Orthodoxe Kerk in Rusland FILMS VA1S BE WEEK gewillig instrument van de Staat u worn ouder? Wij brachten in Alkmaar 'n huis-aan-huis-nummer ti/èctie De Katholieke Leeszaal en Bibliotheek Kerk in Rusland gaf onvervreemdbare rechten uw ogen minder AGENDA ruciqemarn: prijs Geen vrijheid van godsdienst Drogisterij BAKKER f 125.- Over enige tijd „bij", tenzij U helpt... Raad Bergen Binnengekomen giften Kampioensstrij d van V.B.O. ALKMAAR „De naam van Rusland is de laatste tijd niet meer van de lucht, en meestal in zeer ongunstige zin, wanneer men daaraan onmiddellijk de gedachten verbindt aan slavenkampen, ontmenselijking, koude oorlog, laster- en leugeneampagnes tegen de Katholieke Kerk. Maar toch is Rusland van oudsher een christelijk land. En wij hebben met het christelijke Rusland een dergelijk geestelijk contact, dat verlies daar, ook verlies betekent voor ons. Het is goed, wanneer aan het Christe lijke Rusland weer eens wat meer aandacht wordt be steed Met deze woorden leidde de voorzitter van Schola Publica gisteravond de lezing in, welke Prof Dr Pater Zacharias, hoogleraar in de Oosterse Kerkelijke Wetenschappen aan de R.K. Universiteit te Nijmegen voor een geheel gevulde Gulden Vlies-zaal hield over de Orthodoxe en Katholieke Kerk in Rusland. Hiermede heeft Pater Zacharias vele dingen duidelijker gemaakt, waarover men over het algemeen een geheel verkeerde opvatting had. Kerk en Staat: een. Het zal afhangen van de ver houding tussen kerk (en daarmee wordt dan steeds bedoeld de van Rome afgescheiden Orthodoxe Kerk in Rusland) en staat en van de mogelijkheden, die er open blijven, of het christendom in Rusland zal blijven bestaan. Om dit te begrijpen moet men even teruggaan in de historie van dit land, waar 100 jaar geleden nog het Czaristisohe tijdperk bestond, waarin de Staatskerk een voor name plaats innam. Kerk en Staat steunden elkander en de Kerk was in hoge mate van de staat afhankelijk. Revolutie. Na de sociale revolutie in Febr. 1917 raakte de Kerk de bescher ming van de staat kwijt. Voor aanstaanden in de kerk beseften, dat dit de kans was om de Kerk onafhankelijk van de staat te maken. Op de pan-Russische Sy node werd besloten, het oude pa triarchaat te herstellen en als patriarch werd gekozen de Aarts bisschop van Moskou, Tichon. Deze benoeming viel ongeveer samen met de communistische re volutie van Lenin in October '17. Niet onmiddellijk bestreden de communisten de godsdienst; doch nauwelijks een paar maanden later was de scheiding tussen Kerk en staat en tussen Kerk en school een feit. Daarbij kwam de verdeeldheid in de kerk zelf, waarin groepen van bisschoppen, priesters en gelovigen links wa ren georiënteerd en waarmee de communisten voeling hielden en welke beweging is uitgegroeid tot wat men noemde „De Levende Kerk", welke de aloude wetten omvergooide. Tichon erkende deze stroming niet, doch na een jaar van gevangenschap „gaf" hij alles „toe", wat men van hem verlangde. Na zijn dood in '25 verbood de communistische rege ring de benoeming van een opvol ger, doch men ging accoord met de waarneming van zijn functie door de metropoliet Sergius. De algemene vervolging maak te de Kerk zo klein mogelijk. Kerken werden afgenomen en in musea en bioscopen etc. herscha pen, sommige werden verwoest. In 1943 was nog maar 10 pet. van het aantal kerken in 1917 als zodanig over. Stalin heeft tijdens de oorlog letterlijk gezegd: De communis tische partij kan het Russische volk niet langer van zijn gods dienst beroven. De Sovjetrege ring ging accoord met de be noeming van een opvolger van Sergius, Alexis. In 1945 werd wederom een Synode gehouden, met volledige medewerking van de Sovjetregering, waarop de voorzitter van de commissie voor Kerkelijke aangelegen heden, de atheïst, Karpov, ge zegd heeft, dat de betrekkin gen tussen kerk en staat zouden zijn gebaseerd op vrijheid van Dat wilde letterlijk zeggen, dat de kerk naar de pijpen van de Regering moest dansen. De kerk heeft zich daarbij neer gelegd. Zij heeft zich dus neergelegd bij de inbreuk op de onver vreemdbare rechten van de kerk. Als tegenprestatie heeft de Regering enkele kerken weer teruggegeven, enkele kloosters zelfs; hier en daar worden nieu we kerken gebouwd; er zijn weer wat seminaries en twee kerkelijke academiën, te Mos kou en Leningrad. Anti-gods dienstige musea werden geslo ten; de Liga van Strijdende Godlozen werd opgeheven. Maar voor al deze verbeteringen heeft de kerk een dure prijs moeten betalen. Zit werd ge dwongen mee te doen met de buitenlandse communistische po litiek, de strijd in het bijzonder tegen de Katholieke Kerk; bij de viering van het 500 jarig be staan van de Orthodoxe kerk is een resolutie aangenomen die tegen de Paus van Rome was gericht en die de Katholieke Kerk beschuldigde van bond genootschap met Amerika en het voorbereiden van een nieuwe oorlog. Katholieken De Katholieken in Rusland vormen een onbetekenende minderheid. Er zijn geen bis schoppen in vrijheid. Slechts enkele priesters werken in het verborgene. Het is daarom, dat men Mindszenty, Stepinac, Be- ran etc. beschuldigd heeft van feiten, die ze niet begaan had den, (ook al volgden zo nu en dan zgn. bekentenissen) omdat zij zich niet hebben neergelegd bij de eis van de communisten, om de Katholieke kerk om te vormen tot een nationale kerk, los van Rome, en onder de con trole van Moskou. Gebed Pater Zacharias besloot met zijn gehoor op te wekken tot dankbaarheid om de vrijheid, waarin wij onze godsdienst nog beleven kunnen, zonder besef waarvan het ons onmogelijk zal zijn, onze godsdienst te verde digen en zonder welke wij onze vrijheid niet waard zijn. Dat betekent, dat wij als 100% Christenen moeten leven en dat wij al onze broeders en zusters en alle godgelovigen van achter het IJzeren Gordijn in ons ge (Advertentie) Don niet langer gedacht WIJ VERZORGEN gaarne het RECEPT van uw oogarts. Kennemerstraatweg 109 HEILOO AFD. OPTIEK iedere burger van eredienst en bed moeten insluiten, opdat ook vrijheid van atheïstische propa-1 voor hen de vrijheid en de red- ganda. ding moge komen. ZATERDAG 21 MAART Bioscopen: CINEMA AMERICAIN: De kleine wereld van Don Camillo. VICTORIA: De roepstem der Pampa's. HARMONIE: Singing in the Rain. Voorstellingen 7 en 9,30 uur. Apotheken: Van hedenavond 6 uur af voor Apotheek ..De Bever" Em- spoedgevallen bereikbaar: mastraat 36; Apotheek P. J. Meurs. Tentoonstelling: GEMEENTE MUSEUM tot 22 Maart, van 10 tot 12, 2 tot 5 en 7 tot 9 uur, des Zondags van 2 tot 5 uur. expositie jeugdlectuur. HET GULDEN VLIES: 8 uur: De Vrek. van Molière, met Jan Musch in de hoofdrol. WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur: Feestavond Alkmaar- se Bedrijfs voetbalverenigin gen Medische hulp voor Alkmaar, De Beemster en Schenner: De artsen G. Kruisinga, Steyn- straat 1. telefoon 2387: R. K. Westerkamp. Emmastraat 93. telefoon 4357 en K. J. van Welsenes. Midd-Beemster. telefoon K 2998455. ZONDAG 22 MAART Bioscopen: Zie Zaterdag. Aanvang 2. 4.30. 7 en 9.30 uur Apotheken: Zie boven. HET GULDEN VLIES: 8 uur: Radio-actie: Beurzen open - Dijken dicht. Gezelschap De Lachspiegel. MAANDAG 23 MAART Bioscopen: Zie boven. Voorstellingen 8 uur. Apotheken: Zie boven. HET GULDEN VLIES: 8 uur: Modeshow Bervoets. CAFé SCHERMERHORN: 8 uur: Vergadering Alcmaria V.V.V. HOTEL VICTORY: 8 uur: Vergadering R.K. Reclas sering. KLEINE ZAAL HARMONIE: 8.15 uur: Genootschap Ne derlandEngeland. Waterstanden: Zondag: hoog water 0.00 en 12.15 uur: laag water 6.15 en 18.45 uur. Maandag: hoog water 0.50 en 13.15 uur: laag water 6.55 en 1940 uur. Harmonie SINGIN' IN THE RAIN In de „Harmonie" draait mo menteel een gezellig brok film geschiedenis, „Singin' in the rain" speelt zich namelijk af omstreeks de tijd, dat de geluidsfilm zijn glorieuze intrede deed. Lina La- mont vierde .grote triromfen, maar de nieuwe geluidsfilm verdraagt haar afschuwelijk stemgeluid niet. Men zoekt de oplossing dan in 'n „dubbelgangster", die niets an ders te doen heeft dan het geluid produceren, wanneer Lina haar mant vierde grote triomfen, maar staat haar triomftocht voort te zetten, maar dat zint haar tegen speler Don Lockwood niet, omdat hij meer ziet in de „stem" Kaihy Selden, Voor iedereen tevreden is gesteld, moet er heel wat ge beuren, maar dat gebeurt dan ook prompt. Het geheel in tech nicolor. Cinema Americain DON CAMILLO VECHT DOOR Zijn er eigenlijk nog Alkmaar- ders die Don Camillo niet hebben gezien? Iedereen spreekt over hem en het bevalt hem zo goed in Alkmaar, dat hij alwéér de mou wen van zijn toog heeft opge stroopt omvoor de zevende (Advertentie) leveren wij U met 100 pet, garan tie voor pas vorm, binnen werk en stof- kwaliteit Mocht een maat- confectiecos- tuum in eni,' opzicht niet aan al uw verwach tingen voldoen, dan bent U niet verplicht het te nemen. PRIJZEN VANAF HOORN, Nieuwsteeg 22 ALKMAAR, Laat 143 week in successie zijn robbertje te gaan vechten met Peppone, die prachtcommunist. Deze alleraar digste film over een pastoor-als- een-boom en een communist-als- een-kind en heel hun plezierige aanhang, verwarmt het hart en doet de lever schudden. Dat is een evenement dat men niet mag ver zuimen. Victoria DE ROEPSTEM DER PAMPA'S In het Victoria-theater draait deze week de film „De roepstem der Pampa's", die ons het leven weergeeft van de bewoners van het platteland in Argentinië in de tweede helft van de vorige eeuw. Daar vindt men het feodale stelsel met de Dons, bezitters van haciënda's en onafzienbare land goederen als ongekroonde konin gen van de pampa's. Duizenden Gaucho's, ongebonden fiere Ar gentijnse cowboys, leven volgens hun eigen ruwe en mannelijke wetten het bestaan van de sier lijk uitgedoste veehoeder. In„De roepstem der Pampa's" zien we de strijd, die een Gaucho ten deel is gevallen, omdat hij zich niet wilde onderwerpen aan zijn nieuwe meester, op treffende wijze uitgebeeld. Het is een film, die spannend is van het begin tot het eind. Aangevuld met een grappige te kenfilm is het een programma dat iedere bezoeker zal boeien. De niemvsjournaals Het Wereldnieuws schenkt op nieuw aandacht aan de dood van een dictator. Deze keer is het Clement Gottwald, die dezer da gen overleed. Tito leeft nog en is in Londen, waar hij geniet van een onbezorgde vacantie. Ieder een is op reis trouwens. De her tog van Windsor en zijn echtge note arriveerden met de Queen Elisabeth in Londen en een ver tegenwoordiger van de Ameri kaanse vakbond, de C.I.O., bracht een bezoek aan Den Haag. De cameraman bezocht ee,n vluchte lingenkamp in West-Duitsland en toefde met een aantal Canadese vliegers in het Poolgebied, waai de mannen leren, hoe zich in dit barre oord te handhaven. Ook zien we hoe een Amerikaans vliegtuig in zee stort, waarna de bemanning door een reddingboot wordt opgepikt. Het Nederlands nieuws ver sloeg de aankomst van burge meester Reuter op Schiphol en volgde de Koningin, toen ze in Grave ihet nieuwe vaandel aan het regiment Chassé overhandigde. Prins Semihard was in Utrecht om een nieuwe Jaarbeurshal te openen. Intussen is men bezig de door de overstromingen bescha digde archieven weer toonbaar te maken. In Amsterdam demon streerden Parijse mannequins de nieuwste voorjaarsmode. Geslaagd ALKMAAR Voor de grote wereld-organisatie „The Impe rial Sociëty of Teachers of Dancing" te Londen, slaagde als lid mej. Tiny Smit uit Aikmaar. In de vakken demonstratie en techniek, slaagde zij met hoogste lof. Voorwaar een mooi succes. DE EERSTE ALKMAAR Het eerste inge vulde stembiljet aangaande Koop avond en Oude Gracht is gister avond ons bureau binnengedwar reld. TYRESOLES, DE VEILIGE AUTOBAND ALKMAAR De Breedstraait stond gisteravond vol auto's, geen wonder, want het grootste deel der bezoekers aan 't Wapen van Heemskerk bestond uit autorij ders, die gevolg hadden gegeven aan de uitnodiging van de N.V. Auto Centrale, Kanaalkade 70 al- hiher, om een filmavond bij te wonen, gewijd aan de autosport. De zaal en het balcon waren ge heel bezet, toen de direoteur van de Autocentrale, de heer J. Zwart het welkomstwoord sprak, Hij deelde mede, dat de Tiresoies N.V. te Bussum haar medewerking aan deze avond had verleend door enkele films, o.a. van de Tulpen- rallye 1952 en de Toerwagenral- lye van dat ja-ar beschikbaar te stellen. De kennelijke bedoeling was de bezoekers een idee te geven van de veiligheid, die het wiresoles loopvlak de autoband verschaft. Dit wereldpatent is af komstig uit Amerika en kwam via Engel-and naar Nederland, waar zich een drietal fabrieken van Tyresoles bevindt. Het ge heim van de Tyresoles schuilt in de duizenden stalen klauwtjes, die in 'het loopvlak verscholen liggen, waardoor slipgevaar zo goed als uitgesloten is. Bij het remmen, optrekken en de zij waartse slip treden deze staal- klauwtjes door de uitgeoefende kracht naar buiten, waardoor de greep op de weg verhoogd en de veiligheid vergroot wordt. Het wiresoles lioopvl-ak kan op elke autoband aangebracht worden. De K.L.M. is een van de relaties van de Tyresoles, die ook de banden der vliegtuigen van dit veiligheid biedend loopvlak laat voorzien. De A.N.W.B. schreef er een gunstig attest over. Maar niet alleen de K.L.M.ook het Koninklijk Huis, de Naco, de Caltex, de Kon. Landmacht en tal van autobus- en touringcar- bedrijven behoren tot de geregel de relaties van de Tyresoles. En dat de Rallye-rijders Tyresoles prefereren, kan als vanzelfspre kend worden beschouwd; 69 Tul penrally erijders waren met Tyre- solesbanden uitgerust en van de Monte Carlo-rallye waren het er 58; de 2e prijswinnaar van de Tulpenrallye 1952, de Alkmaarse tandarts Kókkes, had zijn succes voor een groot deel te danxen aan het wiresoles loopvlak op zijn autobanden. Het geboden programma was zeer interessant; de door de Tyre soles opgenomen filmreportages van de Tulpenrallye en ae Toer- wagenrallye werden met belang stelling gevolgd. Voorits werden enkele films van de General Mo tors en Amerikaanse auto- en motorraces gedraaid. In de pauze werd nog een aantal pakjes Tyre soles sigaretten (nergens te koop) gratis verloot, alsmede een aantal Tyresoles zakmesjes en portefeuil les, voorts nog enkele taarten, in de stijl van de avond. Het was een interessante avond, die door de talrijke bezoekers ten zeerste werd gewaardeerd. Hoekeyprograinma voor a.s. Zondag ALKMAAR Het hockey- programma voor Zondag a. ,s. luidt: Dames: Hurley—Alkmaar (11 uur); Alkmaar II—Hurley II (11.30 uur). Heren: AklmaarBMHC II (14 uur); LarenAlkmaar Veteranen (13.30 uur). Trailer door winkelruit ALKMAAR Op de Mient stond gistermiddag een grote trailer geparkeerd. Op een gege ven moment schoot de rem los en gleed het grote gevaarte van de helling af. pardoes tegen de winkelpui van de opticien C D. v. Milaan, v.h. fa. Kater. De grote winkelruit viel aan gruzelementen en ook het metselwerk eronder bekwam eveneens belangrijke schade. J aarvergaderingen bedrijfssporten ALKMAAR De bedrijfsvoet ballers zullen op Maandag 23 Maart a.s. in Café Tom bijeenko men voor de jaarvergadering. De bedrijfshandballers doen hetzelf de, maar dan op Dinsdag 14 April Beide vergaderingen beg-nnen om 8 uur. Bedrijven, instellingen of groe pen. die aan de komende wed strijden wensen deel te nemen, betalen daarvoor per elftal een contributie van 24.Boven dien worden zii aangeslagen voor eên terreinhuur, ten bedrage van 25.a 30.Voor dat bedrag kunnen ze hun sport beoefenen in de periode van 4 Mei tot 1 September. ALKMAAR Wij heb ben wel eens gedacht, dat wij min of meer in de ruim te schrevenmaar sinds gis teren weten wij anders. Iemand kwam op het on zalig idee, 'n huis-aan-huis nummer uit te geven en omdat daar 'n hoop werk in gaat zitten, waren we gis teren wat laat. Goed, érg laat, als U wilt. We hadden er eerst niet zo'n erg in, maar om vier uur ongeveer begonnen ze te bellen. „Me neer, ze hebben de krant vergeten". „Nee, mevrouw, we zijn alleen maar laat. De krant komt nog hoor. Dag Mevrouw". Wij hebben méér telefoontoestellen. Om half vijf waren ze allemaal in bedrijf. Onderwijl ging geregeld de voordeur open om iemand binnen te laten. Tot kwart na vijf. Na die tijd lieten we alleen nog maar groepen binnen. Wan neer de ruimte voor het loket ordentelijk gevuld was, nam onze Administra teur het woord, zeggende: Dames en Heren, ik ken Uw moeilijkheden. We zijn alleen maar laat. De krant komt nog. Deze deur graag". De volgende groep werd binnen gelaten. „Dames en Heren", zei de Administra teur, „ik ken Uw moeilijk heden. Deze deur graag". Achter hem ontplofte 'n telefoon-toestel. Iemand veegde de resten van het bureau. „Nee mevrouw, we zijn alleen maar laat. Ja mevrouw, laat, laat. Ja, dag mevrouw". De voor deur opende zich opnieuw. „Moeilijkheden", zei de Ad ministrateur. „Deze deur graag". We begonnen borden op te hangen. „Ga gerust naar huis. We zijn alleen maar laat." Om zeven uur was er geen ruit meer heel. „Laat", gilde de Administrateur. „De deur komt nog." Met de telefoons werd het min der. Alleen de centralist be schikte nog over 'n toestel. Het apparaat schetterde. „Laat, laat, laat", zei de Centralist. Het kastje viel in zes panelen uit elkaar. De verschroeide radertjes van het mechaniek werden zichtbaar. Onze fraaie uit- hangklok maakte zich los van de gevel en stortte in het publiek. In huis tochtte het verschrikkelijk; er was geen ruit meer heel o 's Avonds is de werkster geweest. Alle mensen had den toen hun krant ontvan gen. Vanmorgen waren we zover, dat we voorzichtig konden heropenen. We zijn ook weer telefonisch aan gesloten. Ons personeel is gedeeltelijk vervangen. Belt U niet over kranten A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR Voor vandaag en morgen staan slechts enkele adspiranten-wedstrijden op het programma. Zaterdag: AFC fAFC d 3 uur Overdie; BW dAFC e 4 uur. Zondag: Vitesse aAFC a 12 u.; AFC hBerdos a 12 uur Wester- weg: AFC cZeevogels b 12 uur Overdie ALKMAAR De Katholieken van Alkmaar begrijpen nog niet goed, wedlk een voorrecht zij me dio 1952 hebben gekregen! Wij 'bedoelen daarmee de Katholieke Openbare Leeszaal en Bibliotheek oip de Laat-hoek Vlaanderhof. Men kan zich weliswaar vol doende geholpen gevoelen door de Openbare Leeszaal, die om haar ouderdom over een uitstekende keur van boeken en naslagwerken beschikt dit valt niet te ont kennen maar men mag het tenslotte toch nu nog als een uit vloeisel van de Katholieke eman cipatie beschouwen, dat de Katho lieken van Alkmaar een eigen Openbare Leeszaal en Bibliotheek bezitten, die eveneens een keur van boeken, romans, ook de aller nieuwste, wetenschappelijke wer ken, encyclopaedieën etc. bevat. Men denkt, geloven wij, nog al tijd, dat de Bibliotheek nog iets heeft van de ouderwetse boeke- rij.tjes, met alleen heiligenlevens en 'brave verhaaltjes over god vruchtige meisjes, mat lange ge breide kousen. Zo is het niet. Een ieder die op de hoogte wil blijven van de hedendaagse literatuur of een of andere wetenschap wil be studeren, vindt in. de Katholieke Bibliotheek wat van zijn gading is. De middelbare schooljeugd maakt al een dankbaar en gere geld gebruik van de Leeszaal en de boeken die daar te vinden zijn. En iedereen is er van op de hoog te, dat de jeugd* die tegenwoordig zijn weetje weet, veeleisend en kieskeurig is. Van allerlei kanten liggen er kranten en weekbladen en tijd schriften, die de lezers op de hoog te houden van al hetgeen in en buiten ons land gebeurt. Het gaat er nu maar om, dat het aantal ■abonné's met éen klap omhoog gaat. Dat aantal is nog betrekke lijk gering. Wanneer alle katho lieke gezinnen van Alkmaar zich nog deze week op de Bibliotheek abonneren, dan duurt het nog geen twee maanden of de Katho lieke Leeszaal kan met elke an dere wedijveren, ook wat quan- titeit betreft. Voor f3.50 per jaar kan men 52 romans en 52 popu lair wetenschappelijke werken le zen, voor f 5.50 per jaar 104 ro mans en 104 populair wetenschap pelijke boeken. Voor 16- en 17- jarigen bestaat er een tussentarief van f 2.50. En voor kinderen tot en met 15 jaar een regressieve KAMPIOENSCHAP NOORD HOLLAND Athletieknieuws Olympus Attentie! A.s. Zondag 22 Maart worden de veldloopkampioen schappen van N. Holland gehou den. Midden in het Heilooër-Bos, in de Rondelaan- zijn start en finish geplaatst en door het hele bos, zijn de banen uitgezet. Om 1 uur de start van junioren B: 1.15 uur de start van jun. A; 1.30 senioren C en D klasse; 1.45 senioren A en B. klasse. Aangezien ook vele Alkmaarse athleten strijd zullen leveren, ho pen wii, dat een groot aantal Alkmaarse toeschouwers, deze wedstrijd zullen gaan zien, om de Alkmaarse favorieten aan te moedigen Twintig wielrijders kregen bekeuring ALKMAAR Nu er weer een nieuwe school is aan de overkant van de Berger-overweg is het voetgangersverkeer in het tun neltje bijzonder druk. Vele wiel rijders trekken zich niet aan van de verkeersborden die daar ziin opgesteld en hoewel het eb op sommige momenten krioelt van mensen en fietsen, verzuimen zij af te stappen en met de fiets aan de hand de tunnel onderdoor te gaan De politie heeft 20 wielrij ders een bekeuring gegeven. Het moet maar meteen uit zijn. regeling van f 1.50 voor het eer ste kind uit een gezin en f 1. voor elk volgende. De betaling kan in termijnen geschieden. Het besituur vertrouwt er op, dat de Alkimaarders hun morele plichten zullen verstaan om op de juiste wijze meerdere kennis en cultu rele vorming onder het publiek te brengen. Ka j oltersnieuws ALKMAAR Op de laatste bijeenkomst werden allerlei we tenswaardige dingen verteld over het verzamelen. Hierover spraken bestuursleden van de „De Verza melaar", mevr. Wiegman en de heer v.d Berg en een der redac teuren van het Bondsorgaan. Daarna kon men een kleine ex positie bezichtigen welke op 19 April a.s. in het K.A.J.-huis nog maals zal worden tentoongesteld. A.O.G.'sters opgelet ALKMAAR Het eerste elftal speelt morgen op eigen terrein tegen Wijk aan Zee om 2 uur. Een kwartier voor de aan vang aanwezig, speelsters! De junioren A gaan naar Haar lem. met de fiets vanaf de Hei- looërbrug om 9 uur. Met de bus om vijf minuten over tien vanaf het station tot halte bij de Mui- derslotweg in Haarlem Noord. Deze weg aflopen ca. 10 min. tot de Vergierderweg. hier links af slaan. De wedstrijd tegen O.G. begint 12 uur precies. De junioren B spelen thuis te gen Adelbert B om 4 uur en de adspiranten krijgen V.B.O. op be zoek. Deze wedstrijd begint om 3 uur ook op het veld aan de Westerweg. De opstellingen en evt. afgelastingen worden bekend gemaakt bij J. Smit, Nieuwesloot. Speelsters, veel succes. BERGEN. De raad van Ber gen zal 26 Maart des avonds om half acht bijeenkomen. In deze vergadering zal het nieuw benoemde raadslid W. H. van Hattum worden ge-installeerd. Voorts zullen B. en W. met een voorstel komen betreffende de openstelling op Zondag van 14 tot 18 uur. gedurende het tijdvak van 15 September tot 15 Mei van winkels voor de ver koop van banket, brood, fruit, chocolade en suikerwerken te Bergen aan Zee. Er ziin voorts voorstellen om in principe te besluiten tot het opheffen van het gemeentelijk slachthuisbedriif: om drie bouw terreinen te verkopen aan de heren N. Geel. A. P. Hoogcarspel en H. Pieneman voor de prijs van ƒ4.per meter en om het beheer en het onderhoud van de „Langekamp" over te nemen en deze weg aan het openbaar verkeer te onttrekken. B. en W. doen dit voorstel naar aanleiding van de verzoeken van de pol der „De Bergermeer" en de ver eniging van polders en on-inge- polderde landen onder Bergen, daar de in de „Langekamp" lig gende brug hersteld moest wor den en de enig belanghebbende, de heer J. Dekker, met de polderbesturen overeenstemming heeft bereikt over de herstel- kosten. Onderhoud door parti culieren is echter alleen moge lijk, indien de weg aan de open baarheid wordt onttrokken. B. en W. stellen tenslotte voor. om ingaande 1 Januari 1952 aan het Rode Kruis te verhuren een gedeelte van de brandweer- garage. ruimte biedend aan een ambulance-wagen, alsmede een magazijn in deze garage voor een jaarlijkse huurprijs van 255 gulden in totaal. HET BOEK TE BERGEN BERGEN Het komende week-einde zal de tentoonstelling, gewijd aan het boek als vorm in West-Europa (historisch-aesthe- tisch) voor de laatste maal in de middaguren te bezichtigen zijn in W eersverwachting Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Zater dagavond tot Zondagavond. RUSTIG WEER HOGERE MIDDAGTEMPERATUREN In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking en hier en daar nachtvorst. Later op de dag overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord-oost en Oost. Hogere middagtemperaturen. BIJ DE NOORDERPERS Bij de bureaux van de Noor derpers kwamen heden de vol gende giften binnen voor de slachtoffers van de watersnood: N.N. te Bakhuizen ƒ25, 8 meisjes en 1 jongen ga ven toneelvoorstelling voor de bewoners van „Huize de Waard" te Groningen 5,15 Overgebleven van de actie „n Heitje voor 'n karweitje" A. G. te St. P. 3,95 Co Wit, 9 jaar te Wog- num, won weddenschap op NederlandDenemar ken i,_ Dagelijks verantwoorden wij de binnengekomen giften In onze kolommen. U kunt uw gifter bezorgen aan onze bureaux, hetzij per soonlijk, hetzij per brief ot post wissel. Ook kan op onze giro rekeningen worden gestort De gironummers van onze bureaux zijn: Groningen 70022, Leeuwar den 594459, Sneek 594461, Ëm- men >94460, Zwolle 486779, Alk- maar 59446S, Den Helder 594462 en Hoorn (ook te gebruiken door Schagen en omgeving) 110894. PRIJSWINNAARS VAN DEZE WEEK 1. Mej. D. Meiier, Nieuwe Al- mersdorperweg 7. Midden- meer. 2. P. Bos, Dorpsstraat 90. Ob- dam. 3. C. Ruiter. Tulpstraat 30. Alk maar. 4. A. Hopman, Oosterend O 35. Texel. 5. J. v. d. Peet. Heerenweg 3. Oudorp. (Advertentie) "J&W4RKSRwprw Kunstzaal van „De Rustende Ja ger" te Bergen. Het Kunstenaars Centrum ver wacht dan de duizendste bezoe ker dezer expositie, die een keuze mag doen uit de rijmprenten al daar geëxposeerd en uitgegeven door Enschede, waarna het Cen trum voor inlijsting zal zorg dra gen. SECRETARIS FESTEN GAAT HEEN HEILOO De gemeentesecre taris van Heiloo, de heer J. J. J. M. Festen is met ingang van 1 Juni a.s. benoemd tot Secretaris van de gemeente Soest. Dit is gis teravond besloten op de Raads vergadering van deze gemeente. Op het werk van de heer Festen, die sinds 1 Mei 1942 in Heiloo werkzaam was, komen wij in onze editie van Maandag nader terug. Kennemer Handhalvelden In de eerste klasse staan enige belangrijke wedstrijden op het programma. Oranje Wit bindt de strijd aan tegen een in goede vorm spelende D.I.O.-ploeg. Dat wordt oppassen voor de dames uit Limmen. A.O.G. krijgt bezoek van Wiik aan Zee en zal de handen vol hebben, want dit is een tegen stander waar niet mee te snotten valt. Meervogeis kan tegen D.S.O. in Vijfhuizen weer eens een overwinning behalen: toch zullen ze er goed aan doen de zaken flink aan te pakken. V.B.O. kan het kampioenschap, door een overwinning op G.V.O haast niet meer ontgaan. Haalt V.B.O. twee punten binnen, dan kan de vlag gehesen worden. Dat wordt dus feest in Oudorp. Derde klas B: H.S.V. dient van Zeevogels 2 te winnen, willen ze niet verder op de leiders achter raken. Wij achten H.S.V. daar zeker toe in staat. Adelbert gaat op bezoek bij D.D.O. in Schermerhom waar ze natuurlijk geen steek laten val len. In de vierde klasse B komt V.B.O. 2 naar Heiloo. H.S.V. 2 zal daar ais gastvrouwe optreden. Junioren hoofdklasse: Adelbert zal met A.D.O. niet veel moeite hebben en ook A.O.G. a kan in Haarlem van O.G. winnen. Junioren 1: A.O.G. b is tegen Adelbert b lang niet kansloos. Meervogeis zal zich tegen D.I.O. zeker niet laten verrassen, nu het weer zo'n goede kans op de titel heeft. De adspiranten van A.O.G, zul len tegen V.B.O. wel niet veel te vertellen hebben. Oranje Wit, dat het de laatste tijd zo uitstekend doet. gaat bij Adelbert de punten weg halen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2