Anemonen Emigrantenleven in Frankrijk ipoetsers jstma is verre van gemakkelijk DE BOER PAST ZICH MAKKELIJKER AAN DAN DE BOERIN .Vrouwenleven" in ander aanzien voorjaarsdracht hij uitnemendheid Het klassieke model heeft de voorkeur, maar het moet toch vrouwelijk blijven Men leeft op een Hollands eilandje' Schoonmaaktips Nat geworden voedingsmiddelen Vrouwen achter het IJzeren Gordijn. DEZE WEEK IN DE TUIN Alette Jacobs, eerste vrouwelijke dokter Vorig jaar is een klein groepje energieke vrouwen begonnen met het uitgeven van een maandblad voor de katholieke vrouw „Vrou wenleven". Men startte echter met meer idealisme dan met geld. Het gevolg hiervan was dat het uiter lijk van „Vrouwenleven" zeer so ber moest worden gehouden en het papier van niet al te beste kwaliteit was. De inhoud van dit maandblad voor de katholieke vrouw heeft er echter voor ge zorgd dat „Vrouwenleven" niet al leen in katholieke kringen, doch ook daar buiten grote bekendheid en waardering heeft verworven. mendheid is wel de tailleur en kunnen uiteenlopende accessoires daar willen we nu eens het een gedragen worden, welke dan de en ander over gaan vertellen. De graad van gekleedheid bepalen. De doorsnee Nederlandse vrouw is blouse en de parapluie zijn ge niet in de gelegenheid ieder jaar maakt van hetzelfde materiaal, een nieuw mantelpakje te kopen. Het sportieve ensemble, dat een Het pakje moet van een derge- creatie is van Waser, bestaat uit lijke kwaliteit en lijn zijn, dat het een tailleur van tweedstof met in- wel enige jaren meegaat. Vandaar geweven dessin, afgewerkt met dat de meeste vrouwen de voor- gladde wollen stof in een contras- keur geven aan een klassiek pakje, terende tint. omdat men daar altijd „af' mee is, „Country life" is de naam van zoals men pleegt te zeggen. De het keurige pied-de-poule pakje, tailleurs zoals Jacques Fath ze dat opvalt door de op de rug laag- bracht met de wijde afstaande kra- hangende zakken. Het is een ont- gen en ongetailleerde jasjes, waar- werp van Digby Morton uit Lon- door men het idee krijgt dat de den, die o.a. tailleurs in deze stijl draagster het op de groei heeft naar de Verenigde Staten zond. gekocht, gaan hoogstens een jaar mee en zijn daardoor ongeschikt voor de Nederlandse vrouw. Bo vendien valt het te betwijfelen of dergelijke modellen inderdaad op gang zullen maken. We zullen moeten afwachten wat de tijd ons brengt. Maar wat wil klassiek nu eigen lijk zeggen? Sommige dames me nen dat jasjes, zoals de heren dra gen, uitsluitend klassiek zijn. In derdaad, de herenkleding is in de loop der jaren weinig veranderd, maar niets staat een vrouw lelijker dan een dergelijk jasje, zij het dan dat het naar links sluit. Wij moe ten er altijd rekening mee houden dat we vrouw zijn en dat we ons daarom zo flatteus mogelijk moe ten kleden. Het spreekt dus van zelf dat een tailleurjasje vrouwe lijke lijnen moet hebben. Deze lijnen maken juist het gro te verschil uit tussen een klassiek heren- en een dergelijk dames jasje. Een grotere élégance wordt bij voorbeeld verkregen door een iets ronde heuplijn, een manchetje em, aan de mouwen en eventueel een i fantasie reverskraag. Op de afbeeldingen ziet u enkele zeer fraaie modellen. De I mannequin met de parapluie in haar hand draagt een pretentie- loze donkerblauwe tailleur, ont- Ik,, worpen door Maggy Rouff. Hierbij irizona Het is i geleden, om DP 10 Mei 1952, ma uit Mantgum k reserve-korpo- vlieger met het u" van de Hol- ijn naar de Ver- vertrok om daar, groot aantal col- •e NAVO-landen, voor zijn brevet er. fries heeft sinds- zeten. Na een m drie maanden ir Force Base" te de Amerikaanse zijn eerste vlieg- jde van een in- ende een tweede e maanden is hij it gekomen op de ams" te Chandler ;aat hij thans isic training", die aanden duurt en, .opt en verwacht, ili van dit jaar met de begeerde de Amerikaanse (Van onze Parijse corresponded) De Nederlandse mannen in Frankrijk acclimatiseren zeer snel en sommige slechte gewoonten nemen ze zelfs te vlug over. De vrouwen blijken daarentegen minder te aarden bij Marianne en er zijn er legio, die te zijner tijd gaarne naar het vaderland terug willen. Vooral psychologische oorzaken blijken hierin een rol te spelen. Een goede boerin steunt haar man, hetzij in de leiding van het bedrijf, hetzij door het verrichten van lichte werkzaamheden, door het verzorgen der werkkrachten en door het scheppen van een gezellige huiselijke sfeer. Een vrouw, die geestelijk niet tegen de teleurstellingen en de eenzaamheid van Frankrijk is opge wassen, begint al spoedig te klagen, blijkt de emigratie te betreu ren en op den duur heeft dat invloed op het humeur, de moed en het doorzettingsvermogen van haar echtgenoot. voor dat de boerin zich in de Fran se taal kan redden. Een handige moeder kan echter het Frans spelenderwijs leren als ze schoolgaande kinderen heeft. De eerste jaren zijn dubbel zwaar. Teleurstellingen en moei lijkheden, zorgjes en zorgen schij nen onevenredig erg te zijn, om dat men gevangen zit in het isole ment van het Franse land, waar de buurman soms een uur verder woont, en waar men soms in dagen geen derde op het erf ziet. Men leeft op een „Hollands eilandje" en men grijpt zich vast aan de Neder landse radiozenders en aan zijn eigen krant. Zo begint men zich tegen Frankrijk en het Franse volk te keren, omdat men door eigen schuld niet voldoende contacten met Fransen kan onderhouden. Het begin van de mislukking is er. Gaat men voor enige dagen op va- cantie naar Nederland, dan keert men ontevredener terug. Als de boer een sterke vent is bijt hij niettemin door: hij vecht verder in het belang van zijn kinderen, ook al wordt hij onvoldoende door zijn vrouw terzijde gestaan- Is hij even eens zwak dan is het fiasco volle dig. Soms komt het ook voor, dat de boer zich laat leiden door de liefde voor zijn vrouw, en in de hoop, dat zij in Nederland geluk kiger zal zijn, de weg terug gaat bewandelen. Er zijn echter ook vestigingen uitstekend geslaagd, omdat een pientere Hollander gesteund werd door 'n dappere, moedige en ver standige vrouw. Iedere man, die wil emigreren dient te weten of zijn vrouw er geschikt voor is. En laat de vrouw rekenen op een kar vol moeilijkheden en twee karren te leurstellingen. Alleen als ze die karren kan rijden met een opge wekt hart, een blij gemoed en zon der tranen, is ze een ware emi grantenvrouw, die aan de zijde van haar man en samen met hem een toekomst schept voor haar kinderen. De tweede jaargang heeft echter een heel wat fleuriger en steviger aanzien gekregen, terwijl de in houd nu gedrukt is op kunstdruk papier. Deze verbetering is zeer zeker een lofwaardige vooruit gang. „Vrouwenleven" staat tijde lijk onder redactie van mej. Agnes Nolte, zulks in verband met een studiereis, welke de redactrice, mevr. Betty Kortekaas-Den Haag, momenteel maakt door de Ver enigde Staten. Meermalen heeft dit ernstige gevolgen gehad. In de meeste gevallen gaat de emigrant alleen naar Frankrijk om land en omstre ken te bekijken. Dat is fout, ook de vrouw moet mee gaan. En dat kijken mag vooral niet met haas tige spoed gebeuren. Het echtpaar moet zich de tijd gunnen enige dagen in het betreffende plaatsje door te brengen alvorens men een beslissing neemt. Schrik niet, als ge zo'n Franse boerderij gaat zien. Niet alleen zijn de muren vaak bouwvallig en ver toont het dak ontelbare lekken, doch ook zijn in vele gevallen de binnenmuren, plafonds en vloeren niet al te fris. Zolderingen worden vrijwel nimmer schoongemaakt of geverfd! Evenmin doet de Franse huis vrouw iets aan de wanden van de kamers, zodat de eerste indruk voor zo'n proper vrouwtje uit Ne derland adembenemend is. In de meeste gevallen ontbreekt boven dien comfort. Met goede wil, moed, zeep en verf is er niettemin veel te bereiken. Vaak is het verbluf fend te zien, hoe een „Hollandse" een ongezellig kaal huisje in en kele dagen bewoonbaar en proper heeft gemaakt. Dan komen er nieuwe moeilijk heden. Er komt werkvolk over de vloer, dat niet tevreden blijkt te zijn met de Hollandse maaltijden, zij wensen de Franse. Vandaar, dat het in vele gevallen raadzaam is gebleken, om geleidelijk over te schakelen op de Franse keuken, 's Morgens een „petit déjeuner", bestaande uit een grote kom koffie met veel melk, brood en boter. Om twaalf uur een stevige maaltijd zonder soep, maar met een flink stuk vlees; 's avonds een tweede warme maaltijd, bestaande uit soep, met groenten en dessert, doch zonder vlees. De taalmoeilijkheden zijn beslist zeer groot. De boer wordt gedwon gen Frans te spreken met zijn knechten of huurlieden. Hij redt zich spoedig, maar thuis blijft het echtpaar Nederlands spreken, zo dat de vrouw niet de minste rou tine krijgt. Vaak ontbreken helaas tijd, moed of geduld om les te ne men, en aangezien het aantal „op- pik-woorden" aanvankelijk gering blijft en men nauwelijks gramma tica kent, duurt het soms jaren Als we niet alleen schoonmaken, maar ook opruimen, zullen er in de komende weken heel wat voor werpen verdwijnen in dozen of in papier worden gepakt. Komt bui ten op het pak te staan wat er bin nenin zit, dan kan dit ons in de toekomst veel tijdverlies besparen. Poreuze kannen kunnen water dicht worden gemaakt met water glas. De kan ermee vullen, enkele uren laten staan, ledigen en daarna zo lang mogelijk laten drogen. Een versleten stofzuigerslang kan weer bruikbaar worden ge maakt door er een stuk binnen band over te trekken. Dit werkje wordt belangrijk bespoedigd, wan neer we de slang met poeder in wrijven. •/VJVWSJVJWSWJWVWJVW bruik ongeschikt geworden. Geweckte groenten en fruit zijn bruikbaar, als het glas onbescha digd is en de flessen goed afge sloten zijn gebleven. Zijn de fles sen nog goed gesloten, dan hoort men bij het openen de lucht naar binnen zuigen. De buitenzijde van de flessen moet voor het openen worden afgespoeld met verdund bleekwater. De inhoud dient ge kookt te worden, gedurende ten minste 15 minuten. Bij conserven in blik moet men eveneens de buitenzijde van het blik afspoelen met bleekwater, al vorens dit te openen. Blikken, die zijn doorgeroest, zijn onbruikbaar. Van goedgekurkte onbeschadigde flessen met wijn, azijn, olie e.d., is de inhoud bruikbaar, indien eerst de flessen aan de buitenzijde met verdund bleekwater worden afge spoeld. Nat geworden boter, margarine en vet zijn nog geschikt voor bak- Nat geworden voedingsmidde- ken en braden, len, die niet verrot en nog voor de consumptie geschikt zijn, moe ten gekookt worden. Ze mogen nimmer rauw gegeten worden. Aardappelen, groenten (koolsoor ten en ook groenten, die anders rauw gegeten worden, zoals veld sla), peulvruchten, uien, voorzo ver zij tot rotting zijn overgegaan, moeten voor het gebruik gekookt worden. Dit geldt eveneens voor rijst en verse gedroogde vruchten- Van zure appelen moet men in elk geval appelmoes maken. Voe dingsmiddelen, die niet gekookt kunnen worden, zoals koek, choco lade, suikerwerken, thee, koffie, cacao, specerijen, jam, stroop e.d., moeten vernietigd worden. De in houd van potten, die met schroef deksel of karton zijn afgesloten, moet als verloren worden be schouwd. De inhoud moet vernie tigd worden, tenzij men deze kan koken. Inmaak, die niet afgesloten was, zoals inmaak in het zout, of die was afgesloten met perkament papier, is eveneens voor het ge- Wat wel en niet eetbaar meer is Voedingsmiddelen, die nat geworden zijn, kunnen spoe dig tot bederf overgaan, aldus deelt het voorlichtingsbureau van de voedingsraad mee. Aardappelen en groenten, waarbij rotting is opgetreden, zijn voor het gebruik onge schikt geworden. Dit is evenzo het geval met nat geworden grutterswaren, zoals haver mout, meel, puddingpoeder e.d. Hierin ontstaat spoedig schim mei en bacteriegroei, die het gebruik ervan ongewenst ma ken. Al bedeelt de zon ons nog maar zeer schaars met haar stralen, toch krijgen we door de felle en op wekkende kleuren van de bloe men al een echt voorjaarsgevoel. En onweerstaanbaar is daaraan verbonden ons, evenals de natuur, te hullen in een nieuw japonnetje of pakje. Het liefst zouden we niets meer aankijken van de kle ding, waarin we deze bijzonder lange winter hebben doorgewor steld. We zouden willen dat moe der natuur zich over ons zou ont fermen met een vroege zomer en de dagelijks koesterende warmte van het zo lang ontbeerde zon netje; een echte zomer, waarin de dunne japonnetjes, die de laatste jaren tot de stiefkindere# der kleerkast behoorden, nu eens een uitzonderlijke kans krijgen. Het voorjaarstoilet bij uitne- opleiding moge- t door het Pro- wederzijdse Mili- zal vermoedelijk ■ing nog een meer opleiding tot ontvangen. Na- j dan weer terug- uchtstrijdkrachten „De communistische maatschap pij biedt de vrouw mogelijkheden, die zij in de kapitalistische landen nooit heeft gekend". Met deze iro nische uitspraak brengen de Sov jets een aantal argeloze dwazen in het Westen het hoofd op hol en zeggen zij, wat heel zelden voor komt, tóch de waarheid. Het Sov jet-paradijs biedt de vrouw inder daad vele mogelijkheden, zij kan zich zo maar zonder bemoeiing van de overheid, aanmelden als mijnwerker, kruier, dok werkster, vuilnisophaalster of stratenmaak- ster. Heeft de vrouw in de Westerse landen ooit een dergelijke kans gehad? In Rusland en de satelliet staten heeft men geen suffragettes meer nodig; de vrouw is er volle dig geëmancipeerd. Zelfs bestaat er, althans theoretisch, in de com munistische staten geen verschil meer in lichaamskracht tussen de man en de vrouw. zoor een Hoed I nderstelt altijd •en van de zelf- deze diepe I [ke ons dit avon- I wrok deed over- I stortte zich op I n met argeloze I ,ng in het ver- I ïger lijf bescher- I en bord. waarop I oetsen, 15 cent I aaar onze schoe- I ad waren ze in I weken gepoetst I ïwd staken ze be- I >jj de hei-getinte. I :en. die wii iuist I hadden aange- I keken achterom I lpie. dat zich te- I 0 het trottoir had I en en toen keer- I 'iets. joetserii was geen I üf: behalve het I lelast .was met de I iden zich nog drie I dom het voeten- I Eén van hen zat I kie en keek ons I ian- I rweitje. meneer. I wii onze voet op I plaatsten. Wil I mdeliik en tege- I .liseerden wii ons. I Deisel een weinig I kleur vertoonde. van ons ,ove: I heel nette kerel kleur eens zeer I ■even; wil willen I it herhalen, d welpie rommel- I iuus in de dozen: I ;fte de moeilnk- I in er wat slungel- I le ene voet doel- I bankje, de broeks- I opgetrokken. We I s biina schuldig. I eten waarom. Hoe I deze schoenen I pen? Ze hadden I ig gulden gekost. I jje rommelde ner- I irder. Het werver- I t om organisato- I nen van ziin taak I as. totdat ons ge- I 1 afgewerkt, proef- I like in deze situa- I n een verward ge- I rop wii afwezig. I n. I et zittend welpie I e te voorschijn I iet." zei het welp- I ziin gezicht rood beseften de leugen I en. I sie bleek gevuld reme van een ge- kleur. die niets t van onze schoe- n had. Even lieten ;nd de broekspijp .ar tegelijk voelden ïglopen in dit sta in maar laf kon nd welpje vermeed onze blik en be dachtig te poetsen, eren. met hier en rode klodders die en het zich ge- leten in het koste- Wij zagen ook. hoe geel van onze sok- vloekend-rode stre- geteisterd De nek welpie werd nog wii hadden mede- hem wii later verder ge- met een onbestemd in ons hart. - -i. dacht, wii en vijf en twintig het destructiebedrijf, i kunnen misschien ;sen worden." Nu in nagenoeg alle bloemen winkels anemonen voorhanden zijn, komt bij menigeen het ver langen op om deze fraaie bloemen ook zelf in de tuin te hebben. Tus sen de planten, die gewoonlijk in onze tuinen worden aangetroffen, slaan de anemonen werkelijk geen slecht figuur. En wat een soorten zijn er niet, waar wij een keuze uit kunnen doen! De bekende Anemone corona- ria, die thans in menige huiska mer prijkt, behoort tot de soorten, welke in het voorjaar geplant wordt. In de tuin bloeit deze van Mei tot Juni. Ze verlangt een vochtige plaats; de knolletjes wor den op een diepte van ongeveer zes centimeter gezet en met een onderlinge afstand van zes a acht centimeter. De A. coronoria bloeit met rode, blauwe en gele bloemen in verschillende tinten. De rode en paarse zijn wel het mooist. Ook de herfstanemonen, A. ja- ponica, worden in het voorjaar ge plant. Het is er thans nog de tijd voor. De prachtige schaalvormige bloemen in wit, rose en rood, staan op stengels van zestig tot tachtig centimeter lengte en ont plooien zich pas in Augustus. De bloei kan duren tot October en daardoor geeft deze soort, nog fleur aan de tuin, wanneer het met de meeste bloemen al gedaan is. Een andere laatbloeiende ane moon is de A. hybrida alba, welke witte bloemen heeft; de A. hybr. Königin Charlotte bloeit met halfgevulde rose bloemen, die op lange stelen staan. Ook de donker- rose A. hybr. Margarette heeft lange stelen. Deze soorten zijn met weinig zon tevreden. De meeste anemonen worden in het najaar, beslist niet later dan October geplant. De meest bekende soorten zijn A. apennina, A. blanda, A. ful- gens, A. nemorosa en de St. Ba- vo-anemonen. De eerste drie „doen" het uistekend op 'n gras gazon, dat gedeeltelijk in de schaduw ligt. Ze komen vóór de narcissen in bloei en als men ze tussen kreupelhout of heesters laat verwilderen, geeft dat in het voorjaar een prachtig effect. De A. fulgens en St. Bavo zijn meer gesteld op de zon; voor verwilde ring in grote partijen lenen deze zich uitstekend. Een heel fraaie soort is de A. hepatica, het Leverbloempje, dat niet hoger wordt dan tien centi meter en met levendige blauwe bloempjes is getooid. De wilde bosanemoon, A. sil- vestris, is ook door de kwekers veredeld. De hoogte hiervan is veertig tot zestig centimeter en de witte bloemen hebben een aange name geur. De A. Pulsatilla tenslotte mag niet onvermeld blijven. Deze soort bloeit met licht paarse bloemen; de variëteit A. Pulsatilla alia heeft witte bloemen. Zij heeft meer het karakter van een „gewone" vaste plant. De bloei valt omstreeks de ze tijd. De A. Pulsatilla (wildemans- kruid) is zeer geschikt voor de rotstuin. De hoogte is ongeveer twintig centimeter. In Februari 1954 zal het 100 jaar geleden zijn dat Aletta Jacobs werd geboren, die later de eerste vrouwelijke dokter in ons land zou worden. Enige tijd geleden be kroonde het ministerie van O. K. en W. een filmscenario over het leven van Alette Jacobs, samen gesteld door M. van Brink Poort. maar hollen door die tol len! Welke tollen? De Lassoman kwam laatst een paar motordui- vels tegen! Geweldige ke rels! Rrrrrrrr! In Utrecht is laatst ook een grote voetbalvergade ring gehouden. Waar moet het heen met oris voet bal? vroeg de Lassoman daar. We houden maar vol! Maar de Lassoman laat het er niet bij zitten, kleine vrienden! We hebben anders wel schik gehad om de leuke muziek van de boeren- mannekes uit Zutphen, toen Nederland tegen Zwitserland speelde! Hup, Holland, hup! ZONDER STUUR Stel je een autoped, een fiets, een auto en een vliegtuig zonder stuur voor. Hoe zou je daarmee kunnen rijden of vliegen? Je zou overal tegen aan botsen en telkens een bekeuring oplopen van de verkeerspolitie. Want iets, dat geen stuur er op na houdt, is een grillig ding, waar je geen rekening mee kunt houden. Als je denkt, dat het rechts gaat, schiet het links uit en meen je, dat het de linker kant opzwenkt dan gaat het juist rechts. Moet je ermee voor- of achteruit, hoe moet je hem dat lap pen? In één woord, je wordt er geen wijs uit met zo'n stuurloos voorwerp. Het gaat er net mee als met iemand, die te diep in het glaasje heeft geke ken. Die zwaait de hele straat over en is de koers kwijt. Jongens en meisjes, die grillig zijn, lijken op die stuurloze voertuigen of die zwierende dronkeman. Je kunt er ook geen staat bp maken. Elke dag, elk uur mischien willen ze weer wat anders. Als zij hun zin maar krijgen. APRIL DOET, WAT HIJ WIL, EN JIJHeb je het nog onthouden. En blijf je echt goed je best doen om tegen je buien in te gaan? Houd je stuur recht. Dat is veilig voor het verkeer. Laatst reed een vracht auto achteruit. Een jon getje van drie jaar kwam onder een wiel. Dood. Kijk uit. Vooral met die kleine peuters! In Amerika stierf laatst een man van 90 jaar, en toen vonden ze in zijn ga rage 'n spiksplinternieuwe auto van het jaar 1934. Nooit in gereden! En als je deze zomer in de auto naar België of Luxemburg rijdt, dan kun je daar gemakkelijk ben zine krijgen. Kopen na tuurlijk, en betalen! Maar het gaat in ieder geval gemakkelijk. Op 2 Juni wordt konin gin Elizabeth van Enge land plechtig gekroond, kleine Europeanen! In Friesland is ook nog woningnood. In Valkenburg komt een kabelbaan! We mogen nu opeens geen melkpoeder meer sturen naar Amerika. Wat zijn de mensen toch blij met het voorjaar! Iedereen heeft er gewel dig naar verlangd deze keer. Roken wij teveel siga retten in Nederland? Men heft het zich afgevraagd, kleine vrienden! In Apeldoorn is een R.K. Bureau voor beroeps keuze gekomen. Hulde Hulde! De Lassoman moet er ook eens naar toe! 18 April, kleine Euro peanen! Dan is het Ne derlandBelgië! Zullen we maar vast gaan jui chen? Hup, Holland, hup! De „tollen" zijn nu weg, kleine vrienden! En nu buurten. De zieken, die er vervuild en walgelijk uitzagen, streelde en lief koosde ze met haar fijne handen. In hen ook zag ze de lijdende Christus en ze verpleegde ze, zoals ze Jezus zelf zou verzorgd hebben. Later, toen de wereld oorlog in 1914 uitbrak, zou ze haar vijanden ook beminnen, zoals de ware naastenliefde dat vraagt. Zonder zwak te zijn, zag ze ook bij hen de goede eigenschappen en bleef zachtmoedig en edel te genover hen. Gewonden, vluchtelin gen, ondervoede kinde ren, krijgsgevangenen, ter dood veroordeelden, ze vinden een plaats in haar paleizen en ontmoe ten in haar een voor spreekster. Haar liefde kende geen grenzen, omdat zij God in de evenmens liefhad. en de onafhankelijkheid van haar land en volk met fierheid en beslist heid. De Duitse keizer maakte het voor haar nog moeilijker dan het al was. Hij kwam Maria Adel- heid officiëel een bezoek brengen. Wat. moest ze doen? Iedereen wist toch genoeg, dat ze volstrekt Luxemburgs gezind en neutraal was. Maar haar land was nu eenmaal in verschillende opzichten van Duitsland afhanke lijk. Ze liet de keizer in haar paleis binnen. Hij verzocht haar om spoedig ook hem een bezoek te brengen. Daar heeft ze evenwel nooit van willen weten. En dat was op zich een daad van grote moed en durf. ring mee te doen. Kom je in de Bibliotheek van Ver sailles, dan kun je daar kunstproefjes bewonderen van de grote kunstschil ders Watteau en Lancret. Je ziet er eieren, die be schilderd zijn met hele landschappen en ontdekt er zelfs menselijke fi guurtjes op. Toen de Revolutie uit brak, hield dat schilderen niet op. Toen begonnen ze de eieren te versieren met afbeeldingen van de Bastille, een bekende ge vangenis uit die tijd. Of je zag cocardes met de drie kleuren van de Franse vlag. Zelfs kon je er de guillotine op aan treffen, dat instrument, waarmee zoveel mensen gedood werden. In een Spaans museum wordt het kostbaarste paasei be waard, dat er bestaat. Het werd vervaardigd door een Parijse industrieel voor de koning van Span je. Het is gemaakt van blank metaal en versierd met kostbare edelstenen. Het Evangelie van Pasen staat er heel fijntjes op gegraveerd. In dat ei zat een haantje en ging het ei open, dan begon kuke leku waarachtig enige "opera-liedjes ten beste te geven. Van de Paaseieren zou nog veel meer te ver tellen zijn, want er be staat een hele rij boeken over dit onderwerp. pook, kram, moed, daar, roer, rein neus en slop. En nu maar wachten op de prijzen. Wie zullen ze winnen? Kruiswoord=puzzle Hier zijn we met 'een flinke puzzle, waarmee je de laatste dagen van de vacantie kunt bezig zijn. Horizontaal: 1. een stuk grond; 5. een stevige stok; 10. ander woord voor keer; 12. soort groente; 13. Joodse jongensnaam; 14. een gehoornde vier voeter; 16. verkorting van mede; 17 afkorting voor te koop; 18. bewijs van vriendelijkheid, 20. voorzetsel; 21. deel van de kachel; 22. zangnoot; 24. een plant, die brandt; 25. lage waterstand; 26. aanwijzend voornaam woord; 28. opstandje; 29. jongensnaam; 30. jongens naam; 32. klein vaartuig; 33. De heilige stad der Mo hammedanen; 34 over treffende trap van mak. Heiligenkalender Deze week komen er in onze kalender weer wat meer heiligen voor. Zo merken we, dat de Paas tijd is aangebroken. 13. Hermenegildus heeft als heden Door vaderlijcken drift gheleden. 15. Veleriaen en Maximus Die sterven met Tiburtins. 17. Paus Anicetus heeft sijn leven Ten besten vooi 't geloof ghegeven. Verticaal: 1. een grote stad in Nederland; 2. een deel van het hoofd; 3. toiletartikel; 4. oude leng temaat; 6. afkorting voor niet klagen; 7 .familielid; 8. volkswoord voor mond; 9. een soort vaartuig; 11. hetzelfde woord als 21 horizontaal; 14. familie lid; 15. iets uit de keu ken; 18. verkorte meisjes naam; 19. kort ogenblik; 23. andere naam voor Ier land; 25. woord, dat één keer betekent; 27. lichte klap; 29. iets, dat de schil der gebruikt; 31. afkor ting voor eerst komende; 32. verkorte meisjesnaam. Heb je gehoord Dat de hoofdstad van Schotland, Edin burgh, zijn naam te dan ken heeft aan Edwin, koning van Northum berland, die omstreeks het jaar 600 leefde Dat de vingeraf drukken, die men van mensen neemt, tijdens hun leven niet meer ver anderen. Ook is het vrij wel niet mogelijk, dat twee mensen dezelfde kenmerken aan hun vin gers vertonen. Dat tabak zowat in alle landen der wereld wordt gebruikt. Kom je vlak bij de Poolcirkel, dan kun je daar zelfs nog tabaksteelt vinden. Dat mensen, die mooi rood haar hebben minder haren op hun bolletje dragen dan blon de, bruine, zwarte en groene, als dat mogelijk was. Dat uit Amerikaan se namen blijkt, dat de Nederlanders daar in de Nieuwe Wereld zo'n hal ve eeuw de scepter ge zwaaid hebben, want Brooklyn betekent Breu- kelen, Harlem Haarlem en Coney-Island is zo veel als Konyneiland. Maria Adelheid van Nassau (V) Liefde voor de mensen Als je wilt laten zien, dat je echte liefde voor God hebt, dan moet je liefde hebben voor de mensen. Bij Maria Adel heid kwam dat goed uit. Reeds als klein prinsesje hield ze veel van de ar men. Als het Kerstfeest was, droeg ze, haar ar men vol cadeautjes, haar geschenken naar de be- hoeftigen. Eenmaal Groot hertogin. werd ze de wel doenster van zieken en armen. Als een liefdevolle moeder ging ze hen op zoeken om te troosten en te helpen. Men zag haar binnengaan in de armste huisjes en de vuilste krotjes van de achter- We hadden beloofd nog iets meer over Paaseieren te vertellen. We hadden het over het beschilderen van de eieren. Die ge woonte is al heel oud. Er wordt verteld, dat er bij een van de Parijse brug gen een koopman was, die daar een handeltje dreef. Deze kreeg het in zijn hoofd om de Paaseieren met verf te verfraaien en hij had er een goeie aan. Zijn voorbeeld werd door velen nagevolgd en als je nog eens in Frankrijk komt, zul je zien, dat ge durende enkele Paaswe ken in de eenvoudige café's schotels vol ge kleurde eieren op de tafels staan. Ook zelfs grote kunstenaars vonder het niet beneden hun stand om aan die eierbeschilde- De oorlog breekt los 28 Juli 1914 raakt Euro pa in brand. En Luxem burg zou niet gespaard blijven. Er bestond wel een -neutraliteitsverdrag, maar verdragen waren toen ook al vodjes papier. In één dag was heel Luxemburg overrompeld. De Duitsers lieten de staatsvorm van het Groot hertogdom Luxemburg bestaan. Maar ja, dat kleine landje lag tussen drie landen: Duitsland, België en Frankrijk, als een verleidelijk stukje grond lelijk in het nauw. De Groothertogin ge droeg zich in die moei lijke tijd als een heldin. Ze verdedigde de vrijheid Oplossing Heb je de punten- puzzle goed opgelost, dan moest je de volgende woorden krijgen: pastoor, kantoor, Martien, dotters, m ZATERDAG 11 APRIL 1953

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5