Katholieke leraren nemen motie aan ANAB vordert f 246.000 van „de Omme D.D.D. Financiën en Economie verkocht het personeel goederen van de haas Slachtoffers watersnood de blauwe Saffier Nog geen nadere berichten over ontvoerde pater Versteden UW PUZZLE Wegens 246 overtredingen van het bindend arbitraal advies Ongeregeldheden in Teheran programma Vaticaans protest tegen Moskou tie urso verzicht De „Sibajak" heeft vertraging Toen het overwerk ophield Rheumatische Pijnen? Stram en stijf vóór Uw tijd! „St. Bonaventurabijeen IS aar wij vernemen: 53ste lijst voor vandaag i 7 6 V f it 1 1 1 Vrijdag 10 April 1953 Pagina 5 GRONINGEN. Het hoofdbe stuur van de Algemene Neder landse Agrarische Bedrijfsbond heeft aan het bestuur en de di rectie van de Ommelanden een schrijven gezonden, waarin het een aantal overtredingen consta teert van het bindend advies, dat door arbiters op 6 en 28 Maart werd bepaald. Deze overtredin gen hebben allereerst betrekking op het niet met ingang van 30 Maart j.l. aanstellen van 42 ar beiders. De A.N.A.B. eist hiervoor 42 maal f 1.000.—is f42.000.—. Vervolgens redeneert de A.N.A.B. dat zij nogmaals 42 x f 1.000.op de Ommelanden heeft te vorde ren, omdat deze 42 arbeiders niet overeenkomstig het bepaalde in het bindend advies te werk zijn gesteld in een zelfde, of althans gelijkwaardige positie als welke zij vóór 21 Augustus 1952 be kleedden. Ingevolge de bepalingen van artikel 38 van de algemeen ver bindend verklaarde Collectieve Arbeidsovereenkomst moest de Ommelanden, aldus de A.N.A.B., wekelijks op de .betaaldag de ver schuldigde lonen uitbetalen. Dit is nietg eschied op 21 Maart, noch op 28 Maart, noch op 4 April 1953. Hierdoor heeft de Ommelan den op 21 Maart 1953 65 overtre dingen van het bindend advies gepleegd, op 28 Maart 1953 55 overtredingen en op 4 April 1953 42 overtredingen. Hiervoor zou de Ommelanden aan de A.N.A.B. een boete verschuldigd zijn van 162 maal f 1.000.is f162.000. Resumerend vordert de A.N.A.B. van de Ommelanden voor deze overtredingen 'n onmiddellijk, TEHERAN, 9 April (A.F.P.). Aanhangers van de sjah van Per- z'ë en voorstanders van premier Mossadeq zijn Donderdag voor het parlementsgebouw te Teheran slaags geraakt. Vijftien aanhan gers van de sjah, behorende tot de Arya-partij, werden gewond, een Paniraan (pro-Mossadeq) liep eveneens verwondingen op. Ze ven personen werden aangehou den. ZATERDAG 11 APRIL Hilversum 1 402 m. 746 kc/s. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon; 7.15 Gewijde muziek; 7.45 Mor gengebed en liturgische kalen.- der; 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.15 Gramofoon; 9.00 Voor de vrouw; 9.25 Plechtige Hoog mis; 10.45 Gramofoon; 10.55 Wa terstanden; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Kamerkoor; 12.00 An gelus; 12.03 Gramofoon; (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmedede- lingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Amusementsmuziek; 14.00 Boek bespreking; 14.10 Pianospel; 14.20 Engelse les; 14.40 Gramofoon; 15.00 Kroniek van letteren en kunsten; 15.40 Fanfare Orkest; 16.00 Gramofoon; 16.20 „De vlie gende Hollander causerie; 16.30 De schoonheid van het Grego riaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Lichte muziek; 18.15 Journalist tiek weekoverzicht; 18.25 Franse chansons; 18.45 Buitenlandse cor respondenties; 19.00 Nieuws; 19.10 Gramofoon; 19.20 Parlements- overzidht; 19.30 Gramofoon; 20.25 De gewone man zegt er het zijne van; 20.30 „Lichtbaken" causerie; 20.50 Gramofoon; 21.00 Gev. pro gramma; 21.50 Gev. muziek; 22.45 Gramofoon; 22.50 Avondgebed en liturgische kalender; 23.00 Nieuws 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22 24.00 Residentie-orkest en so list. Hilversum 2. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon; 7.15 Gym.; 7.30 Gramofoon; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 u. Gramofoon; 8.55 Voor de huis vrouw; 9.00 Gramofoon; 10.00 u. „Tijdefijfc uitgeschakeld:"; 10.20 Voor de arbeiders in de continu bedrijven; 11.30 Pianorecital; 12.00 Gramofoon; 12.30 Land- en tuin bouw,mededelingen; 12.33 u. Dansmuziek; 13.00 Nieuws en commentaar; 13.20 Promenade- orkest; 13.50 Weekjournaal; 14.15 Orgel-ensemble; 14.35 Achter hoeks programma; 15.00 Dansmu ziek; 15.30 Causerie over veilig heid hij die ahbeid; 15.45 Gramo foon; 16.15 Sportpraatje; 16.30 u. Kamerorkest; 17.15 Voor de jeugd 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-varia; 18.20 Filmprogramma; 18.40 Re geringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse defensie; 19.00 Ar tistieke staalkaart; 19.30 „Passe partout", causerie; 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie: 19.55 „Deze week" cau serie; 20.00 Nieuws: 20.05 Gevar. program,ma; 22.00 Soc. commen taar; 22.15 Weense muziek; 22.40 „Onder de pannen", hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Ver- zoekprogramma. T elevisie-programma Vrijdag 10 April 1953 VARA: 20.1521.45 1. Journaal. 2. Bloemenconserveringsbedrijf. 3. Weeroverzicht. 4. Graphologie. Pauze. 5. „Het staat te bezien", actuele miniaturen. zonder rechterlijke tussenkomst opeisbare boete van f 246.000. De A.N.A.B. verzoekt en voor zover nodig sommeert de Om melanden, dit bedrag onmiddellijk aan de Bond te voldoen, en wel uiterlijk voor of op Zaterdag 11 April 1953, des voormiddags 11 uur. Extra stoptreinen in de bollenstreek UTRECHT, 9 April Op Zon dag 12. Zaterdag 18, Zondag 19 en 26 April en Zondag 3 Mei 1953 zullen ten dienste van bezoekers aan de bloembollenvelden extra stoptreinen rijden tussen Amster dam en Den Haag. VATICAANSTAD, 8 April (K. N.P.) De heftige aanval, die Radio Moskou op Witte Donder, dag heeft gericht tegen de H. Stoel, is door het Vaticaan in een officieus ocmmuniqué in de Osservatore Romano met veront waardiging van de hand gewe zen. Het betreft hier een be schouwing, die de Russische zen der had overgenomen van het te Moskou verschijnende Sovjet- Russische blad „New Times", waarin de Paus ervan wordt be schuldigd oorlog te prediken vol gens een nieuwe zedenleer, die massamoord, uitbuiting der kolo niale landen, atoom- en bacterio logische oorlog zou voorstaan. (Advertentie) Zuiver en' ontsmet uw huid met de hel der vloeibare D .D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Van de Nederlandse missionaris Harry Versteden C.I.C.M., die ruim een maand geleden door guerilla's op Celebes werd ont voerd, is nog geen enkel bericht ontvangen. Zijn plaatsvervanger, pater van Hersel C.I.C.M., is eveneens door bandieten overval len en van al zijn bezittingen be roofd. Aldus verneemt het K.N.P. van zijn correspondent te Ma kassar op Celebes. Hoewel er geruchten de ronde doen, dat de gevangen missionaris door zijn kidnappers goed wordt behandeld en enkel vastgehou den wordt om dienst te doen als leraar in Engels en Nederlands, wordt niet verwacht, dat pater Versteden binnen afzienbare tijd zal worden vrijgelaten. 'Pater van Hersel C.I.C.M., die enige weken geleden op de afge legen missiestatie van pater Ver steden aankwam, werd 's avonds, toen hij op het punt stond naar bed te gaan, door twee mannen, gewapend met korte zwaarden, gedwongen de sleutels af te ge ven van zijn kerk en sacristie. De overvallers maakten zich meester van al zijn bezittingen: twee miskelken, een ciborie, pa ramenten, al zijn kleren, geld, horloge en zelfs van de altaar steen. De bandieten grijnsden slechts, toen hij protesteerde te gen de profanatie van de gewijde voorwerpen. Terwijl zij hem waarschuwden niet om hulp te roepen, voor zij op veilige af stand waren, schudden zij de be roofde missionaris vriendelijk de hand en vertrokken met de ge stolen goederen, die zij zorgvul dig in versleten koffers hadden gepakt. Bij hun vertrek viel de al taarsteen op de grond, zodat dit het enige was, wat pater van Hersel van zijn bezittingen kon redden. Van het missiehuis van Scheut te Vught verneemt het K.N.P. nog, dat pater van Hersel van zijn oversten aanwijzingen heeft ontvangen om een woning te betrekken, die in een kampong gelegen is, opdat zodoende her haling van een overval door de guerillabenden kan worden voor komen. (Advertentie) Maatschappij Zeevaart weer tien procent Commissarissen van de N.V. Maatschappij Zeevaart te Rotter dam zullen aan de algemene ver gadering van aandeelhouders voorstellen over 1952 een divi dend uit te keren van 10 pro cent (onv.). Kempkes' meubelfabrieken behoorlijk van orders voorzien Kempkes' Meubel-fabrieken Kempkes' meubelfabrieken N.V. te Waddinxveen heeft over 1952 na afschrijvingen ad 49.500 gul den (65.930 gulden) een netto winst behaald van 74.328 gulden (104.200 gulden) Voorgesteld voort een dividend van 3 pro cent (onveranderd) on de prio riteitsaandelen en 5 procent (5% procent) op de gewone aan delen. In het begin van het verslag jaar was de maatschappij slecht van orders voorzien. In het voor jaar trad een verbetering in .die zich langzaam voortzette. Uitein delijk is vriiwel dezelfde omzet behaald als in 1951. Door de verscherpte concurrentie was het niet mogellik de gestegen lasten in de kostprlis te verdisconteren. De directie protesteert met klem tegen de totale druk van belas tingen en sociale voorzieningen en bepleit, dat aljhans een pri mair dividend vriigesteld wordt van belasting, teneinde nog enige financieringsmogeliikheid voor de industrie open te laten. De vooruitzichten voor de werkgelegenheid in 1953 zlin niet ongunstig. De fabriek is zeer be hoorlijk van orders voorzien. Voor 1 Mei vrije koers Deutsche Mark? In financiële kringen in West- Duitsland verwacht men. dat reeds op 1 Mei een vrijere vor ming van de wisselkoers moge lijk zal zijn. Er zal waarschijnlijk een schommelingsgrens van drie vierde naar boven en naar be neden worden toegelaten voor uitbetalingen te Amsterdam. Brussel en Parijs. N.-Hollandse Margarine stelt 8 pet. voor De directie van de N.V. Noord- Hollandse Margarinefabriek zal over 1952 een dividend voorstel len van 8 procent. De gebouwen, machinerieën, vaar- en voertui gen komen door ruime afschrij ving en reservering voor ƒ1. op de pro-memoriepost op de balans te staan LUSTELOZE STEMMING BIJ GERINGE HANDEL AMSTERDAM. 9 April Van hogere koersen, zoals op de New Yorkse effectenbeurs, is op het Damrak vanmiddag geen sprake geweest. Men verheelt zich welis waar niet, dat Amsterdam ook de zeer flauwe stemming van New York aan het begin van de week niet geheel heeft overgenomen, maar van het herstel in Wall- street had men toch een iets gunstiger invloed verwacht. Nu bleek de stemming zeer lusteloos te zijn noch publiek noch be- roepshandel ondernamen iets. Na een prijshoudende opening liepen de koersen dan ook eer der een kleinigheid achteruit doch over het algemeen werd het niveau van gisteren vrijwel ge handhaafd. De internationale industriepa pieren waren zo goed als onver anderd, de scheepvaartafdeling echter was eerder iets luier. Cul tures licht verdeeld waarbij ta bakken zich goed wisten te handhaven. Indonesische Ver voer Maatschappijen hebben de laatste dagen voortdurend in de belangstelling gestaan. In, eeg aandelenomzet van f 1.8 millioen participeerden deze papieren gisteren voor een bedrag van ruim f 300.000.waarvan f 113.000 Nederlands-Indonesische Spoor. Dit zijn zeer behoorlijke omzetten, vandaag was de rust in deze afdeling weergekeerd. Zowel de obligaties als de aan delen lagen iets luier. De bankaandelen hebben sinds de discontoverlaging met een forse daling gereageerd. Het ge middelde, dat de koersen van de vier grote bankinstellingen weer spiegelt, is sinds Donderdag j.l. van 131 tot ruim 126 gedaaid. Vandaag was van een stabilisatie nog niet veel te bespeuren. De meeste bankinstellingen werden iets lager geadviseerd. Inaan delen Erdal is wederom nog geen notering tot stand gekomen. De adviesprijs bleef circa 160. Obli gaties Young zijn ruim twee punten gedaald wegens enkele winstnemingen. De beleggings- markt wist zich van een iets zwakkere opening te herstellen tot het peil van gisteren. Het Moskouse blad. dat hoofd zakelijk voor buitenlanders is be stemd, deed een beroep op alle gelovige Katholieken en alle eer lijke priesters en religieuzen, zich krachtig te verzetten „tegen deze nieuwe zedenleer, die alle impe rialistische zondaars zonder meer de H. Absolutie wil schenken." Aan het slot van hun hetoog hadden de Moskouse propagan disten beweerd, dat het Vati caan tegen alle redelijkheid in tracht te bewijzen, dat uitbuiting door Amerika en andere impe rialistische mogendheden door God zelf gewild is. De Osservatore Romano noemt al deze berichten een kolossale groteske leugen en legt er de na druk op, dat de beschuldigingen van Moskou zich niet alleen rich ten tegen het Vaticaan, maar ook tegen de Verenigde Staten van Noord-Amerika en de andere' Westerse mogendheden. Uit dit alles blijkt aldus de Osser vatore Romano dat de nieuwe propaganda van Rusland onop recht is en in lijnrechte tegen spraak met de vredelievende uit latingen van Malenkof en de zij nen, waarop de wereld sinds de regeringswisseling te Moskou wordt vergast. Tevoren hadden woordvoerders van het Vaticaan de stelling, als zou de H. Stoel de atoom- en bac teriologische oorlog prediken, eenvoudig absurd genoemd. Een dergelijke these aldus het Va ticaan staat diametraal tegen over de leer van de Katholieke Kerk, die de vrede op aarde en het behoud der menselijke waar digheid slechts kan bevorderen, maakt. DEN HAAG, 9 April Onge veer duizend emigramten, die Vrijdag 17 April a.s. met het s.s, „Sibajak" van de Kon. Rotter damse Lloyd naar Australië en Nieuw Zeeland zouden vertrek ken, wacht een ernstige tegen slag. De „Sibajak" zal n.I., zo vernemen wij, niet op het vast gestelde tijdstip kunnen vertrek ken. Bij de grote schoonmaak van het schip in het dok is aan het lidht gekomen, dat de roerkoning, de igrote as, waarom het roer draait, nodig moet worden ver vangen. Een dergelijke roerko ning heeft men niet in voorraad. Het moet speciaal worden gego ten en daarmede zal geruime tijd zijm gemoeid. Op het ogenblik is ijo>g niet bekend, hoe lang de vervanging kan duren, maar het is wel zeker, dat de vertrekda tum van 17 Ajpril niet kan wor den aangehouden. Domd-erdag heeft deze tegen slag het onderwerp uitgemaakt van uitvoerige besprekingen tus sen vertegenwoordigers van de emigratie^stiöhting, de Lloyd en het directoraat-generaal van de scheepvaart. Daarbij schijnt men tot de conclusie te zijn gekomen, dat het niet mogelijk is de emi granten op andere wijze, b.v. rne-t een ander schip op 17 April te laten veetrenken. Zij zuilen dus moeten wachten totdat de „Siba.ia'k" we-ir vaarklaar is ge- Een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk, met een proeftiid van drie jaar hoorden drie personeelsleden van een Rotterdamse grossiersfirma in huishoudeliike artikelen, te we ten twee expeditieknechts en een chauffeur, gisterochtend tegen zich eisen voor de Rotterdamse rechtbank. In de jaren 1951 en 1952 zou den de drie mannen diverse goe deren, o.m. emmers, pannen en teilen e.d„ tot een verkoopwaar de van vijfduizend gulden heb ben weggenomen en verkocht. Volgens de President was de aanleiding geweest, dat zii door overwerken aan een hogere le vensstandaard waren gewend. Toen dit ophield en zii geen extra betaling meer kregen, zon nen ze op middelen hun inkom sten te verhogen en het resultaat was de diefstal van de goederen, die voor de helft en een derde van de waarde werden verkocht. De verdachten bekenden. „Er zijn geweldige hoeveelhe den weggehaald", merkte de Officier van Justitie op. Mr. J. A. Ottevanger, de raads man van verdachten, meende, dat. toen op zeker ogenblik het overwerk door de werkgever niet meer werd uitbetaald, een zeke re wrok ontstaan moet ziin. Het leek pleiter, dat de controle wel iets te wensen moet hebben overgelaten. Voor hetzelfde feit stond daar na terecht een voormalig maga- zijnchef van de firma, die reeds, voordat de eerste verdachten tot hun daden overgingen, goederen hebben weggenomen, het geen hij toegaf. Een diefstal, zo bekende hij. had hij samen ge pleegd met een der expeditie knechts. De man was 24 jaar bij de firma in dienst, zo bleek uit het requisitoir van de Officier (Advertentie) Neem dan toch Kruschen Salts en jaag zo de rheumatische pij nen uit uw leden. Kruschens zes minerale zouten hebben een wonderbaarlijke .aansporende werking op lever, nieren en in gewanden. Als die weer met jeugdige energie hun bloedzui verende taak verrichten weet U van geen rheumatische pijnen meer. Want de oorzaak: onzui verheden in uw bloed worden radicaal verwijderd, regelmatig, iedere dagKoop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. van Justitie, die tegen hem een gevangenisstraf van twaalf maan den met aftrek eiste, waarvan vier maanden voorwaardelijk De raadsman, die op clementie aan drong. wees er on. dat de dief stallen van zijn cliënt een veel geringere omvang hadden dan die van de anderen. Een Rotterdamse winkelier die, zoals hii toegaf, van de goederen had gekocht, hoorde een gevan genisstraf van acht maanden met aftrek tegen zich eisen. Ziin raadsman, die een aantal ver zachtende omstandigheden naar voren bracht, drong aan on een voorwaardelijke straf. Daarna hadden nog twee koop lieden uit Rotterdam zich te ver antwoorden. verdacht van heling, evenals een winkelier uit St. Willebrord (N.B.) die de rij sloot Teeen de kooplieden p;-'~ de Officier resp. een voorwaardelij ke gevangenisstraf van drie maanden met drie jaar proeftijd en een geldboete van f 200. subsidiair, vijftig J"pn. en een gevangenisstraf van drie maan den, welke straf ook de winke lier uit St. Willebrord tegen zich hoorde eisen. In alle zaken zal de rechtbank op 23 April a.s. uitspraak doen. De leden van „St. Bonaven tura" in hun jaarlijkse algemene vergadering bijeen op Dinsdag 7 April, te Oldenzaal, ernstig verontrust ondanks de regelmaat, waarmede tot he den vergaderd is over de trage gang van zaken in het georgani seerd overleg, waardoor ongeveer vier maanden na de verklaring van de minister van O. K. en W„ afgelegd tegenover de leden der Tweede Kamer, nog geen con creet resultaat is bereikt, kennis genomen hebbende van de uitspraak van dr. Idenburg betreffende het aantal wekelijks door de docent te geven lesuren, dringen er bij het H.B. op aan van de regering te eisen dat de verheffing van de sociale status van de leraar geschiedt op grond van de reeds sinds 1948 door de regering bij het V.H.M.O. erken de volledige betrekking en geens zins tot stand komt ten koste van een voor het onderwijs zeer schadelijke overbelasting, is te Nijmegen het achtergedeel te ingestort van een perceel, be horende bij de stichting „Luctor et Emergo", een verblijf voor ouden van dagen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor zijn inbrekers, via een ladder en een niet gesloten zolderraam, een bovenhuis aan de Waldeck Pyr- montlaan te Den Haag binnenge drongen. De buit bedroeg een kistje met papieren en sieraden ter waarde van duizend gld werd een Amsterdamse kleer maker wegens oplichting van zijn buurvrouw en van een werkloze collega veroordeeld tot een jaar en acht maanden gevangenisstraf. De verdachte was reeds veertien maal eerder veroordeeld zal luitenant-generaal B. R. P. F. Hasselman, de chef van de ge nerale staf, in Mei a.s. een be zoek van drie weken brengen aan de Ver. Staten. Hij zal daar be sprekingen voeren over het pro gram voor de wederzijdse vei ligheid overleed te Nijmegen op 76-ja- rige leeftijd de musicus Frits Jakma. Hij diende geruime tijd bij de stafmuzick van het 8e R.I. Sinds 1930 wijdde hij zich geheel aan het dirigeren van muziek korpsen en schreef verscheidene liederen. 's-GRAVENHAGE, 9 April. Het informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis heeft een 53e lijst van geborgen en geïden tificeerde slachtoffers van de wa tersnood uitgegeven, luidende: KRUININGEN Rijkse, Willem, geb. 14.3.43 te 's-Heer Arendskerke, laatste adres Grintweg 5. OOSTERLAND Meerman, Karei, geb. 22.10.80, laatste adres Bosblokdreef A 303. OUDE TONGE Van Niewaal, Jan, geb. 22.4.86, laatste adres Stationsweg 77. OUWERKERK De Valk, Adriaan, geb. 9.12.90, te Nieuwerkerk, laatste adres Ouwerkerk no. 172. STAVENISSE Oosdijk-de Vos, Willemtje, geb. 28.6.23 te Stavenisse, echtgenote van Marinus Oosdijk, laatst adres Kerkstraat A 345. Wielaard, Pieter, geb. 10.6.47 te Stavenisse, laatste adres Kerk straat A 323a. STELLENDAM Bilkes, Gerard, geb. 8.3.43 te Stellendam, laatste adres Voor straat 113. Breederveld, Abraham, geb. 19.9.34 te Ouddorp, laatste adres Wijk II 5a. Breederveld, Teuntje, geb. 20.3.33 te Stellendam, dochter van Jan Breederveld, laatste adres Pr. Wilhelminalaan 2. Breederveld, Thomas, geb. 20.10.93 te Goedereede, laatste adres Wijk II, 5a. Bijdevaate, Christoffel Jan, geb. 4.1.78 te Ellemeet, laatste adres Wijk II 8. Van Oostenrugge, Maarten, geb. 29.1.44. laatste adres Wijk II 17. ZIERIKZEE Den Boer-de Ruyter, Cornelia, geb. 26.5.12 te Kerkwerve, laatste adres Zuidhoek D 573. Hillebrand-v. d. Hoek, Leentje, geb. 25.7.18 te Nieuwerkerk, echt genote van Martinus Hillebrand, laatste adres Gouwerveer D 609. 's-GRAVENDEEL Aanvulling op le verlieslijst d.d. 4.2.53: Thans geborgen: Kraak-Stolk, Pieternella Fran- cijntje, geb. 16.8.31 te Strijen, echtgenote van Arie Kraak, laat ste adres Molendijk 80. dringen er bij het H.B. op aan de nódige stappen te doen om samen met de andere lerarenver enigingen en eventueel met de centrale van hogere rijksambte naren van de regering te eisen, dat bij het achteraf toekennen van salarisverhogingen over de afgelopen jaren de docenten niet gedupeerd worden door de fis cale repercussies, dringen er bij het H.B. op aan in het belang van het V.H.O.M. en dat der docenten krachtige sanctiemaatregelen voor te stel len, indien onverhoopt mocht blijken dat ook thans de regering niet door daden toont begrip te hebben voor boven genoemde belangen, dringen er bij het H.B. op aan met de andere lerarenorganisa ties op korte termijn een steun fonds op te richten, opdat geen der collega's door toepassing van die sancties ernstige schade lijdt, geven het H.B. de verzekering, dat zij alle maatregelen, die het H.B. in deze zal voorstellen op loyale wijze zullen uitvoeren, en verzoeken deze motie ter kennis te brengen van de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal en te publiceren in het weekblad van St. Bona ventura en de pers. Deze motie werd met algemene stemmen aangenomen. 9 V zr tV X' Ti t3 TV JZ 6/ ■*y io 3/ a JV JS 36 67 - j«r No. 180 HORIZONTAAL: 1. Ranig in toet leger 8. Plaats in Zuidl-Hoiland 10. Vorm van sussen 11. Modder 13. Snaarinstrument 15. Vrucht van de eifceboom 16. Op deze tijd 17. Egyptisdhe Zonnegod 18. Voorzetsel 19. Lidwoord 20. Water in Friesland 21. Dienstwillige (afk.) 22. Prijs (afk.) 23. Water in Friesland 25. Pers. voornaamwoord 27. Deel van de mast 28. Soort hert 30. Zidh overeind houden 32. Rand om schilderij 33. Klap 34. Pasmunt 38. Onitvanadraad van radio VERTICAAL: 1. Voeding 2. Roofdier 3. Rang in het leger 4. Dubbelklank 5. Nummer 6. Jongensnaam 7. Soort zeilboot 8. Ronduit; eerlijk 9. Deel van een bloem 10. Inhoudsmaat 12. Wapen 14. Deel van de mast 15. Voegwoord (Fr.) 23. Veredelen van vruchtbomen 24. En dergelijke 25. Motorschip 26. Graveren 29. Deel van de kachel 31. Iedere 35. Ite,m (afk.) 36. Windrichting (Eng.) 37. Gelukkig Nieuwjaar (afk.) Oplossing Puzzle No. 179 Horizontaal: 1 sater; 5 prima: 10 prop; 11 kranen; 12 Eire; 13 iemand; 14 een; 15 slip; 16 te: 17 Oslo; 19 lor; 20 soda; 21 teer; 23 roi; 24 maan; 26 el; 27 atap; 29 ibn; 31 vieren; 33 agen; 34 ademen; 35 rede; 36 lenen; 37 tenen.' Verticaal: 1 speer: 2 Arie; 3 trnooi; 4 Epe; 5 prei; 6 ramp; 7 Ina; 8 mentor; 9 ander; 11 kilo; 15 sla; 18 sd; 19 lenigen; 20 solide; 21 tap; 22 ea- 23 reval; 24 mann; 25 innen; 27 arme; 28 teen; 30 bede; 32 een: 33 ore. FEUILLETON *N VERHAAL UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN 1 Door P. C. WREN 47. dat is waarom het legioen in het Negentiende Legercorps bekend staat als de cavalerie a pied. De marsen waren van ontstellende lengte met een onveranderlijke snelheid van viif kilometer per uur. Over Engeise wegen, in het Engelse klimaat, en met de En gelse soldatenuitrusting, zouden zulke tochten ongelofelijk geweest zijn Over zandvlakten en rotsen, onder de Afrikaanse zon, en met de veel zwaardere bepakking van de légionnair. waren ze onvoor stelbaar zwaar. Eens maakten we een tocht van achthonderd kilometer. omdat de kolonel vond dat we „wat fris se lucht nodig hadden." Verder kregen we onderricht in sluipen en verkennen, veel exercitieoefeningen, eerste hulp en pionieren; we hadden schiet oefeningen en theorie. We moesten echter, als com pensatie voor het afstompende soldaten werk, wat geestelijke ar beid hebben, en op voorstel van Michael gingen we Arabisch le ren. Als we later generaal waren, en diplomatieke zendingen moes ten vervullen, of als militair gou verneur op moesten treden, zou den we er wat aan kunnen heb ben. Het zou echter eerder van pas komen Uit de biblotheek haalden we boeken, en verder namen we één keer per week les van een half bloed Arabische klerk van het regimentsbureau. Ook gingen we Arabische café's bezoeken in- plaats van Franse. We maakten goede vorderin gen, en na enige tijd waren we in staat met elkaar Arabisch te spre ken. Het is gemakkelijk de taal te leren .vooral daar we in het land waren waar hii gesproken werd. Zo gingen de maanden voorbij, en iedere week kreeg ik bericht van mijn lieveling. Ik vernam, dat Gussie naar de militaire aca demie van Sandhurst gegaan was. Oom Hector had zijn terugkeer weer uitgesteld, en was inplaats daarvan naar Kashmir gegaan om beren te jagen ,daar hij weinig geluk had gehad bij de tijger- jacht in de middelste provincies van India. Over de Blue Water werd nooit meer gesproken. Isobei schreef me, dat ze bij haar eerstvolgende verjaardag de beschikking zou krijgen over haar vermogen. Zij was van plan dan een reis te gaan maken. Haar eerste reisdoel was Sidibél-Abbès! „Ik hoop dat ze komt voor we vertrekken of, dat we niet ver trekken voor ze komt," spotte Digby. toen ik Michael en hem het grote nieuws vertelde. Het was namelijk algemeen be kend dat een bataljon duizend man ongeveer weldra naar 't Zuiden zou vertrekken, om aan de grenzen van het beheerste ge bied te opereren. Dat betekende actie, en kansen op onderschei ding en promotie. We hoopten vurig dat we erbij zouden zijn. We voelden er niets voor om nog veel langer hier in het de pót te blijven, en dag-in dag-uit dezelfde oefeningen te doen. die we al tot in aile kleinigheden toe, beheersten, en de oneindige oefenmarsen af te leggen. Maar hoe wreed zou het zijn als we uitgekozen werden en vóór Isobel's komst zouden vertrekken! Ik verlangde erg naar Isobel's komst, en soms overwoog ik even om te deserteren Het vreselijk lot van de overgrote meerder heid van de deserteurs was ech ter een afschrikwekkend voor beeld. en bovendien waren we hier gekomen, om generaals van het Franse Leger te worden, even als andere vreemdelingen. We de den dus erg ons best' om uitver koren te worden voor het batal jon, dat door pénétration pacifi- que nieuwe gebieden van de Sa hara of de Soedan onder daad werkelijk Frans bestuur zou bren gen. Op een avond, toen ik op mijn brits lag uit te rusten en op Mi chael en Digby wachtte, die cor- vée hadden, kwam Maris, de Zwitserse ex-koerier naar me toe. „Ik heb U iets te vertellen, mijnheer Smith," zei hij. „U hebt me vaak een dienst bewezen, en U hebt me van de gevangenis ge red toen mijn tuniek gestolen was en ik niet op t;jd een andere kon krijgen voor de inspectie... Kunt U vanavond om zes uur met uw broers in het café van Mustapha komen? Ik verzeker u dat het be langrijk is. We zijn daar volko men veilig, vooral als we Engels sprekenen hii keek veelbe tekenend in het rond, en gaf een knik met zijn hoofd in de richting van Colanna, die met een andere Italiaan, een zekere Guantaio, aan de tafel zat te werken. Ik bedankte hem en beloofde dat als mijn broers op tiid terug waren hij ons bij Mustapha kon vinden. Toen Michael en Digby terug kwamen, vertelde ik hun wat Maris gezegd had. „Laten we maar gaan," zei Mi chael. „Maris is wel een betrouw bare man Veel gevaar is er trou wens niet te duchten." Mustapha had een echt Ara bisch café waar we voor heel wei nig geld uitstekend koffie konden krijgen, met een weinig vanille, of opium, een druppel sinaas appelsap, en nog meer. We gingen op een grote, lage divan zitten, tegen een dikke muur en wachtten op Maris, die een paar minuten later verscheen. „Het is zo, heren," sprak hij in zijn uitstekende Engels ,toen de stenen kopjes op de grond voor ons stonden te dampen. „Ik wil u niet overbodig ongerust maken, maar ik geloof dat Boldini weer een van ziin streken aan het voor bereiden is. Vaerren, en andere légionnairs. die vroeger ook al met hem gediend hebben, hebben me allerlei van hem verteld. Hij is een slechte kerel. Er wordt verteld dat Lejaune ervoor zorgt dat hii spoedig korporaal wordt. Ik heb goed uit miin ogen geke ken. Gisteravond zat ik in de Tlemceu Tuinen Het werd al donker. Achter de bank, waarop ik zat, was struikgewas, en daar achter liep weer een pad. Er kwa men een paar légionnairs langs lopen, en ze gingen op de bank zitten die juist achter de mijne (Wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5