„slip-over" lakens PASSIEBLOEM Kan RA NYLON REGENMANTELS scHoenneuzen SPITSE en w-j dobbelen mee ITALIË ZEGT De flat heeft nu een rechte platte hak oman Kleurenrijkdom in huis werkt mee om het goede humeur te bewaren Catchy Cap voor regen en zonneschijn Lila aan het kleuren schema toegevoegd Soep in een blikje Box buiten het raam Onderdeel van behandeling door Wi'm Kni'pïdneQV en Roo$ T^a$^el di Al doe Odent niet n prog ZATttKimG 2! >1 A H T 1953 VAN TOT Op de Jaarbeurs neemt de textielafdeling een geheel eigen plaats in. Men zou zelfs kunnen spreken van een tentoon* stelling óp een tentoonstelling. De Beatrixen Irenehallen zijn door Martin Engelman uit Parijs zo kunstzinnig inge richt, dat zelfs de artikelen, welke al jarenlang in de handel zijn, nieuw lijken, nu ze in een geheel ander licht geplaatst zijn dan in de etalages het geval is. Zover als wij het konden bekijken, is er geen enkele standhouder, die niet iets nieuws gebracht heeft ofwel op huishoudelijk gebied of op het terrein van de mode. De meest in het oog lopende nouveauté is wel die van een Hilversumse tapijtweverij. Wat betreft de dessinering van de tapijten is men eigenlijk de laatste tijd op een dood spoor ge komen. De veelgebruikte en dood- getekende Oosterse motieven en bloemversieringen zijn niet meer levend en geen enkele ontwikke ling leek nog mogelijk. De Haagse architect A. R. M. Basart heeft nu in samenwerking met deze weverij een geheel nieuw dessin ontwor pen. De tinten van de ondergrond zijn geheel anders dan de tot nu toe gebruikelijke. Basart koos bij voorbeeld groen, beige en een on- defineerbare kleur rood. De figu ren zijn grilliger en meer op het moderne interieur ingesteld. Met het ontwerpen van de des sins voor thee- en badhanddoeken en ontbijtlakens is men nog lang niet uitgeput. Om het gebrek van zon aan te vullen brengen de fabrikanten de keukendoeken in fleuriger tinten en motieven, want, zo zegt men, de kleurenrijkdom in huis werkt mee het goede humeur te bewaren. Effen witte tafellakens ziet men heel weinig. Of ze zijn van rose, beige, bleu of groen lin nen gemaakt of van wit damast met gekleurde machinale gebor duurde randen. In Amerika gebruikt men al enige tijd de lakens, die als een hoes de matrassen omsluiten. De firma Jordaan uit Haaksbergen brengt nu ook de z.g. „slip-over"- lakens. Deze lakens zijn aangepast aan de standaard éénpersoons ma tras-breedten en lengten. De vier hoeken van de onderlakens zijn extra versterkt, waardoor slijtage tot een minimum beperkt wordt. Bovendien is het aan twee zijden te gebruiken. Ook het bovenlaken Een bloem, die de martelwerk tuigen van 's Heren Lijden ten toon draagt, dat is een klein my sterie, waar vele geslachten zich eerbiedig over heen gebogen heb ben. Nu zijn er onder Flora's kinde ren verschillende, die in de sym boliek en folklore een belangrijke rol spelen, maar een van de mooi ste voorbeelden hiervan is toch wel de bloem, waarop wij hier boven doelden, de Passiebloem of Passiflora, welke haar naam aan de eigenaardige bouw der inwen dige bloemdelen dankt. Daarin meenden de vinders der plant, welke oorspronkelijk als wilde klimplant in Zuid-Amerika werd aangetroffen, de attributen van de Passie des Heren te herkennen. De drie stijlen en stempels stel len de nagels voor, de vijf helm knoppen de vijf wonden en d'e draadvormige organen de bloem, welke in cirkelvorm rond de meel draden en de stampers zijn ge schaard, de doornenkroon. Voorts zijn met enige fantasie nog te ont dekken de kelk, de lans en de ge selriemen. De paarsblauwe kleur is in over eenstemming met de liturgische kleur van de Passietijd; gekweek te soorten hebben soms een andere kleur. De „gewone" Passiflora coerulea heeft een witte variëteit; de kleur daarvan zou herinneren aan het spotkleed, dat Christus droeg bij Herodes. De Passiflora racemósa draagt scharlakenrode bloemen, welke wijzen op de rode spotmantel, waarvan voor het eerst melding wordt gemaakt in 1663 door een zekere Ferrari in „De florum cultura", een van de oudst bekende plantenbeschrij- vingen. De Passiebloem is afkomstig uil Peru en Brazilië. Bij ons wordt zij gekweekt als sierheester. Het is een overblijvende klimplant met ranken, waarmee zij zich vast hecht. Buiten vinden wij nagenoeg alleen de blauwe Passiebloem; vooral in Vlaanderen wordt deze veel aangetroffen. De andere soor ten worden in kassen gekweekt. De normale bloeitijd - valt van Juli tot September, maar bij de gekweekte planten kan de periode van de bloei zich over vele maan den uitstrekken. De welriekende, alzijdig sym metrische bloemen zijn vrij groot; zij kunnen een middellijn van bijna tien centimeter bereiken- Daardoor zijn ze uitstekend te ge bruiken in een drijf schaal. De knoppen gaan 's morgens vroeg open en dan tonen zich de merk waardige bloemen, welke eigenlijk maar één dag in hun volle luister prijken. Naar gelang van de soort zijp ze lila, blauw, wit of rood. Boven de grote eironde kelkbla den staat een stralenkrans, in het midden waarvan de vijf meeldra den zijn geplaatst, die met de martelwerktuigen van Christus vergeleken worden. Daar binnen bevindt zich nog een krans van talrijke draden, de zogenaamde bij kroon, welke van boven blauw is met een witte ring in het mid den. Aan de onderzijde is deze donker purper. De gelobde blade ren zijn glanzend en bijna groen- blijvend. Na de tweede bloeidag sluiten de bloemen zich weer. Indien intus sen bestuiving heeft plaats gehad, zullen zich na verloop van tijd de oranje bessen ontwikkelen. Hier en daar wordt de Passie bloem ook als kamerplant ge kweekt. Men dient er dan reke ning mee te houden, dat zij 's win ters in een onverwarmde kamer moet staan in het volle licht. De beste standplaats in de zomer is voor een zonnig venster. Doordat het een klimplant is, komt men haar met stokjes te hulp, welke tot een pyramide-achtig koepeltje worden geformeerd. Htn. wordt aan het uiteinde als een hoes om de matras gedaan. De omslag aan het voeteinde heeft een extra ruimte waardoor men de benen en voeten vrij kan bewegen, zonder het laken los te woelen. De bovenlakens worden geborduurd als gecordonneerd in de handel gebracht. Het bedden- opmaken wordt door deze vinding uiterst makkelijk en 's morgens ligt alles nog net zo netjes als 's avonds. Na een wedstrijd hebben sport lieden vaak de gewoonte om een trui, inplaats van aan te trekken, los over de schouders te slaan. Om aan deze onelegante gewoonte een einde te maken is de fa. Lucky op het idee gekomen badshawls te maken. Deze zijn gemaakt van badstof en lijken veel op de nor male handdoeken, doch ze zijn wat langer en smaller. Dat everglaze voor velerlei doel einden geschikt is, dat hebben we al ten voeten uit beschreven, maar dat dit materiaal ook al gebruikt wordt voor shawls, dat is iets nieuws- Ter gelegenheid van het feit dat Vincent van Gogh 100 jaar geleden is geboren, heeft men nu op een gladde everglaze stof een copie afgedrukt van een schilderij van deze grote kunstenaar. De shawl is zo groot dat ze ook ge makkelijk te gebruiken is als kleedje. De Falcon-fabrieken exposeren met regenmantels van bijzondere kwaliteiten en modellen. Bij de meeste mantels wordt nu een losse capuchon geleverd, welke de schone naam van „Catchy cap" draagt. Deze cap omsluit het hoofd en heeft een omgeslagen rand en een brede kradg, die over de man tel gedaan kan worden, zodat het regenwater niet tussen de schei ding van kapje en mantel kan sij pelen. Als d'e donkere wolken zijrs over gedreven en de zon zich weer laat zien kan van de capuchon een gezellig hoedje gemaakt worden De kraag van de cap wordt dan met een of andere shawlring bij elkaar gebonden en als een rozet uitgevouwen. Men kan dan zelf proberen of deze rozet het grap pigste achter, voor of opzij staat, Erg practisch voor de zomer is de Helfylon regenmantel, welke 85 gram weegt. Deze jas is gemaakt van Nylon, dat zeer sterk, volko men waterdicht en onder alle weersomstandigheden onverander lijk is. De Helfylon kan heel klein opgevouwen worden en past dan precies in een bijbehorend tasje, dat 8 bij 15 cm. groot is en dat de vorm heeft van een enveloppe. Het spreekt vanzelf dat deze jas niet zo sterk is dat men haar alle dag kan dragen. Maar wanneer men plotseling door een „mals" buitje wordt overvallen, dan heeft men altijd een regenjas bij de hand, want de enveloppe neemt zo weinig ruimte in, dat men het makkelijk in een tas öf zak mee kan dragen. De prijs van de Helfy- lons is zo laag mogelijk gehouden. De damescapes komen in de prijs van f9.95 en de dames- en heren jassen op f 12.50. Als men in donker soms eens op een landweg loopt dan behoeft men niet meer bang te zijn dat een wielrijder- of autobestuurder u niet zal zien, als men tenminste een regenmantel aan heeft met een reflector op de ceintuur en on der de kraag. Men moet maar op het idee komen? Naar alle waar schijnlijkheid komt er deze zomer nog een ondoorzichtige nylonjas, welke nog meer waterafstotend, kreukherstellend en poreus is. Het materiaal zal er uitzien als nor male stof, omdat er ook katoen in verwerkt wordt. Tenslotte is er nog een nieuw soort kant voor de garnering van gordijnen, japonnen en kinderkle ding. Deze kant is een imitatie van de geborduurde Zwitserse kant en draagt de naam Tressex Reliëf kant. Om het modebeeld zo volledig mogelijk te maken heeft het mode centrum voor de schoen- en lederbranche nu ook de richtlijnen aan gegeven voor de schoenen, welke wjj in deze lente en zomer zullen dragen. Vergelijken we de modellen met die van het vorig jaar dan kunnen we zeggen dat deze heel weinig veranderingen hebben onder gaan. Alleen is het kleurengamma nu belangrijk uitgebreid. Voor nieuw werden aangekondigd de z.g. shulips. Dit product is echter al enige maanden oud en is reeds In diverse schoenzaken te krijgen. Ook nu weer is de sportieve schoen zo goed als uit de collectie ver dwenen. De nadruk wordt speciaal gelegd op het semi-sportieve en geklede schoeisel. Het is een Nederlandse schoen fabrikant gelukt om via een geheel nieuwe werkwijze de buigzaam heid van de schoen te bevorderen. Als men de shulip want zo is de naam van deze schoen bekijkt dan ziet men allereerst een dunne crêpezooi en dan een dikkere zool, welke tevens de binnenzool vormt, met een opstaande rand, waarop met een grove handwerksteek het bovenleer is genaaid. Bij de open schoenen wordt die opstaande rand omgerold. Het voordeel hiervan is dat de voet precies tussen deze rol- rand past, waardoor men niet naar voren kan schuiven, zoals bij de sandalettes vaak het geval is. De prijs van deze shulips ligt ta melijk hoog, omdat deze schoenen geheel met de hand zijn vervaar digd. De flat blijft nog steeds de meest geliefde dracht. Het doorlopende hakje, dat in dit genre veel werd gebracht, gaat echter meer en meer terrein verliezen en wordt thans vervangen door het platte rechte hakje, dat van hoogte va- ot 2 cm. Er werd ook een model getoond met een z.g. verzonken hak. Hiermee wordt be doeld dat hiel en hak zonder schei ding of naad gemaakt zijn. Deze variatie konden we echter niet Deze zomerschoenties zijn gemaakt van lila rundleder met een hoge kurken zool. Dat de „shulips" zeer buigzaam zijn laat deze foto duidelijk zien. De omgerolde rand zorgt er voor dat de voet niet naar voren kan schuwen. bewonderen omdat een dergelijke hielpartij nogal plompt aandoet. De flat, welke over het alge meen nogal eenvoudig van uitvoe ring is, wordt nu ook gemaakt met een of meer smalle bandjes over de wreef van de voet, zowel in de tint van de schoen als in 'n afstekende kleur, bij voorbeeld bij een zwart suède schoentje, band jes van lila of rood metallisé. Lila is deze zomer een zeer ge liefde tint voor mantels en hoeden. De schoenindustrie heeft nu ook diverse lila schakeringen gebracht om de schoenen zoveel mogelijk bijpassend te maken. Bijzonder elegant was een paar pumps van lila metallisé. De brede geperfo reerde teen- en wreefbanden de den het uitstekend met de open hiel en de ongeveer 6 centimeter hoge hak. Ook werd nog een paar lila opengewerkte schoentjes ge toond met een hoge kurkzool. Bij de pumps, die meestal van hakhoogte variëren van 57 cm, worden soms nyloninzetten ge maakt op de voorschoen. Men is nog steeds bezig de mogelijkheden van nylon in de schoenindustrie te bestuderen. Over de resultaten kon men ons echter nog niets zeg gen. Een voorloper op de toekom stige mode is de open schoen met de z.g. hielkom, waarin de hiel precies past. In de collectie was ook nog een vleugje van de Italiaanse opvatting te zien. In navol ging van dat land heeft men bij sommige modellen de neu zen wat spitser gemaakt. Men is echter van mening dat deze schoenen geen opgang zullen maken in ons land. Opvallend waren de semi-spor tieve wandelschoenen, die zowel met als zonder klep op de voor schoen gedragen kunnen worden. Deze kleppen zijn in diverse tin ten te verkrijgen, waardoor het mogelijk is geworden de schoenen te garneren met een „flap" in de tint van japon of mantel. Het is bijna onnodig te zeggen, dat de sandalettes weer zeer in trek zijn. Evenals bij de open teen- en hielschoenen worden ook de sandaaltjes gemaakt met een a-symetische lijn. Deze schoenen zijn uitgevoerd in sprekende tin ten zoals roomkleur, rood, geel en groen en vele pastelkleuren. Het bestuur van het mode centrum kon over de prijzen van de schoenen heel weinig zeggen. De verwachting is, dat ze vrij stabiel zullen blij ken te zijn. Volgend jaar kunnen de Engelse huisvrouwen dezelfde soep kopen, die de Engelse troepen op Korea krijgen als zij te velde zonder vuur een warme maaltijd moeten bereiden. De blikjes zijn voorzien van 'n chemisch verwarmingsele ment, dat in een buisje in de kern is aangebracht. Als de gebruiker het lontje aansteekt b.v. met een brandende sigaret heeft hij binnen vier minuten een gloeiend hete ossestaart- of nier-soep ge reed. In Zuid-West-Londen kunnen leden van een moedervereniging metalen boxen huren, die zij bui ten het raam kunnen bevestigen om baby in staat te stellen zijn aandeel aan frisse lucht te krij gen, als er geen balkon of tuin is. De directrice zei dat de ouders aanvankelijk ongerust zijn tot dat de man, die de boxen beves tigt, zelf in de box is gestapt en er in rondgesprongen heeft om te zien of alles in orde is. In Noord-Ierland schreef een jonge man, die onlangs uit een zie kenhuis was ontslagen, 'n bedank brief voor alle goede zorgen met het volgende P.S.: „Ik deed een der verpleegsters een huwelijksaanzoek en ze zei „ja", maar ik heb ontdekt, dat het slechts een onderdeel van de be handeling was". In de duinen spuiten ze zware bunkers met wa ter weg, kleine vrienden! En Noord-Beveland heeft waterleiding gekre gen. Door plastic-buizen! Laatst was in Limburg een sigaretten-oorlog! En het ging maar van Pief- Paf! Prinses Wilhelmina heeft pas geleden een prach tige „Oproep" gedaan tot alle mensen in de we reld. Het ging over sa menwerken en iets doen voor elkaar! Wij horen allemaal bij elkaar: We reldburgers kleine vrien den! De Lassoman heeft een briefje naar Paleis Het Loo bij Apeldoorn gestuurd, dat hij het prachtig vindt. Vinden jullie het goed? Er is weer een.kleine jongen van drie jaar in een vijvertje verdronken. Let toch op die kleine peuters bij het water! Laatst waren er op Schiphol 30.000 kuiken tjes! Ze piepten, dat ze blij waren in Europa te zijn. De politiemannen in Zutfen hebben een fijn nieuw politiebureau ge kregen! Toen het in ge bruik werd genomen, moesten alle polities er natuurlijk bij zijn, en daarom kwamen die goede polities uit Apel doorn zo lang in Zutfen oppassen en zo. Dat vonden de mensen in Zutfen fijn! Er zijn strubbelingen in Europa met de kolen en staal, kleine Euro peanen! Dat is jammer! In Middelburg gaat in de zomertijd een hele troep wilde dieren wo nen! Op 19 en 20 April kun je in Nijmegen lentejool hebben! Het wordt ook tijd! En de Nederlandse spe lers hebben dan vorige week met 21 van Frankrijk gewonnen. Dit werd ook tijd! Pas geleden hebben de spoormannen in Italië gestaakt. Zulke spoor mannen! Iets leuks gelezen: Er werden gevraagd: Eén halfwas suikerwerker en één halfwas drupswer ker. Wat zijn dat, kleine vrienden! De Lassoman kent ze wel! Allebei! Nu is het weer genoeg! Je moet niet alles willen hebben, zegt de jeugd bond zonder Naam! Praatje aan boord Als je aan boord van een groot schip bent, zul je daar dikwijls 't woord „glazen" horen gebruiken. Je denkt dan meteen aan „Coca Cola", bier of li monade. Dat zou natuur lijk ook kunnen, maar ik bedoel hier „glazen", die de tijd van de zeeman in stukken verdelen. In vroegere tijd waren er nog geen klokken om de tijd aan te geven. Men be hielp zich dan met zand lopers, zo'n dingetje, dat moeder ook gebruikt om haar eieren te koken, maar dan vanzelf wat groter. Zo'n glazen zand loper werd door de zeelui kortweg „glas" genoemd. Als er een half uur om was, ging ook het glas om, want dan was het leeggelopen. Het werd dan omgekeerd en het zand kon zijn gang weer gaap. Spreekt de schepeling dus van een glas in dit ver band, dan bedoelt hij een half uur. Op een schip zijn ver schillende „wachten" en wel zes in het geheel. Elke wacht duurde acht glazen dat is dus achtmaal een half uur of vier uur sa men. Omdat een dag 24 uur telt, waren er dus zes wachten in het geheel. Die droegen allemaal een eigen naam. Van middernacht twaalf uur tot vier uur 's mor gens had men de Honden wacht. De Dagwacht ver liep van 4 tot 8 's mor gens. Dan kwam de Voor- middagwacht, die tot 12 uur 's middags duurde. Dan volgden, ook elk vier uur: de Achtermiddag- wacht, de Platvoetwacht en de Eerste Wacht. Het sein, dat er een half uur verstreken was en er dus een glas omgekeerd werd, werd gegeven met een fikse klap op de scheepsklok. Die slag kon elke wacht dus 8 maal horen. Meneer Krak Vandaag een staaltje van Meneer Krak als ja ger. Hij vertelt: Ik was op jacht bij een van m'n vrienden, toen iemand me vertel de, dat er weldra een troep wilde eenden zou overtrekken. „Je zult zien", zei ik tegen m'n vriend, „dat ik ze alle maal te pakken krijg". Ik nam een heel dun, maar 'stevig koord en maakte er een vette re- genpier aan vast, waar op, zoals je weet, eenden dol zijn. Bij de eenden- plas aangekomen, waar de vlucht eenden opge merkt was, liet ik m'n koord in het water zeu len en toen de eenden neerstreken, hapte de eerste, die de worm zag, hem op. Ongelovig spottend hield m'n vriend m'n be wegingen in de gaten. „Wacht een ogenblik, oude jongen", zei ik hem, „weldra zul je niet meer spotten, maar me ge lukwensen". Nauwelijks had ik dat gezegd, of de pier, door de snavel van de eerste eend naar binnen gesla gen, verscheen aan het andere eind van de eend. Een tweede eend zag de pier en wierp er zich bovenop. Het duurde niet .lang, of er zaten een vijftigtal eenden aan m'n koord geregen. M'n vriend keek me verstomd aan en zweeg. „Ja", sprak ik, „aan zo iets moet je denken. Want bij eenden gaat de spijsvertering even snel als hun vraatzucht is. Zo werd Meneer Krak door alle boeren be- schouwd als de koning onder de eendenjagers. Dierenparade 1. Zo slim als een.... 2. Als de muizen, mauwen ze niet. 3. Iemand over het tillen. 4. De mug uitzuigen en de doorzwelgen. 5. Zo bang als een 6. De bij de horens pakken. Invulfiguur Je moet telkens woor den van vijf letters invul len, die de aangegeven betekenis hebben. De let ters, die op de kringetjes komen, vormen van bo ven naar beneden stad in Nederland. een 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 o o O O O O O O O O 1. Iets, waar het Hol landse landschap om bekend is. 2. Een stad in Brabant 3. Een verboden spijs op Vrijdag 4. Fijne steenkool 5. Een ander woord voor zeker 6. Een kruipend dier 7. Een ondeugende jon gen 8. Een bekende uitvin ding 9. Een bekend staatsman in Nederland 7. Huilen met de jq. Een bekend weekblad waarmee men in het bos is. 8. Vieze worden niet vet. 9. Met de op stok gaan. 10. Zo koud als een 11. Daar kraait geen.... naar. 12. Zo kaal als een in Nederland. Oplossing De woorden' waren: Edison, eg, auto, gul, berk en Maas. En de letters van 1 tot 21 vormden het spreekwoord: Al te goed is buurmans gek. Maria Adelheid van Nassau (II) Bij grootmoeder. Al ouder geworden, mocht Maria Adelheid met haar moeder op reis naar het eiland Wight bij Engeland. Daar was haar grootmoeder Benedictines. Ze voelde zich helemaal thuis in het klooster. Het was er zo rustig en zo mooi klonk in de kapel 't gezang van de zusters. Het fijnste vond ze wel, dat ze zelf echt mee mocht doen. Als zustertje gekleed, liep ze voorop in de processie en droeg ze in haar kleine handen 't zware boek van de Abdis. Het maakte zo'n indruk op haar, dat ze van toen af zich vast voornam la ter naar het klooster te gaan. Jezus komt. Eindelijk, eindelijk dan zou Jezus voor het eerst in haar hart komen. Wat had ze daar naar ver langd en hoe ernstig had ze zich voorbereid! Ze was nu 11 jaar. De kapel in paleis Hohenburg zag er feestelijk uit. Maar wat een teleurstelling! Maria Adelheid werd ziek. Ze kreeg een hevige ver koudheid, die haar keel ruw en pijnlijk maakte. Toch wilde de prinses van geen uitstel weten. Vurig had ze naar Jezus' komst uitgezien. Ze bleef die nacht nuchter, hoe haar keel ook schroeide en brandde. Zou ze dat niet voor Jezus over hebben? Haar liefde sterkte haar wil. Op de vastgestelde HET LAATSTE WORSTJE Er waren enkele vrienden bij elkaar, die aan het snoeven waren, wie wel de meeste worstjes achter elkaar zou kunnen opeten. Kees was een echte schrokker en hield het bij vijf en twintig. Dat zou den ze wel eens willen zien. Kees stak van wal en na veel moeite haalde hij de vier en twintig worst jes. Toen Kees het overgebleven worstje zag liggen, keek hij er verdrietig naar en zei: „Als ik geweten had, dat jij was blijven liggen, had ik jou het eerst opgegeten". Dit verhaaltje is maar een aardigheid om ie voor het laatst in Maart te herinneren aan onze spreuk: JE MOET NIET ALLES WILLEN HEBBEN. Die schrokker van een Kees wilde toch nog dat laatste worstje opgepeuzeld hebben, als hij maar had gekund. Hij wilde tegen heug en meug alles hebben. Zulke schrokkersmanieren zullen jullie er wel niet op na houden. Daar ben je te netjes voor. Maar als er toch in je zo'n verlangen zit om alles te willen hebben moet je maar even denken aan het laatste worstje van Kees. Dan blijf je gewaar schuwd om de Vasten door te zetten en je hebbe- righeid te beheersen. morgen van de 26e Mei 1905 lag ze aan de com muniebank neergeknield. In haar reine kinderziel ontmoette ze Jezus voor het eerst in de H. Com munie. Wat ze met Hem heeft overlegd, wat ze Hem allemaal heeft ver teld, ze heeft er nooit over gesproken, ze heeft er nog minder iets van opge schreven. Dat is het geheim geble ven tussen de Bruidegom en het bruidje. Moeilijke strijd Maria Adelheid had evengoed haar gebreken als alle kinderen. Ze had een sterke wil. En daar mee wilde ze heersen en de baas spelen. Daar moest ze telkens tegen vechten. Want dikwijls groeide dat willetje uit tot vasthoudende koppig heid. Dan moest ze op haar tanden bijten om zich te beheersenEn dat deed ze moedig en volhardend. Ze was de lie veling van het Hof. Ieder een had graag met haar te doen. Men probeerde haar met vleien en lief doen voor zich te winnen. Dat kon haar hoogmoed stre len en haar karakter be derven. Ze zocht het niet en, eerlijk als ze was, liet ze zich daardoor niet van gen. Toen ze 15 jaar was, werd de strijd nog moei lijker. Het was of ze in eens niets meer voor de godsdienst voelde. Mis schien dat haar omgeving ook wel een verkeerde in vloed op haar had. De godsdienstlessen en de godsdienstoefeningen lie ten haar koud. Onver schillig zat ze bij de H. Mis. 't Was net of alles haar niets meer kon sche len. Haar moeder probeer de haar te helpen. Maar ze perste haar lippen kop pig samen. Ze bad niet meer en wilde niets meer met God te maken heb ben. Totdat de pater eens rustig met haar sprak. Toen waren de moeilijk heden verdwenen en op recht als altijd snelde ze naar Pastoor Lidl, die haar godsdienstonderricht gaf en vroeg nederig vergiffe nis voor haar onverschil lig gedrag. Heiligenkalender Deze week geeft ons oude boek maar twee re geltjes, omdat er maar één feest staat opgete kend. Welk feest dat is, kun je misschien wel ra den. 25. En Maria wort be groet Dat sij Moeder wesen moet De nieuwe 'I van enkele r onthouden, als een zeei woordenboe landse elftal land in het v hoede, hero] voor de snel naast fraai nen maken. Van het elft visitekaartje Commissie, in gelse amateurs, gebracht, zijn nog slechts dr partij. Doelverdedig back Tebak en Kuil. De rest? V hen hebben de gedragen," enke juist hun debut stadion te bove Odenthal kre ven Boskamp, boven de „wek heeft de Haarl blessure voor ten bedanken waarschijnlijk zal krijgen. C te, elfder ure ver hersteld kan worden or -Commissie za! dag beslissen, dat Tebak we huist. De middenlir wijzigd. Biesbt twee steunpilar team, die jarer kern behoorde Dat Terlouw de wip stond, Rotterdammer thieke speler, overtredingen kalmer te spe zichtbaar inho' zijn spel niet I volger Hendrik lijk de grote zijn uitstekend nemarken in hij mocht int heeft gehad. De twee half in het veld zijn Klaassens del. Van Klaasse: ZONDA< HII 8.00 VARA IKOR 12.00 A 17.30 VARA 8.00 Nieuws 8.18 Gramofoo: platteland; 8.41 en zang; 8.58 9.00 Gramofooi telijk leven", de jeugd; 10.31 dienst; 12.00 L „Even afreker Gramofoonmu; en weerberich lingen of gran Twents amatei Boekbesprekin orkest en sol beschouwing; 16.00 Amuser Gramofoonmu; revue; 17.00 luisteraars", c het kerkelijk Voor de jeugc naai; 18.15 Nii slagen; 18.30 Volkszang en Radiolympus; Amusementsm delingen; 21.11 en het Jonath; spel; 21.45 C Cabaret; 23.00 portages of 23.25—24.00 D HIL 8.00 NCRV 8.: 17.00 NCRV 8.00 Nieuws 8.10 Gramofoc gengebed; 9.1 Kerkzang; 9.3' standen; 9.45 I 9.55 Hoogmis muziek; 11.45 bel; 12.15 Api rieerde muzie zer; 13.00 Nie nieuws; 13.10 en soliste; 13 13.55 Gramo Voetbalwedsti Zwitserland; muziek; 17.0 dienst; 18.30 tet, instrumer orgel; 19.00 „Gelooft U da Nieuws; 20.00 20.25 De get 't zijne van; 5 21.00 Gramo Idem; 21.45 „En het zaad klankbeeld; 2

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4