„Westerse defensie niet verzwakken'' Lasterlijke aanvallen van Moskou op het Vatieaan Waarschuwing van Ismay Bepalingen arbeidstijd op Koninginnedag V eevoederdistribut wordt28 April opgeheven Maandag bespreking Dagblad voor Alkmaar en omgeving Industrialisatie De Russische vredesvoelhoorns Krijgt Bohlen boodschap mee? 5 doden bij brand in Kansas City In Rampenfonds 94,1 millioen Heilige Vader ontvangt pelgrims In Korea gesneuveld Dr Drees bezocht „Flora" Sovjets tonen ware gezicht Nazi's blijven in arrest Viering van 100 jaar Kromstaf Weg naar Berlijn nagenoeg vrij Jongens onder zand bedolven NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 pei week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per tn.m.. minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum 14. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. BH contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59. tei. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Scbagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Vrijdag 3 April 1953 - 49e Jaargang - Nr 12745 DE VIERDE NOTA over de in dustrialisatie is een interessant en belangrijk stuk over een drin gende aangelegenheid. Minister van den Brink is niet volkomen in de gelegenheid ge weest, zijn ideaal: „industrialisa tie en nog eens industrialisatie" volkomen te verwezenlijken. Wat zijn opvolger, minister Zijlstra, thans te kennen geeft, bewijst evenwel dat de politiek van minister van den Brink het probleem een goed eind in de richting van de oplossing heeft gestuurd. Het tekort op de beta lingsbalans is verdwenen de klemmende vraag is natuurlijk, of het weg zal blijven. Er is een belangrijk overschot, gepaard gaande met een aanzien lijke versterking van de positie van het goud en de deviezen, maar we zitten met tal van andere moeilijkheden en onzekere voor uitzichten, welke zich sterk mani festeren in het probleem van de Europese Betalings-Unie, die met kunst- en vliegwerk nog weer voorlopig voor een jaar is ver lengd. De schatkist is boordevol, met een totale reserve van 4 milliard, de investeringen zijn vrijwel „ge haald" tot aan het peil, dat be groot was, maar.... over 1951 en 1952 is de capaciteit van de industrialisatie belangrijk tekort geschoten. En zo staan we nu voor het feit, dat eerstens een belangrijke ach terstand van die jaren moet wor den ingehaald, terwijl de minister, belangrijke plannen ontvouwt voor de komende vijf jaren van 1952 tot 1957. Wij spreken, eigenlijk voor het eerst, van een industrieel vijf jarenplan: in de komende vijf jaar moet 9 milliard worden geïnves teerd, n.l. 1,8 milliard per jaar. Het is allemaal haarfijn uitgere kend, er kan niets aan mankeren, tenzij Wat zal de Regering intussen doen? Het gaat dus om de ver dere stijging der arbeidsproducti viteit (door toename van de in dustriële bevolking) op te vangen en het bestaande apparaat te ver vangen en te moderniseren, om industriële werkgelegenheid te scheppen voor 75.000 man in die periode van vijf jaar. De zorg voor 1.8 milliard inves tering per jaar gedurende vijf jaar betekent een „zware taak voor ons land", zegt de minister, omdat de winst-verwachtingen lager gesteld zijn en de risico's groter zullen zijn. De Regering wil daaraan tege moet komen, door de vooruitzich ten voor nieuwe investeringen, „voor zover dit in haar macht ligt", te verbeteren, de aangekon digde belastingmaatregelen zullen daarbij een belangrijk middel zijn. Deze belastingfaciliteiten zullen, naar gehoopt wordt, de bedrijven in staat stellen, tot een hogere netto-winst te komen, en de risi co's van nieuwe investeringen te verminderen, hetgeen de winst verwachtingen eveneens verbe tert. Ook andere maatregelen, o.a. voor het midden- en kleinbedrijf, worden voorgesteld. Wij hopen, dat nadere inzich ten na de bestudering van deze zeer uitvoerige nota, nog sterker dan na de eerste indruk tot nu toe, de overtuiging zullen wekken, dat het nu dan werkelijk met de maatregelen voor industrialisatie de goede kant op gaat. Zonder zorg zijn wij niet, om dat de vorige regering inderdaad in gebreke is gebleven, nieuwe grote plannen op dit gebied t ij - dig op stapel te doen zetten. Mede, maar zeker niet uitsluitend, als gevolg daarvan, zijn' de maat regelen inzake belastingverlich ting (tengevolge van dat late tijd stip op zichzelf ten onrechte ge koppeld aan de plannen inzake de huurverhoging!) te laat geko men, om nog tijdig genoeg effect te hebben. Het is zelfs de vraag, of de uitvoering van het aange kondigde vijfjaren-plan niet al in eerste aanleg, in het eerste jaar, belangrijk vertraagd zal worden, nu de aangekondigde (nog niet voorgestelde) belastingplannen pas per 1 Januari 1954 effect zul len hebben. En dan is het nog de vraag, of ze, op zichzelf, en in het bijzonder in het kader van de plannen, welke nu in de indus- trialisatienota in het vooruitzicht zijn gesteld, voldoende zijn Lord Ismay, de secretaris-generaal van de Noord-Atlan tische Verdragsorganisatie, heeft gisteren verklaard, dat het „dwaasheid" zou zijn, als de Westerse mogendheden hun krachtsinspanning voor de landsverdediging ver slapten als gevolg van de Russische vredesvoelhoorns. „Tenzij wij enkele practische resultaten van de vredes besprekingen zien", aldus Lord Ismay op een perscon ferentie. „Ik ben er volkomen zeker van" voegde hij hieraan toe, „dat het krankzinnig zou zijn onze politiek te wijzigen omdat er enkele vliegers zijn opgelaten". Lord Ismay was de tweede NATO-leider, die de Westerse ge allieerden waarschuwde tegen de recente Russische vredesstappen. De eerste waarschuwing was afkomstig van generaal Matthew B. Ridgway, geallieerd opperbe velhebber in Europa, die ver klaard heeft, dat ,de Russische militaire dreiging „geen jota klei ner geworden is". Lord Ismay heeft thans ver klaard „het voor 100 procent" met Ridgway eens te zijn. Oordeel van Eisenhower De Amerikaanse regering is altijd bereid eerlijke Russische voorstellen te aanvaarden. On danks alle teleurstellingen in het verleden moeten de Verenigde Staten elk communistische vredes aanbod aannemen als eerlijk ge meend, totdat het tegendeel is be wezen, aldus heeft president Eisenhower Donderdag op zijn wekelijkse persconferentie te Wa shington verklaard. Het bereiken van overeenstemming over uit wisseling der zieke en gewonde krijgsgevangenen in Korea zou volgens de president een eerste concrete aanwijzing zijn van de goede wil der communisten. KANSAS CITY, 2 April (A.P.). Vijf mensen zijn in de vlammen omgekomen en liepen 12 anderen min of meer ernstige verwondin gen op tengevolge van een brand die woedde in een 75 apparte menten tellend flatgebouw in de buurt van Kansas City. Onder de vijf slachtoffers bevinden zich drie brandweerlieden, die onder een instortende muur bedolven werden. VIERING VAN DE BEVRIJDINGSDAG Protest van Verenigd Verzet" De landelijke raad „Verenigd Verzet 1940-1945" schrijft in een brief aan dr. W. Drees met grote ontstemming te hebben kennis genomen van de besprekingen die gevoerd worden over de Na tionale bevrijdingsdag, de vijfde Mei. De raad zegt de samenvoeging van 30 April, Koninginnedag en 5 Mei, te zien als een ontluiste ring van de bevrijdingsdag en dringt er bij de minister-president op aan, de nodige stappen te doen „die dit. anti-nationale voornemen zullen voorkomen". De president wilde geen com mentaar leveren op de mogelijk heid van het zenden van een per soonlijke boodschap van premier Malenkof door middel van de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Charles Bohlen. Op zijn eerder op de dag ge houden bespreking met Bohlen had hij niet de mogelijkheid van een ontmoeting met Malenkof be sproken. zo zei hij. Eisenhower geloofde, dat mo gelijk „iets goeds" uit de huidige toestand zou kunnen voortkomen en dat de Verenigde Staten daar naar dienden te streven. De meeste der aanwezige cor respondenten kregen de indruk, aldus meldt de verslaggever van Christie in gevangenis ziekenhuis LONDEN, 2 April. John Christie, de 55-jarige kantoorbe diende wie moord op zijn echt genote Ethel ten laste is gelegd, is Donderdag in een gevangenis ziekenhuis opgenomen voor alge mene observatie. Het is in Engeland gebruikelijk dat personen, die zich in voor lopige hechtenis bevinden, onmid dellijk na hun arrestatie medisch worden onderzocht. A.F.P. nader, dat Eisenhower de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Moskou waarschijnlijk heeft belast met een boodschap voor het Kremlin. De president scheen even van zijn stuk gebracht, toen een verslaggever hem hiernaar vroeg. 's-GRAVENHAGE, 2 April. Het Nationale Rampenfonds heeft tot vandaag een be drag ontvangen van 94,1 millioen gulden. Sinds gis teren is er dus weer één mil lioen gulden bijgekomen. MINISTERIE EXIT ROME, 2 April. De Ita liaanse Kamer van Afgevaar digden heeft gisteravond be sloten het Italiaanse ministerie voor de Afrikaanse koloniën op te heffen. Het ministerie werd in de dagen van Mussolini gevormd, toen Italië zeggenschap had over Libye, Eritrea, Ethiopië en Italiaans Somaliland. De laatste acht jaar heeft het ministerie niet meer gefunc- tionneerd. Commandant legerplaats Ermelo overleden In het ziekenhuis „Salem" is dezer dagen in de ouderdom van 58 jaar overleden majoor J. F. v. Herwaarden, commandant van de legerplaats Ermelo. De begrafenis is Zaterdag 4 April a.s. op Nieuw Eyk en Duy- nen te 's-Gravenhage. VATICAANSTAD, 2 April (K.N.P.). Ter voldoening aan de wens van vele duizenden pel grims, die voor de Goede Week- plechtigheden ën de Paasviering naar Rome zijn gekomen, heeft de H. Vader hen hedenochtend in een openbare audiëntie in de Zaal der Zegeningen ontvangen. 's-GRAVENHAGE, 2 April. De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen op 29 Maart 1953 in Korea gesneuveld is de soldaat W. Mandika, legern. 310512249; geboren 12 Mei 1931 en afkom stig uit Makassar. De soldaat Man dika was vroeger in dienst van het K.N.I.L. en was thans inge deeld bij het N.D.V.N. OPNIEUW REGERINGS CRISIS IN CHILI SANTIAGO, 2 April (Reuter). In Chili is opnieuw een regerings crisis ontstaan, 24 uur nadat pre sident Ibanez zijn kabinet had gereorganiseerd. Woensdag zijn twee ministers (de volkssocialis- tische minister van Mijnbouw, Paredes en de socialistische minis ter van Justitie, Monti) afgetre den, naar verluidt uit protest te gen de benoeming van Rossetti tot minister van Financiën. Ook Rossetti zou overwegen af te treden. De minister-president dr. W. Drees en zijn echtgenote hebben gistermiddag een bezoek van eni ge uren gebracht aan de natio nale bloemententoonstelling „Flo ra" te Heemstede. De heer en mevrouw Drees arriveerden om streeks drie uur op het tentoon stellingsgebouw en begaven zich eerst naar het regeringspaviljoen. Daarna maakten zij een wande ling over het terrein en langs de binnen expositie van Aalsmeerse bloemen. De thee werd gebruikt in het restaurant van de tentoon stelling. Aangezien de huidige situatie het bestaande menggebod zal na op de internationale markt de handhaving van de veevoederdis tributie niet langer noodzakelijk maakt, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, zoals reeds aange kondigd, besloten, mede gelet op de gunstige ontwikkeling van de voederbouw in ons land, de be staande regeling in te trekken en wel met ingang van 28 April a.s. Deze beslissing is genomen na overleg met de Stichting voor de Landbouw en na advies van het bedrijfschap voor veevoeder. Ook genoemde datum niet langer van kracht zijn. Omtrent eventueel te stelen kwaliteitseisen en de hier aan verbonden controle wordt met de georganiseerde landbouw over leg gepleegd. Ook wordt thans in overleg met de georganiseerde landbouw bezien, op welke wijze de ontwikkeling van de veestapel, inzonderheid van de varkens- en de pluimveehouderij, in goede ba nen kan worden gehouden. Voors hands worden mede met het oog op de bestaande voorraden de voor consumptie bestemde hoe veelheden veevoeder op de ge bruikelijke wijze van overheids wege in de handel gebracht. LONDEN, 2 April (A.P.). Radio Moskou heeft vandaag op nieuw een bittere aanval gedaan op het Vatieaan. Het werd ervan beschuldigd, de „atoom- en bio logische oorlog" te prediken. De uitzending vormde een scherp contrast op de recente vredes- geluiden, die uit de Russische hoofdstad doorklinken. Er valt uit op te maken, dat wat er ook gebeurt, het kremlin niet van plan is de strijd tegen de Katholieke Kerk te staken. Tussen partijen in Korea MOENSAN, 3 April (A.P.). De geallieerde en communistische autoriteiten zijn het eens gewor den over een voorlopige bijeen komst in Panmoendjon op Maan dag waarop de weg geëffend zou kunnen worden voor een wapen stilstand op Korea. De bijeenkomst van verbin dingsofficieren zal gewijd zijn aan het treffen van schikkingen voor de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen. Dit is een voorstel tot een her nieuwing van de wapenstilstands onderhandelingen, die door de ge allieerden verleden jaar op 8 Oc tober afgebroken werden. Marinevliegers naar Korea Drie luitenants ter zee vlieger der tweede klasse van de Marine- Luchtvaartdienst E. C. van Crug- ten, A. H. M. Hagdorn en J. J. Mulder, zullen medio April naar Korea vertrekken voor het op doen van pratijkervaring aan boord van een Brits vliegkamp schip. Hun verblijf in de Koreaan se wateren zal ongeveer een half jaar duren. Het ligt in de bedoe ling dat zij met Britse Seafuries aan de acties zullen deelnemen. De radio haalde een artikel aan uit de „New Times", waarin wordt gesproken over een her ziene code van de internationale moraal, krachtens welke het Va tieaan zich „toegevend betoont ten aanzien van imperialistische zondaars". „Er is geen twijfel mogelijk", aldus radio Moskou, „of de grote massa gelovige katholieken en alle oprechte leden van de katho lieke geestelijkheid zullen de pre diking van oorlog, massamoord, plundering van hele volken, het ontnemen van de souvereiniteit en het nationale eigendom aan onontwikkelde landen, en van de atoom- en biologische oorlog, ver vat in de code, verwerpen". Een woordvoerder van het Va tieaan verklaarde .naar aanleiding van bovenstaand bericht uit Lon den, dat de beschuldiging, als zou het Vatieaan de atoom- en biolo- gedragen gisclie oorlogvoering „eenvoudig absurd" is. prediken „Een dergelijk denkbeeld", zei hij, „druist lijnrecht in tegen de handelwijze en de leer van de Heilige Kerk, die zich toelegt op het behoud van de vrede". KARLSRUHE, 2 April. (A.P.). Een rechter van onderzoek van het West-Duitse hooggerechtshof heeft vanavond opdracht gegeven vijf oud-nazi's, die er van ver dacht worden tegen de regering van Bonn samengezworen te heb ben in hechtenis te houden. Een zesde, de oud-ambtenaar dr. Karl Scharping, werd door de rechter op vrije voeten gesteld. De zes mannen werden in Ja nuari door de Britse autoriteiten gearresteerd en zijn gisteren ter berechting aan de Duitsers over- Het college van rijksbemidde laars heeft naar aanleiding van het voorstel van de Stichting van de Arbeid betreffende de arbeids tijd op de Koninginnedag en de Nationale bevrijdingsdag overwo gen dat bij het georganiseerde be drijfsleven de wens blijkt te be staan de vrije middag van de Na tionale bevrijdingsdag te ver plaatsen naar Koninginnedag. Het college trekt in de beschikking „arbeidstijd nationale feestdag" van 3 April 1951 en bepaalt: 1. Het is aan werkgevers toe gestaan op Koninginnedag, voor zover het werk zulks toelaat, in afwijking van de normale werk tijd van 1 uur des namiddags af vrij te geven met behoud van loon. Deze vrije uren zullen niet in mindering worden gebracht op de vacantie, waarop de werkne mer recht heeft, behoudens het bepaalde sub 3; 2. Indien en voorzover in door het college van rijksbemiddelaars bindend vastgestelde regelingen de middag van de Koninginnedag als vacantiedag (snipperdag) is aangewezen, vervalt deze aanwij zing. Bepalingen in regelingen met betrekking tot het vrijaf ge ven op 5 Mei vervallen eveneens. Overeenkomstige wijzigingen door partijen aan te brengen in lopen de collectieve arbeidsovereenkom sten, zullen geacht worden de ver- Kard. van Roey bij Academische zitting Naar wij vernemen zullen de Pauselijk Legaat, Z. Em. Joseph- Ernest Kardinaal Van Roey, en de aartsbisschop-coadjutor van Utrecht,. Mgr. Dr. B. J. Alfrink, aanwezig zijn bij de academische zitting, die Maandag 18 Mei in Nijmegen ter herdenking van 100 Jaar Kromstaf wordt gehouden. Deze sessie, die onder auspiciën staat van Rectoren en Senaten van Nijmegen en Tilburg en van het hoofdbestuur van het Thijm- genootschap, (Katholieke Weten schappelijke Vereniging), is be legd in' de grote zaal van De Ver eniging aan het Keizer Karelplein. Het algemeen thema dezer zit ting is Kerkelijk Leergezag en Wetenschap. De opening geschiedt door de rector-magnificus van Nij megen. Sprekers zijn Prof. Mag. Dr. G. Kreling O.P. uit Nijmegen over „Verhouding tussen kerke lijk leergezag en wetenschap", Prof. Dr. E. A. D. E. Carp uit Leiden over: „Kerkelijk Leerge zag en natuurwetenschappen" en Prof. Dr. W. Asselbergs (Anton van Duinkerken) uit Nijmegen over „Kerkelijk Leergezag en geesteswetenschappen". Kunsttentoonstelling te Utrecht. Verder vernemen wij, dat de grote tentoonstelling van Reli gieuze Kunst te Utrecht reeds op 28 April om half vier zal worden geopend. De gouverneur van Limburg, Z. Exc. Dr. F. Houben, voorzitter van de Stichting 1853 1953, zal dan de tentoonstelling officieel overdragen aan Mr. Dr. B. J. Alfrink, die daarna de ope ning verricht. De bekende kunstkenner en literator Bernard Verhoeven houdt tijdens deze openingbsijeen- komst een inleiding. eiste goedkeuring van het college van rijksbemiddelaars te hebben verkregen; 3. Indien partijen op grond van het bepaalde in een tussen hen geldende collectieve arbeids overeenkomst niettemin de vrije middag op de 5de Mei wensen te handhaven, dient zolang deze be paling ongewijzigd blijft een even tuele vrije middag op Koninginne dag in mindering te worden ge bracht op de vacantie, waarop de werknemer recht heeft. BERLIJN, 2 April. De Rus sische grenswachten hebben van daag practisch het toezicht op het verkeer op de Autobahn opge heven, zodat het verkeer vrijwel niet meer gehinderd WQrdt op de weg van Berlijn naar West-Duits- land. De grenswachten hebben blijkbaar opdracht gekregen slechts vluchtig de ladingen en papieren te inspecteren. Geweldige vrachtwagens, die 12 tot 15 ton goederen naar West- Berlijn vervoerden, werden aan de zonegrens zelfs niet door de douane onderzocht. Gisteravond en vanmorgen was het aantal voertuigen, dat bij Helmstedt stond te wachten, sterk opgelopen. Door slechts zeer vluchtig de papieren en lading te inspecteren wisten de Sowjet- grenswachten de achterstand spoedig weg te werken. Tegelijkertijd Rebben West-Ber- lijnse functionarissen meegedeeld, dat het bureau in de Sowjet-zone, dat vergunningen verstrekt voor de verzending van goederen naar West-Duitsland, op het ogenblik buitengewoon snel werkt. Op 't laatste moment gered Arbeiders, die aan het werk waren aan de nieuwbouw achter de Noordbegraafplaats te Hilver sum, hoorden gisteren zwak hulp geroep uit een nabijgelegen diepe kuil, waaruit zand is afgegraven voor de bouw. Zij zagen een jon gen, die tot de hals onder het zand bedolven was. Hij riep, dat zijn broertje ge heel onder het zand lap. Met koortsachtige haast ging men aan het graven, doch het duurde een kwartier alvorens men op het lichaam stootte van de andere jongen. Men had toen bijna drie meter zand weggegraven. Hoewel de knaap bewusteloos en blauw was, gelukte het een inmiddels gealarmeerde arts de levensgeesten op te wekken. De jongen was gered, omdat hij onder het neerstortende zand met het hoofd op de arm was te recht gekomen, waardoor onder de borst een met lucht gevulde holte overbleef. De zandmuur was ingekalfd, doordat de jongens, de 14- en 11-jarige broertjes Z„ in de steile wand een hol waren gaan graven, waarin zij in de va cantie wilden spelen. Achtjarig jongetje verdronken Gistermorgen werd uit de Geul bij Valkenburg-Houthem opge haald het lijkje van de achtjarige Hubert Notermans uit Geulhem, gemeente Berg en Terblijt. Het jongetje werd sedert Woensdag avond vermist. Vermoedelijk is het kind tijdens het vissen te wa ter geraakt. OP Z'N PAASBEST Vader Brennan, rechts, een oliehan delaar in Chicago, heeft er voor ge zorgd, dat zijn hele gezin kan deelne men aan de Easter- parade, die ook in zijn stad wordt ge houden, in keurige zelfgemaakte kle ding. Hij vervaar digde voor zijn vrouw, links, en zijn vijf dochters (v.l.n.r. naast de moeder) Aine 13, Cecilia 12, Rosaleen 11, Kathleen 10 en Margaret 9 jaar, mantelpakjes, terwijl hij zichzelf en z'n zes zoons stak in costuums, die er zijn mogen. Naast vader ziet u van r.n.l.: Sean 17 maanden, Bryant 3, Michael 4, Patrick 6 en Thomas 7 jaar. Op de arm van mevrouw Brennan ligt Seamus, die twee maanden is. De heer Brennan heeft 200 uur gewerkt aan de kleding voor zijn gezin. Hij gebruikte 29 meter stof.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1