Nieuwe veiling in 1954? AGENDA Districtswedstrijden Uit het politierapport Gezinscongres in teken van „100 jaar Vergadering Alkmaarse Exportveiling Heffing voor bouwfonds 1 jaar geprolongeerd In 1954: verhoging veilingspercentage T eiitoonstelling „Mooi Alkmaar" Voor Alkmaarders was weinig succes te behalen T erriërs-nieuws Markt en Beurs Binnengekomen giften BIJ DE NOORDERPERS De groei van de Noorderpers Er is activiteit in de afdelingen van de Bond voor het Gezin! Pasrina 2 MAANDAG 30 MAART 1953 ALKMAAR In «Ie kringen van tuinders en bestuur van de N.V. Alkmaarse Exportveiling betreurt men het zeer, dat op de vergadering van Zaterdagmiddag in „Het Gulden Vlies" nog niet gesproken kon worden over de definitieve plannen voor de bouw van een nieuwe vei ling. Zelfs is men er toe moeten overgaan te besluiten, de heffing van 1 ten behoeve van het Bouwfonds, voor één jaar te verlengen en in verband met de bouw plannen en het tekort op de exploitatierekening, de em- ballagehuur van alle kisten met ingang van 30 Maart op 3 et. per kist vast te stellen. Het bestuur hoopte, in de loop van het jaar een buitengewone algemene ledenver gadering bijeen te roepen, waarop dan eindelijk de defi nitieve plannen ter tafel kunnen komen. Intussen hebben de voorberei dende werkzaamheden onvermin derd voortgang. Men is de ge meente Alkmaar en andere in stanties die aan de bouw van een nieuwe veiling te pas moeten komen, zeer dankbaar voor de hulp, die men telkens weer mag ondervinden. En daarom willen de tuinders zelf er ook een offer voor brengen. Voorzichtigheid geboden Tijdens de besprekingen werd er door sommige leden op aan gedrongen, voorzichtig te zijn bij het uitgeven van kasmiddelen. Inderdaad staat de veiling geen Zilvervloot te wachten. Voor de bouw van een nieuwe veiling zul len handenvol geld nodig zijn en dus is alle zuinigheid geboden. Daarom ook moesten er nood gedwongen middelen worden ge zocht om de inkomsten te ver groten. De heer van Diepen maakte bijvoorbeeld aanmerking op de feestelijkheden, die door de niet-ju'bilerende leden van het bestuur zijn georganiseerd ter ge legenheid van het 25 jarig jubi leum bij de veiling van de heren Joh. Noort, D. Rus, J. Jonker, J. Godvliet, K. Koning en S. Groen. De voorzitter, de heer Noort bracht allen, die van hun belang stelling hadden blijk gegeven, hartelijk dank. Doch de heer van Diepen liet een geheel ander geluid horen. „Zijn de tuinders er voor de vei ling of is de veiling er voor de tuinders", vroeg hij. De lasten van de veiling komen uiteinde lijk neer op de hoofden van de tuinders. Hij zou niet graag de crisis van de jaren '30-'40 zien terugkomen en daarom drong hij op voorzichtigheid in uitgaven aan. De heer Ligthart zei dat het de aandeelhouders waren, die eigenlijk het jubileum moesten betalen. „Dat feest moest heel niet „weest hebben", riep hij uit. Het bestuurslid, de heer Lan- gereis betoogde, dat het niet al leen de kosten voor het jubileum waren, waardoor de exoloitatie- rekening een nadelig saldo ver toont van f2.468.43. Ook de kos ten voor het fust spreken een aardig woordje mee. Hij vroeg de vergadering, of de heren, die hun jubileum gevierd hebben, het soms niet verdienden, dat ze gefêteerd werden, nu zij 25 jaar lang de belangen van de veiling, en dus rechtstreeks van de tuin- ALKMAAR. Dat het meer dan 120 jaar oude Tekencollege „Kunst Zij Ons Doel" ambitieuze werkers telt, getuigt de a.s. ten toonstelling in huize „Oort" aan de Oudegracht no. 247. Het lid en ex-secretaris, de heer K. de Heer, toont daar, on der auspiciën van het genoot schap, een aantal aquarellen en tekeningen door hem vervaar digd, onder het motto „Mooi Alk maar", waaruit blijkt dat deze bijna 80 jaar oude tekenaar een grote liefde voor de stad van zijn inwoning bezit. Tal van verborgen schilder achtige hoekjes van Alkmaar zijn hier te bewonderen en menig stadgenoot zal met verbazing kunnen waarnemen wat zijn stad aan pittoresk schoon bezit, het geen hier in alle eenvoud is af gebeeld. Een bezoek aan deze expositie, welke gehouden wordt van 3 t.m. 12 April en dagelijks geopend van 25 uur, 's avonds van 79 uur, is dan ook zeer de moeite waard, te meer omdat de heer de Heer hier een aanzienlijk deel van zijn levenswerk heeft verzameld. Paastournooi V.V.V. ALKMAAR. De Alkmaarse Schaakclub VVV organiseert ook dit jaar weer haar traditionele Paastournooi in klassen en wel op Zaterdag vóór Pasen en 2de Paasdag, in „Het Wapen van Heemskerk". De belangstelling voor dit tour- nooi is reeds groot. Fraaie prij zen zijn voor de winnaars be schikbaar gesteld. Liefhebbers kunnen zich nog aanmelden bij de heer D. Appel, Westerweg 30, met opgave van de klasse waar in men wil meespelen. ders, hadden gediend. Alle be stuursleden-niet jubilarissen ston den persoonlijk borg voor de uit gaven en de feestelijke viering van dit meervoudige jubileum gaf cachet aan de Alkmaarse Ex portveiling, gezien de belangstel ling, die de jubilarissen allerwege ondervonden. Ook thans wil het bestuur, uitgenomen de jubilaris sen zelf, daarvoor alle verant woording op zich nemen. Financiën Daarna gingen d e discussies verder op de zuiver financiële aangelegenheden, die door de Di recteur, de heer E. Mak, uit de doeken werden gedaan. De ex ploitatierekening sloot in baten en lasten op een bedrag van f104.842,47. De balans op 31 De cember '52 op f384.256,78. De em ballage vertegenwoordigt een waarde van f46.500. Het bouw fonds is groot f48.800. De rente van het bouwfonds wordt gebruikt voor de algemene rekening, zulks om te voorkomen, dat de veiling, die betrekkelijk goedkoop voor de bij haar aan gesloten leden werkt, een hoger veilingspercentage moet vaststel len. Dit houdt de tuinders veel méér geld in het laadje. Toch werd hierop aanmerking ge-1 maakt door de heer van Diepen, die het veilingspercentage met een half procent wilde verho gen. „En dan dividend uitkeren", voegde de heer Ligthart daaraan toe. Alleen maar, omdat zij zoiets een meer juist figuur van geld beheer vonden. De vergadering ging met dit al te verregaand voorstel niet accoord en besloot conform het voorstel van het be stuur, het veilingspercentage over 1952 onveranderd vast te stellen op 4% voor de leden en op 5% voor de niet leden. Vervolgens besloot men om over het jaar 1952 geen dividend uit te keren, en de heffing van 1% t.b.v. het bouw fonds voor 1 jaar te prolongeren, (voor het eerst en voor het laatst). Wat de rente betreft van het bouwfonds: de tuinders wisten vijf jaar geleden toen dit fonds werd gesticht, dat deze niet zou worden uitgekeerd. Men besloot het daarbij ook te laten, maar het bestuur zal nog nader vaststellen, wat er precies mee moet gebeuren, wanneer vol gend jaar de vermeerdering van het fonds wordt stopgezet. (zie voor vervolg morgen) MAANDAG 30 MAART Bioscopen: VICTORIA: Sprong in het hellevuur, 14 jaar. 'CINEMA AMERICAIN: Sin- ging Guns, 14 jaar. REX: Morphine, gesel der mensheid, 18 jaar. HARMONIE: Casablanca. Voorstellingen: 8 uur. Apotheken: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereikbaar Apotheek Hartong van Ark, Langestraat 1, apotheker J. v. d. Mark. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM ALK MAAR: Jonge Nederlandse schilders „Start". Geopend: tot en met 12 April: werk dagen 1012, 25 en 79; des Zondags 2—5 uur. WAPEN VAN HEEMSKERK: 15 en 20 uur: resp. receptie en feestavond t.g.v. 60-jarig bestaan H.C.R. en S. Ver eniging „Ons Belang". GULDEN VLIES: 8 uur: Ver gadering R.K. Middenstands Bond. Dinsdag: Hoog water 8.20 en 20.15 u.; laag water 2.35 enl4.30 uur. ALKMAAR De districtswed strijden gehouden op de banen te Rotterdam, hebben voor de Alkmaarse kegelaarsters en ke gelaars weinig succes opgeleverd. Alleen Wim van den Bosch slaag de er in het persoonlijk kam pioenschap van het district te veroveren. De Rotterdamse banen waren overigens moeilijk te bespelen, hetgeen vanzelfsprekend voor al le deelneemsters en deelnemers gold, maar het hout, waarmede het kampioenschap werd behaald bleef toch aan een te lage kant. Het bondsikamipioenschap (4x 15 ballen) werd gewonnen door Haarlem met 3609 hout; 2. Alk maar 3430; 3. Amsterdam 3398; 4. Gooi- en Eemland 3194. De individuele prestaties van het Alkmaarse tiental waren: W. v.d. Bosch 389; mr. Schuur man 372; A. KöEmann 363; G. Bosch 361; H. van Galen 343: A. Winder 339; J. Kelder 327; J. v. Spanje 317; C, Klerk 311; J. Eicfcholt 308. Ook bij de dames waren de Haarlemmers favoriet, want het Haarlemse dames-vijftal werd kampioen met 825 hout; 2. Am sterdam 817; 3. Alkmaar 714; 4. Gooi en Eemland 708. Het Alkmaarse dames-vijftal leverde individueel de volgende prestaties: Mevr. Uitert 171; me- Burgerlijke stand Geboren: Pieter J. zn. van S. H. Hoffstetter en M. Zwetsman; Arnoldus H. P. z. v. A. P. Rits en S. M. J. Leegwater; Martinus M. z. v. J. Janneman en G. A. Revers; Petrus z. v. J. H. Peters en C. Timmer; Elisabeth A. M. dochter van R. v. Heugten en G. Sneekers. Overleden: Reiniera M. Fran ken, 75 jr., wed. van J. A. Baars; Anthonius A. J. M. Adams, 60 j., geh. met J. J. Bieman; Franciscus van Vegten 2 maanden. A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR Het was gister geen slechte dag voor AFC. Uit veertien wedstrijden 19 punten; bovendien adspiranten d kam pioen en last not least het eerste gewonnen van Zouaven met 23 Na adsp. d zullen er de komende weken nog wel meer kampioe nen volgen; jammer, dat 't vier de elftal van de senioren het zo slecht maakt. Het 2e won met 32 van VVZ 2 en het 3e met 04 van Alk maar 2; het 4e moest met 26 verliezen van Uitgeest 3. De adspiranten deden het weer best; d behaalde na een 012 overwinning het kampioenschap; a won met 61 van Limmen b; e speelde 0—0 gelijk tegen LS VV c en f won met 13 van HSV d. B won met 3—6 van de Duinranders. Junioren a won met 32 van Vitesse a; b verloor met 2—4 van LSVV a en c met 74 van Vitesse b. D won met grote cijfers, n.l. met 160 van LSVV c dodh e verloor met 13 van LSVV b. Al met al geen sleohte dag. Groslijststemining OUDORP. Uitgebracht 117 geldige stemmen: 1. J. Buisman 105 stemmen. 2. G Bos 91 stem men. 3. J. Venneker 87 stemmen, 4. Jac. Bijman 76 stemmen, 5. P. Groot 66 stemmen, 6. G. Buren 49 stemmen, 7. C. N. Tuijnman 48 stemmen, 8. G. v. d. Waal 44 stemmen, 9. A. Pieters 37 stemmen. Het politiek advies luidde: 1. J. Buisman, 2. G. Bos, 3. C. N. Tuiinman. 4. J. Venneker, 5. P. Groot. 6. G. van der Waal, 7. G. Buren. 8. A. Pieters, 9. Jac. Bij man. vrouw Mulder 145; mevr. Bosch 140; mevr. Met 139; mevr. Köll- mann 119. Het club-kampioenschap was weer voor het Haarlemse ODO, dat met 919 hout beslag wist te leggen op het kampioenschap; 1937 uit Amsterdam was 'n goe de tweede met 884; 3. Rollend Raadsel te Laren 786, terwijl het Alkmaarse OKA de laatste plaats bezette met 767. Het OKA-vijftal maakte persoonlijk het volgende hout: J. Eiekholit 167; A. Winder 161; J. van Spanje 153; M. Witte 146; W. v.d. Bosch 140. Waren de overige kampioen schappen alle voor Haarlem, de strijd op het persoonlijk kam pioenschap werd tenslotte een Alkmaars succes. 1. W. v.d. Bosoh OKA, Alkmaar (kamp.) 196 h.; 2. A. Geel (Am sterdam) 185; 3. te Nijenhuis (Haarlem) 159; 4, Levendag ("t Gooi) 131. STORMSCHADE ALKMAAR De stormwind die gedurende het weekend over Noordholland woei en thans nog niet geheel is uitgeraasd heeft in middels al weer heel wat schade in de stad aangebracht. Om 6 uur Zaterdagavond kwam de verlichting bij de grote kerk naar beneden; de draden hingen over de straat en vormden een gevaar voor het verkeer zodat de politie een man op post moest zetten om de autobestuurders te waarschuwen. Personeel van de lichtbedrijven heeït dé leidingen afgesloten. Van het dak van het politie bureau vielen talloze dakpannen in de St. Laurensstraat, die moest worden afgezet. Zaterdagavond zijn nog enkele markttenten omver gewaaid, waarbij een automatische weeg schaal vernield werd. „BLAISE PASCAL" ALKMAAR Onder auspi ciën van het Genootschap Ne derland-Frankrijk kwam Prof. Dr. J. Dagens een voordracht houden over Blaise Pascal. Voor de oorlog heeft Prof Da gens verscheidene jaren aan de Nijmeegse Universiteit gedoceerd, om, juist voor de komst van de Duitsers, die zetel te verwisselen voor die van Algiers; Op het ogenblik bezet hij die van Straatsburg. Zijn faam van welbespraakt heid had hij in zijn gewaardeerde en geliefde colleges te Nijmegen al verdiend; en niet alleen deze eigenschap maakte het luisteren aangenaam. Echt Frans was ook de glasheldere uiteenzetting van de meest ingewikkelde abstrac ties. Er valt heel wat te zeggen over het korte leven van Pascal, een der grootste geesten der mensheid. Prof. Dagens had een voudigweg als onderwerp diens leven zonder meer gekozen, zon der dus in te gaan, zoals hij zei, op de diepere motieven eh de consekwenties in zijn toch zo in tens leven. Maar desondanks zal het aan menigeen stof genoeg hebben kunnen geven om er zijn leven lang over te mediteren. Het han teren van begrippen als zelfver loochening en onthechting aan 't aardse zal evenwel de ni'et-Ka- j tholieke toehoorders wat eenzij dig toegeschenen hebben; maar die begrippen zijn nu eenmaal' niet te scheiden van de orthodox- gelovige Pascal: dat heeft Prof. Dagens duidelijk aangetoond en1 daarom zal Pascal ook altijd ac tueel blijven voor al diegenen die het met de „kern der zaak" ernst is. I Op de gebruikelijke geestige wijze dankte Dr. Wiarda de spre-1 ker. J. Vinken. Raad Alkmaar ALKMAAR. Het ligt in de bedoeling van de burgemeester een raadsvergadering te beleggen op Donderdag 16 April des na middags om twee uur. VERGADERING MIDDENSTAND GAAT NIET DOOR ALKMAAR De in ons blad aangekondigde ledenvergadering van de Ned. R.K. Middenstand afdeling Alkmaar, die gehouden zou worden op Maandag 30 Maart 's avonds om 8 uur in het Gulden Vlies, gaat niet door. Het uit schrijven van deze vergadering berustte op een misverstand. Heren: TerriersHoorn: 32 ALKMAAR Het herenelftal ontving de Hoornse heren, die, bedreigd door het degradatie spook, van plan waren zich da nig te weren. Helaas moesten zij ook nu het onderspit delven, zódat de laat ste plaats benauwend dicht in de buurt komt. De dragers van de rode lantaarn, Kraaien II uit Wormerveer, moesten spelen tegen Adelborsten II, doch deze voor Hoorn belangrijke wedstrijd werd afgelast. Over de wedstrijd zelf het vol gende. Van de aanvang af ont wikkelde zich een snelle, open strijd, met aanvallen aan beide kanten. Hoorn bezette het groot ste deel van het midenveld, en wist het eerst te scoren. Dat gaf hen een stimulans, doch de Terriersaanvallen ble ven gevaarlijk, en de midvoor wist de partijen op gelijke voet te brengen. Even later bracht de linksbui ten met een vervaarlijk schot de stand op 21 in het voor deel van de Terriers. Na de rust kregen de Terriers langzamerhand oen licht over wicht. doch het was Hoorn, dat scoorde, zodat de strijd weer open was. Daarna zwoegden beide par tijen om het winnende doelpunt en de wind werd de voornaam ste tegenstander. Hef Terriers- overwicht bleef aanhouden; aan val na aanval werd gedaan on het Hoornse doel. Tenslotte wist de rechtsbuiten een derde doel punt te maken. De Terriers stonden deze voorsprong niet meer af en zo werd een 32 zege behaald. Dames: B.D.H.C. VTerriers Ook de dames trotseerden moedig te storm en vochten tegen het sterke Bloemendaalse elftal, dat echter beslist de baas was in techniek en samenspel. Na vijf minuten was het al 10 door een schot van de Bloemen daalse rechtsbinnen. Hoewel de Terriers-voorhoede verschillende corners mocht nemen, bleven alle kansen onbenut en na ruim een kwartier lukte het de rechtsbuiten van B.D H.C. met 'n hard schot de stand op 20 te brengen. De Terriers bleven en thousiast en wisten de Bloemen daalse achterhoede menig ang stig moment te bezorgen. Maar kort voor de rust zagen zij helaas de bal keurig in de lin kerbovenhoek van 't eigen doel verdwijnen. Na de rust werd de opstelling gewijzigd, maar de stand bleef 30 voor de tegenpartij. Jam mer dat er niet één eervol doel punt op over kon schieten. Kan sen genoeg gehad! yolgende week vrouwe Fortuna niet alles alléén op laten knappen. PALMPAASTOCHT ALKMAAR Ook dit jaar trok, net, als vorige jaar, weer de Palmpaasoptocht van de jeugd door Alkmaars straten. De stoet had zich opgesteld op het Waag- plein, waar om kwart voor 12 de prijswinnaars werden uitge zocht door de jury, die met ken nis van zaken de mooiste pronk stukken uitzocht. De eerste tot en met achtste prijs werden achtereenvolgens gewonnen door: Bennie Kok, Dom. II; Anneke Bos, St.-Rafaël- groeo: J. van Veen, Fidelis; K. de Munk, Laurenfius; Tineke Heinis, Kabouters; Elly Rijpers, Kabouters; Harry Fritsen, Lau- rentius-igilde en Theo Milten van Don Bosco. Daarna trok de optocht, voor afgegaan door het vendel van de Katholieke Verkenners, door de straten, waar 't fleurige schouw spel veel bekijks genoot. Na de rondgang gingen de Palmpasens naar de zieken in 't Ziekenhuis, de tehuizen voor ouden van da gen, het woonwagenkamp enz., waar deze attentie een dankbare glimlach op vele gezichten to verde. Dat liep goed af OUDORP. Zaterdag reed een auto met aanhangwagen van de firma Zwaag uit Keiloo over de Westerstraat alhier. Plotseling brak de koppeling, waardoor de aanhangwagen van de weg reed en de afscheiding van het erf van de heer P. vernielde. Ge lukkig bevond zich op dat mo ment niemand op die plaats. De schade werd onderling geregeld. ALKMAAR In de nacht van Zaterdag op Zondag half twee reed een personenwagen over de Kennemerstraatweg in de rich ting van de Heilooerbrug. Tn de auto zaten vier personen. 2 heren voorin en 2 dames achterin, de echtgenote en de dochter van de bpstuurder. De bestuurder, de Alkmaarder S„ heeft op onver klaarbare wijze de macht over zon stuur verloren en reed door d" bruv^uning aan de rechter zijde. Hierhii werd de auto ern stig beschadigd ep de brugleuning °n een van de lichtmasten op de bruc vernield. Alle vier de inzit tenden werden gewond. De bp stuurder is door de schok uit de auto geslingerd en liep een rib- fractuur en een gebroken linker arm oo. De passagier naast hem werd aan het hoofd gewond, zijn echtgenote kreeg een lichte shock en 7iin dochter sniiwondpn. Nadat doWer T.ourens d° eerste hulp had "erleend werden alle naar het Centraal ziekenhuis verboerd. Later konden ze. behalve de be stuurder. weer naar huis worden cphracht. De auto moest door een kraanwaeen worden wegges'eept. Een van de brandweerauto's is vannacht om twee uur uitgerukt voor een brand b" do heer P. Mantel aan het hToordhollands- kanaal te Sehoorl. Voordat men daar was aangehom°n belde de heer Mantel oo dat het vuur met eigen m'ddelen was bedwongen. De brandweer behoefde dus geen dienst te doen. Tegen een win kelier hier in Alkmaar heeft de oolitip proces-verbaal ongemaakt ter zake van een overtrpdin« van art. 328 bis van het Wetboek van Strafrecht Dit h<>pft betrekking on oneerliike mededinging waar- bji de winkelier min concurren ten in een lcwmd daglicht hpeft gesteld met de bedoeling ziin eigen omzet te vergroten of uit te breiden. ne telefoon oo het kantoor van het politiebureau staat niet stil. Geregeld belten winkeliers oo die hun zaken Dinsdagsmiddags ge- RIJIMF350.— VOOR RAMPENFONDS ALKMAAR Dank zij de me dewerking van velen hebben de notionale zwemwedstrijden, die 17 Maart j l- in de Allkmaarse Overdekte werden gehouden, een batig saldo opgeleverd van f 351,30. Dit bedrag is reeds aan toet Nat. Rampenfonds overge maakt. Burgerlijke stand HEILOO. Ondertrouwd: W. Bruijn te Alkmaar en G. G. Was senaar. Overleden; J. Rozing, 85 jaar, wdnr van C. Pepping; S. Sint, 83 jaar, wdnr van G. Mooij. WERKNEMENDE MIDDENSTAND EN K.A.B. (Ingezonden) Wanneer het bestuur van de K.A.B. afd. Alkmaar meent in het K.A.B.-hoekje van uw veelgele zen blad een artikei te moeten plaatsen en het bestuurslid, dat het artikel schrijft, op eigen ge legenheid daaraan een min of meer kleinerend stukje over de Werknemende Middenstand aan toe gaat voegen, zou het toch wel gewenst zijn, dat deze schrijver wat meer op de hoogte was over het onderwerp, waar hij over schrijft. Om te beginnen is de Werkne mende Middenstand geen afzon derlijke groep in de K.A.B., maar een op zichzelf staande stands organisatie, zoals de K.A.B. er een is. Zij wordt gevormd door intellectuèle werknemers, die zich wat hun ontwikkeling betreft, niet thuis voelen in de stands organisatie der K.A.B. Dan wor den met name genoemd handels- en kantoorbedienden, vertegen woordigers, de technici, Apothe kers-assistenten, zekere catego rieën van werknemers bij de P.T.T., de Spoorwegen, werk meesters, enz. Deze allen horen thuis in de door het Hoogwaardig Episcopaat goedgekeurde standsorganisatie van de Werknemende Midden stand. „Men mag niet uit het oog ver liezen", zo gaat De Kleine Gids verder, „hoe dringend noodzake lijk het ook voor de hoofdarbei ders is een goede godsdienstige en culturele vorming te verkrij gen. Wenst een zeer belangrijke groep werknemers (sters) daar voor een eigen katholiek milieu te kiezen, welnu, dan vindt zij dat in de katholieke standsorgani satie voor de Werknemende Mid denstand." Er staat dus wel wat meer m die Kleine Gids, dan die mijn heer uit dat KAB-tooekje er in gelezen heeft, want er woeden twee volle pagina's aan de W.M. gewijd. Over wat men zo nu en dan van deze woorden uit die Kleine Gids maakt en speciaal in KAB-kringen, had ik als ik de schrijver van het artikel was geweest, maar liever gezwegen, want dat is helaas niet veel moois. Gelukkig is ook hierin het laat ste jaar een kentering gekomen, helaas schijnbaar nog niet bij alle leden van de K.A.B. Dat vol gens schrijver in Alkmaar maar weinig personen voor de W.M. in aanmerking zouden komen, zou niet erg pleiten voor de in tellectuele vorming van AiK- maar's werknemers. Gelukkig is de KAB-bestuurder ook hier abuis. Het aantal leden van de W.M. neemt wekelijks toe, ook al zal deze standsorganisatie altijd beduidend kleiner zijn dan de KA.B., omdat het aantal hoofd arbeiders nu eenmaal veel klei ner is dan het aantal handarbei- deik moet helaas toegeven, dat er nog vele werknemers, die be slist in de W.M. thuis behoren, daar nog geen lid van zijn, daar wordt aan gewerkt en nu waarschijnlijk dank zp uw artikel harder dan ooit te voren. U mijnheer de redacteur, aan- kenïl voor de plaatsruimte A. J. KROON, voorz. W.M. (afd. Alkmaar en Omstr.) sloten plegen te hebben. Dit ziin bloemisten. kantoorboekhande laren. dames- en herenkappers, boekhandels, kruideniers, sigaren winkeliers. eieren-, melk- en zui- velwinkels, die gevraagd hebben Dinsdag vóór Pasen gesloten te mogen ziin. De politie deelt mede, dat de Dinsdagmiddag niet geldt voor de week waarin tweede Paas dag valt en dat deze winkeliers op de Dinsdag vóór Pasen ge sloten moeten ziin. Vrijdag heeft een 33-iarige dame. terwijl zij per rijwiel van de Geesterweg linksaf de Wes- terweg op wilde rijden, ten gevolge van een verkeersongeval haar rechterbeen gebroken. Zii werd naar het ziekenhuis over gebracht. Daar verklaarde zij zelf schuld te hebben aan het onge val. Zij vertelde dat een wiel rijder. vermoedelijk een scholier, haar even had geraakt. De politie roep deze wielrijder en even tuele andere getuigen van dit ongeval on, zich aan het politie bureau te vervoegen. BEEMSTER, 27 Maart 1953. Bevelanders, middel 1416; wit lof 20—49; rode kool 714; witte kool 6; boerekool 1215; spinazie 4256; sla 1721; andijvie 57 61; rabarber 72; gare bieten 12— 16; winterpeen 6; waspeen 1829; uien 31—47; prei 12—28; bramley seedling 313; goudreinette 14 45; jonathan 24—58; present van engeland 1044; zoete campagner 1338; golden de lucius 2069; gieser wildeman 1825; kamper veen 1014; winterjan 416. WARMENHUIZEN Gele kool 6.50; rode kool 79.50; witte kool 6; peen b 14.80, e 7.40. AVENHORN, 28 Maart 8000 kg rode kool 711.40; 5000 kg gele kool 6.50—14.50; 13000 kg bieten, II f5; I rond 7.408.20, II rond 7.20—7.90, III 4—4.20; 9000 kg witlof I 5056, II 4250, III 3339; 23000 kg peen, II 12.50— 17.70, III 6—9.80, IV 4—4,90 per 100 kg; doorgedraaid: 8000 kg kool. ALKMAAR, 30 Maart Aan gevoerd: 3 paarden 750900; 75 vette koeien 6001400; 350 nuchtere kalveren 2565; 8 vet te schapen 8095; 330 varkens 1,851,96 per kg. OBDAM 20000 kg peen b 12.80—13.80, c 7.70—9.40, d 4; 17000 kg ronde bieten a 6.606.80. b 6.506.70, modjo's 4.50; 20000 lange bieten 10.2010.40; 400 wit lof 1 45—56. 2 41—43, 3 29—33. N.-SCHARWOUDE, 30 Maart. 400 kg neen b 15.00, 12.000 kg rode kool 7.00—10.40. 3000 kg gele kool 6.50—12.50. 260.000 kg deense witte 6.007.20, 135 kg witlof lb 46.00, 2b 40.00. stek 35.00 LANGEDIJK. 30 Maart. 7000 kg rode kool 1 7.0011.70. 2 7.008.50. 20.000 kg gele kool 6.507.30, 2000 kg deense witte 6.00—6.10. AMSTERDAM, 30 Maart. Veemarkt aangevoerd 270 run deren: eerste soort 2.903.10, tweede soort 2.702.85. derde soort 2.502.65 per kg geslacht gewicht. 232 varkens: eerste soort 2.252.28. tweede soort 2.21 2.23 per kg geslacht gewicht, 199 nuchtere kalveren 0.951.05 per kg levend gewicht. 4 vette kalveren 1.601.90 per kg levend gewicht. 1 schaap geen notering. W eersverwachting Medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt. geldig van Maandagavond tot Dinsdag avond. MORGEN OPKLARINGEN Aanvangelijk zwaar bewolkt met regen en tijdelijk nog harde zuid-westelijke wind. Morgen opklaringen maar ook enkele verspreid optredende buien en krachtige tot matige wind tussen west en zuid west. Iets lagere temperaturen. Bij de bureaux van de Noor derpers kwamen beden de vol gende giften binnen voor de slachtoffers van de watersnood: D. v. d. M. te Heerenveen 15. Tiny Bakker Zuidermeer opgeh. met „Kijkdoos" 13.06 R.K. Par. Ton.ver. Ursem 15. N.N. te Hensbroek 25. Margo Peerdeman. Marjo Robert en Yvonne Alke made te Hoorn gaven poppenkastvoorstelling 1.60 Dagelijks verantwoorden wij de binnengekomen giften in onze kolommen. L kunt uw gifter bezorgen aan onze bureaux, betzij per soonlijk, hetzij per brief of post wissel. Ook kan op onze giro rekeningen worden gestort De gironummers van onze bureaux zijn: Groningen 70021, Leeuwar den 594459. Sneek 594461, Em- men >94460, Zwolle 486779, Alk maar 59446S, Den Helder 594462 en Hoorn (ook te pebruiken door Schagen en omgeving) 110894. Nieuive bureaux in Zwolle geopend Af en toe treedt de groei en ontwikkeling van de „Noorder- Eers" ook npar buiten-uit. Dan eleven we de stille voldoening, die de werkers, de pioniers-van- het-eerste-uur moeten hebben gekend toen zij ervoeren, dat Gods rijkste zegen op hun, moei zame arbeid rustte. Zaterdag beleefden wij zulk een dag in Zwolle, waar de nieu we bureaux van Overjjsels Dag blad officieel in gebruik werden genomen. Heel de omgeving van ons bu reau vlagde en een rijke bloe- menschat werd aangedragen. Na de inzegening van het gebouw, gelegen aan het drukste ver keerspunt van Zwolle, door de hoogeerw. deken A. de Wit, wer den hartelijke toespraken gewis seld door de directeur van de „Noorderpers" de heer E. J. M. Stumpel Sr., de hoogeerw. deken de wethouders P. Corree en N. Alferink en de vertegenwoordi ger van de katl olieke midden stand de heer v. d. Braak. De afgevaardigden van de afde lingen uit Kring 7 (Noordholland Noord) van de Katholieke Bond voor het Gezin, hebben Zaterdag middag in „Het Witte Paard" te Hoorn hun gedachten laten gaan over een ook dit jaar te organi seren Gezinscongres. De heer G. Koster uit Bovenkarspel, hoofd bestuurslid van de Bond, presi deerde de vergadering, aangezien de voorzitter der Kring, dr. Ar nold, verhinderd was. Unaniem was men het met de heer Koster eens, dat het Gezins-congres, zo mogelijk weer te houden in de veilinghal van Blokker, in het teken van „100 jaar Kromstaf" moest staan, waartoe dan ook een contact met de parochiale comité's gewenst werd geacht. Ter verga dering werd een kleine commissie benoemd, die zal trachten tot een coördinatie te komen en ook zal nagaan welke de meest geschikte datum is voor het houden van dit gewestelijke congres. Indien de watersnood van begin Februari de oorspronkelijke plan nen voor de viering van het her stel der Bisschoppelijke Hiërar chie niet radicaal had doen wijzi gen, zou de Bond voor het Gezin tijdens het herdenkingsfeest in Utrecht ook een dag hebben ge organiseerd. Daarom werd het juist geacht, nu een regionale bij eenkomst te houden en de zegen van honderd jaar Episcopaat, ook voor het gezinsleven, in herinne ring te brengen. Over de congres dag van Kring 7 konden uiteraard nog geen besluiten worden geno men, maar in ieder geval zal een bekend redenaar worden uitgeno digd en vermoedelijk zal „Parto- bo" uit Bovenkarspel een opvoe ring geven van het toneelstuk „De Grote Vijf", geschreven door Ben Heuer, in verband met het feest dat Katholiek Nederland gaat vieren. Er wordt gerekend op de me dewerking van alle afdelingen in de Kring, om het Gezinscongres tot een succes te maken. Dr. Ar nold had de vergadering hiertoe schriftelijk aangespoord. De Kring mag geen grote financiële risico's dragen, zo waarschuwde hij. We geloven dat de ervaring wel aanleiding geeft tot opti misme. Voorstellen Op de a.s. Centrale Raadsver gadering zullen ook uit deze Kring enkele voorstellen worden ingediend. Op initiatief van de afdeling 't Veld zal de aandacht worden gevestigd op de funeste propaganda voor het humanisme, die blijkens een ter kennis ge bracht voorbeeld, ook gevoerd wordt in een Brabants D.U.W.- kamp, onder een groep die op en kelen na geheel uit katholieken bestaat. Voorgesteld zal worden hiertegen alle mogelijke maatre gelen te nemen en over de geva ren van het humanisme de leden van de Bond voor het Gezin voor lichtend materiaal te verstrekken- De heer Koster zal op de Cen trale Raadsvergadering aandrin gen- op toestemming voor het ver lagen van de contributie-afdracht met f0.25, hetgeen voor de afde lingen een belangrijke verlichting zou zijn. Op verzoek van de afd. Bergen zal het hoofdbestuur met klem worden gevraagd, waakzaam te zijn opdat de a.s. huurverhoging de grote gezinnen, die wellicht het minst van de compensatie zullen profiteren, niet zal dupe ren. Het hoofdbestuur zal worden geadviseerd, over deze materie contact op te nemen met de K.V.P. In de vorige vergadering van de Kring waren nogal pessimisti sche geluiden gehoord over ver minderde activiteit en achteruit gang van het ledental in sommige plaatsen. Nu waren de berichten van meer aangename aard, of schoon nog te weinig afdelingen gevolg hadden gegeven aan het verzoek om de secretaris inzicht te verstrekken in de stand van zaken. Akersloot, Blokker, Bo venkarspel bleven stabiel, Goorne had een winst van liefst 19 leden, in Ursem wordt op 9 April een grote propaganda-avond gegeven met vertoning van de film „Mor gen is te laat", ook 't Veld is met een actie bezig. Op verzoek van de afd. Ursem zal in het komende winterseizoen een verdiepingsdag worden geor ganiseerd voor de besturen van de afdelingen in de Kring.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2