Belgische regering kampt met ernstige zorgen RADIO 100 jaar Kromstaf op de scholen Grootste culturele manifestatie in het jaar 1953 Financiën en Economie de blciuive Snilier VRIJDAG MAART Gat in de dijken9 gat in de begroting Dreigend begrotingsdeficit van ruim 5 milliard francs Hoop gevestigd op de N.A.Y.O. programma Viering 100ste geboortedag Vincent van Gogh Reeks van exposities Speciale commissie geeft richtlijnen aan 250 nood-jeugd internaten Beur so verzicht 1 1 1 DINSDAG 24 MAART 1953 n ons gewest IC II 1—2 II 2—1 (Eechtr. prom. r. III 3 C IV nU l~] srmes 1J selt prom. wedstr.i 46 o. II lar III 'dam V [I 1. II es s II n 4—4 I—3 0—2 1—2 9—0 II—0 1—0 nb 5—0 5—0 migingen om aan- t Bureau. Ook voor .gen moet aanslui- gemaakt worden as het jaarverslag, eten de verenigin- nedewerken. Wan- tieve sportmensen, eeld uit de Lange- n of Schagen, zich m inspannen, dar ets te bereiken. En nstig opgevat, dan medewerking ver- Financiën ;sten en uitgaven edrag van f 2949,55. rekening sloot op begroting 1953 op de balans per 31 op f988,43. Keuringen aangesloten ver- raagt ongeveer 36. !1 dames gekeurd, goed, 11 voorlopig :Urd en 6 voorlopig werden 575 her®^l rvan 537 goed, 2- 1 7 afgekeurd en ifgekeurd. Van de waren er 549 die e keer en 347 die le, derde of vierde urd werden. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, Maart Mag men de oppositie gelovendun kan het practisch elk ogenblik met de C.V.P.-regering gedaan zijn. De ene keer heet het, dat zij ten gronde zal gaan aan verdeeldheid in eigen rangen, dan weer moet zij vastlopen op ernstige begrotingsperikelen, een derde maal is het malaise in de betrekkingen met de kroon, die haar het leven gaat kosten. Intussen regeert het kabinet van Houtte voort en wordt daarmee de gedachte aan ver vroegde verkiezingen meer en meer op de achtergrond gedrongen. Zijn al die moeilijkheden dan maar verzinsels van de tegen partij? Ongetwijfeld niet de regering heeft er meer dan haar lief kan zijn. Alleen zijn het geen moeilijkheden, welke door nieuwe verkiezingen opgelost kunnen worden. Zo regeert van Houtte verder, omdat de omstandigheden hem er toe dwingen. Het neteligste probleem van alle is wel dat van het begrotings evenwicht. Toen baron Janssen de rijksbegroting indiende, ver toonden de gewone uitgaven een batig saldo. De overstromingen van Februari hebben echter ge ducht tegen 's heren Janssen's berekeningen aangespoeld. Het „gat" wordt geraamd op 1,4 mil liard franc. De regering besloot het te dichten door een verhoging van de bedrijfsbelasting met 5 pet maar wegens het heftige verzet in de C.V.P.-Kamergroep, die de voorkeur gaf aan bezuinigingen of leningen, is daar weer van afgezien. Waar echter dan het geld van daan te halen? Minister Janssen wilde van leningen niet weten. De belastinginkomsten zijn al een milliard beneden de raming ge bleven, als dat zo doorgaat zal de gewone begroting op het einde van het jaar een deficit van ruim 5 milliard vertonen en dan zal een ruim beroep op de geldmarkt gedaan moeten worden. De rijke oom uit Amerika Bezuinigen is gemakkelijker ge zegd dan gedaan. Geen enkele mi nister ziet graag de credieten van zijn departement verminderen, omdat de bestaande plannen dan op losse schroeven worden gezet. Dit geldt vooral defensie, de grote slokop. Als er over inkrimping gesproken wordt, zwaait minister de Greef met de NAVO-overeen- komsten, die hem bepaalde ver plichtingen opleggen, en natuur lijk staat van Zeeland, als -de man die de verantwoordelijkheid voor de verdragen op zich heeft genomen, achter hem. Geen cent minder, dan maaV de verdragen opzeggen, is hun standpunt. Dat zal de regering natuurlijk niet zo licht doen. Maar de heer Janssen, die een hardnekkig man is, heeft het tenslotte zo ver gekregen, dat de regering aan haar vertegen woordigers bij de NAVO de op dracht heeft verstrekt om mede te delen, dat België misschien ge noodzaakt zal zijn wegens geld gebrek zijn verplichtingen niet geheel na te komen. De regering hoopt hiermede een dubbele slag te slaan: ten eerste verlichting der defensie-uitgaven, waardoor de begroting opnieuw in evenwicht zou kunnen worden ge bracht en tevens een stuk van de stormschade kan worden betaald, ten tweede Amerika dwingen zich uit te spreken over de drie mil liard, die voorwaardelijk op de legerbegroting werden geplaatst. De stille hoop daarbij is, dat de rijke oom van de overkant die dan betalen zal. Welke plaats aan het diner? En dan is er de kwestie van het statuut voor. de kinderen uit Koning Leopold's tweede huwe lijk. Het „interview" van Antibes heeft die zaak opnieuw actueel gemaakt. Moeilijk is het probleem eigenlijk niet, daar Koning Leo pold al bij zijn huwelijk met mej. Baels heeft verklaard, dat zijn tweede vrouw geen koningin werd en dat de kinderen uit dit huwe lijk van de opvolging bleven uit gesloten. Zulks moet echter nog altijd in een wet worden vastgelegd, en wel liever nu dan later. Het uit blijven hiervan heeft de hof digni tarissen al grijze haren bezorgd, speciaal in verband met de a.s. huwelijksplechtigheid te Luxem burg. Want welke plaats moet dan de prinses van Rethy innemen in de bruidstoet en aan het diner? Als vrouw van de vader van de bruid, Koning Leopold? In dat ge val gaat zij vóór koningin-moeder Elisabethin het andere geval zal zij terecht komen tussen ne ven en nichten, en dat is voor haar nogal vernederend. Een draak met zeven koppen. Dat zijn dan de twee hoofd zorgen voor de regering. Maar er zijn nog andere. De arbeidersorga nisaties eisen een gegarandeerd weekloon, de onderwijzers willen staken om salarisverhoging, zelfs de waardige raadslieden van de Raad van State brommen dat ze er niet meer kunnen komen. Het kost allemaal geld en dat is er juist niet. Er heerst ook beroering onder de Vlaamse Kamerleden, wegens de houding die minister Harmei in de Kamer aannam toen gepro testeerd werd tegen de niet na leving van de taalwetten in de scholen van Brussel, waar de Vlaamse kinderen aan de lopende band worden verfranst. En om de maat vol te doen, gaat het nu ook in de Benelux helemaal niet meer naar (Belgische) wens. Zo heeft het er wel iets van weg, dat van Houtte met een ze venkoppige draak heeft af te re kenen. Vraag: Wie zal winnen, Sint Joris of het monster? Dagelijkse H. Mis in Parijs voor watersnood- slachtoffers PARIJS In de kapel van de Secours Catholique aan de Rue du Cherche Midi 120 te Parijs wordt tot 30 Juni elke dag om 8 uur een H. Mis opgedragen voor de zielerust van de slacht offers van de watersnood. Bedrijfsregeling schilders- patroons in de Noordelijke provincies 's-GRAVENHAGE, 23 Maart. De Minister voor Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie heeft in de Nederlandse Staatscourant van vandaag bekend gemaakt, dat de organisaties van schilderspatroons in de Noordelijke provincies hem hebben bericht, dat zij de door haar gehanteerde prijscorrectie- regelingen voor aanbestedingen van schilderwerk buiten werking hebben gesteld. De minister zonder portefeuille, prof. dr. A. H. M. Albregts, heeft in de Nederlandse Staatscourant van 10 Maart 1952 reeds mede gedeeld, dat hij deze regelingen in strijd met het algemeen belang achtte, maar dat hij de genoemde organisaties nog gedurende zes maanden in de gelegenheid zou stellen, verbeteringen in de rege lingen aan te .brengen, waardoor onverbindendverklaring op ~>-ond van het kartelbp^nH zou kunnen worden voorkomen. De schilders organisaties zijn er echter niet in geslaagd de bezwaren van de mi nister weg te nemen en hebben er de voorkeur aan gegeven haar prijscorrectieregelingen zelf bui ten werking te stellen. Bijenteelt wordt gestimuleerd De Nederlandse bijenteelt neemt langzaam in betekenis af. De re gering heeft nu, na overleg met de vereniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland, besloten de bijenteelt te stimuleren. Aan adspirant-imkers zal een subsidie van tachtig gulden worden ver strekt voor het aanschaffen van minstens twee bijenvolken. Zii. die voor deze regeling in aanmer king wens ente komen, dienen een cursus voor beginnelingen in de bijenteelt te voigen. Ook de kosten die aan deze cursus zijn verbonden, zullen worden ver goed. Bij de regering leeft de overtuiging, dat door het geven van deze subsidie de bijenteelt zal opleven. Het ligt vooral in de bedoeling de jeugd aan te moedi gen met imkeren te beginnen. .2 WOENSDAG 25 MAART HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00 —24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram.; (Om 9.35 Waterstanden); VPRO: 10.00 Schoolradio; VARA: 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Dans muziek; 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gram.; 13.00 Nieuws en commentaar: 13.20 Omroeporkest; 14.00 „De weg om hoog" causerie; 14.15 Jeugdcon- cert; 15.00 Voor de jeugd; 15.30 idem: 16.00 Gitaarmuziek; 16.10 Voor de jeugd; 16.45 voor de zie ken: 17.15 Gram.; 17.50 Regerings uitzending: Mr. M. Bajetto: „Techniek in dienst der voorlich ting in Indonesië"; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia: 18.20 Militai re causerie; 13.30 Actualiteiten; 18.35 Politiekapei; 19.00 „Het wel- vaartsplan van het N.V.V.", cau serie; 19.15 Lichte muziek; VPRO: 19.30 Voor de jeugd; VARA: 20.00 Nieuws: 20.05 Politiek commen taar; 20.15 „De Rivierendokter", hoorspel; 21.45 Lichte muziek; 22.00 Cabaret: 22.30 Pianoduo; 22.45 „Isotopen als wegwijzers", causerie: 23.00 Nieuws; 23.15 So cialistisch nieuws in Esperanto; 23.20 Jazzmuziek; 23,3524.00 Orgelspel HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberich ten: 8.18 Gewijde muziek: 8.45 Gram.: 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.15 Idem; 10.30 Morgendienst; 11.00 Heieen keert terug", hoorspel; 11.45 Gram.; 12.05 Zang en piano; 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen: 12.33 Gram.; 12.59 Klok gelui: 13.00 Nieuws; 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront; 13.20 Mandolinq-orkest; 13.45 „Die Meistersinger von Nürnberg", ooefa (2e acte) (gr.pl.); 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Gram.; 15.30 Cello en piano; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Orgelspel; 17.50 Militaire causerie; 18.00 Viool, clavecimbel en cello: 18.30 Spec trum van het Chr. Organisatie en Verenigingsleven' 18.45 Geeste lijke liederen: 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Boekbespre king; 19.25 (jfam.; 19.30 Buiten- 'ands overzicht: 19.50 Gram.; 20 00 Radiokrant: 20.20 Omroep orkest en solist: ?115 Lijdensover- ■"enkine' 21.45 Pianorecital: 22.15 Cram.: 22.20 Liebte muziek; 22 35 internationaal Evangelisch com mentaar* 20.15 Avondovnrden- king; 23.dn Nieuws en P.O.S.-be richten: 23.1524.00 Gram. Op 30 Maart zal prof. dr. J. de Quay, de Commissaris der Koningin in A'oordbrabant, een gedenksteen onthullen in de gevel van het huis, dat op de plaats staat waar Anna Carbentus, de echtgenote van dominee Theo van Gogh haar tweede zoon ter ivereld gebracht heeft, 's mórgens om elf uur op 30 Maart 1853. De gevelsteen voor Vin cent van Gogh's geboorteplaats is gekapt door de Tete- ringse beeldhouwer ISiel Steenbergen. Een feniks is er op afgebeeld in een ovaal dat in de rand een citaat draagt uit een van Vin cents brieven aan zijn broer Theo: „Ik voel dat mijn werk ligt in het hart van het volk". De vier hoeken van de steen zijn versierd met een vrij motief en in de ovaal is nog de tekst ge kapt: „Hier werd op 30 Maart 1853 Vincent van Gogh geboren". Tijdens de persconferentie in Zundert. waarop de plannen ont vouwd werden voor de van Gogh hefdenking gebruikte één van de organisatoren de term „van Gogh-jaar" en Jhr Sandberg. de directeur van het stedelijk mu seum te Amsterdam onthulde, dat men het eerbetoon aan Vincent van Gogh wil verwezenlijken door het grote publiek aandacht bij te brengen voor het werk van de grote schilder en voor de kunst in het algemeen. Expositie In Den Haag. Amsterdam en Otterlo zal het belangrijkste deel van het grote aantal doeken dat van Gogh in de korte periode van ziin leven geschilderd heeft, geëxposeerd worden. Daar zullen werken bij zijn die nog nooit ten toongesteld zijn. Ze zijn in het bezit van Paul Gaehet, de thans circa 80-.iarige zoon van wijlen dokter Gaehet. die directeur was van de psychiatrische kliniek St Remy, toen van Gogh daar ver pleging gezocht had. Een aantal van deze doeken is al eerder aan het Louvre afge staan met de restrictie dat ze niet zouden worden uitgeleend aan welk ander museum ter we reld ook. uitgezonderd het Neder landse. Kleine overzichtstentoonstellin gen van werken van van Goghs tijdgenoten, een collectie uit de verzameling van Vincents broer Theo en werken die Vincent van Gogh en diens broer bijzonder bewonderden zullen het beeld completeren. In Zundert zal een kleine expo sitie worden ingericht van 35 schilderijen en 24 tekeningen uit alle perioden. Het ligt in de be doeling deze tentoonstelling later naar Nuenen over te brengen. Een andere kleine tentoonstelling wordt ingericht in Hoensbroek. het hart van de mijnstreek. On deze wiize tracht men het werk van de grote Vincent te brengen tot het hart van het volk waar uit het. volgens de woorden van de schilder, ontstaan is. Dit wordt inderdaad een van Gogh-iaar. Do 'd-nking vn d' schilder belooft de grootste cul turele manifestatie te worden van 1953. Niet alleen door de tentoonstellingen die overal in het land ingericht worden en die resp te Den Haag op 30 Maart en 23 Mei in het Kroeller Mueller- museum in Amsterdam op 22 Juli geopend worden. Men hoopt voor de expositie in het museum Hoenderlo komt. het van Gogh- museum bii uitstek, daar de nieuwe aula gereed te hebben. Behalve deze documentatie van van Goghs leven aan de hand van zijn werken, zal een nieuwe uitgebreide uitgaven worden ver zorgd van de brieven van de schilder. Inleidingen En op de drie dagen die aan de honderdste geboortedag van Vin cent van Gogh voorafgaan wordt in Den Haag een symposion ge houden waarop van Goghkenners uit binnen- en buitenland het woord zullen voeren over „de persoonlijkheid van Vincent van Gogh". Dr Bremmer. de stichter van het museum Kroeller Muel ler zal als erevoorzitter van het symposion deze lezingencyclus openen. De inleiders ziin: Prof. Ham- macher. Oskar Koposchka. prof. Kraus, prof. Jos de Gruiiter, de Belgische prof. Tralbaut, de En gelse prof. Cooper en de Frans man J. Lemayre. „De zouavenluitenant" Een portret geschilderd door Vincent vari Gogh. Een speciale commissie, samen gesteld uit vertegenwoordigers van alle katholieke onderwijsor ganisaties in Nederland onder voorzitterschap van Mgr. Fr. Op de Coul, directeur van het Ka tholiek Centraal Bureau voor On derwijs en Opvoeding, heeft richtlijnen gegeven voor de vie ring van 100 Jaar Kromstaf op de scholen. De Commissie tracht in deze richtlijnen niet alleen de leerlingen onder leiding van hun onderwijzers tot zelfwerkzaam heid te prikkelen, doch ook de ouders erin te betrekken. Bij de herdenking van het her stel van de bisschoppelijke hiër archie in Nederland, zou oor spronkelijk de Vrijdag na Hemel vaartsdag de dag voor de school jeugd zijn. Nu de feestviering echter beperkt is tengevolge van de stormramp, die ons land heeft getroffen, is ook deze dag voor de schooljeugd afgelast en ver vangen door een interne, doch niet minder intensieve viering binnen het schoolgebouw. Op uitdrukkelijk verlangen van het episcopaat, dat ook de missie gedachte in de herdenking be trokken zal worden, heeft de commissie hieraan in haar richt lijnen de voorname plaats ge geven. De commissie heeft haar richt lijnen aangepast aan de leeftijd en het ontwikkelingspeil der leerlingen. Zo is voor de middel bare scholen een veel grotere plaats ingeruimd voor het eigen initiatief dan voor de lagere scholen. De Commissie geeft dan ook voor de herdenking op de scholen van kleuter tot uitgebreid lager onderwijs een groot aantal wenken en raadgevingen, alsmede een lijst van geschikte lectuur en D0111 P. Verberne overleden OOSTERHOUT In de St. Paulus-Abdij te Oosterhout is overleden Dom Petrus Verberne. Pater Verberne bereikte de leef tijd van 78 jaar. Hij was 29 jaar geprofest en 24 jaar priester. Kinderen stichtten brand in auto Met vuur spelende kinderen, ofschoon reeds gewaarschuwd door een passerende brandweer man, hebben Zondagmorgen brand gesticht in een auto. Voor dat de brandweerman de beschik king had over blusmateriaal, was de auto, die aan de Zaandammer van de W. toe behoorde, uitge brand. De auto was verzekerd. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 23 Mrt. Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd: 470 paarden. De prijzen varieerden voor: luxe paarden van 1000 tot 1200; werk paarden van 850 tot 1150; oude paarden van 675. tot 875; paarden boven 3 jaar van 700 tot 1000; paarden beneden 3 jaar van 650 tot 850; veulens van 350 tot 651; hitten van 400 to 725; slachtpaar- den van 1.80 tot 2.00 per kg. slachtgewicht. De handel was matig. Graanbeurs Rotterdam Rotterdam. 23 Maart Bin nenlandse granen, officieuze no teringen per 100 kg franco Rot terdam. Tarwe, zonder vochtcon- ditie 26.5027.55; op vochtcondi- tie franco fabriek tot 27.50. Voe- dergranen: zomergerst. nauwe lijks prijshoudend 2931.50. gro ve daarboven. Wintergerst. prijs houdend 2828.75. haver, goed prijshoudend 25.2525.50. blanke daarboven. Rogge, prijshoudend 2829: Mais, geschoond, kalm, 31.2532. Peulvruchten, zeer stil. Groene erwten 4051: Schokkers 5060. Bruine bonen 92.50. Aardappelbeiirs Rotterdam ROTTERDAM. 23 Mrt. Klei- aardappelen 35 mm opwaarts. Eigenheimers 15.5016.00; bintjes 13.5014; Bevelanders 14^— i5: Furore 13.5014; IJsselster 12; Alpha's 11—11.50: Rode ster 14 15.50: Zandaardappelen 35 mm opwaarts; Voran 8.85; Industrie 8.85; Wilpo 8.85; IJsselster 9.50: Droge voeraardapoelen 3: Prijzen berekend oer 100 kg en op de handelsvoorwaarden. vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagen, schip of auto. toneelstukjes. De onderwijzers krijgen de beschikking over ka ternen. De commissie wenst de aandacht van de middelbare scho len vooral ook te richten naast eigen activiteit van leraren en leerlingen op de dag der we tenschap, die op 18 Mei in de Katholieke Universiteit van Nij megen wordt gehouden onder auspiciën van het Thijmgenoot- schap en waaraan de Katholieke hoogleraren van alle universitei ten van Nederland zullen deelne men. De Commissie heeft ernaar ge streefd het maken van overbodige kosten te vermijden en toch „om elck wat wils" te geven. Het ge heel is erop gericht een viering te bewerkstelligen vóór, dóór en in de scholen, inclusief de ouders Wielrijdster overreden en gedood De 23-jarige linnenjuffrouw P. V. uit Rotterdam is Zaterdagmid dag overreden door een autobus, toen zij zich op haar fiets zou gaan opstellen in de voor de brug wachtende file en in de tramrails slipte. Zij overleed spoedig. Minister mr. J. Cals heeft een Nat. Adviescommissie Jeugdbe scherming in buitengewone om standigheden ingesteld die het contact zal onderhouden tussen de minister en de Nederlandse jeugdorganisaties inzake de wer ving van personeel voor de z.gn. nood-jeugdinternaten waarvan er circa 250 in gereedheid zullen worden gebracht voor kinderen van drie tot 15 jaar. De regering wil door deze internaten ouders, woonachtig in gebieden die in ge val van oorlog het doelwit van vijandelijke aanvallen kunnen zijn, tijdig de gelegenheid bieden hun kinderen uiteraard op ba sis van vrijwilligheid naar vei liger oorden te zenden. Voor het noodzakelijke perso neel van deze inrichtingen zal een beroep worden gedaan op leids ters, leiders en leden boven 16 jaar van de Nederlandse jeugd organisaties. 8 renpaarden in vlammen omgekomen NEW YORK Bij een in de stallen van Jamaica renbaan te New York uitgebroken brand zijn 8 kostbare renpaarden in de vlammen omgekomen. Dit is de derde maal binnen een jaar tijds, dat in een Newyorkse renstal brand is ontstaan. De twee vorige branden kwamen in Bel mont park voor, waar in Juni 21 en in September 25 paarden het leven lieten. Hogere omzetten in vele detail-branches Uit publicaties van het eco nomisch instituut voor de mid denstand blijkt, dat in tal van branches van de detailhandel in Januari hogere omzetten werden behaald dan in de overeenkom stige maand in 1952. Dit moet voor een belangrijk deel worden toegeschreven aan de omstandig heid, dat in Januari 1953 een Zaterdag meer voorkwam. Ook moeten de prijsstijgingen, die in voedings- en genotmiddelen zijn opgetreden in aanmerking geno men worden. De omz,etten in de meubel- en schoenbranche bereikten echter niet de omvang, die ze in Januari 1952 hadden. Hier werd een te ruggang genoteerd van respec tievelijk 5 pCt. en 3 pCt. In de detailhandel in glas en aardewerk en huishoudelijke artikelen wa ren de omzetten 5 pCt. en 3 pCt. hoger, in ijzerwaren was een om- zettoename van 5 pCt. terwijl in het chocolateriebedrijf een daling van 7 pCt. plaats vond, in de overige branches waren de om zetten hoger dan in Januari 1952. Groenten en fruit naar West-Duitsland De invoercommissie van Duits land heeft de invoer van groen ten uit Nederland ter waarde van 3 millioen dm toegestaan. Voor de invoer van fruit uit Nederland werd eveneens 3 millioen dm uit getrokken. Bovendien stond de invoercommissie de invoer van kasplanten ter waarde van 250.000 dm uit Nederland toe. Minder vrachtvervoer op Indonesië Wegens vermindering van la- ingaanbod hebben de Kon. Rot terdamse Lloyd, de Stoomvaart Mij. „Nederland" en de Stoom vaart Mij. „Oceaan" in ge meenschappelijk overleg besloten het aantal afvaarten met vracht schepen op Indonesië voorlopig iets te verminderen. Voor wat de Lloyd betreft komt dit neer op een afvaart per zes weken min der. De beperking van afvaarten van de andere twee maaatschap- pijen is naar verhouding onge veer gelijk. Het besluit werd reeds geno men, voordat de Indonesische mi nister van financiën zijn nieuwe mededelingen deed over de toe wijzing vap deviezen. Indien deze ruimer wordt krijgen ook de uit en invoer meer kansen en is het mogelijk, dat er weer meer aan bod van lading komt. In dat geval zal er ogenblikkelijk weer meer scheepsruimte beschikbaar wor den gesteld. Halberg gematigd optimistisch Terugblikkend over 1952 stelt de directie van de Halberg Ma chinefabriek N.V. te Weert vast, dat de grote moeilijkheden sinds eind 1950 voor een aanmerkelijk deel overwonnen zijn en dat een betrouwbare basis geschapen is voor een gunstige ontwikkeling. Het bedrijf heeft bewezen ren dabel te zijn. Voor 1953 is men gematigd op timistisch. Indien de conjunctuur stabiel blijft, en vooral indien de handelsbeperkende bepalingen in andere landen niet worden verscherpt, wordt de toekomst met vertrouwen tegemoet gezien.. Na afschrijving ad. f 88.893 res teert een saldo winst van 101.330 Deze wordt in mindering ge bracht op het verlies a.p., dat daarna nog f 352.309 bedraagt. Indonesische tvaarden vast AMSTERDAM. 23 Mrt De markt heeft vanmiddag een heel wat fleuriger indruk gemaakt dan sinds lang het geval is. In de eer ste plaats is Vrijdag de opheffing van de speculatiewinstbelasting per 1 Jan. a.s. bekend gemaakt. Hoewel het reëel effect hiervan dus pas volgend jaar tot uitdruk king komt, acht men dit een be vredigend symptoom. Psycholo gisch bleef dit dan ook zeker niet zonder invloed. Voorts zijn er enkele berichten geweest over de Indonesische Trammaatschappijen en in het buitenland werkende hypotheekbanken, die eveneens een gunstige stimulans vormden. Bij de cultuursector bleken vooral H.V.A. en Amsterdam Rubber ge vraagd te zijn en beide avanceer den bijna twee punten. Sumatra tabakken bleven echter achter. Ook de Javasche Tram obligaties waren zeer vast Aandelen Simau, die Vrijdag door de arbitrage ge zocht werden, vielen vandaag 10" grotere belangstelling ten deel. Dit fonds steeg van 154 tot 162'4 dus 16 punten hoger dan Donder dag. Viel het zwaartepunt vandaag bij de Indonesische fondsen, van de internationale soorten was Unilever favoriet. In Londen heerste Vrijdag een zeer vaste stemming voor dit papier en het Damrak volgde dit voorbeeld trouw. Gehandeld werd rond ca. 190%. dus ruim vijf punten hoger dan Vrijdag. Olie, Philips en AKU goed prijshoudend onder zeer kal me handel. Ook op de scheep vaart ging het rustig toe. Er heerste hier wel enige vraag maar toch niet genoeg om grote winst- koersen te bewerkstelligen. Niet temin bleef ook deze afdeling goed op peil. Guldensbeleggingen openen iets trager maar wisten zich toch vrijwel volledig te her stellen Waardepapieren van in het buitenland werkzame hvpo- teekbanken over de gehele linie vast, in het bijzonder de lappen en aandelen der Vereenigde Trans-atlantische Hypotheekban ken. Amerikanen stil en onveran derd, 'N VERHAAL UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN 1 Door P. C. WREN 33. „Luister nu. mijn jongen." zei de kolonel. „Je bent nu Frans soldaat en ie moet ie meteen bii ie regiment voegen. Als ie dat niet doet, zul je als deserteur behandeld worden. Vanavond om kwart over negen moet je de trein naar Marseille nemen van het Gare de Lyon en ie melden bii de onderofficier die in Mar seille op het station aanwezig zal zijn. Mocht je hem niet kunnen vinden, dan ga ie naar het fort St. Jean, en meld je daar. Ont houd het goed: Fort St. Jean, militair depot", en hij stond 00 en stak zijn hand uit. ..Ik wens ie het beste toe. en snelle promo tie. Wou je nog iets vragen?" „Raadt U alle candidaten aan. zich te bedenken?" vroeg ik. Hij keek me een ogenblik "ch^ro aan. „Ik zit hier niet om de men sen er vanaf te brengen bij het vreemdelingenlegioen te gaan", zei hij.. „Maar de een lijkt mij geschikter dan de ander", en met 'n vriendschappelijke hand druk: „Vaarwel en veel geluk". Ik dankte hem. „Kom mee. recruut". zei de sergeant-majoor, toen hii de deur gesloten had. „En schiet op". Hii gaf mii een militair ver- voerbewiis naar Marseille, en een papier, waarop verklaard werd dat de houder. John Smith soldaat van het legioen was. en op weg naar het depót Algerië. Toen ontsloot hij een lade pakte een geldkistje, en telde 3 francs op de tafel uit. „Voor ie levensonderhoud, re cruut". zei hii. „Weggegooid geld. Drie stuivers zou meer dan ge noeg zijn". Ik legde er twee francs naast. „Laat ons als vrienden schei den, sergeant-majoor", zei ik. „Recruut". antwoordde hii. toen hij het geld in z'n zak stak. „ie zult het nog ver brengen.... als je alle sergeants-majoors met eerbied en onderscheiding be handelt. Vaarwel". Lachend verliet ik het bureau. Ik zat in de val. en vond het leuk bovendien.... Ik besloot niet tot de avond te wachten, maar de eerstvol gende trein naar Marseille te ne men. Het gevolg was. dat ik in één van de miserabelste boemel- treinen terecht kwam. die er in Frankrijk, of misschien in Euro pa. rijden. Ik kreeg de indruk, dat we in alle plaatsen en ge huchten. die er in Frankrijk te vinden waren, stopten, en dat de gehele bevolking zich in mijn oude. krakende, smerige coupé wrong. Doodop kwam ik tenslotte in Marseille aan en vond weldra de sergeant de mij opwachtte. Het was een prettige kerel. Hij keek pienter en waakzaam uit zijn ogen, en zijn gebrand ge laat, ofschoon keihard, verried geen ruwheid of kwaadaardig heid. Hij droeg de gewone Fran se infanterie-uniform, maar met een brede blauw-wollen sjerp om het middel, groene schouder stukken en een zouavenbroek. Nadat ik, op zijn bevel, mijn naam en nationaliteit genoemd had, zei hij tot mijn intense vreugde: „Hm, weer 'n Engelsman. Het kon slechter". Hij gebood me, hem te volgen, en samen gingen we het station uit en liepen door de drukke stad naar de havendijk. Michael en Digby waren dus ook hier! Hoe lang zou het nog duren voordat ik ze ontmoette? Ik hunkerde ernaar, de zwijgen de sergeant enige vragen te stel len over de andere Engelsen die hij blijkbaar ook afgehaald had, maar z'n houding was allerminst aanmoedigend, en, eerlijk ge zegd, er was nog iets anders waarnaar ik nog heviger hun kerde een stevig ontbijt. Ik nam een diplomatiekehou ding aan. „Zou de sergeant bereid zijn met een recruut een fles wijn te drinken, Monsieur?", vroeg ik, toen we langs een groot café liepen. „Neen bleu", was het ant woord, „niet alleen uit een na tuurlijk, superioriteitsgevoel, maar ook omdat het verboden is. Evenmin wordt hij met „Mon sieur" aangesproken. Hij heeft 'n militaire rang en wordt gesalu eerd door diegene die hem aan spreekt.... Enkele sergeants, mits op de juiste wijze aange sproken, zouden bereid zijn wat te drinken, als een behoorlijke bleu het ook deed...." Ik bleef stil staan en salueer de. „Monsieur le sergeant", zei ik, „zou U mij de eer willen aan doen een glas wijn te drinken in dit restaurant, terwijl ik wat eet? Ik heb erge honger", en ik haalde een vijf-franc stuk te voorschijn. „Zorg dat je over een kwar tier terug bent, bleu", was het antwoord, en nadat hij het geld stuk aangenomen had, verdween de sergeant in' een wijnhuis. Ik genoot een verrukkelijk maal mijn laatste burger maaltijd op Europese bodem en na de koffie ging ik bij de af gesproken plaats op een bank zitten en vulde mijn pijp. Na enige minuten kwam de sergeant er weer aan, ik salu eerde en ging in de pas naast hem lopen. Hij keek naar mijn kleren. „Heb je nog meer geld, bleu?" vroeg hij. „Ja, sergeant", antwoordde ik, een weinig in hem teleurgesteld. „Anders zou ik je drie franc teruggeven". Ik verzekerde hem, dat dit niet nodig was, ofschoon heel vriendelijk gedacht en be treurde mijn wantrouwen. „Goed, dan zal ik een raad ge ven", zei de goede man. „Pas op voor de Algerijnse wijn, zegen en vloek van 't leger in Afrika. Ik heb er juist twee flessen van gedronken. Voortreffelijk. (Wordt vervolgd.)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7