GEEN PRIJSVERHOGING VAN HUISBRANDKOLEN Verstoten leeuwen jong met flessenmelk in... de oven Eerste Kamer geeft P.B.O. de verdiende waardering Minister geen ministe Koningin Mary overleden Het nationale hemd en de Europese rok Engeland aanvaardt Sovjet-voorstel meent prof. Gerritson Dagblad voor Alkmaar en omgeving Vergeten groepen De Franse protocollen 85,1 millioen Treinongeluk in Brazilië Als het enigszins mogelijk is Mej. dr. de Waal in Ministerraad tot bespreking van de luchtincidenten in Rampenfonds Raptim-vliegtuig naar Afrika \OORDIIOLIA\DS i Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., tB&mj minimam f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4.mJÊ^ÊKm familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230; Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. STADSEDITIE Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Woensdag 25 Maart 1953 - 48e Jaargang - Nr 12737 Om twintig minuten over elf, Nederlandse tijd, is gisteravond laat H. M. Koningin Mary, de 85-jarige grootmoeder van de huidige Britse Koningin Elisa beth H, in. Marlborough House overleden. Gisteren is geheel de Koninklijke familie aan Haar sterfbed tegenwoordig geweest. Koningin Mary leed reeds eni ge tijd aan een maagkwaal. Gis teren namen haar krachten vrij plotseling af en trad een ernstige verzwakking op van de hartslag. Koningin Mary, door velen als streng beschouwd, werd altijd 't geëerbiedigde symbool van het Britse koningschap en de traditie geacht. Twee van haar zoons werden koning, Edward VIII, thans her tog van Windsor, die ook aan het sterfbed vertoefde, en wijlen Georg VI. Haar kleindochter Elisabeth is thans de eerste regerende Britse vorstin sinds koningin Victoria. Koningin Mary heeft de wens geuit dat de kroningplechtig heid op 2 Juni zal doorgaan. Haar heengaan zal ongetwijfeld een schaduw op de feestelijkheden werpen. 99 99 EIGENLIJK is het heel moei lijk. om een afgerond oordeel te geven over de regeringsvoorne mens inzake de huurverhoging, de compensatie, enz. zó lang wii niet weten, hoe het met de loon- compensatie ligt. Er wordt ge sproken over de mogelijkheid van 2%, een ander noemt een percen tage van anderhalf. Wii weten het niet. Het enige wat wii we ten. is. dat het niet in de bedoe ling ligt. de werkgevers voor deze verhoogde uitgaven in hun bedrijven en ondernemingen schadeloos te stellen met een of andere maatregel, welke dan ook. Verder weten wii. dat de loon- compensatie nog een nader punt van overleg tussen de werkgevers en de werknemers in de Stich ting van de Arbeid zal uitmaken en dat het wel September zal worden, voor en aleer het hier tot een beslissing komt Intussen weten wii wel iets meer van de compensatie-maat regelen in verschillende groenen van de bevolking. Zo lezen wii hier en daar al de mening, dat de zgn. „vergeten groenen" ook nu weer achteraan dreigen te ko men. Die vergeten groenen ziin dan o.a. de ouden van dagen, die van de Ouderdomsrente trekken, an dere rentetrekkers, gepension- neerden. en niet te vergeten de kleine zelfstandigen. Maar hoe zit het dan met een belangrijke categorie van de gro te gezinnen? Behoort die niet meer bij deze „vergeten groe pen"? Wanneer wii de verschillende maatregelen van tegemoetkoming nagaan, dan komen wii tot de ontdekking, dat verschillenden daarvan niet van toepassing ziin op degenen, die een groot gezin hebben. Zij vallen wel in de huurver hoging. zii bewonen meestal een groter huis en betalen dus meer huur en hebben dus een grotere verhoging van de huur te dra gen. Maar bii de compensaties? De verlaging van de personele be lasting geldt niet voor hen. om dat zii wegens de kinderaftrek al niet meer voor die belasting in aanmerking komen. De verlaging van de inkom stenbelasting gaat als regel hun deur voorbii. want zii vielen al buiten die belasting. Een gezin van zes kinderen bv. betaalt im mers al geen inkomstenbelasting bii een inkomen van 5100.-. En als de afschaffing van schoolgelden doorgaat, wat zal dat voor baat brengen aan derge lijke grote gezinnen, die immers geen schoolgeld behoeven te be talen. nademaal zii buiten de in komstenbelasting vallen. Het enige, wat voor deze gezinnen een tegemoetkoming brengt, is de voorgenomen verlaging van de verbruiksbelastingen, zoals de omzetbelasting voor schoeisel en huisbrand, de suikeracciins. Maar deze zal in de meeste gevallen allesbehalve voldoende ziin. te genover het bedrag van de huur verhoging. dat overigens in het algemeen genomen ook al op een compromis-basis berust en dus nogal wat critiek ontmoet. Maar wii willen maar zeggen, dat als men over „vergeten groe pen" spreekt, wii ons graag scha ren achter hen. die het opnemen voor ouden van dagen en andere rentetrekkers, voor geoension- neerden en kleine zelfstandigen, maar dat men dan niet de voor stelling van zaken moet wekken, alsof de meest-bekende „verge ten groep", die van het grote gezin der loontrekkenden in de lagere loongroeoen. bii deze ge legenheid nu eens niet vergeten zou ziin! (Van onze parlementaire redacteur) Als het enigszins mogelijk is, zal de verhoging van de kolenprijs, noodzakelijk als gevolg van het in werking treden van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap, uit sluitend verhaald worden op de industriekolen en niet op de huisbrandkolen. Dit deelde minister Zijlstra giste ren in de Tweede Kamer mede, bij de behandeling van het wetsontwerp, dat de regering de bevoegdheid geeft om de kolenprijs recht te trekken. Tegen dit wetsontwerp werden- in eerste aanleg nogal bezwaren gemaakt. De heer Jansen (KVP) leverde critiek op de overhaaste behandeling, waarvoor minister Zijlstra excuus maakte, en op de nogal verstrekkende bevoegd heden, waarvan de bewindsman echter in nauw overleg met de Kamer gebruik zal maken. Ds. Zandt (St. Ger.) en de heer Wei ter brachten, evenals de heer Korthals (VVD) en de heer Ne- derhorst (PvdA) in breder ver band, de Europese integratie ter sprake. De laatsten waren bereid om de gevolgen hiervan te dra gen, ook wanneer die tijdelijk van nadelige aard zijn. Ds. Zandt en de heer Weiter dachten er echter anders over. De heer Wei ter wilde er de lering uit putten, dat het nationale hemd toch nader dan de Europese rok zal moeten zijn. Minister Zijlstra stelde daar tegenover, dat deze leer vroeger werd aangehangen, met als ge volg, dat er geen nationaal hemd en geen Europese rok overbleef, maar naakte armoede Het wetsontwerp werd z.h.s. aangenomen. Top Naeff ereburgeres van Dordrecht DORDRECHT. 24 Maart. In een bijzondere raadszitting van de Dordtse gemeenteraad is de 75 iaar geworden schrijfster Ton Naeff tot ereburgeres van deze stad benoemd De vrouwelijke staatssecretaris, mej. dr. de Waal, was Maandag voor de eerste maal tegenwoor dig in de vergadering van de ministerraad bij de bespreking van een punt, waarbij in 't bij zonder hfet ministerie van O. K. en W. is betrokken. De minister president begroette de staatsse cretaris met enkele hartelijke woorden en wees op de histo rische betekenis van de aanwe zigheid voor de eerste maal van een vrouw in de ministerraad. De ontploffing te Grave NIJMEGEN. 24 Maart. Van ochtend was de toestand van drie der militairen die bii de ontploffing in de kazerne te Grave werden gewond, nog zeer ernstig; de toestand der overigen werd bevredigend genoemd. LONDEN. Premier Chur chill heeft Dinsdag in het Lager huis medegedeeld, dat Engeland het Sovjet-voorstel, afkomstig van generaal Tsjoeikof. voor be sprekingen over maatregelen ter vermijding van incidenten, zoals het jongste neerschieten van een Dinsdagmorgen is een groep missionarissen, en missie-zusters met een vliegtuig, gecharterd door de „Raptim", naar West- Afrika vertrokken. De groep vertrekkende missionarissen en zusters, met enige Katholieke autoriteiten, die hun uitgeleide deden. In het midden Mgr. Teerenstra uit Bolsward, die weer naar zijn missie terugkeert. Britse Lincoln-bommenwerper boven Duitsland, zal aanvaarden. De besprekingen zullen uitslui tend tussen Engeland en de Sovjet-Unie worden gehouden, maar Engeland zal in nauw con tact blijven met* de Amerikaanse en Franse autoriteiten in Duits land. Aan de Britse hoge commis saris in Duitsland, sir Ivon Kirk- natrick. is opgedragen het aan bod „in beginsel" te aanvaarden. De plaats van samenkomst enz. moet nog worden geregeld. Churchill wees er op. dat de Russen nog niet geantwoord heb ben op het Britse verzoek om degenen die voor het neerstor ten van de bommenwerper ver antwoordelijk ziin. te straffen en schadevergoeding te betalen voor het verlies van mensenlevens en het vliegtuig. ZIJN AANVAARD PARIJS, 24 Maart De zes felomstreden Franse protocollen een van de grootste hinder palen voor ratificatie van het Europese legerverdrag zijn vandaag door de afgevaardigden van de betrokken zes Westeuro- pesc landen aanvaard. De deskundigen verklaarden zich tijdens een heden in het Palais de Chaillot gehouden ver gadering accoord met de nieuwe formulering van de protocollen, die Frankrijk aan het E.D G.- verdrag gehecht wenst te zien. (Van onze verslaggever) EMMEN De leeuwin Karina, woonplaats Noorder Dierenpark, heeft een paar dramatische dagen overleefd. Zij schonk Zondagmiddag het leven aan een leeuwenjong, dat blijkbaar niet over het ware leeuwenhart beschikte, want de volgende morgen was het diertje dood. Het verdriet werd echter uitgewist door de geboorte in de nacht van Zondag op Maandag van twee welpen, die met veel levensvatbaarheid schenen te zijn begiftigd. Maar Dinsdagmorgen deed zich in de leeuwenkooi andermaal een sterfgeval voor, dat een van de twee pasgeborenen betrof. Intus sen was er het een en ander gaan haperen aan de moederliefde van leeuwin sr., want het enig over gebleven leeuwinnetje scharrelde op goed geluk af wat door de kooi, zonder dat de moeder zich aan het hulpeloze diertje veel gelegen liet liggen. De leeuwin gaf dan ook weinig blijken van protest, toen mevr. Oosting, de echtgenote van de directeur, de zorgen voor het welpje op zich nam. Dinsdagmorgen werd het dui delijk, dat de moeder-leeuwin andere zorgen aan haar hoofd had, want toen geschiedde de geboorte van een vierde spruit, die het levenslicht echter nim mer zag. Dit alles met behulp van dr. Keseens, die zo welwillend was de taak van de afwezige me dische verzorger van de levende have van het dierenpark, dokter Vrielink, over te nemen. Toen de vijf jaar oude leeuwin na dit alles een redelijke wel stand terugkreeg kon de aan dacht zich concentreren op de enigst overlevende. Dit beestje houdt verblijf in een mandje, dat in de warme oven van een keu kenfornuis wordt geplaatst, al dus een couveuze nabootsend. Dinsdagmorgen weerklonk door de radio een oproep om een hond- met-jongen. Uit alle delen van ■het land belde men de.heer Oos ting op. Tenslotte werd de jacht hond van de landbouwer Havinga uit Garmerwolde (Gr.) uitgeko zen om als plaatsvervangend- moeder voor het kleine leeuwtje te dienen. U moet nog wel even weten, op welke wijze men dit pleegt te doen. Zowel de hondenjongen als het leeuwtje worden met eau de cologne besprenkeld ter mis leiding van het reukorgaan van de moeder-hond. Deze poging, die vele malen is gelukt, had echter in dit .geval geen succes. De hond liet zich niet bij de neus nemen en bleek zeer eenkennig te zijn. Intussen is het leeuwenjong al aardig gewend aan de fles met Nutricia-kindermelk en gezien de levenslust waarvan het blijk geeft, mag men wel rekenen dat er uit het kleine dier nog eens een ordentelijke leeuwin zal groeien. Treffend is het medeleven van alle kanten. Mevrouw Oosting werd gisteravond opgebeld door de vrouwelijke dierenarts van de diergaarde te Antwerpen, die haar het dieet aan de hand deed, waar mee zij eens met succes jonge poema's in het leven heeft ge houden. JUVENAAT H. HART TE BERGEN OP ZOOM Erkend gymnasium Op Vrijdag 20 Maart 1953 is uitgegeven het Staatsblad Nr 111. houdende het Koninklijk Besluit van 10 Maart 1953. waarbij het Juvenaat H. Hart te Bergen op Zoom aangewezen wordt als er kend R.K. gymnasium overeen komstig artikel 157 van de hoger onderwijswet. 150.000 mensen luisterden naar Z.H. Paus Pius XII, en ontvingen van hem de zegen, toen hij op het halkon van de St. Pieter te Rome verscheen, voor de eerste maal na z'n ziekte 's-GRAVENHAGE, 24 Mrt. De stand van het Nationaal Rampenfonds is tot heden avond f 85.100.000.-, het geen ten opzichte van gister avond een stijging is van f 500.000.-. RIO DE JANEIRO Men vreest dat twintig personen om het leven zijn gekomen en hon derd gewond bij een treinongeluk in Sao Paulo (Brazilië). Een passagierstrein liep achter op een stilstaande goederentrein in een der voorsteden van de stad. (Van onze parlementaire redactie) De publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, de P.B.O., heeft Dinsdagmiddag bij de behandeling van de desbe treffende begroting in de Eerste Kamer de waardering gekregen, die zij verdient. Alle fracties, met uitzondering van die der communisten, waren van oordeel, dat deze belangrijke hervorming van het economische maat schappelijk leven, die werkgevers en werknemers op basis van vrijwilligheid als in een echt bedrijfsgezin de mede-verantwoordelijkheid wil doen dragen voor de gang van zaken in het bedrijf, op den duur een zegen zal zijn voor de maatschappij. Mr. In 't Veld (Arb.) noemde deze hervorming, voortgekomen uit een actieve sociale politiek der K.V.P., een middel om de klassestrijd te beëindigen en de katholieke woordvoerder mr. Re- gout, zag in het samengaan van integratie, industrialisatie en P.B.O. een dam, dié beter dan een Rijn- of IJsellinie óns land kan beschermen tegen het communis tische gevaar. De waardering voor de P.B.O. werd niet door alle fracties over gedragen op de minister voor de P.B.O., de heer de Bruyn. Prof. Molenaar (VVD) bleek van oor deel, dat de uit de K.A.B. voort gekomen minister de Bruyn niet die objectiviteit zou kunnen be trachten, die nodig is om werk gevers en arbeiders tot elkaar te brengen. Mr. Regout en mr. Vixseboxse (CHU) beiden afkomstig uit werkgeverskringen, verklaarden de minister voor de P.B.O. niet te zien als een vertegenwoordiger van een bepaalde groepering. Naast waardering had de katho lieke woordvoerder mr. Regout echter ook critiek. Hij noemde het „bepaald teleurstellend" dat drie jaar na het tot standkomen van de wet op de P.B.O. nog geen enkele bedrijfschap is ingesteld. In plaats van via bedrijfschap pen naar productschappen te gaan is men thans vooral op landbouwgebied doende de om gekeerde volgorde toe te passen. De grotere spoed, die mr. Re gout betracht wenste te zien, vond in prof. Molenaar een te genstander. Prof. Molenaar stelde in dit opzicht de K.A.B. en het C.N.V. ten voorbeeld aan het N.V.V. dat oppositie voert tegen de P.B.O. omdat het geen stuk onderhandelingsmacht de vast stelling van lonen en arbeidsvoor waarden wenst op te geven. Minister de Bruyn heeft ech ter nog meer zorgen dan de P.B.O. Hij is ook belast met de opvoering van de arbeidsproduc tiviteit en de winstdeling. Over dit laatste probleem hebben slechts enkele sprekers het woord gevoerd. Men wilde liever het desbetreffende rapport van de commissie Cobbenhagen afwach ten. Mr. Regout (KVP) liet ech ter reeds uitkomen, dat hij de winstdeling uitsluitend als een hulpmiddel tot de door hem zeer toegejuichte bezitsvorming wenste te zien, niet als een noodzakelijk middel. Hij verklaarde slechts een voorstander van de winstdeling te kunnen zijn, als de winst van de arbeiders onmiddellijk kan worden ondergebracht in een spaarsysteem. De ondernemings gewijze realisering van een der gelijke winstdeling achtte hij met mr Vixseboxse (C.H.U.) van groot belang voor een goede samenwer king tussen werkgevers en werk nemers. De maatregelen van de minister inzake de productieverho ging werden door verscheidene sprekers toegejuicht. Prof. Gerritson (C.D.U.), die de rij van sprekers sloot, probeer de de Kamer ervan te overtuigen, dat zij enkele uren tegen een minister had staan praten, die staatsrechtelijk gezien, geen mi nister was, althans naar zijn me ning niet. Hij betoogde, dat het nieuwe departement voor de P.B.O. for meel nooit is ingesteld en dat men niet van een minister kan praten, als deze, zoals de heer de Bruyn, niet over een eigen begroting beschikt (de begroting voor de P.B.O. is ondergebracht bij die van Economische Zaken). Ook op deze juridische spelden prik zal minister de Bruyn a.s. Woensdag antwoorden. Mgr Teerenstra aan boord AMSTERDAM, 24 Maart He denmorgen om kwart voor elf is met een speciaal gecharterd vlieg tuig van de Raptim van Schiphol een aantal missionarissen, paters van de H. Geest, Fathers van Mill Hill, Witte Paters en Zusters,, naar hun verschillende missie gebieden in Afrika vertrokken. Aan boord van het vliegtuig bevindt zich o.a. Mgr. Teerenstra uit Bolsward, Apostolisch Vicaris van Doumé, die in Rome bespre kingen zal voeren met de H. Con gregatie tot Voortplanting van het Geloof. Verder reist met het vliegtuig Dr. G. Remmers, rector van Dek- kerswald, en pater Benedict Brockbernd O.S.B. met bestem ming Palestina, waar deze laatste een reportage zal verzorgen voor de K.R.O. van de Paasplechtig- heden in Jeruzalem en de ruim 30.000 gebedsintenties van Katho liek Nederland in de Paasmorgen op het H. Graf te Jeruzalem zal neerleggen. BRITS SCHIP OP MIJN DEN HAAG. Gisteren is bij Schiermonnikoog het Britse vrachtschip „Pampas" (5576 ton) op een mijn gelopen. De „Pampas" heeft een be manning van acht en veertig koppen aan boord. Het was van Bremen onderweg naar Antwer pen. Volgens de rederij van het schip, de .Royal Mail Lines", hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Minister Witte stelde zich tijdens zijn bezoek aan Friesland in een der woningen in een steeg aan de Noordkade te Drachten persoonlijk op de hoogte van de onhoudbare toestanden. Op de foto het moment waarop de minister, vergezeld van burgemeester B. Hopperus Buma van Smal- lingerland en andere autoriteiten, de woning verlaat.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1