Grote Russische Spionnagezaak in West-Duitsland opgerold Opzienbarende verklaring van vice-kanselier in Bonn Contract getekend in Panmoendjon Kameraad Thorez ,Amerikansky", zeide een oude Rus en wuifde ons vriendelijk toe invaderlandterug Dagblad voor Alkmaar en omgeving Vliegtuig in zee gestort Geheime organisatie iverd van Oost-Berlijn uit geleid Ulbricht wist er alles van Uitwisseling begint 21 April Stuur gevangenen naar huis! Het luchtverkeer boven Duitsland Felle brand in Haarlem 102.1 millioen in Rampenfonds Grote Vier weer bijeen? NOORDHOLlANDSj I week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m.. minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4.Bj familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits Bankrelatie: Ned. Credietbank Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59. tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200: Den Helder. Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230; Schagen. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Zaterdag 11 April 1953 - 49e Jaargang - Nr 1275i De vice-kanselier van de West-Duitse bondsrepubliek heeft bij ontstentenis van Dr Adenauer, die momenteel in de V.S. vertoeft, gisteren op een persconferentie bekend gemaakt, dat een wijd verspreid, door de Russen gedreven spionnagecomplot in West- Duitsland is opgerold. Meer dan 35 personen zijn in de nacht van Donderdag op Vrij dag gearresteerd. Meerdere arrestaties zijn nog te verwachten. De meesten hunner zijn kleine zakenlieden en fabrikanten. Het blijkt een geheime Russische organisatie te zijn, die van Oost- Berlijn uit werd geleid, waar zich het hoofdkwartier bevond, onder de naam van „Instituut voor economisch-wetenschappelijk onder zoek". De vice-kanselier heeft direct na een spoed-kabinetszitting gisteren de persconferentie belegd om het optreden van de politie bekend te maken. Bluecher was vergezeld van de chef van de federale veiligheidspolitie Hans Egidi. De geheime organisatie was sedert enige maanden werkzaam en specialiseerde zich in fabrieks- spionnage in het Ruhrgebied. De bende is georganiseerd door de Russen en werd door Russische officieren in het Sovjet-hoofdkwartier van Oost-Berlijn gedirigeerd. de zaak verder uit te zoeken. De inlichtingen die de veiligheids dienst in handen heeft gekregen zijn „hoofdzakelijk originele do cumenten", aldus Bluecher. Het is het grootste spionnage complot sedert het einde van de oorlog. Alle gearresteerden zijn Duitsers. Het zijn kleine West- Duitse fabrikanten. Tenminste één der arrestanten, de levenmid- delenexporteur uit Frankfort Er- win von Hazdbrouck was lid van de WestDuitse delegatie op de Moskouse Economische Conferen tie in 1952. Het nieuws werd in vrijwel alle West-Duitse kranten in grote op maakt op de voorpagina's ge bracht. De razzia, die direct is gevolgd in alle West-Duitse be drijven geschiedde op last van de federale aanklager van het Op perste gerechtshof in Karlsruhe. De gearresteerden zijn communis ten en zij worden verdacht van hoogverraad. Vice-kanselier Blue cher achtte het een grote gerust stelling, dat de West-Duitse vei ligheidsdienst zo voortreffelijk werkt. De recherche heeft zich een volkomen beeld kunnen vormen van de opzet der organisatie. De bende had tot taak gegevens te verzamelen over alle aspecten van het leven in de West-Duitse lan den; zowel economische, politieke als militaire. Delen van de orga nisatie waren gecamoufleerd als handelsfirma's die legaal, of ille- gaat, met het Oosten zaken dre ven. Ook de thans verboden „Vrije Duitse Jeugd" en de „Vrije Duitse Vakbeweging" zijn bij de zaak betrokken. In 1950 rees het vermoeden, dat spionnagekanalen werden „ge bouwd' 'onder dekking van han delszaken. In September 1952 werd een zekere Weiss te Frank fort gearresteerd, wegens het doorgeven van gegevens aan Oost- Duitsland. Met behulp van zijn inlichtingen is de West-Duitse veiligheidsdienst in staat geweest Oost-Duitse autoriteiten medeplichtig. De volgende Oost-Duitsers zijn volgens Bluecher bjj de zaak be trokken: Wilhelm Zaisser, minis ter van staatsveiligheid, Anton Ackermann, waarn. minister van buitenlandse zaken en twee amb tenaren, Stahlmann en Heiden- reich genaamd. De Oost-Duitse vice-premier Walter Ulbricht „wist er ook alles van". Alleen zorgvuldig opgeleide personen mochten deel van de organisatie uitmaken. Slechts een kleine kring Oost-Duitsers was op de hoogte, waardoor het zeer moei lijk is geweest de bende te ont maskeren. Bluecher zei dat de zaak zal worden verwezen naar het hoog gerechtshof te Karlsruhe. De leden van de organisatie kregen hun werk goed betaald. Een hunner, dr. Franz Hendgen, werd aangehouden juist nadat hij materiaal aan een koerier had overhandigd, waarvoor hij 5.000 Mark ontving. Geen connecties met dr. Naumann. Een ambtenaar van het West- Duitse ministerie van Binnen landse Zaken heeft op een pers conferentie meegedeeld, dat nog een zevental personen gezocht wordt. Hij zei dat de bende geen connecties had met de nazistische groep-Naumann. Wel waren er redenen om aan te nemen dat sommige gearres teerden verbindingen hadden met leden van West-Duitse staal parlementen. Tot dusver waren geen contacten met leden van de Bondsdag ontdekt. Onder de ge arresteerden bevinden zich geen vooraanstaande ex-nazi's. TOKIO, 11 April (Reuter) De V.N. en de Communisten te Panmoendjon hebben vandaag de overeenkomst voor de uitwisse ling van zieke en gewonde krijgs gevangenen getekend. De uitwis seling zal op 21 April beginnen. Schout-bij-Nacht John. Daniel tekende namens het opperbevel van de V.N., generaal-majoor Lee Sang Tsjo van Noord-Korea voor de Communisten. De Communisten zullen 450 Zuid-Koreanen, 120 Amerikanen, 20 Engelsen en 15 Canadezen, Turken en Nederlanders terug zenden, de Verbondenen 5100 Noord-Koreanen en 700 Chine- Volgens de overeenkomst, die vanmorgen is getekend, zullen alle zieke en gewonde gevange nen binnen dertig dagen uitgewis seld worden. A.F.P. meldt, dat van Commu nistische zijde is vernomen, dat de Noordelijken zouden kunnen overwegen om de krijgsgevange nen die niet gerepatrieerd willen worden naar verscheidene neutra le landen in plaats van naar één neutraal land te zenden. Generaal Mark Clark, de op perbevelhebber van de geallieer de strijdkrachten, heeft berichten, volgens welke hij instructies zou hebben ontvangen om de opera ties der geallieerden te matigen, volkomen ongegrond genoemd.. Hr Ms Fregat „Van Speijk" naar de West DEN HELDER Hr. Ms. Fre gat „Van Speijk", dat op 12 Maart j.l. in dienst is gesteld zal in de aanstaande zomer naar West- Indië vertrekken om daar of de mijnenlegger „Willem van der Zaan" of het fregat „Ceram" af te lossen. zegt Nam-Il BESPREKINGEN TE PANMOENDJON. Communistische officieren begeven zich na een bespreking met de delegatie van de Verenigde Naties te Panmoendjon naar hun auto om naar hun eigen kamp te vertrekken. De besprekingen hebben naar verluidt 'n „bemoedigend" verloop. Het hoofd van de Noord-Kore- aanse wapenstilstandsdelegatie Nam-Il heeft een brief geschre ven aan Generaal Harrison, chef van de V.N.-delegatie over het krijgsgevangenenvraagstuk. Deze brief kan in de volgende drie punten worden samengevat: 1. Laat alle krijgsgevangenen die dat willen, naar huis terug keren. 2. Overdracht aan een neutraal land van alle krijgsgevangenen, die niet naar hun vaderland wil len terugkeren. 3. Laat de communisten praten met de krijgsgevangenen, die niet terug willen. Verder wordt nog gemeld dat onder de 600 zieke geallieerde krijgsgevangenen, die de commu nisten zullen uitwisselen, zich 120 Amerikanen, 20 Britten en 15 Fransen, en verder Turken, Grieken, Nederlanders en Canadezen bevinden. Een brede corridor naar West-Berlijn? BONN, 10 April De Sowj et- autoriteiten hebben op de vier- mogendhedenbespreking te Ber lijn over de veiligheid van het luchtverkeer boven Duitsland voorgesteld de drie luchtcorridors van West-Duitsland naar West- Berlijn te vervangen door een enkele corridor die 90 km breed zal zijn. De huidige drie corridors, die elk ruim 32 kilometer breed zijn, lopen van München, Hannover en Hamburg naar Berlijn. In deze corridors mogen de vliegtuigen niet hoger dan ruim 3000 meter vliegen. CHRISTELIJKE GEZINSPOLITIEK Naar aanleiding van een actueel pleidooi voor „chris telijk humanisme" verband te zoeken met even actuele christelijke gezinspolitiek schijnt een hele omweg te zijn. In werkelijkheid is dit echter geenszins het geval, gelet op de betekenis van het Gezin voor het versterken en beveiligen van christelijke en menselijke waarden. Een be schouwing daarover in „de Kroniek van Zaterdag" in dit nummer, levert een positieve bijdrage in de strijd rondom het humanisme. Een felle uitslaande brand heeft in de vroege ochtenduren gewoed in de voormalige syna goge der Ned. Israëlitische Ge meente te Haarlem aan de Lange Begijnestraat, waarin de laatste jaren een opslagplaats van de Grafische Inrichting Joh. Ensche de en Zonen is gevestigd. Omwonenden zagen om kwart over vier dat vlammen uit het gebouw sloegen en waarschuwden de brandweer. Toen deze kort daarop ver scheen had het vuur zich over de gehele benedenverdieping ver spreid. Met negen slangen op de waterleiding werd het vuur be streden. Verzekering dekt de schade. Advertentie) 's-Gravenhage, 11 April - In het Nationaal Rampen fonds is tot vandaag een be drag gestort van 102.1 mil lioen gulden. Sinds gisteren is er dus weer f 400.000, bijgekomen. Dertien doden... KINGSTON, 10 April Een vliegtuig van de Caribbean Inter national Airways is vandaag bij het opstijgen van het vliegveld van Kingston op Jamaica neerge stort. Van de veertien inzittenden vonden er dertien de dood, onder wie de directeur van de maat schappij Owen Roberts. De enige overlevende is de Britse industrieel Remington Hobbs, wiens vrouw ook om het leven kwam. Het toestel is op ongeveer 200 meter van het vliegveld Palisa- does, waar het van opsteeg, in zee gestort. Z.H. DE PAUS ONTVING ARABISCHE VORSTEN. Sir Abdullah Salim el Sareh (rechts), die regeert over het Arabische Sheikdom Koeweit, een zeer rijk olieland, werd door Z.H. de Paus in audiëntie ontvangen. De sheik is op doorreis naar Londen, waar. hij de kroning van Koningin Elizabeth zal bijwonen. Deze Hamburgse tandarts, dr Hans Köpke, voert reeds sinds zijn twintigste jaar een „dub belleven". 's Nachts speelt hij klarinet in een nachtclub in de stad, overdag is hij een eerbiedwaardig tandarts, die vele patiënten van kiespijn verlost. Köpke betaalde inder tijd zijn studie en apparatuur met de marken, die hij des avonds als lid van het jazz- bandje verdiende. De tand arts-bond, die een zeer strenge ere-code heeft, laat Köpke's „nachtleven" oogluikend toe. De zangeres Renée Franke, die alleen wenst op te treden met een band, waarin Köpke de klarinettist is, is niet bang van haar tandarts. PARIJS, 10 April. De leider der Franse communisten is in Frankrijk teruggekeerd, maar waar hij zich momenteel bevindt is een geheim dat de partijleiders slechts kennen. Na 29 maanden om gezond heidsredenen in de Sovjet-Unie te hebben vertoefd is de 52-jarige voormalige mijnwerker om 07.18 uur bij Jeumont de Franse grens gepasseerd. In St Quentin verliet hij de trein en liep, steunend op de arm van een van zijn lijfwachten, naar een zeer kostbare kogelvrije Delahaye. Maar behalve dit korte ogen blik in St Quentin heeft hij zich nog niet aan de vele wachtenden vertoond. Korte tijd later keerde de Dela haye naar zijn zwaar ommuurde villa in het Parijse voorstadje Choisy-le-Roy terug, gevolgd door een zwarte Sedan. Van Thorez was echter geen spoor te beken nen. Een Fransman, die in de Dela haye zat, deelde mede: „Mijnheer Thorez is ergens uitgestapt om wat rust te nemen. Hij wenst niet door verslaggevers gestoord te worden". Vo.or een man, die „de zoon des volks" wordt genoemd, heeft Thorez tot nu toe bijzonder wei nig belangstelling getoond voor zijn partijgenoten, die hun best hebben gedaan om hem hartelijk te ontvangen. Nergens heeft Thorez zich ge durende de treinreis vertoond. De gordijnen van zijn wagon waren gesloten en vergeefs stonden op de tussenstations communistische delegaties te wachten om hem te verwelkomen. Een vergissing In Parijs deed zich intussen een vreemde situatie voor. Talrijke perron van het Gare du Nord verzameld om hun leider te ver welkomen. Toen de verslaggever van Associated Press, John Rode- riek, uit de trein stapte, steeg er een reusachtig gejuich uit de menigte op. Het toeval wil dat de correspondent enige gelijke nis vertoont met de leider der Franse communisten en daar nie mand wist dat Thorez in St Quen tin de trein verlaten had, is de vergissing van de verheugde partijgenoten te begrijpen. Men drong om hem heen, fotografen schreeuwden, flitslampen ver spreidden hun spookachtig licht en tal van vrouwen kusten hem op de wangen, terwijl hij ver geefs trachtte zich verstaanbaar te maken, om de vergissing uit te leggen. Een klein meisje drukte hem een bos bloemen in de hand. Roderick slaagde er in zich uit de menigte, die hem omringde, los te maken, hij gooide de bloe men op de grond en vluchtte in het' bureau van een stationsbe ambte, achtervolgd door enkele fotografen en het luide ge schreeuw van de menigte: „Deze kant op, kameraad, deze kant op". WENEN, 10 April Radio Praag gaf vanavond te verstaan, dat in de naaste toekomst onder handelingen tussen de V.S., Frankrijk, Groot Brittannië en de Sowjet Unie zullen beginnen over de eenmaking van Duitsland. De aanwijzing werd gegeven door de Praagse nieuwscommen tator Vladimir Vesely in een nieuwsuitzending in 't Tsjechisch communisten hadden zich op het welke hier werd opgevangen, Reisindrukken uit de Sovjet-Unie) BERLIJN, 10 April. Tien Amerikanen, die in de namid dag van 8 April door de stra ten van Brest-Litowsk slen terden, was een gebeurtenis voor die stad, welke als een magneet op jong en oud werkte. Het was de laatste dag in Rusland van het qezelschap van tien Amerikaanse journa listen, die op 31 Maart van Londen naar Helsinki waren gevlogen. Toen wij de taxi's verlieten en de stad in gingen, werden wij, alsof wij tien rattenvangers van Hameln waren, door een mensen menigte gevolgd. In de zaken wijk gingen wij een warenhuis binnen. Dit bestond uit een reeks aaneengekoppelde winkels, elk met eigen ingang van de straat af. Toen wij binnengingen was het vrijwel leeg, maar twee mi nuten later liep het vol, en voor dat wij een paar poppen hadden kunnen kopen, was het zo erg, dat wij met moeite naar een andere toonbank konden door dringen. De aankoop van zes van zulke poppen door zes verschillende Amerikanen werd door de toe schouwers die ons volgden in gefascineerde stilte aanschouwd. Toen wij vertrokken, was het warenhuis ook dadelijk weer leeg. Vervolgens gingen wij naar een andere straat en maakten een foto van goed ingepakte kin deren, die ons met grote ogen nieuwsgierig bekeken. De me nigte bleef ons volgen. Wij maak ten hun duidelijk dat wij Ame rikanen waren en een aantal mensen richtte zich tot ons in het Russisch, Duits en Engels. Het Engels was van een vrouw, die zei dat zij onderwijzeres was. Een oudere vrouw, die Duits sprak, toonde grote interesse voor het feit, dat wij Amerikanen wa ren. Zij sprak met de leider van onze groep, James J. Wiek, wie zij verzekerde, dat alles in Ame rika „na de revolutie" wel beter zou worden. Even later, toen ik met twee anderen in een andere straat liep, werden wij aangehouden door een oude man, die sjofel gekleed was in een gewatteerde jas (deze kledij hadden de meeste volwas senen). Hij sprak Pools of Rus sisch, daar waren we niet zeker van. Een onzer dacht dat hij misschien geld wilde hebben en bood hem een roebel aan. Maar die weigerde hij, en toen begon hij weer te praten. We dachten dat hij wilde weten wie wij wa ren. „Oh, Amerikansky", zei hij lachend, knikte en wuifde ons na toen wij doorliepen. Collega Wick, die dol op ice cream is, kocht een hoorn vol bij een vrouw aan een stalletje. Hij had geen roebels, en dus graaide ik in mijn tas naar wat kopecken om de rekening te betalen. Ons financieel gescharrel amuseerde de mensen om ons heen, die er, tezamen met ons, om moesten lachen. Zij lieten zich gewillig door ons fotograferen. De belangstelling in Brest-Li- towsk was opvallender en alge mener dan in Moskou. In Brest was die nieuwsgierigheid open hartig als van een kind, dat de dieren in de dierentuin bekijkt. In Moskou bracht onze verschij ning het verkeer niet in de war, maar wel ging men langzamer lopen en stelde men vragen. Op een van de stations der Moskouse ondergrondse werden wij aange houden door een man in bont. Hij richtte zich tot me in het Engels. „Is dit een delegatie?" „Ja", antwoordde ik, „dit is een delegatie uit Amerika". Zijn ogen gingen wijd open en de verbazing was op zijn gezicht te lezen. „Uit Amerika?" herhaalde hij, en zijn uitdrukking leek even verrast als blij. „Ik hoop dat u van uw bezoek zult genieten", zei hij. Dit soort ervaringen deden wij vrijwel steeds in Rusland op. Toen wij Brest-Litowsk verla ten hadden, werd er in de trein door de Polen gecontroleerd. Uit een aantal camera's werden de films verwijderd en meegenomen. Bij het binnengaan van Oost- Duitsland was er helemaal geen controle. Ook niet toen ,wij er uit gingen en West-Berlijn binnen reden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1