Voor de winter hoopt men gaten in dijken te dichten IglSwSwiW" Katholiek MULO blijft waakzaam Rebecca Gross verhaalt van haar bezoek aan Rusland Reeds 128.000 ha droog Tito: Stalin's politiek geheel verw ong A.O.G. spel af Buitenlandse notities Onderzeebootjager werd te water gelaten Door de nieuwe houding der Russen IP Familiedrama in Voorburg Nieuws en mensen Korreltjes ricachting door het KNMI eldig van Dins- Woensdagavond: OPKLARINGEN April Aan- ele buien, maar ag opklaringen ide van de mid- er. Aanvankelilk krachtige wind tussen West en natig tot zwakke l naar richtingen en Zuid. Weinig r temperatuur. RATEN.... Dezer dagen neentepolitie een die toegegeven pzetteliik een aan- •oorzaakt. Het was linsdag. Een wiei- p de Limmerhoek eling linksaf de rilden. Plotseling achter aangereden met als gevolg, rj het water werd ist dit te voorko- h pardoes op de vallen, waardoor eschadigd werden, en drie heren, on- ■an sterke drank, e vermaakten met 1. De bestuurder ir open. keek even lil merkte dat er was voorgevallen, rouw hevig ge en er verder let- met kleerscheuren n, riep hii: „O, en reed lachend 1 buiten de waard .t geval buiten een die ziin nummer de politie de naar meigde wegpiraat n. Hii verklaarde, ingeval opzettelijk :t. omdat de vrouw oeg naar ziin zin n. nadat hii daar- 1 had gegeven-. sxamens De eindexamens Lyceum ziin vast- volgende data: -18 Juni: H.B.S.-B ymnasium A en B :melliusgymnasium is van 2225 Juni ;s H.B.S. voor afd. 9—22 Juni. H.B.S.- 3 Juli. De eind de Middelbare :iin van 24 Juni KAVOND In de fleurige aula 'illibrordusstichting Zondagavond een ;n door het R.K. „Nieuw Leven". Groot, en het Lccordeon Orkest". Hop. welkomstspeech ter. de heer H. C. n.a.v. de nog niet zaal. een rake [eiloo's katholieke ïns sprak de voor- hoop uit dat deze itmaal bestaande van het luchtige erdoor voor velen, ailiik over de brug komen, een stimu- i om de gelederen te versterken. :nde met een brui- ri uit de „Zigeu- Joh. Strauss, or ons horen dat uis was in de lich- :t hierna ongetre- t Accordeonorkest oor te laten horen de lichte muziek beters kan maken ve van de meesfe gewoon ziin. De eringen, welke de r. Hop met z'n ere gebaren wist a. waren muzikaal ntwoord. Een uit- ;t was het ontbre- erk en het aanvul- ibas en cello. Andante in G van ld und Silber" van den zeer muzikaal De twee meisjes, walsen speelden ten dans. Het programma be iver. Gok dirigent at dirigeren bete vooral tot uitdruk- i de drie opera- aarmee de avond De zang werd id door de heer n Heiloo heeft, zo- er terecht zei. we- gehad. handbalvelden ise heeft D.I.O. het A.O.G. een 22 te dwingen. Het jht gespannen aan et zat A.O.G. niet :nde schoten gin- st of ketsten van ser in het veld te- doelvrouwe me.j. ie zich kranig, zij rig werk geleverd. :t in de 3e klasse e pad verder: D.D. 50 nederlaag in goed volgen, al iet A.O.G. 2 de i; met 10 kwam et met de hakken Vooral de A.O.G. de Jong was in aan haar is het de score tot I0 V.B.O. 2 won met T. 3. ;n hoofdklasse Was itrijd, n.l. A.D.O. it is Adelbert niet ie te nemen, met tO. baas in eigen O. had met het ploegje niet veel 12 maal de roos; toch nog 2 tegen- moedig te noemen. is de inzinking te boven, met 8 S.V. gewonnen, i tegen Or. Wit rengen en verloor DINSDAG 14 APRIL 1953 Paeina 3 (Van onze speciale verslaggever) Op korte termijn, waarschijnlijk binnen een maand, kan het eerste interimrapport verwacht worden van de com missie, die de afsluiting van de zee-armen in studie heeft genomen. Dit deelde Ir Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, op een gisteren gehouden persconferen tie mede. Van de 145.000 ha land, die overstroomden, zijn er inmiddels weer 128.345 van het buitenwater af gesloten. Beter gezegd, waren er afgesloten, want het hoge water van Zondagavond heeft weer een klein deel (een 800 ha, de polder Bruinisse en een kleine polder op Goeree) teruggeëist. SCHOUWEN-DUIVELAND HET ZORGENKIND Desondanks blijft het behaalde succes groot en het is te danken aan het eendrachtig werken van polderbesturen, Prov. Waterstaat, vooral die van Zuid-Holland en de Rijkswaterstaat. Voor de ko mende maanden concentreert zich de strijd tegen het water op de terugverovering van Schou- Verkiezingen in Zuid'Afrika De dag van morgen, 15 April, staat in Zuid-Afrika in het te ken van de parlementsverkiezin gen. Er zullen 156 leden van de Volksraad (Tweede Kamer) ge kozen moeten worden. Dit col lege telt 159 leden. Drie leden vertegenwoordigen de naturellen. Aan de strijd nemen deel de na tionale partij van dr. Malan deze vormt momenteel de rege ring de verenigde partij onder aanvoering van de advocaat dr. Strauss en de arbeiderspartij. Afgezien van de candidaten de zer drie partijen zijn er nog vijf onafhankelijke candidaten te kie zen. De Unie van Zuid-Afrika kent het districtenstelsel, evenals ir Engeland. De laatste verkie zingen vonden plaats in 1948. De nationale partij is zeker van de overwinning in 2 districten, de verenigde partij, die liberalen en Brits-gezinden telt, van 18. Er blijven dus nog 136 districten over. Van deze 136 zijn er 20 twijfelgevallen. Hoe de uitslag daar zal uitvallen staat nog te bezien. Alleen reeds op grond van de cijfers is er een grote spanning te verwachten. De parlementsverkiezingen zijn ditmaal voor de Unie van het grootste belang, omdat een aan tal kernpunten in het geding zijn, die een grote verdeeldheid heb ben geschapen in de anders zo rustige bevolking. De inzichten van dr. Malan, de man van de „apartheid" die de Unie wil te rugbrengen op de basis van de Boerenrepublieken verschillen hemelsbreed van die der anderen. Een niet minder onbelangrijke zaak is het felle duel tussen ka tholieken en protestanten. De eersten vrezen, dat wanneer de protestanten de boventoon zul len voeren, dit de ondergang van de katholieke missie tot gevolg zal hebben. Deze vrees is volko men gemotiveerd, want in som mige kringen van de nationale partij bestaat een hevige hetze tegen de Katholieken en wordt openlijk gesproken over „Het Roomse gevaar". Sommige aan hangers van Malan willen mis sionarissen de toegang in de Unie weigeren en ook een publi catieverbod uitvaardigen voor alle vormen van katholieke lec tuur. De grote strijdvraag blijft echter, dat de verenigde partij, de partij die eenmaal onder lei ding stond van generaal Smuts, het aftreden van Malan destijds eiste, toen het Hooggerechtshof - te vergelijken met de Hoge Raad in Nederland de kieswet 1951, waarbij de Kaapse kleurlingen op een aparte kiezerslijst werden geplaatst onverbindend verklaar de. Het Hof achtte deze wet in strijd met de rechten zoals die zijn neergelegd in de Zuid-Afri- kawet, die het Britse Parlement vaststelde. De reactie was van de zijde der nationale partij, dat het parlement dan niet onafhan kelijk zou zijn. Malan is zelfs zo tegen deze uitspraak tekeer ge gaan, dat hij dreigde uit het Britse Gemenebest te treden. Al lerlei ingewikkelde juridische kwesties zijn hiervan het gevolg geworden. Malan wil de kleur lingen scheiden van de blanken en hun invloed verzwakken. Daarmede is de politiek van de nationale partij lijnrecht in te- eenstelling gekomen met de op vattingen van de Westerse landen omdat deze in een verdrukking van de kleurlingen het grote ge vaar zien van spanningen en groei van het communisme. Ook in dit opzicht is de politiek van Malan een „apartheid". En heb ben deze verkiezingen een bete kenis die verder gaat dan alleen tot de Unie van Zuid-Afrika zelf. Malan ziet in zijn politiek de enige kans om de millioenen blanken veilig te stellen. Zijn te genstanders, hoofdzakelijk de aanhangers van de verenigde partij willen een vorm van sa menwerking, met gelijke rechten en gelijke kansen voor een ieder. Zij letten ook op de 10 millioen niet-blanken, die het arbeidende volk omvatten. En het laatste getuigt van een realistischer kijk op de verhoudingen dan de idea listische opvattingen in de na tionale partij, waar men eigen lijk vasthoudt aan een historisch verleden, dat zeker niet opnieuw tot leven gewekt zal worden. Daarvoor zijn de gistingen in Afrika te onstuimig en zal men er rekening mee moeten houden dat wat in het uiterste Zuiden gebeurt ook een weerslag heeft op de overige gebiedsdelen als Nigeria, Kenya, Oeganda en el ders waar een rivaliteit bestaat tussen blanken en niet-blanken. wen-Duiveland. Een eiland, on geveer even groot als de Wierin- germeer. Van de 18.000 ha lag slechts 900 ha boven water. Voor Zondagavond was hier 4200 ha droog gekomen. Het hoge water kwam onverwacht, maar men zou er in dit stadium toch geen maat regelen tegen hebben kunnen ne men. De Schouwse dijk, aldus deelde Ir. v.d. Wal mede, heeft het ech ter gehouden. En dat is van groot belang. Prof. Thijsse gaf een boeiend overzicht van de strijd, die in theorie en practijk tegen het water op Schouwen-Duive- land gevoerd wordt. Een tegen valler als die van j.l. Zondag moet uiteraard betreurd worden, maar in vergelijking met de wa tersnood van 1916 verlopen de weersomstandigheden toch gun stig. Toen kwamen ook daarna verschillende stormen voor, die de schade nog groter maakten. Deze zijn ons tot nu toe bespaard gebleven. Ook zonder nieuwe na delen is de toestand op Schou- wen-Duiveland al gecompliceerd genoeg. Het gat bij Zierikzee had eerst geen betrekking op de kleilaag. Maar op 28 Febr. werd duidelijk, dat ook de kleilaag door het wa ter was uitgeschuurd. Daarna heeft zich een wanhopige strijd afgespeeld. Men probeerde het gat met schepen af te dammen. Het bleek echter niet mogelijk op deze schepen zinkstukken aan te brengen. De operatie, die de werkers al zelf de operatie „Wanhoop noem den, werd een ontzaggelijke ne derlaag. Eén schip heeft echter stand gehouden. Hetgeen het voordeel heeft dat de haven voortdurend bereikbaar is. Thans heeft men in deze sec tor een nieuw project onder han den, dat echter veel meer tijd vraagt. Vandaar dat men eerst een wanhopige poging deed om het bijna onmogelijke mogelijk te maken. De nieuwe operatie beeft de toepasselijke naam ge kregen van een nabijgelegen boerderij: „Levensstrijd". Deze operatie zal maanden duren en hierbij zullen betonnen caissons tot zinken worden gebracht, die door de Ned. betonindustrie in serie worden gemaakt. Ook uit Engeland komen waarschijnlijk zeer grote betonnen caissons. Het gat bij de Schelphoek levert eveneens ontzaggelijke moeilijk heden op. Ook hier is eerst ge dacht aan een minder tijdroven de oplossing, maar deze bleek niet uitvoerbaar. Ook hier gaat het nu om een zeer wijde dam bestaande uit twee aanzetdijken, die op de provinciale weg aan sluiten, zodat tenslotte twee sluit gaten van 1.5 km overblijven. De dam wordt zo gelegd, dat het dorp Serooskerken gespaard blijft. Men moet rekening houden met de mogelijkheid, dat onder wijl alle huizen van Seroosker ken een ruïne zullen zijn, er wordt echter nog geregeld huis raad uit Serooskerken wegge haald en met voortdurend le vensgevaar voor de betrokkenen. Zo kan het niet verwonderen dat deze angstig vragen: komt de dijk voor of achter mijn huisje Als de dam eenmaal gelegd is, dit werk zal wellicht twee maan den vorderen, gaat het er om op welke wijze de overblijvende gaten gesloten moeten worden. Er zijn verschillende mogelijk heden. De betonnen caissons die bij Zierikzee gebruikt worden dienen in dit verband mede als proef. Ir. Maris deelde met be trekking tot het materiaal mede, dat er geen gebrek is aan ste nen. Het benodigde rijshout kan aangevuld worden met Gelders hout. Er is echter wel een tekort aan deskundige arbeidskrachten. Uit Duitsland zijn steenzetters ge charterd rijswerkers kunnen wellicht in een werksysteem met handlangers worden opgeleid. Voor de winter hoopt men de gaten dicht te krijgen. Het kan eerder zijn. Vooral Prof. Thijsse toonde zich meer optimistisch, maar dan valt het mee. Het ho ge water van Zondag heeft al weer aangetoond dat er omstan digheden kunnen optreden, die men niet in de hand heeft. Dit is het moment, waarop de onderzeebootjager „Hol land" bij de Rotterdamse Droogdokmaatsehappij te wa ter werd gelaten, waarover wij in onze vorige editie al een kort beridht hadden op genomen. Wij stellen er prijs op, nog te vermelden, dat de staatssecretaris van Marine, vice-admiraal Moorman, bij deze gelegenheid het woord heeft gevoerd en de samen werking tussen de Koninklijke Marine en de R.D.M. heeft geroemd, evenals met de Ne derlandse scheepsbouw in het algemeen en de aanverwante bedrijven. Hij bracht ook nog maals, de, mede door ons ge publiceerde geruchten over fouten bij de inrichting van de kruiser „de Ruijter" ter sprake en bevestigde opnieuw, dat deze geruchten geheel on juist zijn. Hij stelde nog eens vast, dat er geen enkele reden bestaat, onze naam op het gebied van de scheepsbouw en de machinebouw, met name in het buitenland, schade toe te brengen. (Hiervan acte ne mende, merken wij van onze kant in dit verband, en mede in verband met andere com mentaren, op,-dat wij reeds de dag na de eerste mededelingen, vaststelden, dat de opzet van onzei publicatie niet geweest is, de naam van onze scheeps bouw in discrediet te brengen. De indruk daartoe hebben wij onmiddellijk na onze medede lingen, door een duidelijke verklaring, zoveel mogelijk weg genomen). WASHINGTON, 13 April (AP) Maarschalk Tito van Joegoslavië heeft vandaag verklaard, dat Rusland's nieuwe houding een verwerping is „van Stalin's ge hele politiek tot aan zijn dood" maar dat zij geen verlichting van de koude oorlog betekent. In een interview met de „Uni ted States News and World Re port" zeide Tito te geloven, dat Bulgarije en Tsjecho Slowakije behoren tot de zwakste plekken in het satellietsysteem in Oost- Europa. De Russische satellieten, aldus Tito, „zijn de instrumenten van de koude oorlog" en om ze aan zich te binden is het mogelijk dat de Sowjet Unie haar strate gie in de koude oorlog wijzigt. Deze wijziging zou kunnen in houden „gedeeltelijke successen binnen het gehele continentale kader van Europa en Azië". „Ik geloof niettemin" aldus Ti to, „dat de Russen zich zullen concentreren op Azië. Indien zij tot de gevolgtrekking komen, dat het moeilijk is te slagen zowel in Azië als 'in Europa, zouden zij geneigd kunnen zijn wat terrein prijs te geven in Europa maar niet in Azië." Tito zei, dat Stalin geen gezag duldde buiten dat' van hemzelf. Dit, aldus Tito, leidde tot wrij ving tussen Rusland en China, dat geen werkelijke Sowjet sa telliet genoemd kan worden. Toen Stalin gestorven was jjeeft hij voor China een vrijer hand in Azië voorspeld. De nieuwe politiek van het Kremlin toont aan, dat de lei ding in de Sowjet-Unie over ver schillende mannen verspreid is „en wat zij zeggen, wat zij ook schrijven, feit is, dat wat zij trachten te doen, op zich zelf een ontkenning is van Stalin's gehele politiek tot die tijd". Hij zei ten slotte, dat zijn be zoek aan Londen hem ervan overtuigd had, dat de commu nistische en de niet communis tische wereld met elkaar vrede lievend kunnen en moeten leven. De Minister van We deropbouw en Volks huisvesting, Ir. H. Witte, zal vandaag het nieuwe gebouw van het Ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschap pen aan de Nieuwe Uitleg te 's-Graven- hage officieel over dragen aan zijn ambtsgenoot Mr. J. Cals. Het nieuwe gebouw, dat werd aanbesteed op 15 Mei 1950, en waarvoor de eerste steen werd gelegd door Minister Rutten op 11 April 1951, werd ontwor pen interieur zo wel als exterieur door de rijksbouw meester Ir. G. Fried- hoff. In het gebouw loerden zeer kunst zinnige en verant woorde decoraties aangebracht. Op de foto de ministers kamer. De lampen werden ontworpen door de heer Copier, en vervaardigd door de Nederlandse glasfabriek. UTRECHT, 13 April. Hoewel het dreigende gevaar, rlat het MULO-ouderwijs zou verdwijnen, is afgewend, toch is en blijft waakzaamheid geboden. Niet het minst door de acties der MULO-verenigingen is thans de be staanszekerheid van deze vorm van onderwijs verzekerd. Minister Cals heeft verklaard: „Het MULO is een onmis bare schakel in ons onderwijsen dr Wesselings heeft op de feestvergadering van het Christelijk MULO elke vrees voor het voortbestaan van het MULO weggenomen. Maar onze blik zij op de toekdmst gericht. Het is nu 'f moment om een aantal streefpunten te formuleren, welke ons aller aandacht wel gedurende aan aantal jaren zullen op eisen. Zij zullen echter werkelijkheid moeten worden, wil het MULO zijn wat er van verwacht mag worden Aldus de heer W. A. Brasse uit Heerlen, voorzitter der R.K. M.U.L.O.-vereniging, in de toe spraak waarmee hii Zaterdag de algemene vergadering van deze vereniging in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschapoen te Utrecht opende. Behalve een groot aantal afgevaardigden uit het gehele land, waren o.m. aan wezig dr. C. Wesselings, ver tegenwoordiger van de minister van Onderwijs, de heer A. van Lakerveld, eveneens op dit ministerie werkzaam, onderwiis- inspecteurs en vertegenwoor digers van andere onderwijsorga nisaties, terwijl drs. Cl. Souren namens het R.K. Centraal Bureau acte de présence gaf. De voorzitter memoreerde de goede samenwerking met zuster organisaties. prees het opgewekte leven in de kringen, waar vooral het geschiedenis- en aardriiks- kunde-onderwiis. alsmede onder wijsvernieuwing in studie is. her innerde aan de studiedagen on Drakenburgh en wees dan op de komende viering van het herstel der hiërarchie. Vervolgens bracht hii dank aan mgr. dr. van Gils, die vanaf het begin (1924) tot voor korte tijd voorzitter der M.U.L.O.- stichting is geweest, maar nu. 83 jaar geworden, gemeend had plaats te moeten maken voor een jongere kracht. Als ziin opvol ger mocht worden begroet mar dr. W. Koenraadt. vice-generaal van het bisdom Breda. Als voor zitter van gedelegeerden bii het M.U.L.O.-examen is de heer A. Kleiterp opgevolgd door hoofd inspecteur E. H. Bos. Dan herinnerde de heer Bras se er aan. dat de nevelen, welke het vorige jaar nog rond het m.u.l.o. hingen, ziin weggetrok ken. Spreker kwam vervolgens tot de formulering der streef- (Advpr'en' 0) 0 1W jSslsjf VOO(E OHDERLIJKE MILDHEID IT ELK IRRITEREND EFFECT. punten, welke boven aangeduid werden. Deze zijn: een aparte wettelijke regeling van het m.u.l.o., in principe pariteit van m.u.l.o. met lagere klassen der middelbare school, nauwkeurige omschrijving van de rechten welke het m.u.l.o.-diploma geeft, een eigen m.u.l.o.-inspectie. mogelijk een andere meer pas sende naam voor deze onderwijs vorm. nieuwe regeling der be voegdheden welke de leerkrach ten moeten bezitten, het streven naar de algemeen verplichte vier-iarige school, wat tot rus tiger en meer effectief onderwijs zal leiden, verlaging der leerlin gen-schaal en examenhervor ming. Al deze punten moeten binnen afzienbare tijd tot een oplossing komen. Daarna werd de huishoudelijke agenda afgewerkt. Na een toespraak van de gees telijk adviseur, rector G. J. Braakhuis, werd de bijeenkomst geschorst. In de voortzetting later op de middag hield de heer F. A. Wagner uit Amsterdam een voordracht over „De geestelijke achtergrond van de primitieve kunst". De 22.-jarige jongeman van der T., wonende aan de- Parkweg te Voorburg, heeft Zaterdagmid dag tijdens een woordenwisseling met zijn ouders, die hem zijn late thuiskomen 's avonds verweten in drift een revolver genomen en zijn vader in de buik geschoten. Daarna schoot hij zichzelf in het hoofd. Vader en zoon zijn in het ziekenhuis St. Antoniushoeve te Voorburg opgenomen. De jonge man is inmiddels overleden. De jongeman -was zeer driftig van aard. Vorig jaar heeft hij een hersenschudding gehad en het schijnt niet uitgesloten te zijn dat hij tengevolge daarvan nog geestelijk gestoord was. Henri J. van den Broek overleden Gisternacht is te Rotterdam nog vrij onverwachts overleden, op 78-jarige leeftijd, de heer Henri J. van den Broek, die jaren lang scheepvaartredacteur van „De Maasbode" is geweest en een bekende figuur was in de dam- wereld. LONDEN - Moskou is een stad van krantenlezers en de krant, is de Pravda. Ik heb in de week, die ik in de Russische hoofdstad heb doorgebracht, niet veel Russisch kunnen leren lezen, maar het kostte me maar een of twee dagen om de Pravda te herkennen. Hoewel ik die week altijd vroeg opstond, was ik nooit vroeg genoeg be neden om in de krantenkiosk en het postkantoortje in de hall van het hotel nog een Pravda te vinden. Maar nooit kwam ik 's morgens uit mijn kamer door de gang van het hotel zonder de meisjes, die de sleutels beivaarden, gebo gen te zien over hun exemplaar van het officiële orgaan van de communistische partij. Natuurlijk zijn er nog andere kranten in Moskou. Wij zagen exemplaren van de Izvestia. het officiële regeringsorgaan en te vens het avondblad aangeplakt met de Pravda op plakborden in de hele stad. Altijd stonden mensen ze te lezen op elk uur van de dag En altijd waren de krantenstalletjes snel uitver kocht. Er was tijdens onze week in Moskou veel nieuws. Elke dag moesten we iemand vinden, die ons kon vertellen, wat de Prav da te zeggen had, want de eer ste gebeurtenissen, die wezen op een soepeler houding van de Sovjet-Unie tegenover de rest van de wereld hadden juist voor onze komst plaats gevonden. Toen wii in Moskou waren, was het 't meest de aandacht trek kende nieuws de aankondiging, dat de groep dokters, „beschul digd van sabotage, spionnage en terreurdaden tegen actieve lei ders van de Sovjetstaat gebleken waren „eerlijke Sovjetmensen te zijn" en „eminente figuren van de Sovjetwetenschap", slachtof fers van door ambtenaren van hét ministerie van Binnenlandse Zaken vervalst bewijsmateriaal. Het nieuws van de vrijlatirr van de dokters en de bestraffing van de ambtenaren die hen ten on rechte hadden gearresteerd, werd o" twee achtereen volgende da gen in de Pravda ""^ubliceerd. Daarna verscheen op 6 April een hoofdartikel waarin de betekenis, volle woorden stonden te lezen dat „niemand gearresteerd kan worden zonder de beslissing van een rechtbank of met toestem ming van de procureur". Begerig te weten te komen, of dé inwoners van Moskou blij waren met deze waarborg tegen willekeurige arrestaties vroeg ik enige van onze intourist-gidsen wat ze dachten van het geval van de dokters en het hoofdarti kel in de Pravda. Zij antwoord den, met een parafrase van het artikel zelf, dat de Sovjet-rege ring fouten straft en dwalingen herstelt. Eeji voegde er aan toe, voorzichtig naar het mij voor kwam, dat het nieuws het volk van Moskou verheugde omdat het een nieuw bewijs was, dat men kon vertrouwen, dat de re gering altijd het juiste zou doen. Toevallig zag ik een andere interpretatie van het bevel, de dokters v-r;i te laten toen ik door de stad zwervend op vrij grote afstand van het centrum, een groepje mensen opgewonden van blijdschap zag staan praten bij wat waarschijnlijk de enige sy nagoge in Moskou is. Hun vreug de was blijkbaar het gevolg van. het geloof van de joden, dat de bevrijding der dokters beteken de, dat de Sovjet-regering niet voornemens was een politiek van anti-semitische vervolgingen te voeren. Daarvoor was men bang geweest toen de dokters werden gearresteerd. In het gebouw van de Pravda zelf zagen wii hoe deze krant van. vier tot acht pagina's wordt gepubliceerd. De Pravda is waar. schijnlijk de meest invloedrijke factor bij de vormir.g van de opinie der Sovjet-burgers. Wij wisselden van gedachten met Ro. manchikov, de directeur van het drukkers- en uitgeversbedrijf aan de Pravda verbonden! De oplaag van de Pravda is vol gens Romanchikov 3% millioen exemplaren per dag. De Pravda publiceert voorts een nieuwsblad voor jonge com munisten, 16 tijdschriften en pe riodieken, variërend van „De Sovjetvrouw" tot het humoris tische blad „Krokodil". voorts vele boeken, brochures en her drukken. De drukkerij, aldus Roman chikov. een stevige man met vele impulsieve gebaren, werkt dag en nacht. Overdag worden de boeken, tijdschriften en brochures gedrukt, 's nachts de Pravda. De helft van de oplage wordt gepubliceerd in Moskou, de andere helft in 12 van de grootste steden van het land, zo als Leningrad Kiev, Lvov etc. Bij een toespraak In zijn toespraak bij de tewaterlating van de onderzeebootja- ger Hollandbij de Rotter damse Droogdokmij. (zie ook het onderschrift onder de be treffende foto in dit nummer) heeft de vice-admiraal Moor man ook aandacht geschon ken „aan publicaties van som mige militaire medewerkers" (in andere bladen Red.) waarbij hij verklaarde, mét verbazing te hebben kennis genomen van de daar medege deelde inzichten, als zou voor Nederland op zee geen taak liggen en het geld beter be steed kunnen worden voor het uitrusten van een hele of een halve divisie. De heer Moor man vestigde daarbij de aan dacht op de noodzaak voor ons land om zijn belangen op zee te beschermen in verband met het verzekeren van de aanvoer ten behoeve van het leger en de luchtmacht. Wij hebben de indruk, dat de vice- admiraal hier aanknoopte bij een nadere beschouwing in ons blad, handelend over de materieel-voorziening voor onze marine, een beschouwing die verwees naar de achter gronden van onze publicatie over de kruiser. Wij hebben meer dan eens stelling geno men tegen de pogingen, om onze marine in ons defensie beleid op de achtergrond te dringen. Er is, ook in de toe komst, voor onze marine nog een belangrijke taak wegge- legd en dan is het beste mate riaal voor haar nog niet goed genoeg. Candidaatstelling Vandaag begint de eer ie ste officiële fase van de verkiezingsstrijd voor de verniewing van de gemeen teraden. Heden heeft in alle gemeenten van ons vaderland de candidaatstelling voor de gemeenteraadsverkiezingen plaats. De moeilijkheden voor de voorbereidingen van deze candidaatstelling waren ook nu in verschillende partijen niet van de lucht en de KVP heeft er, hier minder, daar meer, ruim haar deel gehad. Dat schijnt nu eenmaal de aard van het beestje zo mee te brengen. Wij onderschrij ven de aansporingen van de j „Opmars", dat nu de democra- tische candidaatstelling in de partij achter de rug is, een goede gang van zaken mee brengt, dat de leden zich neer leggen bij de besluiten van de groslijststemmingdie op regelmatige wijze genomen zijn. Er bestaat bovendien in vele gevallen de mogelijkheid om door verkiezing bij voor keurstemmen, (daar, waar de partij tot invoering daarvan besloten heeft) de nodige of gewenste correctie aan te brengen. Van de afdelingen mag nu worden verwacht, dat zij zich volop inzetten voor de propaganda. Er komt volop werk aan de winkel. Men zal allerwege moeten be grijpen, dat het ook bij deze verkiezingen wel degelijk om principiële dingen gaat. Ook in dit opzicht zijn er bij de raadsverkiezingen grote be langen gemoeid. En op de achtergrond staat de plicht, om er met grote ernst naar te streven, dat de> verliezen, die de partij in de zomer van het vorig jaar heeft geleden, zo veel mogelijk worden inge haald. (Advertentie) Neemn AKKERTJE De kruiser „De Zeven Provinciën" De kruiser „De Zeven Provin ciën", waarvoor als toekomstig commandant is aangewezen ka pitein ter zee C. B. M. van Erkel, zal heden, 14 April, voor het eerst voor enkele dagen zee kie- zeh. MASSAMOORD OP POSTDUIVEN De afdeling Amsterdam van de Nederlandse Algemene Bond van Postduivenhouders heeft bii de Noordhollandse afdeling van de Stichting voor de Landbouw en de hoofdbesturen van de twee postduivenorganisaties met klem geprotesteerd tegen het strooien van vergift door landbouwers, die dit na 's middags vier uur niet opruimen. De postduiven- houders. die zich in groten -getale houden aan het ophokverbod tol vier uur. ondervinden hiervan grote schade doordat vele van hun duiven het vergif eten en sterven. Aan de genoemde orga nisaties wordt verzocht doeltref fende maatregelen te nemen tegen deze „massamoord oo post duiven".

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3