Recht van privaateigendom basis van redenering ZATERDAG- Prins Bernhard dankt het buitenland Bedrijfsleider wegens oplichting in arrest MARKTBERICHTEN DE KRONIEK VAN Met brief in 23 talen Derde interim-rapport Commissie Thurlings Aparte positie pachter9 geen voorkeur aankoop gepacht land Politie zoekt naar smokkelaars Scheepsberichten Werkloosheid sterk gedaald Naar ivij vernemen: Zaterdag 11 Ap i* 1.53 Pagina De Commissie Thurlings, ingesteld door het Centrum voor Staatkundige Vorming, heeft haar derde interim rapport het licht doen zien, handelend over het „voor keursrecht van de pachter". De eerste twee interim rapporten hadden betrekking op de „landbouwkundige toetsing van koopovereenkomsten terzake van landbouw gronden" en de „beheersing van pacht- en koopprijzen van landbouwgronden". De commissie staat onder voor zitterschap van prof. dr. Th. Thurlings te Wageningen. secre taris is mr. P. Lamers te Roer mond. Leden: mr. Jos van Be- souw te Den Bosch, dr. ir. W. Droesen te Roermond. H. Giesen te Middenmeer, mr. F. Haffmans te HeldenDorp en drs. F. Kriellaars te Den Haag. De commissie werd ingesteld met de opdracht haar zienswiize te geven op het ontwerp van wet op de vervreemding van landbouwgronden. De Tweede Kamer zal binnenkort het wets ontwerp openbaar behandelen. Het ontwerp van wet op de vervreemding van landbouw gronden. op 1 Augustus 1951 bii de Tweede Kamer aanhangig ge maakt. bevat de gewijzigde tekst van het ontwerp van Wet Rechtshandelingen Landbouw gronden, dat in Juli 1948 bii de Tweede Kamer werd ingediend. Dit wetsontwerp bevatte een titel betreffende het recht van voorrang van de pachter bii ver koop. In het gewijzigde wets ontwerp is deze titel vervallen. De ministers, die dit wetsontwerp hebben ondertekend, ziin van mening, dat de regeling van het recht van voorkeur als onder deel van de pachtovereenkomst in de nieuwe Pachtwet zou ziin op te nemen. Zoals uit de hieronder vol gende vier voornaamste conclu sies blijkt, deelt de commissie Thurlings de zienswiize der be doelde ministers niet. Zij acht het integendeel gewenst bii ver koop van het pachtobject een aparte positie te scheppen ten behoeve van de pachter. Zij vindt ten tweede geen aan leiding hiervoor een voorkeurs recht te creëren, als bepaling van dwingend recht op te nemen als onderdeel van een pacht overeenkomst. De commissie is van oordeel, dat het met het oog op het eigendomsrecht juister en bovendien voldoende is, de eige naar de verplichting op te leggen de pachter bij de verkoop niet zonder zwaarwegende redenen te passeren. De nakoming van deze verplichting ware ter beoordeling te stellen van de Grondkamer. Betreffende deze verplichting van de eigenaar zou een bepaling zijn op te nemen in het ontwerp van wet op de vervreemding van landbouwgronden. De commissie beveelt de toevoeging aan van een derde punt aan artikel 9. De commissie zou ten derde de verplichting van de eigenaar slechts willen doen gelden ten aanzien van de pachter, wiens pachtovereenkomst geldt voor ten minste zes jaar voor los land en ten minste twaalf jaar voor een hoeve en wiens pachtover eenkomst door de bevoegde in stantie is getoetst, goedgekeurd, gewijzigd dan wel verlangd en aan de pachter, wiens pacht overeenkomst vóór 1 Januari 1936 van kracht was en voor een be paalde tijd is aangegaan. Eén lid van de commissie zou verder willen gaan en de regeling ten goede willen doen komen aan alle pachters, uitgezonderd hen. die gepacht hebben voor een door de Grondkamer op grond van artikel 10, lid 3 van het Pachtbesluit goedgekeurde kor tere duur Doorverkoop door de pachter koper binnen viif jaar zou ten slotte ziin te verbieden. De Grondkamer moet van dit ver bod echter ontheffing kunnen verlenen. De commissie stelt zich hierbij van Zwitserse horloges DEN HAAG, 10 April De Engelse en Nederlandse politie speurt op het ogenblik naar een internationale bende, die er van verdacht wordt jaarlijks duizen den Zwitserse horloges via Am sterdam naar Engeland te smok kelen. Het vermoeden bestaat, dat de horloges worden gesmokkeld in platte pakjes, die op het li chaam van de smokkelaars ge dragen worden. Ook schijnen er zendingen horloges in vliegtui gen overgevlogen te worden naar kleine vliegvelden in Engeland, waar geen Engelse douane-beamb ten gestationneerd zijn. Uit Engelse persberichten blijkt, dat de Engelse douane het aantal gesmokkelde horloges, dat achterhaald wordt, op niet meer dan 1 procent van het totale aan tal gesmokkelde horloges schat. Eenmaal in Engeland, worden de horloges voornamelijk naar Lon den doorgezonden, waar andere leden van de bende zich belasten met het distribueren ervan. Zij gebruiken daarbij zelden hun wo ningen als opslagplaats. Hun ge heime opslagplaatsen zijn zo goed verborgen, dat de Engelse politie één bepaalde verdachte drie jaar heeft geschaduwd zonder achter het adres te komen, waar hij de horloges verborgen hield. Dezer dagen is in Londen een bendelid een statenloze tot een boete van honderd pond (duizend gul den) veroordeeld. Hij werd bij het verlaten van een huis in Lon den betrapt bij het vervoer van 200 gesmokkelde horloges. In het huis zelf werden 2.724 andere ge smokkelde horloges aangetroffen. Prins Bernhard met oudste twee dochters naar Venetië Z.K.H. Prins Bernhard is Vrij dagmorgen met zijn oudste twee dochters voor een weekeinde naar Venetië vertrokken om de prin sessen een indruk te geven van deze stad en haar kunstschatten. De Koningin in Den Haag De Koningin brengt met Prin ses Marijke het weekeinde door m Den Haag als gast van Prinses Wilhelmina in het paleis Lange Voorhout, terwijl Prinses Mar griet bij een vriendinnetje lo geert. Het uitgestelde vertrek van de „Sibajak" Emigranten, die op 17 April a.s. met de „Sibajak" naar Australië of Nieuw-Zeeland zouden ver trekken en die door het onver wachte uitstel van dit vertrek tot 8 Mei a.s., in ernstige moeilijk heden zouden komen te verke ren, kunnen voor de overbrug ging daarvan voor zoveel moge lijk worden opgenomen in een sociale voorzieningsregeling. Bo vendien kan indien nodig het subsidieaandeel in hun reis kosten zoveel worden verhoogd, dat zij gedurende de drie weken wachttijd op dezelfde voet kun nen leven, als zij tot dusver de den en dat zij tevens in staat Zijn, de voor hen uit het uitstel voort vloeiende onkosten te bestrijden. Emigranten, die op deze hulp aanspraak wensen te maken, kun nen zich in verbinding stellen met hun eigen aanmeldingskan toor. Winkeldievegge op heterdaad betrapt De winkelrecherche van een der grote magazijnen in de bin nenstad te 's-Gravenhage heeft Donderdag de 32-jarige Johanna L. op heterdaad betrapt op dief stal van uitgestalde artikelen. In haar tas werden vier portemon- naies, een tondeuze en tal van snuisterijen aangetroffen. De ar tikelen bleken afkomstig te zijn uit verschillende magazijnen. De winkeldievegge is in verzekering gesteld. Bloemencorso hollenstreek op 25 April Het bloemencorso, dat op Za terdag 18 April a.s. door de bol lenstreek zou trekken is uitge steld tot Zaterdag 25 April. De reden voor dit uitstel is het feit dat de weersomstandigheden tot nu toe de bloei der bloemen heb ben vertraagd. Mocht het weer vóór 25 April zo zacht worden dat de bloemen snel groeien dan zul len zij in koelhuizen worden op geslagen. CTJ o.a. op het standpunt, dat het voorkeursrecht, gezien uit het oogpunt van het algemeen be lang. ook zekere nadelen kan op leveren. b. v. verstarring van een ongunstige verkavelingstoestand, het handhaven van bedrijven met te geringe bedrijfsomvang en splitsing van objecten, die in het algemeen belang beter als een geheel behouden hadden kunnen blijven. Hieruit moet worden geconcludeerd, dat een voorkeursrecht niet zonder de mogelijkheid van uitzonderingen in het leven zou mogen worden geroepen. Maar nog afgezien hiervan dient de vraag onder ogen te worden gezien, of een voorkeursrecht, gesteld dat het voordelen oplevert. aanvaard baar mag worden geacht, gezien het feit. dat het de rechten van de eigenaar beperkt. Het recht van de private eigen dom vertoont naast een indivi dueel een sociaal aspect. Het geeft de eigenaar beheers- en beschikkingsbevoegdheid, maar het legt anderzijds de eigenaar de plicht op. rekening te houden met de rechten en de recht matige belangen van medemens en maatschappij. Een eventuele inperking van het recht van de eigenaar ten aanzien van de keuze van de persoon van de koper moet van dit gezichtspunt uit worden beoordeeld. Tankvaart Adinda 9 v. Pladju. Agatha 10 te Pladju. Aletta 9 v. Pladju. Cis- tula 10 te Pladju. Duivendrecht p. 9 Miami. Esso Rotterdam 9 van Antwerpen n. Aruba. Caltex Lei den p. 10 Kp. Bougaronie. Caltex Nederland 10 v. Sidon. Esso Den Haag 12 v. Aruba. Passagiersschepen Bloemfontein 9 te A'dam. Bo naire 9 v. Pt. of Spain n. Parama ribo. Boschfontein 10 te Marseille. Groote Beer p. 9 Lands End/Hali fax. Johan v. Oldenbarneveit 9 v. A'dam n. Tj. Priok. Maasdam 9 280 m. NW Bermuda's. Noordam 9 550 m. ZO Kp. Race. Oranje fontein 9 dw. Madeira. Oranje stad 8 v. Aruba. Rijndam 9 te Southampton v. New York, Veen- dam 9 330 m. ZO Kp. Race. Wa terman verw. 11 17 u. Hoek van Holl. Westerdam 9 480 m. NtW. Flores. Willem Ruys p. 10 Guar- dafui. Willemstad 9 te A'dam van Cristobal. Vrachtvaart Aagtedijk 9 v. Trinidad n. Rio. Aalsdijk 9 v. Halifax n. Boston. Alcyone 9 v. R'dam n. Recife. Al- demarin 9 te Rastanura. Alnati 9 te Montevideo. Alpherat 9 v. Las Palmas. Amsteldijk 10 te Tampa. Arkeldijk 10 v. Bremen te'R'dam. Bengkalis 9 v. Surabaja. Bintang 9 v. Tarakan. Eos 10 te Algiers. Farmsum 9 te Vancouver. Fries land SSM p. 9 Finisterre. Fries land KRL 9 v. Penang. Gooiland 9 v. Sao Francisco do Sul. Hathor 10 te A'dam. Heelsum 9 v. Char leston n. A'dam. Heemskerk 9 v. A'dam n. Hamburg. Kedoe 10 v. R'dam n. Tj. Priok. Kieldrecht 10 v. Aden. Kota Baroe 9 v. Djeddah. Lissekerk 9 v. Genua. Loenerkerk 9 v. R'dam n. Calcutta. Lombok 10 te East London. Maasland 10 te Rio. Mataram 9 v. Belawan. Mod- jokerto 9 v. Padang. Nigerstroom 9 te Monrovia. Poseidon p. 10 Martinique. Prins Frederik Hen drik 11 verw. Montreal. Prins Frederik Willem 9 te R'dam van Hamburg. Radja 10 te Hamburg. Raki 10 te Tj. Priok. Roebiah 6 te Seattle. Stad Vlaardingen 13 ver wacht R'dam. Saparoea 9 te Ace- ra. Stad Breda 10 v. Liverpool n. Halifax. Stad Maassluis 10 verw. Narvik. Stad Maastricht 10 te R'dam. Stad Schiedam 10 te Im- mingham. Ternate 9 v. Surabaja. Titus 9 te Tunis. Tosari 10 te Port Said. Triton 9 v. New York. Wa terland p. 9 Finisterre/A'dam. Westland 8 v. Rio. Weltevreden 13 verw. Hoek van Holland 1600. Willem Barendsz 9 540 m. ZZO Kp. Palmas. Zonnewijk 9 te Kaap stad. Eind Maart bedroeg het aantal bij de arbeidsbureau's geregis treerde werkloze mannen 86.522 tegen 120.670 op 28 Februari. In dit cijfer van 86.522 zijn 2349 geëvacueerden uit de noodgebie- den begrepen. Daarenboven waren op 31 Maart 25.313 personen werkzaam op een der objecten van de Rijksdienst Uitvoering Werken, tegen 28.752 op 28 Februari. Deze zeer belangrijke daling van de werkloosheid moet voor eerst worden toegeschreven aan de verschillende, voornamelijk in de noordelijke provincies in uit voering genomen openbare wer ken. Voorts werd de gewone ver ruiming der werkgelegenheid in verband met het seizoen nog ver sterkt door het bijzonder gun stige voorjaarsweer. Tenslotte bleek er grote behoefte aan ar beidskrachten te bestaan voor het herstel in de noodgebieden voor. reparatie der waterschade aan machines, meubelen en andere goederen. heeft de Deense gezant gistermor gen aan de directeur van het Nationale Rampenfonds, generaal Alons, namens zijn volk een che que ter waarde van f 109.951,55 Overhandigd. gooide een heetgebakerde kok van een groot hotel aan het Leidse- plein te Amsterdam een pan met kokend frituurvet over een col lega, die daardoor brandwonden Z. K. H. Prins Bernhahard heeft als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds een brief gericht tot alle volken, die aan het Ne derlandse volk in de moeilijke dagen van de watersnoodramp aan gezicht, hals, borst en beide hulp hebben verleend. Deze brief armen opliep. overleed te Buenos Aires de heer C. N. Kool, directeur van Philips in Argentinië. De heer Kool was gedurende ruim achttien jaar in verscheidene belangrijke functies in het Philipsconcern werkzaam.. werd te Tilburg de 25e voorjaars- bijenmarkt gehouden, die zich in de loop der jaren heeft ontwik keld tot een der grootste in haar soort in Nederland. De aanvoer was deze keer echter matig. De politie te Velsen onderzoekt op het ogenblik de gedragingen van de 32-jarige P. M. R. te Vel sen, die als bedrijfsleider van een Rotterdams montagebedrijf werk zaam was op het terrein van de Hoogovens te IJmuiden. R. sloot volgens de politie transacties af, die een strafbaar karakter droegen: hij kocht o.m. een partij ijzer van de Hoogovens voor f65.000 en deed alsof dit voor hemzelf was in plaats van voor zijn principaal. Verder werd hij firmant van een in oprichting zijnde firma, teneinde in de na bijheid van de Hoogovens 600.000 kubieke meter zand te doen af graven. Een deel van dit zand werd doorverkocht aan bouwers en zandschippers, maar dit had min der prettige gevolgen voor de bij deze, naar later bleek, fictieve zandhandel betrokken personen. De aannemers kochten n.l. het zand en rekenden er ten volle op, toen zij het materiaal nodig had- Pater Casper van Spaendonck S.J. overleden In het St. Ignatius-college te Amsterdam is op 77-jarige leef tijd .overleden Pater Casper Vin- centius Maria van Spaendonok van de Sociëteit van Jezus. Hij was tientallen jaren leraar Duits en Engels in de Colleges der Je zuïeten te Nijmegen en Amster dam. Pater van Spaendonok werd 2 Augustus 1875 te Tilburg 'gebo ren. Hij maakte zijn gymnasiale studies te Sittard en trad 26 Sep tember 1894 in bij de Sociëteit v. Jezus in Mariëndaal te Vugiht. Op 1 Aug. 1909 werd hij te Dublin priester gewijd. Pater van Spaenr donck was lid van de examen commissie voor M.O. A-Duits en voor M.O.B. Eneigls. Stevenson bij President Soekarno DJAKARTA, 10 April A.F.P. - Adlai Stevenson, die op zijn reis door het verre Oosten in Dja karta is aangekomen, is heden morgen door President Soekar no ontvangen; het onderhoud duurde 40 minuten. Stevenson zal ook nog een ontmoeting héb ben met de Indonesische minister van Buitenlandse zaken, de heer Mufcarto, waarmede hij de lunch zal gebruiken. den. Er kwam evenwel geen zand. Hetzelfde is gebeurd bij di verse zandschippers, die contrac ten afsloten, welke naar later bleek „op drijfzand waren ge bouwd". Tenslotte gingen de fan tasieën van de verdachte zover, aldus deelt de politie verder mede, dat zijn handelingen hem veel geld kostten, waarvoor hij soms belangrijke leningen moest aan gaan. R. verschafte zich enige ke ren onder valse voorwendsels be dragen ter grootte van tien tot vijftienduizend gulden. Toen de schuldeisers lastig werden, zocht verdachte opnieuw naar midde len om met de grootste spoed over geld te kunnen beschikken. Ook dit gebeurde weer onder val se voorwendsels. R. is Donderdag door -de politie terzake van op lichting in bewaring gesteld. in 23 verschillende talen en door Prins Bernhard persoon lijk ondertekend, luidt als volgt: „Aan de vrienden van Nederland. Als wij dank hebben gebracht aan God na ons donker uur, hart grondige dank, uit ons diepste wezen, dan gaat onze erkentelijk heid, onze grote dankbaarheid al lereerst uit naar de vrienden van Nederland over de gehele we reld. die ons met hun warme sym pathie, met hun materiële hulp in zovele vorm, met hun persoonlijke krachtsin spanning zijn te hulp ge sneld, teneinde ons in staat te stellen, het in de greep van het water zijnde deel van Nederland daaruit te verlossen. Nauwelijks had ons land zich enigermate van de gevolgen van het oorlogsgeweld hersteld, of op een koude nacht kwam onver hoeds het water Zuidwest Neder land binnenstromen. Dat beteken de: angst, leed en dood van velen. Maar op dat ogenblik zijt gij tot ons gekomen met hulp en bij stand, in ee,n weergaloze, niet te stuiten stoet, onverzwakt nu al weken lang. En dat alles lag be sloten in een enkele oproep: wa tersnood in Nederland. Het overstroomde gebied is nog niet droog, maar reeds zijn de eerste tekenen van het herstel zichtbaar. Schouder aan schouder staan helpers van velerlei natio naliteit naast elkaar, om met onze mannen en vrouwen de doorbra ken onzer dijken te dichten. Wij hebben vrienden, vele vrienden in de nood. Voor die vriendschap, welke het Nederlandse volk zo zeer heeft ontroerd, moge ik als voorzitter van het Nationaal Ram penfonds m'n diep gevoelde dank overbrengen. PRINS BERNHARD Prins der Nederlanden. Voorzitter Nationaal Rampenfonds" Kaasmarkt Leeuwarden LEEUWARDEN. 10 April. Goudse volvet 1.981.99; Edam mer 40+ 1.851.86; broodkaas 1.851.86. Stemming kalm. Veemarkt Leiden 10 April Te Leiden ter vee markt aangevoerd op Vrijdag 10 April 1953: stieren 8; melkkoeien 180; vette koeien 240; vare koeien 564; grasikal'veren 17; nuchtere kalveren 439; vette schapen 100; weide schapen 250; vette lammeren 601; zuiglamme- ren 202; varkens (zeugen) 17; paarden 4; veulens 1; geiten 15. totaal 2639. Stieren (sladht-) 800—1050 en 240270 s; melkkoeien 850-1200; vette koeien 8571175; en 220 310 s; vare koeien 550900; vaarzen 640950; pinken 400— 600; graskalveren 200—320 en 220290 1; nuchtere kalveren 25 40 (si.-); nudht. kalveren (fok) 90119; vette schapen 100125; weideschapen 80100; vette lam meren 90115; paarden 700 1100; geiten 1540. Overzicht: Voor stieren, melk en vare koeien, vaarzen en pin- ken kalm. Voor vette koeien en vette kalveren slap. Voor nuch tere kalveren, schapen, jamme ren, paarden en geiten matig. Op de tbc-vrije afdeling 32 st. van 60 tot 80 boven notering, grote aanvoer, drukke rcarkit. Kaasmarkt Leiden De kaasmarkt van Vrijdag 10 April 1953: Goudse extra kw. tot 220; Goudse le kw: 212216; 2e kw. 207211; aangevoerde par tijen 25. Leidse le kw. tot 218; aange voerde partijen 2. Handel flauw voor beide soorten. Aardappelbeurs Leeuwarden LEEUWARDEN, 10 April. Rode Star 1414.75, Alva's 1010.50. Stemming zeer kalm. Veemarkt Leeuwarden LEEUWARDEN, 10 April 92 stieren 2.492.85 per kg slacht- gew., 180 vette koeien 2.65—2.99, 2.50—2.64, 2.30—2.49 per kg slachtgew., 2940 melk- en kalf- koeien 5001155, 185 pinken 250 525. 1842 nuchtere kalveren 25 40, 326 vette weideschapen 60 125, 356 vette varkens, oude 1.60 1.70, vette biggen 150190, zou ters 170173, 342 biggen 3045, en lopers 4650, 32 bokken en geiten, geen notering, 83 paarden 4501135. Totale aanvoer 6378. Overzicht: stieren aanvoer rui mer. Stemming willig, prijzen ho ger; melk- en kalfkoeien, aanvoer ruim, stemming goed, prijshou dend. Pinken: aanvoer iets rui mer, stemming vrij goed, prijzen iets stijver. Nuchtere kalveren: aanvoer groot, stemming iets be ter, prijshoudend. Varkens: aan voer klein, stemming williger, alle soorten hoger. Biggen en lopers: aanvoer klein, handel traag, prij zen als vorige week. Schapen, aanvoer klein, stemming lui, prijs houdend. Paarden: aanvoer ruim, stemming kalm, prijzen niet ho ger. De brief, die op persoonlijk briefpapier van de Prins is ge typt, is door Z. K. H. in de taai van het land van de aanhef „Aan de vrienden van Nederland" en van een persoonlijke handteke ning voorzien. In totaal is het schrijven in tweeduizend exem plaren aan de buitenlandse pers over de gehele wereld verspreid. Het is verzonden in het Neder lands, Frans, Duits, Engels, Fins, Spaans, Portugees, Italiaans, Hon gaars, Grieks, Pools, Servisch, Turks, Arabisch, Hebreeuws In donesisch, Russisch, Deens, Noors, Zweeds, IJslands. Perzisch en Siamees. Het opmaken en verzenden van de dankbrief is niet zo eenvoudig geweest als het lijkt. Ambtenaren van buitenlandse zakein, die de vertaling verzorgden, hebben daarvoor verscheidene deskundi gen moeten raadplegen, om het schrijven in de levende taal van het desbetreffende volk te kun nen weergeven. Voorts heeft men ook Nederlandse vertegenwoordi gingen in het buitenland voor de vertaling ingeschakeld. Daarmee was men er nog niet, wan: het typen van de brieven in verschei dene talen, die andere letterter kens hebben dan de onze, bracht nieuwe moeilijkheden. Zo heeft men de brieven voor de Noorde lijke landen, die speciale letters hebben, op schrijfmachines moe ten typen, welke Voor dit doel vierden geleend van deskundigen en anderen. De Arabische tekst is vervaardigd bij de Wereldom roep in Hilversum, terwijl ook voor de Russische, Griekse, Perzi sche en enige andere exemplaren bijzondere voorzieningen moesten worden getroffen. Historische Bisschopskerk in Oost-Berlijn eindelijk in heropbouw BERLIJN, 10 April (KNP) De wederopbouw van de katho lieke Sit. Hedwigskerk, de kathe drale kerk van de bisschop van Berlijn, wordt na jarenlange stagnatie thans eindelijk met kracht ter hand genomen. Dit historisch waardevolle Godshuis was als eerste katholieke kerk van Berlijn sedert de Hervor ming door Koning Frederik de Grote ip 1747 gebouwd, hoofd zakelijk ten behoeve van zijn katholieke soldaten uit Silezië. Het was geïnspireerd op 't Pan theon te Rome en bestond uit 'n reusachtige koepelbouw. Het communistische stadsbe stuur van Oost-Berlijn, waar de kerk ligt, gaf geen medewerking, zodat de financieel niet sterke katholieke bevolking van Berlijn zelf moest zorgen de nodige fondsen bijeen te brengen. Ook de katholieken van West-Duits- land en de Federale regering te Bonn hebben hiertoe belangrijk bijgedragen. De regering der Oostdiuiise Democratische Repu bliek wilde tenslotte ook niet achterblijven, zodat hier voor het eerst het gehele Duitse volk en zijn regeerders in Oost en West eendrachtig tot behoud van dit katholieke Godshuis samenwerk ten. Thans is men zover, dat de koepel weer kan worden opge bouwd. Dit geschiedt volgens ge heel nieuwe constructiemetho den. Het dak wordt niet meer uit brons geconstrueerd, maar uit beton. 84 reusachtige segmenten zijn nu vervaardigd, elk 28 me ter .lang en 8.000 kilo zwaar. Zij worden in elkaar gezet zoals, voir gens een woord van de bisschop van Berlijn, Mgr. Wilhelm Wes- kam, „taartpunten". V\VVV\\\\VVV\VVV\Y\Y\\V\V\\V\Y\\\\VY\\\\\\\\\\\\\V\\\V\\\\\V\\\\\\\\\\\\\\\\\W^^ HET HUMANISME, o, neen, daar willen He wij het niet uitvoerig over hebben, maar slechts ter inleiding van een ander probleem, dat altijd nog verdient in het centrum van de belangstelling te staan, willen wij daar iets over zeggen. Wij lazen dezer dagen nog eens in het boek van O. Degrijze, waarin het Christelijk Hu manisme, (zo luidt de titel) geschetst wordt als een levensideaal voor katholieken. Wij hadden toen zo het idee, dat indien dit boek meer gelezen zou worden, veel misverstanden rondom het pro bleem van het humanisme voorkomen, of althans genezen zouden kunnen worden. De schrijver van dit boek (dat indertijd bij Romen in Roermond uitkwam en al eerder door ons besproken is) biedt een concreet levensprogram aan van chris telijke levensfilolofie, onder de naam „christelijk humanisme" waardoor aangetoond wordt, dat de „samenbinding", welke hier wordt aangeboden, zowel de menselijke als de christelijke waarden onder het oog neemt. Het boek begint met een en ander uit de geschiedenis van het humanisme en zijn woordelijke betekenis te vertellen, gaat het historische humanisme na, het humanisme als methode van geesteskultuur, het z.g. integrale humanisme, om dan de wijde vergezichten te openen van het christelijk humanisme, waarin ons een en ander trof over gezin en gemeen schap.... Willen wij de „actualiteit en de opportuniteit van dit christelijk humanisme" begrijpen, en openstaan voor een ruime katholieke wereld beschouwing en een verantwoord levensideaal, dan valt er heel wat te doen. In de grond van de zaak gaat het, zonder dat verdere speciale naamsaandui- dingen van al of niet afgeronde stelsels nood zakelijk zijn, om practisch levend christendom. De oude kwestie ook van het herstel tussen geloof en leven, tussen godsdienst en maatschappij. Dat geldt natuurlijk als taak en plicht voor iedere katholiek, voor elke christen. Het hier bedoelde boek is meer in het bijzonder geschreven voor katholieke intellectuele leken, wat intussen met wegneemt, dat de meeste gedachten ook van waarde zijn voor anderen. In dit opzicht vooral hebben wij op het oog, wat Degrijze schrijft over de rol, welke het gezin in dit verband kan spelen, „die centrale instelling, waar heel het afbrokkelmgsproees (de verwording van cultuur enz.) zich het duidelijkst afspeelt en waar ook de eerste steen moet worden gelegd voor de heropbouw, het gezin, het schar nier van de tijdelijke gemeenschap, de cel van het grote organisme: het Mystiek Lichaarp, is het kruis punt van alle stromingen".... Het is in het gezin, dat de ontmoeting van ie de genade met gans het moderne leven opnieuw moet plaats vinden. „Speelt het leven van bijna ieder mens zich niet af in het kader van het gezin?" Dat is een beslissende vraag, ook als er gesproken wordt over vernieuwing van de maat- ons part de actualiteit en de opportuniteit van het schappij, in christelijke zin, hetgeen men dan voor christelijk-humanisme mag noemen, als men daar behoefte aan heeft. De vernieuwing in christe- 1 ij k e zin, zonder verder bijvoegelijke of andere naamwoorden, is voor ons de hoofdzaak. Daarbij kan men dan ten nutte van een goede aansluiting tussen christendom en de moderne samenleving, zoals die nu eenmaal is, overwegingen laten gelden, als in het boek van Degrijze wordt gedaan, waar hij zegt, dat het de christelijke familie is, „de in carnatieplaats van het geloofsleven, van de zeden leer, van de schoonmenselijkheid, waar de syn these groeit tussen totale christelijkheid en alge mene menselijkheid." Deze samenbinding zal men in de kringen van intellectuele leken, van de groepen van de leidende stand (maar niet alleen daar) nodig hebben! De roep gaat uit naar nieuwe levensvolle, idealistische gezinnen, waar „de chris- telijk-humanistische. levensstijl krachtig wordt aangekweekt." En als de schrijver betoogt, dat de familie ie de draagster is van de traditie, van het gees telijk en stoffelijk erfdeel, de schakel tussen verleden en toekomst, de natuurlijke invloedssfeer van het voorbeeld, de grootste van alle opvoedende krachten, en dat „het natuurgetrouw gezin de sterkste vesting is, die we kunnen opwerpen tegen staatsdespotisme en massanivellering, tegen de be moeizucht van dé moderne staat, die systematisch de familieburcht ondermijnt en de invloed van de ouders steeds meer ten eigen bate beperkt.... wat hebben wij hier dan eigenlijk anders dan een program van christelijke gezinspolitiek; dat wel licht, om het zo maar eens te zeggen, meer christe- lijk-humanistisch bekeken zou kunnen worden, als we letten op wat zich rondom ons afspeelt? Het mag, ook tegenover bepaalde humanistische strevingen en meningen, dan toch wel eens gezegd worden, dat het begrip „christelijke gezinspolitiek", gelijk dit hier op moderne wijze getekend wordt, geen specifiek-Nederlandse uitvinding is, zoals men in sommige vaderlandse kringen wel eens schijnt te menen. Dezer dagen lazen wij conclusies van een internationaal gezinscongres, van de Unie van bonden voor het gezin e.d., in Frankfort ge houden, en daar werden klanken in vernomen, welke ons in Nederland, als gevolg van de onop houdelijke actie voor katholieke gezinspolitiek, zeer bekend in de oren klinken. Het ging hier in het bijzonder over de woningbouw, die naar de opvatting van de katholieke gezinspolitiek een ge zonde ontplooiing van het gezinsleven niet in de weg mag staan.... Want, zo zei men op dit congres en zo legde men dit ook in een resolutie vast, sociale maatregelen, hoe goed ook opgezet, zullen moeilijk fouten kunnen herstellen, welke door een verkeerde woningbouw worden veroorzaakt Merkwaardig actueel is in dit verband, ook voor ons, de stelling van het congres, dat voor het ge zin de ideale woning is het eigen huis met een eigen stukje grond. Er moet gewaakt worden tegen woningbouw, welke teveel op het kleine huis is gericht, jonge gezinnen moeten in het bezit kunnen komen van een woning, die hen bij uitbreiding van het gezin niet voor grote problemen stelt, aandacht is vooral vereist voor de huizenbouw, waarbij ook grote gezinnen gebaat zijn, in parle menten en regeringen moeten zitting hebben per sonen, die open oog hebben voor gezinsproblemen en die bereid zijn, voor het gezin op de bres te staan tegen onbegrip en gebrek aan belangstel lingDit is, tussen haakjes terloops even opgemerkt, dan toch wel een compliment voor de gezinspartij. En ook meteen voor een ander ideaal van die partij, de instelling van een gezinsraad, welke minister van Thiel, de kwieke minister voor Maatschappelijk Werk, zal gaan verwezen lijken. Het mag u toeschijnen, dat wij vèr afwijken van ons uitgangspunt, het streven naar een christelijke samenleving, op wier concreti sering we met smart wachten, indien wij dit nu laten uitlopen in een pleidooi voor actieve ge zinspolitiek; dit is naar onze mening geenszins het geval. In méér dan één opzicht hebben wij voor dit probleem open oog te houden, willen wij de idealen, die ook christelijk-humanisten blijken aan te hangen, op practische wijze tot verwezen lijking brengen. Inderdaad is hier een goede wo- ningpolitiek van doorslaggevend belang. Maar ook andere sectoren van het politieke leven vragen hier de aandacht, op financieel-economisch, cultu reel en algemeen-maatschappelijk terrein. Wij denken bijv. ook aan de belastingpolitiek, in ver band met de waarde van het gezinsbedrijf, zowel op agrarisch als op industrieel gebied Dat alles is eis van „opportuniteit van het christelijk huma nisme", dat we hebben te stellen tegenover het heidense en onchristelijke humanisme, dat geen of te weinig oog heeft voor de waarde van het gezin. En toch is het dit gezin, dat onze beschaving moet genezen, redden en beveiligen. Dat gezin moet „opnieuw geloven in zichzelf" (blz. 415), maar dan moet het, in de bestaande omstandigheden, gehol pen worden, om zich door dat geloof te' laten be heersen Dat is de „actualiteit en de opportuniteit" van een goede waarachtige gezinspolitiek!

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7