De jongen op een keerpunt in zi jn leven MARKTBERICHTEN Het H. Bloedwonder van Alkmaar V.LO. blijft behouden voor de hoogste klasse UW PUZZLE 100 jaar K.v.K. Alkmaar Gediplomeerde leerlingen H. Vader schenkt 10.000 gulden D.T.S. degradeert Uitstekend spel in Akersloot Scheepsberichten voor vandaag Perle Mesta gaat naar Moskou Vormingsdagen te Bergen in actie overgang-school-iverk Naar ivij vernemen: Y ee-scliGiikingen belastingvrij Rector G. Keijzer overleden ulNSDAG 14 APRIL 1954 Pagina 5 Dat Alkmaar evenveel recht kan doen gelden op haar jaarlijkse Stille Omgang ter ere van het H. Miraculeus Bloed als Amsterdam ter ere van het wonder der H. Eucharistie onder de Gedaante van Brooden dat Gods Voorzienigheid heeft gewild, dat de Katholieken van Nederland deze bijzondere oefening van aanbidding te allen tijde zouden bewaren, gelijk het in Amsterdam, ge schiedt, valt duidelijk uit de historie van het katholieke leven van Alkmaar te constateren. Allereerst de feiten, die men langzamerhand wel weet. Ot> de eerste Mei van- het jaar 1423 droeg de Alkmaarder Folkert zijn Eerste H. Mis op. Folkert was echter zün Priesterschap onwaardig. Tiidens de Hoekse en Kabeljauwse twisten had hii en kele tegenstanders van het le ven beroofd en dit geldt als een beletsel voor het ontvangen van het H. Sacrament des Priester- schaps. Vandaar dat hii met schroom de H.H. Handelingen verrichtte. Bii de nuttiging van het H. Bloed had hii het onge luk. drie druppels van de ge consacreerde wiin te laten vloeien op het kazuifel. Bii een nauwkeurig onderzoek daarvan na de Mis vertoonden deze drie druppelen de rode kleur van bloed. Het gedeelte van het ka zuifel. waarop de drie druppelen gevloeid waren, werd uitgesne den en in het vuur geworpen. Volgens een oude overlevering bleef echter het kazuifelfragment onverbrand boven de vlammen zweven. Daarop werd het frag ment op een passende plaats weggeborgen. Aanvankelijk werd het wonder stilgezwegen, om de goede naam van Folkert te red den. Maar God heeft de schen nis van het H. Sacrament op een majestueuze wijze willen wre ken door een tweede wonder, opdat het eerste aan ieder ge openbaard zou worden. Enige tijd nadien waren er op de Schelde bii Vlissingen schippers in nood: op hun gebeden om redding zond God hen een Engel, die als voor waarde stelde, dat zii naar Alk maar zouden gaan. waar hen de verborgen plaats der reiiquie zou worden aangewezen. Zij zouden aan de gehele geestelijk heid en bevolking het Mirakel bekend moeten maken; ze'f moesten zij het door hun offer gave gaan vereren. Hun belofte redde hen uit de storm, en na dat zij behouden aan wal waren gekomen, begaven zii zich ter stond naar Alkmaar en zij wer den de eerste bedevaartgangers. Dit was het begin der kerkeliike verering. Na een behoorlijk on derzoek van de beide gebeurte nissen verleende de toemalige Bisschop van Utrecht verlof, om de Reliek publiek te vereren en ze jaarlijks op de eerste Mei in processie rond te dragen. Het kostbaar kazuifelfragment werd gezet in een Reliek-osten- sorie. die telkeniare op Meijen- dach in processie werd rondge- ALKMAAR. Op 1 Mei be staat de Kamer van Koophandel te Alkmaar 100 jaar. Dit feit zal niet onopgemerkt voorbijgaan. Nadat des morgens op het graf van de oud-voorzitter, de heer S. W. Arntz, een krans zal zijn gelegd, wordt om 11 uur ten stadhuize een buitengewone ver gadering gehouden voor leden en genodigden; de heer G. Grondsma zal hier de herdenkingsrede hou den. Daarna volgt vermoedelijk een officiële ontvangst door het gemeentebestuur. Na de lunch in Hotel Victory, waaraan ook een aantal genodig den zal aanzitten, volgt des mid dags een open receptie ten stad hui-ze. Op de betekenis van de hon derdjarige Kamer komen wij t.z.t. nader terug. Rijkstuinbouwschool te Hoorn In de „Witte Engel" is de open bare eindjes gehouden van de leerlingen van de hoogste klas der Rijkstuinbouwsohool te Hoorn Aanwezig waren: Ir. Bartelds, Inspecteur van het Tumbouw- on-derwiis. de leden van de Com missie van Toezicht op de school, vele ouders en genodigden, als mede het personeel van de school en de leerlingen De bijeenkomst werd geopend door dh. Rietsema, doch daar deze wegens ambtsbe zigheden niet kon blijven, werd de leiding overgedragen aan de heer Krabbendam. De leraren Hout man en Tamminga gaven elk een korte les, resp. over plantkunde economie. Daarna reikte de heer Krabbendam met een woord tot elk van de leerlingen, de diplo ma's uit. Vervolgens spraken nog de Inspecteur ,de heer Bartelds, de heer Avis namens de Commis sie van Toezicht, de heer Beem- sterboer namens de Vereniging van Oud-leerlingen, de heer Koolhaas namens de ouders. Twee leerlingen bedankten hun leraren voor het genoten onderwijs. Hierna werd de bijeenkomst door de heer Krabbendam geslo ten. De volgende leerlingen werden gediplomeerd: P. W Geuzebroek, Amsterdam; C. Bankert. Anclijk; P. Hollander, Beemster; J. J. Kuiper, Berkhout; H. Balk, N. C. Laan en S. de Vries. Blokker; J J. v.d. Gulik, Bovenkarspel; C. A. de Grave, den Burg (Texel); H. S. Asma, Enkhuizen; W. Kuyn en Th. Duyn Grootebroek; J. W. Beers. H.Hu- gowaard; P Boot, Hoogkahspel; J. C. Bot en J. Druif, Nibbixwoud; P. v. Diepen, Obdam; J. Buisman, Schellinkhout; W. Zeilemaker. Sijbekarspel; D. Koolhaas, Twisk; N. Bot, Venhuizen; D. Buurs, Warder: C Speets, Warmenhui- zen: S. G. Pennekamp. Wervers- hoof; J. Leeuw, Westwoud; G. C. v.d. Leyden. Zwaag: Th. S. Koe man. Zwaagdijk Afgewezen: 2. dragen. Van 1 Mei 1501 af werd de processie door de stad gehoj- den. Deze publieke ommegang werd door het Stadsbestuur be vorderd. zodat ze steeds groeide. De Hervorming maakte een ein de aan de openbare verering. -In 1572 had de laatste openbare processie plaats. Uit de verdere historie rond dit wonder en haar verering blijkt, dat God duidelijke tekenen heeft gegeven, dat het Zijn Wil is. dat de devotie voor het H. Bloed Mirakel bewaard zou blijven; hierop hopen wij in een van onze volgende edities terug te komen. Voor huldeblijk aan de Hiërarchie UTRECHT (K.N.P.) Z.H. Exc. de aartsbisschop-coadjutor heeft door bemiddeling van Z.H. Exc. Mgr. P. Giobbe, Pauselijk Internuntius in Den Haag, ide som van f 10.000,ontvangen van Z. H. de Paus als deelneming van Zijne Heiligheid in het hul deblijk, dat bij gelegenheid van het eeuwfeest van het herstel der hiërarchie door de Katholieken van Nederland zal worden aange boden aan het Hoogwaardig Episcopaat ten behoeve van de medische faculteit van de Katho lieke Universiteit te Nijmegen. Deze eerste vorstelijke gift van niemand minder dan de Vader de Christenheid, zo snel geschonken na de voorlezing van de leken- brief van de kansels, houdt voor zeker een krachtige aansporing in tot alle Nederlandse Katho lieken niets ongedaan te laten teneinde de collecte in alle Ne derlandse kerken van Zondag 19 April op grandioze wijze te doen slagen. Het is DTS niet mogen geluk ken haar plaats in de Hoofdklas se te behouden. In een slechte wedstrijd d.w.z. een wedstriid die op technisch laag peil stond is VIO uit Wognum met 21 als overwinnaar uit de bus ge komen. Beide verenigingen wa ren aan elkaar gewaagd en het spel toonde duidelijk aan, dat hier twee verenigingen aan het werk waren die niet te veel werk van de training maakten. VIO is dus de gelukkige, maar zal het volgende jaar heel an ders moeten aanpakken, wil het niet voortdurend in de laagste regionen van de afdeling blijven hangen. Wie de plaats van DTS gaat innemen? Naar wij vernamen komt Maandagavond de protest commissie bij elkaar om te be slissen over het protest van V) VlugCon Brio. Een van deze twee zal de plaats van DTS in de Hoofdklasse gaan innemen. De centrale training van het Districtselftal viel vandaag wat tegen. Er werden te weinig mooie aanvallen opgebouwd, het tempo van het spel werd nogal eens opgehouden door veel on nodig stuiten, en wanneer de bal voor de cirkel kwam werd bij een mislukte aanval veel te-wei nig de bal opnieuw over de vleugels gespeeld om zodoende een nieuwe aanval op te zetten. Wil men succes hebben op ie komende Districtsdag dan zal aan deze belangrijke onderdelen nog wel enige aandacht geschon ken moeten voorden. Mogelijk kan de T.C. bij de laatste oefen wedstrijd een vast elftal in het veld brengen opdat deze volko men aan eikaars speltype ge wend raken. Een lichtpunt is er. De dames-speelsters waren van zeer goede wil en de onderlings verstandhouding was prima. Men bedenke echter dat daardoor al leen geen wedstrijd gewonnen wordt. De eindstand in de Hoofdklas se is nu: DWO 12 9 2 1 20 43-23 FSA 12 8 2 2 18 45-15 TOP 12 6 3 3 15 35-23 WGW 12 6 2 4 14 36-32 Geel Zw. 12 3 3 6 9 33-35 VIO 12 2 2 8 6 11-43 DTS 12 1 0 11 2 21-47 In de derde klas deed Hugo Girls aardig werk door het ee •- ste van VIOS met de kous on de kon huiswaarts te sturen. Jam- Grasshoppers versloeg Meervogels In een snelle prachtig gespeel de wedstrijd heeft Grasshoppers een wel zeer moeilijke overwin ning behaald. M. speelde in een nieuwe opstelling. De junioor Zijp in het doel en v. d. Eng, stopper. Het voor M. nieuwe systeem heeft haar wel voldoening geschonken. De keeper van Grasshoppers was in prima vorm. Het spel gaat direct snel van doel tot doel; beide partijen werken hard voor een doelpunt wat Grasshoppers na 20 min. ge lukt als de midvoor een hard schot op het doel lost. Keeper Zijp laat die bal gaan, denkende dat hij naast zal gaan, maar de bal verdwijnt via de paal in het doel. Nu gooit M. er nog een schepje op. Een pracht schot van Leijen weet de keeper er meesterlijk uit te houden. Ais even later een corner door de rechtsbuiten wordt genomen, kopt Zoon prachtig in; een fraaie safe van de keeper voorkomt erger. Na de thee is M. weer in de aanval, maar de achterhoede weet met kunst- en vliegwerk erger te voorkomen. De strijd wordt nogal fors, want beide partijen willen verandering in de stand brengen, maarzoals het zo vaak gaat, er kwam weer een doelpunt aan de kant waar het niet werd verwacht. Uit een snelle aanval weet de linksbinnen van Grass hoppers de stand op 2—0 te bren gen. Nu is H. niet meer te houden en als de linksback de bal uit doel slaat, krijgt M. een penalty te nemen, die Zoon, de beste man van het veld, naast schiet. Nu is M. een geslagen ploeg en met een geflatteerde 20 over winning in een door beide par tijen uitstekend gespeelde wed strijd blaast scheidsrechter Bur gers het einde. mer voor hen, dat ze zo laat tot betere resultaten komen, daar in middels de degradatie naar de derde klas een feit is geworden. In de derde klas heeft Geel Zwart 2 zich, door van Vios 2 te winnen, naar een beslissings wedstrijd met DWO 2 gespeeld. DWO 2 10 5-4-1 14 Geel Zwart 2 10 6-2-2 14 WGW 2 10 6-1-3 13 SEW 2 10 5-1-4 11 St Victor 2 9 2-2-5 6 VIOS 2 9 0-0-9 0 Uitslagen: Dioc. Klasse: VIO—DTS 2—1 2e klasse: Hugo Girls 2VIOS 2—1 3e klasse: VIOS 2Geel Zwart 2 0—6 Junioren AA: Con Zelo a VIOS a 4—2 Kampioenschap Junioren WGW a —SEW a 10—5 Junioren AB: Con Brio a Alw. Forward a 113 VIO aStrandvogels a 21 Junioren B: VZV b—WGW b 3—5: VZV c—VI. Vlug b 0—6 Adspiranten A: WGW aVI. Vlug a 21 WGW bGeel Zwart a 05 Adspiranten B: Con Zelo a Con Brio a 11 Adspiranten C: VIO aSEW a 1—3 In de loop van de week zullen we eens de standen van de lage re klassen nlaatsen. die zijn de laatste tijd wel een beetje in de verdrukking gekomen. De competitieleider de heer v. Velzen heeft ons gevraagd xe willen melden dat met ingang van 20 April zijn adres is: Pa trijsstraat 36 Wieringerwerf, tel. K 2272223. Men diene er dus met zijn correspondentie reke ning mee te houden. Ook de op gave voor het deelnemen aan de reis naar Noordwijk moeten dan naar het nieuwe adres. Commissie beperking visvergunningen IJselmeer Zaterdag j.l. heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening te zijnen depar- temente een commissie geïnstal leerd, die nader zal adviseren omtrent de maatregelen, welke moeten worden genomen om in verband met de verdere inpol dering van het IJsselmeer te ge raken tot een versnelde beper king van het aantal houders van vergunningen voor de visserij op het IJsselmeer (commissie beper king visvergunningen voor de visserij op het IJsselmeer). Deze commissie, welke in overleg met de minister van Financiën is in gesteld, staat onder voorzitter schap van ds. C. van der Zaal, lid van de Tweede Kamer. Het secretariaat is gevestigd op het ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening, Bezui- denhout 30, 's-Gravenhage. Marpessa 16 Shitmotsu (Japan) verw.; Saroena 13 Tarakan; Su- netta 14 Suez; Barendrecht p. 13 Minikoy; Taria p. 12 Kreta-Port Said; Ovula 12 Bahrein- Singa pore; Agatha 13 Tj. Priok; Alde- gonda 12 Bangkok; Armilla 12 Singapore-Haiphong; Cleodora p. 13 Thursday eil.Marisa 12 Aden -Fao; Omala 12 Berre; Ondina 12 Kingston-Curacao; Papendrecht p. 12 Finisterre; Thalatta p. 12 Aden. Nw. Amsterdam 13 R'dam-New York; Oranjefonteijn 14 Antwer pen; W. Ruijs 13 Suez; Bloem fontein 12 Southampton-O.-Afri ka; Grote Beer 12 690 OtN Kaap Race; Indrapoera 12 250 OtZ Guardafui-Aden; Joh. v. Olden- barnevelt p. 13 Kp. St. Vincent- Pt. Said; Pr. Joh. W. Friso 14 Quebec verw.; Bonaire 12 Para maribo; Boschfontein p. 12 Gi braltar-Southampton; Maasdam 13 New York; Noordam 13 New York; Prins Alexander 12 Gf. St. Laurens; Veendam 12 Halifax; Westerdam 13 Rotterdam. Vrachtschepen: Samarinda 13 Cochin-Tuticorin; Sumatra 13 Colombo-Pt. Said: Talisse 14 Tj, Priok; Westland 12 van Bahia; Tabinta 11 Suez-Be- lawan; Leuvekerk 13 Colombo- Madras; Laurenskerk 13 Karachi -Bombay; Eemdi.ik 12 Antwerpen; Java p. 13 Gibraltar-Le Havre; Kota Gede 13 Khorramshar; To- mori p. 13 Gibraltar-Pt. Said; Ta- bian p. 12 Aden-Colombo; Niger- stroom 13 Dakar; Ceram p. 12 Finisterre-Antwerpen; K. Agoeng 13 Tj. Priok; Kota Barie 12 Aden Manoeran 12 Singapore; Meer kerk p. '12 Gibraltar-Antwerpen; Phrontis 12 Makassar; Polydorus 12 Pt. Said-A'dam; Willem Ba- rendsz 12 180 m Z van Sierra Leone. KRUISWOORDPUZZLE No. 182 Horizontaal: 1. zuivelproduct 5. schoonmaakgerei 9. maanstand 10. draait 12. meisjesnaam 13. ontkenning 14. bestaat 16. rangtelwoord 18. landbouwwerktuig 19. begin 21. vliegveld .23. meisjesnaam 24. herkauwer 25. aziatisch schiereiland 27. kerkgezang 29. voorzetsel 30. muziekinstrument 32. en omgekeerd (afk.) 33. niet dik 34. maat 36. borstharnas 38. pers. vnw. 39. pl. in Frankrijk 40. wapen Verticaal: 1. grondslag 2. voorzetsel 3. maanstand 4. appel 5. deel v. e. trap 6. deel v. e. bijbel 7. uitroep 8. enkele 11. roem 15. tegenvaller 16. wandellaan 17. bijwoord 18. nobele 20. houding 22. bij b. naam 25. metaal 26. op deze wijze 27. vaartuig 28. voorbeeld 31. tijdmaat 35. lidwoord (fr.) 36. afstandsmaat 37. naaml. vennootschap 38. jongensnaam Oplossing Puzzle No. 181 Horizontaal: 1. kram, 4. isar, 7. haarlem, 10. stola, 12. opera, 14. tor, 15. lak, 17. eed, 18. rus, 20. ark, 21. toren, 22. ega, 24. dan, 26. ade, 27. loa, 29. leb, 31. dorre, 33. reine, 35. sittard, 36. rots, 37. gaar. Verticaal: 1. Kast, 2. ahorn, 3. mal, 4. iep, 5. smeer, 6. raad, 8. aal, 9. lok, 11. torpedo, 13. rekenen, 16. aarde 19. sta,20. and, 23. gerst, 25. alida, 26. ader, 27. let, 28. ara, 30. beer 32. ris. 34. erg. Examens voor analyst (e) Voor het Algemeen Analyst- examen eerste gedeelte, ingesteld door de Nederlandse Chemische Vereniging, slaagden te Amster dam de dames: A. A. Kaag, Hoorn, G. A. Th. Kroon, Heiloo, M. Th. van der Peet, Alkmaar, L. L. P. Sachumski, Alkmaar; en de heren: T. de Boer, Den Hel der, J. Buissink, Alkmaar, S. Oranje, Alkmaar, C. E. Heyblok, Alkmaar, allen leerlingen van de Alkmaarse Analystencursus. LUXEMBURG. Mevr. Perle Mesta, die Maandag haar carrière als gezante van de Verenigde Staten in Luxemburg beëindigde zal op uitnodiging van de Sov jet-ambassadeur in België en Luxemburg, Victor Avilon, te zamen met het republikeinse lid van het Huis van Afgevaardig den, Fulton een bezoek aan Mos kou brengen. Het plan is door het Amerikaanse Deoartemem van Buitenlandse Zaken goedge keurd. Voor 't eerst in deze streek (het rayon Uitgeest-Schagen- Hoorn) werden er in de Paasvacantie vormingsdagen gehouden voor de jongens van de Ambachtsschool, die dit jaar deze school verlaten. Deze actie, in het leven ge roepen door Rector J. v. d. Zalm, was begonnen met een ouderavond in het Wapen van Heemskerk, waar de ouders de bedoeling van deze dagen teas duidelijk ge maakt en waar Rector v. d. Zalm een zeer interessante lezing hield over de puberteit. Deze dagen zijn iverkelijk een groot succes geworden. Niet minder dan 98 jongens van 14 t.e.m. 17 jaar uit alle plaatsen uit het rayon heb ben eraan deelgenomen. brengen vandaag generaal en mevr. Ridgway een kort, parti culier bezoek aan ons land om de bloembolienvelden te bezichti gen zal generaal Foulkes, voorzitter van het Canadese comité van stafchefs Donderdag de burge meester van Wageningen een copy aanbieden van de documen ten over de onvoorwaardelijke Duitse capitulatie op 5 Mei 1945 heeft de „Willem Ruys" die uit Indonesië op weg is naar Rotter dam een 100-jarige aan boord: mevr. van Dorp-Lamira. De Sul tan van Perak reist op 't schip naar de kroningsplechtigheden in Londen vertrok de Nieuw Amsterdam gisteren uit Rotterdam met een nieuwe kapitein op de brug: C. Visser, die totdantoe op de „Don- gedijk" voer wordt Vrijdag de onderzeeboot Walrus", die ons land van de Amerikanen in bruikleen krijgt, in Rotterdam verwacht. Prins Bernhard, minister Staf, vice-ad- miraal de Booy en schout bij nacht Burghard komen het schip begroeten hebben twee sleepboten gister middag weer vergeefs getracht de „Carthage" van het Scheveningse strand te trekken. Maar er zit wèl beweging in heeft het Departement Zeeland van de Mij. voor Nijverheid en Handel de Sabena gevraagd ook Zeeland in de helicoptère-dienst Brussel-Rotterdam op te nemen. Dinsdag 7 April werden de jongens 's middags om 3 uur wel kom geheten in het Retraitehuis van Bergen door de voorzitter van het comité, de heer L. Riet veld. Daarna nam Pater Berg mans. C.s.s.R. de leiding over en hield de jongens de rest van dit dag en ook de volgende dag be zig over onderwerpen, die de jon gens van die leeftijd moeten we ten om over enige maanden, ais ze het voile leven instappen hun mannetje als katholieke iongen te kunnen staan. De tweede dag werd 's avonds besloten met een causerie door Rector J. Adank over de film, waarna de film „Het zit in de lucht" gedraaid werd. Onnodig te vermelden, dat deze film er bii de jongens in ging als koek! De derde'dag werd de leiding overgenomen door mensen uit de praktijk, leiders van Kajot- ters- en andere jeugdbewegingen. Dn jongens werden beziggehou den met inleidingen over onder werpen als zakgeld- en zakgeld besteding. het lezen van kranten en tijdschriften enz. Nadat deze onderwerpen besproken waren door de heer Simon Klein uit Den Haag werd alles nog eens in kleinere groepen, die voorna melijk door de jongens zelf sa mengesteld waren, besproken, waarbij de jongens zelf aan het woord konden komen en in de daarna volgende algemene be- D.W.O.W. GELIJK MET SINTBOYS In een van beide zijden zeer slecht gespeelde wedstrijd hebben DWO en Sintboys de puntjes broe derlijk gedeeld. De straffe schuin over het veld staande wind deed veel afbreuk aan het spel en maakte balcontrole vrijwel onmo gelijk. DWO trapte af met het wind- voordeel aan haar zijde. Reeds in de eerste minuut nam zij bijna de leiding, toen de Boys-keeper met een hoog ingeschoten bal geen raad wist. De thuisclub be hield het initiatief en belaagde keer op keer de Boysveste. Een keurig schot van Stolwijk werd door de keeper meesterlijk ge stopt. Wanneer Elfring hierna door een misverstand in de Boys-ach terhoede goed doorbreekt zit het DWO bepaald niet mee; tot drie maal toe weet de Boys-keeper zich in die baan van de ingescho ten bal te werpen. Succes komt juist aan de andere zijde. Wan neer door een dekkingsfout bij DWO de Boys-linksbinnen in ge heel vrijstaande positie de bal bemachtigt, heeft hij geen moeite met scoren (01). De vreugde is echter voor de Boys van korte duur, want al heel gauw weet Elfring bij een schermutseling via de paal te scoren. (11). Uit een goede pass van Weg- dam schiet v. Bunderen hoog in, de kleine Boys-keeper wist nog wel de bal aan te tippen, doch kon niet verhinderen, dat ze in het net verdween. (21). Met deze stand is het rusten. Kort na de hervatting kreeg de Boysmid- voor in buitenspel positie de bal en weet overigens onberispt te scoren (22). Hierna neemt DWO het spel geheel in handen, het plaatsen is uitermate slecht en de bal wordt tegen de wind in veel te hoog gespeeld. Telkens is er een Boys-hoofd of been dat ge vaar weet te keren en in laatste instantie spreekt ook hun keeper nog een hartig woordje mee, zo dat er geen verandering meer in de stand wordt gebracht. Via het Rampenfonds In een bespreking met ver tegenwoordigers van het minis terie van Financiën en van de Coördinatie Commissie Agra rische Hulpverlening is enige weken geleden toegezegd, dat de schenkingen in vee aan de getroffen gebieden dezelfde be lastingfaciliteiten zullen genieten als de schenkingen aan het Rampenfonds en aan het Neder landse Rode Kruis Wel was hierbij de voorwaarde gesteld, dat deze schenkingen dan for meel zouden moeten lopen over een van deze beide instellingen. In de afgelopen week is over eenstemming bereikt met het Rampenfonds over deze aange legenheid. Het Rampenfonds heeft zich bereid verklaard de geschenkzendingen aan vee voor het getroffen gebied over zijn administratie te laten lopen. Waarschijnlijk zal men binnen enige weken kunnen beginnen met de verzending en de ver deling van de eerste dieren van het geschonken vee. In dit voor jaar kan vermoedelijk de eersfe helft van het geschonken vee worden geplaatst. De verzending en verdeling van de tweede he! ft zal meer tiid in beslag nemen, omdat men daarbij afhankeliis is van het tempo waarin de overstroomde gebieden droogge maakt en hersteld kunnen wor den. screking hun mening naar voren konden brengen. 's Middags een sportmiddag, waarbij de jongens de keuze ge laten werd tussen het deelnemen aar. voetballen, volleybal, zwem men. een fietsenrallye of een zwerftocht in de duinen. Natuur lijk bestond er voor deze vijf be zigheden grote belangstelling. Na de sportmiddag hield de heer G. ed Boer uit Beverwijk een lezing over sport, die door de jongens onder ademloze stilte werd aanhoord. De avond werd gevuld door de heer G. de Boer uit Beverwijk met een Europees liederenoro- gre-mma. Dit programma ging enigszins boven het bevattings vermogen van de meeste jongens. Ze kwamen pas goed los, toen ze zelf mochten meezingen. De Vrijdagmorgen was gewijd aan de arbeid. De heer G. Hof man uit Zaandam besprak ver schillende practische punten, waarmee de jongens te maken krijgen, als ze eenmaal aan het werk gaan Uit de vragen, die nr. afloop gesteld werden, bleek v/el heel duidelijk, dat dit on derwerp de jongens buitenge woon geïnteresseerd had. Met een sluitingslof, gecele breerd door Rector v.d. Zalm. en ten diner met enige bedankjes over en weer. kwam (veel te gauw volgens de jongens) een einde aan deze prachtige dagen, waar de jongens zeer enthousiast over waren Onnodig te zeggen, dat het comité na dit succes al weer met plannen rondloopt voor het volgend jaar. Veelzeggend is ook de verklaring van de Zus ters van het Retraitehuis, dat er door de jongens in die dagen meer gegeten is dan tiidens een retraite voor dienstplichtigen. Het comité zelf was vol lof over het gedrag van de jongens tiidens die dagen. Het enigste, waar het comité nu nog mee zit. is de financiële zorg. Natuurlijk hebben de ouders ook het hunne biïgedra- ge in de kosten, maar dit was meestal maar de kleinste helft. Daarom is het comité die instan ties. die reeds bijgedragen heb ben in de kosten, zeer dankbaar en wil het de instanties, die tot nu toe niet bijgedragen hebben nog eens met klem vragen ook hun steentje bij te dragen om ook deze laatste zorg weg te ne men. Al met al mag het comité tevreden zijn over dit initiatief, waarvoor ook bii de ouders zeer veel belangstelling heeft bestaan en wat voor de deelnemers ze'f onvergetelijke dagen zijn gewor den. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 13 April. Aange voerd: 447 paarden. De prijzen varieerden voor: luxe paarden van 1000 tot 1200, werkpaarden van 850 tot 1100, oude paarden van 675 tot 900, paarden boven 3 jaar van 700 tot 1050, paarden beneden 3 jaar van 650 tot 850, veulens van 356 tot 650, hitten van 400 tot 700, de handel was redelijk. Slachtpaarden f 1.90 2.20 per kg slachtgewicht. Motor reed wielrijdster aan ALKMAAR Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur reed een wiel rijdster met haar zes-jarig doch tertje achterop over de Geester- weg in de richting van het Scharloo met de bedoeling om linksaf de Westerweg op te gaan; zij verleende echter geen voor rang aan een motorrijder die op dat moment van het Scharloo afkwam. Deze reed de wielrijd ster aan. De vrouw werd ge wond aan het dijbeen en ilep schaafwonden op aan de armen. Het kind kreeg een hersenschud ding. Dr Degenaar verleende ter plaatse de eerste hulp. Zii wer den voor verdere verzorging naar het Centraal Ziekenhuis ge bracht. De politie verzoekt ge tuigen van dit ongeval zich op het politiebureau te melden. Brandalarm BERGEN Bergen werd sinds lange tiid opgeschrikt door een binnenbrand op Vijverlaan 6, waar de familie Sombroek woont. Door een lek in de gasslang lo pende van de hoofdkraan naar het gascomfoor was gas ontsnapt. Een groot gedeelte van de keu ken vulde zich ongemerkt met een hoeveelheid gas dat in aan raking kwam met een petroleum stelletje. Het gevolg was dat een ontploffing met een hevige steek vlam ontstond die het behang en gordijntjes deden ontbranden. De bewoners konden echter zelf bij tijds het vuur doven voor de komst van de brandweer, die haar pas aangeschafte moderne materiaal nog niet aan de prak tijk kon toetsen. Mooie opdracht BERGEN Door de Heinekens bierbrouwerijen N.V. is ten be hoeve van een prijsvraag die van de zomer zaJ worden gehouden, aan 20 kunstschilders opdracht gegeven een schilderij te ver vaardigen dat als prijs zal dienen Onder hen aan wie een opdracht is verstrekt behoren de Bergense schilders Jan van Herwijnen, Math. Wiegman en H. v.d. Id- sert.Het is een verheugend feit dat men nu eens afwijkt van de magische prijzen als auto's, bromfietsen en wasmachines en ook de kunstenaar een beurt krijgt om zijn werk ingang te doen vinden bii het grote publiek. EGMOND AAN ZEE Te Baarlo (Limburg) in het kloos ter „De Berckt" van de Paters van het Allerheiligst Sacramenr. waar hij retraite hield, is Maan dag 13 April, in de vroege mor gen plotseling overleden, nog voorzien van de laatste H. Sacra menten de Zeereerw. heer Ger- brand Keiizer, sedert vele jaren' rector van huize SI Agnes te Eg- mond aan Zee. De overledene be reikte de leeftijd van 67 iaar. Rector G. Keijzer werd op 15 Augustus 1910 in de Kathedrale Basiliek van St Bavo door Mgr Callier tot priester gewijd. Na zijn kapelaanstij d was hij achter eenvolgens pastoor te IJmuiden West. Oude Tonge en Nieuwer- kerk aan de IJsel. Óm gezond heidsredenen verkreeg hij in 1941 emeritaat en werd 27 Maart van dat jaar benoemd tot Rector van huize St Agnes te Egmond aan Zee. De plechtige Metten worden gezongen a.s. Woensdagavond half acht in de Parochiekerk te Egmond aan Zee in de Wilhelmi- nastraat, alwaar ook Donderdag 16 April de Lauden en de plech tige Uitvaartdienst worden ge houden te half tien. De begrafenis vindt plaats in het familiegraf te Ursem. De zieken en ouden van dagen in huize St Agnes verliezen in. rector Keijzer een getrouwe be zoeker en toegewijde vertroos ter, terwijl ook de eerwaarde Zusters rouwen om hun bemin de rector. Hij ruste in vrede. SLACHTVEEMARKT ALKMAAR ALKMAAR, 13 April. 2 paarden; 108 koeien 6001200, lste kwaliteit per kg 2.702.80, 2de kwaliteit 2.502.70, overige soorten 2.402.50; 291 nuchtere kalveren 2565; 2 vette schapen; 359 varkens: vleesvarkens 1.82— 1.88, zware varkens 1.801.84, lichte varkens 1.601.80, zeugen 1.581.62 per kg. De handel in de vette koeien is stug geweest als gevolg van het betrekkelijk ruime aanbod. De noteringen zijn met plm. 15 a 20 cent per kg gedaald. Het aantal aangevoerde kalve ren loopt even terug. Ofschoon er wel voldoende animo was, is de handel maar matig geweest. Levend komen deze dieren op f 1.en geslacht (in de benen) op f 1.65 per kg. De hoogst gegeven noteringen voor de varkens een klein aantal prima dieren kwam tot f 1.90 per kg werden alleen bij de aanvang der markt be steed. Later liepen deze prijzen, bij zeer matige handel, terug, zodat bij afloop de laagste note ringen golden. Het totale kwan tum was voor de vraag voldoen de te noemen. AMSTERDAM, 13 April Vee markt. Aangevoerd 377 runderen le soort 2.85-3.05; 2e soort 2.70 —2.80; 3e soort 2.602.65 p. kg gesl. gew.; 355 varkens, le soort 2.25—2.26; 2e soort 2.22—2.24; zeugen 1.95—2.00 o. kg gesl. gew. 138 nucht. kalveren 0.95-1.05 o. kg lev. gew. BEEMSTER, 13 April Beve landers middel 14.80; witlof 14 40 per 100 kg; bloemkool 12 per 100 stuks; rode kool 713; savoye kool 1012; boerekool 8; spinazie 30—46 per .100 kg; sla 814 per 100 stuks; andijvie 2743 per 100 kg; radijs 913 per 100 bos; ra barber 12;23; rode bieten 5; gare bieten 914; winterpeen 56; waspeen 32: prei 1634: appels: brab. bellefleur 616; bramley seedling 316; goudreinette 30— 56; jonathan 1261; present van engeland 1052; zoete winter- kroon 1238; peren: st. rémv 12 18; winterjan 617 per 100 kg. ALKMAAR, 13 April Aard appelen 811: witlof 1027: ro de kool 7-11; savoyekool 6.50 11.50; spinazie 1831; sla II 9 11; I 15; raapstelen 79; andijvie 3145; radijs 1522; rabarber 1120: bieten 79: winterpeen 69; waspeen 1043: uien 10 43: prei 831; soepgroenten 5 6 50; peterselie 915. HEM Rode kool kool 7— 7 70: witlof 1026; spinazie 21 31; andijvie 3035; radijs 1011: 12 22 ZWAAG. 13 April Gare biet 512; spinazie 1430; uien 12 51; bieten 4.405.00; prei 18— 31; gele bew kool 6.5011.50; rode kool 4.207.80; spruitkool 25; witlof 629;. breekpeen 6-11.10; rabarber 14—20; andijvie 33—35; sla 5—18; radijs 912; goudrei nette 748: jonathan 7—40; pre sent van engeland 6—54; winter1- jan 412. Nrd. SCHARWOUDE, 14 April 9400 kg. peen b 18.10—22.10; idem c 15.10—18.30; idem d 4.00 4.30: 150.000 kg. rode kool 7 13; 45.000 kg. gele kool 6.5(1 17.60; 96.000 kg. deense witte kool 6.60—13.70; 3700 kg. witlof I 24—25, idem I B 23—25, idem II 2023, idem II B 1121, idem III 9—16, idem stek 1—9. Doorge draaid: 15.000 kg. rode kool. WARMENHUIZEN, 14 April Peen b 19.30—20.50; idem c 16.20 17.10; rode kool 713.10; gele kool 6.5015.10: witte kool 6 13.50. LANGEDIJK Aanvoer 90.000 kg rode kool I 7—12.50, II 7— 9.30; 90.000 kg gele kool I 6.50 —17.30, II 6.50—10.30; 35.000 kg deense witte 1013.50; 1500 kg peen b 20.50, c 16.70; 900 kg ra barber 816; 500 kg uien 46: grof 48; 5000 kg witlof I 2029, II 1318; doorgedraaid 14.000 kg gele kool en 27.000 kg rode kool.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5