Luchtmachtofficier hoort twee jaar tegen zich eisen RADIO L 1 Hol in De Nederlandse export naar Engeland In een zeilboot over de Atlantische Oceaan de blauwe Snifier Brugwachter weigert de bronzen medaille Financiën en Economie Teruggang van 3 millioen pond Vier Nederlanders in Rio Dagvaarding gewaagde van „enorme oplichting VW PUZZLE programma Ned. Bank verlaagt het disconto KREOFLAVON Verrassing bij ambtsjubileum Heursoverzicht Ar gen drinke W* KANS OP VERKOUDHEID? Pagina 4 VRIJDAG 3 APRIL 1953 Het is aan deze beklaagde te wijten, dat de naam van de militaire luchtmacht en van de militaire stand te grab bel is gegooid", zei de auditeur-militair, majoor mr van der Dussen, van de krijgsraad te velde-West, vanmorgen, voordat hij een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek en ontslag uit de militaire dienst eiste tegen de reserve luitenant-kolonel W. B., Hoofd van de Luchlmachtaan- schaffingsdienst. Volgens de dagvaarding heeft dit Hoofd L. A. D. het rijk op een enorme manier opgelicht, ten gevolge ivaarvan de soldaten van de luchtmacht thans met verschillende kwaliteiten hemden en onderbroeken lopen. De ten lastelegging telde negen punten. B. zou opdrachten hebben verstrekt aan een textiel- en con fectiebedrijf, waarvan hijzelf me de-directeur is. Het betrof hier t confectionneren van 15.000 zak doeken, 30.000 schuifpassanten en 6.000 naaizakjes, het leveren van 58 0000 stuks wollen ondergoed en 1400 hals- en manchetboorden en het repareren van 15.000 stuks ondergoed. Verder zou hij een sergeant-majoor, die een kas on der zich had, hebben overgehaald drieduizend gulden aan hem te lenen. Ook had hij uit zijn mili taire kantoor een schrijfbureau, twee clubfauteuils, een stalen kast en een houten kast naar zijn fabriek laten overbrengen. Voorts heeft hij het rijk een rekening van ruim duizend gulden laten beta len, die oorspronkelijk op zijn naam stond: het betrof hier uni- formstof, dat personeel van de luchtmacht door zijn bemiddeling besteld had. Een ander punt was dat B., omdat hij geen geld had om de „legeropdracht" voor on dergoed uit te voeren, een valse rekening van bijna dertigduizend gulden had ingediend om het be nodigde garen te kunnen kopen. Tenslotte sprak de dagvaarding over het verkopen van rijksstof- fen aan een firma, zonder dat hiervoor bonnen werden afgege- ven. De verdachte ontkende, dat hil drieduizend gulden uit de kas had genomen: dit kon volgens hem hoogstens 1500 gulden zijn. Dat geld was wel eens nodig voor een evenement, zoals het ontvangen van de Belgische lucht macht en een Engels luchtmacht- onderdeel, zo verklaarde hij. Voor leveranciers betaalde hij wel eens diners. Toestemming van het mi nisterie had hij hiervoor niet, maar vaak zou hij voor deze za ken ook uit eigen zak hebben bijgepast. Vastgesteld werd, dat B. van de tetxielfabriek ETEE te Ede me dedirecteur was. „Meende u, dat het getolereerd was, dat u deze fabriek opdrachten gaf. En vindt ZATERDAG 4 APRIL HILVERSUM 1. 402 meter K.R.O.: 7.00 Gram. muziek; 7.10 Gewijde muziek; 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram. muziek; 8.25 Metten van Paaszaterdag; 9.45 Gramo- foonmuziek; 9.55 Waterstanden: 10 00 Voor de kleuters: 10.15 Gram. muziek; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Kamerkoor en solist: 12.00 Angelus, paasklokken en gewilde muziek. 12.07 Gram. mu ziek (12.3012.33 Land- en tum- bouwmededelingen)12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws en katho liek nieuws: 13.20 Amusements muziek. 14.00 Boekbespreking: 14.10 Gram. muziek. 14.20 Engelse les- 14.40 Amateur-uitzending: 15.i5 Kroniek van letteren en kunsten: 15.55 Sopraan, tenor, viool, cello, trompet en spinet; 16.30 De schoonheid van het Gre goriaans: 17.00 Voor de Jeugd: 18.00 Gevarieerde muziek; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.25 Amusemenstmuziek: 18.40 Rege ringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse defensie; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram. muziek. 19.20 Parle- mentsoverzicht; 19.30 Gram. mu ziek. 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van: 20.30 „Licht baken" causerie: 20.50 Gram. mu ziek, 21.40 Actualiteiten: 21.50 Radio philharmonisch orkest en solist: 22.45 Gram. muziek; 23.00 Nieuws: 23.15 Nieuws in Esper anto: 23.22 Gram. muziek. 23.30 I.30 Paaswake en nachtmis. HILVERSUM 2. 298 meter VARA.: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram. muziek; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.33 Gram. muziek; 8.00 Nieuws en weerberichten: 8.18 Gram. muziek: 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gram. muziek; V.Jr. R O 10 00 „Tijdelijk uitgescha keld". causerie: 10.05 Morgen wijding; V.A.R.A.: 10.20 Voor de arbeider in de continubedrijven: II.30 Bariton en piano; 12.00 Gram. muziek; 12.30 Land- en en tuinbouwmededelmgen: 12.33 Gram. muziek: 13.00 Nieuws, en commentaar: 13.20 Dansmuziek: 13.55 Radioweekjournaal; 14.20 Lichte muziek, 14.45 Boekbespre king; 15.00 Orgelspel; 15.30 „Van de wieg tot het graf" causerie: 15.45 Metropole orkest;! 16.15 Sportpraatie; 16.30 Rotterdams philharmonisch orkest en solist: 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 V.A.R A.-varia; 18.20 Gram. muziek: 18.40 Lichte muziek: 19.00 Artistieke staal kaart: V.P.R.O.: 19.30 „Passepar tout". causerie; 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie: 19.55 „Deze week causerie; V.A.R.A. 20.00 Nieuws: 20.05 Ge varieerd programma; 22.00 Socia listisch commentaar: 22.15 Lichte muziek: 22.40 „Onder de pan nen". hoorspel: 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. muziek. u de combinatie met uw functie bij de LAD toelaatbaar?" vroeg de president, mr. P. van Erk. „Ja, dat meende ik", antwoordde ver dachte. „In Amerika moest een minister afstand doen van zijn relaties met General Motors...." merkte de president op. „Ik zie er geen kwaad in", zei de ver dachte, „het komt in Nederland veelvuldig voor". Toen de ETEE in 1948 werd op gericht was er 3600 gulden in kas. Geen van de twee directeuren had verstand van textiel. Volgens de president schreef de mede directeur van B. met dubbel krijt. „Vindt u een dergelijk bedrijf een geschikte leverancier voor de Staat?" „Ja, u kunt trouwens in de stukken zien, dat het bedrijf niet slechts was". Over de affaire van het ondergoed zei de presi dent, dat thans de soldaten van de Luchtmacht met hemden en onderbroeken van verschillende kwaliteit moeten rondlopen omdat bij de inkoop enorme fouten zijn gemaakt. Verdachte gaf toe, dat hij de meubelen niet had moeten wegnemen (met militaire auto nog wel) maar het opmaken van deg efigneerde rekening door zijn fabriek vond hij niet zo erg. De Staat had geen risico gelopen, meende hij. De president noemde het echter een volkomen gebrek aan normbesef. Van de zaak van de hals- en manchetbanden herinnerde de verdachte zich niet veel en de stukken waren er niet meer. „Wie heeft opdracht gegeven de stukken bij de LAD te vernie tigen?" vroeg de president. „Ik niet", zei de verdachte. „En u was nog wel hoofd van deze dienst.." Over het verkopen van stoffen aan een firma zonder dat door voor bonnen waren afgegeven, zou een militaire kleermaker uit den Haag zijn licht moeten laten schijnen. Deze sprak zichzelf te gen, zodat de president hem „een waardeloze getuige" noemde. In zijn requisitoir bracht de auditeur-militaire hulde aan de Marechaussee, die de zaak ont rafeld heeft. Hij constateerde dat de ver dachte op vrijwel alle punten schuld heeft ontkend en weerleg de dan de argumenten van B. Tenslotte kwam hij tot een eis van twee jaar, waarbij hij vroeg de verdachte onmiddellijk in ar rest te stellen. Het Britse Ministerie van Han del heeft cijfers gepubliceerd over de Britse export naar Ne derland over Januari van dit jaar. Hieruit bliikt. dat de Britse export naar ons land met meer dan 2% millioen Pond Sterling is gestegen. Bij de Nederlandse export naar Groot-Brittannië valt over deze maand een achteruit gang te constateren van 3 mil lioen. Men hoont deze achteruitgang ongedaan te maken door de vo rige week afgekondigde liberali satiemaatregelen. Het Ministerie heeft ook gede tailleerde cijfers van de im- en export over de eerste twee maanden van 1953 bekend ge maakt, waaruit o.m. bliikt dat in Januari en Februari ons land naar Groot-Brittannië voor 3.895.585 pond exporteerde, tegen 4.340.143 in 1952. Bij de zuivel producten exporteerde ons land voor 416.082 pond tegen 998.45Ö in 1952. De export van ons land aan groenten en fruit bleek sta biel te zijn, maar aan dranken had het Britse Rijk voor 608.836 pond minder nodig dan over deze maanden in 1952. Een gevoelige terugslag kreeg ons land even eens bii de export van diverse levensmiddelen. Hier importeer de Engeland uit Nederland voor 1.268.768 pond minder dan in 1952. Alleen ijzererts en schroot ste gen met 86.537 pond en onge looide huiden en vellen van 141.229 tot 270.191. Onrustbarend is voor ons land de export-achteruitgang over deze maanden in papier en kar ton. Bedroeg in JanuariFebru ari 1952 de export naar Groot- Brittannië 1.328.192 pond. in de zelfde maanden van dit jaar was deze export 328.011 pond. AMSTERDAM, 2 April De Ned. Bank maakt bekend, dat zij met ingang van 7 April 1953 haar rentetarieven als volgt heeft vastgesteld: Wisseldisconto 2V2% (tot dusver 3%). promessendis- conto 3% (tot dusver 31/2%). rente voor voorschotten in reke ning courant en beleningen, voor particulieren: 4% (tot dusver 4V2%). voor anderen: 3% (tot dusver 3%%). Onder particulieren zijn te ver staan: alle natuurlijke en rechts personen behalve de Staat der Nederlanden, de ingevolge de Wet Toezicht Credietwezen in het register der credietinstellin- gen ingeschreven handelsbanken, centrale credietinstellingen. land- bouwcredietbanken en algemene spaarbanken, zomede de leden van de bedrijfsgroep effecten handel en van de vereniging van valutamakelaars en discontohan delaren. Weer vrijspraak geëist voor graaf van Rechteren Limpurg In hoger beroep heeft de pro cureur-generaal bij het Arnhem se Gerechtshof gistermorgen vrij spraak geëist tegen de 42-jarige landbouwer, graaf A.S.H. van Rechteren Limpurg uit Humme- lo. aan wie ten laste was gelegd, dat hij de door de Nederlandse justitie gezochte ex-KNIL-kapi- tein Westerling, op ziin landgoed zou hebben verborgen. De pro cureur-generaal achtte het niet bewezen, dat de graaf zou heb ben geweten, dat Westerling ge zocht werd. zulks op grond van het feit, dat Westerling zelf niet op de hoogte was van een tegen hem uitgevaardigd arrestatiebe vel. De graaf was indertijd ook door de Arnhemse rechtbank, conform de eis. vrijgesproken. Het Hof zal over 14 dagen ar rest wijzen. Wanneer wij de Britse export naar Nederland bezien, dan blijkt dat hier de oliefabrikaten, vetten en harsen de meest uiteenlopen de cijfers noteren. Door ons land werd voor 1.323.426 pond geïm porteerd tegen 43.043 pond in 1952. Over het algemeen bleek de import van andere goederen stabiel te blijven. Steenkool ver toonde een lichte stijging van 345.027 pond tot 508.788 pond evenals ijzer en staal en fabrika ten van 744.969 pond tot 1.504.367 pond. KRUISWOORD Nr 176 Horizontaal - tennisterm 3 zangstem 6 nagerecht 9 voorzetsel 10 jaargetijde 12 stad der oudheid 13 immer 15 meisjesnaam 17 stapel 19 lijm 20 worstelaar 24 voertuig 25 vordering 26 Mongool 30 voorzetsel 31 herkauwer 33 muziekterm 35 gekristalliseerde suiker 37 selenium (afk.) 38 pi. in Friesland 40 stofmaat 41 omroepvereniging 42 sportartikel 43 Eng. bier Verticaal 1 bevel 2 verharde huid 3 rustplaats 4 meisjesnaam 5 bevel 7 gemoedstoestand 8 opp. vl. maat 10 tabel 11 nauwe 14 lekkernij (meerv.) 16 aantekenen 18 reeds 19a in orde 21 vliegengaas 22 wederhelft 23 Europeaan 27 geneesheer 28 voorzetsel 29 rijstbrandewijn 30 vrucht 32 nobel 33 luchtstrijdkrachten 34 gewicht 35 steen 36 tere: wazige 39 maanstand Oplossing no. 175 Horizontaal: 1. amsterdam; 10. portaal; 12. us; 14. loens; 15. kp; 16. its; 18. ork; 19. bos; 20. traan; 22. evert; 24. eend; 25. leer; 26. netel; 28. cacao; 29. ale; 30. opa; 32. hap; 33. nt; 34. stopt; 36. ne; 37 noteren; 39. koloniaal. Verticaal: 2. mp; 3. sol; 4. troon; 5. eter; 6. ranke; 7. das; 8. al; 9. luitenant; 11. opstropen; 13. streelt; 15. ko- reaan; 17. santé; 19. beech; 21. ade; 23. vla; 27. lotto; 28. capri; 31. poen; 34. sol; 35. tea; 37. no; 38. na. RIO DE JANEIRO. Op zoek naar een plaats om zich in de Nieuwe Wereld te vestigen zijn vier Nederlanders in een zeilboot in het Zuiden de Atlantische Oceaan overgestoken. Het viertal, dat 15 Augustus j.l. uit Amster dam vertrok met de „Ariadne" bestaat uit kapitein J. Tiest en de heren C. Rieste, W. Kleijn en J. Kleijn. Na bijna een maand in Rio doorgebracht te hebben, hebben zij zich verder langs de kust van Zuid-Amerika laten afzakken. Hun eerstvolgende bestemming is Montevideo. Zij zijn ook van plan in Buenos Aires en Valparaiso aan land te gaan om zich te oriënteren over de vestigingsvooruitzichten in Argentinië en Chili. Na een bezoek aan deze landen willen zij een keuze maken waar zij zich zullen vestigen, waarna zij naar Nederland terugkeren om hun gezinnen op te halen, zo ver telde de journalist J. Kleijn. Deze heeft een verhaal geschreven van hun tocht van Portugal naar Re cife in Brazilië, waar zij 18 De cember j.l. zijn aangekomen. Het verhaal is gepubliceerd in het te Rio de Janeiro verschijnende blad „O Globo". Veemarkt Delft DELFT. 2 April Aanvoer: 29 runderen, 205 nuchtere kalveren. 178 schapen en lammeren, 8 gei ten, prijzen voor weide koeien 625,- tot 750,-. nuchtere kal veren 3240. schapen met 1 lam 110130, schapen met 2 lamme ren 160-190. Handel voor run deren en schepen redelijk, nuch tere kalveren matig. (Advertentie) voorkomi en geneest Geen snoepje, maar't helpt 20 tabletten 75 Ct. FEUILLETON 'N VERHAAL UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN 1 j Door P. C. WREN 42 Hij zou een uitstekende die rentemmer zijn, want hij bezat de moed, kraoht, dwingende per soonlijkheid, overrompelend meerwaardigiheids-bewustzijn, en hardheid die nodig zijn voor dat vak. Hij schepte er genoegen in om zichzelf als temmer te be schouwen en zijn légionnairs als wilde beesten; als gevaarlijke, slechte, wilde, misdadige honden, implaats van hetgeen zij werke lijk waren: vrij behoorlijke ver tegenwoordigers van de gemid delde bevolking der landen waar zij vandaan kwamen. Evenmin was Lejaune een ty pische vertegenwoordiger van zijn soort, de onderofficier in het Legioen. Ofschoon deze mannen gewoonlijk grof zijn, en enigszins tyrannieke dienstkloppers, zijn het geen kwaadaardige bruten. Lejaune was dat wel. Hij ge noot ervan, te straffen en niets vertoornde hem meer dan niet in staat te zijn een reden te vin den om te straffen. Hij was waarschijnlijk met straffen begonnen (zo krachtig en zo vaak mogelijk) om vol maakte gehoorzaamheid af te dwingen en zijn krachtige en doeltreffende wijze van optreden te vertonen; daarna was 't straf fen een gewoonte geworden, de gewoonte hem was gaan bevallen totdat 'hij er niet meer buiten kon en het straffen een obsessie geworden was. Later vernamen we van een Belgische deserteur, die in het legioen toevlucht zocht een si nistere, veelbetekenende en ver klarende bijzonderheid. Lejaune was ontslagen uit de -dienst in de Belgische Congo we- Watersnoodzegels brachten ruim anderhalf millioen op De verkoop van de watersnood postzegels heeft ruim anderhalf millioen gulden opgebracht. Gis termorgen heeft de directeur- generaal van de P.T.T.. de heer L. Neher, een cheque van in to taal f 1.555.000.overgedragen aan prof. Dr. P. R. Michaël, waarnemend voorzitter van het Nationaal Rampenfonds. Aan de verkoop is in hoofd zaak door drie categorieën mee gewerkt: de Nederlandse school jeugd (35000 kinderen), de actie- comité's voor de verkoop van de zogenaamde kinder- en zomer- postzegels en het personeel van de P.T.T., o.a. door middel van een rijdend postkantoor, dat vele steden in ons land heeft bezocht De besprekingen over de Ned. militaire missie DJAKARTA, 2 April (Pi Aneta) Na de derde besloten plenaire zitting hebben de Nederlandse en Indonesische delegaties ter be spreking van de Nederlandse mi litaire missie een eerste gezamen lijk communique uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat men tot overeenstemming is gekomen ten aanzien van een groot aantal fi nanciële en materiële regelingen in verband met de opheffing van de Nederlandse militaire missie eind 1953. Overeengekomen is de liquidatiewerkzaamheden over te dragen aan een afwikkelingscom missie, welke zal werken volgens richtlijnen, waarover thans nog tussen de beide delegaties over leg wordt gepleegd. Tijdens de gisteren gehouden vergadering is een redactiecommissie gevormd, welke in afwachting van de te bereiken overeenstemming over nog hangende kwesties met de redactie van het slotprotocol een aanvang zal maken Hr. Ms. „Walrus" op 17 April in Nederland Op 17 April wordt Hr Ms on derzeeboot Walrus, in bruikleen van de Verenigde Staten, te Rot terdam verwacht. Ter begroeting zal de bevelhebber der zeestrijd krachten en chef marinestaf, vice-admiraal A. de Booy, het schip tegemoet varen om van Goeree af tot Hoek van Holland aan boord van Hr. Ms Walrus te verblijven. De heer J. Peek, brugwachter te Apeldoorn, die Dinsdag ge huldigd werd wegens zijn veertig-jarig ambtsjubileum bij de Rijkswaterstaat, heeft voor een onverwachte verrassing ge zorgd door de hem verleende koninklijke onderscheiding, de bronzen medaille van Oranje Nassau, te weigeren. Vele sprekers hadden reeds het woord gevoerd en unaniem hadden zij de jubilaris hulde gebracht voor zijn trouwe plichtsbetrachting. De ingenieur-directeur van de Rijkswater staat directie Gelderland, ir. F. I. J. Kanstein uit Arnhem, speldde de jubilaris met het gebruikelijke toepasselijke woord de onderscheiding op de borst, maar in zijn dankwoord gaf de heer Peek de medaille weer terug. Hij motiveerde zijn han delwijze met te zeggen, dat hij het onjuist vond dat onder scheidingen worden afgewogen naar de positie die de jubilaris sen bekleden. De heer Kanstein toonde zich uiteraard pijnlijk verrast en benadrukte dat er bij deze onderscheidingen verschil wordt gemaakt naar rang en stand, maar dat de waarde die men eraan moet toekennen, gelijk is, onverschillig of men een gouden, zilveren of bronzen medaille ontvangt. Spreker liet de door de jubilaris inmiddels weer afgelegde onderscheiding op tafel liggen en adviseerde hem zijn besluit alsnog te her zien. De heer Peek bleef op zijn standpunt staan en gaf te kennen dat hij de onderscheiding zou terugzenden aan de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat In Ommen geen leges meer voor kampeerders OMMEN De raad van Om men heeft besloten geen leges meer te heffen van kampeerders die in het bezit zijn van een kam- peerkaart of kampeerpaspoort. Met dit besluit komt de gemeen te tegemoet aan een lang gekoes terde wens. Ter compensatie worden de exploitatievergunnin gen voor kampeerterreinen en boerderijen duurder. W ereldgezondlieidsdag Ter gelegenheid van de wereld- gezondheidsdag op Dinsdag 7 April a.s. zal die dag des avonds om vijf voor zeven, via Hilver sum II, een vraaggesprek wor den uitgezonden met Dr. C. van den Berg, directeur-generaal voor internationale volksgezondheids- dagen van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid. Abel Tasman-sportlournooi Op 7, 8 en 9 April a.s. wordt in Amsterdam 't jaarlijkse Abel Tasman-sporttournooi gehouden, waaraan leerlingen van de kweekscholen voor de Zeevaart en de kweekscholen voor soheepswerktuigkundigen uit Ter- sOheLling, Groningen, Den Hel der, Utredht, Vlissingen, Delfzijl, Scheveningen en Amsterdam zul len deelnemen. Het programma omvat voetbal, hockey, atihletiek, zwemmen en roeien. Prins Bernhard heeft lichte maagaandoening SOESTDIJK, 2 April Prins Bernhard zal op medisch advies wegens een lichte maagaandoe ning enkele dagen het bed moe ten houden. Omzetstijging bij „Krasnapolsky" Het boekjaar 1952 is voor Grand Hotel Krasnapolsky N.V. te Am sterdam van grote betekenis ge weest door de in gebruikneming van het nieuwe pand (het vroe gere Polmanshuis) De nieuwe vleugel kon nog in belangrijke mate profiteren van het toeristen seizoen. De hotelbezetting is alles zins bevredigend geweest. Het aantal overnachtingen is met 50 pCt. toegenomen t.o.v. 1951 (alle Amsterdamse hotel samen 8 pCt.) voor buitenlandse gasten bedroeg de stijging 70 pCt. en voor de binnenlandse gasten 10 pCt. De gunstige uitkomsten van de exploitatie van hotel en zalen wordt weerspiegeld in de café- en restaurantomzetten. De directie meldt dit met nadruk, daar 1952 een consumptiebeperking heeft gebracht Zij schrijft de grotere omzet toe aan de frequentie en de aard van het gebruik der in richting. De nieuwe biljartzaal blijkt in een lang gevoelde be hoefte te voorzien. Na afschrijvingen ad f 175.026 (f 182.504) resteert een winstsal do van f 114.844 (f 102.206). Voor gesteld wordt een onveranderd dividend van 9 pCt. „Parkhotel" verhoogt het dividend Het verslag over 1952 van de N.V. Parkhotel en Restaurant te Amsterdam meldt, dat dank zij de verbouwing van enkele minder rendabele zalen tot hotelkamers, de hotelaccommodatie werd opge voerd tot 118 bedden De bezet ting nam dientengevolge in be langrijke mate toe. Het aantal bezoekers van het restaurant was eveneens zeer bevredigend. De exploitatierekening wijst een be drag aan van f 107.8Ö9 (f65.608). Na diverse voorziening resteert een batig saldo van f 33.072 (f 20.758), waaruit zoals bekend een dividend van 6 procent (5 pCt) wordt voorgesteld. Nationalisatie particuliere spoorwegbedrijven in Indonesië Het Indonesische kabinet heeft de minister van Verbindingen, de heer Djuanda volmacht gegeven onderhandelingen aan te knopen om te komen tot nationalisatie van particuliere spoorwegbedrij ven. aldus verneemt Pi Aneta van welingelichte zijde. Geen nationalisatie van de K.P.M. De Indonesische minister van Verbindingen, de heer Djuanda heeft desgevragd aan Pi Aneta medegedeeld dat de regering niet het voornemen heeft de KPM te nationaliseren, De regering zal echter de positie van de Pelni. 'n organisatie voor interinsulaire scheepvaart, versterken. De rege ring heeft 45 kunstvaarders voor de Pelni besteld. Betreffende de Djakarta Lloyd zei minister Djuanda. dat de aandelen van deze maatschappij geheel in han den van de Bank Negara, zodat deze organisatie welke over 2 schepen beschikt, een regerings- bedrijf is, het is de bedoeling de Djakarta Lloyd in te zetten in de oceaanvaart, o.a. naar Japan. Bij de R.P.S. werd f 200.000.ontspaard Bij de Rijkspostspaarbank is gedurende de maand Maart inge legd 32,1 millioen en terugbe taald 32,3 millioen, zodat deze maand het inleggers tegoed met 200.000 is verminderd. In het eerste kwartaal van 1953 belie pen inleg en opvragingen resp. 102 millioen en f 86 millioen, zodat deze periode een overschot van 16 millioen te zien geeft. „Tjoeroeg" reduceert verlies De N.V. Rubber Cultuur Maat schappij „Tjoeroeg" heeft over 1952 een saldo exploitatiereke ning behaald van 51.198. Dit is in mindering gekomen op het saldo verlies A.P. dat daarna 15.138,- bedraagt. De rubber- oogst heeft 301.133 kg bedragen (241.680 kg). De in gebruik ge nomen nieuwe sheetsbatterij heeft de kwaliteit verbeterd en de fabricatiekosten verminderd. Stakingen zijn in het verslagjaar niet voorgekomen. De productie ve aanplant is met 11 ha uitge breid tot 484 ha. Productie Bandar concern De Bandar Rubber Maatschap pij heeft in Maart jl verkregen 147.000 kg rubber, waardoor de productie in het eerste kwartaal van 1953 tot 495.000 kg gestegen is. tegen 313.000 kg in dezelfde periode van 1952. De Bandar oliepalmen cultuur maatschappij heeft in Maart geoogst 1020 ton palmolie en 300 ton palmkernen. Hier is de productie in de eerste drie maanden van dit jaar geko men op 3840 ton olie en 1120 ton kernen, tegen resp. 2650 ton en 740 ton in hetzelfde tijdvak van vorig jaar. Betere ondergrond AMSTERDAM, 2 April Viel er gisteren reeds een zekere ken tering te bespeuren, vandaag was de markt gedecideerd beter. Vrij wel alle hoeken vertoonden vaste ondergrond, alleen de zakenom- vang liet te wensen over. De internationale soorten gaven ver beteringen te zien van 1 tot 3 punten. De Younglening geeft af en toe een kleine opleving te z^en. Vandaag was dit wederom het geval en in een drukke hoek stegen deze papieren van 89 tot 90 i/2. Nog voor de Paasdagen heeft de nieuwe lening de pari- prijs bereikt. Vandaag werd n.l. 99 15/16 tot 100 genoteerd. De overige guldensbeleggingen on veranderd. Twee berichten uit Indonesië hebben de aandacht van de beurs getrokken. De volmacht aan de minister van verkeer om onder handelingen aan te knopen be treffende nationalisatie van de particuliere vervoersbedrijven noemde men de eerste concrete stap op deze weg. Nieuwe pers pectieven voor de eventuele uit keringen opent dit weliswaar niet, maar de betreffende obli gaties bleken vast gestemd te zijn en trokken 1 tot 4 punten aan. Dan ligt het niet in het voorne men van de Indonesische rege ring de K.P.M. te nationaliseren. Op de koers van dit scheepvaart fonds had deze mededeling ech ter geen invloed. Cultures gaven vandaag over wegend betere prijzen te zien, hetzelfde is van toepassing op de scheepvaartafdeling. De grotere omzetten op de New Yorkse ef fectenbeurs heeft ook de activi teit op de Amerikaanse afdeling gestimuleerd. Eergisteren ziin nl. 1141 certificaten en gisteren 1328 stuks verhandeld, hetgeen een vrij hoog getal is voor Amster damse begrippen. Het agio blijft nihil. De beurs blijft gesloten tot a.s. Dinsdag. gens ruwheid en begane wreed heden, die zelfs daar niet door de beugel konden. Vreemde missionarissen had den de geschiedenis aan het licht gebracht, het was een groot schandaal geworden en Lejaune had moeten verdwijnen. Van sergeant in bet Belgische leger, en opzichter op een rub berplantage, waar hij goed be taald werd en onbeperkte mach* had, was hij légionnair gewor den eh door krachtdadig en moedig optreden had hij promo tie gemaakt Hier kon hij zijn ruwheid, zijn woede en zijn arrogantie weer uitleven. Bijwijlen was hij vol maakt krankzinnig. Inderdaad had Boldini enige invloed bij deze man, of er was een soort verbond tussen hen, want nooit strafte Lejaune Bol dini, en soms zag men ze met el kaar smoezen. Vaerren, de Belgische deser teur, verklaarde dat Boldini een burgerbaantje had gehad in de Congo in bet district waar Le jaune gestationneerd was, en dat hij wegens verduistering en ver valsing van boeken gevangen gezet was. Of dit waar is, weet ik niet, maar wel weet ik dat Lejaune de man protégeerde en zijn promotie tot sergeant be werkstelligde, toen hijzelf ser geant-majoor werd. En bet was aan Lejaune, dat we werden overgedragen. Om weer verder te gaan: ser geant Lejaune las onze namen op en inspecteerde ons. Toen hij de kleine Buddy op merkte, die „pocket-Hercules", trok zijn gezicht in een verach telijke grijns, ,,'n Ondermaatse bastaard", zei hij tegen de wachtcommandant. „Ik heb wel eens wat beters gezien dan jouw dooie corpus op een vliegenvanger", zei Buddy prompt. Gelukkig kende Lejaune geen Engels maar hij wist dat een vervloekte recruut het bestaan had zijn mond open te doen. „Hou je bek, hond!", bulderde hij. „Als je je bek nog eens open durft te doen, trap ik hem voor een maand dicht. Spreek nog maar eens en ik zal je je tanden en kiezen laten doorslikken!" Buddy had er geen woord van begrepen: hij had een gemene grijns gezien en woorden met een vernederende klank gehoord en hij was zo overmoedig ge weest zijn mond open te doen. Nu hoorde hij een woedende snauw en hij was te veel oud- militair om iets anders te doen dan strak in de houding te blij ven staan. Maar het kwaad was geschied en Buddy was een ge tekende en elke vriend van zijn vriend tot de derde of vierde generatie. Toen het bloeddoorlopen oog van sergeant Lejaune op Boldini viel, bleef het daarop gericht en zij wisselden een lange blik. Geen van hen sprak. Ons, Gestes, keek hij met af keuring aan. „Weggelopen gauwdieven", zei hij, „laat je handen zien". We staken ze uit. „Hij gaat ons waarzeggen Pas op voor een donkere, lelijke man", fluisterde Digby toen. „Ik zal er harde poten van ma kenNooit een spat werk ge daan in je leven natuurlijk;: Ik zal je manicuren voor je sterft Ik zal ervoor zorgen dat je wou dat je maar naar de gevan genis gegaan was Hij bekeek Hank. „Luie pad, wed ik", merkte hjj op. „Ik zal je leren vlug te zijn. Zó dat je er zelf verbaasd over bent", beloofde hij. Nadat hij aldus zijn overwicht aan het groepje mannen had ge toond, kondigde sergeant Lejau ne aan dat we bij de zevende compagnie ingedeeld zouden worden. Toen brulde hij plotse ling: „Garde a vous! Pour défi- ler! Per files de quatre, a droit!" en keek begerig naar een slacht offer. Zijn gezicht betrok van ergernis en teleurstelling. De groep had prompt gereageerd op de bevelen. Wordt vervolgd. (Vi BRUSSEL i Belga in de Ru statie, mocht d Nederlandse jei eenmaal in het is hij enthousii Belga is voor de in Brussel hee) Kaufman en ziji Even was het ee: voor de Nederlanc weest, toen bekent spelers niet, zoals in de bedoeling h: een school of inte worden ondergebr; een hotel. De herin tournooi van 1951 als men weet wat 1952 te Barcelona partij), toen de pk een groot, wegens schikbaar, lyceum, spelers van de andt de landen sliepen e: daardoor overzicht tiemer was, was nc Zes Maar de zestien jongens, van wie tournooi aan de meegemaakt, hebbe weet van en toen Maandag in de v de leden van de coi voetbal van de K Slingenberg en F. J Brussel-Zuid uit de bleek de stemmir Trainer Kaufman c over de manden m ding en extra rants telde daarna met stentorstem dat worden in „een fij letje met keizerlijk een juweel van ee in de gelagkamer", raatje stegen de 1 gereedstaande autol die de kunst met j gaan, uitstekend ve juiste geest er gauw alle delen van het jongens, die elkaaj oefenbijeenkomsten reis nog maar nauw Nadat de kamers wt ontstond al op de een intens buurtvei het bedtijd was, vor gens een ploeg dil een band, die zijn i: verband in het elfl gemist, zoals uit I spel in de wedstrijd duidelijk is gebleke: Zo zijn alle ploej rustige hotels aan het stadscentrum en de spelers ontn buiten het veld alk maaltijden, die in 1 bouw worden genui taurant van de Kat' dersjeugd is voor i heid ter beschikkin grote keuken is ber gelijktijdig bereiden van een groot aanti en, wat vooral vo< landse jongens nu e een belangrijk punt prima keuken, waar Bergen op Zoom zi dezelfde graagte en' binnen werkt als J Winschoten en Kee Volendam. Over Kees Bon< deze vrolijke ronde heeft het aardige ic voor deze gelegenh lendams costuum aa „Ik dacht, 't is goed gaf Kees ter verkla de verbaasde blikker seis perron op zich MARKT BAR BARNEVELD, 2 Pluimveemarkt. De voor de eerste maal we marktterrein rijk kleiner dan v Door een verwachte slachtkippen was er van dit soort plui voerd. De prijzen w: lager, terwijl nagenc schil werd gemaakt en zware rassen. Di slepend. Prijzen: slachtkij jonge hanen 2.30- witte hanen 2.65—i kens 2.70—2.90; al overige per stuk: 2-75—4.75, tamme k tamme jonge duiver Eiermarkt. Hande voer ca. 850.000 stuk —14.50, algemene p: 100 stuks, kiloprijs 2. Veluwse eierveil veld-Ede". Handel ca. 720.000 stuks. Peneieren van 60-6 14.35, kalkoeneieren eieren 28, eendeneie alls per 100 stuks. Handel in kievit uenmorgen was er een levendige hand eieren, welke op en I?n te. koop werden f? werden er circa stuk Prijzen 0 L.B.U.-overscho de?u Nederlandse men°£es,e Betalings- circa f een wowen. 34 milIioer

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4