naar 1700 Missionarissen reeds vervoerd met R.A.P.T.Ï.M. f P. GLAS ZOON li Half Heiloo vocht voor opheffing van de vermakelijkheidsbelasting Gemeente-opzichter Eversteyn treft geen enkele blaam Oranjefeesten Ursem 35.75 SNOEK UITVOERING I „Verzegelde lippen" Fa. J. VAN TIL TH. GROOT DANSEN I arlij met 5 stukken Stavenisse dankt Heiloo Binnengekomen giften Beschuldigers worden gestraft Uitbreiding van vluchten naar Indonesië in 1955 Popeline Regenmantels UITVOERING NEEMT U met alles genoegen? Piet Duin Voorjaar schoonmaaktijd 45.00 Zaterdag 11 April 1953 Pagina 11 ine. Vanmorgen igd of hij nog /oor f 7.per .eelde mede, dat kwantum witte en door de iuin- toereikend was Door de vraag ingeland werden ride partijen rijk hogere prijs en gedeelte uit- or de veilingen vantum toekwa- ;en nog plm. 60 worden. Deze week geleverd lige manier om :n is 'n hogere ring werden te- g van de trans itzone verschil- n grieven geuit, ij met de trans- itvoering was zo in weer de tuin- eden zijn. en de secretaris liet eens met de beschikbaar ge uit de fharkt ge worden, waardoor nere armslag had as het niet goed ituren bij de ge in het duister de handel zo «ld de uitvoe- e hand had. rerd dan ook, dat 'n mogelijk ko- e, zo niet meer werken. gde Naties, Dag im en diplomaat, door zijn voor- iaakrubriek meest brillante evende stukken is verrukkelijk duel r fijne wijze weet profiteren van een vijandelijke ko op het hoogtepunt pablanca een diep noffer en dwingt een tweede toren- .terende wijze mat altje in de schaak- lanca teiner b7e5; 2. Pgl—f3 Los Angeles 1933 laardenspel bl—c3, Pg8—f6; 4. _b4; 5. 0—0. 0—0; -d6; 7. Lel—g5, Lb4 Pc6—e7 (Beter is tevolgd door 9 Pe6). 9. Pf3h4, d5c4, Lc8e6; 11. 12. Lc4xe6, f7xe6; Kg8—f7; 14. f2—f4! O, 14Tf8g8 Pg6); 15. Dg4 g7, 16. f4xe5, d6xe5 na 16 fxe5 volgt nat op de volgende f6!(Het begin van :he slotcombinatie) xf6: 18. Tal—fit. 3h4xf5ü (Veel ster- exf5. dat overigens e6xf5; 20. Tfl 21. Dh5f7t, Ke7 f6t. Kd6c5 (zw. as nog slaan of f6): (Een fijne pointe mat op b4). na 23. Df7xb7ü -A 'f' HEILOO Aannemende, dat de Raad van Heiloo de gehele be volking van Heiloo vertegenwoordigt, zou men kunnen zeggen, dat in de gemeenteraad van gisteravond half Heiloo ervoor gevochten heeft, om de vermakelijkheidsbelasting afgeschaft te krijgen. De helft, die ervoor zou zijn, zag zich vertegenwoordigd door de heren de Vries, Bosma, Greeuw, Groot, Hageman, Robert en Olivier. Met z'n zevenen stonden zij tegenover een ander zevental, de heren Vahl, Zuurbier, Bolten, Kraakman, van Nek, Rus en Schuyt, die tegen opheffing waren. De stemmen staakten namelijk en dus zal er de volgende raadsvergadering weer over gestemd moeten wor den. Staken de stemmen dan weer, dan is het gehele voorstel tot afschaffing, afkomstig van de heer de Vries, van de baan. spreken. Elke vereniging lijdt aan bloedarmoede, zei hij. Hij steunde dus volgaarne het voor- stel-de Vries. De heer Robert zei nog. dat de entreeprijzen onmogelijk ver hoogd kunnen worden. Gesteld, dat er mensen zijn. die een ver hoogde entreeprijs niet kunnen betalen, mogen die dan geen vermaak hebben? Dulce est. desi- oere in loco. het is goed zich te ontspannen op zijn tiid. zeiden de Romeinen al.... Tenslotte werd het voorstel-de Vries in stemming gebracht, die bovenvermeld resultaat had: 7-7. Gemeente-classificatie Daarna werd gesproken over de gemeenteclassificatie. Bij monde van de heer Groot drong de raad er op aan. ter oriëntatie wat cijfermateriaal over deze kwestie te krijgen, waarover bii de behandeling van de begroting voor 1954 pas beslist kan worden. T.z.t. zal de raad er dus op te rugkomen. Dank van Stavenisse De secretaris las daarna een brief voor, welke het gemeente bestuur van Stavenisse heeft ge schreven aan het gemeentebe stuur van Heiloo. waarin dank wordt gebracht voor de hulp. die mede door Heiloo aan de weder opbouw van het zwaar getroffen plaatsje is verleend. Verdachtmaking Intussen was het al aardig laat geworden, toen de raad zich zet te aan het volgende punt, n.l. de brief, die een zekere heer P. Hel der heeft geschreven, waarin de ze suggereerde, als zou de ge meente-opzichter, de heer Ever- stejjn. in dienst van particuliere aannemers de functie van opzich ter vervullen. Het college heeft de raad laten weten, dat het een onderzoek heeft ingesteld (de ar chitect van het bepaalde werk en de heer Eversteijn zelf zijn on dervraagd). waaruit is gebleken, dat de gelanceerde verdachtma king geen grond van waarheid bevat. De heer Eversteijn heeft zon der enige vergoeding. louter als vriendendienst, enige keren in zijn vrije tijd het werk in de ge meente Bergen bezocht. Van eni ge arbeidsverhouding is geen sprake geweest. De heer Kraakman had gewild dat ook de betreffende patroon nog zou ziin ondervraagd. Daar hadden B. en W. echter geen behoefte aan. De Raad evenmin, toen de heer Kraakman zei. dat hij daar dan een voorstel van wilde maken. Men meende, dat met het antwoord van B. en W. voldoende duidelijk was gewor den. dat de heer Eversteijn geen enkele blaam treft. Hulde aan Secretaris Als laatste punt stond op de agenda het verzoek van de heer 7 Tf6; pi. a2 c2 c3 h2 Dd8 Ta8 Tg8 pi: a7 -b6; 24. Tf6xc6! (het offer); 24Db6 b4 mat. De heer de Vries (Arb.) deed dit voorstel n.a.v. de mededeling van B. en W„ dat van het college nimmer een voorstel tot afschaf fing van de vermakelijkheidsbe lasting te verwachten zou ziin. De heer de Vries vond deze be lasting overbodig. Het komt zelfs voor zei hii. dat de ene vereniging de andere subsidieert, omdat die anders 't bestaan niet kan voort zetten. De heer de Vries noem de vervolgens enkele cijfers: Falkland betaalde volgens hem f 303.-, Foresters f 189.-. voor één feestavond. Het tekort van een bepaalde feestavond moest door particulieren worden gedekt. De NIO schoolvereniging moest f132 betalen. „Neen". riep de heer de Vries uit. „de gemeente zou eigenlijk f 132.- moeten geven in plaats van te ontvangen. Zelfs voor tentoonstellingen moet be lasting worden betaald." De heer de Vries, vond het ver volgens een raar figuur, dat de verenigingen aan de ene kant worden gesubsidieerd en aan de andere kant worden „aangesla gen" voor het betalen van ver makelijkheidsbelasting. Hii hand haafde ziin voorstel tot afschaf fing. De heer Robert steunde dit voorstel met klem. Hii zei. dat sommige verenigingen een ge makkelijker bestaan, dan wel een bestaanszekerheid zouden ver krijgen, zo zij die belasting niet zouden behoeven op te brengen. De verenigingen dienen de cul tuur. Ook de sportverenigingen, waarbij de jeugd betrokken is. De heer Vahl bracht in het midden, dat het de bezoekers ziin. die de belasting opbrengen. Hij wilde de bezoekers meer en tree laten betalen, omdat ver maak een zekere luxe is (waar men dus buiten kan). De heer Bosma noemde deze belasting zonder meer onsympa thiek. Hii meende dat de gemeen te de f4000.- aan inkomstenver- mindering door opheffing best zou kunnen dragen. De heer Greeuw noemde de belasting een grove onbillijkheid. De heer Rus verwonderde zich over deze uitingen van ontevre denheid. „Ik draag de verenigin gen een goed hart toe. maar tot dusverre heeft geen enkel ver enigingsbestuurslid klachten ge uit". zo zei hii. „Als de vereni gingen met gegronde motieven komen, waaruit duidelilk valt op te maken, dat zii te zwaar be last zijn. zodat hun bestaan in gevaar komt. dan ben ik gene gen. zulks te onderzoeken en naar maatregelen te zoeken, die dat gevaar kunnen opheffen." Daarom deed de wethouder de idee aan de hand. een overkoe pelend orgaan te stichten, dat deze zaken onderzoekt en daar over contact met het gemeente bestuur opneemt. Ook wethouder Schuyt zag de vermakelijkheidsbelasting als ko mende uit de beurs der bezoe kers. Hij stelde voor. geval voor geval te onderzoeken, maar hii vond het al te kras, tot algehele opheffing over te gaan. De voorzitter betoogde, dat het bedrag, dat elke bezoeker aan deze belasting moet betalen, zo groot nog niet is. Hii berekende, dat bii een uitvoering van biiv. „'t Ontluikend Roosje", met een bezoekersaantal van 300. per man 13 cent zou moeten worden betaald. Een dergelijk bedrag kan toch moeiliik van invloed geaoht worden op het voortbe staan van een verenigingDe belasting in ziin geheel afschaf fen, dat gaat niet. Het zaakje moet toch draaien. En goedkeu ring van hogerhand krijgen we daarop zeker niet. Toch zijn we geneigd, om de verenigingen ter wille te ziin en er desnoods, ge val voor geval, kromme wegen voor in te slaan, door bii voor beeld een subsidie te geven, wel ke net zo groot is als de belas ting. die men verschuldigd is. De heer Groot verwonderde er zich over, het college zo te horen BIJ DE NOORDERPERS Bij de bnreanx van de Noor derpers kwamen heden de vol- gende giften binnen voor de slachtoffers van de watersnood: Opbrengst verloting Soiree Dansschool Jack Smit te Alkmaar f 57. Circusvoorstelling Elly en Gitta Verlaat, Willy Breed, Toos Doffer en Thea Sak kers te Hoorn f 5.50 Dagelijks verantwoorden wij de binnengekomen giften in onze kolommen. O kunt ow gifter bezorgen aan onze bnreanx, hetzij per soonlijk, hetzij per brief of post wissel. Ook kan op onze giro rekeningen worden gestorL De gironummers van onze bnreanx zijn: Groningen 70021, Leeuwar den 594459, Sneeb 594461, Em- men «94460, Zwolle 486779, Alk maar 59446S, Den Helder 594462 en Hoorn (ook te gebruiken door Schagen en omgeving) 110894. J. J. J. M. Festen om ontslag als gemeente-secretaris en ambte naar van de burgerlijke stand, met ingang van 1 Juni 1953. De heer Greeuw feliciteerde namens de raad de heer Festen met zijn benoeming te Soest. De voorzitter zeide, dat voor diens vertrek naar Soest nog een ver gadering zal worden gehouden, waarin officieel afscheid van de heer Festen genomen zal wor den. Naast de gelukwensen, aan de scheidende functionaris ge richt. zou ik, zo zeide de voor zitter. onszelf en de gemeente willen condoleren, want de heer Festen was altijd de vraagbaak, èn vóór de raadsleden èn voor de wethouders èn voor de burge meester. Op de meest plezierige manier hebben wij met de heer Festen samengewerkt en wij be treuren zijn vertrek. De voorzit ter feliciteerde de heer Festen tenslotte met zijn benoeming en wenste hem en zijn echtgenote toe veel voldoening in het nieu we werk en een goed en geluk kig leven in Soest. Bouw bejaardenhuizen uitgesteld. Aan het slot van de vergade ring deelde wethouder Rus mede dat het extra bouwvolume, ge kregen voor de bouw van 22 huisjes voor katholieke bejaarden aan de Westerweg tegenover de R.K. kerk, voorlopig op andere wijze zal worden gebruikt. Vooreerst ziin de plannen nog niet gereed en de grond is nog niet aangekocht. Hierover lopen met de eigenaar nog onderhan delingen. Het volume van de 22 huisjes komt op hetzelfde neer als tien huizen van 220 m3 en vijf huizen van 375 m3. Besloten is. in plaats van de 22 huisjes 15 andere te bouwen en de bouw aan verschillende bouwers op te dragen, op voorwaarde, dat de woningen binnen 3V2 maand op geleverd worden en beschikbaar worden gesteld, uitsluitend voor echtparen uit andere gemeenten. Inmiddels zal inzake de bouw van 22 bejaardenhuisjes alles in kannen en kruiken ziin. waarop ten behoeve van de ouden van dagen opnieuw bouwvolume zal worden verkregen. Cijfers Tenslotte verstrekte de voor zitter nog enkele inlichtingen over het afgelopen jaar. Op 1 Januari 1952 telde Heiloo 10.907 inwoners. Op 1 Jan. i.l. 11.017. Er werden in 1952 234 kinderen geboren, overleden 108 personen, vertrokken uit de gemeente 696 personen en kwamen zich in de gemeente vestigen 680 personen. In 1952 kwamen 52 woningen ge reed. waarvan 33 met een premie van het Rijk, 11 ingevolge de woningwet. 4 met herbouwfinan- ciering en 3 in de vrije sector. Ingevolge de armenwet werden 14 gezinnen ondersteund en 11 alleenstaanden. Op 31 December waren 2 werkloze hoofdarbeiders te werk gesteld op het gemeente secretarie en 9 werkloze hand arbeiders bii een object in het Heilooërbos. Wat de huisvesting betreft- 6 maal werd tot vordering van woonruimte overgegaan. Op 31 December i.l. stonden er 68 per sonen ingeschreven voor een ge hele woning en 80 voor inwo ning. 60 personen kregen een ge hele woning toegewezen en 27 een gedeelte van een woning. De brandweer rukte 17 maal uit. (Wegens overvloed aan copv en gebrek aan plaatsruimte komen wij in onze editie van Maandag op de overige raadsvoorstellen terug. Red.) URSEM Evenals voorgaan de jaren heeft het bestuur van de Oranjevereniging gemeend, ook dit jaar weer eens echt ge zellig Koninginnedag te vieren. Zondag 26 April zal er een groot Oranjebal worden gehouden in café Oudejans, waarbij de mu ziek verzorgd zal worden door het in geheel Nederland bekend staande ensemble „De Familie Kok", dat met een bezetting van negen man een stukje muziek ten gehore zal brengen dat hier ter plaatse nog nimmer is ge hoord. Op Koninginedag 30 Apr. zal begonnen worden met een kinderoptocht, welke vanaf de openbare school naar Oudeians zal trekken, waar ze dan ver maakt zullen worden met een pracht kinderfilm, getiteld „Dik Trom en z'n dorpsgenoten". Een en ander zal gepaard gaan met de nodige tractaties. Vergeet vooral niet ook de kleuters te sturen. Al hebben deze niet zo veel aan de film, de snoep heb ben ze des te liever! Te zelfder tiid (9.30) zal er begonnen wor den met de volksspelen. Aan de hemdenrace te paard kan ieder deelnemen, de race zal gehouden worden tussen de brug bij Pee reboom en het erf van Zuurbier, het inleggeld bedraagt f 1. 's Middags de grote parade voor allen. Daarna hoed knuppelen voor jonge mannen; voor de ouderen kop van Jut slaan; een en ander zal geschieden op het terrein aan de Ruiterstraat. Ver volgens ziin de iongedames aan bod, zij zullen hun kunnen laten zien in het hardroeien achter de Buurt in de ringvaart. De oudere dames gaan het op muilen pro beren in de zgn. minutenrace met hindernissen. En nu de avonden. Hiervoor ziin de beste krachten uit de plaatselijke verenigingen bereid gevonden en zii zullen zorgen Geel-Zwart-nieuws 'T ZAND Zondag gaat het lste elftal naar Texel om te trachten Tex. Boys de punten af handig te maken. Aanvang 2.30 uur. Voor vertrek zie bekende plaats. De adspiranten B spelen om 12 uur thuis tegen ZAP-ad- spiranten C. Jongens, wij reke nen weer eens op een overwin ning. evenals van de adspiranten A. die om 1 uur thuis spelen te gen Con Zelo Adsp. A. Om 2.30 speelt het 2e elftal thuis tegen Helder IV en wii rekenen op een beter resultaat dan vorige week. De Junioren hebben een vrije Zondag. dat er weer onbedaarlijk zal worden gelachen. De avonden worden gehouden in zaal Oude ians en wel op 30 April. Donder dag, 1 Mei Vrijdag en 3 Mei Zon dag: na afloop nog een gezellig dansje. Op Zondag 19 April is er gelegenheid om gratis entree- kaarten voor een dezer avonden af te halen, vanaf 's morgens 9 tot 12.30 uur in café Oudeians. Bewaar dit programma, het kan u van dienst zijn op de komende Koninginnedag. VERZEGELDE LIPPEN H.H. WAARD ZUID Het to neelspel „Verzegelde Lippen", ge schreven door M. v. Vught, dat Donderdagavond aan de Neomist Pater Emmanuel werd aangebo den, was een waardig slot van dit zo schone Priesterfeest. Een groot aantal aanwezigen, onder wie de moeder van de Neo mist en verdere familie, de Zeer Eerw. Hr. Pastoor v. Diest, Bur gemeester en Wethouders van H.H. Waard en de gemeentesecre taris, vulden de zaal. Het openingswoord werd ge sproken door kapelaan Obdam. Hierna was het woord aan de R.K. Gemengde Toneelvereniging de Huij genoten, die op prachtige wijze een vertolking gaven van bovengenoemd spel. We zullen van het stuk zelf niets verklappen maar we willen schrijven dat de Huijgenoten er iets goeds van hebben gemaakt. De medespelenden hebben stuk voor stuk hun rol goed gespeeld en als we allen een pluim geven die ze werkelijk hebben verdiend dan doen we niemand te kort wanneer we de vertolker van de zeer moeilijke rol van de Pastoor een extra pluim geven. De grime van Jac. Groothuizen uit Alkmaar was goed verzorgd en de verlichting van Jac. Borst was als altijd prima in orde. De regisseur heeft eer van zijn werk. In de pauze sprak de Z.E.W. Heer Pastoor namens de Parochie de neomist toe en bood hem een ziekenpateen aan. De moeder van de neomist mocht een enveloppe met inhoud ontvangen. Aan het slot van de avond sprak de neomist een welgemeend dankwoord. En nu zullen de Huijgenoten a.s. Zondagavond dit stuk nog eens opvoeren en we kunnen degenen die dan komen, alvast een pracht van een avond voorspellen. De zaal die Donderdag geheel gevuld was met ouderen, zal Zon dagavond zeker weer vol zijn. Er is bal na. KINDEREN SPEELDEN MET VUUR EGMOND BINNEN Donder dagavond om plm. 7 uur werden de bewoners van Egmond Binnen opgeschrikt door het geloei van de sirene. Er was nl. brand uit gebroken in een stromiit op de kwekerij van de hr Fr. Res, Het vuur vond gretig voedsel in het zeer droge stro en de vlammen laaiden hoog op. Een en ander trok begrijpelijkerwijze de nodi ge belangstelling. Met vereende krachten werd de houten schuur, welke zich naast de vlammende massa bevond, naar elders ver huisd, om deze voor verbran ding te vrijwaren. Toen de brandweer van Egmond Binnen en Castricum ter plaatse waren, viel er niets meer te redden en kon met het nablussen worden begonnen. Onder de aanwezigen bevond zich o.m. burgemeester M. Niele. Naar wil vernemen ziin met vuur spelende kinderen de oorzaak van deze brand geweest en gezien het feit. dat dit reeds de tweede maal is in dit seizoen, is oppassen zeer zeker gewenst. Burgerlijke Stand EGMOND BINNEN Gebo ren: Albertina Maria Anna. d.v. J. Kramer en A. Th. Hopman; Margaretha Maria, d.v. J. Ven del en M. van Egmond: Christina Wilhelmina Johanna, d.v. Joh. Apeldoorn en J. de Boer; Cle mens Antonius Josef, z.v. C. Kiii- broek en E. G. Melker. Overleden: Geertruida Marga retha Maria de Waard, 3 mnd„ d.v. Aar. de Waard en C. M. Abbo. Ondertrouwd: S. Jonker uit Bergen en E. Klaij. NOG EENMAAL: DE FANCY FAIR SCHOORL De voorbereidin gen voor de fancy-fair ten bate van de Kath. Jeugdbeweging verlopen geheel volgens de plan nen. De medewerking is enorm. Het wordt een voor Schoorl on gekend festijn. Een twintigtal attracties is opgesteld, die er stuk voor stuk toe zullen bijdragen de feestvreugde te verhogen. Wat zoudt U denken van een bezoek aan de griezelkamer? En wan neer U meer voelt voor een be zoek aan de biertent. kunt U na tuurlijk uw gang gaan. hoewel de grote Tiroolse theetuin met de jodelende kellnerinnetjes, die desnoods ook bier schenken, wel het gros van de bezoekers zal trekken. Thee met gebak, bier met een worstje, geserveerd met een allervriendelijkst lachje, m'n liefje wat wil je nog meer? Wat zegt U? Het gezamenlijk gewicht raden van alle commisseleden? Dat kan gebeuren, zoals al uw wensen worden vervuld. Zelfs om de danslustigen is gedacht Af en toe zal gelegenheid wor den gegeven voor zogenaamde dubbeltjesdansen. Is het nog no dig u tot een bezoek aan te spo ren? U komt niet één. geen twee, maar alle 3 dagen. U kunt niet thuisblijven en mag niet thuis- bliiven: de jeugdorganisaties re kenen op U. Voor de openstel lingsuren zie men de advertentie in dit blad. Aanbesteding SCHAGERBRUG Bij de ge houden openbare aanbesteding voor het bouwen voor rekening van de heer L. Kuiper te Den Oever, van een woonhuis met kantoor en garage aan de Scha- igerweg te Schagerbimg, bleek dat als volgt was ingeschreven: D. Eriks te Burgerbruig f 19.975 W. J. de Leeuw 't Zand f 20.220 P. Otit te Schagerbrug f 20.350; Bijlihouts Bouwbedrijf te Stroet (gem. St. Maarten) f 20.499; P. Tuin te 't Zand f 20.700; D. Boe kei te Schagen f 22.280; Doedens Bouwbedrijf te 't Zand f 22.400. - Het werk is gegund aan de laagste inschrijver, behoudens hogere goedkeuring. Strandexploitatie St Maartenszee ZIJPE Het gemeentebestuur van Zijipe is onlangs overgegaan tot het huren, van een strandvak te St. Maartenszee teneinde dit strand te kuninen exploiteren. Thans vernemen wij dat B en W de exploitatie van het strand- en badbedrijf hebben gegund -aan de heer J. Kossen een caféhouder, die aan de voet van het duin een hotel-café-restaurantbedrijf ex ploiteert. HET COMPLOT TEGEN DE RUSSISCHE ARTSEN LONDEN, 9 April (Reuter). De „Izwestia", het blad van de Russische regering, schrijft in haar editie van Donderdag, dat alle functionarissen die de vijf tien vorige week vrijgelaten dok toren „valselijk hadden beschul digd", voor een hof voor straf rechtelijke zaken zullen worden gebracht, aldus radio-Moskou. Verder schrijft het blad, dat de ambtenaren de straf zullen krij gen die zij verdienen. Dit is de eerste maal dat een regeringsorgaan er melding van maakt dat verscheidene personen berecht worden voor het arreste ren van de artsen. Tevoren was slechts een voor malige minister van staatsveilig heid, Rioemin, officieel beschul digd van het ten onrechte in hechtenis nemen van de artsen. Ignatief werd wegens deze zaak uit het secretariaat van het cen trale comité van de communisti sche partij gestoten. Zondag eerste KLM-vlucht naar Cayenne Zoals onlangs is gemeld, zou de hoofdstad van Frans Guyana. Cayenne, de honderdste stad worden, die in het K.L.M.-lueht- net zou worden opgenomen. Naar wii thans vernemen zal de eer ste vlucht van Curacao via Georgetown en Paramaribo naar Cayenne Zondag 12 April a.s. worden gemaakt Gelijk is ge meld. zal deze dienst eenmaal per week worden gevlogen. (Van onze speciale correspondent) ENTEBBE, 7 April „Wij vlie gen nu 2'h jaar met de RAPTIM naar Oost-Afrika en hebben in die tijd reeds 1700 missionarissen vervoerd, die hun bestemming hadden hetzij in Oost-Afrika zelf, hetzij in de Congo, in Nyassaland, Zuid-Afrika of verder. De regel maat der vluchten is nu zo groot, dat de missiecongregaties op ons aan kunnen. Maar speciale moei lijkheden, die zich voordoen in verband met de gebeurtenissen in Kenya en de grote belangstel ling voor Oost-Afrika veroorzaken zelfs in de Soedan moeilijkheden met onze hotel-accommodatie. Om deze op te lossen zijn de heren Droessen, hoofd afdeling vervoer van de K.L.M., en ik, als direc teur van de RAPTIM zelf met deze vlucht meegekomen." Dit verklaarde nrr J. M. v. Wes- sum bij zijn aankomst in Entebbe. Het vliegtuig der Raptim vervoer de 15 missionarissen op de heen reis en nam er 20 terug naar Europa. De missionarissen, die deze vlucht hadden meegemaakt, toonden zich bijzonder voldaan. Father Boeken uit Weert, Mill Hill-er, die 16 jaar in India had gearbeid en nu naar Kenya was verplaatst, zeide: „I'k heb een paar maal met de boot gereisd, maar voor mij was dit vreemd, onwen nig en langdradig. Bij de Raptim voelt men zich thuis in een gelijk gericht en toch zo versdhillend ingesteld gezelschap van missio narissen; en het gaat snel". Er heerst inderdaad een opge wekte stemming aan boord van de DC 3 of DC 4, die elke twee maanden deze vluchten maken. Een passend oponthoud in Rome met bezoek aan het Vaticaan en de belangrijkste basilieken en be zienswaardigheden, een oponthoud in Cairo en enige plaatsen in de Soedan maken deze korte reis tot een prettige herinnering voor de missionarissen. Paus helaas niet gezien. Het bleek, dat Raptim deze keer niet een audiëntie bij de Paus had kunnen krijgen, omdat de gewone regelmaat der audiënties nog niet hervat is. Zuster Herbert Strijbos uit Nuenen bij Eindhoven toonde zich hierover toch een beetje uit het veld geslagen: „Nu ben ik reeds 20 jaar in de missie geweest en éénmaal in Rome. Misschien kom ik nooit meer in Europa. Jammer dat ik die ene keer de H. Vader niet heb mogen zien". Maar zuster Herbert ver trok opgewekt naar haar missie post als onderwijzeres. Deze 37ste vlucht van de Rap tim stond onder leiding van ge zagvoerder Breebaart, een erva ren oor logs vlieger in de Far East; stewardess was mej. Riet Kremer. Alle passagiers waren uiterst goed te spreken over de harte lijke belangstelling, welke zij met de zorgzame K.L.M.-bemanning ondervonden hadden. De Raptim is bezig haar gebied uit te breiden met chartervluch ten naar Indonesië. Alle voorbe reidingen worden getroffen om deze vluchten in 1955 te laten beginnen. „Hoe ruimer de missiecongre gaties in en buiten Europa mee werken, hoe meer de missielan den er van zullen profiteren", besloot Mr. van Wessum zijn ver klaringen. Raptim heeft hun reeds duizenden kostbare guldens gespaard en zal nog vele tien duizenden kunnen besparen." Oplichter aan de grens gearresteerd De 29-jarige monteur F. L. M. werd kort geleden, toen hij ons land binnenkwam, bij een grens post bij Maastricht aangehouden, omdat de politie nog een appel tje met hem te schillen had. Eni ge maanden geleden was hij nl. met zijn Joego-Slavische vrouw naar het land van Tito vertrok ken. Kort voor het vertrek kocht hij in Den Haag een mantel en een costuum, doch toen men met de rekening aan de deur kwam, bleken de vogels gevlogen. Thans zit M. in verzekerde bewaring en zijn vrouw in Joego-Slavië. Russische toeristen KOPENHAGEN, 10 April (Reu. ter). Voor het eerst na de oorlog zal Aarhuus dezer dagen weer door Russische toeristen worden bezocht. Het zijn leden van de bemanning van een Rus sisch schip, dat in de haven van de stad ligt. Bedevaart naar Heiloo De dekenale bedevaart van het Dekenaat Schagen naar O.L. Vr. ter Nood te Heiloo gaat dit jaar op Woensdag 4" Mei per bus. De predicatie wordt gehouden door pater Eusebius Peters, O.S.S.A. Wilhelm Pieek weer aan het werk BERLIJN. President Wil helm Pieck van Oost-Duitslar.d heeft zijn werk weer hervat na een ziekte van 2 maanden. Van ondergrondse zijde werd gezegd dat hii een pleurale pneumonie had. De ziekte van de president werd officieel nooit toegegeven. Ambtenaar nam geschenken aan De Haagse rechtbank heeft de ambtenaar G.m. van der L. ver oordeeld tot f 100 boete en drie maanden gevangenisstraf voor waardelijk. Van der L. had ge schenken aangenomen, waarvan hij zelf en anderen geprofiteerd hadden. Hij was werkzaam bij de inrichting uitgeven van boeken. De Officier had 6 maanden ge- eist waarvan 3 voorwaardelijk. Tien maanden voor poging tot moord De Haagse rechtbank heeft de electriciën P.K. veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaar delijk en aftrek van preventieve hechtenis. K. was in successie ten laste gelegd poging tot moord, poging tot doodslag en poging tot zware misihan deling van het echtpaar S.H. De Officier had een jaar met aftrek geëist. Oude man door auto overreden De 79-jarige heer Carl Sunt- heim uit Gilsa nabij Kassei, die enige dagen bij familie in Huizen (N.H.) logeerde maakte Woens dagmiddag een fietstocht door het Gooi. Bij het oversteken van de Soestdijkër straatweg tussen Hil versum en Baarn lette hij niet voldoende op het snelverkeer ten gevolge waarvan hij door een uit Hilversum naderende auto werd gegrepen. De man liep een sche- delbasisfractuur op en is Woens dagavond in het ziekenhuis te Hil versum overleden. M.H., Hiermede berichten ondergetekenden, dat met ingang van 12 April 1953 de exploitatie van Hotel-Café-Restaurant „CERES" Helderseweg, zal worden voortgezet door de heer A. Berkenpas. Met hartelijke dank aan hun cliëntèle voor het genoten vertrouwen in de 35 jaar, dat zij het bedrijf mochten voeren, bevelen zij gaarne hun opvolger in uw gunsten apn. Hoogachtend. C. BRUIN-GROOT A. BRUIN In aansluiting op het bovenstaande hoopt ondergetekende van harte uw vertrouwen te win nen. Zijn jarenlange ervaring in het Hotel-Café- Restaurantbedrijf zal voor U een waarborg zijn, dat het in „CERES" aangenaam is te vertoeven. Gaarne tot uw dienst, A. BERKENPAS Heden ontvangen: aan 2 kanten te dragen in alle mode-kleuren. ZIET ONZE ETALAGE Langestraat 90 - Alkmaar iSHBIBIBIBIBIBIBIBIBIBIBIBIBIBIBIBIBIPl ZANG - TONEEL - BAL! i S van de R.K. Gem. Zangver. „In Pace Nata" 5 op ZONDAG 12 APRIL in de zaal van - Café „Friesland", Rijksweg, Limmen 2 Aanvang 7.30 uur. 1 B Plaatsbespreken van 11 tot 12 uur a. d. zaal g Genotvolle avond is verzekerd g ZONDAG 12 APRIL komen „DE HUYGENOTEN te Heerhugowaard in zaal Heiligenberg met het prachtige toneelstuk Boeiend toneelspel in 3 bedrijven Voorverkoop van kaarten Zondag 12 April vanaf 10 uur. Aanv. 7.30. BAL NA Beneden 16 jaar geen toegang. KOOPT DAN NIET BIJ ONS! Stelt U echter prijs op aparte modellen, prima kwaliteit, waar van de prijs U meevalt? Dan naar BOTEBSTKAAT 26 - ALKMAAR Met genoegen zullen wij U zon der dat het U verplicht onze MODELKAMERS tonen! Ook voor Stoffering en Schuimrubbermatrassen ZOMERS VOLOP BLOEMEN SNIJDEN? NU DAHLIA'S BESTELLEN! Bij ZEVENHUIZERLAAN 97 Telefoon 5501 HEILOO Ook CHRYSANTEN en andere vaste planten voor Uw tuin in grote sortering voorradig. Prima vroeg- bloeiende Aalsmeerse violen (groot- bloemige) in gemengde kleuren AANLEG EN ONDERHOUD VAN TUINEN Zeg weet je 't al? In de HONKY TONK is bal! ELKE ZONDAG WEER Vrij entrée! CAFé-REST. „DUINZICHT" SCHOORL 4*1 Wij hebben grote keus in Karpetten 12-els HOLTAP reeds van 16-els HOLTAP reeds van t COCOSLOPERS STER 50 breed BALATUM 183 breed VITRAGE vanaf OVERGORDIJNSTOFFEN I CRETONNES, 120 cm. breed f V Prima Huiskamer met pluche bestaande uit X 2 faut., 4 stoelen tafel en dressoir Jjj X Gaat u trouwen maakt dan gebruik van onze 1 extra korting op woningtextiel. Vraagt zichtzending. Overal te ontbieden! T Vraagt zichtzending. Grote keuze! Zie de étalages. Woninginrichting V TELEF. 221—K 2266 HEERHUGOWAARD f V J

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 11