Prins en Prinses ontvangen H. Sacrament des huwelijks Twee jaar geëist in oplichtingszaak Kathedraal weerklinkt van bazuingeschal Broer van Evita Pér on dood in woning gevonden TSoord-Korea laat zeven Britse onderdanen vrij Op reis naar Rome en Afrika Vrijdag 10 April 1953 Purina 3 benoemingen )ERHANDELEN )VER STILSTAND? CLIJKSREIS T VANDAAG Ise lof voor d. profs g aanbesteding anten echtpaar s Westzaan i'.C.-keuringen mto omgekanteld (Vervolg van pagina 1) Buitenlandse notities Bestelwagen te klein voor bloemstuk van Koningin Juliana Nieuwe sensatie in Argentinië Nederlandse gast te Luxemburg Onbewaakte overweg eist weer doden DRAVERIJEN TE ALKMAAR Kapitein „Naboland" vrijgelaten Nieuwe verrassing WEER PERZISCHE OLIE IN ITALIë CUYTEN BLIJFT IN KOPGROEP Verdachte ter zitting gevangen genomen NEDERLANDS ELFTAL- CLUB UITGEBREID Korreltjes Nederl. schakers verslaan Zwitsers zrivachting door het K.N.j Bilt. geldig vanl tot Zaterdag-F IX VORST ilf bewolkt metl de meeste plaat-| nachtvorst, maar! dag zachter danl tige> tot zwakke! ond nog noord-j irgen uit zuide en. r. Heer B. Haanen, nier van het Apos- is door Z. H. de 1 voor de ti.id van lid van het Alge- tionaal Secretariaat an -het Apostolaat me. w. Heer J. v. d. Commissaris van igratie Stichting, is Paus voor de tijd lenoemd tot lid van voor Emigratie te April. Nadat ing tussen geal- communisten tot icht over de hoofd- n ontwerp-overeen- e uitwisseling van onde krijgsgevange- ,e Noordelijken van- belangrijke brief, aan de voornaamste mderhandelaar, ge- William Harrison, een gedetailleerd set voor de uitwisse- e krijgsgevangenen jen op onmiddellijke er wapenstilstands- igen. RG. 10 April. phine Charlotte en ran Luxemburg zul- de laatste berichten, daag incognito van 1 Findel vertrekken dagen in Italië te gebracht, aan boord it een reis van ver- aanden in het Mid- 5ee-gebied rondom aan ondernemen. die gisteravond in de ronde deden en se Prinses Charlotte igkeer op het Groot paleis door de on- ties in de kathedraal het bewustzijn zou oren, worden tegen- 3e prinses was aan- le receptie, die on- ia cfe terugkeer op erd gegeven en ver- verschillende keren :on. Naar thans be is de Prinses in de zelf biina bezweken, oor de zware kanten achteren werd ge- hierdoor de gehele huwelijksinzegening ïieën op de rand van tje heeft moeten lig- De ontmoeting ikrijk en de Neder- s is hier niet onop- 'oorbijgegaan. Britse ben hun bewondering restaties van die elf jongens niet onder banken gestoken. ïranville, een van prominente verslag- akt het wel heel erg een beschouwing aan gen. dat het Neder- bal er sinds Hudders- lweer zeven jaar ge- is vooruitgegaan. Er geweldige ommekeer .ats gevonden in Ne- :ezien het prachtige de nationale ploeg krijk apte er tenslotte de vast. dat dit Neder ig tegen de Engelsen ld mag komen. Het t waard AULOWNA. Voor m de heer J. v. Scha- het Architectenbureau Bart aanbesteed het m een woonhuis met ir, alhier. Er waren 10 't Zand f 35.000.—; p, H.H.Waard f 34.900; :el, 't Veld f 34.890.—; en Zoon, Broek op f 34.850.—; G. J. Boe- ugowaaxd f 34.820. i, 't Zand f 34.750. ring, Bergen f 34.748.-; .eeuw, 't Zand f 34.410; Eïeiloo f 34.300.—; P. Heiloo f 33.493.—. k is aan de laagste in de heer P. Opdam te jund. LAN Dinsdag 21 enken Pieter Groot en ■ijzer te Westzaan de p zij 60 jaar geleden in jk zijn getreden. Bruid om, resp. 83 en 91 jaar ;en nog een goede ge- De heer Groot, de oud- r van Westzaan, maakt ijks een wandelingetje. R: Harmonie - theater ur" volw. Victoria- „Het wonder van Fa lie leeft. Cinema- in „De godin der 14 jaar Rex-theater stralen overal", alle. D a. d. HOEF Een i met voerbieten gela- i op de Driehuizerweg ;hte berm terecht en geheel om. De chauf- m met de schrik .vrij. aehoorde aan de firma Bergen. De eerste die bij de kathedraal, onder de met Bourgogne- rode fluweel beklede baldakijn, versierd met de wapens van Prinses Josephine Charlotte en Prins Jan, arriveerde, was de Pauselijke Nuntius, mgr. Cento, die het huwelijk zou inzegenen. Hij was het ook, die de vorstelijke perso nen bij hun intrede in de kathedraal begroette. Prins Harald van Noorwegen, met Prinses Sophie van Beieren en Prins André de Bourbon Parma, waren de eerste vor stelijke personen, die bij de kathedraal aankwamen onder de tonen van de volkswijsjes, die de bekende Me elt else beiaardier Staf Nees over de Luxemburgse hoofd stad deed tveerklinken. Alvorens te antwoorden, richtte Prins Jan zich tot zijn ouders en na van dezen een teken van toe stemming te hebben ontvangen, keerde hij zich tot Mgr Cento en antwoordde met vaste stepi: „Ja, monseigneur". Hierop richtte Mgr Cento zich met eenzelfde vraag tot de Prin- geroerd eveneens: „Ja, monseig neur" antwoordde. Terwijl het strijkorkest hierop een nocturne van Faure speelde, wisselden de jonggehuwden de ringen. Hierop legde Prinses Jo sephine Charlotte haar hand in die van Prins Jan. De Pauselijke Nuntius wikkelde vervolgens zijn stola om beide handen en be sprenkelde deze met wijwater. Na deze indrukwekkende plech tigheid speelde het orkest de Arioso van Bach, het Poco Ada gio uit de Symphonie no. 36 van Mozart en het Adagio uit de Vierde Symphonie van Beetho ven. Hierna had in het koor van de kerk de ceremonie van het teke- getuige voor de Prins trad op diens broer, Prins Karei van Lu xemburg, en voor Prinses Jose phine Charlotte die thans de titel draagt van Hare Koninklijke Hoogheid Erfgroothertogin van Luxemburg haar broer, de Prins van Luik. Tenslotte bracht Mgr Cento zijn handtekening on der het document aan. Tijdens de huwelijksmis kniel den de Prins en de Prinses voor hun zetels en zij hielden het hoofd in de handen tijdens de elevatie, terwijl de bazuinen van het orkest door de kathedraal schalden. Nadat het vorstelijk gezelschap ses, die met zachte stem en diep nen der huwelijksacte plaats. Als de Brabanponne en het Luxem- Hierna volgden achter elkander Gravin Bernadotte en de Prins van Napels, Prinses Astrid en Prinses Marie Therese van Bour bon Parma en de andere prinse lijke gasten. Koningin Marie José, de zus ter van Koning Leopold, was ver gezeld van Prins Bernhard, die gekleed was in de blauwe uni form der huzaren met kolbak en witte pluim. Zij werden door de menigte, die uit de ramen van het tegenover de kathedraal ge legen klooster hing, hartelijk toe gejuicht. Hierna volgden de Prinses van Retie, de echtgenote van Koning Leopold, die begeleid werd door Prins Karei Bernadotte van Zwe den. De Prinses droeg een fraai kleed van grijze faille, een bont van silvermink en een toque van grijze veren. Onder het gelui van de kerk klokken arriveerden vervolgens Koningin Juliana en Koning Bou- dewijn, die een ware ovatie in ontvangst moesten nemen van de enthousiaste Luxemburgers. De Koningin droeg een japon van parelgrijze satin de florence en een klein hoedje met een krans van grijze paradijsveren. Hierna volgden Koningin Eli sabeth van België en Prins Felix van Luxemburg, Groot-Hertogin Charlotte en Prins Jan, Prinses Josephine Charlotte en Koning Leopold van België. De bruid was gekleed in een fraaie japon van faille, organza en tulle. De sleep bestond uit Brusselse kant, waaraan vrijwel alle kantklosters van België heb ben gewerkt. Deze sleep werd op het hoofd vastgehouden door een diadeem van 850 diamanten uit de Belgische Congo, waarvan de centrale steen een gewicht heeft van 8.25 karaat. Prins Alexander, de tienjarige zoon van Koning Leopold en de Prinses van Retie, fungeerde als page. Na het uit de auto stappen had hij enige moeite om de kan ten sleep van Prinses Josephine Charlotte weer goed in handen te krijgen, doch met behulp van de hofdames van de Prinses werd hij de toestand snel meester. De jonge Prins zag er alleraardigst uit in zijn wit satijnen costuum en zijn zijden witte kousen en ontlokte kreten van bewondering aan de toeschouwers. Koningin Elisabeth droeg een grijze kantjapon met purperen corsage en een bontcape. De Groot-Hertogin droeg een kleed van duchesse-satijn met schuin over de borst het grootlint van de Orde van de Leeuw van Nas sau. In de kathedraal,waarvan de zuilen getooid waren met de nationale banieren en waar Lu xemburgse soldaten een erewacht vormden, knielden Prinses Jose phine Charlotte en Prins Jan voor het altaar neer, terwijl Prins Alexander achter de Prinses ging staan. Nadat Mgr Cento zijn toespraak had gehouden, bekleedde hij zich met de cappa magna en stelde hij Prins Jan de rituele vraag: „Jan van Luxemburg, in naam van de Almachtige vraag ik u of het uw vrij en weloverwogen wens is, Prinses Josephine Charlotte van België tot echtgenote te nemen, en of gij bereid zijt, volgens de geboden van God, haar onder alle omstandigheden trouw te blijven, zoals een goed echtge noot betaamt". V.S.-plan voor Verre Oosten EEN van de beloften die Eisenhower tijdens de ver kiezingsacties in de V.S. aflegde, voor hij tot president werd ge kozen, was het beëindigen van de oorlog in Korea. En kort voor het aanvaarden van zijn ambt maakte hij met enkele van zijn voornaamste adviseurs een reis naar het front, om zich persoon lijk van de stand van zaken op de hoogte te stellen. Bepaald concrete plannen kwamen er naar aanleiding van dit bezoek niet direct uit de bus. Wel gaf Eisen hower later te kennen, dat meer Aziaten ingeschakeld moesten worden in de strijd tegen het communisme. Momenteel schijnt de regering in Washington een plan op te stellen, dat de beëin diging van de oorlogen in Korea en Indo-China beoogt, terwijl, er ook een regeling in zou zijn ver vat om de status van' Formosa, dat in handen is van de Chinese nationalisten, tot een oplossing te brengen. De V.S. hebben met dit plan de bedoeling voor, aldus betrouwbare kringen, „de op rechtheid van de communisten te beproeven". Mocht de zaak Korea uit de wereld zijn, dan zullen de V.S. voorstellen binnen de tijd van 90 dagen ook de andere kwesties te regelen. Het is opmerkelijk, dat ook de vertegenwoordiging van Rood-China op het programma zou staan. Washington houdt dit blijkbaar achter de hand als een belangrijk onderhandelingsobject. Wat het ongetwijfeld ook voor de V.N. is. MOLOTOF noemde de toelating van communistisch China wel niet als een voorwaarde om de Koreaanse kwestie op te los sen, maar hij vestigde er toch de aandacht óp, dat tot nog toe de V.N. dit punt terzijde hadden geschoven. Washington blijkt toch wel genegen hierop in te gaan, maar niet eerder dan na de gehele verwikkeling in het Verre Oosten te hebben geregeld. Zelfs de verhouding tussen communis tisch China en nationalistisch China. Zou deze ontwikkeling in de lijn liggen van de Amerikaan se verwachtingen, dan is het ook begrijpelijk waarom Washington de toelating van communistisch China zou willen bespreken, n.l. als een concessie waar een eigen versteviging van invloed tegen over staat. Immers bij een even tuele oplossing zou de commu nistische macht worden beperkt, omdat niet alleen Moskou en Pe king de kwesties hebben te re gelen, maar bij een onderhoud tussen Oost en West vooral de V.S. wel iets in de melk te brok kelen krijgen. Moskou zou. wan neer het op deze plannen inging, een werkelijk bewijs leveren van vredelievendheid. Om 16.30 uur arriveerde Woensdag op het vliegveld Findel Koningin Juliana en Prins Bernhard. Zij werden begroet door Prins Felix en diens dochter Prinses Elisa beth en begaven zich onmid dellijk naar het groothertoge lijk paleis in het centrum van de stad. Een bloemstuk, dat de Koningin had meegenomen, was van dusdanige afmetingen dat het biet geplaatst kon worden in een bestelauto. Men moest zijn toevlucht nemen tot een grote legerauto. HET PRINSELIJK HUWELIJK IN LUXEMBURG. Na de plechtige huwelijksvoltrekking in de kathedraal schrijdt het bruidspaar onder het stalen gewelf van degens van Luxemburgse officieren naar buiten. BUENOS AIRES, 9 April. (AP) De Argentijnse regering heeft vandaag bekend gemaakt, dat Juan Duarte, de schoonbroer van president Peron, dood in zijn woning is gevonden met een kogelwond in zijn hoofd. Hij heeft een afscheidsbrief voor de presi dent achtergelaten. De dood van de broer van Evita Peron heeft een sensatie in Buenos Aires verwekt en komt op het ogenblik, dat het land een ernstige economische crisis door maakt en er zich onder de arbei ders moeilijkheden voordoen in verband met de sterke stijging van de prijzen. Gisteren nog heeft president Peron met heftigheid zekere van zijn aanhangers beschuldigd deel te nemen aan een geruchtencam pagne, welke tegen zijn regering gericht is. Hij verzekerde echter, dat hij de oppositie in het bin nen- en buitenland de baas kon. „Ik zal mijn post op zijn minst Onderwijzeres die Prins Jan herbergde LUXEMBURG Een Neder landse onderwijzeres uit Geleen, mejuffrouw Kentgens, was een van de officiële gasten in de Lu xemburgse kathedraal tijdens de inzegening van het huwelijk van Kroonprins Jan en Prinses Char lotte. Mejuffrouw Kentgens heeft Prins Jan in het laatste van de oorlog twee weken onderdak ver leend. Prins Jan, toen „luitenant Luxemburg", maakte deel uit van een Brits regiment en kwam in December 1944 in Geleen. Hij bleef tezamen met zijn meerdere, sir OwenDavies, twee weken ten huize van mejuffrouw Kentgens. Daarna werden beide officieren in allerijl naar het front gezon den in verband met het offensief van Von Rundstedt. Prins Jan bleef contact onder houden met mejuffrouw Kent gens, die na de oorlog tweemaal een bezoek heeft gebracht aan het Groothertogelijk paleis te Luxem burg. een jaar eerder verlaten dan het ogenblik, waarop ik hiertoe door de geruchten gedwongen zou zijn", zo verklaarde hij. Juan Duarte werd gevonden door zijn chauffeur. Hij was vrij gezel en een van de meest actieve zakenlieden van het land. Dins dag j.l. was hij plotseling als particulier secretaris van presi dent Peron afgetreden. MAASTRICHT. Gisteravond omstreeks acht uur is op een onbewaakte overweg bij Maarlant een auto gegrepen door de trein uit Luik, die op weg was naar Maastricht. Een van de inzittenden van de auto werd gedood, een andere zwaar gewond. Aanvankelijk wa ren beide sporen van het baan vak versperd. Om kwart voor 9 was één spoor weer vrij, het andere hoopte men omstreeks half 10 vrij te .hebben. De trein Luik-Maastricht was om 19.57 uit Eysden vertrokken. Voor de tweede maal in dit seizoen zullen a.s. Zondag Dra verijen worden gehouden op het Gemeentelijk Sportpark. De grote inschrijving toont wel aan dat de belangstelling van eigenaren en pikeurs toch wel naar Alkmaar gaat, want met plm. 90 inschrijvingen, verdeeld over 8 courses, is er weer grote strijd te verwachten voor de uit geloofde prijzen, die een totaal bedrag van plm. 6500.aan geven. benevens de voor elke course beschikbare fokpremies. Evenals bij de eerste course, staat er ook nu weer een Monté- course (draverij onder de man) op het programma. Deze drave rijen onder de man beginnen een zekere populariteit te krij gen, gezien het feit, dat ze op bijna elke course, ook op andere banen, steeds weer in het pro gramma voorkomen. Liefhebbers van goede paar densport kunnen Zondag in Alk maar weer genieten. Dank zij een verandering bij de totalisator-gebouwen is daar een grote verbetering gekomen. ISTAMBUL. Naar te Istam. bul wordt vernomen, heeft de gezagvoerder van het Zweedse schip „Naboland"', dat onlangs de Turkse onderzeeboot „Dum- lupinar" heeft geramd, waarbij 99 Turken het leven lieten, Don derdag de gevangenis verlaten als gevolg van een stap van de Zweedse gezant in Turkije. De kapitein zal echter voor de duur van het onderzoek aan boord van zijn schip moeten blijven. TOKIO, 9 April. Radio door de Noord-Koreanen. Hij Pjongjang heeft meegedeeld, dat de Noord-Koreaanse regering 7 Britse onderdanen in vrijheid heeft gesteld. De Britten zijn uitgeleverd aan Russische vertegenwoordigers in Antoeng in Zuid-Mandsjoerije, die voor de repatriëring zullen zorg dragen. De radio deelde mee, dat de Noord-Koreaanse regering „met het Russische verzoek van 3 Maart om vrijlating van de zeven Britten had ingestemd". Een woordvoerder van 't Britse ministerie van buitenlandse za ken heeft geweigerd commentaar te geven op de gemelde vrijla ting van zeven Britse burgers wees er op, dat in Londen nog geen officieel bericht ontvangen is. De woordvoerder verklaarde, dat dit de laatste zeven Britse burgers zijn die door de Noord- Koreanen gevangen gehouden worden. Het zijn kapitein Holt, die in 1950 gezant in Seoel was, George Blake, vice-consul, Norman Phi lip Owen, ambtenaar op de lega tie, bisschop Cecil Cooper, de Anglicaanse bisschop van Korea, commissaris lord van het Leger des Heils, Philip Dean, corres pondent van de London Observer en pater Quinlan uit Zuid-Ier- land. Twee geestelijken pater Hunt en zuster Mary Clare zijn in gevangenschap gestorven. LIVORNO. 9 April - De 11.000 ton metende Italiaanse tankboot Alba is in Livorno aangekomen met de tweede lading Iraanse olie. Inmiddels wordt de kleine Mi- riella. die de eerste lading Per zische olie op 14 Februari Ve netië binnenbracht, daar elk ogenblik verwacht met haar tweede lading. De Alba en de Miriella wer ken beiden voor de Italiaanse Supor-maatschappii burgse volkslied staande had aan gehoord, verliet men onder de tonen van een Toccata van Bach de kathedraal. Onder de toejuichingen van de duizendkoppige menigte reden de thans open hofauto's langs de Boulevard de Roosevelt en de Boulevard Royal naar het groot hertogelijk paleis. Vooral de Prin ses van Retie, de echtgenote van Koning Leopold, had veel succes bij het publiek. Overal klonk het „Vive la Princesse". Ook Prins Bernhard en Koningin Juliana werden hartelijk toegejuicht. Toen de stoet bij het paleis was aangekomen, weerklonken vanaf de hoogten rondom Luxemburg de 101 kanonschoten, waarmede het jonggehuwde paar een wel kom werd toegeroepen. Op huwelijksreis Prins Jan en Prinses Josephine Charlotte zijn vanmiddag laat per vliegtuig vertrokken voor de eerste etappe van hun huwelijks reis. Zij zijn van plan drie dagen in Rome te blijven. Daarna zullen zij aan boord gaan van het Bel gische koninklijke jacht (in Reg gio). Zij zullen een reis maken van twee maanden in Afrika. Op de receptie van vanmiddag in het paleis veerden honderden gasten ontvangen. Buiten juichte de menigte, zo dat het. jonge paar herhaaldelijk op het balcon moest verschijnen, waar het met applaus en gejuich begroet werd. Ronde van W.-Vlaanderen YPEREN De vierde etappe van de ronde van West Vlaan deren voor amateurs is te West- outer verreden tegen het uur werk over een afstand van 37 Km. De uitslag luidde: 1/2. Ex Aequo Eloot en Armand Desmedt (beiden b) 58 min. 26 sec.; 3. Pype (b) 58.34; 4. Plantaz (n) 59.06; 5/6/7/8 Ex Aequo Cuyten (N), van Cauter (B), Meulëman (B) en Stofferis (B) 59.13 13. Leo Stevens (N) 1.00.02 Hebb. de leider in het alge meen klassement na drie etappes, noteerde 1.02.17. waardoor hij van de eerste naar de vijfde plaats afzakte. Martin Cuyten en Plantaz verbeterden hun posities. Cuyten steeg van de negende naar de zevende en Plantaz van de dertiende naar de twaalfde plaats. Algemeen klassement na de vierde etappe: 1. Meuleman (B) 11.55.50: 2. Armand Desmedt (B) 11.57.05: 3. Wartel (B) 11.57.26: 4. Ver- haeghe (B) 11.57,58; 5. Hebb (B) 11.58.06; 6. van de Voorde (B) 11.58.30; 7. Cuyten (N) 11.58.41; 12. Plantaz (N) 12.01.00. AMSTERDAM. Twee jaar gevangenisstraf heeft mr W. B. J. Aberson, Officier van Justitie bij de Amsterdamse Rechtbank, vanmiddag geëist tegen de 35- jarige machinetekenaar J. A. B. uit Amsterdam, wegens oplich ting meermalen gepleegd en ver duistering in dienstbetrekking. De Officier vroeg voorts de ver dachte onmiddellijk gevangen te laten nemen, welk verzoek de rechtbank na overleg in raad kamer inwilligde. Deze man werd ervan beschul digd in April van het vorig jaar een sigarettenwinkelier een giro- chèque ten bedrage van f 350. te hebben afgegeven ter betaling van een radio en een achterstal lige sigarettenrekening. De. chè- que bleek ongedekt te zijn. Naar president mr J. Meihuizen ter zitting voorlas, was reeds eerder de girorekening van verdachte ambtshalve opgeheven, juist om dat verdachte er gewoonte van maakte met ongedekte chèques te betalen. Voorts was hem ten laste gelegd, dat hij in Augustus, toen hij als kellner werkzaam was in hotel „Het Kalfje" aan de Amstel, met de noorderzon ver trokken was en daarbij f 300. die hij van de gasten had geïnd, in zijn zak had gehouden. Voor zijn overhaaste vertrek had hij de hoteleigenaar medegedeeld, dat zijn vrouw.een tweeling had gekregen, hetgeen onwaar was. Tenslotte stond de man nog terecht, omdat hij de vrouw van een Amsterdamse arts voor bijna f 300.had opgelicht. Hij had haar verteld, over drie huizen in Amstelveen te beschikken en ver huurde er een aan haar, hoewel de huizen in het geheel niet zijn eigendom waren. Hij sprak over vestigingsvergunningen, toonde haar de woning, beloofde haar het huis van behang en linoleum te zullen laten voorzien, doch op voorwaarde, dat ze enig hand geld gaf als voorschot op de huur. Dit geschiedde door tussenkomst van een gemeenschappelijke ken nis. De vrouw, die dringend om een woning verlegen was, liet zelfs haar meubelen al inpakken Toen zij voor alle zekerheid toch eerst per taxi naar Amstelveen ging om te zien of de woning gereed was, bleek, dat ze in de val was gelopen. Over deze zaak was vanochtend (dus voor de zitting) in een Am sterdams ochtendblad een uitvoe rig artikel gepubliceerd „van een bijzondere medewerker", dat door de Officier van Justitie in zijn requisitoir terdege werd gelaakt. DEN HAAG Voor de cen trale training, welke Dinsdag 14 April in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gehouden, zijn de volgende spelers uitgeno digd: Alberts (Vitesse). Bennaars, (DOSKO). van Beurden (BW). Biesbrouck (RCH). Bleyenberg (Rigtersbleek). Boskamp (Ajax). de Bruyckere (Willem 2). Cools (RBC). van Ede (Sparta), Hen driks (Vitesse), Theo Janssen (NEC), E. Jansen (Vitesse), de Jong (Willem 2). Klaassens (V VV). van der Kuil (VSV). Land man (Sparta). Lenstra (Heeren veen), van der Ley (Leeuwar den). Louer (Noad), Luiten (Dos), van Melis (Eindhoven). Oden thai (Haarlem), van Raalte (Blauw Wit). Schmidl (Eindho ven). van Schijndel (SVV). Stei ger (PSV), Frans Tebak (Eind hoven). Terlouw (Sparta), de Voog'd (Haarlem). Wiertz (DWS) in totaal dus 30 spelers. Een oase De aandacht van de we it reld was gericht op het kleine Luxemburgwaar twee beminde loten van vor stelijke bloede in het huwelijk traden. Vorstelijke huwelijken zijn zeldzaam in de moderne statenmaar waar zij nog mo gelijk zijn, bevinden zich op de achtergrond geëerde vorsten huizen, die oases zijn in de tegenwoordige diplomatie. Het is bovendien maar een grote zeldzaamheid, dat bij een vor stelijk huwelijk de liturgie van de Katholieke Kerk zo op de voorgrond staat, als deze keer in Luxemburg het geval was. Bemiddelaar bij de huwe lijkssluiting was niemand min der dan de apostolische inter nuntius, die ten aanhore i n de gehele wereld sprak over de waarde van het huwelijk als sacrament en de gods vrucht van de beide jonge huwenden openlijk prees. De plechtigheid in Luxemburg was een bijzondere plechtig heid, maar het meest een oase in een wereld vol van ont kerstening en godsdienstloos heid. De gezinnen van de beide vorstenkinderen gelden terecht als voorbeelden van katholieke gezinnen. Het ka tholieke huwelijk in Luxem burg is een vóórbeeld van ka tholieke degelijkheid in deze moderne wereld, die het ka tholieke hart goed doet en een riem onder het hart steekt. Op de korrel Het was Woensdagavond een merkwaardige gebeur tenis voor de radio van de Vara, toen in de tien minuten, die Evert Vermeer geregeld op dat tijdstip besteedt aan het be kijken van feiten van do dag door een rode bril, de K.V.P.- ondervoorzitter en oud-minister Gielen de gelegenheid kreeg, aan de spreker van antwoord te die nen. Vermeer had enige weken tevoren een paar onvriendelijke dingen gezegd over een artikel betreffende het humanisme en prof. Gielen meende, dat hij daar bij onbillijk behandeld was. Men werd het er over eens, dat dr. Gielen de gelegenheid zou krij gen, de beschuldiging, dat hij zich aan leugen en bedrog had schul dig gemaakt, te weerspreken. Hij is daarin o.i. volkomen geslaagd en he^ft op zijn beurt de heer Vermeër op waardige wijze „op de korrel" genomen. Op waardige en op constructieve wijze! De radio had eigenlijk een primeur. In de journalistieke wereld is men al jaren doende, te komenr tot een regeling van 't z.g. „droit de reponse", het recht van ant woord. Het is bij ons weten voor de eerste maal, dat de radio dit heeft toegepast. En men zou zeg gen, dat Het naar méér smaakt! Het oude zeer Er is in de veelbesproken en veel-verwarde bespre king van het humanisme terecht dezer dagen aangegeven als eigenlijk te zijn het probleem van het humanisme in onze sa menleving warempel, o.a. door een beschouwing in het socialis tische weekblad „Vrij Nederland", naar voren gebracht, dat het ka tholieke verzet tegen de huma nistische indringing „in kwalijke verblindheid een antipapistische beweging oproept Het is een oude gewoonte, 'n kwestie van oud zeer, om als katholieken zich te weer te stellen tegen wat zij, (prin- cipiëel zeker wars van alle poli tiek) menen te zien als een géés- telijke bedreiging, het antipapis tische stokpaardje van stal te halen. Daarmee meent men blijk baar bepaalde gevoeligheden op te roepen en het verweer te sus sen of in de kiem te smoren. Er zijn altijd mensen, ook in het ka tholieke kamp, die benauwd zijn, zich te branden aan koud water. Tegen een dergelijke poging, om het objectieve verzet van katho lieken tegen verkeerde opmars pogingen van humanistische zijde, in verdenking te brengen door het in de hoek te drukken, van- waaruit het anti-papisme weer kan opbloeien, moeten wij verzet aantekenen. Er is geen enkele reden voor, ook al kan er hier en daar, in algemeen of in beperkt- politiek verband, wel eens een verkeerd woord vallen, dat tot misverstand kan leiden. Van voedsel geven aan smeulend anti papisme is geen sprake, behoeft althans geen sprake te zijn, als men het niet wil! VEVEY. In de tweede ronde van het landenschaaktournooi op de Mont Pelerin bij Vevey heeft Nederland met 3l/sIV» van Zwitserland gewonnen. De gede tailleerde uitslag luidt: dr Euwe- Christoffel 10, Donner-Grob Va'/s, Kramer-Blau Vz, Cort- lever-Lob 10, Muhring-Kupper Vz— Verdere uitslagen waren: Frank- rijk-België 40 en 1 afgebroken partij, Italië-Oostenrijk Vz3% en 1 afgebr. partij. De afgebroken partij uit de eerste ronde Kramer-Thiellement (Frankrijk) is in remise geëin digd, zodat de uitslag van de ontmoeting Nederland-Frankrijk werd 2Vz2%. Oostenrijk heeft de afgebroken partij uit de eer ste ronde tegen België gewonnen, waardoor de eindstand van deze wedstrijd 41 voor Oostenrijk werd. De stand na de tweede ronde luidt: 1. Oostenrijk 7% pnt en 1 afgebr. partij; 2. Frankrijk 6% pnt en 1 afgebr. partij; 3. Neder land 6 punten; 4. Zwitserland 6 pnt: 5. België 1 pnt en 1 afgebr. partij; 6. Italië 1 pnt en 1 afgebr. partij.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3