Burgemeester van Delft plechtig geïnstalleerd Nieuwe aardschokken in geteisterd Turkije Thans Raab W ervelstormen in Australië DINSDAG 24 Maria Boodschap Buitenlandse notities Voice of America doet goed werk kabinetsformateur OOSTDUITSE POLITIE WORDT LEGER ZEEPOST Treinbotsing in Essen Veel buitenlanders op de Jaarbeurs McCarthy wil ,leii£eiiontdekker" Streek volledig onbewoonbaar VÏETMINH STICHT BRAND AUSTRALISCHE REGERING STEMT TOE IN LENING OORDEEL BRENGEN HET FEEST van Maria Bood schap, het begin van het aan deel van Maria in het Verlos singswerk, dat de Kerk mor gen viert, is een blij feest, zelfs in de Vastentijd. Een blij en gróót feest, dat vooral voortdurend in de gedachten is van allen, die de goede, god vruchtige gewoonte hebben, driemaal daags de Engel des Heren te bidden, om deze gro te gebeurtenis in het eenvou dige huisje in een arme buurt van Nazareth te gedenken. Een wonder geheim van Gods Al macht, een hoog bewijs van de nederigheid der heilige Maagd. Wij eren Haar om Haar ver heven waardigheid en bidden om Haar machtige voorspraak bij God, Wie Zij zo nastaat. De Engel boodschapte aan Ma ria, het Woord is vlees geworden bid voor ons heilige Moeder van God Haar machtige voorspraak hebben wij nodig, en wij we ten, dat wij daarvan veel kun nen verwachten. Hoeveel lof is al niet uitgezongen over de betekenis en de waarde der verheven zending van Maria in het geheim van de- Kerk. Was Maria niet tegenwoordig bij de vier grote momenten, in de wording van Christus' mystiek Lichaam, zoals de theologen ons die voorhouden: de Menswording, de prediking van het Godsrijk, het Kruis en het Pinkstervuur?! Op het gezegende ogenblik der Incar natie werd de bovennatuur lijke levende en levendmaken de hoeksteen der H. Kerk ge legd. „Christus werd in de hoogheilige Mariatempel ge zalfd, tot Koning, Priester en Profeet. Bekleed dus met die drie Messiaanse ambten, wier overdracht op de Apostelen en hun opvolgers, door alle tijden heen, het onwrikbaar en on wankelbaar fundament zou vormen van die ene, univer sele Kerk, die hier op aarde het werk van de Godmens moet bestendigen tot het einde der dagen"De macht van Maria, die uit die verhe ven zending voorspruit, is de eeuwen door altijd begrepen en gelukkig ook door het thans levende geslacht. Dit blijkt o.a. uit de gedachte van de wereld bond van Katholieke Vrou wenorganisaties, de dag van Maria morgen te maken tot een dag van gebed en boete Voor een vrije Kerk in een blije wereld". Natuurlijk heeft de Katholieke Vrouwenbewe ging in Nederland deze ge dachte overgenomen. Mogen velen aan de oproep voldoen. Mogen velen in die geest mor gen de dag van Maria vieren, want wij behoeven er geen ogenblik aan te twijfelen, dcct de Zaligmaker, als Hij de maat der genaden bepaalt, op bij zondere wijze rekening houdt met de kinderen van Maria. V redesklaroen De Sovjet-Unie propageert se dert de dood van maarschalk Stalin een vredesoffensief on grote schaal, dat niet heeft na gelaten on de wereld in een be- naalde mate een serieuze indruk te maken. Het is begonnen met de redevoeringen van Malenkov. Beria en Molotov bii de begrafe nis van Stalin. Er werd gespro- ken over „een nooit te verzaken streven naar vrede" en „een samenwerking met de kanitalis- tische landen". Malenkov her haalde deze verzekeringen in ziin toesnraak tot de raad van de Opperste Soviet. In het afge lopen weekeinde is het de taak geweest van de Russische pers en radio in hetzelfde kielzog te varen. In een Griekse uitzending van Radio-Moskou werd gezegd: „Wii wensen in vrede te leven met de volkeren van de Verenig de Staten, van Engeland, van Frankriik, met iedereen, onver schillig hun sociale stelsels en regeringsvormen." Tegelijkertijd werd aangedrongen op het aan knopen van handelsbetrekkingen tussen oost en west. Behalve deze mondelinge verklaringen ziin er nog enkele feiten, als de bespre kingen over de vliegtuig-inciden ten en de toegezegde bemidde ling van Rusland om in Noord- Korea Britse burgers vrii te laten, die wiizen op een minder agressieve houding van Moskou dan voorheen. De gehele toon en terminologie van het Kremlin ten opzichte van het westen en meer in het bijzonder van de Verenig de Staten, is gewijzigd. Een jaar geleden stond de Soviet-pers en -propaganda in het teken van de haat tegen het Amerikaanse volk. Dit alles kan in een centraal be stuurde staat als de Soviet-Unie niet anders betekenen, dan dat de leiders andere middelen te baat hebben genomen. De vraag is nu maar: waarom? Wat wii enkele dagen geleden veronderstelden, namelijk dat de klemtoon in Rusland op de bin nenlandse aangelegenheden is komen te vallen, staat blijkbaar oo dit moment te gebeuren. Malenkov is partijsecretaris af. En alleen thans premier en voor zitter van het oartiipresidium. Stalin heeft altijd het partjri- secretariaat aan zich gehouden. De mutaties in het kader van de partij zullen door Malenkov met zorg ziin behandeld. Hij heeft de kans om zijn persoonlijke macht te versterken door een aantal ge trouwen op posten te plaatsen, die precies te weinig betekenen om voor ziin persoon een gevaar te ziin en meer dan voldoende geschoold en aanhankelijkom verzet tegen ziin positie te liaui- deren. De vredescampagne kan er dus oo gericht ziin. de handen vrii te krijgen voor de interne kwesties en de gemoedsrust van het volk te kalmeren.Uit meer dan één inlichting, die tot de vrije wereld is doorgedrongen, blijkt, dat het volk wars is van oorlog en de generaals het uit lokken van een wereldconflict uitermate riskant achten, omdat zii een overwinning op korte ter mijn tot de onmogelijkheden be schouwen. Het laatste hebben de verdwenen Russische diplomaten Narelow en Lizarew uitdrukke lijk als hun mening te kennen gegeven. De vredescampagne kan dus ook een bepaalde manoeuvre ziin in het kader van de koude oorlog. Hetzij om de achterstand in te halen en de krachtsinspan ningen van het westen te ver tragen Voor de Russen snijdt het mes dan aan twee kanten. Elke vredesactie is immers tot nog toe in het westen gevolgd door een reactie de bewapeningsinspanning te verminderen. Niet dat hieraan direct gevolg werd gegeven, maar dergelijke klanken werden toch tot in de hoogste politieke regio nen beluisterd. Bewijzen van werkelijke vre deswil. zoals een einde maken aan de Koreaanse oorlog en een zich terugtrekken uit de over rompelde landen heeft de Soviet- Unie nog tot nu toe allerminst getoond. Evenmin een medewer king toegezegd ten aanzien van de atoomcontrole en het naleven van de grondslagen der Verenig de Naties. Er moge een ontspan ning ziin. het kan ook een ge vaar betekenen. De psychologie is een even sterk wapen als de atoombom. Zo niet sterker. EEN „DUBBELDAKKER" VOOR DE B.B.C. Deze reportage wagen van de B.B.C. is gebouwd volgens een nieuw model, dat de verslaggever een goed en ruim uitzicht geeft over het onderwerp, dat hij moet verslaan voor de luisteraars. Het is commentator Raymond Glendenning van de B.B.C., die U hier in de „Bel" zoals de Engelsen het uitbouwseltje noe men ziet staan. De wagen is uitgerust met een hoog fre quente zender, zodat er ook kan worden uitgezonden wanneer de auto rijdt, of wanneer er geen verbinding met andere lijnen kan worden verkregen. Een tweede zender en ontvanger onderhouden het contact met een vast controlepunt. Een ruitenwisser zorgt ervoor, dat de commentator, ook tijdens regenweer zijn goede uitzicht behoudt. Ook tijdens de kroning zal deze auto de B.B.C. goede diensten bewijzen. truitjes issins, met korte hals, 5—12 jaar. vestjes, illetje, in uni- 5 jaar A Q[ EtOKJES, in effen tinten rjurkje, >n ronde pas. In irtjes, 25 jaar, rtruitjes n ronde hals. In jaar, 2 jaar uw kleuter. In met leuke kin- kt, 1—4 jaar. NEW YORK De stem van Amerika (Voice of America) heeft doeltreffend werk gedaan wat betreft de Oostelijke zone van Duitsland, aldus heeft de West Berlijnse burgemeester Ernst Reuter tijdens een televisie show „Meet the Press" verklaard. In Oostenrijk Reuter zei van Rias: „Iedereen luistert naar de Duit se uitzending. Voor ons is dat van groot belang. Rias is officiéél een Amerikaans station, maar iedereen denkt er over als of het een Duits station is. De VOA heeft een goed werk gedaan voor zover het Duitsland betreft". Reuter antwoordde bevestigend toen hem gevraagd werd of de communistische macht vernietigd kan worden zonder oorlog. Hij zei: „Wij vernietigen het communisme elke dag. In onze stad zijn geen communisten meer". „De economische omstandig heden in het bezette Oost Duits land zijn zo slecht geworden dat Oost Berlijn geen voedsel genoeg krijgt. Vele Oost Berlijners ko men naar de Westelijke sector ten einde wat te eten te vinden", al dus Reuter. „Men kan waarnemen dat het verzet van het Duitse volk in het Oostelijke deel^ van Duitsland groter is dan ooit tevoren", voeg de hij eraan toe. „Aan de com munistische beweging in West- Duitsland kan men op het ogen blik voorbij zien. Men heeft het communisme van te dichtbij ge zien". WENEN De Oostenrijkse president dr. Theodor Koerner heeft Julius Raab, de voorzitter van de Katholieke Volkspartij, verzocht te proberen een nieuwe regering te vormen. De 61-jarige Raab is president van de Oostenrijkse Kamer van Koophandel. In de dertiger jaren stond hij aan het hoofd van de anti-marxistische „Heimwehr" militie. Koerner benoemde Raab tot kabinetsformateur nadat dr. Leo pold Figl er niet in was geslaagd een coalitiekabinet van leden der volkspartij en socialisten ss.i.en te stellen. Figl maakt eveneens deel uit van de volkspartij. Raab is een verwoed tegenstan der van de socialisten en politieke waarnemers twijfelen eraan, of hij beter dan Figl in staat zal zijn met de socialisten tot een vergelijk te komen. Burgemeester De Loor, van 1948 af lid van Ged. Staten van Friesland, heeft gistermiddag een feestelijke intocht in, Delft ge maakt. Omstreeks twee uur ar riveerde hij uit de richting Den Haag in gezelschap van zijn echtgenote en kinderen. Na wederzijdse voorstelling sprak de heer Van Bommel als oudste lid een korte begroetings rede uit welke door de burge meester met. enkele vriendelijke woorden werd beantwoord. Êen ,er commissarissen van de Se naat der D. S. C„ de heer R. S. L. van Noordaar:., bood mevr. De Loor een tuil bloemen aan. Het gezelschap besteeg na deze begroeting de rijtuigen van de Senaat, dat van de burgemees ter was met vier paarden bespan nen. Een feestelijke stoet ging, geopend door een groep ruiters van de Delftse Studenten Ca- roussel Vereniging langs het Noordeinde Oude Delft Nieuw- straat raar de Markt waar voor het stadhuis het politiecorps Ex celsior zich deed horen. Langs de bevlagde weg ston den groepen schoolkinderen op gesteld die de nieuwe burge meester met zijn gezin een wel kom in Delft toejuichten. Van de toren beierde feestelijk het vermaarde Delftse carillon. In de hal van het Raadhuis heeft de waarn. voorzitter van „Delfesta" de heer J. G. M. Korte burgemeester De Loor met een korte toespraak ver welkomd. Ook het college van B. en W. met de gemeentesecre taris was daar ter begroeting aanwezig. Voorafgegaan door de gemeentebode beklom het gezel schap vervolgens de brede sta tietrap naar de bovenverdieping, waar in. de raadzaal weldra de buitengewone raadszitting tot in stallatie van de nieuwe burge meester plaats had. 's Avonds defileerden leden der Delftse organisaties.. Na het défilé, dat veel van zijn luister verloor door de mist, bood bur gemeester De Loor ten stadhuize aan. verenigingsbesturen en an deren gelegenheid tot persoon lijke kennismaking. BERLIJN. Het Westduitse blad „Die Welt" schreef, dat het parlement van de Russische zó ne voorstelt een wet aan, te ne men, waardoor aan de 130.000 man gemilitairiseerde politie de status gegeven zal worden van „nationaal leger" nog voor de Paasdagen. „Die Welt" schreef, dat dit de eerste zichtbare reactie zou zijn van de Oostduitse regering op de ratificatie van het E. D. G. pact door de Westduitse regering die afgelopen Donderdag plaats gevonden heeft. 's-GRAVENHAGE. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiter lijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. „Oldenbarne- velt" 7 April. Ned. Nieuw-Guinea: s.s. „To- mini", 21 April. Ned. Antillen: m.s. „Botne", 30 Maart. Suriname: m.s. „Stentor", 1 April. Unie van Zd.-Afrika en Zuid- West Afrika: m.s. „Winchester Castle", 28 Maart. Canada: m.s. „Noordam", 2 Apr. Zd.-Amerika: s.s. „Alcantara", 30 Maart Australië en Nieuw-Zeeland: I via Engeland 28 Maart. ESSEN. 21 personen wer den gewond toen een forensen trein vandaag in een dikke mist in botsing kwam met een ran geer "locomotief op het groot ste station van Essen. UTRECHT De tweede week van de Vooriaarsbeurs is heden, mede door de sluiting van een groot aantal detailzaken pp Maandag, goed begonnen. Niet alleen uit het binnenland trok de Utrechtse Jaarbeurs een aan zienlijk getal belangstellenden, doch ook uit het buitenland. Tot nu toe hebben vertegenwoordi gers van 43 landen de beurs be zócht. Op de vijfde dag is in ver gelijking met de Vooriaarsbeurs 1951. zelfs het dubbele aantal buitenlanders geregistreerd. i prima sr, sn directe be hoon- Om Bohlen te onderzoeken WASHINGTON De Republi keinse Senator Joseph McCarthy heeft er Maandag in de Senaat op aangedrongen Charles Bohlen, die door President Eisenhower benoemd is tot Amerikaans Am bassadeur te Moskou, te onder werpen aan een onderzoek met een „leugenontdekker" met be trekking tot zekere inlichtingen over diens betrouwbaarheid. McCarthy stelde deze eis aan het begin van het debat over Bohlen's benoeming, dat naar men verwacht drie dagen in be slag zal nemen. ISTANBOEL Nieuwe aard schokken hebben gisteren vele huizen in Yenice en Gonen, die de hevige beving van 18 Maart weerstaan hadden doen instorten. Het heeft 4.000 dekens geschon ken door het Rode Kruis uit gedeeld benevens 2750 stuks uit eigen voorraad. Voorts werden 3500 tenten ver strekt maar er zijn er dringend meer nodig. in pri vanaf SAIGON De Vietminh ter roristen die de café's en biosco pen van Saigon vaak overvallen hebben met eigen gemaakte bom men, hebben nu een gloednieuwe methode uitgevonden: zij steken de huizen van de Vietnamezen in brand. Binnen een week zijn de dicht bevolkte wijken van Saigon ge teisterd door vier grote branden, waarvan drie in de laatste 15 uur. Meer dan 2500 huizen met strooien daken zijn hierdoor ver nield. Op bomen worden aan plakbiljetten gevonden, opgesteld door sympathisanten van de Viet minh, waarin er voor gewaar schuwd wordt dat gehele wijken platgebrand zullen worden. loekje Olympische Spelen 1956 irten, prima Het Turkse Rode Kruis deelt mee, dat geen nieuwe slacht offers gevallen zijn, maar dat de streek nu volledig onbewoonbaar geworden is. Over de radio werd een drin gende oproep gedaan om 2000 tenten. Er is 30 centimeter sneeuw gevallen en het blijft vriezen, wat de ellende van de vluchte lingen nog groter maakt. ^ier vliegtuigen van de Ame rikaanse luchtmacht hebben gis teren 10.000 dekens en genees middelen aangevoerd uit Istan- boel. Ook worden een Israëlisch en twee Deense toestellen met reliefgoederen verwacht. Een Griekse ziekenhuiseenheid van 25 bedden is op weg naar het gebied van de ramp. De laatste cijfers over het aan tal slachtoffers variëren van 250 tot 300 doden. Het Turkse Rode Kruis deelt mee, dat het meer dan 15.000 mensen die door de aardbeving dakloos geworden zijn, voedt. CANBERRA - De Australische eerste minister Menzies heeft me degedeeld, dat de federale rege ring van Australië aan de staat Victoria een renteloze lening van 2 millioen Australische nonden dit is ongeveer 16 millioen gulden zal verstrekken voor de bouw van een olympisch dori voor de Olympische spelen van 1956 te Melbourne. De fondsen zullen worden ge put uit het Australische woning- bouwprogramma. John Cain, de premier van de staat Victoria, wenste nog geen commentaar te geven, aangezien hij nog niet officieel van het be sluit van de federale regering op de hoogte was gesteld. Hij noem de het feit. dat de pers door mi nister Menzies eerder op de hoog te was gesteld dan het staats- gouvernement, een onbeleefdheid. Hoewel de pers veel aandacht heeft besteed aan de berisping, die Picasso van de zijde van de Franse Communistische partij voor zijn tekening van Stalin moest ontvangen, heeft de kunstenaar zelf er zich niet druk om gemaakt. Hij werkt rustig door aan de kunststuk ken, die hij in de komende tentoonstelling zal tonen. Picasso met een van zijn lievelingsstukkeneen uil. EERSTE POST-, TELEFOON- EN TELEGRAAFKANTOOR IN NOORDOOSTPOLDER. Binnen afzienbare tijd zal in Emmeloord in de Noordoostpolder het eerste post-, telefoon- en telegraafkantoor gereed zijn. Het gebouw zal een afmeting hebben van zestien bij vijf en twintig meter. Het is nog niet bekend of dit kantoor een hoofdkantoor van de P.T.T. zal worden. Het P.T.T.-gebouw in aanbouw.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5