Koningin en Prins in Mei naar Scandinavië BRITSE HOFROUW ZAL EEN MAAND DUREN Eis tegen sultan Hamid II 18 jaar gevangenisstraf Wet Kinderbijslag voor zelfstandigen Kroningsplechtigheid gaat op 2 Juni door Ommelanden - probleem thans opgelost Oplossing - in beginsel - voor nieuwe rechtsorde Veel en belangrijk werk voor nieuw departement Niet voor Juli 1954 Dagblad voor Alkmaar en omgeving Prins Bernhard eerder terug Officieel bezoek aan Zweden, Denemarken en Noorivegen 85,6 millioen Ontkenning gehandhaafd Koning Boudewijn bij begrafenis Ontwikkeling van Nieuw Guinea in Rampenfonds F. de Boer tot hoofddirecteur benoemd Suriname en de Antillen prof. Gerritson H. M. de Koningin in Zuid-Holland Begroting „Maatschappelijk Werk" O NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, f 0.48 per week. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per mjn, minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per mjn., minimum f4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bjj contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Donderdag 26 Maart 1953 - 48e Jaargang - Nr 12738 Voor begrafenis Koningin Maty De mogelijkheid bestaat, dat Prins Bernhard de terugreis van de V.S. naar Nederland zal moe ten vervroegen, namelijk ingeval het in de bedoeling ligt dat hij Dinsdag aanstaande de begrafenis van Koningin Mary bijwoont. Over deze mogelijkheid wordt thans door de Nederlandse Am bassade overleg gepleegd met Den Haag. Volgens het huidige pro gramma zou Prins Bernhard aan staande Dinsdag naar Nederland terugvliegen. TITO NAAR DE V.S. De Joego-Slavische stafchef Dapcevic, momenteel in Ame rika. heeft verklaard, dat er grote kans bestaat, dat maar schalk Tito een bezoek aan de Verenigde Staten zal brengen. KOPENHAGEN, 25 Maart Hare Majesteit Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard zijn voornemens offi ciële bezoeken aan de Scandinavische landen te brengen, aldus is vanavond in Deense hofkringen vernomen. Koningin Juliana en haar echtgenoot zullen de officiële gasten zijn van koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken, koning Gustaaf Adolf en koningin Louise van Zweden en koning Haakon van Noorwegen, zo ver klaarden de zegslieden. plannen zullen zij 18 Mei voor een tweedaags bezoek in Kopen hagen arriveren. In Kopenhagen zullen de Ko ningin en de Prins op het kasteel Amalienborg de officiële resi dentie van Koning Frederik 1 logeren. Het zal het eerste bezoek zijn, dat Koningin Juliana sinds haar inhuldiging aan de Scandinavische landen brengt. Tijdens de bezoeken zal Konin gin Juliana vermoedelijk uiting geven aan haar dankbaarheid over de hulp, die de Scandinavi sche landen aan de slachtoffers van de watersnoodramp geboden hebben. Ten aanzien van het tijdstip van aankomst der Koninklijke gasten in de Scandinavische landen is nog geen definitief besluit geno men, maar volgens de huidige LONDEN, 25 Maart Het stoffelijk overschot van Ko ningin Mary zal Dinsdag a.s. in stilte bijgezet worden in de St. George Chapel in Windsor, aldus is vanavond door Buckingham Palace bekendgemaakt. De oude Koningin, die nog slechts twee maanden van haar 86ste verjaardag verwijderd was, zal haar laatste rustplaats vinden naast haar echtgenoot, Koning George V, die zeventien jaar geleden stierf. Een van de laatste wensen van Koningin Mary zal in vervulling gaan: de kroningsplechtigheid zal op 2 Juni aanstaande voortgang vinden. Koningin Elizabeth heeft van daag bekend gemaakt dat het Hof een maand officiële rouw zal be- De Regering heeft met de KL.M. in beginsel overeenstem ming bereikt over de verzorging van het binnenlandse luchtnet op Nieuw-Guinea. Hiervoor zal de K.L.M. een vergunning worden verleend. De Regering heeft de vrachttarieven van Nederlandse rederijen, die op Nieuw-Guinea varen, weten te verlagen en de K.P.M. bereid gevonden om met ingang van de tweede helft van dit jaar met twee schepen de kustvaart rond Nieuw-Guinea te onderhouden. Zelf zal de rege ring drie gouvernements coasters inzetten. De haven van Hollandia zal worden ingericht als overslag haven en die van Marokwari als scheepsreparatieinrichting. Op deze wijze zal een begin worden gemaakt met de economische ont wikkeling van Nieuw-Guinea. Dit verklaarde Woensdagmiddag de minister van Uniezaken en Over zeese Rijksdelen, prof. dr. Kern kamp bij de behandeling van zijn begroting in de Eerste Kamer. De minister prees het werk van Missie en Zending. Hij verzekerde dat er permanent een parate strijdmacht op N. Guinea aanwe zig is, die een strategische over val kan beletten. trachten over het heengaan van de Koningin-Grootmoeder. Zondag aanstaande zal het stof felijk overschot van Koningin Mary overgebracht worden van Marlborough House naar de West minster Hall, waar het opgebaard zal worden. De kist zal daar tot Maandag avond blijven staan. Dinsdagmor gen zal de kist in alle stilte per auto naar Windsor overgebracht worden. H.M. de Koningin heeft, mede namens Prins Bernhard, een tele gram van rouwbeklag gezonden aan het Engelse Hof. Ook Z.H. de Paus heeft in een telegram aan Koningin Elisabeth Zijn innige deelneming betuigd. Minister-president dr. W. Drees heeft aan zijn Britse ambtgenoot Winston Churchill, een telegram van rouwbeklag gestuurd. Beide huizen van het Engelse parlement zijn vandaag korte tijd bijeen geweest en verdaagden de vergadering tot Donderdag ten teken van achting voor de over leden Koningin-Douairiere Mary. De Koning der Belgen, Boude wijn, heeft officiëel bekend ge maakt dat hij van plan is de be grafenis van Koningin Mary bij te wonen. 's-GRAVENHAGE, 25 Mrt. De stand van het Nationaal Rampenfonds was tot op hedenavond f85,6 millioen. Sinds gisteravond is er een half millioen gulden bijge komen. De Hertog van Windsor, gefo tografeerd na het bezoek, dat hij aan Marlborough House bracht, even nadat zijn moeder was overleden. ^ifliol*1 ti»»ci <1 Villi de Eerste Kamer bij de behande- uLllGLIIllI dtlC Vctil linff van ziin ba^rotin?. „Voordat de Regering het over leg met Suriname en de Neder landse Antillen zal heropenen over de regeling van de nieuwe rechtsorde in het Koninkrijk, zal zij trachten een voor alle partijen aanvaardbare oplossing te vinden. Met het vinden van deze oplos sing heeft het kabinet een com missie van drie ministers belast, de ministers van Binnenlandse Zaken, Justitie -,i Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Deze commissie is reeds in be ginsel tot een oplossing gekomen, waarvan zij de hoop koestert, dat zij door het gehele kabinet kan worden aanvaard. Dit deelde de minister van Uniezaken en Over zeese Rijksdelen, prof. dr. Kern kamp, Woensdagmiddag mede in Tewaterlating onderzee bootjager „Holland" Op Zaterdag 11 April om 14.45 zal de tweede in de serie van twaalf onderzeebootjagers voor de Koninklijke Marine te water worden gelaten. De tewaterlating van dit schip, dat de naam „Hol land" zal dragen, zal worden ver richt bij de Rotterdamse Droog dok Mij. te Rotterdam, door de echtgenote van de staatssecreta ris van marine, mevrouw A. J. Moorman - Wij ten burg. DJAKARTA, 25 Maart De procureur-generaal, mr. Soeprato, heeft vandaag aan het slot van een requisitoir dat 21 pagina's besloeg en 70 minuten duurde, 18 jaar gevangenisstraf geëist tegen de voormalige minister van Staat Sultan Hamid II. die sedert 25 Februari terecht staat onder beschuldiging van de initiatief nemer geweest te zijn van een poging tot gewelddadige omver werping van de Staat. De beste collectieve inzending handelsvee op de Paasveeten- toonstelling te Schagen. Inzender H. H. Richter te Amsterdam Hamid heeft een maand gele den verklaard niet schuldig te zijn (bij de opening van het pro ces) maar gaf een van de vier andere mogelijke beschuldigin gen toe opdracht gegeven te hebben aan de voormalige leger- kapitein „Turk" Westerling, om een aanval te doen op het parle mentsgebouw en alle ministers te arresteren en de drie hoogste defensieautoriteiten ter plaatse neer te schieten. Suprato verklaarde, dat alle be schuldigingen tegen Hamid vol doende bewezen waren en dat er geen redenen waren om cle ment te zijn jegens de beklaagde, niettegenstaande de verklaring dat hij verschillende daden be treurde, die, naar hij zei, in een eerste opwelling bevolen werden en tengevolge van de omstandig heden niet uitgevoerd. Hieronder vielen de beraamde aanval op het gebouw van het kabinet en het vermoorden van defensieautoriteiten minister Ha- mengkoe Boewono, de secr. gen. van defensie, Ali Boedjardjo en de chef staf kolonel Simapoetang. Sultan Hamid voerde zelf het politieke deel van het pleidooi, zijn verdediger, mr. Surjadi be handelde het juridische deel van het pleidooi. Sultan Hamid begon met het uitspreken van dank en respect voor het Hooggerechtshof voor de wijze, waarop het onderzoek was geleid, zodat een heldere sfeer be reikt kon worden. Hamid zeide er van overtuigd te zijn, dat zijn zaak in handen was van rechters, die edel en ervaren waren. Hij legde er de nadruk op, dat het primair, subsidiair en meer subsidiair ten laste gelegde blijft ontkennen. Ofschoon hij zich strafrechtelijk niet schuldig ge voelt, voelt hij zich moreel ver antwoordelijk voor zijn daden." Mijn leven lang zal ik wroe ging hebben, dat ik drie mede mensen had willen laten ver moorden", zo zeide hij. Hamid's verdediger, mr. Surjadi, heeft verzocht de beschuldigingen van het Opperste Hof tegen 'zijn cliënt te laten vallen wegens ge brek aan bewijs. Het uit drie man bestaande Hof zal 8 April uitspraak doen. H.M. de Koningin heeft giste ren een bezoek gebracht aan het watersnoodgebied in Zuid-Hol land. Zij kwam aan in Hellevoetsluis, Zij bracht een bezoek aan Den Bommel en Ooltgensplaat en ar riveerde in de middag in het zwaargetroffen Nieuwe Tonge op Goeree Overflakkee. De belangstelling van Hare Majesteit gold ditmaal speciaal de vrouwelijke vrijwillige hulp colonne. Namens deze werd de Koningin een viertal poppen aan geboden, gekleed in het uniform van de V.H.C. Joego-Slavië Iaat oorlogsmisdadigers vrij WENEN. Joego-Slavië heeft de laatste Duitse oorlogsmisdadi gers, die ter dood of tot levens lang veroordeeld waren, waar onder twee generaals en 8 offi cieren vrijgelater ling van zijn begroting. Communistische oppositie bleef binnen de perken van de parle mentaire welvoegelijkheid en dat kon men bepaald niet zeggen van de rede van 's ministers geestver want prof. Gerretson (CHU). Deze politicus verklaarde, dat de poli tiek van de minister, dat de re- geringspolitiek in de West, leidt tot een herhaling van het drame in de Oost. Bij deze krasse uit spraak bleef het niet. Prof. Gerrit son beschuldigde zijn oud-collega van de Utrechtse Universiteit van verdraaiing van feiten, van het sluiten van geheime overeenkom sten en van het breken van zijn eed van trouw aan de Kroon en De Grondwet. „Op dergelijke mis daden stond in de tijd van de republiek de doodstraf." Terecht ging de minister geen debat aan op basis van de aan tijgingen van professor Gerretson. (Van onze redacteur) GRONINGEN Als wij het communiqué, dat vannacht door de directie van de Ommelanden is verstrekt, mogen geloven, dan zijn de moeilijkheden in dit be drijf thans van de baan. Het bestuur, commissarissen en directie hebben gisteren geruime tijd ten kantore van de Ommelan den vergaderd. ,Naar aanleiding hiervan deelde de directeur van de Ommelanden, de heer F. de Boer mede, dat na de uitspraak van de arbitragecommissie de staking bij de Ommelanden thans wel als geëindigd kan worden beschouwd. In de topleiding van de Omme landen worden enkele voorzienin gen getroffen, waarvan de voor naamste is, de benoeming van -de heer F. de Boer tot hoofd- en commercieel directeur, terwijl daarnaast de functie van tech nisch directeur is gecreëerd. Men zal trachten hierin ten spoedigste te voorzien. Ook voor de functie van leider van het wetenschappelijk labora torium zullen sollicitanten worden opgeroepen. In het communiqué wordt ver der opgemerkt dat ondanks de staking de financiële resultaten van het op 30 April a.s. eindi gende boekjaar zeer gunstig zijn. Aan het eind van het communi qué wordt gezegd, dat „hoewel het bedrijf allerminst heeft te klagen voor wat betreft de afzet der producten, de directie de toe komst van de wereldzuivelmarkt toch met enige zorg aanschouwt". De besprekingen inzake veiligheid in de lucht BONN, 25 Maart De Britten hebben vanavond de Russische autoriteiten verzocht plaats en datum te bepalen voor de bespre kingen over de problemen be treffende de veiligheid in het luchtruim. De Britten hebben hier echter aan toegevoegd dat naar hun me ning ook de Amerikaanse en Franse autoriteiten bij de be sprekingen tegenwoordig moeten zijn. Nieuwe Italiaanse Senaatsvoorzitter ROME, 25 Maart Vandaag is Meuccio Ruini gekozen tot voorzitter van de Italiaanse Se naat, als opvolger van de 76-ja- rig'e Guiseppe Paratore die j.l. Maandag is afgetreden. (Van onze parlementaire redacteur) Het nieuwe departement van „maatschappelijk werk" kreeg gis teren in de Tweede Kamer voor het eerst de aandacht, hoewel het inmiddels al belangrijk werk heeft gedaan bij de watersnood. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 25 Maart De definitieve regeling van de kin derbijslag voor zelfstandigen zal niet voor 1 Juni 1953 gereed zijn. In verband daarmede heeft de minister van Sociale Zaken aan de Staten Generaal voorgesteld de noodwet met een jaar te ver lengen tot 1 Juli 1954. Aan de Kamer wordt mede gedeeld, dat het probleem van de kinderbijslag voor zelfstandigen in studie is bij de Sociaal Econo mische Raad, die vooral een diep gaande studie heeft gemaakt van de moeilijkheden welke zich on der andere bij de premieheffing zullen voordoen. Het advies van de S.E.R. heeft langer op zich laten wachten dan aanvankelijk berekend was. Nadat het advies van de S.E.R. is uitgebracht zal nog nader be raad nodig zijn voor een ontwerp van wet bij de kamers kan wor den ingediend. Er zal zelfs met grote voortvarendheid moeten worden gewerkt, aldus de minis ter, om nog voor 1 Juli 1954 een nieuwe wet in werking te doen treden. GROOTS ADOPTIEPLAN PARIJS, 25 Maart De bur gemeester van Bordeaux heeft vandaag verklaard, dat hij pogin gen doet, om elke gemeente, die door de overstromingen in Ne derland, België of Engeland ge troffen is, te doen adopteren door een van de grote steden in Europa Het bericht van de watersnoodramp in Nederland heeft in geheel Zuid-Afrika een schok van ontroering en medeleven veroorzaakt. Tot en met 30 April a.s. worden overal in het land inzamelingen gehouden, bazars en tuinfeesten georgani seerd. Ook in Pretoria was het medeleven groot. De praal wagen op de foto, met een aanschouwelijke voorstelling van de omvang van de ramp, en versierd met de Nederlandse symbolen, werd gebruikt voor een straatcollecte te Pretoria. De opbrengst van deze collecte was f 15.000. Minister van Thiel, die eigen lijk ook in de baggerlaarzen zijn vuurdoop heeft ondergaan, maar vandaag nog officiëel zijn debuut moet maken, werd met vertrou wen begroet. Welk terrein, tot dan toe in beheer bij andere departement, is precies het zijne? De heer van Lienden (P.v.d.A.) zou liever heb ben gezien, dat „Maatschappelijk Werk" in zijn geheel aan „Sociale Zaken" was toegewezen. Prof. Lemaire (groep Weiter) wees er op, dat ook „Sociale Bij stand" en „Volksgezondheid" on der minister van Thiel dienden te komen en ook de heer Ritmees ter (V.V.D.) wenste een afgerond geheel. De duizenden Ambonezen, die naar Nederland werden overge bracht, zijn een vraagstuk op zich zelf. De heer v. d. Wetering (C.H.) riep de Ambonezen op om een vak te leren. Ds. Fokkema (A.R.) wilde hen eigen woningen geven. Prof. Lemaire (groep-Welter) verwachtte van deze minister een betere zorg. Mr. de Graaf (KVP), ds. Fokkema (A.R.) en de heer Ritmeester (VVD) wilden de Am bonezen de vurig begeerde status teruggeven. Ook het probleem der Indische Nederlanders kwam ter tafel. Industrialisatie De plannen, die de achtergeble ven gebieden openleggen, zullen vergezeld moeten gaan van plan nen, gericht op de opbouw van een daarop aansluitend nieuw maatschappelijk milieu, zei de heer Wijffels (KVP). De heer van Lienden (PvdA) wijdde eveneens aandacht aan dit punt. Wij zijn eigenlijk al te laat met een doelbewuste aanpak, zei prof. Lemaire (groep Weiter). Mevr.. Ploeg-Ploeg (PvdA) wenste een wettelijke regeling voor a-socialen waardoor zij ge dwongen kunnen worden om zich aan een poging tot vérbetering te onderwerpen. De heer Ritmeester (VVD) vroeg om een spoedige wettelijke regeling van het woonwagen- vraagstuk. Aan de zorg voor min der validen wijdden de heren Wijffels (KVP) en Stapelkamp (A.R.) aandacht. Een probleem van geheel andere aard is het bejaardenvraagstuk. Nederland heeft thans 818.000 bejaarden en in 1980 zullen het er zelfs 1.5 millioen zijn. De heer van Lien den (PvdA) vroeg de minister om bij dit probleem vooruit te zien. Al deze ouden van dagen zullen een dak boven hun hoofd moeten krijgen en ook is wense lijk, aldus de heer Ritmeester (VVD) dat zij verbonden blijven met de hun vertrouwde omge ving. In het gezinsvlak pleitte mevr. Ploeg-Ploeg voor de spoe dige instelling van een gezins raad en voor een ruimere subsi diëring van de gezinsverzorgsters. Het vraagstuk van de gezins verzorging wilde zij oplossen door ook hier een verplichte verzeke ring in te voeren. Minister van Thiel heeft echter in de schrifte lijke stukken al laten blijken, dat hij vreest voor een teloor gaan van de persoonlijke verhouding van de gezinsverzorgster tot het gezin. Vandaag komt minister van Thiel aan hei woord. 1 1

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1