Georgi Malenkov tast door Voorstel aanvaard van Noordelijken Turkse duikboot opgegeven HEILIGE VADER WAARSCHUWT Lusteloosheid het grootste gevaar Scherpe veroordeling van figuren uit Beria's onmiddellijke omgeving Hog Dagblad voor Alkmaar en omgeving e N.K.Y.D.-functionaris in arrest gesteld EEN KLOK 40 Doden 99 Doden na aanvaring met Zweeds schip DEZE TIJD VRAAGT DADEN Vierde atoomflits over Las Vegas voor Echternach Mossadeq en het gezag van de Sjah Er broeit iets in Latijns Amerika Jacob de Jonge gearresteerd „De Ruyter" vaart uit De besprekingen van Panmoendjon Kas-tekort in „Levensavond" Buiten God is ,t nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Dingdag 7 April 1953 49e Jaargang - Nr 12747 MOSKOU, 6 April Pratvdahet blad van de Sovjet- Russische communistische partij, heeft Maandag gemeld, dat een voormalige onderminister en hoofd van de afde ling-onderzoek van het ministerie van staatsveiligheid, Rioemin, is gearresteerd in verband met de zaak der artsen, die zijn vrijgelaten, nadat de beschuldiging van samenzwering tegen het leven van Sovjet-leiders ivas in getrokken. Het blad beschuldigt de vom- malige minister van staatsveilig heid Serge Ignatief van ..poli tieke blindheid en zorgeloosheid" Hii is ontslagen alssecretaris van het centrale comité der com munistische partii. De Prawda schrijft voorts, dat Solomon Michoels, die in Januari een tussenpersoon in het beweer de complot werd genoemd, een eerbaar persoon is. die belasterd werd. Gezegd wordt, dat Rioemin bn hèt onderzoek naar de zaak der artsen de regering der Sowiet- Unie heeft bedrogen. Rioemin en enige medewerkers van het mi nisterie van staatsveiligheid heb ben door hun misdadige activi teit de Sowiet-wetten geschon den door het samenstellen van valse documenten". De commis sie van medische deskundigen, die bii de zaak betrokken was. had onjuiste conclusies getrok ken ten aanzien van de metho den van behandeling van Tsjer- bakof en Zidanof (twee Sowiet- leiders. die door het toedoen der artsen zouden zijn overleden). „Het Sowiet-volk heeft met voldoening vernomen, dat de be schuldiging tegen de artsen ge heel vals was." Het blad roept op tot waakzaamheid, opdat de LAS VEGAS, 6 April. Op de proefterreinen alhier heeft vandaag een nieuwe atoomont ploffing plaats gehad de vierde van de jongste reeks proefnemin gen. De lichtflits werd om 07.30 in het Noordwesten zichtbaar. Zij was te Las Vegas duidelijk waar te nemen. Het explosiemateriaal is uitgeworpen door een vliegtuig. Bij de tot nu toe deze lente ge houden proefnemingen had de explosie steeds plaats op een stalen toren van 100 mtr hoogte. Ondanks de grondnevel ver scheen binnen drie minuten de bekende witte paddestoelwolk, hoog in de lucht en snel in om vang toenemend. De wolk was veel groter dan bij de proef van de vorige week. Op het tijdstip der ontploffing bevonden zich 82 vliegtuigen in de lucht, waaronder twaalf reus achtige „B-47" straalbommen- werpers. Twee „Jet-Drones" AG 80 zonder piloot vlogen door de atoomwolk geleid door radar en met 60 muizen en twee apen aan boord. De „Drones" werden bege leid door twee DT 33 moeder vliegtuigen. Twee F 86 straal jagers waren in de lucht om de „Drones" neer te schieten als ze buiten controle mochten geraken. Haar bronzen stem luidt eeuwviering in UTRECHT. De zware klok, die Nederland bij de eeuwfeest viering als geschenk aanbiedt aan de basiliek van Echternach, waar het graf van St Willibrord zich bevindt, zal de feestelijkheden van 100 Jaar Kromstaf inluiden. In een 8 meter hoge klokkestoel wordt deze imposante klok op gehangen in het Utrechtse stadion, waar zij voor de eerste maal haar bronzen stem doet horen bij de inkomst van de Kardinaal-Legaat. Bit gelui, dat door de radio wordt uitgezonden, zal het teken zijn, waarop in geheel Nederland de klokken van alle katholieke ker ken, kloosters en kapellen het begin der eeuwfeestviering zullen aankondigen. De klok krijgt een gewicht van ongeveer 7100 kilogram, de mid dellijn onder aan de klok ge meten is 2,19 meter, de hoogte ruim 2,20 meter. De grondtoon zal zijn een Ges. De klok wordt vervaardigd in de Nederlandse Fabriek van Torenwerken B. Eijs- bouts C.V. te Asten. De super visie en keuring is in handen van prof. dr A. A. Smijers. voorzitter van de Katholieke Klokken- en Orgelraad. wetten zullen worden geëerbie digd. „Het feit. dat de Sowiet- -regering oneniijk haar fouten ten overstaan van het volk er kent. is een bewijs, dat de Sow- iet-Unie een sterke macht is en dat de regering met het volk is verbonden en een politiek volgt, welke precies met zijn belangen overeenkomt", aldus het blad. (Het ministerie van staatsvei ligheid wordt sedert de reorga nisatie van de regering na de dood van Stalin geleid door Beria, die tevens minister van binnenlandse zaken is.) TEHERAN, 6 April. Premier Mohammed Mossadeq heeft van daag in een radiorede van 45 minuten ontkend, dat hij zou streven naar opheffing van de huidige Iraanse monarchie en af zetting van de Sjah. Uit Mossadeq's rede bleek dui delijk, dat hij van mening is, niet doeltreffend te kunnen regeren als hij niet volledig kan beschik ken over het leger en andere troepen, die in de Sjah hun wer kelijke bevelhebber blijven zien. Het is Mossadeq's bedoeling, aan elk gezag van de Sjah over de troepen een eind te maken. GUATEMALA. 6 April Po litie en militairen onderzochten Zondag alle auto's, die de hoofd stad van Guatemala binnenkwa men of er uit vertrokken. Dit geschiedde na ontvangst van be richten dat de oppositie zou heb ben samengezworen een gewa pende opstand in de stad te be ginnen. Van regeringszijde wordt ver klaard dat oppositieleiders pogen in samenwerking met verzets strijders, die in de afgelopen week in Noord-Guatemala in actie zijn gekomen, de regering omver te werpen. Ook op Cuba Leden van de Cubaanse ge heime dienst hebben een hoe veelheid wapens en ammunitie in beslag genomen. Tevens zijn 300 mannen en vrouwen gear resteerd, op beschuldiging van te hebben samengezworen om een militair kamp aan te vallen. Ontsnapte uit Breda LEER (Duitsland), 4 April. Een van de zeven ontsnapte Ne derlandse oorlogsmisdadigers, de 32-jarige Jacob de Jonge, is hier hedenmorgen door een Duitse politiepatrouille gearresteerd. Hij was naar Leer gekomen om een bekende te bezoeken, wiens naam hij niet wilde noemen. Om 2 uur werd hij op straat aangehouden. Hij kon geen papieren tonen en werd meegenomen. VIJFVOUDIGE MOORD VOOR 60 DOLLAR CANANDAIGUA (New York), 6 April. De politie heeft een 18-jarige jongeman gearresteerd, die er van wordt beschuldigd 5 personen, twee mannen en drie vrouwen te hebben vermoord, om aan geld te komen voor een reis naar Californië. Hij roofde 60 dollar in totaal. Vier broers verdronken KEULEN, 5 April. Vier broers van 8 tot 14 jaar oud zijn vandaag te Keulen verdronken, doordat een eigen gemaakt vlot in een drie meter diepe vijver kantelde. SCHIEDAM. >e kruiser „De Ruyter" zal thans op 7 April om vijf uur namiddag van de werf van Wilton-Fijenoord ver trekken en zee kiezen om tot begin Mei weg te blijven. Het zal een vrij lange reis worden, tijdens welke verscheidene proef nemingen zullen worden gedaan. De route gaat allereerst naar het Hoge Noorden ter hoogte van Bergen in Noorwegen, waar zal worden nagegaan hoe het schip zich in de koude houdt. Vervol gens zal langs de Schotse kust ter hoogte van de Clyde een snel heidsproef worden gehouden, waarbij het „volle stoom vooruit" en „volle stoom achteruit" wordt beproefd. Verder staat op het programma een proefneming op de gemeten mijl, waarbij moet worden uitgemaakt of het schip voldoet aan de eisen ten aanzien van de minimumsnelheid per uur. MUNITIEMAGAZIJN GEDETONEERD TAIPEH (Formosa), 6 April. Buiten Taipeh is vandaag een munitie-opslagplaats met een da verende slag in de lucht gevlogen. Bij dit ongeluk zijn 40 personen om het leven gekomen, 60 zwaar en 500 licht gewond. De ontploffing ontstond toen arbeiders explosieven verwijder den uit oude Japanse torpedo's. MOENSAN, 7 April (A.P.) De Ver. Naties hebben vandaag een communistisch „voorstel op brede basis" betreffende de uitwisseling van zieke en gewonde krijgs gevangenen geaccepteerd, dat de mogelijkheid in zich heeft tevens het laatste struikelblok, dat aan de wapen stilstand in de weg staat, uit de weg te ruimen. Het rode voorstel houdt in dat de zwaar gewonden en de ern stige zieken direct gerepatrieerd worden, terwijl de minder ern stig gewonden en lichtere ziekte gevallen overgebracht zullen worden naar een neutraal land. Schout bij nacht John Daniels, de leider van de geallieerde ver bindingsofficieren, die de bespre kingen voeren, heeft vandaag tij dens een bijeenkomst die elf minuten duurde, het communis tische voorstel aanvaard. Daniel verklaarde dat de over eenkomst is gebaseerd op het principe, dat niemand tegen zijn wil gerepatrieerd zal worden. Volgens de conventie van Genève mogen gevangenen, van wie aangenomen kan worden dat zij binnen een jaar zullen her stellen van de verwondingen of de ziekte naar een neutraal land gezonden worden. Nadat de geallieerden het voorstel aanvaard hadden, ver zochten de communisten de zit ting tweemaal achtereen twintig minuten te schorsen. „EEN HEITJE VOOR EEN KARWEITJE" OP PALEIS SOESTDIJK De actie van. de Ne derlandse padvinders en padvindsters „Een heitje voor een kar weitje" is Zaterdag op het paleis Soestdijk begonnen. Twaalf ver tegenwoordigers en vertegenwoordigsters van de Nederlandse Padvinderij waren ijverig in de weer met archieven ordenen, koper poetsen, hout hakken, knoopjes aan zetten en andere be zigheden. Prinses Ma rijke en een vriendin netje zien belangstel lend toe. CANAKKALE (Turkije). De Vrijdagavond tengevolge van een aanvaring met het Zweedse schip „Naboland" gezonken Turkse duikboot „Dumlupinar" moet ais verloren worden beschouwd. De reddingspogingen zijn gestaakt, nadat de aanwezige zuurstof moest zijn opgebruikt. Bij deze ramp zijn 99 doden te betreuren, een aantal, dat even hoog is als dat van de andere ergste ramp in vredestijd met een duikboot, n.l. die van de „Thetis", die in 1939 in de haven van Liverpool niet meer boven kwam. De „Naboland" trof de duikboot bij de aanvaring in de boeg. Via een telefoonkabel, die door de opgesloten bemanning vanuit het waterdichte achterschip aan een noodboei was opgelaten, werd gemeld, dat 22 man zich nog in leven bevonden. De boot had 101 man aan boord. Vijf werden bij de aanvaring van de commando toren geslingerd. De duikboot voer aan de oppervlakte bij mis tig weer en slecht zicht. De op grote schaal georgani seerde hulpverlening werd be lemmerd door sterke stroming, hevige storm en voortdurende regen. De boot lag dieper dan honderd meter. Zondagochtend, omstreeks het tijdstip, dat de zuurstof opraakte, brak de telefoonkabel. Het laat ste wat uit de ten ondergang ge- SCHERPE PRIJSDALING NEW YORKSE BEURS NEW YORK, 6 April. Als gevolg van de jongste „vredes- stappen" der communisten heeft zich Maandag opnieuw een scher. pe prijsdaling op de effecten- markt van New York voorge daan. waardoor vooral aandelen in vliegtuigindustrieën, staal en auto's werden getroffen. De tot stand gekomen noteringen waren de laagste *s November 1952. ROME, Pasen 1953. Een menigte van naar schatting meer dan een kwart millioen pelgrims uit geheel de wereld heeft op Paas zondag, dicht opeengepakt op het St Pietersplein en de aangren zende Straat der Verzoening, de Via della Conciliazione, geluisterd naar de Paasboodschap van Z.H. de Paus, waarin Deze de luste loosheid en geestelijke traagheid het grote gevaar voor deze tijd noenjde en waarin de H. Vader opriep om te komen tot nieuwe daden. De H. Vader sprak met een heldere en krachtige stem, die bewees, dat Hij Zijn zware ziekte weer geheel te boven is. De korte, tien minuten durende boodschap werd herhaaldelijk door luide ovaties en toejuichingen in alle talen onderbroken. De ontzaglijke mensenmenigte en het geweldige enthousiasme riepen sterk de grote momenten van het H. Jaar in herinnering. Onmiddellijk na de toespraak viel er een indrukwekkende stilte, waarin alleen de stem van de H. Vader klonk, die in het mooie statige Latijn de gebeden reci teerde en in een wijds gebaar Zijn hand ophief om de drie voudige Pauszegen te geven „Urbi et Orbi", „Aan de stad Rome en de gehele wereld". Toespraak van de Paus „Uit geheel Ons Hart", zo be gon de H. Vader Zijn toespraak, „zingen wij een danklied tot de Allerhoogste voor dit Paasfeest, en in de geest omarmen Wij van deze loggia op deze plechtige dag der Verrijzenis en der Christelijke blijdschap U allen, beminde zo nen en dochters van Rome en van de gehele wereld. Geheel de Kerk verheugt zich in de glorie van de verrezen .Christus. Want het Mysterie van Pasen is het mysterie van het leven, dat de dood overwint, op voorwaarde, dat dit leven ook inderdaad leidt naar God, zijn einddoel". „In afwachting van de toekom stige glorie moeten wij op aarde de werken verrichten van het leven en niet van de dood. Deze boodschap moeten wij ook bren gen aan onze broeders, die nog leven in de schaduwen der dwa ling, om ook hen te laten delen in het licht van de verrijzenis en van het geloof in Christus. Wij weten, geliefde kinderen, dat gij als stromen van dit leven wilt zijn, dat gij de wereld als een zuurdesem wilt doordringen". „Laat Ons dan echter als Uw Herder en Uw Vader U waar schuwen voor de gevaren van vandaag en U opwekken, dat er daden nodig zijn om te behou den en te versterken, wat er reeds veroverd is en te veroveren wat nog gewonnen moet worden. Het grote gevaar van vandaag is de vermoeidheid, de geestelijke traagheid onder de mensen. Wij zouden willen, dat de stemmen der Paasklokken in Uw hart weerklonken als een oproep tot vrede en broederliefde. Ernstig vermanen Wij Ut niet te versagen in de strijd voor het goede. Laat geen lusteloosheid U overvallen in Uw strijd voor de Kerk, voor de godsdienst en voor de mensheid. Blijft daarom vol harden in het geloof en weest eendrachtig. Wilt niet berusten in de vergissingen van het ver leden, maar komt tot nieuwe daden en verkrijgt de vrede door onderlinge eensgezindheid". Zijn beminde priesters en leken in alle landen, die thans nog moeten lijden omwille van Chris tus en die nog geen uitkomst zien en geen licht aan de horizont. Hij wekte hen op tot vertrouwen, omdat God ook voor hen eens de weg naar de vrijheid zal openen. „Vertrouwt op Christus, die Uw bevrijder is". Op een altaar, boven op de trappen van de St Pieter, had de vice-gerens van Rome, Mgr Trag- lia, om elf uur de H. Mis opge dragen voor hen, die anders geen gelegenheid zouden hebben in de Paasmorgen de Paasgeheimen te vieren. Tegen kwart voor twaalf richtten de ogen der duizenden zich naar de deuren van de bui tenloggia van de St Pieter, on geduldig wachtend tot de witte figuur van de Paus zou verschij nen. Toen eindelijk de deuren zich openden en de H. Vader zo hoog boven het plein op het balcon trad, met op de achter grond bescheiden enige dignita rissen van het Pauselijk Hof, werd het plein een zee van wui vende zakdoeken en riep het beeld op van een reusachtige zwerm klapwiekende duiven. De menigte juichte enthousiast de H. Vader toe en de zonovergoten voorgevel van de St Pieter weer kaatste donderend het vreugde- doemde boot doorkwam, was het verzoek groeten aan familie over te brengen. Terwijl men de naar lucht hijgende mannen in de diepte de Koran hoorde reciteren, sloeg de stroming de kabel los. De kapitein van de „Naboland" is op last van de Turkse autori teiten gearresteerd, onder be schuldiging van het veroorzaken van dood door nalatigheid. Italiaanse parlement ontbonden ROME. 4 April Het Itali aanse kabinet heeft de beide Kamers van het parlement ont bonden en nieuwe verkiezingen uitgeschreven, die op 7 Juni zullen plaats vinden. Begrafenis koning Carol ESTORIL, 4 April. Ex-ko ning Carol van Roemenië zal Dinsdag om 15 uur (Ned. tijd begraven worden. Zijn zoon ex- koning Michael, zal de plechtig heid hoogstwaarschijnlijk niet bijwonen Het stoffelijk over schot van Carol is Zaterdagavond gebalsemd. Directeur spoorloos MEDEMBLIK. Tijdens een kas-controle in een tehuis voor ouden van dagen te Medemblik. Huize Levensavond, heeft een lid van het College van Gerefor meerde Armenvoogden een te kort ontdekt, voorlopig vastge steld op 3000 gulden. J.l. Vrij dagmiddag is de directeur van het tehuis, de heer A. G. D„ ver trokken zonder een enkel spoor achter te laten. Het ontbrekende bedrag bestaat vermoedelijk uit ontvangen pensiongelden. De rijkspolitie heeft het on derzoek in deze affaire. Het beleid van de heer D. had reeds enige tijd reden tot arg waan gegeven. Donderdag j.l. kreeg D. een tip. dat de volgen de dag een der leden van het College van Gereformeerde Ar menvoogden, dat het tehuis be stuurt. controle van de kas en boeken zou houden. De directeur had per 30 April a.s. ontslag gevraagd. EISENHOWER ZAL SPREKEN WASHINGTON. 6 April De perssecretaris van Eisenhower heeft medegedeeld, dat de Pre sident zestien April a.s. te Washington een „belangrijke toespraak" zal houden. De Pre sident zal er ziin weekeinde in Augusta, in de staat Georgia, voor onderbreken. De toespraak van de President zal door alle radiostations en televisiezenders worden uitgezonden. Daarna richtte de Paus zich tot volle Evviva il Papa. Hier de winnaar van de lange baan 500 cc senioren P. van Aartsen met bloemen en beker Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m„ minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1