Voo gate De Tweede Braderie De kuise br Uitvoering van Crescendo Reeds a Buiten1 notii AGENDA voor R.K. Vrouwenbeweging Keur van nieuwe attracties SCHOLA PUBLICA KLEUR EN FLEUR rond de ZUIDERZEE Voor 40 jaar Laatste avond Schola Publico f 10.50 prima corset ESTRELLA Slotsoiree Dansschool Arendsen D.I.O. dwong A.O.G. gelijk spel af Pagina 2 DINSDAG 14 APRIL 1953 ALKMAAR Nog een kleine drie maanden seheiden Alkmaar van de tweede Braderie en het laat zich aanzien, dat ook dit jaar deze gebeurtenis weer het grootste evene ment in de „Kop van Noordholland" zal worden. Alle voorname firma's zullen evenals vorig jaar wederom deelnemen en met liun fraaie stands het stadsbeeld enkele dagen een totaal ander aanzicht geven. De attrac tie-commissie is haar werkzaamheden begonnen en is voornemens voor dit jaar geheel andere attractie's te organiseren. Wel staan enkele voorname attractie's van vorig jaar op het programma, waaronder de modeshows, het bloemencorso en het Braderietreintje. Modeshows. Wat de modeshows betreft kan reeds medegedeeld worden, dat de acht Aïkmaarse Confectie Fir ma's, de Firma's Gebr. Bervoets, H. Brüggemann, E. L. Heeger, J. Koster, B. W. G. Lienesch, M. Meyer Zn., Vroom en Drees- mann en G. Worm, ook dit jaar deze modeshows zullen verzor gen. Er worden thans plannen uitge werkt om deze shows een nog attractiever karakter te geven. Als deze plannen verwezenlijkt kun nen worden, zal Alkmaar een noviteit te zien krijgen, zowel op het gebied van de mode als van shows, welke in Nederland haar weerga nog niet gevonden heeft. Bloemencorso. Vrijwel de gehele burgerij en tienduizenden uit de „Kop van Noord-Holland" hebben zich vo rig jaar tijdens de Braderie, langs de wegen verdrongen om dit prachtige défilé van bloemenwa gens voorbij te zien trekken. Er zijn dan ook plannen om dit jaar dit bloemensprookje weer te doen plaats vinden. De „Stichting Aïkmaarse Bra derie" zal zelf weer een aantal fraaie Showwagens door de bloe misten laten verzorgen, terwijl verschillende Firma's reeds vóór dat de voorbereidingen begonnen waren, hun medewerking toege zegd hebben. Attracties. Aan de attracties op het Bra derie-terrein zal dit jaar veel aandacht besteed worden. Even als vorig jaar zullen er weer een paar Braderie-treintjes door de stad rijden. Vanzelfsprekend heeft men vo- (Advertentie) Causerie met kleuren- lichtbeelden door S. J. BOUMA Dir. Zuiderzeemuseum te Enkhuizen VRIJDAG 17 APRIL 8 uur precies in 'T GULDEN VLIES Leden en donateurs op de bekende voorwaarden. Scholieren f 0.50 Niet-leden f 1. HET VRIJE TONEEL (Gez. Ruys) 4e Abonnementsvoor- stelling Serie C ALKMAAR Het Vriie To neel. thans onder leiding van Anton Ruys heeft zich een blij vende plaats veroverd in de har ten van toneelminnend Neder land. Het Franse blijspel van Al- bert Husson. nog vertaald door Cor Ruys. die tevens de aanwij zingen voor de regie gaf. is een prachtige opvoering geworden die allerwegen grote belangstel ling trok. Het is dan ook alles zins verantwoord de leden van abonn. serie C van de Gulden Vlies-voorstellingen van de uit stekende prestatie van Het Vrije Toneel te laten genieten. Van de medewerkenden noemen wij Wim van den Brink, Sara Heyblom, Hennie Orri. Anton Ruys. Ne'l Koppen. Willy Ruys en Ton van Duinhoven. De voorstelling vindt Donderdagavond a.s. plaats. In ons blad van 14 April 1913 lazen wij: DE STRIJD TEGEN DE HOEDENNAALDEN - De Ber- lijnse politierpresident houdt niet van halve maatregelen. Nauwelijks heeft hij het dra gen van onbeschermde hoe- dennaalden strafbaar gesteld, of hij heeft een verbod uitge- vaordigd tegen het dragen van hoedenversierselen, veren en dergelijke dingen, die met ijzerdraad stijf zijn gemaakt en buiten den rand vam. de hoed uitsteken. Ook dergelij ke versierselen kunnen voor de oogen van argeloze voor bijgangers noodlottig zijn. Of hij de storm, die bij het in werking treden van dit verbod op zal steken, zal kunnen weerstaan? Een Ber- lijnse vrouw is geduldig, een hoedennaald ook, maar de hoed zelf,... Berljjinse politierpresident rig jaar veel geleerd, daarom is de Attractiecommissie zeer kies keurig in het engageren van openlucht-attracties. Alleen het allerbeste zal in aanmerking ko men om aan het Noord-Hollandse publiek voorgezet te worden. Het is nog te vroeg om over de aard van deze attracties iets te publi ceren. Zodra dit vastere vormen aangenomen heeft, zal dit ge schieden. Het staat vast, dat Alk maar, door medewerking van de Gemeentelijke autoriteiten en van alle vooruitstrevende Aïkmaarse zaken, weer eén groots evenement tegemoet gaat, wat zeker weer een kwart millioen bezoekers zal trekken en wat onze stad zeker weer in het centrum van de be langstelling zal plaatsen. DINSDAG 14 APRIL Bioscopen: HARMONIE: Avontuur (18) REX: Sterren stralen overal (al.) CINEMA AMER1CAIN: De go din der jungle (14) VICTORIA: Het wonder van Faitima (ad.) Voorstellingen 8 uur. Apotheken: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereik baar Apotheek Wanna, Rit sevoort 5, Apotheker mej. C. Kamphuys. Bioscopen WAPEN VAN HEEMSKERK, 20 uur: Uitvoering Orpheus. GULDEN VLIES: 8 uur: Joh. Kuipers Zangklassen: „Goud muiltje". WOENSDAG 15 APRIL Bioscopen (8 uur) en Apothe ken: zie boven. (Rex 's mid dags ook om 2.30 uur.) GULDEN VLIES, 8 uur: Friese Vereniging „Selskip Friso", Woensdag: Hoog water: 8.55 uur en 21.00 uur; laag water: 3.00 uur en 15.15 uur. Repetitie Otleon ALKMAAR De repetire voor de operette ..Rose Marie" zal deze week Woensdag 'dus morgen) in de muziektuin ge houden worden om kwart over 8. ALKMAAR Een Gulden Vlies-zaal vol leden van de Katho lieke Vrouwenbeweging met haar introducé's heeft Maandagavond enorm genoten van het vrolijke blijspel „De Kuise Bruidegom", dat met verve en rapheid door de R.K. Toneelvereniging 't Masker uit Heiloo werd opgevoerd. Met dit vrolijke stuk hebben de Hei- looërs in eigen milieu al veel suc ces gehad en naar aanleiding van de eerste voorstelling schreven wij hierover een uitvoerige re censie. Geconstateerd mocht wor den dat de spelers en speelsters zich nu met meer vrijheid over de planken bewogen waardoor het stuk juist die vaart kreeg die het nodig had, om „in te slaan". De avond werd ingeleid met een kort woord door de nieuwe Geestelijk Adviseur, Rector J. A. J. Adank, de nu precies eens kon zien, hoeveel leden de afdeling wel telt en hoeveel leden hij dus voortaan op de vergaderingen kan verwachten De gehele avond werd verder door de Heilooërs gevuld De re gie was in handen van de heer Jean Robert, de grime werd ver zorgd door de Landsman uit Zaandam, het kapwerk was bij mevrouw A. Kroon-Vrouwe in uitstekende handen en de decorb kwamen van de fa. Theo Groot huizen .terwijl door de fa. Kofa het meubilair beschikbaar was gesteld. De aanwezigen hebben veel plezier beleefd aan de kuise bruidegom ,die in al zijn „stoete- ligheid" toch de meeste wijsheid in pacht had. ALKMAAR Vrijdag a.s. be sluit Schola Publica haar zesde winterseizoen met een avond, ge wijd aan de schoonheid van eigen gewest. De heer S. J. Bouma, directeur van het Zui derzeemuseum komt aan de hand van gekleurde lichtbeelden een causerie houden, welke door hem reeds op vele plaatsen in binnen- en buitenland werd gehouden. De schoonheid van de karakte ristieke oude sitadjes rond de Zuiderzee, die zowel voor bui tenlandse toeristen als voor ons, pure Noordhollanders, steeds weer een groite attractie biedt, zal door de directeur van het Zuiderzeemuseum in een vlotte voordracht worden getoond. De architectuur van de oude gebouwen, de klederdrachten van de bewoners der vissersdor pen, het landschapsschoon en de folklore van dit gewest zullen mede het onderwerp zijn van deze avond. Wij verwachten op deze slot- avond een grote opkomst. Ais de belangstelling ervoor voldoende blijkt, zal deze avond en daar mee het zesde Schola-seizoen nog besloten worden met een excur sie o.l.v. de heer Bouma naar het Zuiderzeemuseum of een tocht langs de Zuiderzeestadjes. Het bestuur wacht voorts gaar ne suggesties in voor het volgen de Schola-progamma, dat door het bestuur in Mei zal worden vastgesteld. Kring Alkmaar R.K. Bond van Beroepsgoederen- vervoerders opgericht ALKMAAR Tijdens een. vo rige week Zaterdag gehouden vergadering van beroeosgoeae- renvervoerders is opgericht de kring Alkmaar van de R.K. Bond van Beroepsgoederenver- voerders, St Franciscus. Het be stuur werd als volgt samenge steld: A. de Wit, voorzitter: P. J. van Nimwegen, secretaris; M. Winder, penningmeester, terwijl de heren J. Stet en B. Lute als bestuursleden werden toege voegd. De totstandkoming van een kring Alkmaar van de Bond, waarnaar reeds geruime tijd werd gestreefd, is dan tenslotte een feit geworden, zodat de ka tholieke beroepsvervoerders uit Alkmaar en omgeving zeker kunnen zijn van een goede be hartiging van hun belangen. In de pauze werd een grote verloting gehouden. De stemming was opperbest, zodat de loten in een minimum van de hand wa ren. De prijzen waren er boven dien ook naar. De hoofdprijs was een gratis Dansles bij de heer Arendsen. Men werd voorts op koffie en gebak getracteerd, zo dat na afloop iedereen met een gevoel van grote voldaanheid huiswaarts keerde. Burgerlijke stand ALKMAAR Geboren: Cor nelia A. dochter van J. Klaver en M. Kruier. Hendrik zn. van B. A. Mizee en N. Hulskamp. Anna C. dochter van J. Tuin man en C. Korver, Nicolaas zn. van N. H. Gerritsen en C. W. Wester. Maria G. H. dochter van B. L. Scheltinga en A. M. van Leusden. Elisabeth M. dochter van J. Kindt en A. Postma. Tej- nis zn. van A. Wolzak en M. v. d. Beil. Gehuwd: Petrus J. Boersen en C. A. M. Makker. Overleden: Hendricus J. Smit 77 jr. wednr. van A. A. Schou ten. Hendrika W. Kuilboer 6 we ken. Afke Tolsma 38 jr. geh met J Miedema. Geboren: Jo hanna M., dochter van J. op de Weegh en A. M. Rabeling; Jo hanna E., dochter van A. L. de Kuijer en H. van Kessel; Martin, zoon van C. M. Blout en J. G. Lammers. Overleden: Cornelia Jupijn 67 jaar; Petrus J. v. Westerop, 92 jr. wedn. van M. Hugtenburg. Aanleg sportveld nan de Sportlaan ALKMAAR. B. en W. zullen de raad voorstellen, een terrein tussen de Sportlaan en de Zan- dersloot ter grootte van f 9.100 M2, gerekend met ingang van 1 Jan. '53, uit het grondbedrijf te nemen en ten laste van 't sport- parkbedrijf aan het grondbedrijf een bedrag van f 28.601.56 uit te keren. Het terrein zal door het sportparkbedrijf worden geëx ploiteerd. (Advertentie) Reeds vanaf Vakkundige bedienine door jarenlange ervaring. Corsetten Speciaalzaak: Hoogstraat 7 Alkmaar Telefoon 3550 Ook uw adres voor reparatie. ALKMAAR. Het „Wapen v. Heemskerk" herbergde Zaterdag avond donateurs en leden van Alkmaars Accordeonvereniging „Crescendo", welke ter gelegen heid van het 15-jarig bestaan dei- vereniging een uitvoering gaf. Voor de minnaars van ddt genre moet het, gezien de onstuimige Door het A-orkest werd ver volgens fris en pittig gemusiceerd. Vooral de Suppé-' en Sousa-wer- ken lieten zich zeer aannemelijk door het accordeon voordragen en verloren stellig mets van hun muzikale waarde. Een o.i. groot euvel was, dat in de overige werken, de toch al primitieve basmotieven door de reacties, een enerverende avond j vleugel irriterend benadrukt wer- geweest zijn. den. Voorzitter Volkers opende met een bescheiden woordje, waarin hij o.a. wethouder Coerts, bonds- Na de pauze, welke gevuld was met verloting en toespraken, volg de 't optreden van Kees Pruis secretaris Groenewoud, vertegen- met z'n cabaretgezelschap. woordigers van bevriende vereni gingen en de pers van harte, welkom heette.. Dat het accordeon te kampen heeft met een gebrek aan muziek, bleek wel duidelijk uit het pro gramma van het jeugdorkest. Drie van de vier nummers stamden van H. Langerak, wiens muziek inderdaad „langgerekt" is. De jeugdige executanten vochten er zich echter dapper doorheen, dit maal o.l.v. de voorzitter en in het laatste nummer m.m.v. het A-orkest, om de dirigent, de heer Hartog, zelf eens in staat te stel len z'n orkest vanuit de zaal te beluisteren. Hierna werd de heer Hartog op het podium geroepen en toe gesproken door de voorzitter, wel ke o.a. wees op de eenvoud van de dirigent, die slechts gevaarlijk werd, wanneer tijdens de repe titie het jasje uitging. Bloemen konden niet uitblijven en staande mócht de heer Hartog wederom dé succes-mars van H. Langerak aanhoren. BOUW 108 WONINGEN DOOR „DE VOORZORG" Nabij de VisserStraat Het geheel culmineerde in een sprankelend bal. C. v. d. I. VOORSTELLEN AAN DE RAAD ALKMAAR. De Chr. Wo ningbouwvereniging „De Voor zorg" heeft verzocht om een voorschot van f 10.347.70 voor 't aanbrengen van een warmwater- installatie in 48 van de 53 wo ningen, die de vereniging in be heer heeft, aan de Dathenusstraat en de Coornhertkade. B. en W. stellen voor, aan dlit verzoek te voldoen. Tevens wordt de begroting 1953 van het Burgerweeshuis aan de raad ter goedkeuring voorgelegd. Daarop is de post onvoorzien f 984.De begroting sluit op 'n bedrag van f 13.337. Subsidie zuigelingen- bescherming ALKMAAR. Ingevolge de verhoging van salaris aan haar huisbezoekster heeft de vereni ging voor zuigelingenbescherming op haar begroting een tekort aan inkomsten van f 1.587.De ver eniging verzoekt het op f1750. vastgestelde gemeentelijke sub sidie te verhogen met dit bedrag alsmede met een bedrag van gPt 243.60, om het nog ongedekte nadelièe saldo over vorige jaren te dekken. B. en W. hebben er ALKMAAR. De Chr. Wo ningboüw vereniging „De Voor zorg" heeft om steun bij de ge- geen bezwaar tegen. En stellen meente aangeklopt voor de bouw daarom de raad voor, goedgun- van 108 woningen nabij de Vis- stig op het verzoek te beschikken, serstraat en om een voorschot ge- INGEKOMEN STUKKEN BIJ DE RAAD ALKMAAR Het bestuur van de Sociale Werkplaats heeft de raad een brief gezonden, waarin wordt verzocht, te wil len goedkeuren, dat ook inwo ners van andere gemeenten in de werkplaats worden te werx gesteld. B. en W. stellen voor, dit verzoek in hun handen te stellen om advies. Voorts een om bericht en raad in handen te stellen van B. en W. een adres van het schoolbestuur van de Ver. St Joseph voor de R.K. Jongensscholen, met het verzoek medewerking te verle nen voor het aanschaffen van schoolmeubelen, inventaris, leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de in de bovenverdieping van het schoolgebouw Nieuwlan- dersingel te stichten school voor g.l.o. genaamd Sf Dominicus- school. De Woningbouwver. „Goed Wo nen" verzoekt om toekenning uit de gemeentekas van een grond- voorschot van 121.396,32 en een bouwvoorschot van f 636.000.- voor de bouw van een complex van 60 woningen aan de Dr Schaepmankade. Eveneens om bericht en raad in handen van B. en W. te Ytellen. De Postharmonie Alkmaar heeft om een subsidie verzocht. B. en W. stellen voor. het reeds op de begroting '53 geraamde subsidie van f 250,- te verlenen, de jeugd. vraagd voor het aanbrengen van een warmwaterinstallatie in deze woningen. Het ligt in de bedoeling, om I de 108 woningen in drie woon lagen te bouwen, nl. 36 beneden en 72 bovenwoningen. Ze hebben alle een woonkamer, keuken, wasgelegenheid en berg plaats in het sousterrain. Voorts zijn er 15 woningen met een, 63 woningen met twee en 30 wonin gen met 3 slaapkamers. Het bouwterrein heeft een grootte van 8377 M2 in totaal f 201.048.Een grondvoorschot is nodig van f 203.025.Als bouwvoOTsohot is ongeveer nodig f 1.077.000.De kosten voor de warmwaterinstallatie zijn f 24.030. Het is een behoorlijk plan, dat volgens B. en W. medewerking verdient te verkrijgen. De huur zal exclusief waterverbruik f 8.90 per woning per week bedragen, verhoogd met f 0.65 per week voor afschrijving warmwaterin stallatie in 10 jaar. Het staat niet vast, wanneer hei plan vèrwezen- lijkt zal kunnen worden, aange zien reeds het gehele bouwvolume over 19511953 is verbruikt. B. en W. stellen de raad voor, genoemde voorschotten te verle nen. De grond is eigendom van de gemeente. Aangenomen kan worden, dat met een opbrengst van f 201.048 de kostprijs voor de gemeente is goedgemaakt. Candidateiilij st communisten en partijlozen ALKMAAR H. v. Knuistingh Neven, 2 Mevr. T. Hoogland v. 't Hof, 3 J. Colijn, 4 Mevr. M. A. VersnelBtoop. 5 J. Moorlag, 6 Mevr. G. Wolf—Roorda. 7 F. C. Zeilemaker. 8 Mevr. A. Baas de Wit. Blijkens deze candida- tenlijst zal de heer Torenvlied niet in de raad terugkeren. Aan de besprekingen die aan de samenstelling van deze can- didatenlijst voorafgingen heeft de heer Torenvlied niet deelge nomen. Het was om louter per soonlijke redenen zo zeide hu ons vanmorgén, dat hij niet meer op de candidatenliist voorkomt. Wel is de heer Torenvlied nog lid van de Communistische Par- tii. Of daarin eveneens verande ring in zal komen kon hij nog niet meedelen. A.F.C.-nieuws ALKMAAR. Over de oefen wedstrijd zullem wij niet veel zeggen; laten wij hopen, dat de verantwoordelijke instanties er lering uit zullen trekken. De 15 overwinning voor Zaandijk was overigens wat geflatteerd. De overige senioren-elftallen verloren ook van de weeromstuit; AFC 2Zilvermeeuwen 3 01; AFC 3Berdos 2 12; Schoorl 2 —AFC 4 7—1. De Junioren gaven de senioren een lesje en wonnen hun wed strijden. Jun. aAlw. Forw. a 2—1 Jun. bDuinranders a 82 Jun. c—LSVV c 5—2 Jun. eVitesse b 40 Adsp. aVitesse b 130 Holl. T. aAdsp. b 32 Deze week verschijnt de AFC- er; copy dient hedenavond bij de redactie te zijn. Supporter. Rekening Burgerweeshuis '51 ALKMAAR. Het college van B. en W. heeft de raad de reke ning van 't Burgerweeshuis over 1951 ter goedkeuring voorgelegd. Werkelijke inkomsten waren f 13.304.46; werkelijke uitgaven f 10.955.03. Werkelijk batig saldo f 2.349.43. Resterend overschot, overgeboekt naar de dienst '52 is: f 4.052.46. Over het jaar 1951 is geen ge meentelijke subsidie ontvangen. Het bestuur heeft een gedeelte van de in 1951 ter beschikking komende middelen aangewend voor een ander weldadig doel i.e. f 1200.voor voogdijkinderen, afkomstig van Alkmaar en f 1200 voor de Aïkmaarse ongeorgani- Aaukoop woningen Eerste Kabelstraat ALKMAAR. De heer P. Th Janka te Amsterdam heeft de ge meente te koop aangeboden acht woningen aan de Eerste Kabel straat genummerd 13 t.m. 27 ge zamenlijk groot 460 M2 voor de prijs van f 11.500.De onder- houdstoestand van deze wonin gen is deels matig, deels slecht. B. en W. achten het bezit van deze woningen voor de gemeente van belang. Daarom stellen B.en W. de raad voor, tot deze aan koop over te gaan. Levensmiddeleubedr ij f in „De Toelast" ALKMAAR. Een Aïkmaarse middenstander zal in Juni in het perceel Langestraat 57, waarin thans hotel „De Toelast" is ge vestigd, een levensmiddelenbe- drijf openen. Het wordt dus geen filiaal van het een of ander groot winkelbedrijf. De nieuwe zaak zal een z.g.n. zelfbedieningswinkel wordenj zo als er reeds eerder door een an dere firma in de Langestraat een werd geopend. Begin Mei zal men met de verbouwing beginnen en ongeveer half Juni hoopt men de nieuwe- zaak te kunnen openen. Indianen in de stad? ALKMAAR De politie ver zoekt de medewerking van de ouders, om hun jongens te ver bieden op straat met pijl en boog te schieten. Men zal onmiddellijk inzien, dat het grote gevaren op levert voor het verkeer, wanneer de knapen, in het vuur van hun spel. auto's en wielrijders als mikpunt nemen. Bovendien, het zal niet de eerste maal zijn, als iemand zwaar letsel oploopt, na dat hij met zo'n pijl is getroffen. Sommige jongens hebben er voortreffelijke, met scherpe hou ten of loden punten.... OM DE GROSLIJST C Ingezonden Alkmaar, 12 April 1953. Geachte Redactie, Wat de uitslag ons op 27 Mei a.s. zal brengen, ligt opgesloten tot die datum. Het aantal raadszetels, dat ons rooms-katholieken toebedacht zal worden, is nog een raadsel. Groter raadsel lijkt het mij, dat men het nóg niet eens is over de samenstelling der groslijst zoals zij nü is. Als lid van de KVP heeft men toch het voorrecht gehad op de 2de Paasdag zijn stembiljet in te leveren om de candidaat te kie zen naar z'n keuze. Hoevelen hebben van deze ge legenheid gebruik gemaakt? Een feit is het, dat sommigen gemeend hebben in de pen te moeten klimmen aan de hand van de uitslag dezer verkiezing. Nu rijst bij mij de vraag: Waar om bezwaren tegen de samen stelling der lijst zoals ze nü is? Dezelfde schrijvers vonden blijkbaar de samenstelling der vorige lijsten (volgorde candida- ten) juister. Er is geen reactio- neel schrijven van hen op ge volgd. Zonder de verdienste van de heer Woldendorp te kort te doen, kan ik het alleen maar toejui chen, dat er een streven is aan jongeren een kans te geven. Het moge jammer zijn als men 25 jaar of langer de gemeenschap op verdienstelijke wijze heeft gediend, doch het raadslidmaat schap is toch geen privilege? Men spreekt van politiek advies. Waar blijft dan de zo geroemde democratie? Gelukkig dat er nog andere wegen open staan om te geraken tot het kiezen van candidaten, die men zelf capabel acht. Het wordt hoog tijd dat wij, die straks ter stembus gaan, we ten waar wij aan toe zijn. Onderlinge acties nogmaals kunnen alleen verwarring brengen in de te kiezen candi daten, of erger nog stemmen daar doen verhuizen, waar zij aan de KVP geen winst bezorgen kun nen. Met dank en hoogachting, H. B. HUIJBERS, Nieuwlandersingel 7, Alkmaar. STICHTING BIJZONDERE KLEUTERSCHOLEN ALKMAAR. Het komt B. en W. het beste voor, in den ver volge een schoolbestuur niet meer in de gelegenheid te stellen een schoolgebouw van gemeentewege in eigendom te verkrijgen, doch uitsluitend een gebouw in huur te geven. Om een schoolbestuur niet geheel te binden aan een gebouw, dat van gemeentewege is ontworpen en gebouwd, zou het college het bestuur ener kleu terschool, zo het zulks wenst, in de gelegenheid willen stellen zelf een plan voor de bouw van een schoolgebouw in te dienen, even tueel met vermelding van het terrein, waarop het gebouw zou kunnen verrijzen. Indien het college tegen het plan bezwaar heeft, of de raming der kosten te hoog acht, en dit bezwaar niet door overleg kan worden opge heven, dan zou het schoolbestuur de beslissing van de raad kunnen inroepen. Indien een door een schoolbestuur ingezonden plan niet wordt aanvaard, zodat een nieuw plan nodig is, of dat een schoolbestuur uiteindelijk besluit het plan voor de bouw van een kleuterschool aan de gemeente over te laten, dan waren alleen de kosten van het ontwerpen van het uit te voeren plan voor reke ning van de gemeente te nemen. Het schoolbestuur draagt dan de kosten van het ontwerpen van het niet uitgevoerde plan. Dienovereenkomstig zal de raad te besluiten krijgen een wijziging te brengen in de ver ordening regelende de voorwaar den waarop aan bijzondere scho len voor voorbereidend L.O. te Alkmaar subsidie uit de gemeen tekas kan worden verleend. SPECIAALZAAK BöKKERINK GEMODERNISEERD ALKMAAR. De zaak van mej. A. Bökkerink in de Ridder straat, die sinds vijftien jaar in Alkmaar bekend staat als de win kel met steeds de nieuwste col lectie broderie-kant, corsages, ceintuurs, kraagjes, shawls, goud- gespen, knopen, nylons, kortom alles, wat de kleding van de da mes charmant maakt en zoals men die alleen in een speciaal zaak zoals deze kan aantreffen, is geheel gemoderniseerd. Het is, wat men zou willen noemen een winkel geworden van deftige voornaamheid, waar het voor dames alleraangenaamst verpozen en kopen is. De etalage is geheel gemoderniseerd, de verlichting dito, het interieur is van een blank eikenhouten betimmering voorzien. Met de artikelen, die mej. Bökkerink verkoopt, is het geheel fleurig en keurig georna menteerd. In verlichte vitrines staan al die charmante artikelen te kust en te keur en een nieuw verzilverde spiegel werkt verrui mend op de betrekkelijk kleine bedrijfsruimte. Als nieuw artikel brengt mej. Bökkerink de z.g.n. gavroche. Gavroche is een Frans woord, dat straatjongetje bete kent. Hoe de grote modefiguren aan „halsdoekje" komen, is voor ons een raadsel, maar een dame met een gavroche is een dame met een charmant halsdoekje. Voorts, wat waarschijnlijk nog geen enkele vrouw in onze stad heeft, zijn de pochettes met brede kanten rand, met op iedere hoek een bijzonder aardig uitgewerkte bloem. Verder zijn er pochettes in allerlei tinten in zijde, geor gette of andere soorten stof, maar hoofdzakelijk van bijzondere kwa liteit. Dan de shawls, van het middengenre tot zuivere zijde en de luxe ceintures in bijzondere tinten en buitengewone goud- en zilver-ornamenten. Wat de dames onder elkander „echt leuke dingen" noemen, kun nen zij hier in allerlei soorten en van de beste kwaliteiten ver krijgen. In deze winkel hebben zij „haar shop" gevonden.... ALKMAAR Gisteravond werd „Het Wapen van Heems kerk" de slotavond gehouden van de cursus voor Katholieken van de Dansschool Arendsen, welke avond in Februari j.l. in verband met de watersnoodramp moest worden afgelast Vanzelfsprekend was de op komst uitstekend en even van zelfsprekend de stemming zoals die altijd aanwezig is onder1 goede bekenden die elkander een goed hart toedragen. Onvermoeibaar dansten de paren op de vlotte muziek van de Rhythim Stars o.l. v. Antoon Dekker, met ietwat trots tonend ,dat de lessen aan hen goed besteed waren. Op deze avond werd nog op bijzondere wijze getoond, hoe mevrouw en mijnheer Arendsen eer van hun werk hebben. Door een aantal gevorderde leerlingen werden demonstraties gehouden, waarnaar men bijna ademloos toekeek, en allen met het ver langen in de ogen, ook eens zo ver te komenHet was een lust voor het oog. LANGESTRAAT. EN LAATWINKELIERS SCHRIJVEN DE RAAD Sommigen doen slechts noodgedwongen aan de Braderie mee ALKMAAR. Een groep win keliers van de Laat en de Lange straat heeft een adres tot de raad gericht, waarin zij verzoeken om tijdens de Braderie gevrijwaard te blijven van stands of kramen voor hun percelen. Zij brengen onder de aandacht van de raad, dat een aantal win keliers te kennen heeft gegeven, noodgedwongen aan de Braderie te zullen deelnemen; volgens deze winkeliers zullen de hoge onkos ten noch direct noch indirect door de verkoop worden gecom penseerd. Het schrijven zou 30 pet. van de Langestraat- en 50 pet. van de Laatwinkeliers ver tegenwoordigen en was onderte kend door 38 Laatwinkeliers en 25 Langestraatwinkeliers. Ver wacht wordt, dat dit schrijven in de gemeenteraadsvergadering van Donderdag a.s. ter sprake zal worden gebracht. W eersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt. geldig van Dins- dasavond tot Woensdasavond: OVERDAG OPKLARINGEN De Bilt, 14 April Aan vankelijk enkele buien, maar morgen overdag opklaringen en tot het einde van de mid dag droog weer. Aanvankeliik matige tot krachtige wind hoofdzakelijk tussen West en Noord, later matig tot zwakke wind draaiend naar richtingen tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. WEG-PIRATEN.... ALKMAAR Dezer dagen heeft de gemeentepolitie een man bekeurd, die toegegeven heeft, dat hü opzettelijk een aan rijding had veroorzaakt. Het was vorige week Dinsdag.Een wie*- rijdster reed op de Limmerhoek met de bedoeling linksaf de Bierkade op te rijden. Plotseling werd zij van achter aangereden door een auto, met als gevolg, dat zii biina in het water werd geduwd. Zii wist dit te voorko men, door zich pardoes op de weg te laten vallen, waardoor haar kleren beschadigd werden. In de auto zaten drie heren, on der invloed van sterke drank, die zich terdege vermaakten met dit schouwspel. De bestuurder deed het portier open. keek even toe en toen hii merkte dat er niets anders was voorgevallen, dan dat de vrouw hevig ge schrokken was en er verder let terlijk slechts met kleerscheuren was afgekomen, riep hij: „O. anders niets", en reed lachend door. Maar hii had buiten de waard gerekend, in dit geval buiten een voorbijganger die ziin nummer noteerde, zodat de politie de naar anarchisme geneigde wegpiraat kon achterhalen. Hii verklaarde, dat hij het ongeval opzettelijk had veroorzaakt, omdat de vrouw niet vlug genoeg naar ziin zin was uitgeweken, nadat hii daar toe een signaal had gegeven. Eindexamens ALKMAAR De eindexamens aan het R.K. Lyceum ziin vast gesteld op de volgende data: H.B.S.-A 15—18 Juni; H.B.S.-B 23-26 Juni; Gymnasium A en B 14 Juni. Aan het Murmelliusgymnasium ziin de examens van 2225 Juni en aan de Rijks H.B.S. voor afd. H.B.S.-A van 19—22 Juni. H.B.S.- B van 25 Juni3 Juli. De eind examens aan de Middelbare Meisjesschool ziin van 24 Juni 1 Juli. MUZIEKAVOND HEILOO In de fleurige aula van de St Willibrordusstichting te Heiloo werd Zondagavond een concert gegeven door het R.K. Gemengd koor „Nieuw Leven", dirigent Piet Groot, en het „Graftdijker Accordeon Orkest", dirigent Gerbr. Hop. De geestige welkomstspeech van de voorzitter, de heer H. C. Groot, bevatte, n.a.v. de nog niet geheel bezette zaal. een rake steek voor Heiloo's katholieke volksdeel. Tevens sprak de voor zitter hierin de hoop uit dat deze uitvoering. ditmaal bestaande uit stukken van het luchtige genre, juist hierdoor voor velen, die anders moeilijk over de brug zouden zijn gekomen, een stimu lans mocht ziin om de gelederen van het koor te versterken. Het koor opende met een brui sende potpourri uit de „Zigeu nerbaron" van Joh. Strauss. Liet het koor ons horen dat het ook nog thuis was in de lich te muziek, het hierna opgetre den Graftdijker Accordeonorkest verraste ons door te laten horen dat men van de lichte muziek nog wel iets beters kan maken dan hetgeen we van de meesje accordeonisten gewoon ziin. De ragfijne nuanceringen, welke de dirigent Gerbr. Hop met z'n milddadig sobere gebaren wist aan te brengen, waren muzikaal ten volle verantwoord. Een uit stekende vondst was het ontbre ken van slagwerk en het aanvul len met contrabas en cello. Vooral het Andante in G van Batiste en „Gold und Silber" van Ir Lehar werden zeer muzikaal voorgedragen. De twee meisjes, die enkele walsen speelden noodden a.h.w, ten dans. Het rfoor zong z'n programma be schaafd en zuiver. Ook dirigent Groot weet wat dirigeren bete kent, hetgeen vooral tot uitdruk king kwam in de drie opera fragmenten. waarmee de avond besloten werd. De zang werd keurig begeleid door de heer Gerbr.. Hop. Thuisgebleven Heiloo heeft, zo als de voorzitter terecht zei. we derom ongelijk gehad. Kennemer handbalvelden In de le klasse heeft D.I.O. het klaar gespeeld A.O.G. een 2—2 gelijk spel af te dwingen. Het heelt er geducht gespannen aan de Westerw. het zat A.O.G. niet mee, verschillende schoten gin gen vlak naast of ketsten van paal en lat weer in het veld te rug. Ook de D.I.O. doelvrouwe mej. Kolhmer weerde zich kranig, zij heeft veel keurig werk geleverd. Adelbert gaat in de 3e klasse B. op het goede pad verder; D.D. O. moest een 60 nederlaag in casseren. H.S.V. blijft goed volgen, al hadden zij met A.O.G. 2 de grootste moeite; met 10 kwam H.S.V, maar net met de hakken over de sloot. Vooral de A.O.G. keepster mej. de Jong was in prima conditie, aan haar is het te danken dat de score tot 10 beperkt bleef. 4e klasse B. V.B.O. 2 won met 41 van A.O.G. 3. In de junioren hoofdklasse Was maar een wedstrijd, n.l. A.D.O. Adelbert a. Het is Adelbert niet gelukt revanche te nemen, met 64 bleef A.D.O. baas in eigen huis. Jun. 1. V.B.O. had met het „jonge" D.I.O. ploegje niet veel moeite en trof 12 maal de roos; dat D.I.O. er toch nog 2 tegen over stelde is moedig te noemen. Adsp. V.B.O. is de inzinking blijkbaar weer te boven, met 8 2 werd van H.S.V. gewonnen. Adelbert had tegen Or. Wit weinig in te brengen en verloor met 60. Op korte term het eerste inte missie, die de genomen. Dit Rijkswaterstaa tie mede. Van zijn er inmidd gesloten. Betei hoge water vai (een 800 ha, op Goeree) tet SCHOUWEN-I HET ZOR< Desondanks blij succes groot en h aan het eendracly poldertoesturen, P: vooral die van 2 de Rijkswaterstaa mende maander zich de strijd tege de terugveroverin Ver Zui De dag van mo staat in Zuid-Afr ken van de parle gen. Er zuilen 151 Volksraad (Tweec kozen moeten wc lege telt 159 led vertegenwoordiger Aan de strijd neir tionale partij van deze vormt momi ring de verenig aanvoering van d Strauss en de art Afgezien van de zer drie partijen onafhankelijke car zen. De Unie va: kent het districter in Engeland. De zingen vonden pla nationale partij is overwinning in 2 verenigde partij, c Brits-gezinden te blijven dus nog over. Van deze twijfelgevallen. 1 daar zal uitvalle bezien. Alleen re van de cijfers is spanning te verwa De parlementsve ditmaal voor de grootste belang, o tal kernpunten in die een grote ver ben geschapen in rustige bevolking, van dr. Malan, di „apartheid" die di rugbrengen op d Boerenrepublieken hemelsbreed van d Een niet minder zaak is het felle c tholieken en pi eersten vrezen, d; protestanten de len voeren, dit de de katholieke mii zal hebben. Deze men gemotiveerd, mige kringen van partij bestaat een tegen de Katholié openlijk gesproki Roomse gevaar", hangers van Male sionarissen de to Unie weigeren en catieverbod uitv; alle vormen van tuur. De grote st echter, dat de ve de partij die eensr ding stond van g het aftreden van eiste, toen het Hoi te vergelijken met in Nederland d waarbij de Kaapse een aparte kieze geplaatst onverbin de. Het Hof acht! strijd met de ree zijn neergelegd in kawet, die het Bi vaststelde. De re de zijde der natio het parlement dar kelijk zou zijn. M; tegen deze uitspr; gaan, dat hij dre Britse Gemenebest lerlei ingewikkeli kwesties zijn hier' geworden. Malan lingen scheiden v en hun invloed vi Daarmede is de j nationale partij 1 ^enstelling gekomi vattingen van de omdat deze in eei van de kleurlinge! vaar zien van s groei van het ccwi in dit opzicht is c Malan een „apart! ben deze verkiezu kenis die verder f tot de Unie van Z Malan ziet in z enige kans om blanken veilig te genstanders, hoo aanhangers van partij willen een menwerking, met en gelijke kansen Zij letten ook op niet-tolanken, die volk omvatten, getuigt van een re op de verhoudinge listische opvatting tionale partij, wa; lijk vasthoudt aan verleden, dat zeke tot leven gewekt Daarvoor zijn c Afrika te onstuim er rekening mee dat wat in het i gebeurt ook een op de overige gi Nigeria, Kenya, C ders waar een ri tussen blanken ei

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2