België's Prinseske gaat trouwen De 9e April: de grote dag voor 'l kleine Groot-Hertogdom Luxemburg RADIO Alaska candidaat voor de 50ste ster? de blauwe Saffier Niet minder dan 100.000 Belgen worden er verwacht programma -- 1 Neem'n AKKERTJE I I* PUZZLE voor vandaag DE VLAG VAN DE U.S.A. K 1 B 1 S3 15 Dinsdag 7 April 1953 (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 4 April - Als op 9 April de lentezon zal dassen over de bossen en valleien van het schilderachtige Lu xemburg, begroet ondanks het vroege uur door de vele duizenden, die dan reeds de wacht zullen hebben betrok ken in de nauwe straten en de mooie lanen van de hoofd stad, dan is de grote dag aangebroken, waarop de volken van België en van Luxemburg met bijna even grote spanning wachten als de twee koningskinderen, die dan elkaar voor het leven trouw zullen zweren in de gothische kathedraal, onder het dreunen van het orgel, de feeste lijke klanken van de beiaard en het gejuich van honderd duizenden. De Belgen hebben een ogenblik gehoopt, dat hun eigen hoofdstad de eer zou krijgen van deze histori sche plechtigheid, maar de 25-jarige Josephine-Charlotte volgt de 33-jarige Prins Jan naar de residentie van het land, waar hij de troonopvolger is. Zij moeten zich daarin schikken, maar Luxemburg is nog niet van hen af. JSout sell atting een honderdduizend Belgen zullen op 9 April de plechtigheid bijwonenMet de 50.000 Luxemburgers „van buitenmaakt dat een invasie van 150.000 mensen, wat voor deze maar betrekkelijk kleine hoofdstad van het goede werkelijk te veel is. En dan spreken we nog niet over het legertje vorstelijke, prinselijke, groothertoge lijke en lager geklasseerde persoonlijkheden, waaraan Luxemburg-stad de cijns van haar hulde en.... logies moet verschaffen. Het is, kortom, een puzzle waarvoor de autoriteiten geen oplossing weten. Zeven jaar oud was Josephine Charlotte, toen haar moeder om het leven kwam. Dit eerste grote leed en zoveel andere weder waardigheden, die later nog zouden volgen, hebben de jeugd der prinses een stempel van ernst opgedrukt. De meest onbekommerde ogenblikken in die jaren waren waarschijnlijk de vacanties in Noordwijk, waar de kinderen van Leopold in het gezin van burge meester van de Mortel Nederlands leerden. Maar op haar twaalfde jaar overweldigde Hitier haar land en de grote vervreemding begon. Met Boudcwijn en Albert week Josephine uit naar Nor- mandië, vervolgens dieper Frankrijk in, daarna naar Spanje. Na de capitulatie riep de koning zijn kinderen terug, Josephine ging twee jaar pensionaat doen, keerde daarna naar Laeken terug. Daar had inmiddels de voor malige gouvernante van de kin deren, mej. Baels, de plaats 'naast Leopold ingenomen. Om deze laatste is veel te doen ge weest, men weet het. Bij deze gelegenheid mag er wel eens aan herinnerd worden, dat de Prin ses van Rethy voor de kinderen van Leopold en vooral voor de jonge Josephine de fee was, die in het omheinde en van de we reld afgesloten kasteel van La ken vreugde en zon bracht, toen de Duitse soldaten de wacht be trokken rond het park. Gevangenschap en terugkeer Aan de vooravond der invasie in Normandië voerde de Waff en S.S. de koninklijke familie, in middels uitgebreid door de ge boorte van een Prinsje, naar het oude kasteel te Hirschstein aan de Elbe. Later volgde de over brenging naar Strobel in Beie ren, waar de troepen van gene raal Patch de koninklijke ge vangenen bevrijdden. Maar een terugkeer werd het nog niet, want in het vaderland brachten communisten plotseling de na dien zo berucht geworden „Ko ningskwestie" op gang. Leopold en de zijnen namen hun intrek in „Repósoir" te Pregny nabij Genève. Het zou een ballingschap worden van vijf volle jaren. Maar dan ,in 1949, kort voor de terugkeer van de Koning, kwam Josephine Charlotte naar België. Het geleek de intocht van een lenteprinses. Op slag was zij ook terug in de harten van het volk, zelfs de anti-Leopol- disten juichten haar geestdriftig toe. Het kleine ronde hoedje, WOENSDAG 8 APRIL 1953 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00—24.00 N.C.R.V. N.C.R.V.: 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gedeeltelijke uitzending v. d. jaarvergadering v. d. C.H.U. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Meisjeskoor m. begeleiding. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Promenade ork. 14.00 Gram. 14.45 V. d. meisjes. 15.00 Gram. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Militairen caus. 18.00 Viool en piano. 18.35 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Geest, liederen. 19.00 Nieuws en weer berichten. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenlands overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharmonisch ork. en solist. 21.15 „Nederlandse Staatslieden van de 19e eeuw caus. 21.35 Pianorecital. 22.15 Ge- var. muziek. 22.30 Internat. Evan gelisch Commentaar. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.15 24.00 „Don Pasquale", opera (acte I) HILVERSUM II 298 m. 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. X.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvrouw. 9.00 Gram. VPRO: 10.00 Boekbespr. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw 1100 Gram. 12.00 Accordeonork. en solist. 12.30 Land- en tuinb meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38' Orgelspel. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Metropole ork. 13.45 Lichte muz. 14.00 „De weg omhoog", caus. 14.15 Jeugdconc. 15.00 V. d. kinderen. 16.00 Piano recital. 16.10 V. d. jeugd. 16.45 V. d. zieken. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Regeringsuitz.: H. M. Laup- man: Papoea's aan de Karabrari- vier". 18.00 Nieuws. 18.15 VARA- varia. 18.20 Tamboers en pijpers. 18.30 Act. 18.35 Hawaiianmuz. 19.00 „De katholieken en het so cialisme", caus. 19.15 Sport. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek com mentaar. 20.15 Promenade-orkest, klein koor en sol. 20.50 „Carrie hoorspel. 22.20 Gevar. muz. 22.45 „De oudste mensen", caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Soc. nieuws in Es peranto. 23.20 Jazzmuz. 23.35 24.00 Gram. van witte stof en met ronde bloemmotieven, dat zij bij die gelegenheid droeg, verscheen plotseling in alle modehuizen en werd door elke bakvis harts tochtelijk begeerd. De tweede maal, dat zij voet op Belgische bodem zette, in 1950, braken de mensen toor de af zetting op het vliegveld bij Brussel en beschadigden zelfs het vliegtuig, zo stormachtig drongen zij op. De andere dag, toen zij haar „ja" ging uitbren gen bij de volksraadspleging de zelfde geestdriftige tonelen. Zo bejegende België haar. mis schien een beetje omdat zij zo- zeeT op haar moeder gelijkt, de vrouw die geen Belg kan ver geten. „Ons Prinseske" En nu is Josephine de bruid. Geen vrouw, die haar niet ont roerd veel geluk toewenst, geen man die niet hoopt dat die Prins Jan een goed en hartelijk echt vriend zal zijn voor „Ons Prin seske". Toen Josephine en haar ver loofde voor het eerst een offi cieel bezoek aan Brussel brach ten, op 15 November 1952, heer ste in de hoofdstad een onge kende vreugde. Prins Jan is in België uiter aard minder bekend. Maar de Luxemburgers, die anders een nogal gesloten volk zijn, dragen hem in hun hart. Het eerste wat zij u telkens weer vertellen is. hoe de Prins bij de bevrijding als luitenant van het Luxem burgse bevri.idingsbatalion ziin intocht deed in de hoofdstad. De kaonnen bulderden nog van de na'biie Siegfriedlinie uit. aan de overkant van de Moezel en de Sauer,-toen de tanks van Patton de stad binnenratelden. Op een der eerste zaten Prins-gemaal Feliv en Prins Jan. Dat zullen de Luxemburgers nooit verge ten. De 300.000 Luxemburgers hou den van de Prins, omdat hij een eenvoudige sportieve jongeman is, die veel houdt van de natuur Josephine's bruidstoilet KANT, TULE EN ORGANZA (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 4 April Vo rige week Vrijdag hebben de „fournisseurs" het bruidskleed van Prinses Josephine Char lotte op het paleis te Laken afgeleverd. Drie maanden lang hebben 25 naaisters er aan gewerkt. Het geheel is 'n meesterwerk van Belgische kant, dat later een plaats in een museum waard is. Ken ners beweren, dat het een der mooiste bruidsjaponnen is, die ooit 4n België werden ver vaardigd, en dat zegt wel wat. Het kleed werd door een beroemde kantzaak ontwor pen, doch door Prinse Jose phine Charlotte naar eigen opvattingen gewijzigd) De sleep zal van de taille af hangen is drie en een halve meter lang. De sleep is geheel van kant .vervaardigd vol gens oud-Brusselse methode. De motieven, in ivoorkleurige kant, worden gevormd door bloemen, sierlijke slingervor- mige bladeren, takken en fantasiebanden. Daaronder draagt de bruid een kleed in organza, met drie lagen tule aangevuld, opdat de sleep dikte zou krijgen en mooi in plooien vallen. Het behoeft niet gezegd te worden, dat dit alles handwerk is, kant ma ken kunnen de machines nog niet. Wel iets dat daar voor doorgaat, maar dat draagt 'n Prinses niet. De sluier komt uit Aalst en bestaat uit tule, omgeven door kleine-bloemmotieven in kant. Zoals de Prinses zelf wen ste, is haar kleed volledig een nationaal product, omdat de kant, de tule en de organza in Belgische huizen gemaakt worden, maar vooral omdat de snit en versieringen eigen vinding zijn. Zelfs de kanten handschoenen zijn een mees terwerk van elegance en ver fijnde kunstzin. en de wilde bossen, waaraan hun land zo rijk is.' Wat dit aangaat zal hij het met zijn bruid zeker goed kunnen vinden, want die is dol op bloemen en lange wandelingen in de vrije natuur. Luxemburg-stad te klein Aangezien Luxemburg als toe ristenoord bij de Belgen nog meer in trek is dan het eigen land, ligt het voor de hand dat Luxemburg-stad op 9 April door feestgangers zal worden over spoeld. De regering van het Groother togdom zit daarover we! een beetje met de handen in het haar. Men verwacht op zijn minst 100.000 Belgen (blijf in Godsnaam weg, is al gezegd!) en 50.000 Luxemburgers van buiten de stad, tezamen dus de helft van de hele landsbevolking Nu is Luxemburg een oude ves tingstad, met nauwe straten, die op zulk een festijn allerminst zijn berekend. Op het 3 kilo meter lange parcours dat de trouwstoet zal afleggen, is slechts plaats voor 90 tot 100.000 kijkers. Om de „capaciteit" te verhogen worden nu grote tri bunes opgetrokken, zodat men de belangstelling kan opstape len (zitplaats 15 gulden, staan- paatsen 7,50 guden) .Uit Brussel werden houten afzettingen ge leend, terwijl voor de ordedienst alle beschikbare politie-agenten, brandweercorpsen en rijkswach ters van het Groothertogdom zijn opgecommandeerd. Boven dien zal men nog de beschikking hebben over een legertje Bel gische verkenners. Het logeert)roblecm is natuur lijk hopeloos. Al meer dan een maand geleden waren alle plaat sen in de hotels besproken. Ook bij de particulieren zit de boel mudvol. Het verhaal gaat, dat zelfs on het politicbureau alle cellen zijn besproken. Dan zijn er de 20.000 auto's die de zaak komen compliceren. De weinige toegangswegen zul len waarschijnlijk hopeloos ver stopt raken; men is maar vast begonnen met een speciale dienst van takelwagens in te richten Buiten de stad zijn vijf grote parkeerterreinen aangelegd. Wie tenslotte bij al deze fees telijkheid ook nog wat wil eten zal verstandig doen zelf zijn ra vitaillering mee te nemen. Het jawoord per luid spreker Om kwart over tien zal een uitgebreid en hoog-edel gezel schap aankomen op het paleis van de groothertogin, dat mid den in de stad ligt, naast het parlementsgebouw. De burge meester van de stad zal hier het burgerlijk huwelijk registreren. Dan vertrekt de stoet door de bevlagde straten, tussen onon derbroken hagen toeschouwers ter weerszijden naar de kathe draal aan de Petrusse vallei. Beiaardier Staf Nees, de Me- chelse meester, zal boven de stad de Rubens-cantate laten weer klinken. alsmede Waalse, Vlaam se en Luxemburgse volksliede ren en de beide nationale hym nen. de Brabanconne en de He- mecht. En in de kathedraal, waar prachtige glas-in-lood-ra- 1 men de zon filteren zal dan de populaire Apostolische Nuntius van België en Luxemburg. Mon seigneur Cento, het huwelijk in zegenen. Wanneer de luidsprekers het ia-woord over de duizenden die buiten wachten, zullen hebben uitgedragen, zal er zeker een da verend gejuich opgaan. De Lu xemburgers en Belgen hebben o.m. dit met elkaar gemeen, dat zij gaarne hun gevoelens duide lijk hoorbaar maken. Dat wordt een gevaarlijk ogenblik voor de ordediensten. En dan mag de beiaard weer spelen, en het prinselijk paar zal door een jui chende en joelende stad de te rugtocht maken naar het paleis, waar het feestbanket kan begin nen. Terwijl de nobelen tafelen, zal het volk dansen, tot diep in de nacht. Stromen goede Luxem burgse Moezel zullen vloeien op de tonen van de ontelbare har monieën welke uit het gehele land deze dag naar de hoofdstad zullen komen. En na al die drukte zal het Prinselijk Paar heel zeker een diepe zucht van verlichting sla ken als de hekken van het Kas teel van Betzdorf openzwaaien en zii hun huis betreden, dat ge legen is temidden van een weel de van bloemen, eeuwenoude bo men en grillige rotsen. (Advertentie) jfydii/f't?} No. 177 NEW-YORK, April 1953 Een nationale vlag op uit breiding berekend is exclusief bezit van de Verenigde Staten. Alleen in Washington blijkt men van meetafaan erop bedacht te zijn geweest, dat de vlag geschikt is als middel om de grootte van het grondgebied aan te geven. Acht en veertig sterren telde voor kort de „stars and stripes", er waren immers 48 staten verenigd in de Unie. Vorige maand kwam 110. 49 erbij. De Hawaii-eilanden werden officieel erkend als volwaardig lid der Verenigde Stalen. Amerika's vlag moet dus weer veranderen. Dat schept bepaalde technische problemen. Tot nog toe bestond het vakje sterren uit zes maal acht sterren: De vlaggenmakers zullen nu echter moeten overgaan tot zeven maal zeven. Op zich is dat niet zo erg. Maar iedereen houdt er rekening mee, dat bin nen niet al te lange tijd no. 50, Alaska, dat nu nog voor de deur staal, over de drempel mag ko men. Welk systeem zal er dan gebruikt moeten worden? jEen der redenen waarom Alas ka niet tegelijk met Hawaii de eer van volwaardig lid der Ver enigde Staten gegund werd, is, dat daar in het hoge Noorden de bevolking nog niet het getal 100.000 overschreden heeft. De militaire bouwwerken bevorderen de betekenis en expansie van Alaska echter in zulk een snel tempo, dat de honderdduizend binnenkort wel vol zullen zijn. De vraag is dan ook niet zo zeer, waarom men met Alaska draalt als wel wat de reden is van de plotselinge haast met de Hawaii- eilanden. Het antwoord onthult weer een stukje politiek: Hawaii is sterk republikeins en nu het een volwaardige staat geworden is, groeit de meerderheid van Eisenhower en Taft in de senaat een zeer krappe meerderheid gelijk welbekend met twee stemmen. Strepen „op rantsoen". Over de oorsprong van de ster- renbanier is maar weinig bekend. In 1775 toen dertien toenmalige zelfstandige staten besloten een eigen vlag te gaan gebruiken, kwam men op het idee van de „stars en stripes". Op 17 Juni 17777 proclameerde het Congres dat de nationale vlag zou gevormd worden door rode en witte stre pen plus dertien sterren. Enkele jaren later vond men het beter de aantallen van de rode en witte strepen om te draaien. Toen de dertien staten zich gin gen uitbreiden, groeide ook het aantal strepen en sterren in de vlag. In 1813 telde ze al 25 stuks van beide soorten. Toen moet de een of andere senator gedacht hebben: „Waar gaat dat op de duur met onze vlag heen?" Hij kwam met het voorstel om de vlag te laten zoals ze oorspron kelijk was, ongeacht het aantal aangesloten staten. Voor en te genstanders vonden elkaar in een compromis: de strepen bleven in 1777 zoals ze waren, maar het aantal sterren kon groeien met de Verenigde Staten zelf. 1 2 i u 7 4 KJ 'M II 1» m 15 16 70 72 tb 2S 17 2# J3 Sb 3b r? 3# j,<j I/O 91 U3 93 Horizontaal; 1. Geleerd 5. Langzaam 9. Slagader 11. Mechanisch mens 12. Rang in het leger 13. Kaartterm 15. Soort onderwijs 16. Vochtig koud 18. Masker 19. Kledingstuk 20. Belofte 22. Soort sohool 23. Niet snugger 24. Cel 25. Boom 27. Baardje 29. Voorzetsel 30'. Speelgoed 32. Wig 34. De somma van 35. Zout water 37. Deel van de mast 38. Plant 40. Jongensnaam 42. Beweeglijk 43. Muziekterm Verticaal: 1. Bouwmateriaal 2. Begrip 3. Slede 4. Overheidsbedrijf 5. Eer 6. Jongensnaam 7. Gevaarte 8. Stuk hout 10. Behoeftig 11. Deel van een wagen 14. Familied 17. Bewerkte huid 19. Lus 21. Afsluiting 22. Klein plantje 25. Niemand uitgezonderd 26. Haarkrul 28. Vent 29. Huis 30. Klein ogenblik 31. Rivier in Nederland 33. Staatsiekleed 35. Teerproduot 36. Verbinding 39. Pers. vnw. (Fr.) 41. Zangnoot OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Nr 176 Horizontaal 1 Set. 3 bas. 6 vla. 9 te. 10 lente 12 ur. 13 altijd. 15 annie. 17 tas. 19 gom. 20 athleet. 24 kar. 25 eis. 26 tartaar. 30 per. 31 ree. 33 lente. 35 kandij. 27 se. 38 sneek. 40 el. 41 kro. 42 ski. 43 ale. Verticaal 1 sta. 2 eelt. 3 bed. 4 an. 5 sta. 7 luim. 8 are. 10 Hist. 11 enge. 14 taarten. 16 noteren. 18 al. 19a oke. 21 hor. 22 ega. 23 eet. 27 arts. 28 te. 29 arak. 30 peer. 32 edel. 33 Isk. 34 ons. 35 kei. 36 iile. 39 ek. FEUILLETON 1 'N VERHAAL UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN 1 1 1 Door P. C. WREN 44. Hij was een drukke, actieve, jachtige man, niet onge schikt als hij nuchter was, maar somber, achterdochtig en gevaar lijk als hij teveel wijn had ge dronken. Omdat hij erg van wijn Hield was hij gemakkelijk door iedereen te genaken die er wat wijn voor over had of liever ge zegd het geld om de wijn te kopen. Toen we met de Amerikanen nog bezig waren aan de laatste voorbereidselen en onderwijl Boldini uitvroegen over de ge beurtenissen van de volgende dag, kwam Dupré binnen, ont kleedde zich en ging naar bed. Toen hij lag bulderde hij op eens: „Stilte! Wie nog eeri ge luid maakt tussen dit ogenblik en morgenochtend, maakt zijn vol gende geluid in het hospitaal", en prompt sliep hij in. We kropen doodstil in bed. Ik bleef nog wat wakker lig gen. Ik dacht aan Isobel, aan Brandon Abbas en hoe het daar nu toe zóu gaan, aan onze vreem de positie en aan de „Bluh Water" Wanneer ik bedacht wat me hier nog te wachten stond, was ik onuitsprekelijk dankbaar dat ik goed geraden of instinctief ge voeld had, en dat ik bij Mi chael en Digby was. Het zou ontzettend geweest zijn, hier alleen te zijn. Met Digby en Beau was het een avon tuur hard, ruw en gevaarlijk zonder twijfel maar geen en kele plaats die de moeite waard is. is langs gebaande, met bloe men omzoomde wegen te berei ken. En wat te denken van Michael en Digby? Ze beweerden allebei nog de schuldige te zijn. hetgeen dubbel zo dwaas was als de ge dachte dat een van hen het zou zijn. I Toen hij me in de gaten kreeg op het fort St. Thèrése, had er ontzetting in Michael's blik gele gen, en het scheen alsof mijn vlucht een nieuwe complicatie j voor hem betekende, en een ca tastrophe waarop hij niet in het minst gerekend had Had hij hetzelfde gedacht toen hij Digby trof. of had Digby meer I geweten dan hij aan mij had verteld? Ik moest het proberen uit te zoeken Ik viel in slaap, en werd, na hetgeen me slechts een paar mi nuten toescheen, gewekt door de kamerwacht die iets riep en te gelijkertijd de grote lamp in het midden van de kamer aanstak. De mannen gingen overeind zitten, ieder nam een blikken kroes van zijn plank, en stak hem uit naar de garde-chambre, die met een grote kan rondging en iedereen ongeveer 'n kwart liter koffie gaf. Het was warme, ster ke. lekkere koffie. De korporaal riep: „Levez-vous! Leves-vous!" en iedereen sprong uit bed. Ik holde met mijn broers de lange weg naar de wasplaats, hield mijn hoofd onder de kraan en rende terug, onderwijl mijn gezicht afdrogend. Ik trof mijn bed opgemaakt aan. alles klaargelegd, alsof ik een knecht had. Brandt veegde de vloer onder mijn bed aan. Ik keek uiterst verbaasd toe. „Een paar sous. kameraad!" zei Brandt, en ik begreep het. Een inkomen van een halve stui ver per dag kan aanmerkelijk uit gebreid worden. Ik draaide me om teneinde te kijken of ik Michael of Digby soms helpen kon, maar Boldini en Colonna waren me voor ge weest en hadden in een paar mi nuten als knecht een paar dagen soldij verdiend. In verrassende korte tijd wa ren allen gekleed en klaar De kamerwacht had het stof en vuil dat onder de bedden uitgekomen was. bijeengeveegd en korporaal Dupré was rondgegaan om te zien of alles in orde was. Toen. op 'n kreet: „Garde a vous!" trad de sergeant binnen en inspecteerde kamer en manschappen. We hoopten vurig dat hij niets verkeerds zou vinden, want an ders zou hij de korporaal straffen en de korporaal zou de zondaars tienvoudig straffen. In het Franse leger kunnen on derofficieren zelfstandig straffen uitdelen, zonder hun officieren erin te kennen. Ze geven straf, maken er aantekening van in het livre de punitions en daar is het mee afgelopen, tenzij de officier die het livre inspecteert, de straf verhoogt door de over treder te straffen omdat hij straf heeft opgelopen. Het systeem onderstreept de macht van de onderofficieren en leidt inderdaad tot een ijzeren discipline alsmede enige on rechtvaardigheid en tyrannie Gelukkig was die morgen ech ter alles in orde en het stalen gezicht van de grote man bleef onberoerd en ziin harde mond bleef gesloten. We namen onze Lebel-gewe- ren uit het rek en snelden naar de appèlplaats. Het was een prachtige frisse morgen. Het ba taljon ging veldoefening houden en de recruten werden in escou- ades gegroepeerd onder een kor poraal. en naar het „plateau" ge bracht, een uitgestrekt oefenter rein bij het village nègre, voor lichaamsoefening, die deze mor gen bestond uit veldloop. Voor jonge athleten zoals wij was het een peuleschilletje, maar moeilijk voor half verhongerde mannen, die geheel niet in con ditie waren, en geruime tijd niet hard gelopen hadden. Op andere ochtenden bestond de lichaamsoefening uit gym nastiek. boksen of een lange- afstandsmars. Nadat we in de barak waren teruggekeerd, wartn en bezweet, ontvingen we ons ochtendmaal van soupe en brood, met een kwart liter goede wijn. We zaten aan lange tafels midden in de ka mer. Er was veel vlees en groente in de soëp. en het brood was uit stekend eetbaar en ruim vol doende. Na een korte rustpoos kregen de recruten „theorie en daarna exerceeroefening, terwijl het ba taljon de verschillende aanvals- formaties oefende op het plateau. (Wordt vervolgd.)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 6