Eerste Kamer aanvaardt „Buitenlandse Zaken" Sovjet-Unie onderschrijft Chinese voorstellen China en Noo moeten lid zijn van Prins Bernhard terug van reis naar V,S. Hammerskjold aanvaardt benoeming secretaris V.N. Dagblad voor Allernaar en omgeving Overleg interparlementair orgaan in Benelux-verhand John Christie voorgeleid Nog geen oplossing Russisch vredesvoorstel 93,1 millioeii Verklaring van minister Molotof Adenauer op weg naar de V.S. Wysjinsky thans voorzitter Y.N. „Geen verslapping koude oorlog" Yoor Pasen wil men klaar zijn In Rampenfonds Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Donderdag 2 April 1953 - 49e Jaargang Nr 12744 Het stormachtige weer van de laatste dagen deed op verschillende plaatsen in de over stroomde gebieden gevaarlijke situaties ontstaan, waardoor velen weer angstige uren door leefden. Met man en macht toog men koortsachtig aan het werk om de bedreigde punten te beveiligen. Hier is men bezig met het versterken van zwakke plekken in. de Schouwse iijk bij Noordgouwe op Schouwen-Duiveland. (Van onze parlementsredacteur) „Bewaar mij voor mijn vrienden, 'net mijn vijanden speel ik het zelf wel klaar"; met deze verzuchting besluui minister Kernkamp gisteravond in de Eerste Kamer het duel tussen hem en prof. Gerretson, dat binnen de krijt lijnen van de begroting van Buitenlandse Zaken werd uit gevochten. Het was overigens geen fraaie strijd. Het was een ware „broeder twist", want zowel de minister als prof. Gerretson behoren tot de C.H.. En een broedertwist pleegt gewoonlijk toch al feller te zijn dan een duel tussen vreemden. Van de zijde van prof. Gerret son werd allesbehalve fair gestre den. Soms deed hij vlijmscherpe uitvallen, dan weer poseerde hij als de „vriend, die slechts op de zwakke plekken had willen wij zen". Het verkeer van minister Kern kamp richtte zich niet tot de in houd van de nota-Gerretson, maar tegen hem persoonlijk. Het leek de minister beter om maar niet meer tegen elkaar te spreken. Laat op de avond kwam prof. Gerretson de onschuldige spelen. „Wat praatte de minister over beschuldigingen als van onwaar dig minister", zo vroeg hij. Dit stond echter wel in de handelin gen en de minister liet het oor deel over aan de Kamer. Ook prof. de Beaufort (K.V.P.) her innerde aan de handelingen en „betwijfelde of de handelwijze van prof. Gerretson wel correct was geweest". Benelux. Het eigenlijke debat over „bui tenlandse zaken" was de tweede dag niet bijster belangrijk. De mi nisters Beyen en Luns hielden lange redevoeringen, die angstig veel algemeenheden bevatten. Mr. Sassen (K.V.P.) had een inspire rend antwoord inzake de Benelux verzocht. Minister Beyen bleef dit schuldig. Concreter was de mededeling van minister Luns, dat de regering met België en Luxemburg het overleg heeft ge opend over een interparlementair orgaan. Minister Beyen vertelde, LE HAVRE, 1 April (A.P.). De West-Duitse kanselier Konrad Adenauer vergezeld van zijn doch ter Lotte en Duitse autoriteiten, is gisteravond op het vliegveld Bleville, nabij Le Havre, aange komen op weg naar Amerika. Hier is hij aan boord gegaan van de „United States". Hij komt 6 April in New York aan en zal 13 dagen in de V:S: en Canada blijven. Deze reis is de eerste van de kanselier buiten de grenzen van Europa. Zijn bezoek is tevens het eerste van een Duitse kanselier aan Amerika. Bij zijn vertrek zeide hij onder meer, dat hij midden Mei met Frankrijk de besprekingen oyer de toekomst van het Saargebied zou hervatten dat het Nederlandse plan inzake de economische integratie wordt uitgewerkt. Minister Luns wijdde enkele woorden aan Rusland „waar een jongere generatie iets gematigder optreedt, maar het kan zijn, dat men een rusttijd be hoeft om dan weer op de oude weg voort te gaan. Het gaat om bewijzen". Wij moeten echter pa raat blijven. De subsidie voor het Interna tionaal Kindernoodfonds zal ver hoogd worden van f 100.000.tot f 150.000.Voor de vluchtelingen in Duitsland wil de regering f 100.000.uittrekken. De begroting werd z.h.s. aan genomen met aantekening, dat de communisten tegen waren. NEW YORK, 1 April (A.F.P.). Gedurende de mahnd April zal wysjmsKy, -ctg sowjci a.fg<jvaaxajig- de bij de Verenigde Naties, voor zitter zijn van de Veiligheidsraad. Op 'n bijeenkomst van de agenda commissie verklaarde hij, dat hij de opportuniteit van een Paasreces zou overwegen. Volgens hem was echter „het ogenblik belangrijk" en een ieder diende op zijn post te blijven. UITSPRAAK HOGER BEROEP AANSLAG LT.-KOLONEL HARJONO Het Haagse gerechtshof heeft uitspraak gedaan inzake de aan slag op de Indonesische militaire attaché, luitenant-kolonel Harjono, welke aanslag het vorige jaar werd gepleegd. De hoofdverdachten, M. P. en F. A. C. werden respectievelijk veroordeeld tot 4 jaar met aftrek en tot 3 jaar met aftrek Radio Moskou heeft bekend gemaakt, dat de Sovjet- minister van buitenlandse zaken, Molotof, het eens is met de regeringen van China en Noord-Korea, waar het haar voorstellen voor uitwisselen van de krijgsgevange nen betreft. Deze verklaring van Molotof heeft een gun stig onthaal gehad in diplomatieke kringen. Bidault heeft er evenwel voor gewaarschuwd, dat dit niet een aanval op Indo-China moet betekenen. Ook in Washington en Lon den blijft men voorzichtig. „De grote „goodwill" die Neder land in de V.S. geniet bevindt zich nu op haar hoogtepunt", verklaar de Prins Bernhard gistermorgen op Schiphol toen hij tegen 9 uur in gezelschap van zijn particulier secretaris dr. F. A. de Graaff, en de adjudant in buitengewone dienst, van H. M. de Koningin, majoor-vlieger Gerben Sondervan, met het K.L.M. vliegtuig uit New York was teruggekeerd. „Deze atmosfeer heeft mijn ge hele reis beheerst en is tot uiting gekomen in nieuwe giften aan geld en goederen, zoals bijv. te Washington, waar hulpcomité's van overal uit het land mij ter ambassade een bedrag van 2 mil lioen dollar zijn komen aanbie den". „Over de brief van de Koningin aangaande het vluchtelingenvraag stuk die ik aan president Eisen hower heb overhandigd", zeide de Prins verder, „zal het officiële commentaar moeten worden afge wacht". „Was Uw rede voor de Univer sity Club te New York, waarin U voorrang bepleitte van een ge meenschappelijke Europese markt boven een politieke rnie een ver rassing?" .Zoveel is zeker", was het ant woord, „dat openhirtige taal in Amerika op prijs vordt gesteld". Daarop begaf de.Prins zich met zijn secretaris en aljudanten ma joor C. G. Geertsena en luit. ter zee le kl. A, F. Ilbers, die aan het vliegtuig ter verwelkoming aanwezig waren, mar zijn gereed staande auto. Minister Molotof zeide in zijn door radio-Moskou omgeroepen verklaring, dat hij namens zijn regering sprak. De Sowjet-Unie is bereid met de Chinezen en Noord-Koreanen volledig samen te werken bij de verwerkelijking van de Chinees- Noord-Koreaanse voorstellen. Ik vertrouw er op, zo vervolgt Mo lotof, dat de Amerikaanse rege ring het initiatief van China en Noord-Korea op de juiste wijze zal begrijpen. Het voorstel, om de „niet-vrij- willigen" aan een neutraal land over te dragen wordt een stap in de richting van een overeenstem ming genoemd. De Verenigde Naties zouden veel gemakKrUijker tot een on ioning zijn gekoijnen als Noord- Korea en continentaal Chma ver tegenwoordigd zouden zijn ge weest. Deze kwestie diende zo spoedig mogelijk geregeld te wor den. Dit zou het aanzien der Ver enigde Naties doen stijgen en in het belang zijn van alle landen der wereld, aldus de verklaring. Molotof verklaarde onder meer nadrukkelijk dat het gehele vraagstuk van de terugzending der krijgsgevangenen geregeld dient te worden in overeenstem ming met de desbetreffende bepa- HET VOORLOPIG NEDERLANDS ELFTAL VOOR 8 APRIL Het voorlopig Nederlands elftal is voor de op 8 April a.s. te Am sterdam te spelen wedstrijd tegen Wacker (Wenen) als volgt samen gesteld: doel: Landman (Sparta); achter: Kools (R.B.C.) en Tebak (Eindhoven; midden: Klaassens (V.V.V.), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (R.C.H.); voor: Van Ede (Sparta), Van Beurden (V.V.V.), Van Melis (Eindhoven), Lenstra (Heeren veen) en Luiten (D.O.S.). Reserves: Van Raalte (Blauw wit), Alberts (Vitesse), Van Schijndel (S.V.V.) en Van der Kuil (V.S.V.). Lenstra zal als aanvoerder fun geren. MGR PAOLO GIOBBE EREVOORZITTER STICHTING 1853—1953 Naar het K.N.P. verneemt heeft de Apostolisch Internuntius in den Haag, Mgr. Paolo Giobbe, zich bereid verklaard het erevoorzit terschap te aanvaarden over de Stichting 18531953, die de eeuw feestviering van het herstel der bisschoppelijke hiërarchie voor bereidt. lingen van de overeenkomst van Genève. „De Sowjet-Russische, Chinees-communistische en Nrd- Koreaanse regeringen zijn het hier geheel over eens", zeide hij. Hij vervolgde met te zeggen, dat de Russische regering „niet heeft afgelaten te streven naar het sluiten van een rechtvaardig bestand, opdat een einde moge komen aan de Koreaanse oorlog". „De eerste stap in deze richting is gedaan door wijlen maarschalk Stalin, in zijn in Juli 1950 ge geven schriftelijk antwoord op een brief van de Indische minis ter-president Nehroe", zeide hij. Molotof bracht voorts in herin nering dat het „de toenmalige Sowjet-afgevaardigde bij de Ver enigde Naties Malik is geweest, die in Juni 1951 een verklaring voor radio-New York heeft afge legd, welke tot basis heeft ge diend voor het openen der wa penstilstandsbesprekingen te Pan- moendjon". „Het zijn deze bespre kingen geweest, die tot een bijna algehele overeenstemming heb ben geleid. Het enige, nog niet geregelde punt, was dat betref fende de terugzending der krijgs gevangenen en ook hiervoor kan thans, aan de hand van het voor stel der Chinees-communistische en Noord-Koreaanse regeringen, dat ten volle door de Sowjet-Rus sische regering wordt onderschre ven, een oplossing worden gevon den", verklaarde hij. Het overige gedeelte van de door de Sowjet-Russische minis ter van Buitenlandse Zaken afge legde verklaring (radio-Moskou deelde niet mede onder welke omstandigheden zij is uitgespro ken) komt vrijwel geheel overeen met de tekst der toespraak van zijn Chinees-communistische col lega en premier, Tsjoe en Lai. STOCKHOLM, 1 April (A.P.) De Zweedse onderminister van Buitenlandse Zaken Dag Ham merskjold heeft vandaag het aan bod van de Veiligheidsraad om Trygve Lie op te volgen als secre taris-generaal van de V.N. aan vaard. In een telegram aan de Veilig heidsraad zegt Hammerskjold, dat hij zijn persoonlijke capaciteiten onvoldoende acht en daarom aar zelt de candidatuur te aanvaarden. Hij zegt echter niet te kunnen weigeren de taak op zich te ne men, als de algemene vergadering der V.N. ingaat op het advies van de Veiligheidsraad, „waardoor ik mij zeer geëerd gevoel". Trlgve Lie, de huidige secreta ris-generaal, heeft tegenover een verslaggever verklaard te hopen, spoedig naar zijn geboorteland Noorwegen, terug te kunnen keren. Voor zijn benoeming tot secre taris-generaal was Lie minister van Buitenlandse Zaken in het Noorse kabinet. Hammerskjold verklaarde nog dat hij niet geloofde, dat zijn be noeming een verslapping van de koude oorlog betekende. Hij zal ontslag nemen uit het Zweedse kabinet, zijn zaken regelen en dan naar New York reizen. Tot dusver had hij slechts „zakelijk" met de Russen te maken gehad en hij kende Wysjinsky, de Sowjet-afge vaardigde bij de V.N., niet per soonlijk, hoewel hij hem verschei dene malen had gezien, zo voegde Hammerkjold hieraan toe. Hij besloot de benoeming te Woensdagmorgen om 11 uur heeft burgemeester Mr. H. H. Schutter oorgoed de tolbomen van Maartensdijk, naast het gemeente.uis, geopend. Op hetzelfde ogenblik werd ook de tol bij Biuwkapel opgeheven. Burgemeester en Wethouders van Jlaartensdijk duwen de gehate tolboom omhoog. LONDEN, 1 April (A.P.). John Reginald Christie is vandaag enkele ogenblikken in een stamp volle rechtszaal verschenen, voor dat de rechtbank besloot hem nog een week in voorarrest te houden. De vijf en vijftig jarige kantoor bediende, die verdacht wordt van een zesvoudige moord, maakte een nonchalante, bijna verveelde in druk, toen hij voor zijn rechters werd geleid. Als enig uiterlijk te ken van emotie verscheen tijdens de acht minuten durende onder vraging door de politierechter een rimpel boven zijn neus. De gevangene werd onder zware bewaking van politiemannen en detectives binnengebracht. Hon derden belangstellenden verza melden zich voor de rechtbank in de hoop een plaatsje op de open bare tribune te kunnen bemach tigen. aanvaarden na een bespreking van drie uur met de Zweedse premier, Erlander. De premier heeft inmid dels Koning Gustaf Adolf van dit besluit op de hoogte gebracht. In het algemeen is in de Stock- holmse bladen Hammerkjolds be noeming toegejuicht als een uit drukking van Sowjets en Westers vertrouwen in Zwedens neutrali teitspolitiek. DE KWESTIE-KASJMIR NEW YORK, 1 April (Reuter). Dr. Graham, de bemiddelaar van de Verenigde Naties in het geschil tussen India en Pakistan over Kasjjmir, heeft Dinsdag bij de Verenigde Naties verslag uitge bracht over de jongste te Genève gevoerde besprekingen tussen bei de betrokken landen over de toe komst van het omstreden gebied. Dr. Graham verklaarde dat het geen zin heeft de conferentie voort te zetten. Hij stelde voor dat de leiders van India en Pakistan on derling proberen tot een overeen komst te komen. Het dijkherstel op Duiveland Aan het herstel van de oude dijk tussen Bruinisse en Ooster- land wordt thans met man en macht gewerkt. De gehele dag hebben honderden vrijwilligers tienduizenden zandzakken gevuld. Deze vrijwilligers werden van nacht afgelost door ruim honderd militairen van de commandotroe pen. Men wil voor Pasen met dit herstel zo ver gevorderd zijn dat de telkens terugkerende alarmtoe stand tot het verleden behoort. Het herstel van de Rampaartse- dijk tussen Oosterland en Nieu- werkerk is opgedragen aan drie verschillende maatschappijen, na melijk Grontmij, Fa. Zanen en Verstoep en Fa. Volker. Nieuwe directeur directoraat materieel Landmacht Bij K.B. is met ingang van 1 April 1953 benoemd en aangesteld tot directeur materieel Landmacht de generaal-majoor J. D. Backer, van het dienstvak van de techni sche dienst, tot dusverre plaats vervangend directeur materieel Landmacht. Zijn voorganger ir. Brethouwer is op verzoek eervol ontslagen. NEW YORK, 1 April (A.P.). Cn haar meest dramatische „vredes"-stap heeft de Sowjet- Unie vandaag nieuwe ontwa peningsvoorstellen ingediend, welke lijken op een aanvaar ding van de hoofdpunten der Westerse plannen. Deze sensa tionele Russische ommekeer was vervat in een amendement op een door de Westerse lan den ingediende ontwapenings resolutie, welke de Sowjet- Unie tot dusver afgewezen had. De voornaamste punten van een evenwichtige inkrimping van de strijdkrachten der grote mogend heden werden intact gelaten even als het voorgestelde strenge inter nationale toezicht op de atoom energie. Koninginnedag en Bevrijdingsdag Bij de Stichting van de Ar beid is de gedachte gerezen de vergunning om een middag vrij te geven boven het gewone aantal vrije dagen niet meer voor 5 Mei te doen gelden, maar voor Koninginnedag op 30 April. De Stichting van de Arbeid heeft een advies hier omtrent aan het college van Rijksbemiddelaars uitgebracht. Aangenomen kan worden, dat dit college zal toestaan, dat in het vervolg op 30 April aan werknemers na 13 uur vrij wordt gegeven in plaats van op 5 Mei. 's-GRAVENHAGE, 1 April Het Nationale Rampenfonds heeft tot gisteravond een bedrag van 93,1 millioen gld. ontvangen. Sinds giste ren is er dus weer f 300.000 bij gekomen. NAUMANN AAN DUITSE AUTORITEITEN OVERGELEVERD BONN, 1 April (Reuter). De Britse autoriteiten hebben van daag dr. Naumann en vier van de ex-nazi's, die zij in Januari op verdenking van samenzwering om de macht in Duitsland weer te krijgen arresteerden, aan de Duit se autoriteiten overgeleverd. Bondskanselier Adenauer ver klaarde Dinsdag, dat nog niet ge zegd kan worden of de West- Duitse procureur-generaal de groep-Naumann van verraad zal beschuldigen. Dit zou echter zeer goed mogelijk zijn. Delfts eredoctoraat voor H. J. van Doorne De senaat der Technische Hoge school te Delft heeft besloten het doctoraat in de technische weten schappen honoris causa te verle nen aan de heer H. J. van Doorne te Deurne, president-directeur van Van Doorne's automobielfabriek N.V. en van Van Doorne's aan- hangwagenfabriek N.V. te Eind hoven. Hervormde Kerk bracht ruim f 1.6 millioen bijeen De Ned. Herv. Kerk heeft thans aan het Rampenfonds een bedrag overgemaakt van f 1.594.208,70, zijnde de opbrengst van de col- lcte, die op 8 Februari in de ker ken is gehouden. Rechtstreeks werd door de ge meenten een som van f 96.743,91 overgemaakt, zodat in totaal de bijdrage van de Nederlandse Her vormde Kerk aan het Nationaal Rampenfonds f 1.690.952,61 be draagt. Eerste tomaten op de Loosduinse veiling Op de veiling te Loosduinen zijn gisteren voor het eerst dit jaar, tomaten aangevoerd, en wel door de heer D. Q. Kok te Loosduinen. De partij bestond uit ongeveer 20 stuks. De prijs was 23 cent per stuk. Een Amsterdamse groente handelaar heeft de vruchten ai- genomen. EST U MAAR UIT OVERVLOED loperwtjes worteltjes rsiehoontj es snijbonen andijvie spinazie asperges iar „het bosviooltje" r gedaan moet wor- a maar alleen op niet in goede aarde, ïstribbelende Sijmen ilf, maar de stevige eb maar geen angst, sen, dat beloof ik U. gaan gaan wij met i Sjef verzoende Sij- i van zijn superieur, ge Sjef meer op zijn i zo helemaal alleen, aangekomen, volgde 1 Sijmen in de gang en met de auto van netje.." Verder ging ichten, want aan het hij wel, dat Sjef alle verreden. iiigiiiiiiiiiiiiiimiiir- ■IMIMIIIH1IIIIIIIII; Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, f 0.48 per week. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230; Schagen. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1