1995 3, NOORDHOILANDS Bruinisse kan weer opnieuw beginnen irte Dolf Militaire hulp geweigerd: dat was te duur Komen De Ommelanden en A.N.A.B,tot elkaar? Communistisch offensief in Indo-China 17 Mei wordt hoogtijdag der Hiërarchie Dagblad voor Alkmaar 103,9 millioen Prinses Margriet in liaar Baarnse knollentuin Militairen worden verplicht zicli te laten inenten Een rijtje van drie zandzakken hoger zou voldoende zijn geweest Vakbondsleider in de V.S. in arrest Unieke kans voor radio-fijnproevers Weer twee kinderen verongelukt In Rampenfonds Uw giften nog tot Zaterdag Fransen ontruimen stad in Laos Nieuwe heren, nieuwe wetten Ernstige stagnatie bij Fordfabrieken Spionnage-agent bekent schuld Gemeenschappelijke H. Communie in met 8000 plaatsen vergroot stadion Marine zou anders in de Noordzee dreigen te worden opgesloten it van lijn en kleur te, royaal e zomer japon euwste Everglaze relief aparte fleurige dessins >m van i voor 20 ESPEC^V> llllliiiuiiililliiiill^ gebleven? Oh ja, :rde de handhaver te staan. De stem schreeuwde luid: eer zullen we wel •nhangend geroeze- de smak. „Prachtig uisteraars Gieleke ;n breng hem nu die dikke manne- i beetje gezelschap neemt„Ja, hier achteraan, „ja el kan sluiten. Nu „Ach wat, lig niet :n," commandeerde id, sprong hij snel i, hier, ik zie hem door een kiertje, iragen en in een it een grendel aan lllllllllllllllllllllir Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per man., minimnm f 2.50; in alle edities 26 ct. per man., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) Oïll^ g Dinsdag 14 April 1953 - 49e Jaargang - Nr. 12753 Van onze speciale verslaggever) BRUINISSE, 13 April De vorige week waren de inwo ners van Bruinisse intens gelukkig, omdat zij hun wonin gen weer in bewoonbare staat hadden gebracht en een eerste weekend weer gezellig met het hele huisgezin aan de eigen haard zouden zitten. Hoe anders is het gelopen. Maandagmiddag gingen velen terug naar hun evacuatie adres, ontmoedigd en terneergeslagen, nadat het water, ondanks het stille weer, Zondagmiddag om drie uur een zo verrassende "hoogte had bereikt, dat het over een sla- persdijk spoelde, die Bruinisse tot het enige droge plekje onder de lijn Zierikzee-Dreischor had gemaakt. Deze op de meeste plaatsen naalddunne binnendijk was wel iswaar met zandzakken be schermd, doch de beschermende stapels waren niet hoog genoeg. „Hadden we dit kunnen voor zien," aldus burgemeester H. K. Michaelis, „dan was een rijtje van drie zandzakken hoger vol doende geweest om deze nieuwe ramp te voorkomen." De tegenslag heeft alle inwo ners verrast. Velen die op Zon dagmiddag in de kerk zaten en daar de sirene en de alarmklok hoorden, schrokken zo, dat ze zich haast niet konden beheersen. Een oud moedertje vertelde, dat ze die middag wat uit de kelder haalde en door het raam pje een zilverachtige schittering waarnam, die bleek te worden veroorzaakt door de met geweld via een dertig meter lang en drie meter diep gat in de oude dijk binnenkolkende watermassa. Inzeer korte tijd stond het water weer tot op kniehoogte in de woningen, zodat het oude moedertje geen andere uitweg meer zag dan zich Maandag naar 's-Gravendeel te begeven, om daar opnieuw een beroep te doen op de mensen die haar onderdak hadden verschaft na de eerste Februari. Tussen de velen die zich met het passagiersbootje van Brui nisse naar de vaste wal begaven, bevond zich ook de door niemand opgemerkte burgemeester van Amsterdam mr. d' Ailly, die in verband met de adoptie van Schouwen-Duiveland door de hoofdstad een tweedaags oriën- tatiebezoek aan de geteisterde streek had gebracht. De laatste plaats die hij had bezocht, was Bruinisse. De burgemeester van dit dorpje had hem op laconieke toon verteld dat zijn gemeentena ren weer van voren af aan zou den beginnen. Deze week zouden Koningin en Prinses in de Cineac H.M. Koningin Juliana en Prin ses Marijke, die thans in het pa leis Lange Voorhout verblijven, hebben gistermorgen een bezoek gebracht aan de Cineac te 's Gra- venhage. Zij woonden de gehele voorstelling bij. Onder meer za gen zij de kleurenfilm van het vorstelijk huwelijk in Luxemburg en de journaalopnamen, waarin reportages zijn opgenomen van de ruiterwedstrijden, waaraan de oudste twee prinsessen hebben deelgenomen, en de opening van de padvindersactie „Een heitje voor een karweitje" op Paleis Soestdijk. NEW YORK Joseph P. Ryan, de leider van de havenarbeiders aan de Amerikaanse Oostkust is Maandag gearresteerd. Ryan die 68 jaar oud en ook voorzitter van de Internationale Bond van Ha venarbeiders is, wordt beschul digd van verduistering en mis bruik van vakverenigingsgelden. Hij heeft toegegeven dat hij het feld van de vakbond niet apart ield van zijn eigen geld en dat hij in de afgelopen 5 jaar 241.097 dollar uit de kas van de bond had genomen waarvan 115.000 dollar salaris, 12.494 voor de aan koop van Cadillacs, 460 dollar voor een tocht op de Caraibische Zee, 1332 dollar voor uitgaven bij het golfspel en 19774 dollar voor levensverzekeringspremies. de boeren hun landerijen inzaai en. De meeste mensen hadden juist weer hun onde meubeltjes naar het hoekje van de woon kamer gebracht.het zag er zo hoopvol uit. Nu staat het wa ter weer een halve meter hoog.. Na de doorbraak heeft burge meester Michaelis onmiddellijk een beroep gedaan op het leger. Bijstand werd hem echter gewei gerd omdat het te.... duur was. Of men thans, nu vijf en zeven tig man vanuit Zeeuws Vlaande ren over Antwerpen in allerijl naar Bruinisse moesten komen, goedkoper zal zijn, is zeer de vraag. Over dit EjUes piekert men al lang niet meer. De Zeeuw is van het goede slag dat heus zichzelf wel zal weten te helpen. Maan dagmiddag zag het er weliswaar Dr. Drees naar Schouwen Duiveland Donderdag 16 April zal de mi nister-president dr. W. Drees vergezeld van de secretaris ge neraal van het ministerie van Algemene Zaken, mr. C. L. W. Fock, een bezoek aan Schouwen en Duiveland brengen teneinde zich op de hoogte te stellen van de moeilijkheden welke zich bij het herstel voordoen. nog niet naar uit dat het gat nog diezelfde a&g gedicht kon wor den maai gezien het tempo en het ingezette materiaal, mag aan genomen worden dat zulks toch waarschijnlijk Dinsdag het geval kan zijn. Vier pontons zijn Maandagmid dag tijdens de ebperiode na vier uur tot zinken gebracht, waarna de inwoners van Bruinisse de ge hele nacht zouden doorwerken om boven de boten een nieuwe zandzakkendam op te werpen. De mannen uit Zeeuws Vlaanderen zijn Maandagavond naar huis te ruggekeerd. Zij hebben echter toegezegd om indien nodig Dins dag terug te keren wanneer de nachtploeg der Bruinissers geen succes zou boeken. Omdat op de beide nationale feestdagen. 30 April en 5 Mei, op beide zenders hetzelfde pro gramma zal worden uitgezonden, zal er een unieke kans bestaan om de geheimen van het z.g. stereophonisch luisteren te ont dekken. waardoor het ..natuur lijke" geluid beter wordt be naderd. Het enige wat men te doen heeft is twee ontvangtoe stellen in de kamer op te stellen onder een hoek ten opzichte van elkaar en een afstand van 1% a 2 meter, het ene toestel (dat ook een aansluiting op de radio centrale kan zijn) af te stemmen op Hilversum 1 en het andere op Hilversum 2 en vervolgens ongeveer in het midden tussen beide toestellen te gaan zitten luisteren. In de programma bladen zal worden bekend ge maakt welke orchestr'ale pro gramma-delen zich bijzonder voor stereophonisch luisteren lenen. Gistermiddag stak te Vaassen het 3-jarig zoontje van de familie M. Hagen nabij de ouderlijke woning plotseling de Deventer- straat over, juist toen een auto naderde. De bestuurder kon een aanrijding niet meer voorkomen. Het ventje werd gegrepen en op slag gedood. Te Hengelo raakte gistermid dag de 4-jarige Joseph Telgen kamp bij het spelen in de Pe troleumhaven. Hoewel het ke reltje spoedig Op het droge ge bracht kon worden, faalden de pogingen om de levensgeesten weer op te wekken. 's-GRAVENHAGE, 13 April Tot hedenmiddag was bij het Nationale Rampenfonds een bedrag van f 103,9 mil lioen binnengekomen. Dat is f 1.4 millioea meer dan de laatste opgave. Ter attentie van onze le zers, die via hun dagblad nog bijdragen willen storten voor het Nationaal Rampenfonds delen wij mede, dat deze gel den tot Zaterdag a.s. nog in ontvangst worden ge nomen. De tot die datum ge storte bedragen worden op de gebruikelijke wijze in onze kolommen verantwoord. Mede namens het bestuur van het Nationaal Rampen fonds wensen wij hier de zeer vele lezers, die via de inzamelingsactie van de NOORDERPERS het fonds hebben gesteund, onze op rechte dank te betuigen. Bijdragen, die men na a.s. Zaterdag nog op de rekening van het Nationaal Rampen fonds wenst over te maken, dienen gestort te worden op gironummer 9575 te 's Gra- venhage, met vermelding „Nationaal Rampenfonds". (Van onze redacteur) GRONINGEN In het restau rant De Faun vond gisteravond de eerste ontmoeting plaats tus sen vertegenwoordigers van het hoofdbestuur van de Alg. Ned. Agrarische Bedrijfsbond en ver tegenwoordigers van bestuur en commissarissen van de Ommelan den. Van de zijde van de Ommelan den waren aanwezig de heren J. Akkerman, Oosterhogebrug, se cretaris van het bestuur, K. Mul der te Haren, bestuurslid, H. Nieuwenhuis te Zuidlaren, pre sident-commissaris en P. H. E. Elzenga te Winsum secr. van het College van Commissarissen. Het hoofdbestuur van de A.N.A.B. was vertegenwoordigd door de heren J. Koster te Groningen, R. van der Weer te Leeuwarden, P. Schippers te Utrecht en S. van der Ploeg te Utrecht. De besprekingen stonden onder voorzitterschap van de heer J. Akkerman. Door beide partijen werd na afloop van deze vrij langdurige bespreking een com muniqué uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de besprekin gen over de naleving van de ar bitrale beslissing inzake het sta- kingsgesehil een goed verloop hadden. Overeengekomen werd, dat de Ommelanden zal nagaan welke twintig arbeiders Maandag 20 April te werk gesteld kunnen worden terwijl de resterende' ar beiders uit de vaste groep op 27 April te werk gesteld worden. De Ommelanden zal nog deze HANOI, 13 April De Franse' generale staf in Indo-China heeft Maandag officiéél bekend ge maakt, dat het garnizoen van Sam Nua, in grootte de vijfde stad van Laos, Zondag opdracht heeft gekregen, de stad te ont ruimen. De Franse strijdkrachten die Sam Nua hebben ontruimd trek ken terug naar het plateau van Tran Ninh, ongeveer 160 km naar het Zuiden. Van Franse zijde werd enige dagen geleden te kennen gege ven, dat Sam Nua als onverde digbaar werd beschouwd tegen een krachtige en vastbesloten aanval van de Vietminh. Men is van mening, dat een geslaagd offensief van de Vietminh in Laos in de richting van Thailand en de Birmese grens ernstige ge volgen zou kunnen hebben voor geheel Zuidoost-Azië. Er is nog geen nieuws van het Franse bolwerk Nasam, buiten de grens van Laos, dat de Vietminh blijkbaar wilde neutraliseren om dat het een bedreiging vormt van haar verbindingen voor de inva sie van Laos. Nasam en Sam Nua zijn 90 km van elkaar verwijderd. Naar verluidt zijn twee divi sies van de Vietminh Laos bin nen getrokken. In de 7 jaren die de strijd in Indo-China reeds duurt, is Laos tot dusver, afge zien van guerilla-activiteit, geen strijdtoneel geweest. In het gebied van Nasam in Tonkin bevindt zich een sterke strijdmacht van de Vietminh. Nasam wordt door een luchtbrug uit Hanoi bevoorraad. Speciaal de jeugd uit de grote steden kent de „schooltuintjes" waar jongens en meisjes van 10 jaar en ouder, een of meer keren per week hun eigen lapje grond komen bewerken, hierin bijgestaan door bekwame adviseurs. Men ziet ze daar spitten en „ploegen", zaaien en wieden. Zorgvuldig kweken ze de jonge plantjes op, en groot is hun trots wanneer hun geduld eindelijk wordt beloond, en ze de „oogst" mee naar huis kunnen nemen. Zo leren de stadskinderen ook van nabij van de wonderen der natuur, terwijl zij bovendien op aan schouwelijke wijze iets komen te weten over tuinieren en plantkunde. Ook in Baarn kent men deze schooltuintjes, die voor een klein bedragje gedurende een jaar worden verhuurd. Enige reeksen kleine lapjes grond met een oppervlakte van ongeveer 15 vierkante meter liggen daar keurig afge bakend naast elkaar. De heer G. C. "Werner geeft er zijn aan wijzingen en raad, die door de ijverige leerling-tuiniers gretig worden opgevolgd. Eén van die tuiniertjes is Prinses Margriet, die eenmaal per week per fiets met een vriendinnetje naar „haar akker" komt, waar ze ijverig aan de slag gaat. Geen van de kinderen schenkt meer dan gewone aandacht aan haar, zodat het prinsesje er rustig en ongestoord bezig kan zijn. Ingespannen niets bemerkend van het gesprek, dat achter haar wordt gevoerd is Prinses Margriet bezig met het zaaien van worteltjeszaad of ijverig doende met de meetlat, waarmede eerst voren in de grond worden gemaakt. week aan de A.N.A.B. de Ionen uitbetalen welke de 65 personen die voor onbepaalde tijd vanaf 16 Maart weer in dienst van de Ommelanden zijn getreden, der ven, terwijl tevens de nog ver schuldigde lonen over het vorige jaar en de vacantietoeslag in orde gemaakt zullen worden wan neer administratieve redenen dat deze week niet beletten. Het meningsverschil tussen be stuur en commissarissen ener zijds en de hoofddirectie van de Ommelanden anderzijds, is ter loops ter sprake geweest. De A.N.A.B. heeft zich daarbij op het standpunt gesteld dat dit ver schil van mening de A.N.A.B. niet direot aangaat daar dit een aan gelegenheid is, die door bestuur en commissarissen tot een oplos sing moet worden gebracht. Het boetebedrag van ongeveer ff300.000 werd door de A.N.A.B. gehandhaafd. Van de zijde van de Ommelanden zal getracht wor den het bedrijf zo spoedig moge lijk weer normaal te doen func- tionneren waarbij de werkgele genheid van de personen die nog op de wachtlijst staan niet uit het oog verloren zal worden. De besprekingen kenmerkten zich door een sfeer van weder zijds vertrouwen en hadden als basis de wens van beide partijen om de Ommelanden tot heil van boeren en arbeiders binnen de kortst mogelijke tijd een waar dige plaats in de Nederlandse Zuivelindustrie te verschaffen. Het ligt in de bedoeling dat de besprekingen nog deze week wor den voortgezet. NEW YORK, 13 April. Dag Hammarskjöld heeft de Verenigde Naties in verba zing gebracht door heden morgen om kwart over acht een aanvang te maken met zijn werkzaamheden als Se cretaris-Generaal. Trygve Lie placht ongeveer twee uur later te komen. Toen Hammarskjöld in het gebouw verscheen waren er slechts enige bewakers. Het personeel van het se cretariaat zei echter, dat dat wel anders zou worden als de nieuwe Secretaris-Gene raal vroeg blééf komen. DETROIT In dertien van de achttien Fordfabrieken in geheel Amerika heeft men Maandag het werk moeten staken wegens ge brek aan onderdelen. De onder delen moeten worden geleverd door de fabriek te Monroe in Mi chigan, waar sedert 1 April 2200 arbeiders in staking zijn. In to taal zijn nu 47.000 van de 130.000 arbeiders van de Fordfabrieken zonder werk. WASHINGTON, 13 April. De 31-jarige Otto Verber, een in Oostenrijk geboren voormalige officier van de Geheime Dienst van het Amerikaanse leger, heeft zich vandaag schuldig verklaard aan samenzwering om te spion neren en Amerikaanse defensie- geheimen aan Rusland uit te leveren. Verber. die in Januari in We nen werd gearresteerd en per vliegtuig naar Washington werd overgebracht, heeft deze verras sende bekentenis afgelegd voor de Amerikaanse districtsrechter Alexander Holtzoff. UTRECHT, 13 April De voor bereidingen, die worden getroffen voor de eeuwfeestviering van 't herstel der Hiërarchie, tonen nu reeds aan, dat de pontificale H. Mis van de Kardinaal-Legaat op Zondag 17 Mei het hoogtepunt zal vormen van de liturgische viering. Ernstig wordt er naar gestreefd deze H. Mis te omrin gen met alle luister, waarover de liturgie beschikt en hieraan ook uiterlijk het aanzien te geven van een gemeenschapsoffer, ge volgd door het gemeenschappe lijk offermaal. Alle seminaristen der Groot seminaria van ons land vormen de Schola Cantorum, die de wis selende gezangen van de Votief- mis van St. Willibrord zullen uit voeren. De volkszang, door alle gelovigen mee te zingen, is de Missa de Angelis. De bedoeling is, dat alle aan wezigen, die dit wensen en daar toe in de gelegenheid zijn, tijdens dit H. Offer ook zullen aanzitten aan het Offermaal. Niet minder dan 100 priesters zullen daarom tijdens het H. Misoffer de H. Communie uitreiken uit de 100 cibories, die op de vergrote al taartafel tijdens dit H. Misoffer worden geconsacreerd. Het spreekt vanzelf, dat zij, die deze H. Mis bijwonen, volgens de Apostolische Constitutie „Chris tus Dominus" in aanmerking kunnen komen voor de verzach tingen in het nuchter-zijn, mits zij hierover een priester, die biechtjurisdictie heeft raadplegen. Voor het gemakkelijker volgen der plechtigheden zal in de be kende uitgave „Bron van Chris- terlijke Geest" een speciaal tekst boekje voor deze dag worden ge drukt. De stichting 18531953 heeft in verband met de grote belang stelling voor de viering, maatre gelen genomen, om het stadion met 8.000 zitplaatsen uit te brei den. Tijdens de feestviering zal ver der het Aartsbisschoppelijk pa leis op de Maliebaan met 'n rood fluwelen baldakijn en bloemver- sieringen worden getooid. Een gelijke versiering wordt ook aan gebracht aan de ingang van de kathedrale kerk. Bij de Tweede Kamer is in gediend een ontwerp van wet, dat de minister van Oorlog en Marine tot 1 Januari 1962 de be voegdheid bedoelt te geven mili tairen te verplichten zich aan in enting en herinenting tegen pok ken en aan iedere andere nood zakelijk geachte inenting of her inenting te onderwerpen. De Minister kan militairen, die uit godsdienstige overwegingen of op geneeskundige gronden be zwaren tegen inenting hebben, blijvend of tijdelijk daarvan vrij stellen. Het medisch-militair probleem wordt bepaald door de voor de landsverdediging onontbeerlijke eis van paraatheid der strijd krachten, de zeer bijzondere risi co's, waarvoor juist zij worden gesteld en de uitzonderlijk on gunstige immuniteitstoestand van de strijdkrachten voor wat be treft de inenting tegen pokken. Wat dit laatste betreft zal tot 1959 moeten worden gerekend op 75 tot 90 procent niet-geïmmuni- seerden. Naar de mening van de minister brengt dit buitengewoon hoge percentage op ontoelaatbare wijze de paraatheid en in het bijzonder buiten de landsgrenzen de bewegingsvrijheid van de Nederlandse strijdkrachten in ge vaar. De marine bijvoorbeeld dreigt met ongevaccineerd personeel in de Noordzee te worden opgeslo ten. V

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1