NOORDHOLLANDSj Noordelijken aanvaarden voorstellen van de V.N. Noodklokken leidden in Bruinisse Zondag opnieuw Koningin schrijft aan president Eisenhower Partijraad K.V.P. wijst beroep mr Rooi vink af Dagblad voor 87,4 millioen 50 doden bij brand in V.S. De Londense moordzaak Prins Bernhard Alkmaar en omgeving Wens bestandsbesprekingen onmiddellijk te hervatten Wat schuilt hier achter? in Rampenfonds Y ulkaanexplosies in Indonesië Het vluchtelingenprobleem Loods brandde uit temidden van kruithuis j es Kard. Mindszenty een en zestig j aar Treinramp in Ohio Krachtige ivind stuwde water en zandzakken spoelden weg sprak in New York Trambotsing in Amsterdam Mgr Adamski nog in leven? Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, 10.48 per BBa week. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per mjn, KBj minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f4.rfjnrfr f* familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingei 59. tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230; Schagen. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240. Buiten God is t nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Maandag 30 Maart 1953 - 48e Jaargang - Nr 12741 NEW-YORK, 28 Maart (Reuter) Volgens berichten uit Tokio, waarin radio-Peking wordt aangehaald, hebben Noord-Koreanen en Chinezen het voorstel van de Ver enigde Naties aanvaard, om zieke en gewonde krijgsge vangenen uit te wisselen. Zij stellen ook de onmiddellijke hervatting van de bestandsbesprekingen voor. In Wash ington is gezegd, dat dit voorstel in overeenstemming is met de Geneefse Conventie. De boodschap, die was onder tekend door de Noord-Koreaanse opperbevelhebber maarschalk Kim II Soeng, en de Chinese bevelheb ber generaal Peng Teh Huai, werd Zaterdag te Pa de verbindings officieren der Verenigde Naties overhandigd. Volgens een woordvoerder der V.N. kan het hoofdkwartier te Tokio over enige dagen met de uitwisseling der betrokken gevan genen beginnen. De bestandsbesprekingen zijn vorig jaar October geschorst, na dat men al sinds November 1951 pogingen had gedaan om tot een vergelijk te komen. De verbon denen weigerden in te gaan op de eis van de communisten tot ge dwongen repatriëring van alle krijgsgevangenen. Uit Tokio wordt gemeld, dat generaal Clark aan verslaggevers heeft meegedeeld de boodschap te hebben ontvangen. Hij zeide deze zeer zorgvuldigd te zullen bestuderen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles heeft verklaard te hopen, dat de uitwisseling snel zal geschieden. De Canadese voorzitter van de algemene vergadering der V.N., Lestor Pearson, zeide: „Dit is iets waarop wij gehoopt hadden". De Russische ambassadeur in de V.S.. Zaroebin, noemde de Noordelijke 's-GRAVENHAGE, 29 Mrt. Bij het Nationaal Rampen fonds is thans een bedrag van f 87,4 millioen gulden binnen. De observatiepost voor de Kra- katau heeft de vissers aangeraden voorlopig niet uit te varen met het oog op de werking van de vulkaan. Tot 22 Maart zijn reeds 29 uitbarstingen gemeld. Bewoners van het eilandje San- geang ten Noordoosten van Bima, op Sumbawa zijn op 22 Maart na de uitbarsting van de Gunung Api, die voorafgegaan werd door een aardbeving, begonnen weg te trekken. Er waren talrijke perso nen licht gewond. Het K.P.M.- schip „Waingapoe", dat voor hulp bij de evacuatie naar Sangeang was vertrokken, passeerde Vrijdag toen de berg in zicht was, een asregen. boodschap „zeer goed nieuws". Het lid van de Russische delegatie bij de V.N. zeide: „Voor mij is dit Franse diplomatieke kringen in Parijs reageerden gunstig op het Noordelijk aanbod, doch zeiden, dat zij meer belang hechten aan watde leider van de Russische delegatie bij de V.N., zal gaan zeggen. Wysjinsky, Westelijke reacties Westelijke diplomaten te Lon den zijn van mening, dat de bood schap, waarin de Noord-Koreanen en Chinezen zeggen accoord te gaan met het voorstel der V.N. om zieke en gewonde krijgsgevan genen uit te wisselen, het meest belovende teken is, dat Moskou welicht oprecht een einde wenst te maken aan de „koude oorlog". Men wijst er op dat de Russen de afgelopen drie weken enige gebaren hebben gemaakt, waaruit dit zou kunnen blijken. Anderzijds blijft men uitermate waakzaam en vraagt zich af, wat schuilt hier achter? Een woordvoerder van het Zuid- Koreaanse ministerie van lands verdediging heeft Zondag te Seoel Verklaard dat alle in vrijheid ge stelde zieke of gewonde Zuid- Koreaanse krijgsgevangenen eerst op hun politieke betrouwbaarheid zullen worden o. erzocht, voordat zij zich in Zuid-Korea vrij zullen mogen bewegen. Prins Bernhard heeft aan pre sident Eisenhower een brief van Koningin Juliana overhandigd, waarin H. M. de aandacht vraagt voor de grote nood van de vluch telingen, daklozen van de ganse wereld. De Koningin prijst de hulp, die de V.S. op grote schaal verlenen en Zij doet een beroep op de president om persoonlijk de leiding te willen nemen bij de oplossing van dit vraagstuk „wat één van de gevaarlijkste en meest tragische factoren is in een onze kere toekomst". In Europa wonen nog meer dan 400.000 mensen in kampen. Tien duizenden vluchttenuit Oost- Duitsland naar West-Berlijn. En er zijn nog vele duizenden vluch telingen elders in de wereld. Een- I drachtig internationaal optreden I is derhalve de aangewezen weg. Het probleem van de vluchtelin gen kan alleen worden opgelost indien hun de gelegenheid wordt gegeven zich opnieuw te vestigen Ln andere landen. De Koningin wijst dan op de grote mogelijk heden van immigratie en de grote LARGO, Florida 29 Maart (AP). In het district Pineias is vandaag een verpleeginrichting door brand verwoest. Van de 70 inwonenden zijn naar men vreest 50 in de vlammen omgekomen. Het ge bouw, dat slechts een verdieping hoog was, is geheel in de as ge legd. De oorzaak van de brand is niet bekend. Brandweerlieden uit Largo, Tampa en Clearwater, die onmiddellijk te hulp schoten, kon den door de hitte niet in de nog smeulende puinhopen doordrin gen. steun die verleent wordt om dit vraagstuk ook economisch op te lossen. „Teneinde hun menselijke waardigheid te bewaren en hun zelfrespect te herstellen is de juis te psychologische en geestelijke benadering van het allergrootste belang. Hoe anders zouden vluch telingen ooit de vrije maatschap pij kunnen vertrouwen?" De Koningin geeft als Haar oor deel te kennen, dat binnen de kortst mogelijke tijd dit probleem dient te worden aangevat in zijn totaliteit. Nederland zal gaarne zo wel aan het opstellen der plannen als binnen de practische grenzen van het kunnen, aan elke con structieve poging om tot resulta ten te geraken zijn medewerking verlenen. In hetzelfde schrijven brengt de Koningin nogmaals in nige dank voor de spontane wijze waarop het Amerikaanse volk de Nederlanders heeft geholpen bij de watersnoodramp. In de eenzaamheid van de uit gestrekte weilanden langs de Leeuwarderweg van Amsterdam naar Purmerend zijn Zondagmor gen tussen twee kruitmagazijnen ingebouwde opslagplaatsen met legermateriaal in vlammen opge gaan. De kruithïiisjes bleven ge spaard. Anders was een ramp ge schied. Vijf autospuiten van de Amsterdamse brandweer wisten de brand te blussen. Hoe de brand is ontstaan is voor de autoriteiten een raadsel. Vijf maal in de nacht houdt de wacht controle. De bewakers ont dekten de vuurzee. Twee tot nog toe onbekend gebleyen automobi listen, waarschuwden de omwo ners voor het grote gevaar. Zodat persoonlijke ongevallen uitbleven. In de uitgebrande loods waren 10 artillerietrekkers voor kanonnen ondergebracht. Zondag 29 Maart heeft Kardi naal Mindszenty,prinsprimaat van Hongarije en aartsbisschop van Esztergom, in de cel van zijn ge vangenis zijn 61ste verjaardag in eenzaamheid herdacht. Het is niet met zekerheid bekend, waar de kardinaal gevangen wordt gehou den. V olgens sommige geruchten verblijft hij in de gevangenis van Vac nabij Boedapest. Andere ge ruchten wijzen als verblijfplaats een zwaar bewaakte villa in het Tatra-gebergte aan. De kardinaal wordt nu reeds ruim vier jaar vastgehouden. Vol gens de laatste beschikbare gege vens is zijn gezondheid redelijk te noemen, en houdt hij zich, voor zover de omstandigheden toelaten, aan zijn strenge levenswijze. Een maal per week slaapt hij op de grond en gebruikt hij slechts wa ter en brood. Na de officiële opening van onze nieuwe bureaux te Zwolle knipte onze fotograaf in een rustig hoekje enige vooraan staande figuren die van hun belangstelling deden blijken. Van links naar rechts: de hoogeerw. Deken A. de Wit, de zeereerw. pater lect. R. Thuijs O.P., de heer E. JM. Stumpel, directeur „Noorderpers" en de heren P. Corrée en N. Alferink wethouders van Zwolle. De Partijraad van de K.V.P. heeft in een bijzondere vergade ring Zaterdag in Utrecht zich be zig gehouden met de „kwestie- Roolvink". Door de benoeming van mej. dr. de Waal tot staats secretaris was er een vacature ontstaan in de Tweede Kamer. Het centraal stembureau verklaarde daarop benoemd mr. Roolvink te Almelo. Het partijbestuur had echter besloten, dat op grond van het reglement mej. mr. dr. H. de Vink diende op te volgen. Inmid dels heeft mr. Roolvink de destijds vacante zetel bezet. Mr. Roolvink ging niet met de beslissing van het partijbestuur accoord. Hij stelde een beroep in bij de Partijraad. Dit beroep nu kwam Zaterdagmiddag in behan deling. Mr. Roolvink was op deze vergadering niet aanwezig. De voorzitter, de heer Andriessen, maakte bekend, dat mr. Roolvink ,.een eerlijke kans was gegeven, de Partijraad voor zich te win nen". Ondanks dat enkele malen op een onderhoud was aangedrom gen leidde dit niet tot resultaat. De partijvoorzitter nam het mr. Roolvink hoogst kwalijk, dat hij afschrift van zijn stukken ook aan niet-katholieke Kamerleden ter inzage had gegeven, zodat het geen interne zaak was gebleven. Het argument van mr. Roolvink, dat door een benoemen van mej. de Vink het systeem van de kwa liteitszetels ondermijnd werd, was niet gericht tegen het partijbe stuur, maar tegen de verkiezings- raad. De voorzitter herinnerde aan gelijke gevallen als die van de heer Fens en vier goede regionale candidaten in Limburg, die wel op grond van de reglementen hun beurt voorbij lieten gaan. tn het debat werd o.m. naar voren ge bracht, dat het begrip „aangewe zen zetel" meer moet gepreciseerd worden om voortaan dergelijke kwesties onmogelijk te maken. Waaruit de onduidelijkheid van het reglement bleek. Breedvoerig werd gedebatteerd over de des kundigheid op buitenlands terrein van mej. de Vink en mr. Rool vink. Verschillende woordvoerders pleitten voor een zich houden aan de uitspraak van de verkiezings- raad. De partijraad heeft zich ten slotte met 65 tegen 22 stemmen verenigd met het standpunt van het partijbestuur. 2 stemmen wa ren blanco uitgebracht. Zesde lijk gevonden LONDEN, 29 Maart (Reuter). De politie heeft, bij het graven in de tuin van Christie, een zesde lijk gevonden. Men weet nog niet of de beenderen die van het ske let van een man of een vrouw zijn. Uit hetgeen reeds in de tuin werd aangetroffen maakt men op dat er mogelijk nog meer slacht offers zijn geweest. De Britse politie houdt zich thans bezig met een theorie, vol gens welke de kast, waarin de eerste drie stoffelijke overschot ten werden aangetroffen, door Christie als een tijdelijke plaats voor het verbergen der lijken werd gebruikt. Ondertussen zou hij gewerkt hebben aan een meer permanent graf, om zich van de stoffelijke overschotten te ont doen. 22 doden, 61 gewonden CONNAUT (Ohio), 29 Maart (Reuter). - Zaterdag zijn 22 lijken geborgen uit de wrakstukken van twee pasagierstreinen, die Vrijdag bij Connaut op een ontspoorde goederentrein zijn ingereden. 61 gewonden bevinden zich in zie kenhuizen. Van slechts een van hen is de toestand ernstig. In het Amsterdamse Concertgebouw is Zaterdagavond de slotavond gehouden van de actie „Beurzen open, dijken dicht". Dat deze actie geslaagd is bewijst het eindbedrag, dat hier op originele wijze door jeugdige deelnemers aan deze avond getoond wordt. Deze jongens en meisjes vertegenwoordigen blijkens de provinciewapens die zij om hebben elk een van onze provincies. Gistermiddag om 5 uur luidden in Bruinisse opnieuw de noodklokken. Alle mannelijke inwoners, die bij de her stelwerkzaamheden behulpzaam konden zijn, snelden naar de Oude Dijk, waar op verschillende plaatsen gevaar voor doorbraak was, tengevolge van de voorjaarsstorm. In de Rampaarsedijk, de binnendijk tussen Oosterland en Nieuwerkerk, ontstonden nieuwe gaten. De oude gaten waren nog niet gedicht. Er werden in korte tijd duizen den zandzakken gevuld en op de gevaarlijke plaatsen aangebracht. Hierdoor kon het grootste gevaar worden bezworen. Er is tot het invallen van de duisternis aan de dijken gewerkt, o.l.v. de burge meester de heer Michaelis en het dijkbestuur. Er hielpen 400 man, o.w. de predikant ds. H. W. van de Brink. De gaten die reeds eer der gedicht waren hielden zich goed. Vanwege de hoge vloed, die hedenochtend is verwacht zijn de bewoners opnieuw opgeroepen. Ook in Anna Jacobapolder Ook bij de dijk langs het Zijpe nabij Anna Jacobapolder op St. Philipsland zijn gisteren de gehele dag talrijke bewoners van dit plaatsje in de weer geweest om de reeds gedichte gaten in de dijk te versterken met zandzakken, aangezien tengevolge van de vrij krachtige wind vele zandzakken waren weggespoeld. De gehele dag van ongeveer vijf uur in de morgen tot het invallen van de duisternis hebben de inwo ners, waaronder zelfs kinderen, aan de versterking van de dijk meegeholpen. Er werd evenwel nadrukkelijk verklaard, dat het Prins Bernhard heeft Zaterdag middag in een rede tijdens een lunch in de University Club te New York verklaard, dat econo mische eenheid in Europa vooraf dient te gaan aan politieke een heid. De rede werd met grote instem ming en applaus begroet. Z.K.H. liet een waarschuwende stem ho ren, dat de vorming van een Europese regering of van een Europees leger niet als het enige bewijs beschouwt dient te worden van het welslagen of de misluk king van een verenigd Europa. De schepping van een vrij gemeen schappelijke markt zonder interne handelsbelemmeringen in Europa is belangrijker. BRITSE TEGENACTIE TEGEN MAU-MAU NAIROBI, 29 Maart (Reuter). De Britten hebben n.a.v. de jong ste massale terreuractie der „Mau Mau", een tegenactie ingezet. Honderden politie-mannen reden Zondag, voor het aanbreken van de dag in pantserwagens de in boorlingen verblijven te Baghati binnen en arresteerden duizenden nog slapende inboorlingen. gevaar voor een dijkdoorbraak niet zo groot was als in Bruinisse aan de overzijde van het Zijpe. In Anna Jacobapolder heeft men gearbeid om eventueel groter on heil te voorkomen. Gedicht gat bij Herkingen liep gevaar. Naar we vernemen, is ook bij het beruchte gat nabij Herkingen in de Battenoordsedijk de gehele Zondag gewerkt om een dam van zandzakken buiten het gedichte gat te leggen om het wegspoelen van het zand in dit gat te voor komen. Het hoogste water kwam slechts tot aan de voet van de dijk. Negen gewonden Een tramtrein van lijn 3 is gis termiddag bij de halte Frederik Hendrikplantsoen te Amsterdam, doordat de rem weigerde, ingere den op een tramstel eveneens van lijr 3, dat daar stond en juist zou wegrijden. Negen passagiers liepen niet ernstige verwondingen op en kon den allen na in een ziekenhuis te zijn verbonden, huiswaarts keren. Van de aangereden tram werden achter- en voorbalcon van de bij wagen ernstig beschadigd en het voorbalcon van de motorwagen, die de aanrijding veroorzaakae vernield. Het tramverkeer ondervond an derhalf uur vertraging. DINSDAG BRITS- RUSSISCHE BESPREKINGEN LONDEN, 29 Maart (Reuter). Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld, dat Dinsdag te Berlijn besprekin gen zullen beginnen tussen Sow- jet-Russische en Britse vertegen woordigers. Onderwerp is de vei ligheid in de lucht boven Duits land. Datum en plaats waren voorge steld door de Sowjet-commandant in Duitsland, generaal Tsjoeikof. De Britse hoge commissaris had het voorstel, vervat in een brief, aanvaard. De Amerikaanse en Franse be zettingsautoriteiten zullen niet op de bespreking vertegenwoordigd zijn. Men verwacht, dat de bespre king een technisch karakter zal dragen. KINDJE VERGIFTIGD? -Vrijdagmiddag kwam in de ouderlijke woning te Schiedam de 5-jarige B. Kamp het huis binnen, zeggende iets vies te hebben ge dronken. De ouders gaven het kind melk te drinken, waarna het weer buiten ging spelen. Even la ter kwam het echter wankelend weer naar binnen. Men waar schuwde een dokter, maar toen deze kwam was het jongentje reeds overleden. De politie heeft een onderzoek ingesteld en op straat in de buurt van de woning een medicijnflesje gevonden. De aard van de inhoud kon echter nog niet worden vastgesteld. VRAGEN OVER NIEUWE KRUISER „DE RUYTER" Het lid van de Eerste Kamer, de heer Algra, heeft aan de minis ter van Marine de volgende vra gen schriftelijk gesteld: 1. Heeft de minister kennis ge nomen van de alarmerende be richten in het dagblad „Ons Noor den" van 27 Maart j.l., onder het opschrift: „Proefvaart onthult ont stellende feit: grove fouten bij de bouw van nieuwe kruiser „De Ruyter"? 2. Kan de minister meedelen, of deze berichten juist zijn, en zo ja, in hoeverre dit alles zal moe ten leiden tot ernstige vertraging in de afbouw, op hoeveel finan ciële schade moet worden begroot, en welke instanties voor een en ander verantwoordelijk zijn? 3. Indien de berichten niet juist zijn, acht de minister het dan niet noodzakelijk, dat zij op de meest overtuigende wijze wor den tegengesproken en weerlegd, zodat elke redelijke twijfel wordt weggenomen, mede met het oog op de reputatie van onze scheeps bouw in het buitenland? (Deze berichtgeving werd ook in ons blad opgenomen. Red.). WARSCHAU, 28 Maart (K.N.P.) Het te Warschau verschijnende dagblad „Zycie Warszawy", dat door de Poolse regering wordt uit gegeven, heeft het in de gehele wereldpers gepubliceerde bericht over Mgr. Adamski's dood tegen gesproken. Volgens het blad zou de bisschop nog in leven zijn. vol ledige vrijheid genieten en nor maal de functies van zijn bis schoppelijk ambt uitoefenen. Het is gemakkelijk voor het blad het door Radio Vaticana met het nodige voorbehoud gebrachte bericht over het overlijden van Mgr. Adamski te dementeren. Minder gemakkelijk is het echter voor dit Poolse regeringsblad een verklaring te geven over de aard van de vrijheid, die Mgr. Adamski zou genieten. Het komt dan im mers in botsing met Radio War schau, die in een officiële nieuws uitzending heeft meegedeeld, dat Mgr. Adamski van zijn zetel is verwijderd en vervangen is door een kapittel-vicaris, die de Poolse regering op deze zetel heeft be noemd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1