NOORDHOLLANDS Bij Bruinis.se dijk opnieuw bezweken Stu diecongres van R.K. Jeugdraad Polder loopt onder Ommela ndenbestu u r gaat met A.N.A.B.praten Dagblad voor Allernaar en omgeving De politieke verhoudingen 102,5 millioen Dulles over Europa Directeur is liet er niet mee eens In Rampenfonds Heidebranden Onderzeebootj ager „Holland" Abonnementsprijs 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50: in alle edities 20 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. 8ij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59. tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar. Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Maandag 13 April 1953 - 49e Jaargang Nr. 12752 II. (Slot) (Van onze parlementaire redacteur) Meer zin heeft het om aandacht te wijten aan andere feiten, die het politieke beeld zouden kun nen wijzigen en in dat verband zouden ook wij aandacht willen besteden aan de heroprichting van de Vrijz. Democratische Bond. Na de bevrijding zijn de Vrijz. Democraten opgegaan in de PvdA. Voor een deel zijn zij daarin gebleven. Maar een ander deel zwenkte vervolgens met mr. Oud af naar de V.V.D. Voor deze laatste zwaai was een mogelijk heid aanwezig zolang de V.V.D. zich bleef opstellen als een voor uitstrevende liberale partij, maar dat karakter is de V.V.D. allengs gaan verliezen. Mr. Oud ging op conservatieve sentimenten spelen en dat bezorgde de V.V.D. dan ook winst bij de jongste verkie zingen. Verdere winst ligt nog binnen het bereik. Het conserva tieve centrum rond het blad „Burgerrecht" voedt de kleine conservatieve partijen, die bij de verkiezingen geen zetels maar wel een groot aantal stemmen haalden en als conservatieve cen trumpartij zou de V.V.D. dus nog een rooskleurige toekomst tege moet kunnen gaan. De laatste tijd maakten pole mieken in het partijblad van de V.V.D. en in de liberale N.R.C. echter al duidelijk, dat deze ont wikkeling geenszins naar de zin van alle liberalen is. In deze po lemieken werd met verdriet ge constateerd, dat de V.V.D. het karakter heeft gekregen van een partij, die de eisen van de nieu we tijd niet verstaat en waardoor jonge liberalen zich zelfs genoopt zouden voelen om op de PvdA. te stemmen. In het partijblad hield een schrijver rekening met de moge lijkheid, dat het tot een scheiding tussen vooruitstrevende en „bur gerrecht" liberalen zou moeten komen. De heroprichting van de Vrijz. Dem. Bond grijpt in deze ontwik keling in. Deze partij,, die tussen V.V.D. en PvdA. in wil staan als vooruitstrevend zonder de socia listische voorliefde voor een vèr- doorgevoerde beheersing van pro ductie en distributie te kunnen delen, biedt vooruitstrevende li beralen en vooral de oude Vrijz. Democraten onder hen, een nieuw politiek tehuis. Het heeft de schijn, dat mr. Oud dit gevaar niet is ontgaan. In zijn rede op de algemene vergadering van de V.V.D. heeft hij klanken laten horen, die er kennelijk op gericht waren om ook de bezwaarde voor uitstrevende iets te bieden. Of hiermede het gevaar bezworen kan worden dient te worden af gewacht, maar in elk geval zitten er in deze nieuwe ontwikkeling nieuwe mogelijkheden. Een meer vooruitstrevende wet zou inder daad een nieuwe „burgerrecht"- partij met een uitgesproken con servatief karakter nodig kunnen maken en anderzijds de V.V.D. weer meer acceptabel kunnen maken als regeringspartij. Bij een andere ontwikkeling lijkt een niet onbeduidende voedingsbodem voor de nieuwe Vrijz. Dem. Bond aanwezig, die daarnaast op het politieke krachtenveld ook ruim te zou kunnen ontnemen aan de PvdA. Zo doorgeredeneerd zou het zelfs mogelijk zijn, dat zich bij een volgende formatie combina ties laten denken, die er totdantoe niet waren Het bredere uitzicht, dat aldus voor een ogenblik open komt, wordt echter weer vernauwd door het vraagstuk van het humanis me. Op het congres van de PvdA. en op de algemene vergadering van de V.V.D. is het pleit ge voerd voor het Humanistisch Ver bond. Op het ogenblik is nog niet duidelijk in hoever het nu of straks nodig zou kunnen zijn om van christelijke zijde aan de acti viteiten van het humanisme op het terrein waarvoor de overheid verantwoordelijkheid draagt, een beslist halt toe te roepen. Zou dat ogenblik komen, dan kan zowel uit de getuigenis van de PvdA. als van de V.V.D. duidelijk wor den dat de christelijke partijen op elkaar zouden zijn aangewe zen. En wellicht zou zulks dan ook van invloed zijn op „de doorbraak". Van katholieke en protestantse zijde in de PvdA. is reeds nu openlijk gezegd, dat men zich Ook daar bezorgd maakt over de activiteit van het humanisme. Behoeft zulks voor het moment nog geen gevolgen te hebben, als de christenen in de confessionele partijen op zuiver levensbeschou welijke gronden geen keus blijft, zal zulks onontkoombaar toch ook voor hen moeten gelden. Ook daardoor zouden de politieke ver houdingen weer wezenlijk kun nen veranderen. PAKHUIS TE ZAANDAM AFGEBRAND Zondagmiddag hebben twee kinderen in de nabijheid van een pakhuis te Zaandam, dat door de, firma S. de Waal wordt gebruikt als opslagplaats voor verpak kingsmateriaal een vuurtje ge stookt. Het vuur sloeg over naar het pakhuis, dat tot de grond toe is afgebrand. De politie heeft tegen de kleuters, 5 en 7 jaar oud, proces verbaal opgemaakt. Door het buitengewoon hoge getij, dat het water hoger deed stijgen dan na 1 Februari het geval was, was de druk van het water tegen de oude dijk tussen Bruinisse en Oosterland zo sterk, dat de dijk gistermiddag omstreeks vier uur weer op drie plaatsen is bezweken. Het water stroomde daardoor de Bruinissepolder, die ongeveer vier weken droog was, opnieuw binnen. Met man en macht wordt gewerkt om de gaten weer te dichten. Men hoopte de plaatsen waar de dijk is overspoeld in de afge lopen nacht weer geheel te kun nen herstellen. Het derde gat levert echter meer moeilijkheden op, daar het naar schatting al 40 meter breed en 3 meter diep is. Wanneer het hoog water is, zal naar men vreest, het dorp Brui nisse weer geheel onder water komen te staan. Voor de circa 1200 mensen die thans weer in het dorp verblijven, betekent dit, dat zij zich weer naar de zolders van de woningen moeten terug trekken. De Bruinissepolder, die nu weer onderloopt, is 780 hec tare groot. Tijdens het hoge water zijn enige gaten ontstaan in binnen dijken van het droogliggende gedeelte van Schouwen-Duive- land. Het water is op die plaat sen weer binnengestroomd, maar gelukkig zijn nergens persoon lijke ongelukken gebeurd. In de westhoek van het eiland is een Z.K.H. Prins Bernhardt en de Prinsessen Beatrix en Irene gefotografeerd bij hun aan komst op het station te "Vene tië, in welke stad zij gedu rende een week zullen ver blijven voor een privé bezoek. kleine zandzakkendijk door gebroken, die de polder Burgh en Westland beschermt. Men is bezig het gat te dich ten. Bij laag water was tegen elf uur 's avonds het-herstel al zover gevorderd, dat men weer over de dijk kon rijden. In Burgh is in de kom van de gemeente een zandzakkendijkje doorgebroken, waardoor ter plaatse op de straat weg van Haamstede naar Burgh een meter water staat. De toe stand is niet gevaarlijk want er liggen hoge gronden achter, die bij ],fag water droogvallen. In Brouwershaven is een kleine zandzakkendijk bezweken, die een blok huizen beschermde. Ook hier is men al bezig het gat te dichten. Men hoopte vandaag daarmee klaar te zijn. Als het weer goed blijft, hoopt men met de werkzaamheden op de twee andere punten overmorgen klaar te zijn. Nooddijk bij Herkingen Hoewel het water vandaag zeer hoog is gekomen tengevolge van de aanhoudende Westenwind van de laatste dagen, heeft de nooddijk bij Herkingen het ge houden. Slechts een zeer geringe hoeveelheid water is er overheen gevloeid. Wel heeft men er de gehele middag aan gewerkt, maar gelukkig is de wind later gaan liggen. De oorzaak De oorzaak van de doorbraken is het hoge water dat gistermid dag volkomen onverwacht on geveer een halve meter hoger is gekomen dan op de getij tafel staat aangegeven. Het KNMI in Het Rampenfonds blijft nog dagelijks groeien. Sinds j.l. Vrijdag is er weer een be drag van vier ton bijgeko men, zodat de stand nu 102,5 millioen bedraagt. Pater L. W. J. Elders S.V.D. heeft gisteren in Bovenkarspel zijn eerste plechtige H. Mis opgedragen. Hier de neomist temidden zijner grootouders, de heer en mevr. Elders Sr., en zijn ouders. De Bilt gaf ons daarvan de vol gende verklaring: Zaterdag stond op het Noordelijke deel van de Noordzee een nogal zware Zui- derstorm. Als gevolg hiervan werd het water als het ware uit het Noordelijke deel van de Noordzee, weggeblazen. En daar van was weer het gevolg dat be trekkelijk veel water uit het Zui delijke deel van de Noordzee naar het Noorden kon stromen. De storm is vrij plotseling opgehou den, waardóór het water dat naar het Noorden was gelopen weer terugstroomde. Deze terug stroming heeft, zo verklaarde het KNMI, in het Zuidelijke deel van de Noordzee, dus aan de kusten van ons land, plotseling extra hoog water veroorzaakt. Een der gelijke hoge waterstand was vol gens het KNMI niet te voorzien. WASHINGTON, 12 April (Reu ter) De Ver. Staten zullen wellicht hun denkwijze over de Europese verdediging „moeten herzien", tenzij Europa stappen onderneemt om een enkel ver- dedigingsleger te scheppen. Dit heeft Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken op 18 Maart in een besloten vergadering van de commissie voor toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden verklaard. Deze verklaring is Zaterdag gepubli ceerd. Zijn recente reis naar Europa, tezamen met Stassen, had „heel .wat leven" gebi-wrixt .in het voor gestelde verdrag voor een Euro pese verdedigingsgemeenschap, zo zeide hij. „Wij erkennen, aldus Dulles, dat -het in de eerste plaats een zaak is, waarover de Europeanen zelf moeten beslissen. Doch als zij zich niet in de richting (van een Europees leger) zouden be wegen, en zij zijn vrij om dit niet te doen, dan zullen wij wel licht veel van onze denkwijze in verband met Europa en de mo gelijkheid van zijn 1 verdediging moeten herzien". Verscheidene Europese rege ringen menen, dat haar militaire uitgaven de grenzen van haar hulpbronnen bijna hebben be reikt en „wij zelf zijn geneigd dit te geloven", zo voegde de minister hieraan toe. Een der hoogtepunten van de viering van het zilveren pastoorsfeest van Pastoor K. A. H. vanVeen te Den Helder was wel de prachtig-versierde parochiekerk van O. L. Vrouw. Vooral het altaar prijkte in een bloeiende boog van smetteloos-witte Aronskelken, waar door de H.H. Diensten ook uiterlijk indrukwekkend van bloemenglans werden. (Foto jac. Engel). Op de Veluive en in Drente Binnen de gemeente Apeldoorn moest niet minder dan driemaal alarm gemaakt worden voor heidebrand. In het Orderbos brandde 2 ha. bos af. In de buurt schap de Krim te Hoenderlo wa ren een paar honderd man bezig de bossen te beveiligen. Een ruimte van 15 a 20 h.a. ging hier verloren. In dit geval kon de politie de oorzaak achterhalen. Twee jongens uit de stichting Hoenderlo bleken met vuur te hebben gespeeld. Tegen hen werd procesverbaal opgemaakt. Later werd alarm gemaakt voor een brand is een gedeelte vliegden nen aan de Amersfoortse weg. In de kurkdroge heide in het Witterveld bij Assen is door on bekende oorzaak brand ontstaan, waardoor ongeveer een half ha heide is vernietigd. De' Asser brandweer was spoedig ter plaat se en had een gemakkelijke taak, aangezien de wind het vuur naar een zandweg dreef, waar het vanzelf doodliep. (Van onze redacteur) DEN BOSCH De Katholieke Jeugd van Nederland zou geen jeugd meer zijn, indien zij niet als één der eersten de aanstaan de viering van het eeuwfeest der Kerkelijke Hiërarchie had aan gegrepen om na te gaan wat het herstel der hiërarchie voor haar betekent en wat de betekenis er van in de toekomst zal zijn, in die zin: hoe de Katholieke Jeugd van Nederland in de toekomst zal moeten zijn en aan welke hogere eisen zij zal moeten be antwoorden, wil zij de op haar rustende taak in overeenkomst met de liefdewet van Christus volbrengen. Het is niet wegens gebrek aan goede wil of eerlijke zelf-critiek, dat het studie- en bezinningscon- gres, dat de Katholieke Jeugd raad voor ongeveer 300 leiders en leidsters der Katholieke Jeugd organisaties had bijeengeroepen in hotel Noord-Brabant te Den Bosch op Zaterdag 11 April, niet tot daverende conclusies en re soluties is kunnen komen. Inte gendeel, het zou een wonder vereisen om de jeugd in één dag te laten oplossen, wat theologen, moralisten en sociologen na ja renlange studie nog niet kunnen. De grote verdienste van het studie- en bezinningscongres, dat werd bijgewoond door Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, is dan ook vooral te zoe ken in de confrontatie van de jeugd met haar eigen problemen, wat geschiedde in groepsbespre kingen. Dit bleek reeds direct uit de eerste inleidfng, gehouden door prof. dr. J. Peters C.ss.R., die na een uitvoerige uiteenzetting van de zin der hiërarchische kerk orde in zes punten een gewetens onderzoek aan zijn toehoorders Voorlegde. Deze zes punten keer den steeds weer terug in de di verse inleidingen, discussies en rapporten en hebben vooral be trekking op het vraagstuk der eenheid, niet de eenheid in po- liticis, doch de eenheid, die de Katholieken bindt in Christus. Een eenheid, aldus prof. Peters, die er is voor hen, die nog niet geloven; want in onze eenheid ligt het kenmerk der waarheid. De voorzitter van de Katholieke Jeugdraad Mr. R. Höppener, werkte deze gedachte verder uit, toen hij met grote nadruk ver klaarde, dat deze eenheid niet inhoudt: eenvormigheid of scha- bloon-eenheid. Integendeel de kracht van de eenheid schuilt in haar verscheidenheid, in haar respect voor de verscheidenheid. Zowel prof. Peters als Mr. Höp pener vroegen zich af, of er toch ergens geen gevaar schuilde van een te ver opgedrongen eenheid, welke betekent een te ver op dringen van de organisatie, zodat de jongen, het meisje geen gees telijke armslag genoeg hebben om persoonlijk God te ontdekken. Mgr. Mutsearts: geen lange preek Mgr. Mutsaerts nam aan het einde der ochtendzitting een ogenblik het woord. Met een paar geestige woorden, die on middellijk insloegen, dankte Mgr. Mutsaerts namens het episcopaat de Katholieke Jeugdbeweging en de Katholieke Jeugdraad voor het vele goeds, dat zij voor de Ka tholieke Jeugd en voor de bis schoppen hebben gedaan. Busramp in Griekenland ATHENE, 12 April (AP) In de nabijheid van Verria in Noord- Griekenland is een bus in een ravijn gestort. Vijf personen kwamen om het leven en 25 werden zwaar gewond. (Van onze redacteur) GRONINGEN Vanavond om half acht zal in het restau rant de Faun te Groningen de eerste ontmoeting plaats vinden tussen het bestuur van de Coöp. Fabriek voor Melkproducten De Ommelanuen en het hoofdbestuur van de Algemene Ned. Agrari sche Bedrijfsbond sinds de sta king van 21 Augustus 1952. Men zal dan trachten nu ein delijk eens een oplossing te vin den voor de moeilijkheden wel ke nu ruim een half jaar tussen partijen heersen. De mededeling dat het bestuur yan de Ommelanden met de A.N.A.B. wil praten kwam nog zeer onverwacht. De A.N.A.B. heeft de laatste tijd herhaaldelijk aangedrongen op een bespreking en zelfs heeft het hoofdbestuurs lid, de heer S. van der Ploeg de bestuursleden persoonlijk thuis bezocht om een bespreking te bewerkstelligen. Zaterdag is nu de kogel door- de kerk gegaan en heeft het be stuur een commissie benoemd, die vanavond zal gaan praten met de A.N.A.B. Het blijkt dat de hoofddirec teur van de Ommelanden het in het geheel niet met deze gang van zaken eens is. Hij heeft ten minste aan zijn melkleveranciers medegedeeld in een persoonlijk schrijven, dat hij het met de be sluiten van bestuur en commis sarissen van de Ommelanden niet eens is en geen enkele me deverantwoordelijkheid kan aan vaarden. De heer F. de Boer heeft be paalde beloften aan zijn boeren gedaan en wil deze beloften ge stand doen. Hij deelt de melkleveranciers voorts mede, dat hij ten aanzien van de toekomst met betrekking tot de melkprijs voor de boeren pessimistisch gestemd is en dat hij ook niet weet of het mogelijk is een goede nabetaling te geven. Vanavond zal nu dan een eer ste ontmoeting plaats vinden. Het is de vraag of de zo ge wenste oplossing verkregen wordt. Inmiddels vernemen wij dat De Ommelanden tegen de vordering van f246.000, welke door de A.N.A.B. is ingesteld, ho ger beroep heeft aangetekend. Kindje op onbewaakte overweg verongelukt Op een onbewaakte overweg in de spoorlijn Hengelo-Olden- zaal is een bijna vierjarig meisje uit het gezin Westerhof te Hen gelo Zaterdag tegen een passe rende trein gelopen en gedood. Te water gelaten In tegenwoordigheid van een aantal genodigden, onder wie de staatssecretaris van Marine, vice- admiraal H. C. W. Moorman, de staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, de ambassa deur van Canada in ons land, de heer T. Stone, de marine-attaché's van Amerika, Engeland en Ca nada, de vice-admiraals J. F. Kist, en F. Stam, resp. directeur van het defensie studie centrum en vlagofficier materieel, schout bij nacht C. W. Slot, vlagofficier per soneel, generaal-majoor P. J. van Gijn, commandant van het korps mariniers en een aantal adel borsten, heeft de echtgenote van de staatssecretaris van Marine, mevrouw A. J. Moorman-Wijten- burg Zaterdagmiddag met goed gevolg bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij de onder zeebootjager „Holland" te water gelaten. Bij zijn zilveren pastoorsfeest werd Pastoor K. A. H. van Veen door het Gemeentebestuur tot ere-burger van Den Helder uitgeroepen om zijn trouw aan en liefde voor de stad. Burge meester Mr. G. D. Rehorst deed deze mededeling tijdens een grootse receptie, waarbij hij de jubilaris de zilveren ere- plaquette van de stad aanbood. (Foto Jaja. Engel).

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1