (St. Ger.), die wonderlijk genoeg geen bezwaren had, dat ook klokgelui als hinderlijk ge rucht zou worden aangemerkt Men ziet het, het wetsontwerp is nog lang niet ongewijzigd in veilige haven. Bij de artikelen en de amendementen zal nog heel wat strijd gestreden moeten wor den. De heer Bruins Slot (A.R.) kon digde al aan, dat hij en de zijnen tegen artikel 1 zullen stemmen, omdat de Zondag hier naast en kele andere feestdagen wordt ge plaatst, waartegen de heer Stuf kens (P.v.d.A.) echter weer geen bezwaar had, omdat: de Zondag en de feestdagen toch beiden ge schenken van de kerk zijn. Maar hij voelt weer niet voor het katho lieke amendement om gemeente raden de bevoegdheden te geven om ook andere feestdagen onder het gedeeltelijk regime van de wet te laten vallen. En voor wie het nog volgen kan: dr Bruins Slot (A.R.) ver klaarde zich ook tegen de be voegdheid voor gemeentebesturen om openbare vermakelijkheden voor één uur te kunnen toestaan. Vandaag komt minister Beel aan het woord. VLUCHTELINGEN IN ZWEDEN GEWAARSCHUWD STOCKHOLM, 19 Maart (Reu ter). De 25.000 vluchtelingen in Zweden zijn openlijk gewaar schuwd voor bedriegers, die in lichtingen trachten te verkrijgen over ontvluchtingswegen uit Rus land. Volgens de waarschuwing, die door Francs Winloef, de hoofd commissaris van het opsporings bureau te Gothenburg, aan de pers werd verstrekt, doen vloeiend Zweeds sprekende mannen en vrouwen zich voor als politie- speurders en vragen vluchtelingen uit Letland, Estland en Litauen naar datum en route van hun ontvluchtingen naar Zweden, adressen van achtergebleven ver wanten en andere bijzonderheden. (Advertentie) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Levernilleties. orkeri en soliste. (12.30—12.33 en Ieraar" Land en tuinbouwmededelingen).i 12.55 Zonnewiizer. 13.00 Nieuws I Na deze en Katholiek nieuws. 13.20 Zapotocky LONDEN, 19 Maart (Reuter- AFP) De plechtigheid van de bijzetting van het stoffelijk over. schot van president Klement Gottwald van Tsjecho-Slowakije is hedenmorgen in de Spaanse zaal van het Hradsjin te Praag begonnen met een rede van eer betoon door de plaatsvervangen de minister-president Villem Si- roky. Radio Praag opende de uitzending van de plechtigheden met het Tsiechoslowaakse Volks lied, gevolgd door het Sovjet- Siroky noemde de de „beminde leider Lurwheoncert. 13.50 Gramofoon muziek. 14.00 Boekbe^nvok'ug. 14.10 Voor de ieugd. 14.20 En gelse les. 14-10 Amateurspro- gramma. 15.15 Kroniek van lette ren en kunsten. 15.55 Residentie 0rVs„ pr, solisten. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de ieugd. 18 00 Lichte muziek. 18.15 -Tourna'istiek week overzicht. 18.25 Lichte muziek. 1840 Reperincsuitzending: ..Zoek licht on de Westerse Defensie" 19.09 Nieuws. 19.10 Gramofoon muziek. 19.20 Parlementsover- 19.30 Gramofoonmuziek. gooi Lichtbaken", causerie. ?0.15 „Beurzen open dijken dicht". 22.00 „Veronica", hoor- sne1. 2245 Avondgebed en litur gische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 2400 Radio Philharmonisch or kest en soliste. TELEVISIE PROGRAMMA ZATERDAG 21 MAART 1953 Gezamenlijk programma Plim. 20.00 uur „Beurzen open! Dijken didht!" rede namen premier Siroky, Dolansky. waren, de vrede in de gehele wereld". Siroky sprak zijn rede uit. na dat de volksliederen van Tsjecho Slowakije en de Sovjet-Unie wa ren gespeeld. Hij prees Gottwalds werk in de strijd tegen het ka pitalisme. Geen regeringsvoorstel tot verhoging (Van een onzer verslaggevers) Berichten als zou de regering een voorstel hebben gedaan om de salarissen van de middelbare en hoge ambtenaren met gemid deld 4 pCt. te verhogen de verhogingen zouden variëren van 2 tot 814 pCt. ziin van alle grond ontbloot, zo vernemen wii van het hoofdbestuur van de A.R.K.A. de algemene R.K. Amb- tenarenvereniging De regering heeft alleen sug gesties gedaan, die zouden kun nen dienen als een werkbasis voor komende onderhandelingen. Deze suggesties maken een on derwerp van gesprek uit in het georganiseerde ambtenarenover- leg. Ziin wii welingelicht, dan ziet het er niet naar uit. dat de ambtenarenorganisaties on de huidige werkbasis tot overeen stemming met de regering zullen komen. VOETBAL BARCELONA, 19 Maart (ANP). Voor 50.000 toeschouwers werd te Barcelona de voetbalwedstrijd Spanje-België gespeeld. Na bij de rust reeds met 10 de leiding te hebben .gehad, won nen de Spanjaarden' met 31. Wielrennen MILAAN—SAN REMO Petrucci winnaar SAN REMO, 19 Maart (ANP). De Italiaan Loretto Petrucci heeft de wedstrijd Milaan-San Remo gewonnen. Hij klopte in de eind sprint Minardi en Olivieri. VOORSTEL VAN PRINS BERNHARDFONDS Opbrengsten Staatsloterij i'oor culturele en sociale arbeid Het hoofdbestuur van het Prins Bernhard Fonds heeft een schrijven gericht tot de minister van Financiën, waarin het deze bewindsman verzoekt in over weging te nemen de opbreng sten van de Staatsloterij ten be hoeve van de particuliere cultu rele en sociale arbeid te doen aanwenden. Het beheer en de besteding dier gelden zou aldus het schrijven, zo nodig op bepaalde voorwaarden, kunnen worden overgelaten aan de beide repre sentatieve, niet executieve, zui vere financiële instellingen op het culturele en het sociale ter rein met hun regionale vertak kingen, te weten: het Prins Bern hard Fonds (met zijn elf pro vinciale en drie. grootstedelijke, autonome afdelingen, de Anjer fondsen) voor de culturele doel einden en het Koningin Juliana- fonds voor Sociale Noden. Reuter Volgens seml-offi- ciële berichten werd het aantal doden tengevolge van de aardbe ving die in Turkije Woensdag heelt plaats gevonden, Donder dagavond voorlopig geschat op 500 en het aantal gewonden op 300. De aardschokken hielden gedurende het grootste gedeelte van de nacht aan. Naar schatting zijn zeshonderd huizen met de grond gelijk gemaakt en een veel groter aantal beschadigd. De verwoesting werd nog ver groot door branden. Volgens een voorlopige schatting is voor een waarde van twee en een half millioen gulden verwoest, maar de volledige schade zal pas na ten minste twee dagen bekend zijn. Het epicentrum van de aard schokken lag ten Zuidwesten van Bardirma, een stad aan de zee van Marmora een boeren- streek, waar slechte wegen en 5 Mei: geen Nationale Feestdag meer? De viifde Mei zal, zeer waar schijnlijk, reeds met ingang van dit .iaar niet meer gelden als een Nationale Feestdag, waarvoor door de overheid en de werkge vers in het particuliere bedrijfs leven extra vrii wordt gegeven. Zii, die op die dag vrij willen hebben, zullen voortaan een snip perdag op moeten nemen. De feestelijkheden en herdenkings- plechtigheden, welke op 5 Mei ter herinnering aan de bevriiding, gehouden pleegden te worden, zullen worden overgeplaatst naar Koninginnedag on 30 April. Op die dag zullen de werknemers in het particuliere bedrijfsleven en naar het zich laat aanzien ook de ambtenaren een halve dag extra vrii krijgen. De oorzaak van deze verande ring ligt in de omstandigheid, dat de 5e Mei niet algemeen in ons land als een werkelijke Na tionale Feestdag wordt gevoeld, omdat niet alle delen van ons land op die datum van de Duitse bezetting ziin verlost. Dit gaf op sommige plaatsen een kunstma tige sfeer aan de viering van de bevrijdingsdag. De regering heeft gemeend hieraan een einde te moeten maken. Aanvankelijk schijnt de Minister-President ge dacht te hebben aan een hele dag extra vrii voor de ambtena ren. Zover wilde men echter van wege de opvoering der producti viteit in het particuliere bedrijfs leven niet gaan. Men stelde daar voor een halve dag vrii te geven. Zeer waarschijnlijk zal de over heid een lijn trekken met het particuliere bedriifsleven, zodat dus ook de ambtenaren niet meer dan een halve dag krijgen. Een en ander wordt nog in dé Stich ting van de Arbeid besproken. Een beslissing is nog niet geno men. FIJNAART Bastiaanse, Jan Huibrecht, geb. 25-11-'78 te Steenbergen, laatste adres: d 223: van de Goorbergh, Martina Louisa, geb. 12-3-'51 te Fijnaart, laatste adres: d 249: Lips. Adriaan. geb. 5-6-'21 te Z. Beijerland, laatste adres d 222: Moerman, Adriana. geb. l-10-'82 te Willemstad, laatste adres d 174 v. d. Watering. Maria Hubertina Antoinette. geb. 30-10-'21 te Meerssen (L.) laatste adres d 223. 's-GRAVENDEEL Heijden, Herman Jacob, geb. 9-6-'15 te 's-Gravendeel. echtge noot van Judith E. de Zeeuw, laatste adres: Molendijk 90; van Verk. Adrianus Jaco'ous Cornelis, geb. 22-3-'51 te 's-Gravendeel, laatste adres: Molendijk 68. HALSTEREN van Tillo, Hendrikus Marinus. geb. 16-7-'21 te Steenbergen, echtgenoot van Maria H. Schii- venaars. laatste adres: Lepelstr. a 13. NIEUWERKERK van Steyn. Adrianus. Gerardus. geb. 29-3-'67, echtgenoot van Wiegertje Smit, laatste adres: Prov. weg 9. 's-GRAVENDEEL Aanvulling op lijst d.d. 4-2-'53. Thans geborgen: Kranendonk- Verkerk, Maaike, geb. 10-ll-'02 te 's-Gravendeel. echtgenote van J. Kranendonk, laatste adres Pr. Bernhardstr. 16: Verdonk-Brand. Cornelia, geb. 8-12-'83 te 's-Gra- vendeel, weduwe van Florie Ver donk. laatste adres: Molendijk 70. KLUNDERT Aanvulling op lijst d.d. 6-2-'53. Thans geborgen: Berg. Nicolaas Franciscus. geb. l-4-'31, soldaat legernummer 310401011. laatste adres den Haag. ZUIDLAND Aanvulling op lijst d.d. 7-2-'53 Thans geborgen: Breederland- Reijtenbach. Johanna Hendrika, geb. 10-6-'02 te Zuidland. echtge note van C. Breederland. laatste adres: Kerkweg 349 b. (Advertentie) Nu nog maar 'n scheut of 'n steek... Maar straks weet U zich geen raad meer van de slopende Rheumatische pijnen. Begin daarom vandaag de be proefde Kruschen kuur. De zes minerale zouten van Kruschen geven Uw bloedzuiverende orga. nen nieuwe kracht en energie. Onzuiverheden in Uw bloed worden verdreven en daarmede de oorzaak van die ondragelijke rheumatiek. enkele telefoonverbindingen zijn. Volgens deskundigen is de aardbeving de hevigste sedert 1940. In Instanbul is weinig scha de aangericht, maar heerste een algemene paniekstemming. Twee personen kwamen hier om het leven. Op het eiland Lesbos zijn vol gens de eerste berichten een per soon omgekomen en twee perso nen gewond. 160 huizen zijn ver woest of ernstig beschadigd. Het eiland ligt ongeveer 160 km. ten Zuidwesten van Bandirma, in de Aegeische Zee. De schokken werden ook waargenomen op het eiland Chios honderd km. Zuide lijker en aan de kust van Thra- cie (Griekenland). De naalden van de seismogra- fen in het Observatorium van Athene braken tengevolge van de hevigheid van een der schok ken. Turkije is 'in de afgelopen ja ren door verscheidene aardbe vingen getroffen. In 1940 vonden in een tijdperk van twee maan den 30.000 mensen de dood. Een groot gedeelte van de provincie Anatolië werd ten vervfroest. In 1949 werd Anatolië opnieuw getroffen; 437 mensenlevens wa ren te betreuren Twee jaar later kwamen in de provincie Cankiri in Noord-Turkije 74 personen om en werden 160 mensen gewond. Geen extra-honorering voor televisie Het bestuur van de Nederland se Televisie Stichting heeft ver tegenwoordigers van de musici laten weten, dat het geen extra honorering voor de uitzending „beurzen open, dijken dicht" aan de musici van het metropolo-or- kest verleent als extra beloning voor het feit. dat dit programma ook over de televisie wordt uit gezonden. Zoals bekend, hebben de musi ci het voornemen Dii niet extra beloning niet voor de televisie op te treden. De musici van alle Nederlands Radio-Unie orkesten (Radio Philharmonisch Orkest. Omroeporkest. Promenade Or kest. Omroep Kamerorkest en Metropole Orkest) zouden dit standpunt huldigen. Nieuw Zeelaiid schenkt weer 50.000 pond Het gouvernement van Nieuw Zeeland heeft toegezegd ander maal een cheque van 50.000 pond voor hulp aan de ramp gebieden ter beschikking te stel len. Dit bedrag is speciaal bestemd voor de wederopbouw van hui zen en boerderijen op Noord- Beveland. Productie-uitbreiding bij Tornado De Tornado N.V., fabriek van metaalwaren - vroeger gevestigd te Zwijndrecht heeft haar zetel verplaatst naar Dordrecht, waar een groot, aan spoor en water gelegen, industrieterrein van ca. 314 h.a. is aangekocht. Reeds zijn plannen uitgewerkt om een grote moderne fabriek te bouwen, teneinde de productie belangrijk uit te breiden. In hoofdzaak worden huishoudelijke artikelen, stalen manden voor landbouw en industrie, melkfles- senkratten en gordijnrailfournitu- ren vervaardigd. Er zijn thans ca. 500 employé's werkzaam. Onlangs is toestemming ver kregen voor een statutenwijziging. Het'maatschappelijk kapitaal is met f1.600.000 verhoogd tot f4.000.000 gewone aandelen. Bo vendien staan f18.000 prioriteits aandelen uit. Geplaatst zijn fl.230.000 gewone aandelen en alle prioriteitsaandelen. 1 Mei 1953 bestaat het bedrijf 30 jaar. In November 1947 werd de vennootschap onder firma omgezet in Tornado N.V. Tornado N.V. participeert on der meer in N.V. Unitrans, een exportbedrijf in Den Haag en in een Belgische N.V., die de ver koop van Tornado-producten in België verzorgt. Voorts bezit zij het gehele aandelenkapitaal van Tozindo N.V. verzinkerij te Zwijndrecht. Men acht het niet uitgesloten, dat de verhoging van het maat schappelijk kapitaal kan wijzen op een toekomstige introductie van aandelen der vennootschap aan de Amsterdamse Effecten beurs. Noordelijke industrie voor vezelverwerking De N.V. Noordelijke Industrie voor Vezel verwerking te Gro ningen heeft in 1952 aanvanke lijk moeten werken met tegen hoge prijs ingekocht stro. Ge durende enige maanden waren de bedrijfsresultaten verlies gevend. Ook aan een productie beperking kon niet worden ont komen. Een strenge rationali satie maakte het mogelijk deze moeilijke maanden zonder grote kleerscheuren door te komen. De resultaten worden bevredi gend genoemd. Tot voldoening stemt, dat de in Nederland ver kochte hoeveelheid board, on danks de prijsstijging, kon wor den vergroot. De bij de totstand koming van het bedrijf geuite verwachting, dat de Nederland se Board-industrie een kostprijs zou kunnen bereiken, die zich zeer wel met die van buiten landse bedrijven zou kunnen meten, is bewaarheid, aldus het verslag. Het voordelig saldo van de exploitatie-rekening be loopt fl. 111.031 (fl.961.527. Na afschrijving en enkele voorzie ningen resteert een winst van f307.359 (f794.097). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 4 pet. Geo Wehry 3 pet interim-dividend De administratie maatschappij Geo Wehry en Co N.V. maakt bekend, dat ten laste van het boekjaar 1952 een interim divi dend van 3 pet zal worden uit gekeerd, betaalbaar vanaf 25 Maart a.s. Noordwester Hypotheek bank wederom 6 pet Het bedrag der hypothecaire leningen van de Noordwester Hypotheekbank N.V. is geduren de 1952 met f206.450 gestegen tot f3.349.950. Er waren voor f3.002.700 pandbrieven in om loop. Ingevolge de in het begin van 1952 ingetreden rentedaling zijn in het najaar 4 pet pand brieven uitgegeven, aanvanke lijk tegen 98pet en kort daar op tegen 99 pet. De uitgifte ver liep vlot. De hoge kosten van de pand briefemissie in aanmerking ge nomen, stemmen de financiële uitkomsten tot tevredenheid. Uit de winst van f22.742 wordt wederpm een dividend van 6 pet voorgesteld. Iets betere stemming AMSTERDAM, 19 Maart. Het buitenland blijft belangstelling koesteren voor Kon. Olie, met na me New York en Brussel tonen veel interesse en in de dollar sfeer heeft het petroleumconcern een prijs van bijna 83 dollar be reikt. Wat hier -precies achter zit, is voor de beurs een raadsel, maar men oriënteert zich toch op Wallstreet. Zo is vanmorgen tot 315j4 betaald en is vanmiddag geopend op 315, dus 314 punt hoger dan gisteren. De transac ties kwamen vooral in de eerste tape tot stand, daarna hernam deze hoek een kalm aanzien en werd circa 314 1/4 betaald. Hier mede is het hoofdfonds deze week 7 punten gestegen. Op de Scheepvaartafdeling ging 't min der spectaculair toe. Hier is sinds enkele dagen Stoomvrt. Mij „Ne derland" het middelpunt. Van daag werd een koerswinst vïm 2 punten behaald. Andere scheep vaartfondsen verbeterden zich eveneens. De koersontwikkeling buiten deze twee afdelingen was vandaag weinig interessant. De ontwikkeling in Kon. Olies bracht een prijshoudende stemming voor industriepapieren teweeg. Cultu res eveneens op peil, waarbij ta baksmaatschappijen zich licht wisten te verbeteren. In de Duit se obligatiën zit de laatste dagen weinig beweging. Zelfs by Young is de gang er zo goed als hele maal uit. Gisteren waren lappen Nedam willig en vandaag werd deze stemming onverminderd voortgezet. Deze papieren spron gen van f 210 op f 220225. De staatsfondsen bewogen zich bin nen zeer nauwe grenzen, die vrijwel overeenstemden met de koersen van gisteren. Amerika nen stil. FEUILLETON Bacilek, Cepicka en Novotny, al len leden van het politieke bu reau der Tsjechoslowaakse com- i munistische partij, alsmede de j Russische minister van Oorlog. maarschalk Boelganin, de kist op de schouders en droegen deze uit de Spaanse zaal. Achter hen liepen de weduwe en de dochter van de overledene, gevolgd door leden van de regering en de partij, delegaties uit bevriende landen afgevaardwden van Tsje chische organisaties. Toen de kist in de erehof van het het kasteel op een affuit werd geplaatst, cirkelden jacht vliegtuigen boven de stad. Hier op zette de stoet zich in bewe ging naar het nieuwe ..Bevrij dingsgedenkteken" op een van, de zeven heuvelen van Praag, waar Gottwald als eerste presi dent zal rusten. Siroky bezwoer het Tsjechische volk loyaal te ziin ten opzichte van de nalatenschap van de ge storven president om „een ge lukkige toekomst voor ons volk te scheppen en de vrede te be- 'N VERHAAL UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN Door P. C. WREN t 30). Nadat ik een pyama had ge kocht veroorloofde ik mij een be scheiden avondmaal, in één dier duizenden kleine eetgelegenheden die Parijs rijk is Bij de koffie en een sigaret mijmerde ik over Iso- bel. mijn broers, en Brandon Ab bas. Ik ging na wat Isobel op dit ogenblik kon doen; vermoedelijk zat ze met tante en speelde piano. Ik had geen idee waar mijn br'oers waren, maar over enige dagen zou ik zeker meer van hen horen. In gedachten liep ik terug naar mijn hotel. Overal zag men het uitgaande Parijs, of liever de vreemdelingen die in Parijs uit gaan. Bii de Opéra bleef ik een ogenblik staan, geboeid door het schouwspel van de voorname da mes en heren, die, in schitterende toiletten en onberispelijke avond kleding, uit hun rijtuigen stapten om de avond door te brengen bij een opvoering van La Flüte En- chantée. Hoe merkwaardig! Enige dagen geleden had ik mij nog volkomen op één liin gevoeld met deze lie den: thans was ik op weg naar 't leven van een woestijnsoldaat, bard. rauw. en zonder veel com fort! De volgende dag was een Zon dag, die ik doorbracht met een lange wandeling in de parken van Versailles en bun omgeving. Ik was hier al eerder geweest, maar opnieuw raakte ik onder de beko ring van de majestueuze schoon heid van deze buitenverblijven der Franse Koningen. Op Maandagmorgen, na een ma ger ontbijt, begaf ik mij naar een kapper, en terwijl hij zijn vaar digheden toonde op kin en hoofd, kreeg ik een uitstekend idee. „Kent U Algerië soms?" vroeg ik. „In 't geheel niet. Gaat mijn heer er soms heen?" „Ik hoop het," antwoordde ik. „Een prachtige kolonie van uw roemrijk land." Ah. ia, natuurlijk. Mijnheer had wel gelijk. Een enorme prestatie en een toonbeeld van kolonisatie voor de gehele wereld. En de ko lonie werd maar steeds groter, steeds groter. Voortreffelijk deze vreedzame penetratie naar het Zuiden en naar Marocco. „Een vreedzame penetratie door middel van de bajonetten van 't vreemdelingenlegioen, is 't niet?" De Fransman glimlachte en trok zijn schouders op. „Een stel Duitse schooiers," zei hij. „maar ze kunnen soms hun nut bewijzen," „Hoe komen jullie eraan?" vroeg ik, onschuldig kijkend. Welnu, ze namen dienst, zoals ieder ander, bij het hoofd-recru- teringsbureau in de rue St. Do minique. Ze tekenden als vrij williger ten opzichte van con scriptie, en ik luisterde maar half Maar ik had „rue Dominique" in mij.n oren gek,noo<pt. I'k wist nu wat ik weten wilde, en het verdere 'betoog va.n de man inte resseerde mij niet het minst. Zodra ik de soheerwinkel had verlaten, 'hield ik een rijtuig aan. rieip: „rue St. Dominique" en ik sprong er in. Weer genoot ik van de rit. M'n hart bonsde van spanning nu het begin van het eChte avontuur in zicht was. N De rue St. Dominique bleek in het militaire deel van Parijs te liggen: ik passeerde de Ecoie Dilitaire en verschillende kazernes en de straten waren vol van de meest uiteenlopende soorten man nen in uniform. We reden de bewuste straat m en de koetsier keek vragend om. Ik liet hem stoppen en rekende af. Hé' leek me beter niet in 'n rijtuig aan te komen bij het re- cruteringsibureau, en bovendien ging 't de koetsier niet aan waar ik heen wilde. De rue St. Dominique was een nauwe, sombere straat, met ver vallen smerige huizen, in de meeste waarvan militaire bureaux gevestigd waren. Na enig zoeken vond ik mijn doel. Op een klein vuilgrijs gebouw stond een bordje Bureau de Récrutements, en daaronder: Engagements Volon taires. Ik ging een lange donkere gang in. Het rook er naar carbol, kolendamp en rottend hout. Een affiche aan d>e muur riep in naam der Vrijheid, Gelijkheid en Broe derschap op- tot het aannemen van een vrijwillig dienstverband in het vreemdelingenlegioen, voor een tijd van vijf jaar, tegen een soldij va,n een halve stuiver per dag. Voorwaar een mooie voorbeeld van Vrijheid, Gelijkheid en van Broederschap! Maar het was een vrijwillig dienstverband, en nie mand die niet wilde kon gedwon gen worden dienst te nemen. Ik liep door naar een soort loket. Door het ruitje zag ik een kale kamer, waar een militair aan tar fel zat te schrijven. Ik meende dat het een on der-officier of een vaandrig was, te oordelen naar de twee gouden plaatjes boven zijn manchetten, maar zeker wist ik het niet. De .man sloeg geen aoht op mij. Ik kuchte voorzichtig en ver ontschuldigend. Ik kuchte drin gend Ik kuchte op alle manieren die .maar mogelijk schenen. Te vergeefs! „Monsieur le Capilaine", zei ik met opzet een hoge rang kiezend De man keek op. Een onaange naam facie. „Mijnheer schijnt last van zijn keel tehebben" merkte hij op. „En mijnheer van zijn. oren", antwoordde ik zonder na te den ken. „Wat wenst mijnheer?" vroeg hij scherp. (Wordt vervolgd.) t

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7