NOORDHOLLANDS Twee treinen botsen opeen in Londen's Ondergrondse Vele slachtoffers te betreuren Plan voor uitwisseling van krijgsgevangenen gereed Voorste] tot bespreking van ontwapening aanvaard Noordelijken zullen vandaag antwoorden Sovjet-ambassade had ook 'n karweitje Het Sovjet-blok tegen ij i Duel Gielen-Vermeer in Vara-rubriek Dagblad voor Alkmaar en omgeving Directeur in arrest 99.8 millioen Belangrijke bekentenis VONNISSEN BEWIJS UW VREDESWIL in Rampenfonds Algemene Assemblee der F.N. l i-' F- fff;, Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, t0.48 per week. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. 8ankreiatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Donderdag 9 April 1953 - 49e Jaargang - Nr 12749 NU IS HET DUIDELIJK moet, volgens de Russische pers een Joodse vrouw gezegd heb ben, toen zij in de kranten van Moskou de onthullingen van het „mislukte" of valse artsen-com plot las. Het schijnt, dat de Joden thans weer in de gratie staan in de Moskou-politiek, dat zij bij voorkeur worden benut als sym bolen van de gehoopte ommekeer in de meningen, nu Moskou geschrokken is van de weerslag, welke door duidelijk gebleken anti-semietisme is opge roepen. Maar wat aan deze, wellicht gefantaseerde, Jodin duidelijk ge worden is, was tot nog toe aller minst duidelijk aan mensen, van wie verondersteld wordt, dat zij in diplomatieke en politieke za ken beter thuis zijn dan de man in de straat Wat er van zij, dit is wèl duidelijk: de bekentenis, welke in de laatste, sensationele, ont hulling ligt opgesloten, is van zeer grote betekenis. Een belang rijk blad als de „New York He rald Tribune" was van oordeel, dat de vrijlating van de vijftien artsen wel eens de meest-belang- rijke zou kunnen zijn van de vele dramatische ontwikkelingen, die zich hebben voorgedaan, sinds het aan de macht komen van Malenkov. Uit die vrijlating, en in het bijzonder uit de motieven daar toe, blijkt immers, dat van offi ciële Russische zijde nu is toe gegeven, dat de z.g. bekentenis sen van deze artsen zijn „afge dwongen". De artsen hadden indertijd, volgens de toenmalige, ook zeer officiële berichten, „volledig be kend" Nu is „ontdekt", hoe dan ook, en om wat voor rede nen dan ook, dat het beweerde complot een verzinsel is, de dok ters zijn vrijgelaten, en er is medegedeeld, dat de z.g. beken tenissen waren afgeperst Officieel heet het, dat er daden gepleegd zijn bij deze aangele genheid, die in de Sovjet-Unie „ontoelaatbaar en streng bij de wet verboden zijn". Maar hoe dan nu? Was het afdwingen van bekentenissen vroeger ook al niet „ontoelaatbaar en bij de wet streng verboden in de Sovjet- Unie"? Maar, staat niet vast, muur vast, dat in het verleden her haalde malen van het afpersen van bekentenissen gebruik, eer der gezegd, misbruik gemaakt is, om ongelukkige mensen, die al leen voor politieke doeleinden moesten worden afgemaakt, in moeilijkheden, en meestal aan de rand, soms ver daarover, van het graf te brengen? Hebben wij nu te verwachten, dat er verder rechtsherstel zal volgen in die gevallen? Het sy steem is thans officieel veroor deeld en in discrediet gebracht. Als men allerwege zoekt naar motieven van de gebeurtenissen, die thans in de Sovjet-Unie aan de gang zijn, dan zal de ware duidelijkheid zeker pas optre den, indien het bewustzijn van schuld zich niet beperkt tot dit ene, hoezeer ook sprekende geval. Voor de beschaafde wereld staat het immers vast, dat er in Rus land en in de satellietlanden op grote schaal onrecht is gepleegd en gesold is met de gewone nor men van menselijkheid. Indien het de oprechte bedoe ling is, een nieuwe politiek in te luiden in de Sovjet-Unie en in het verkeer met andere staten, indien waar wil zijn, wat Malen kov in zijn eerste rede heeft ge- gezegd, nl. dat alle landen, ook die van Oost en West, op alge meen erkende normale grond slagen vreedzaam naast elkaar kunnen leven, dan zal de kente ring zich verder moeten voltrek ken. Te denken valt daarbij inder daad aan de velen, die in de landen van de rode dictatuur, in Rusland en alle landen achter het IJzeren Gordijn, slachtoffer zijn van geloofs- en kerkvervol gingen. In het bijzonder denken wij daarbij aan de figuur van kar dinaal Mindszenty, van wie toch zeker wel vast staat, dat ook hij slachtoffer geworden is van me thoden, die (op het voorbeeld van Rusland en naar Moscovi- tisch model) door de algemene menselijke wet „ontoelaatbaar en streng verboden" worden geacht. In verschillende landen, die onder Russisch beheer of mede beheer staan, treurt men om bis schoppen en prelaten, om pries ters en leken, die „vervolging leden omwille van de gerechtig heid" en van wie men eveneens bekentenissen heeft afgeperst, om hun veroordeling een schijn van recht te geven. De onthullingen uit Moskou zjjn zeer interessant en belang wekkend. Inderdaad is de be kentenis van officiële zijde, dat hier van „afpersing" sprake is geweest, zeer sensationeel. Maar volle waarde heeft dit alles pas, indien er verder herstel van recht gegeven wordt; zolang dat niet geschiedt, kan al het „goede" nieuws uit de Sovjet-Unie niet hoger gewaardeerd worden dan als opportunisme; wat niet weg neemt, dat wij blijven hopen op een verdergaande, meer-volledige koerswijziging LONDEN, 8 April De politie heeft bekend gemaakt, dat vanavond op een lijn van de Londense ondergrondse twee treinen tegen elkaar gebotst zijn en dat gevreesd moet worden, dat er vele slachtoffers te betreuren zijn. Acht brandweerauto's en een gelijk aantal ziekemvagens heeft zich in aller ijl naar de plaats van de ramp begeven. Naar verluidt is de botsing ge beurd op een drukke lijn in Oost- Londen, ongeveer drie kilometer buiten het centrum van de stad tussen de stations Mile End en Stratford. Het ziekenhuis „Queen Mary" te Stratford en „St Andrew's Bow" werden gewaarschuwd, dat zij zich gereed moesten maken voor de chirurgische behandeling van een nog onbekend aantal slachtoffers. De twee treinen reden langs dezelfde lijn de drukke cen trale lijn van het station Stratford naar Epping. Ongeveer 100 meter van het station reed de ehe trein op de andere in. Brandweerlieden verzochten de ziekenauto's via hun walkie tal kies dringend om morphine. Een bejaarde man was het eerste slachtoffer, dat uit de tun nel' bovengebracht werd. Hij zei, dat de trein het station juist ver laten had toen hij een geweldige klap gevoeld had en hij met vele anderen op de vloer van het rijtuig geworpen werd. Het is bekend dat een groot aantal passagiers opgesloten zit in de eerste twee rijtuigen van een van de treinen. Een uur na de botsing bevonden zij zich nog steeds in de rijtuigen. De botsing geschiedde kort voor zeven uur plaatselijke tijd. De reddingswerkzaamheden in de tunnel worden ernstig belem- RUSLAND OPEN VOOR TOERISTEN? KOPENHAGEN Een wenk van Rusland dat het misschien zijn grenzen voor Deense toeris ten zal openen, heeft op een reisbureau te Kopenhagen een stortvloed van telefonische aan vragen om inlichtingen verwekt. Dinsdag werd een brief ont vangen van „Intourist". het offi ciële Russische reisbureau te Moskou, waarin wordt gezegd dat een hervatting van het toe ristenverkeer tussen beide lan den „in ernstige overweging" is. merd door gebrek aan ruimte. Tussen twintig en dertig ge wonden werden naar een zieken huis gebracht. Van de zijde van het ziekenhuis werd medegedeeld dat nog steeds meer gewonden worden binnengebracht. Volgens onofficiële gegevens zou het aan tal doden 25 bedragen. De lijn waarop het ongeluk ge beurde is een van de drukste in Londen. Gedurende de spitsuren in deavond rijden de treinen hier met tussenpozen van een minuut. Na de botsing werd de electri- sche stroom uitgeschakeld, zodat de reizigers zich langs de spoor lijn in veiligheid konden stellen. VAN „LEVENSAVOND" TE MEDEMBLIK HOORN, 8 April. De direc teur van het tehuis voor ouden van dagen „Levensavond" te Medemblik, de heer A. G. D., die sedert Vrijdag j.l. verdwenen was met medeneming van 3000 gulden pensiongelden, is Woens dag 8 April te Antwerpen ge arresteerd. Een brief, die uit Antwerpen was verzonden. ondertekend door een kennis van D. en ge adresseerd aan een der bewoners van „Levensavond", had tot ge volg, dat Dinsdagnacht de post- commandant van de rijkspolitie te Medemblik met de districts recherche naar Antwerpen reis de, waar tot de arrestatie van D. kon worden overgegaan. TOKIO Stafofficieren van de Noordelijken en de Verenigde Naties zijn Woensdag te Panmoendjon begon nen met de uitwerking van de bijzonderheden betreffen de de wijze van uitwisseling van zieke en gewonde krijgs gevangenen. Tevoren hadden de Noordelijke onderhan delaars meegedeeld dat zij 600 gevangenen, onder wie 450 Koreanen, naar huis wilden sturen, terwijl de ver bondenen zich bereid verklaarden 5.800 man te repa triëren. De communisten gaven geen bijzonderheden over de nationaliteit van de 150 niet-Koreanen, die zij willen vrijlaten. De leider van de onderhande laars der V.N., de Amerikaanse schout-bij-nacht Daniel, noemde het door de Noordelijken ge noemde aantal van 600 „onge looflijk klein", doch van commu nistische zijde is verklaard, dat er geen reden was om later niet meer gewonde krijgsgevangenen uit te wisselen. Schout-bij-nacht Daniel verklaarde, dat hij geen struikelblok voor een overeen komst zag. „Ik heb geen reden thans te geloven, dat de com munisten niet te goeder trouw handelen", aldus de leider van de delegatie der V.N. Na afloop van de bijeenkomst der onderhandelaars overhandig den stafofficieren der V.N. hun Noordelijke collega's een com pleet plan voor de uitwisseling der betrokken gevangenen te Panmoendjon. Hierin wordt voorgesteld, in de neutrale zone twee kampen in te richten, waar iedere partij haar gevangenen kan uitleveren. De verbondenen deelden mee dat zij de ernstige zieken en gewonden per ambulance zullen vervoeren en de lichtere gevallen per auto- Enige huizen brandden uit, toen een zware tankauto, ge heel gevuld met olie, bestemd voor straalmotoren, ontplofte en in brand geraakte in een van de straten van het dorpje Lambourn in Berkshire (En geland)) zoals wij gisteren hebben gemeld. Het toneel van de ravage na het ongeluk. Leden van de brandweer zijn nog bezig aan het blussings- werk. De telefoonlijnen wor den hersteld. bus. Zij boden Amerikaanse ma chines aan om de inrichting van de uitwisselingsplaats en de aan leg van wegen hiernaartoe te versnellen. De Noordelijken ant woordden dat zij vandaag hun uitgewerkte mening over deze voorstellen bekend zullen maken. 10 jaar voor Hamid, 14 jaar voor Audi Aziz DJAKARTA 8 April. Sul tan Hamid II van Pontianak is vandaag tot 10 jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest veroordeeld. Hij werd ongeveer drie jaar geleden gearresteerd. Het Hooggerechtshof ontsloeg beklaagde van het primair ten laste gelegde, aangezien het Hof de bewijzen daarvoor niet gele verd achtte. Het Hof bevond be klaagde schuldig aan het mis drijf van voorbereiding van op stand. het overhalen van andere personen de opstand uit te voe ren en wel toen het land zich in staat van oorlog bevond. Sultan Hamid Algadrie werd 5 April 1950 gearresteerd. De krijgsraad te Djogja heeft in zijn zitting van Woensda,gmor_ gen Andi Abdul Aziz tot 14 jaar met aftrek veroordeeld. De audi teur-militair had 16 jaar met af trek geëist. Adenauer daagt Rusland uit: WASHINGTON, 8 April. De West-Duitse bondskanselier Konrad Adenauer heeft vandaag een beroep gedaan op de Sovjet- Unie om vrije verkiezingen in geheel Duitsland te houden en de 300.000 Duitsers, die zich nog in de Sovjet-Unie bevinden, vrij te laten. „Tot nu toe heb ik nog geen enkel overtuigend bewijs gezien van een wijziging in de Sovjet- politiek", aldus Adenauer. „Een grote leegte is door Sta- lins dood in de Sovjet-Unie ont staan, omdat Stalin daar een bijna bovennatuurlijke positie bekleedde". Adenauer voorspelde een periode van onzekerheid, mis schien zelfs nog groter dan na de dood van Lenin. De amnestie en vooral de prijs verlagingen in Rusland be schouwde Adenauer als po gingen om binnenlandse on rust te voorkomen. 's-GRAVENHAGE, 8 April. In het Nationaal Rampen fonds is tot vanmiddag in totaal 99.8 millioen gulden bijeengebracht. Gisteren was de stand 97.9 millioen. Hulp aan getroffenen Het landelijk comité voor Volks hulp heeft na overleg met bur gemeester d'Ailly besloten voor 20.000 aan werkkleding ter beschikking te stellen van de ge troffenen van Schouwen en Dui- veland. Woensdagmorgen reikte de Amerikaanse ambassadeur, Z.E. Selden Chapin, in zijn ambtswoning te Den Haag de Medal of Freedom uit aan verschillende personen, die zich in het verzet verdienste lijk hebben gemaakt. Ook minister-president dr W. Drees heeft deze onderscheiding ontvangen. Tijdens de uit reiking: de Amerikaanse am bassadeur overhandigt hier de onderscheiding aan de direc teur van het Kabinet der Koningin, mej. mr M. A. Tel- legen, links de directeur-ge neraal van de P.T.T., de heer L. Neher en geheel rechts de Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland, Jhr mr A. F. C. de Casembroot. LONDEN, 8 April. Ook in Engeland gaan de padvinders langs de huizen om voor een shilling (50 ct) een karweitje te verrichten. John Jackson pro beerde het in Londen bij de Rus sische ambassade. Een glimla chende secretaris stopte hem een schaar in de hand en John mocht de heg gaan knippen, onder de blikken van voorbijgangers op straat en Russische kinderen achter de ramen van de ambas sade. Toen na een half uurtje het karwei verricht was, kreeg John een halve kroon (2'/a shilling). Hedenavond zouden Neder landse padvinders in de rust van de voetbalwedstrijd, die tussen het Nederlands Bondselftal en Wacker in het Olympisch Stadion gespeeld werd, de voetbalschoe nen poetsen van de spelers der beide elftallen. Van de twee uiterste heitjes, die tot nu toe gegeven werden, viel er één in Rijsbergen, waar een boer zijn akker wilde laten omspitten, hetgeen normaal een karwei is van 14 dagen en het geen hij nu voor 1 heitje door 1 verkenner in 1 dag gedaan meende te krijgen. Het andere heitje viel in Am sterdam, waar een Amerikaans soldaat voor het poetsen van zijn schoenen met een dollarbiljet betaalde en wisselgeld weigerde te accepteren. Eden wordt geopereerd LONDEN, 8 April. De Britse minister van buitenlandse zaken Anthony Eden, wiens slechte ge zondheid bij zijn vrienden enige bezorgdheid heeft gewekt, is vanavond in een Londense kli niek opgenomen, waar hij mor gen een galblaasoperatie zal ondergaan. NEW YORK, 8 April De algemene assemblee van de Ver. Naties heeft vandaag het Westelijk voorstel voor besprekingen inzake de ontwapening aanvaard, in weer wil van een krachtig pleidooi van de Russische gedele geerde Andrei Wisjinsky om het, in het belang van de saamhorigheid tussen Oost en West, te amenderen. 'f i 5 &T mt r v -1? A W 1 Sr y-i t F,- -*j mf De uitslag van de stemming was 52 voor, vijf (het Russische blok) tegen en drie onthoudin gen. De assemblee aanvaardde een an de door Wisjinsky ingediende amendementen, n.l. het verzoek om de woorden van lof voor het werk, dat de ontwapeningscom missie tot dusver heeft verricht, uit het Westelijke voorstel te lichten. Het tweede Russische amende ment behelsde een verzoek om alle verwijzing naar de oorspron kelijke resolutie, diê het vorig jaar leidde tot oprichting van de ontwapeningscommissie, uit het Westelijke voorstel weg te laten. Dit amendement werd met tien tegen 33 stemmen en 13 onthou dingen verworpen. Gross en Jebb betoogden, dat 't laten vervallen van de verwij zing naar die resolutie de indruk kon geven, dat het Westen afzag van de internationale controle op de atoomenergie en een even wichtige vermindering van de militaire macht. Beide factoren worden in de resolutie genoemd als richtlijnen voor de commissie. Saar-onderliandelingen spoedig hervat PARIJS Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft Woens dag verklaard, dat zijn regering is ingenomen met de mededeling van bondskanselier Adenauer te Washington, dat hij spoedig na ziin terugkeer te Bonn met Frankrijk de onderhandelingen over Saarland zal hervatten. Gisteravond heeft prof. dr Jos J. Gielen zich in de Vara-rubriek „Op de Korrel" verweerd tegen de aanval, die Evert Vermeer in dezelfde rubriek op 25 Maart j.l. tegen hem richtte n.a.v. een van zijn artikelen met betrekking tot het humanisme. Prof. Gielen verdedigde zich tegen wat hij noemde „een aan val op mijn persoon en valse voorlichting". Wat prof. Gielen had geschreven heette Vermeer „leugen en bedrog". Dat hier evenwel in genen dele sprake was geweest van leugen en be drog bewees prof. Gielen aan de hand van pag. 74 t.m. 79 van het boek van dr van Praag over Modern Humanisme. Prof. Gielen laakte het bovendien, dat Evert Vermeer „een lapje van vier zin nen uit een brede vlag van der tien artikelen" aan de luisteraars had voorgehouden. Hij getuigde gesproken te heb ben, niet uit machtswellust of bij wijze van politieke stunt, maar uit een diepe bekommernis om het geluk der mensen, daarbij gedreven door christelijke liefde. In een slotwoord merkte de heer Vermeer op dat hij niet heeft bedoeld te beweren, dat allen die het humanisme bestrij den, leugen en bedrog gebruiken.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1