1 Hollandse jongens slapen in fijn, knus hotelletje Oorlogs vliegers op Korea kerels met stalen zenuwen ert le Zware eis voor onjuiste belasting-aangifte Deelnemers uit 16 landen komen aan de start Zweedse bestelling van twee kustvaartuigen Rond het Fifa-jeugdtournooi Argentijnen - matige luxe - drinken wijn op de barkruk Oostenrijk heeft een regering De vijfde Tulpenrallye Van het „Frary" standaardtype Yan Appleyard weer van de partij Piloot Tircuit prikt rookbommen in de rode linies Uil >insdag ge- um bij de •assing ge leiding, de :n unaniem ijn trouwe Rijkswater- it Arnhem, lijke woord kwoord gaf le zijn han- dat onder- Ie jubilaris- ard pijnlijk gen verschil waarde die of men een Spreker liet derscheiding nog te her- i en gaf te ien aan de jorttournooi ,pril a.s. wordt jaarlijkse Abel 50>i gehouden, ;en van de r de Zeevaart scholen voor ndigen uitTer- ;en, Den Hel lingen, Delfzijl, Amsterdam zul- omvat voetbal, zwemmen en lard heeft landoening April Prins medisch advies te maagaandoe- n het bed moe- :r. waardoor de eerste kwartaal 000 ka gestegen ka in dezelfde 2. De Bandar ur maatschapDii leoogst 1020 ton ton palmkernen. ctie in de eerste n dit iaar aeko- olie en 1120 ton ;sp. 2650 ton en lfde tiidvak van licht idergrond 2 April Viel een zekere ken- ren, vandaag was deerd beter. Vrij- vertoonden vaste :en de zakenom- /ensen over. De >orten gaven ver- ien van 1 tot 3 nglening geeft af eine opleving te was dit wederom een drukke hoek lieren van 89 tot ir de Paasdagen e lening de pari- indaag werd n.l. 00 genoteerd. De sbeleggingen on- en uit Indonesië acht van de beurs volmacht aan de erkeer om onder- n te knopen be- inalisatie van de vervoersbedrijven le eerste concrete veg. Nieuwe pers- de eventuele uit- it dit weliswaar betreffende obli- ast gestemd te zijn tot 4 punten aan. iet in het voorne- Indonesische rege- te nationaliseren, in dit scheepvaart- e mededeling ech- ed. ■en vandaag over- prijzen te zien, n toepassing op de eling. De grotere e New Yorkse ef- eft ook de activi- ïerikaanse afdeling Eergisteren zijn nl. :n en gisteren 1328 leid, hetgeen een il is voor Amster- len. Het agio blijft ijft gesloten tot a.s. Lejaune op Boldini daarop gericht en een lange blik. i sprak. keek hij met af- 1 gauwdieven", je handen zien", ze uit. ins waarzeggen een donkere, lelijke de Digby toen. arde poten van ma- een sipat werk ge- jven natuurlijk;- Ik uren voor je sterft ■voor zorgen dat je iaar naar de gevari- was. Hank. wed ik", merkte hü leren vlug te zijn. zelf verbaasd over de hij... aldus zijn overwicht pje mannen had ge- jde sergeant Lejau- we bij de zevende ingedeeld zouden n brulde hij plotse- a vous! Pour défi- de quatre, a droit!" sriig naar een slacht- fezicht betrok van teleurstelling. De rompt gereageerd op Wordt vervolgd. VRIJDAG 3 APRIL 1953 Pajrina 5 (Van onze speciale verslaggever) BRUSSEL Francois Pautvelsde eigenaar van hotel Belga in de Rue d'Argonne, vlak bij de Brusselse Zuid statie, mocht dan wat argwanend op de komst van het Nederlandse jeugd-elftal hebben geivacht, nu de jongens eenmaal in het klein knus hotelletje zijn ingeburgerd, is hij enthousiast over zijn „Ollandse" gasten. Hotel Belga is voor de duur van het jeugdtournooi, dat de FIFA in Brussel heeft georganiseerd, het domein van Karei Kaufman en zijn jongens. Even was het een teleurstelling voor de Nederlandse leiders ge weest, toen bekend werd, dat de spelers niet, zoals oorspronkelijk in de bedoeling had gelegen,' in een school of internaat zouden worden ondergebracht, doch in een hotel. De herinnering aan het tournooi van 1951 te Cannes (zo als men weet wat Nederland in 1952 te Barcelona niet van de partij), toen de ploeg logeerde in een groot, wegens de vacantie be schikbaar, lyceum, waar ook de spelers van de andere deelnemen de landen sliepen en aten en alles daardoor overzichtelijker en in tiemer was, was nog vers. Zestien vrienden. Maar de zestien Nederlandse jongens, van wie niemand het tournooi aan de Rivièra heeft meegemaakt, hebben daar geen weet van en toen het gezelschap Maandag in de vooravond met de leden van de commissie jeugd voetbal van de K.N.V.B., H. J. Slingenberg en F. J. van Veen, te Brussel-Zuid uit de trein stapten, bleek de stemming opperbest. Trainer Kaufman ontfermde zich over de manden met voetbalkle ding en extra rantsoenen en ver telde daarna met zijn gezellige stentorstem dat gelogeerd zou worden in „een fijn knus hotel letje met keizerlijke bedden en een juweel van een voetbalspel in de gelagkamer". Met een hoe raatje stegen de knapen in de gereedstaande autobus. Kaufman, die de kunst met jongens om te gaan, uitstekend verstaat, had de juiste geest er gauw in bij de uit alle delen van het land komende jongens, die elkaar van enkele oefenbijeenkomsten en een korte reis nog maar nauwelijks kenden. Nadat de kamers waren ingedeeld ontstond al op de eerste avond een intens buurtverkeer en voor het bedtijd was, vormden de jon gens een ploeg dikke vrienden, een band, die zijn invloed op het verband in het elftal niet heeft gemist, zoals uit het vertoonde spel in de wedstrijd tegen Ierland duidelijk is gebleken. Zo zijn alle ploegen in kleine rustige hotels aan de rand van het stadscentrum ondergebracht en de spelers ontmoeten elkaar buiten het veld alleen tijdens de maaltijden, die in het K.A.J.-ge- bouw worden genuttigd. Dit res taurant van de Katholieke arbei dersjeugd is voor deze gelegen heid ter beschikking gesteld. De grote keuken is berekend op het gelijktijdig bereiden en serveren van een groot aantal maaltijden, en, wat vooral voor de Neder landse jongens nu eenmaal altijd een belangrijk punt is,'er is een prima keuken, waar Cor Buys uit Bergen op Zoom zijn portie met dezelfde graagte en snelheid naar binnen werkt als Jan Blom uit Winschoten en Kees Bond uit Volendam. Broekvertoon. Over Kees Bond gesproken: deze vrolijke ronde Volendammer heeft het aardige idee gehad om voor deze gelegenheid zijn Vo- lendams costuum aan te trekken. „Ik dacht, 't is goed vlagvertoon", gaf Kees ter verklaring, toen hij de verbaasde blikken op het Brus sels perron op zich gericht voelde. MARKT BARNEVELD BARNEVELD, 2 April. Pluimveemarkt. De aanvoer voor de eerste maal op het nieu we marktterrein was belang rijk kleiner dan vorige week. Door een verwachte prijsval voor slachtkippen was er veel minder van dit soort pluimvee aange voerd. De prijzen waren ook veel lager, terwijl nagenoeg geen ver schil werd gemaakt tussen witte en zware rassen. De handel was slepend. Prijzen; slachtkippen 22.20; jonge hanen 2.302.55; jonge witte hanen 2.652.75; piepkui kens 2.702.90; alles per kg; cverige per stuk: oude hanen 2.754.75, tamme konijnen 38, tamme jonge duiven 0.801.00. Eiermarkt. Handel vlug. Aan voer ca. 850.000 stuks. Prijzen: 14 14.50, algemene prijs 14.20 per 100 stuks, kiloprijs 2.31. Veluwse eierveiling „Barne- veld-Ede". Handel kalm. Aanv. ca. 720.000 stuks. Prijzen: kip peneieren van 60-63 gram 14— 14.35, kalkoeneieren 24, ganzen eieren 28, eendeneieren 1212.12, alls per 100 stuks. Handel in kievitseieren. He denmorgen was er te Barneveld een levendige handel in kievits eieren, welke op en bij de mark ten te koop werden aangeboden. werden er circa 300400 ver handeld. Prijzen 0.500.50 per stuk. •B.U.-overschot in Maart De Nederlandse Bank N.V. mede, dat blijkens de voor- i°hige gegevens Nederland gedu- f®hae de maand Maart 1953 in net betalingsverkeer met aan de rhropese Betalings-Unie deelne- r-uH l.anden een overschot van 2 f 134 millioen heeft ver worven „Zeg maar goed broekvertoon", kwam toen ineens de stem .van de Utrechtenaar Hans Kraay er tussen. Kees Bond haalde zijn mouw eens over de toch al glim mende schoengespen en zei ver der niets meer. Tussen het Zuiderstation en het Noorderstation ligt een halve stad, maar tevens een halve voet balwereld. Want toen de leiders de Argentijnse jeugdploeg zagen waar de organisatoren hun pupil len wilden onderbrengen, trokken zij verontwaardigd hun neus op voor zoveel gebrek aan respect voor de Zuid-Amerikaanse voet- baladel. Neen, de groep van meer dan 20 van top tot teen in dure uni forme kleding gestoken jongens, die reeds een week voor het be gin van het tournooi per vliegtuig in de Belgische hoofdstad was gearriveerd, kon toch niet in een tweederangs hotel verblijven en aan de eenvoudige collectieve maaltijden in het K.A.J.-gebouw deelnemen? Binnen een uur was alles gere geld en met hun staf van leiders en soigneurs namen de Zuid- Amerikanen hun intrek in een van de luxueuze hotels bij het Noorderstation. Wilde de Konink lijke Belgische Voetbalbond niets bijpassen? Geen bezwaar, vond chef d'equipe, Nicolas Guissarri, dan betalen wij het zelf. Op het bedrag van 150.000 gulden, dat de Argentijnse bond voor dit uit stapje van zijn toekomstige ster ren had uitgetrokken, betekende zo'n extraatje immers niets. Luxe gewend. „Mijn jongens zijn bij de trips, die zij wel meer in Zuid-Amerika maken, matige luxe gewend", vertrouwde de Argentijnse ver zorger Miguel Marzano, een kleine donkere man met een indrukwek kende snor en een Faroekse zon nebril ons in een mengelmoes van Frans en Engels toe. Toen wij hem aanschoten stapte hij juist uit de touringcar, waarmee hij met zijn Juans en José's, allen met breedgerande sombrero's en kleurige shawls, van een uitstapje terugkeerde. Toen wij de jeugdige knapen 5 minuten later met het gemak van mannen-van-de-wereld op de hoge krukken van de chique ho telbar zagen klimmen en vmo (wijn) hoorden bestellen, begre pen wij wat de „matige luxe" van Miguel Marzano betekende. Niet temin werden de Argentijnen in eerste ronde geslagen, en zullen zij troost moeten zoeken in het verliezerstournooi. Wij dachten toen wij die „ma tige luxe" der Argentijnen zagen, aan Kees Bond en zijn kornuiten, met opgewonden gezichten rond het voetbalspel in de gelagkamer van het hotelleke van Francois Pauwels geschaard. WENEN, 2 April. Vandaag is de vijf weken oude regerings crisis beëindigd, doordat het nieu we kabinet met de industrieel Julius Raab als kanselier door president dr. Theodor Koerner be ëdigd werd. In de regering hebben 8 leden van de katholieke volkspartij en 6 van de socialistische partij zit ting. Sinds 1945 wordt Oostenrijk reeds door deze partijen gere geerd. Het kabinet verschilt al leen van dat voor de algemene verkiezingen van 22 Februari, dat Raab dr. Leopold Figl als kanse lier is opgevolgd, terwijl socialis ten benoemd zijn als staatssecre tarissen bij de ministeries van Handel en Buitenlandse Zaken. De 61-jarige oude Raab is één van de krachtigste economische leiders van Oostenrijk. Hij is voorzitter van de Oostenrijkse Ka mer van Koophandel, welke een zeer grote rol speelt in de buiten en binnenlandse handel van het land. Hij is voorzitter van de volkspartij. (Van onze verslaggever) HAARLEM De Officier van Justitie aan de Haarlemse Recht bank, Mr. G. W. v. d. Valk Bou- man eiste gisteren tegen de uit gever J. J. D. uit Koog aan de Zaan wegens opzettelijk onjuiste of onvolledige belastingaangifte vijf maanden gevangenisstraf. D. was ten laste gelegd, dat hij in '45 opzettelijk een onjuiste of onvolledige aangifte had gedaan, als bedoeld in het Buitengewoon Navorderingsbesluit. Hef ging bier om zijn zuiver inkomen over de jaren 1941 tot en met 1943, dat hoger zou zijn geweest, dan hij had oogegeven en zijn vermogen op 1 Sept., dat eveneens veel gro ter zou zijn geweest, dan hij op gaf. Tevens was hem een onjuiste aangifte ten laste gelegd voor de 's GRAVENHAGE Naar wij vernemen heeft de ont werper van het „Frary" stan daard-kustvaartuig de heer Frank Rijsdijk uit Zweden opdracht ontvangen voor de houw van twee van deze sche pen. Ze zijn bestemd voor het vervoer van cellulose, dus lichte en volumineuze lading. Het standaardtype kustvaar tuig volgens ontwerp van de heer Rijsdijk heeft in Zweden speciaal de aandacht getrok ken door zijn groot laadver mogen en zijn grote kubieke capaciteit voor het vervoer van lichte lading. De ontwerper onderhandelt thans over de uitvoering van een derde Zweedse opdracht en is ook in bespreking met Franse op drachtgevers. De schepen voor Frankrijk zouden als fruitschepen worden gebouwd. Het aantal aanvragen uit bin nen- en buitenland is inmiddels het dozijn gepasseerd. Ook voor Nederlandse rekening worden enige van deze schepen gebouwd. De heer Rijsdijk, die de schepen in eigen 'beheer gaat bouwen, voert momenteel onderhandelin gen over de aankoop van een be staande scheepswerf. Deze onder handelingen zijn nagenoeg vol tooid. Het „Frary" standaardkust vaartuig is een open shelterdek- schip met een bruto-inhoud van 499 ton bij een draagvermogen van ca. 1060 ton. Het schip zal worden uitgerust met 4 stuks 6- cylinder Caterpillar motoren met een totaal vermogen van 680 pk, welke 2 stuks Voith-Schneider propellers aandrijven. Daar met deze schroeven ook wordt ge stuurd is een roer overbodig. Het zal tevens de eerste maal zijn. dat een zeeschip met deze propellers wordt uitgerust. Ze verschaffen het schip een manoeuvreerbaar heid die met de conventionele schroef niet te bereiken valt. Door het ontbreken van roer en schroef aan de achtersteven zal deze een bijzondere vorm krijgen. De machinekamer ligt boven de waterlijn, hetgeen eveneens een noviteit kan worden genoemd. De geladen snelheid van het schip zal 12.7 knoop bedragen, de actie radius 7000 mijl. Het laadgerei zal worden bediend door electriseh- hydraulische lieren. Het schip zal worden gebouwd volgens de ge heel gelaste constructie, overeen- Havenarbeiders in Makassar staken DJAKARTA 2 April (PI Aneta) In verband met de onveilig heid op het haventerrein van Ma kassar. waar dieven niet alleen goederen stelen, maar ook de arbeiders lastig vallen, ginger 1500 havenarbeiders Woensdag r staking, waardoor 10.000 arbei dersuren verloren gingen. Margarine en zeep duurder in Indonesië DJAKARTA. 2 April (Pi Aneta) Ten gevolge van de stijging van de copraprijzen zullen de prijzen voor margarine met 35 procent, voor huishoudzeep - met 10 procent en voor badzeep met 25 procent mogen stijgen. komstig de voorschriften van Bu reau Veritas. Het standaardkustvaartuig van het „Frary" type is voor univer seel gebruik bestemd, dus kan zowel in de tropen als in arcti sche gebieden alle soorten van lading vervoeren. Het is uitgerust met een speciale ijs versterking. In hoofdzaak zal het voor export worden gebouwd, zonder variaties op het oorspronkelijke ontwerp. Als eerste zal binnenkort het prototype „Dutch Glöry" op sta pel worden gezet, waarna de an deren in serie worden gebouwd, een factor die er belangrijk toe zal bijdragen de bouwkosten te drukken. DEN HAAG. Zowel kwan titatief als kwalitatief hebben de inschrijvingen voor de vijfde in ternationale Tulpenrallye, geor ganiseerd door de RAC-West en waarvoor in de nacht van 26 op 27 April in 7 verschillende ste den van Europa het startsignaal zal worden gegeven aan de hoog gestelde verwachtingen beant woord. Van de ongeveer 250 équipes, die hebben ingeschreven, is dit maal meer dan. de helft uit het buitenland afkomstig. Niet min der dan 16 nationaliteiten zijn vertegenwoordigd en de inschrij vingen voor de verschillende klassen waarborgen zonder meer een open strijd. Onder de Engelse inschrijvin gen meer dan 60 équipes van Groot-Brittannië staan op de deelnemerslijst treffen wij de namen aan van Yan Appleyard, de winnaer van de rallye van Groot Brittannië van dit jaar, eerste in het algemeen klasse ment van de Derde Internatio nale Tulpenrallye (1951), win naar van de Gouden Coupe des Alpes in 1952, voorts Georges Imhoff. winnaar van de sterrit naar Lissabon, enkele jaren ge leden en derde in de rallye van Groot Brittannië, welke kort ge leden is gehouden. Appleyard komt weer met Jaguar en Imhoff rijdt met Allard. Beide équipes starten te Den Haag. In de Re sidentie vertrekken ook de drie gebroeders Reece, met Ford Zephyr woonachtig te Liverpool, Trouwe inschrijvers voor de Rallye naar Monte Carlo en de Tulpenrallye. Verder treffen wij bij het Engelse contingent de dames-équipe Sadler-Dunham aar... Miss Dunham viel het vorig jaar op het circuit van Zand- voorf op door haar uitstekend rijden met haar Rover Saloon. Acht dames-teams. Het aantal dames-éouipes is dit keer zeer groot. Niet minder dan 8 dames-teams zuilen elkaar de overwinning betwisten en be. halve t reeds —roemde En gelse team zijn Greta Molander met Zaab en Sigrand met Renault van de partij. De inschrijvingen uit Frank rijk, België. Duitsland en de Scandinavische landen zijn kwa litatief sterk vooruit gegaan. Bij de Franse deelnemers komen wij tegen Becauart met Jowett Ja velin, die al eens de rallye Mon te Carlo heeft gewonnen; bij de Belgen vinden we Pierre Stas- se. Jacques Ickx, de winnaars van Luik-Rome-Luik in 1951., die. evenals Becquart Brussel als startplaats hebben gekozen. Een voorlopig overzicht leert verder, dat van Nederlandse zij de o.a. deelnemen Maus Gatso- nides, de winnaar van de ster- rit naar Mor.,te Carlo van dit jaar; Klaas Barendrget; Karei Ton; Jan Flinterman en Dries van der Lof, die allen ongetwij feld zullen trachten de rallye trofee dit jaar in Nederlandse handen te brengen. Bepaald is. dat aan de inter nationale klassements-races, wel. ke op 30 April. Koninginnedag, op het circuit van Zandvoort de beslissing zullen brengen wie de Jubileum Tulpenrallye wint in totaal 120 wagens zullen deel nemen, verdeeld over 8 wedstrij den. inkomstenbelasting over 1948 en 1949. Uit het verhoor van verdachte bleek, dat de controle van de fiscale recherche aan het licht had gebracht, dat aan inkomsten over de na-oorlogse jaren een be drag van f 19.740,60 verzwegen was; over de jaren '48 en '49 was voorts in plaats van resp. f9.336,44 en f17.011,30 slechts f5.041,97 en f14.002.18 aan inkomen opgege ven. Verdachte, hierover onder vraagd door de president, Mr. J. H. Petersen, zei, dat hij geduren de de -oorlogsjaren diverse bedra gen had uitgeleend, waarvan te ruggave niet vaststond, terwiil hii een en ander ook het gevolg noemde van slordigheden en ver gissingen. De Off. v. Justitie wilde dit niet voetstoots aannemen en be toogde. dat verd. er een svsteem van gemaakt had zijn geld bii diverse mensen en zaken onder te brengen met liet oog oo de toekomst: opzettelük had hij al dus allerlei geld weggewerkt, o.a. door reeds b°talingen te doen van leveranties die nog niet hadden nleatq gehad, hetgeen ongebrui kelijk is. De controleur der belastingen, de h°er W. F. Navis verklaarde, dat r>. bij het onderzoek vele moeilijk te controleren verhalen had opgedist en dat de correcties uit de stukken konden worden vastgesteld. Bii de geldsanering trachtte hii b.v. zijn geld veilig te stellen door aan een Zaanse firma voor leveranties, die nog niet hadden plaats gehad, fl.500 vooru't te hetalen. Ook had get. 'n gefingeerde kwitantie voor een oaoierleverantie bii de stukken aangetroffen en twee facturen voor eenzelfde uitgaafpost, waar van de ene als bruto-bedrag en de ander als netto-bedrag was ge boekt, In antwoord op een vraag van de president zei get., dat dit moest büikon uit de boekhouding van de Federatie van V.V.V.'s, welke op de rechtbank was ge bracht. Afdelinv Publiciteit Fede ratie V.Y.V.'s Hierbij kwam ook de omzet belasting ter sprake, welke ver schuldigd was voor do uitgegeven publicaties van de Afdeling Pu- hliritpit van de Federatie van V.V.V.'s boven het Noordzee- kanaal waarvan verd. directeur is. Volgens get. Navis was dit een orivé-zaak van verdachte, die aldus profiteerde van de goodwill die de Federatie geniet. Volgens de getuige a décharge, de administrateur J. Kok, en de verdediger was het pchter een Federatie-aangelegenheid en heeft het bestuur der Federatie bepaald, dat verdachte als aan vulling op zijn salaris ad f3000. de netto revenuen ontvangt van de Publiciteitsafdeling van de Federatie. Toen D. n.l. eens een uitgave een andere vorm wilde geven, aldus get. Kok, ging dat "iet door, omdat het bestuur der Federatie zulks niet wenste. Tot het jaar 1951 was over de uitgaven van de Afd. Publiciteit van de Federatie geen omzet belasting betaald. Hier was wel een bedrag voor gereserveerd, doch de directeur D wist bij de Inspectie te Den Helder te be reiken, dat tot 1951 deze omzet belasting niet behoefde te worden betaald. Nadien is de omzetbelas- (Van oorlogscorrespondent J. Rups) Boven de vijandelijke linies aan het Koreaanse front zweeft een rank vliegtuigje. Het is een onbewapende „Mosquito", die slechts rookgranaten aan boord heeft om op vijandelijke doelen te werpen, zodat deze een dui delijk waarneembaar teken vormen voor de lichte bom menwerpers, die er straks hun „trockets" zullen af gooien. Dan zal de grond onder onze voeten trillen van de enorme explosies, die de vijandelijke geschutsopslel- lingen vernielen. En terwijl wij het kleine vliegtuigje nakijken, de moed bewonderen van de vlieger, die zijn kist met onnavolgbare kalmte enkele honderden nieters boven de rode stellingen laat cirkelen, zien wij het plot seling schudden en enkele tientallen meters vallen, de rechtervleugel omlaag. Er komt een kleine rookwolk van de vleugel. Het vliegtuig is getroffen door de zware mi trailleurs. Zal het neerstorten? Zal liet....? Het is een zonnige ochtend en ideaal vliegweer. Luitenant Tir cuit van de Fifth Airforce in Korea stijgt na een korte uitloop op van de „Air-strip" en met eén sierlijke bocht richt hij de neus van zijn „Mosquito" naar het Noorden. Zijn opdracht luidt: rookgranaten werpen op een doel, dat hem nader door de radio zal worden aangegeven door een waarnemer in een verdekt opge stelde observatie-post: vijandelijke mortieropstelliftgen, die zeer hin derlijk zijn gebleken voor de ge allieerden. Zodra hij zich boven Niemandsland bevindt zal hem de -daats worden aangewezen. Als medepassagier bevindt zich het vliegtuigje de Engelse lui- enant Berry, die zijn gezellige ruisje in Oxfordshire tijdelijk heeft vaarwel gezegd om voor een groot doel een "primitief ten tenleven te leiden op Korea. Honderd meter boven het dal vliegend, zwenkend tussen de tal loze heuvels, volgt de „Mosqui to" zijn weg. Op Korea geldt geen minimum en Tircuit heeft er ple zier in het landschap vlak onder zich te zien verglijden. Na een minuut of tien komt hij aan een dal, waarin een ri vier stroomt. De oevers zijn be vroren en tussen het hoge on kruid in het dal liggen nog flar den sneeuw. Dat dal is Niemands land. De heuvels aan de overkant zijn door de vijand bezet. Daarin hebben de chinezen zich ver schanst, zich verbergend in diepe holen en spelonken. Daar staan ook zware mitrailleurs en stuk ken afweergeschut en zodra een geallieerd vliegtuig binnen hun bereik komt, zullen die vijande lijke wapens al hun vuur en staal uitspuwen. Het doet Tircuit niet veel meer. Honderden vluchten heeft hij reeds boven vijandelijk gebied gemaakt. Verscheidene malen is hij daarbij ternauwernood aan de dood ontsnapt en telde hij bij terugkomst op de „Air strip" de kogelgaten in de romp van zijn kist. Het is altijd wel losgelopen. Op den duur word je onverschil lig aan het front. Je gaat te veel op je goede gesternte vertrouwen. Het onbekende doel Boven Niemandsland trekt Tir cuit zijn toestel enkele honderden meters op. Door zijn koptelefoon klinkt de stem van de waarne mer: „Op die kale heuvel rechts vooruit. Zie je die lange horizon tale loopgraaf? Waar die aan de rechterzijde eindigt is een kleine knobbel. You see that"? Ja, met die drie granaattrechters eron der". „Achter die knobbel staan de mortieren. Have you got it?" Tircuit trekt de stuurknuppel wat naar zich toe en geeft een kort rukje naar rechts, drukt met de rechtervoet licht op het voe- tenstuur, zet zijn machine weer recht en neemt van zeven hon derd meter een steile duik, recht op het doei af. Als hij een hon derd meter heeft afgelegd, drukt hij op het knopje aan de stuur- kolom, geeft meteen vol gas en laat de „Mosquito" snel klimmen. De feilloos betrouwbare motor ronkt rustig zijn eentonig lied. In een opwaartse scherpe bocht kijkt Tircuit naar beneden om te zien of zijn rookbom doel heeft getroffen. Ja precies achter de zandknobbel hangt een rossigrood wolkje. Voor de bestuurders van de lichte bommenwerpers is de plaats waar de Chinese geschuts- opstellingen liggen, voldoende aangegeven. Plotseling krijgt de „Mosquito" een hevige schok Tircuit voelt de stuurkolom tussen zijn han den hevig schudden en het vlieg tuig helt snel naar rechts over, terwijl de neus omlaag is gericht. Het is door luchtdoelgeschut ge troffen. De rechter-aileron is in zijn hoogste stand gesprongen en blijft daar staan. Terwijl zweet druppels op z'n voorhoofd pare len, drukt Tircuit zijn linker pedaal in en prompt gaan zijn landingsklappen uit. Een flinke ruk aan de stuurknuppel doet de neus weer omhoog komen. Zo snel hij kan, draait de vlieger zijn trimmer in uiterst linkse stand. Het ergste gevaar is bezworen: het vliegtuig ligt weer nagenoeg recht. De instrumenten werken echter niet meer normaal. De oliedruk meter van het hydraulisch sy steem staat op nul, het gyro- kompas is levenloos en de enige manoeuvre, die het vliegtuig nog kan maken is een flauwe linkse bocht, en als Tircuit na de se conden van intense spanning om het vliegtuig weer onder controle te krijgen, een blik naar rechts werpt, ziet hij een groot gat in zijn Linkervleugel. Omlaag kij kend merkt hij, dat hij dieper boven vijandelijk gebied is door gedrongen. De vijand schiet met alle beschikbare wapens op het weerloze toestel, maar de kogels fluiten er links en rechts omheen, zonder iets te raken. Snelle hulp Intussen heeft de bestuurder van een andere „Mosquito", ka pitein Cunniff gemerkt, dat er iets met zijn collega aan de hand was en met volle snelheid is hij ter assistentie gekomen. Luitenant Berry, de flegmatieke Engelsman, merkend, dat zijn buurman de handen vol heeft aan de bestu ring, bedient de radio en even later passeren de twee vliegtuigen weer niemandsland. Op de „Air-st -> in allerijl voorbereidingen --''•off en om Tircuit te ontvangen. De rood geverfde weapon-carrier, die als brandweerwagen dienst doet, staat naast de landingsbaan gereed, de mannen aan de schuimblusappara- ten. Met loeiende sirenes stuift een ambulancejeep het veld op Iedereen wacht met intense spanning de noodlanding af. Ook de hydraulische installatie van het landingsgestel werkt niet meer. Tircuit moet met zijn kist een buiklanding maken. Daar komt het toestel aangevlo gen. Met geringe snelheid stuurt Tircuit op het gras aan. Met luid gekraak slaat de schroef aan splinters en de „Mosquito" schuift een dertigtal meters over het veld, draait, met de rechtervleugel omlaag, honderdtaehtig graden "en staat stil Goed afgelopen. Twee bleke luitenants strompe len naar de ambulance jeep On gedeerd maar trillend van span ning. Leunend op het spatbord van de jeep grijpt Berry de hand van Tircuit „Well done", zegt hij eenvoudig. „We have been very fortunate...." is het een voudige antwoord. Morgen genieten Tircuit en Berry rust. Maar overmorgen zit ten ze in een andere „Mosquito" en werpen weer rookgranaten op vijandelijke doelen. Zo werken de Amerikaanse vliegers op Korea. Kerels met stalen zenuwen. ting weer wél verschuldigd. De verdediger, Mr. Perrin, die hier aan toevoegde dat de omzetbelas ting betaald wordt door de Afd. Publiciteit van de Federatie, gaf toe, dat het fout van verdachte was geweest, het voor deze be lasting gereserveerde bedrag, dat hem toekwam, niet alsnog aan de belasting als inkomsten op te ge ven. Zware eis De Off. v. Justitie achtte het ten laste gelegde bewezen; zowel wat de aangifte voor de vermo gensbelasting betreft, die 11.000 te laag was, als wat betreft de aangifte voor de inkomstenbelas ting. Gebleken is, dat verd. zijn geld weggewerkt heeft door vor deringen op derden en de Onge- bruikeliike betaling van niet- geleverde goederen. Tegen een snortief snelletje met de fiscus, had de Officier geen bezwaar, doch hier is systematisch en ern stig geknoeid, terwiil verdachte het onderzoek on alle manieren heeft tegengewerkt. Hoewel de verdediger betoogde, dat de ver beterde aangifte voor een groot deel te danken was aan de spon tane oogave van verdachte zelf, kon de Officier in de medewer king aan het onderzoek geen soe- ciale verdienste van verdachte zien. Nadat de Officier vijf maanden gevangenisstraf had geëist, ver klaarde get. Navis, desgevraagd door de President, dat verdachte als gevolg van een en ander nog navorderingen te betalen kriigt. verhoogd met 101% als boete, resD. van f4.293,60 aan inkom stenbelasting over de jaren '43/ '46 en aan vermogensbelasting van f6.000. De verdediger merkte in dit verband op, dat verd. reeds in Jan. j.l. nog 1.724.15 aan gewetensgeld betaald heeft. De verdediger achtte opzet niet bewezen en vroeg daarom pri mair vrijspraak. PI. herinnerde eraan, dat het onderzoek, dat 9 maanden duurde, voor verdachte die 21 maal verhoord is, heel on plezierig is geweest. Get. Navis zei hierop, dat verdachte dit aan zichzelf te wijten heeft en alles had kunnen voorkomen, als hii anderhalf iaar geleden, toen ook een onderzoek werd ingesteld, niet verzuimd had gebruik te ma ken van de gelegenheid alles op te geven. Onder aanvoering van persoon- lijke^ overwegingen bepleitte Mr. Perrin tenslotte subsidiair een geldboete of een voorwaardelijke straf. Uitspraak over 14 dagen. OUD-DIRECTRICE IN CEL OVERLEDEN In verband met de malversaties in het ziekenhuis te Vlaardingen is Maandag j.l. in haar tegen woordige woonplaats, de Noord hollandse gemeente Winkel, ge arresteerd en naar Vlaardingen overgebracht de oud-directrice van het ziekenhuis, de 65-iarige mei. A. Z. Nadat zij verhoord was, werd zij op last van de Officier van Justitie, in verzekerde bewaring gesteld. In haar cel heeft zij zien van het leven beroofd. Zoals bekend is indertijd de oud-administrateur van H. gear resteerd, verdacht van verduiste ring van een bedrag van onge veer f 50.000.ten nadele van dit ziekenhuis. Post voor militairen op weg naar Korea Post voor de militairen van het 18e aanvullingsdetachement N.D. V.N., dat op 3 April uit Neder land is vertrokken, moet uiterlijk op 4, 10 en 17 April in Nederland ter.post worden bezorgd. Het adres dient als volgt te lui den: rang, naam en legernummer, 18e aanvullingsdetachement N.D. V.N., op uitreis naar Korea, Am- sterdam-Schiphol-Militair. De naam van het schip en de tussenhavens mogen dus niet wor den vermeld. D.W.O. brengt 12 April „De automatische butler" WIERINGERMEER Het ein de van het toneelseizoen komt weer in zicht. Vele verenigingen geven binnen korte tijd hun slot- uitvoering. Zo ook de in de Wie- ï'mgermeer bekende toneelclub D WO. Tweemaal zagen we DWO deze winter reeds op de planken, de eerste keer met „Bij Heer nonkel". de tweede keer met „Pinky", welk stuk voor DWO wel een groot succes geweest is. Op Zondag 12 April brengt DWO tot besluit van dit seizoen een stuk in een geheel ander genre, n.l. „De Automatische Butler", 'n klucht in drie bedrijven. Het spreekwoord zegt: „Verandering van spijs doet eten". Zo is het ook met toneelstukken. Het pro gramma werd bij de aanvang van het seizoen dan ook zo opgesteld, dat er variatie gebracht werd in de keuze van stukken. Wat de inhoud van het nieuwe stuk betreft, kunnen we heel kort zijn. Het biedt volop afwisseling, met vele momenten waarop U lachen kunt naar hartelust. Na afloop is er gezellig samen zijn met het welbekende orkest va „The Sunny Boys". HET NUCHTERZIJN EN DE AVONDMIS In de „Ecclesia Docens"-reeks, een uitgave van de N.V. Gooi en Sticht te Hilversum, verschijnen alle pauselijke documenten die voor onze tijd van belang zijn. Zij worden uitgegeven in de oor spronkelijke Latijnse tekst en in een verantwoorde Nederlandse vertaling. In deze reeks is thans als extra uitgave verschenen de apostolische constitutie „Christus Dominus" van 6 Januari 1953 over het nuchter blijven voor het ont vangen van de H. Eucharistie, met de daarbij behorende instruc tie van het H. Officie. De instructie moet bezien wor den in het licht van de consti tutie, die als het ware een toe lichting is op de bedoelingen van de H. Vader inzake de faculteiten betreffende hét nuchter blijven en de avondmissen. Deze uitgave van de oorspron kelijke Latijnse tekst en de door prof. dr Chr. Oomen C.s.s.R., prof. dr M. Mulders C.s.s.R. en dr J. B. Kahmann C.s.s.R. ver zorgde uiterst betrouwbare ver taling is zowel voor priesters als voor ontwikkelde leken van groot belang. A.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5