Twee vorstenkinderen beloven elkander trouw voor Luxemburg: stad vol feest en koninklijke gasten het leven Aceoord over uitwisseling gewonde krijgsgevangenen NOORDHOLLANDS Verenigd Korea Gedwongen repatriëring nog op het program De politieke verhoudingen 101.7 millioen Dagblad voor Alkmaar en omgeving Sprookje wordt werkelijkheid onder een hemel vol regen in Rampenfonds TSa vijf dagen praten Vandaag wordt overeenkomst in Panmoendjon getekend WestjDuitsland en V.S. zijn 't eens Russen hardnekkig: Sovjet uitvinders deugen niet meer i. (Van onze parlementaire redacteur). DE LAATSTE TIJD zit er weer beweging in de politieke verhou dingen. Bij de kabinetsformatie bleek al, dat de partijen, die geestverwanten in het kabinet hebben, meer tegenover dan naast elkaar stonden. Sindsdien is deze tegenstelling nog ver scherpt. Het vraagstuk van het humanisme heeft een andere te genstelling geschapen. Zowel de P.v.d.A. als de V.V.D. hebben zich als pleitbezorgers voor het Hu manistische Verbond opgeworpen, een omstandigheid, die de chris telijke partijen bijeen drijft. Deze kwestie zou ook „de doorbraak" kunnen beïnvloeden. Voorts is er de heroprichting van de vrijzin nig democratische bond, die aan trekkingskracht kan uitoefenen op de rechtervleugel van de P.v.d.A. en op de linkervleugel van de V.V.D. En wat dit laatste betreft temeer omdat in de V.V.D. tegenstellingen merkbaar worden tussen vooruitstrevenden en con servatieven. Op de vraag welke gevolgen dit alles zou kunnen hebben, valt voorshands geen ant woord te geven, maar het poli tieke beeld wordt er in elk ge val nog verwarder door dan het reeds was Het was tot op zekere hoogte logisch, dat bij de kabinetsforma tie de oplossing werd gezocht binnen het kader van de P.v.d.A., K.V.P., A.R. en C.H. Deze par tijen wensten een vooruitstreven de politiek, terwijl de V.V.D. steeds sterker de indruk was gaan wekken, dat zij een conser vatieve koers begeerde. Maar als vier partijen een vooruitstrevende politiek voorstaan, betekent dit nog niet, dat zij hieronder ook hetzelfde verstaan. De P.v.d.A. denkt hierbij uiteraard aan een socialistische politiek en de chris telijke partijen aan een politiek in christelijk-sociale zin. Zou men het desondanks op practische pun ten wel eens kunnen worden, in dit geval was echter al bij voor baat duidelijk, dat de grote span ningen zouden optreden. De christelijke partijen gingen mede uit van het vooral bij de K.V.P. aangescherpt standpunt, dat het beleid geen verdere moge lijkheden zou mogen scheppen voor een geruisloze overgang naar een socialistische maatschappij structuur, de P.v.d.A. zette zich daarvoor echter des te meer schrap na de bij de verkiezingen behaalde winst. En politiek be zien was het zo, dat de P.v.d.A. om dezelfde reden naar een ver dere doorbraak streefde, terwijl de confessionele partijen zich op stelden om het geleden verlies zo mogelijk te herstellen. Leverden deze spanningen bij de kabinetsformatie al een felle strijd om de machtsverhoudingen op en daarna, aan de kant van de confessionele partijen, een zich volledig vrij maken van het nieuwe kabinet, de laatste weken zijn deze spanningen nog meer voelbaar geworden. De belasting plannen, die een verruiming van de werkgelegenheid beogen en de plannen inzake de huurverhoging liggen thans op tafel. Aan socialis tische zijde wordt scherpe critiek op de plannen geleverd en vanuit socialistisch standpunt is dat niet onbegrijpelijk, omdat deze plan nen in elk geval een ombuiging van het tot dan toe gevoerde be leid inhouden. Er wordt eindelijk in erkend, dat het bedrijfsleven meer arm slag moet krijgen en dat de huren reeds al te lang kunstmatig laag zijn gehouden. Maar voor de an dere „regeringspartijen" gaat het desondanks toch nog om de vraag of de plannen wel ver genoeg gaan en deze vraag wordt zelfs al hier en daar ontkennend be antwoord. De verwachting, dat deze plannen de toetssteen zul len worden om na te gaan of de huidige combinatie levensvatbaar heid heeft, dreigt aldus bewaar heid te worden! Politiek wordt deze combinatie in toenemende mate ondermijnd door de felle wijze, waarop de P.v.d.A. zich vooral tegen de K.V.P. keert. En ook dat is be grijpelijk. In de K.V.P. zijn teke nen van herstel te bespeuren en ook de P.v.d.A. kan dit niet ont gaan. Maar daardoor komt de P.v.d.A. dan ook in de verleiding om de „doorbraak" kost wat kost en met alle middelen verder te stuwen. Want na de winst van verleden jaar zou een teruggang een veel grotere betekenis krijgen dan anders. Op het congres van de P.v.d.A. is men in deze be strijding wel heel ver gegaan, zó ver dat ook in dit verband ruimte komt voor de vraag of de span ningen niet te groot worden. De P.v.d.A. schijnt hiermede ook zelf rekening te houden, want er is hardop gedacht over andere mogelijkheden in het ka der van een combinatie met de prot. christelijke partijen en ook de nieuwe vrijz. democraten wer den vriendelijk op de schouder geklopt. Reëel lijkt een dergelijke opzet echter geenszins. (Slot volgt). DEVALUATIE IN GRIEKENLAND ATHENE. 9 April De Mi nister van Coördinatie Spyros Markezinis heeft vanavond in een radiorede verklaard, dat de Griekse munteenheid met 50 procent zal worden gedevalueerd. De drachme zal in het vervolg dus 30.000 per Amerikaanse dol lar noteren. LUXEMBURG, 9 April. Temidden van middeleeuwse pracht en praal is vanmorgen Prinses Josephine Charlotte van België in het huwelijk getreden met Erfprins Jan van Luxemburg. De jonge bruid Prinses Josephine Charlotte zag buitengewoon bleek. Haar eenvoudige, maar indrukwekkende bruidsjurk van organza was overdekt met kant en haar gelaat leek gevat in een wolk van kant en gekleurde tule. De Pauselijke Nuntius Mgr Fernando Cento, gekleed in een gouden koorkap en met een gouden mijter op het hoofd, voltrok de ker kelijke plechtigheid, waarbij drie koningen, Een miezerige, kille regen daalde Donderdagmorgen op Luxem burg neer, toen de kerkklokken de dag inluidden, die een belang rijke mijlpaal betekent in de geschiedenis van het Belgische en Luxemburgse volk. Niets vermocht echter de geestdrift van de tienduizenden langs de weg, .welke de vorstelijke stoet aflegde van het groothertogelijk paleis naar de kathedraal en terug, te bekoelen. Gekleed in regenjassen en gewapend met paraplu's heeft men urenlang in de druilerige regen staan wachten om de beide konings kinderen, Prinses Josephine Charlotte van België en Prins Jan van Luxemburg, in warme toejuichingen zijn aanhankelijkheid te betonen. Reeds in de prille ochtenduren hadden honderden zich met klap stoeltjes opgesteld langs de route, welke de bruidsstoet pas vele uren later zou afleggen. Tegen elf uur was de mensenmenigte in het centrum der stad zo groot, dat het volstrekt onmogelijk was zich een weg te banen naar een ander punt. De journalisten en fotografen, die de plechtigheden in de kathedraal hadden bijge woond, waren eenvoudig geblok keerd en konden slechts door halsbrekende toeren te verrichten zich ontworstelen aan deze men senmassa om hun kopy door te geven. Overal langs de wegen waren vrolijk versierde stalletjes opge steld, waar de commercieel aan gelegde Luxemburgers goede za ken deden met de verkoop van belegde broodjes en dranken. Een tiental Belgische en Luxemburgse muziekcorpsen veraangenaamden ongeveer 250.000 Luxemburgers, Belgen, Nederlanders, Fransen, Duitsers en Engelsen het lange wachten door het spelen van op gewekte marsen. De meest for tuinlijken onder de toeschouwers hadden een plaats gevonden aan een venster langs de weg, welke de vorstelijke stoet nam. Naar wij vernamen werden hiervoor prij zen betaald, die varieerden van 300 tot 700 gulden. De talrijke tribunes, die tegenover het groot hertogelijk paleis en op alle stra tegische punten waren opgetrok ken, en waarop een plaats 8 tot 16 gulden kostte, waren ook dicht bezet. Tegenover het paleis was rond om het standbeeld van Koning Willem II een enorme erepoort opgericht, versierd met de natio nale driekleuren. Het gejuich, dat hier van de huizenhoge tribunes opklonk bij het vertrek en bij de terugkeer van de hofauto's, werd slechts onderbroken door het ge zang van nationale liederen. Nadat om tien uur burgemees ter Hamilius in de feestzaal van het groothertogelijk paleis het burgerlijk huwelijk had voltrok ken, begaf het vorstelijk gezel schap zich via de Rue de la Reine en de Rue Notre Dame naar de AMERIKA HOUDT VAST AAN: WASHINGTON, 9 April (Reu ter). Hoge beambten van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken hebben Donder dag te Washington verklaard dat het officiële doel der Amerikaanse politiek blijft de totstandkoming van een verenigd Korea te be vorderen. Zij voegden hieraan toe, dat deze politiek zal worden bepleit op de politieke conferentie welke, als reeds met de communisten werd afgesproken, negentig da gen na het sluiten van een wa penstilstand op Korea zal worden "°houden. kathedraal, waar het kerkelijk huwelijk zou worden ingezegend. Hoewel de lucht nog betrokken was, regende het op dat ogen blik niet meer en het was enigs zins een teleurstelling voor de duizenden toeschouwers, dat de 34 hofauto's geheel gesloten wa ren. drie koninginnen en tal van prinsen, prinses sen en andere adellijke personen aanwezig waren. De hele kathedraal flonkerde van de blauwe, rode en groene uniformen, de me dailles en juwelen en de kleurrijke staatsie gewaden. Mgr Cento begroette het vorstelijke bruids paar vanaf het altaar. Hij zag er uit als een gouden standbeeld van een oude bisschop. De Pauselijke Nuntius las een rede voor, waarin hij het jonge echtpaar aanspoorde het voorbeeld van hun ouders te volgen. Hij noemde de bruid „een frisse en geurige bloem van verleidelijke bekoorlijkheid" en de bruidegom een „nationale held". Bij de poorten van het paleis bracht een detachement van de Luxemburgse gendarmerie het eresaluut. Langs de route, die de bruidsstoet nam, stonden solda ten van het Luxemburgse leger in velduniform opgesteld. Voor de kathedraal, in de Rue Notre Dame, stonden afdelingen van de Luxemburgse garde en een erehaag van twaalf Luxem burgse officieren. Hier hadden ook de honderden journalisten en fotografen een plaats gevon den. De vrouwelijke verslagge vers hadden een extra taak te vervullen, door tijdens het ma ken van haar eigen aantekenin gen aan de mannelijke collega's uitleg te verstrekken over de fraaie toiletten van de koningin nen en prinsessen, toen deze uit de hofauto's stapten. P Enkele journalisten waren zelfs voorzien van een korte-golfzen- der, waarmee zij hun verslag doorgaven aan hun collega's, die de wacht hadden betrokken bij een telefoonverbinding in het perscentrum. (Zie vervolg pag. 3) SABEL HAALT KONING IN Toen Koning Leopold, die Woensdag om 15 uur in Lu xemburg arriveerde, reeds lang in de Kon. trein onder weg was naar Luxemburg, bleek tot grote ontsteltenis van zijn gevolg, dat de Kon. sabel was achtergebleven op het paleis te Laeken. Nadat Brussel gealarmeerd was, slaagde een chauffeur er in met een der snelste hofauto's dit onmisbare attribuut in re cordtijd naar Luxemburg over te bréngen, zodat de vorst dit. toen hij uit de trein in Lu xemburg stapte nog slechts behoefde aan te gespen THOREZ IN FRANKRIJK TERUG HELMSTEDT De Franse communistische leider Maurice Thorez is gisteren om 18.50 uur bij Helmstedt over de Westduitse grens gekomen. De politie heeft verklaard, dat Thorez in Marienborn, in Oost- Duitsland is gearriveerd in een speciale trein met soldaten en een Poolse wacht aan boord. In Keulen zal de wagon van Thorez aan de expres naar Parijs worden gekoppeld. Vanmorgen is de trein in de Franse hoofdstad gearriveerd. 's-GRAVENHAGE, 9 April. Tot en met vandaag is in 't Nationaal Rampenfonds in totaal f 101.700.000.bij eengebracht. Gisteren was de stand 99.8 millioen gul den. AMERIKAANSE JOURNALISTEN Aanzienlijke veranderingen in Rusland BERLIJN, 9 April James L. Wiek heeft als woordvoerder van de groep Amerikaanse journalis ten, die een bezoek aan Moskou heeft gebracht, verklaard, dat de regeringswijziging in de Sowjet- Unie naar zijn vaste mening een aanzienlijke verandering in de koude oorlog teweeg kan bren gen. Hij vergeleek de tien dagen na Stalins dood met de tien dagen in het revolutiejaar 1917. MOENSAN, 9 April De communisten hebben van daag ingestemd met al de voornaamste punten van een geallieerd plan om de zieke en gewonde krijgsgevange nen uit te wisselen. Het wordt mogelijk geacht, dat de communisten morgen een overeenkomst zullen onder tekenen. In de overeenkomst worden de i haar beslag gekregen moet heb- samenstelling en routes voor de ben. konvooien vastgesteld en verder De formele ondertekening mor- wordt bepaald, dat de uitwisse- gen en de regeling van de onder ling 20 dagen nadat de overeen- geschikte technische details zou- komSt van kracht geworden is, den de weg kunnen effenen voor de hervatting van de wapenstil standsbesprekingen ter oplossing van het enige vraagstuk, dat een bestand in Korea nog in de weg staat een volledige uitwisse ling van de gevangenen. Een hooggeplaatste Amerikaan se zegsman heeft verklaard, dat de communisten reeds begonnen zijn de zieken en gewonden voor de repatriëring bijeen te bren gen en dat waarschijnlijk binnen tien dagen met de uitwisseling begonnen zou kunnen worden. Een poging der V.N. om het aantal door de communisten te repatriëren gewonden verhoogd te krijgen liep op niets uit. De communisten hielden vast aan hun aantal van 600, onder wie zich waarschijnlijk niet meer dan 125 Amerikanen bevinden. De geallieerden hebben meege deeld bereid te zijn 5800 ver minkte communistische krijgsge vangenen, 5100 Noord-Koreanen In de kathedraal van Luxemburg is Donderdag met grote plechtigheid het huwelijk ingezegend van Erfprins Jan van Luxemburg en Prinses Josephine Charlotte van België. Het plechtige moment, waarop het huwelijk wordt ivaezegend De communisten hebben van daag beloofd dagelijks 100 zieke en gewonde geallieerde krijgsge vangenen te zullen overdragen. Het aantal per dag te repatriëren communistische krijgsgevangenen is 500. WASHINGTON, 9 April. Amerikaanse en West-Duitse staatslieden hebben Donderdag te Washington medegedeeld ver gaande overeenstemming te heb ben bereikt op diplomatiek, stra tegisch, handels- en cultureel ge bied. In het communiqué waarschu wen de leiders van de twee regeringen tegen iedere verslap ping van de Westelijke waak zaamheid en kracht tegenover het huidige Russische „vredesoffen sief". Zij dagen de nieuwe Sov jet-regering uit haar goede wil te bewijzen door vrije verkiezin gen in Oost-Duitsland toe te staan en door de Duitse gedepor teerden en krijgsgevangenen, die zich in haar handen bevinden, naar huis te zenden. Hammarskjoeld in New York NEW YORK, 9 April Dag Hammarskjoeld, de nieuwe secre taris-generaal van de V.N., is vandaag per vliegtuig uit Stock holm in New York aangekomen om zijn werk te beginnen. Hammarskjoeld wilde geen commentaar geven op de ont- en 700 Chinezen te repatriëren, wikkelingen te Moskou NEW YORK. Wysjinsky heeft Donderdag in de politieke commissie derAlgemene Verga dering wederom met nadruk ver klaard, dat de Sovjet-Unie vrede wenst. Polen deed een nieuw voorstel inzake Korea, waarin hervatting der bestandsbesprekingen wordt aanbevolen met het doel in de eerste plaats het krijgsgevange- nenvraagstuk te regelen. De nieuwe tekst behelst de volgende punten: onmiddellijke staking der vijandelijkheden in Korea, gepaard gaande met onder handelingen over de uitwisseling van zowel zieke en gewonde krijsgevangenen, alsook gezonde gevangenen. Vermindering van de bewapening en de strijdkrach ten der grote mogendheden met een derde. Het onvoorwaardelijk verbieden van atoom- en andere wapens voor massa-vernietiging. Wysjinsky verklaarde later, Straaljager maakt geslaagde buiklanding LEEUWARDEN Gistermor gen zag een luitenant-vlieger, die juist een vlucht gemaakt had. geen kans zijn toestel op norma le wijze op de Leeuwarder vlieg basis aan de grond te zetten. Hij probeerde toen een buiklanding en slaagde hierin volkomen. Er was natuurlijk materiële schade, maar persoonlijke ongelukken kwarn°n ni"' vel sprekende over Korea, dat de Sovjet-Unie „het noodzakelijk acht vast te houden aan het be ginsel van de gedwongen en vol ledige uitwisseling van alle krijgs gevangenen". Spreker gaf te kennen, dat dit ook nog steeds het standpunt is van de Chinese communisten en de Noord-Koreanen. STOCKHOLM, 9 April. De Sovjet-pers, die jarenlang uitge bazuind heeft, dat de Russische uitvinders de gehele wereld voor waren geweest, heeft vandaag haar lezers verteld, dat sommige Sovjet-uitvindingen nieuw noch goed waren. In een aanval op een tiental Sovjet-uitvinders en functionaris sen beschuldigde het blad van de jeugdbeweging Komsomolskaya Prawda vandaag het ministerie van verkeer 1.400.000 roebels uit gegeven te hebben voor uitvin dingen, welke zonder enig prac tised nut waren. Het blad betoogde, dat grote sommen geld betaald waren als beloningen aan Sovjet-uitvinders voor uitvindingen, welke reeds veel eerder door andere mensen 1 cedaan. Vrijdag 10 April 1953 - 49e Jaargang - Nr 12750 Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusiel incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m„ minimnm f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpei. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52. tel 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1