Nederland werkt hard aan allerlei voorbereidingen Rijdende keuken voor Bescherming Bevolking Russen zenden schip naar Britse vlootschouiv Molkwerum afgevoerd de rij der vissersdorpen Laatste visser zei schuit vaarwel 1 ~»inen Buitenlandse notities 13e Internationale Zuivelcongres Tentoonstelling in Den Haag ivordt een nationale manifestatie Korreltjes NIEUWE STAP TOT ELKAAR? Bede op Goede Vrijdag Naar wij vernemen: Scheepsberichten het -K.N. ildig van Zaterdag- EGEN bewolkt Meest zuid en •ii VRIJDAG 3 APRIL 1933 Pagina 3 de Noor- de vol- vooi de watersnood: 10.- us 1876.— wij :n in onze bezorgen hetzij per- ot post- onze giro- gestort De bureaus Leeuwar- 1461, Em- t'779, Alk- der 594462 uiken door 110894. UDEN ETOCHT de vergade- Groet-Cam- mededelingen Woensdag 22 clametocht van en Groet, de Z'aan- langs de indaar over aar Heem- zal wor- >ekt vanzelf, spandoeken bussen, ook teriaal zal eer D. Duim seizoen '52, strandexploi- was door door de milie Min- bezig het eer op te rduin met weer ge- gasten te iter tegen- ronde en uur beslo- rekening in samen- zodat de gevestigd, hadigd is. van de se- het ledental 152 187 be- ultaten zijn ontvangsten de uitgaven 60. De heer posten ad- uitgaven voor Ronde van hoog ziin. iedere ver- beaamt de post de helft „rondes" venste resul- anciële com- goedkeuring voor de penningmees- f 75.— tot ering ging nissie voor de heren Hoogvorst. commissies iting, vuur- enz. wer- uitzonde- van de de heer wegens ge eft bedankt oorden van ontvangst Camperduin V.V.V.. zal daar deze wordt ge- het beoogde, werd gefor- ering asdag Ipril In ons 1 April rmeld dat toneelstuk tier" door D.W.O. op plaats vin- foutief en April (Be- [ollands de eigen dag 4 April 7 April te beide ■eikbaar de ipolytushoef, J. Roskam, P. Hoog- 12270-456, A. 2240-435, T. IC 2242- de Niedorp mis, Bree- F. Verheul, g.h. K 2248 BRAND oorzaak Maandag op ebroken in de Bakker in de wakkerd door het vuur heen. Hoewel Schagerbrug erscheen, kon dat het afbrandde, deel van Sovjet-diplomatie De ontwikkeling in de Sovjet- diplomatie van de laatste 48 uur is biina sensationeel te noe men. Daarom verkeert de wereld in een groter spanning dan ooit sedert het verscheiden van Stalin het geval is geweest. Maar nog steeds brandt de vraag op aller lippen, een vraag die wii ook enkele dagen geleden stelden: „Wat is de achtergrond van dit alles?" Op sommige punten is er meer duidelijkheid aan de dag getreden. Molotof heeft in ziin rede van gisteren het nog steeds niet toelaten van Rood-China en Noord-Korea tot de V.N. be treurd. Hii stelde een toelating wel niet als voorwaarde om mede te werken aan een door breken van de impasse waarin de bestandsonderhandelingen in Panmoendiong ziin geraakt, maar vroeg er toch de aandacht voor. Zou Moskou de toelating achteraf toch als een eis willen stellen, dan is de oplossing van het Koreaconflict weer even ver verwijderd als in het begin. De V.S. zullen geen concessies wil len doen. Zou Washington capi tuleren. dan betekende het een diplomatieke overwinning voor het Kremlin van de eerste orde. De Russen zullen hoogstwaar schijnlijk deze kwestie opnieuw in de belangstelling trekken wan neer straks in Mei een commu nistisch „vredescongres" in Bu dapest wordt gehouden. De zaak „warm houden" doen ze in ieder geval. Het zou niet de eerste keer ziin dat Moskou een grote toege vendheid aan de dag legt en tot veel bereid is. om tenslotte met een voorwaarde voor inwilliging te komen, die onaanvaardbaar is voor het -Westen. Het speuren naar de zin van dit alles kan misschien ook met meerdere zekerheid worden ge daan. wanneer nauwlettend acht wordt geslagen op de reacties in het Westen op het vredesoffen sief van Moskou. Bidault heeft al te kennen gegeven, dat de verandering in de Sovjet-houding het voor de Franse regering moeilijk zal maken om de volks vertegenwoordiging te winnen voor de E.D.G. Overdreven is dit allerminst. Omdat er nu reeds èn in Frankrijk èn in West-Duits- land stemmen ziin opgegaan die pleiten voor een overleg tussen het. Westen en Rusland op hoog niveau. „Met de herbewapening kan men in dit stadium beter wachten, want het zou onver standig zijn Moskou te prikke len". aldus sommige commenta ren. En bii een dergelijke stem ming heeft Moskou juist baat Zo rijst de vraag, of de „jongere generatie" in het Kremlin dit alles bij voorbaat heeft berekend en voor de dood van Stalin al had overwogen wat zou moeten gebeuren, wanneer hii kwam te overlijden. Over de reacties in Rusland zelf is uit de aard van de zaak weinig bekend. Het verlagen van de prijzen is een concessie aan het volk. Maar het zal wellicht gebeurd zijn om dit volk te win nen. Een methode zo oud als de dictatuur zelf is. Malenkov is geen Stalin en zijn naam aller minst een „begrip". Noch voor het binnen-, noch voor het bui tenland. Wordt er een proces in geluid van „verburgerlijking" met prijsgeven van de theorie van Lenin? Winnen in Rusland de nationalistische krachten? Wie zal het zeggen! De dictatuur ver draagt veel. maar niet zoveel dat de fundamenten waarop het re- s\em berust worden geslecht. Want het zou het einde van die dictatuur zijn. Een terugtrekken uit de bezette gebieden is bv. met te verwachten. Zover zal Moskou het niet laten komen, ook niet om een andere reden. Deze landen toch vormen de be schermende gordel van het Rus sische rijk. En ondanks alle com munistische theorieën kennen ook de huidige leiders de geschie denis van hun land en blijven zij toch te veel Russen om te weten, dat dit land vaak werd blootge steld aan invallen van het Wes ten uit. Napoleon en Hitier wa ren niet de enigen! De dictatuur moet leven van successen. Successen die het volk doen verblinden. Daarom ook kunnen wij niet erg geloven in de „vredespolitiek" van Malen kov. Proberen zullen de Russen het altud. Er zou alleen een ein de kunnen komen aan de Koude Oorlog wanneer Rusland met het Westen rekening moet houden. En het laatste is een zaak die de Vrije Wereld zelf in handen heeft: een politiek van grote waakzaamheid, van versterking van eigen kracht en een duide lijk maken aan het Oosten, dat het Westen nooit een preventieve oorlog zal voeren, is nodig. Jt* (Van onze verslaggever) Onder auspiciën van de Internationale Zuivelbond wordt het dertiende internationale zuivelcongres dit jaar in Nederland gehouden. Hieraan zal een hijzonder karakter verleend worden omdat dit congres samenvalt met het vijftigjarig jubileum van de bond. In de Hou trusthallen in Den Haag zal daarom een nationale zuiveltenloonstel- ling gehouden worden. Z. K. H. Prins Bernhard zal het congres dat van 22 tot 26 Juni in Seheveningen gehouden wordt, openen. Hoe groot de belangstelling voor dit congres over de gehele wereld is. blijkt wel uit het feit, dat 325 rapporten, bijdragen en mede delingen ter behandeling zijn in geleverd. Verwacht wordt, dat tussen de dertig en veertig landen deel zullen nemen. Enkele onder werpen die behandeld zullen wor den zijn: de winning van gezon de melk op de boerderijen, het verduurzamen van de melk, de mechanisatie van de kaasberei- De laatste week van Juni zal in de Houtrusthallen in den Haag een massale zuiveltentoonstelling worden georganiseerd. Deze zal een nationale manifestatie zijn van hetgeen Nederland op het zuivelgebied presteert. Men zal kennismaken met allerlei objecten die nauw bij de melk betrokken zij.n De bodemgesteldheid, de weidebouw, de melkveefokkerij en de zuivelafzet in binnen- en buitenland. Deze tentoonstelling zal door minister Mansholt ge opend worden. Behalve de tentoonstelling zal er van 19 tot 30 Juni in Utrecht een internationale beurs voor zui- velwerktuigen gehouden worden. Voor de congresleden is door een speciale excursie-commissie een programma van verschillende excursies opgesteld. Deze zullen niet alleen een zakelijk, maar ook cv., v.v, cue.,.- een toeristisch karakter dragen, tenwisseling te bereiken worden ^en verwacht dan ook dat hier- VOor veel belangstelling zal be staan. ding, de toekomst van de boter en het werken met de melk machines. Het zijn onderwerpen waarvan de bestudering recht streeks betekenis heeft voor het welzijn van de bevolking in alle deelnemende landen. De officiële talen van het con gres zijn Frans, Duits en Engels. Om een zo vlot mogelijke gedach- de zalen, waarin de onderschei dene secties van het congres ver gaderen, voorzien van een kop- telefooninstellatie, iedereen zal dus in staat zijn de voordrachten te volgen in de taal, waarmee hij het meest vertrouwd is. (Advertentie) Noenmaal voor scheidende ambassadeur Teppema TOKIO, 2 April. Keizer Hi- rohito en keizerin Nagako hebben vandaag een noenmaal aangericht voor de Nederlandse ambassadeur de heer P. E. Teppema, die bin nenkort zijn standplaats gaat ver laten. Aan de lunch zaten ook premier Joshida en de minister van Buitenlandse Zaken Katsuo Okazaki aan. De in Noord-Korea geïnterneerde Britten LONDEN, 2 April. De Britse minister van Staat, Selwyn Lloyd. heeft in 'het Lagerhuis bekend gemaakt, dat de Sowjet-Unie de Britse regering heeft meegedeeld, dat twee Britse missionarissen, onder wie een vrouw, in een Noord-Koreaans interneringskamp zijn gestorven en dat een derde aio vermist wordt opgegeven. Naar de minister verder mee deelde, heeft Moskou toegezegd, met de Noord-Koreanen te onder handelen over de terugreis van zeven geïnterneerde burgers, on der wie de voormalige Britse ge zant in Korea kapitein Holt. via communistisch-China en de Sow jet-Unie. Dit 16 maanden oude jongetje Vilhelm Siefvert, is door de Zweedse omroep uitgeroepen tot de „oudste" inwoner van Stockholm. Hij is namelijk de elfde generatie in zijn familie, die in Stockholm werd gebo ren, en in deze stad leeft. Sinds 1508 is de familie Sief vert woonachtig in de hoofd stad van Zweden. De Zweedse omroep nam het initiatief tot het zoeken naar de „oudste" Stockholmer, in verband met de viering van het 100-jarig bestaan van de stad, in de aanstaande zomer. De 450 jaar oude Stockholmer inte resseert zich uiteraard voor zijn. stad. Hier ziet u hem met de voorzitter van de raad van de stad, Carl-Albert Andres- son, verdiept in een boek over Stockholm. MOSKOU, 2 April. Een gezaghebbende diplomatieke zegsman heeft vandaag verklaard, dat de Britse marine de Sowjet-Unie uitgenodigd heeft deel te nemen aan de vlootschouw ter gelegenheid van de kroningsfeesten en dat de Russen de uitnodiging aanvaard hebben. De eerste van totaal drie rij dende keukens voor de dienst bescherming bevolking, die in samenwerking met de B.B. zijn ontworpen en gemaakt, worden door een Amsterdamse fabriek (apparatenfabriek Gebr. Stork en Co.) is gereed gekomen. De keukentrein bestaat uit acht grote aanhangwagens, die getrokken moeten worden door materiaal, dat in tijd van nood moet worden gevorderd, of ook gekoppeld kun nen worden aan trekkers, die voor transport van ander materiaal van de B.B. zullen worden ge bruikt. De trein bevat alles wat nodig is om in noodgevallen de voedselvoorziening van grote be volkingsgroepen te verzorgen. Het gebruik van de keukens wordt toevertrouwd aan de direc tie voedselvoorziening van het ministerie van Landbouw, omdat de noodzaak de keukens in te zetten zich uiteraard ook in an dere tijden, dan die van oorlogs toestand kan voordoen. Waren de keukens op de eerste Februari gereed geweest, dan zouden zij in het rampgebied gebruikt zijn. De keukentrein heeft eigen in stallaties voor stroomopwekking, stroomvoorziening en waterzui vering en is dus niet afhankelijk van plaatselijk electriciteits- en watervoorziening, waarvoor wel aansluiting op de wagens aanwe zig is. De trein bestaat uit: een wagen voor de verwerking en bereiding van vlees met twee braadketels van 380 liter, een voor de energie-opwekking, een met een waterzuiveringsinstallatie Z. Laat mij een Simon van Cyrene zijn, die samen met U, Heer, het Kruis wil tonen. Ga niet alleen: er zal weer zoveel honen, gespuw met gal, gegooi met stenen zijn. Laat mij een Simon van Cyrene zijn. Leer mij het Kruis, „spes unica", aanvaarden, zolang van deze liefdeloze aarde de zonden nog steeds niet verdwenen zijn. Laat mij een Simon van Cyrene zijn; een helper slechts, te zwak om méér te dragen: als Gij straks aan het kruishout zijt geslagen, zal nog Uw oog vol bloedend wenen zijn. Laat élk een Simon van Cyrene zijn. O, houd Uw Kruis toch voor geen mens verborgen en laat de ganse aarde op Paasmorgen door de triomf ervan beschenen zijn! JAN v. d. KLEIJ en ean gamellenreinigingsmachi- ne. een administratiewagen met kantoor en 4 slaapplaatsen, twee spoelwagens voor het schoonma ken, snijden, schillen enz. van het voedsel cn twee kookwagens met elk vier kookketels van 400 liter, waarin het voedsel wordt gekookt met stoom. De wagens worden in twee rijen van vier achter elkaar opgesteld en dwars er doorheen loopt een rolbaan voor de aan- en afvoer van de gamellen. Boven op de spoelwa- gen bevindt zich een trechter waarin de aardappelen via een Jacobsladder worden aangevoerd. De aanvoerwagen met groente wordt naar de spoelwagcn ge plaatst en de groente wordt direct in de snijmachine geworpen. Door neerklapbare zijschotten van de keukenwagens wordt een plankier gevormd om de wagens. Met dek zeilen wordt de open ruimte tus sen de 4 keukenwagens afgedekt. Bovendien kan met zeilen rond om de trein in tijd van oorlog volledig verduisterd worden. De capaciteit van de keuken is 1600 liter gekookt voedsel per uur. Dat betekent, dat men bij twee voedseluitgiften per dag ca'. 20.000 maaltijden kan verstrekken en als met een ploegenstelsel dag en nacht wordt doorgewerkt, 40.000 porties van een liter per etmaal. Het bedieningspersoneel bestaat uit circa 60 man, waarvan een kern deskundigen moeten zijn. Bijna overal elders wordt voor de voedselvoorziening van grote bevolkingsgroepen in noodgeval len de oplossing gezocht in dui zenden kleine kookeenheden. Al leen al het brandstoffenprobleem in oorlogstijd noopt ons land een ander, het huidige, systeem toe te passen, dat volgens deskundi gen vrijwel uniek is in de gehele wereld. GRENSCOMMIES VEROORDEELD De Rotterdamse rechtbank heeft de 60-jarige ©renscommies van de invoerrechten en accijnzen C. A. uit Rotterdam, conform de eis, veroordeeld tot een gevan genisstraf van tien maanden met aftrek. Hij had een document valt ge maakt, zodat belastingvrije goe deren, zoals- sigaretten en drank, die naar het entrepot behoorden te worden geihradhit, in de vrije hande-l konden komen. Bevolkingscijfer Noordoostpolder NOORDOOSTPOLDER Op 1 Januari 1953 bedroeg het aan tal inwoners voor het openbaar lichaam de Noordoostelijke pol der. zoals dit is vastgesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek, 13.311, waarvan 6909 mannen. MOLKWERUM Vroeger was het dorpje Molkwerum in de Friese Zuidwesthoek een vrij bloeiend vissers plaatsje en toen was het in de voorjaarsmaanden tijdens de haring- en ansjovisvangst aan de Zeedijk en bij de Sluis een drukte van belang. Vele boten uit andere plaatsen waren naar hier gekomen voor de visvangst en oefenden dan hier hun bedrijf uit, hetgeen werk gaf voor* vele handen. Vrouwen en meisjes verdienden dik wijls een best weekloon, want een verdienende visser was veelal niet karig. Dit alles is echter voorbij: het nam een einde toen de Zuiderzee door de afsluitdijk werd afgeslo ten. Vele jongeren zochten iets anders en werden bij gebleken geschiktheid in allerlei rijksbe trekkingen geplaatst of vonden een nieuw bestaan bij provinciale of gemeentelijke diensten. De ouderen kregen hun pen sioentje en zii bespraken, geze ten voor hun woningen, met el kaar de tijden van vroeger. Ve len van hen. strijders tegen wind en golven, zagen hun eigen le- vensscheep.ie op de kust gewor pen. waar het nimmer van te rugkeerde en zo is hun aantal thans ingekrompen tot tien per sonen. Na de afsluiting, nog één visser Na de afsluiting van de Zui derzee bleef er slechts één in woner de roep van het water, want zee kon het immers niet meer genoemd worden, volgen. Veel liever was ook deze, zeerob van het zuiverste water, visser op de zee gebleven. Hii mocht zich echter nog gelukkig gevoe len met zijn bronsvaartuigie te kunnen zwerven op het IJsel- meer. Rijkdom brachten de vangsten hem geenszins, maar hij stelde aan het leven ook geen hoge eisen, hij was dankbaar voor ziin betrekkelijk vrii leven, dank baar ook. dat hij het brood nog kon verdienen voor zijn gezin. Deze oude visser. Auke. heeft in zijn bedrijf vele ups en downs gekend, want het was toch veel al zo dat de vangsten niet altijd groot waren en dus weinig ople verden. Opgewekt verrichtte hii echter zijn werk. dat hem dier baar was. Hii werd hierbij ge assisteerd door een van zijn zo nen. De andere zonen zochten en vonden een andere levenstaak. Steeds meer beperkingen Doch weer dreigden er onheil spellende beperkingen, welke, helaas voor de visserij, werden doorgevoerd. Het IJselmeer werd ingepolderd, de Noord-Oost pol der ontstond en de Zuid-Oost polder wordt ingedijkt, hetgeen tot gevolg had dat het aantal visvergunningen drastisch werd beperkt. Nu vroeg ook de zoon van vis ser Auke zich af of voor hem de tijd gekomen was het roer om te gooien, ondanks zijn gedegen vakmanschap. Zo kwam hii noodgedwongen bij de Spoorwegen terecht en de vader, wiens gezondheid steeds meer te wensen overliet, hoewel zijn wilskrachtige natuur hem alle moeiten deed overwinnen, bleef alleen over: de laatste van een lange rij mannen, die op en om het water eens hun brood verdienden. Door ziekte moest Auke Zel- denrust zijn geliefde vissersbe- roep vaarwel zeggen, hetgeen hem zeer zwaar gevallen is. Ook de bewoners van Molkwerum kunnen er moeilijk aan wennen, deze vertrouwde figuur thans niet meer te zien in het verzande haventje. Vergane glorie Zo is thans voor Molkwerum de tijd gekomen dat men gaat spreken van vergane glorie. Molkwerum is niet langer meer een vissersdorp, een dorp met een eigen wapen. Het is nu ge degradeerd tot een doodgewoon dorpje, waaruit alle leven weg trekt. waar huisjes worden af gebroken. waarvoor geen nieuwe meer in de plaats komen. Hier mee is tevens alle romantiek van het dorpje weggevaagd, alleen de sterke verbondenheid der bewo ners is gebleven. Het zal echter niet lang meer duren dat ook deze eigenschap zal verdwijnen in de zuiging van de tijdgeest en dan zal ook het huidige, frisse leven verzinken in het vlakke, alledaagse van de tegenwoordige tijd. Zo verdwijnt langzamer hand veel schoons, dingen die het leven rijker maken, doch te gen de tijdgeest zal men de strijd niet vol kunnen houden, al hoe jammer het is. ZEVENTIG BIJBEL- ROLLEN ONTDEKT Volgens een bericht uit Beiroet Khirbet Qoemram, enkele km ten N.W. van de Dode Zee en 40 km ten Oosten van Jeruzalem 70 bij- belrollen op leder en papier ont dekt. Enkele van de manuscrip ten dateren uit de vierde eeuw voor Chr. Zij werden gevonden in een grot en zijn geschreven in Hebreeuws, Aramees, Grieks cn Phoenicisch schrift. Acht en dertig er van zijn delen van 19 boeken van het Oude Tes tament - Genesis, Exodus, Deu- teronomium, Numeri, Jozua, Ruth, Samuel, Koningen, Psalmen, Ec- clesiastes, het Hooglied, Isaias, Jeremias, de Klaaggezangen, Eze- chiel, Daniël, de Kleine Profeten en Tobias. Van verscheidene der gevonden manuscripten waren tot dusverre slechts Griekse vertalingen be schikbaar. Naast de genoemde manuscrip ten omvat de vondst tal van rol len met commentaar en parapha- sen van bijbelboeken benevens apocriefe werken. De vondst is gedaan door Be- doeïnen, die sedert de vondsten van 1947 stelselmatig grotten in het gebied doorzoeken. De zegsman vertelde, dat de Sowjetunie geantwoord heeft, dat een schip naar de vlootschouw gezonden zal worden, maar dat niet gespecificeerd is wat voor een schip. De Britten hopen, dat het een kruiser zal zijn. Westelijke diplomaten achten dit tekenend voor de algemene verzoeningsgezinde atmosfeer wel ke nu heerst. Zij zeiden, dat het gebaar waarschijnlijk een goede indruk in Groot-Brittannië zal maken. werd de student jhr. M. A. van N. tot S„ wegens het plegen van vijf diefstallen, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk en met aftrek van voorlopige hech tenis is gisteren 6250 kg vaccine tegen mond- en klauwzeer per speciale vlucht van de IÏ.L.M.-Skymaster „Schiedam" naar Wenen verzon den. De vaccine zal worden uit gedeeld onder de Oostenrijkse boeren zijn gistermiddag met het lijn- toestel van de K.L.M. uit Tokio 25 vrijwilligers, onder wie drie met lichte verwondingen, van het Nederlands detachement bij de Verenigde Naties, uit Korea op Schiphol teruggekeerd werd bij een inval ten huize van de dameskapper van E. te Laren 'n achttal personen aan de rou lette-tafel aangetroffen. De rou lette, fiches en de kas f1350, werden in beslag genomen. Twee bankhouders en een koopman uit Hilversum werden gearresteerd TillIrrro o vf Caltex titr. p 2 Kp St Vincent, Myonia 2 Avonmouth/Plymouth, Ovula 3 Port Okha, Saroena 3 Baliknanan, Caltex Pernis 2 Si- don/R'dam, Etrema 2 Bombay/ Karachi. Sunetta 1 Menalmahedi /Suez. Óndina 2 Trinidad, Marisa 2 Pt Said. Felines 2 Saigon. Cis zijn in de oude nederzettingen tula 1 Balikpapan/Singapore, Ba- rendrecht 1 Pladju/Suez. Passagiersschepen Tabinta 2 Ouessant/Pt Said. Alnati 2 Rio de Janeiro/Santos, Bloemfontein 1 Hamburg. Congo- stroom 2 Bordeaux/Dakar. Zui derkruis 2 A'dam. Rijndam 1 New York/A'dam, Groote Beer 5 06.00 uur Hoek van Holland verw., Cottica 1 180 ONO Fayal/ Plymouth. Nw Amsterdam 1 R'dam. Oranjestad 1 800 NO Sombrero eil„ Prins Alexander 29 St John. Maasdam 1 580 WtZ Valentia. Boschfontein 2 Suez. Bonaire 1 870 ZW Flores/Barba- dos. Vrachtvaart: Modiokerto n. 3 Ceylon/Bela- wan, Orion p. 2 Ouessant. Wono- sari 2 Manilla/Cebu. Zonnewijk 9 Kaapstad verw.. Tabian 1 Li- vorno/Napels. Amsteldijk 1 Hous ton, Dongediik 1 Vancouver/ R'dam, Hestia 2 Curacao/Aruba, Merwede 4 Antwerpen La Pal- lice. Tiberius 2 San Juan verw.. Zeeland Krl. 28 Houston, Helder 2 Miami. Celebes p. 1 Key West, Mariekerk 2 Mombassa/Tanga, Averdijk 2 Le Havre, Ceram 1 Pt Said/Genua. Graveland 2 22.00 IJmuiden verw.. Laertes 1 Pt Said/Liverpool. Mapia 2 Tand jong Pandam. Meerkerk 2 Suez, Mataram 1 Penang, Saparoea 1 Conakry/Monrovia. Thalatta 1 Gibraltar/Pt Said. Humanisme (I) In de debatten over het probleem van het hu manisme heeft het er soms op geleken, dat in katho liek-politieke kringen, de be zwaren tegen de houding van de P.v.d.A. op dit punt werden aangedikt om bepaalde poli tieke redenen. Hieruit af te leiden, zoals de voorzitter van de P.v.d.A. in zijn congres rede deed, dat de K.V.P. met name de kwestie van het hu manisme zou willen benutten als afleidingsmanoeuvre van de „bedreigde katholieke een heid", werkt fabels in de hand. Het komt er op neer, dat van de zijde van de K.V.P. en dan van de leiding dus de tegenstelling K.V.P.—P.v.d.A. terwille van bepaalde huma nistische neigingen en verlan gens in die P.v.d.A., zoveel mogelijk worden aangescherpt, opdat toch maar goed zou blij ken, hoever wij principieel van elkaar staan. Van onze kant zou dat tevens te zien zijn als een reden, om de ka tholieken met vernieuwde kracht, op religieus-politieke gronden bijeen te drijven, de onmogelijkheid van de door- brdak vast te stellen en de ka tholieken in de P.v.d.A. te doen zien, dat hun positie in die z.g. doorbraak-partij toch werkelijk onhoudbaar is. Laat ons een zien, wat er van dit alles waar kan zijn. Humanisme (II) Er zijn in het probleem van het humanisme een paar dingen, die wel even onderscheiden moeten worden. Het humanisme is op de eerste plaats een godsdien- stig-geestelijk probleem, dat geheel los van politieke kwes ties behandeld moet worden. Het is slechts een politiek pro bleem, voor zover aan de orde komt en ook gekomen is) de vraag, of de Overheid tegen over of ten opzichte van het humanisme een houding heeft aan te nemen of een standpunt heeft te bepalen. Dat gaat dus dadelijk om een vraag van geestelijke vrijheid. Bekend is (want wij hebben er herhaal delijk, hoezeer ook verdraag zaam en constructief dunkt ons, over geschreven) dat van humanistische zijde getracht werd (en wordt) zekere ver zorging te mogen uitoefenen in het leger, de gevangenissen en de DUW-kampen. Dat gaat de Overheid, dus de politiek aan. Van een gelijkstelling van de kerken kan geen sprake zijn, maar dan kan ook geen sprake zijn van een toelating onder de naam „ethische wei- zijnsverzorging" indien deze in de pr act ij k' op een gelijkstelling met de kerken neerkomt. Het is nu o.a. het streven van de politiek (van de K.V.P.) daar tegen te wa ken. Humanisme (III) Indien de politiek van de P.v.d.A. zich daar mee niet verenigen kan, zullen K.V.P. en P.v.d.A. tegen over elkaar staan. Dit te ver talen in die zin, dat de K.V.P. er du s op uit is, een politieke stunt uit te halen, verduide lijkt de verhouding tussen bei de voorname regeringspart ners niet. Het is wel duide lijk, dat er op dit terrein dus tegenstellingen tussen beide groepen bestaan. De wijze, waarop deze zaak op het pas- gehouden P.v.d.A.-congres werd ingeleid en toegelicht, was er niet op gericht, om vang en oorsprong van die te genstelling duidelijk te doen zien. Niet de K.V.P. is begon nen met tegenstellingen te construeren, maar uit de krin gen van de P.v.d.A. is dat, al geruime tijd geledengeschied door de wijze, waarop men het voor bepaalde tegemoetkomin gen jegens hun humanistische organisaties, te verlenen van de zijde van de Overheid, op nam. Daartegen moest van de zijde van de K.V.P. stelling worden genomen. Omdat het vrobleem niet eenvoudig is, kon gemakkelijk wel eens een verkeerd woord vallen in de toen ontstane situatie. Zo kon ook bijv. werkelijk nan het einde van het Cow zs ge dacht worden, dat de P.v.d.A. „ruzie zoekt" met de K.V.P. De Partijvoorzitter heeft ge zégd, dat dit niet het geval is. En toen was er een donderend applaus. Dus geen ruzie, maar wel applaus. Laat ons dan af wachten, of er ook van onze kant reden is, om in verband met houding en gedrag van de P.v.d.A. in de kwestie van het humanisme in de naaste toe komst, te applaudisseren.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3